Schouwse „corridor" in aanbouw Interessante vondsten in het populierenbos LEDENTAL E.V.O. DISTRICT ZEELAND STEEG TOT 1317 MIDDELBURGSE HOCKEYTEAMS ONDERAAN IN AFDELINGEN GEMEENTEBEGROTING 1962 IN KRABBENDIJKE IS SLUITEND Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 Aan de doorgaande verbindingen op Schouwen-Duï've- land wordt op liet-ogen blik hard gewerkt. Zo is de Kloosterweg tussen Schuddebeurs en Noord- gouwe sinds kort veran derd in een 16 meter brede zandvlakte, waar op binnen veertien da-, gen de grind-zandfunde- ring voor de nieuwe provinciale weg tussen Zierikzeé en in de toekomst Brouwers- haven zal komen te rus ten. Volgend jaar op deze tijd zal het verkeer dat van Zierikzee uit over deBlokweg de zoge naamde „corridor" van Schouwen binnengaat, vlak over de Schouwse- dijk bij Schuddebeurs niet langer op een bord: „Doorgang gestremd" stuiten. Schuddebeurs kan het van dat mo ment links' laten liggen en met eén wijde boog om deze „tuin van het eiland" héén gaat het dan in de richting Noordgouwe. Daar vormt de oude openbare school als het ware een stootblok voor het weg gedeelte dat het aanne mersbedrijf Zijlstra en Van den Dries uit Gor- kum onder handen heeft. Op 12 mei is het werk aan dit nieuwe wegge deelte met draglines, trilapparaten, kleine bulldozers en een tien tal vrachtwagens be gonnen. Sindsdien zijn grote hoeveelheden zand .in het wegtracé ver dwenen. Zoals alle andere pro vinciale wegen op. het eiland krijgt Ook de nieuwe verbinding Zie- rikzee-Brouwershaven een kruisbreedte van 16 meter. De hoöfdrijbaan wordt zeven meter breed, aan de linkerkant komt een fietspad van 2.70 meter en rechts wordt over een gedeelte van de weg een voetpad aangelegd. Tot op heden is het karwei zónder eni ge stagnatie uitgevoerd en wanneer het met de verdere afwerking van deze voor Sehouwen- Duiveland zo belangrij ke verkeersader op rol letjes blijft lopen zal de eerste oplevering vol gend jaar september een feit zijn. (Foto P.Z.C.) DISTRICTSVERGADERING IN GOES Streven naar kortere wachttijden aan grens Ifet district Zeeland van de Algeme ne Verladers- en Eigen Vervoer- dersorganisatie (E.V.O.) heeft se dert de vorige algemene vergadering weer een flinke ledenwinst behaald. Het ledental steeg met 125 tot 1317. Thans is 79 van alle ingeschreven bedrijven met eigen vervoer lid van de E.V.O. Dit deelde de secretaris van deze- organisatie, de heer A. DrOst, mede in de dinsdagmiddag in hotel „Centraal"- te Góes gehouden vergadering. In Nederland fs het le dental van de E.V.O. de 23.000 ge passeerd, verklaarde hij. ">ver de activiteiten van 't dlstricts- ;cretariaat in het afgelopen jaar, .ei de secretaris, dat weer veelvul dig gebruik, is gemaakt van de diensten van het secretariaat. Op 1 september j.l. had de Stichting In schrijving Eigen Vervoer inschrijvin gen verstrekt aan 1674 bedrijven met een totaal laadvermogen van 10.659 ton. Dit is 213 inschrijvingen of 1072 ton meer dan in de overeen komstige periode van vorig jaar. De secretaris verklaarde, dat er meer behoefte is aan voorlichting bij de leden. Men verdiept zich thans ook meer in de vervoersproblemen van het bedrijf. In verband met de geringe belangstelling is vorig jaar geen chauffeurscursus gegeven. Wel werden zeven voorlichtingsavonden belegd, waarop veel aandacht werd besteed aan het. gewijzigde rijtijden besluit, de verkeersveiligheid en het onderhoud, gericht op de verkeers veiligheid. Ook dit jaar zullen weer voorlichtingsavonden worden geor ganiseerd >n een aantal Zeeuwse steden. Ook wees de E.V.O.-secretaris op de soms langdurige wachttijden aan de grens. De E.V.O. zal in sa menwerking met enkele andere vervoersorganisaties een enquête houden onder de Nederlandse on dernemers, die regelmatig de grens passeren. Aan de band van de uitslag van deze enquête zal getracht worden een oploi voor dit probleem te vinden. Rijtijdenbesluit De voorzitter, de heer J. Duvokot uit Goes, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het. hoofdbe- Conferentie presidenten N.C.V.B". in Goes Ongeveer 60 presidenten, afkomstig Aan vrijwel allo afdelingen, van liet gewest Zeeland van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond hebben dins dag in „Dc Prins van Oranje" te Goes een conferentie gehouden, wel ke was gewijd aan de theologische en medische aspecten van de „ver antwoorde gezinsvorming". Over dit onderwerp werden twee redevoerin gen gehouden. De talrijke dames werden welkom ge heten door de presidente van het ge west Zeeland, mevrouw N. Homburg- Hoekveld uit Vlissingen, die een kor te meditatie hield naar aanleiding van Jesaja, 37 vers 14. Zij zette uit een, dat deze conferentie was belegd om het onderwerp van de „verant woorde gezinsvorming" meer in de belangstelling te brengen. Ds. H. A. van Herwaarden, hervormd predikant te Middelburg ('t Zand) liield een inleiding over verantwoorde gezinsvorming, bezien van de theo logische kant. In de middaguren be lichtte dr. B. Oh. Hamer uit Arnhem de medische aspecten. Op beide inlei dingen volgde een. levendige gedach- tenwisseling. stuur. De E.V.O. is nauw betrokken geweest bij de uitvoering en toe passing van. het nieuwe rijtijdenbe sluit. Overleg is er geweest over een ontheffingsregeling voor het grens overschrijdende vervoer en het ver lenen van ontheffingen aan hijrij ders, die slechts incidenteel of als' hulp-bijrijder werkzaamheden ver richten. Op beide punten heeft de E. V.O. succes behaald. Tén aanzien van beidé gevallen zal een soepele .ontheffingsregeling worden getrof fen. Een probleem, dat het hoofdbe stuur van de E.V.O. veel weidt be zorgt, is het vraagstuk van brug gen, tunnels en wegen. Verbete ring van het wegennet blijft een dringende noodzaak. Het stand punt van het hoofdbestuur is, dat de aanleg van nieuwe wegen, bruggen en tunnels en de verbe tering van het bestaande wegen net gefinancierd dient te worden uit de opbrengst van de rnotomj- tuigenbelasting en zo deze niet voldoende mócht zijn voor een deel ook uit de belasting op ben zine. Op transportgebied vraagt de E-E.G. de bijzondere aandacht. Hierbij dóen zich vele moeilijkheden voor. Het Nederlandse kostenpeil ligt lager dan m andere landen. Overwogen wordt om voorlopig door de instel ling van heffingen op het transport het kostenverschil op te heffen. Voor Nederland is dit echter onaanvaard baar. De E.V.O. zal daarom op de bres staan voor de vrijheid Welke in Nederland op het gebied van het transport werd verkregen. Voorts deelde de heer Duvekot mede, dat ook de verplichte W.A.-vcrzekering, de volle aandacht van het hoofdbe stuur heeft. In deze vergadering werden enkele bestuursleden herkozen, te Weten de heren J. de Jonge Mzn., ir. M. d. Stoel Feuerstein, M. Doeleman en H. van Iwa arden. Bromfiets tegen auto: bestuurster ernstig gewond Op de hoek van de Grachtweg en de Scheepstimmerdijk te Zierlkzee bij de gasfabriek raakte de dertigjarige mej. R. uit Nieuwerkerk dinsdag morgen vrij ernstig gewond toen zij op haar bromfiets in aanrijding kwam met een vrachtauto, bestuurd door J. F. G. uit Goes. De bestuur ster verleende geen voorrang aan de vrachtwagen. Zij kwam te vallen en werd met ernstige verwondingen in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierilczee opgenomen. Collecte De Zeeuwse collecte heeft te Krab bendijke een bedrag van 537,85 opgebracht. Ambtenaren uit Middelburg en Biervliet voetbalden Op het gemeentelijk sportterrein te Biervliet is in het weekeinde een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal bestaande tót personeel van de Provinciale Griffie to Middelburg en een ploeg van personeel van do ge meente Biervliet. Ongeveer 10 minuten nadat burge meester A. P. Kostense de aftrap voor deze wedstrijd had verricht, nam het gemeentelijk elftal de leiding (10). Kennelijk gesterkt door-dit succes wist de plaatselijke ploeg de score al spoedig op te voeren tot 4- 10. Nog voor de rust kwam. het griffie- elftal aan een goedkoop, tegenpunt, toen een der verdedigers van het ge meente-elftal een terugspeelbal in eigen doel zag verdwijnen (41). Met deze stand brak de rust aan. Na de thee had dé Griffie de opstel ling van haar elftal gewijzigd, het geen niet zonder resultaat zou blij ven. Al spoedig wist men de achter stand .te reduceren tot 4-3. Toen was het plaatselijk elftal weer aan dé beurt, dat er in slaagde de score op ";e voeren tot 5-3. Het. Griffie-elftal iet zich hierdoor echter niet depri meren en al kort hierna was de stand 5—4. Van beidé zijden zette men nu nog eens zijn beeste beentje voor, maar toch kon het gemeentelijk elf tal niet verhinderen dat de Griffie __0' éénmaal tot een doelpunt kwam. Zo eindigde deze sportieve wedstrijd in een 5-5 gelijk spel, hetgeen Je ver-houdingen goed weergaf.- De voor deze wedstrijd door de per soneelsvereniging van de Provinciale Griffie beschikbaar gestelde wissel beker kon bij dit gelijkspel niet wor den uitgereikt. Hiervoor zal in het voorjaar 1962 nog eens gespeeld worden. Na afloop van de wedstrijd kwamen de spelers nog bijeen in het gemeen tehuis. Uitbreiding gasthuis Goes Het bestuur van bet Gasthuis iri Goes beeft zich in een schrijven tot het gemeentebestuur gericht, waar in het zijn voornemen kenbaar maakt, de capaciteit te willen opvoe ren. Hot bestuur vraagt, aldus blijktuit de toelichting van b. en w. van Goes op de raadsagenda, om de barak van de cultuurtechnische dienst nabij het ziekenhuis, dié onlangs door de ze dienst is verlaten, te mogenhu ren. Dc opzet is, dat een gedeelte er van als consultatiebureau voor de vereniging ter bestrijding van tuber culose in Zeeland zal worden ge bruikt, terwijl het andere deel als ziekenhuis zal worden ingericht. De huidige ruimte van het consultatie bureau van de t.b.C.-bestrijding kan dan eveneens ingericht worden als ziekenzaal. Het bestuur van het Gasthuis acht uitbreiding van dé ca paciteit van het ziekenhuis noodza- kelijk in verband met de wachtlijst, met name voor de afdeling chirur- HEREN ONTBREEKT NOG ROUTINE Dames MMHC op 3e plaats Het sterk verjongde Middelburgse hockeyteam hééft in de 2e klas lie ren nog geen enkel punt kunnen bin nenhalen. Het grote tekort aan wed- strijdrontine telt zwaar by deze jeug dige spelers, die in een vrij sterke afdeling uitkomen. Ook voor hei aanstaande weekeinde, als het sterke Liberty op bezoek komt, zullen er wel geen punten te behalen zyn, hoe wel het team steeds meer ingesneofd raakt. Het ziet er echter momen teel duister uit voor de lioofdsfede- lingen. De stand is: Liberty Were Dï Zwart Wit I Tilburg II Tilburg V 2 2 0 0 4 8— S DES II 2 2 0 0 4 6— 3 Forward HI 2 2 0 0 4 64 Warande II 3 2 0 1 4 8— 4 Were Di IH 110 0 2 1— 0 Liberty II 2 0 111 2— 3 Breda V 2 0 111 2— 3 Middelburg II 2 0 0 2 0 0— 9 Forward II Push III Breda III Middelburg 2 2 0 0 4 7—0 2 2 0 0 4 9—2 3 2 0 1 4 10— 3 2 1 1 0 3 6--1 3 1113 5—5 3 1 0 2 2 6—10 2 0 0 2 0 0—12 3 0 0 3 0 3—10 AANBIEDING IN RAADSVERGADERING Post onvoorzien op 25,000,- geraamd In de volgende week maandagavond te houden raadsvergadering van de gemeente Krabbendijke zal de begro ting voor het dienstjaar 1962 aan de raadsleden worden aangeboden. De begroting is sluitend niet een post onvoorzien van ruim f 25.000,Dit in tegenstelling tot de gemeentebe groting voor 1961, die werd afgeslo ten met een tekort van ruim 50.000. De gemeentebegroting voor 1962 is sluitend gemaakt dank zij de nieu we financiële verhoudingswet rijk gemeente, welke voor Krabbendijke gunstig is te noemen. De gewone dienst sluit in inkomsten op 778.551,10 en in uitgaven op 25.363,10. De aanbieding van de be groting zal vergezeld gaan van een memorie van toelichting, de begro ting voor 1962 van dc burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg en de begroting voor 1962 van het gemeentelijk woningbedrijf. De raadsagenda van Krabbendijke vermeldt voorts een voorstel tot het geven van een naam aan een straat In bouwplan west. Het college van b. en w. stelt voor de straat, gepro jecteerd in westelijke richting en ge legen tussen het complex hofjeswo ningen en de secretariswoning aan dc Kerkhoekstraat te noemen: Oos- tcrscheldeatraat. Voorts is er een voorstel van b. en w. tot verhoging van het krediet be schikbaar gesteld voor de bouw en inrichting van de ulo-school. Het to taalbedrag van 201.019,dient verhoogd te worden met 8108,43. Een en ander is gevolg van het feit, dat ten gevolge van de slechte bo demconstructie meer geld zal moeten worden uitgegeven. Op dinsdag en donderdag geen veiling in Kapelle Met ingang van volgende week zul len de veilingen van dinsdag eri don derdag te Kapelle komen te verval len. De aanvoeren zijn op deze dagen dusdanig teruggelopen, dat deze vei lingen overbodig zyn geworden. Een en ander betekent niet dat het fruit een heel eind geruimd is. De kwekers zitten momenteel volop in de pluk van het winterlTuit, dat voor het overgrote deel bestemd is voor opslag in het koelhuis en/of bewaar plaats. Vooral nu het kleuren van de Golden Delicious zich in snel tempo voltrekt en ook op vele plaatsen het fruit los begint te hangen, trekken de kwekers uit het goede weer pro fijt door de pluk zo snel mogelijk af te sluiten. In.de 4e klas gaat het met Middel burg ook nog niet al te best, want ook hier moeten de hoofdstedelingen als hckkesluiters fungeren. Boven dien leden zij vrij grote nederlagen. De Middelburgse dames brengen het er In de 3e klas A tot nu toe niet slecht af. De stand is hier: Warande Push Hl Middelburg Rapide Were Di III Tilburg IV Breda III 2 2 0 0 4 2 110 3 2 10 12 2 10 12 110 0 2 2 0 111 10 0 10 5— 1 6— 5 L45 Het programma voor a.s. zondag luidt ais volgt: 2e klas A heren: Mid delburg—Liberty, Breda IIIPush III, Forward IIZwart Wit II, Were DiTilburg II; 4e klas: Middelburg II—Liberty II, Breda VWarande H Forward III—DES II, Were Di IH Tilburg V; ondergrond: Olympia (Terneuzen)Middelburg III, Peli kaan niRapide, Pelikaan IITem po II; dames 3e klas; Middelburg— Rapide, Breda IIIWarande, Were Di III—Tilburg IV. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL September met vele zomerse indrukken Nog ongemerkt zyn we dit jaar dc herfst biimengeschoven. Het heer- lyk weer van September bracht zoveel zomerse indrukken, dat wé bijna geen kans kregen te deuken aan het overschryden van tie drempel, die „weer of geen weer" nu eenmaal wetenschappelijk is. vastgesteld. Nu ik dit schrijf is liet inderdaad herfst. Wel is er van herfstkleuren, in mijn omge ving nog weinig sprake, maar hier en daar liggen reeds ver zamelingen dor blad en de ge meentediensten zijn overgegaan tot bladruimen. Kleur zit er ech ter niet veel in behalve dan hij dc bladeren van de wingerd. Door Borend Zwerfmans Een kleine bijzonderheid in het gedrag vnn deze nog altijd ge wilde 'sterpiant mag niet onver meld worden gelaten. Enige we ken geleden begon de wingerd >:e kleuren en spoedig vielen blade ren en stelen. Op ónverklaarbare wijze hield de val van de geel met rode bladeren op; Zelfs bij een ste vige wind bleven zij zitten. In an dere jaren blijven de bladeren doorvallen tot ze alle zijn verdwe nen en hoogstens de jonge groene blaadjes aan de toppen van de ranken resten. De dag, die ik koos om eens een speurtocht te maken in een populierenbos was niet be paald gunstig. Van een dag tocht kon geen sprake zijn. De morgen begon druilerig, verer gerde tot regenachtig en zo nu en dan viel er zelfs een ware bui. Maar tegen de middag stegen de kansen, hoewel wilde luchten elk ogenblik de zon schenen te bedreigen, hield de ze het vol. Dus maar op weg. Een vreemde gewaarwording de herfst té zien inzetten met nage noeg uitgebloeide herfstbloemen. De wegbermen hebben een opmer kelijk groen, doods groen Uiterlijk. Het krülskruid in zaad, slechts laat gemaaide planten met bloei end nieuw schot, 't Zelfde wat de distels betreft, waarvan bij som mige hét pluis reeds is verdwe nen, terwijl gekopte planten nog - enkele purperen bloemen dragen. Juist voor we 't populierenbos bin nengaan kruist een vlucht koper wieken de weg. Die zijn er dus weer. Intiem ïn 't kleine slechts enkele hecta ren grote bos (je) vinden we een stemming, zo intiem en apart, dat bet na enkele stappen reeds moeilijk Is ons midden tussen do Zeeuwse akkers en weiden te den ken. Ondanks dat van veraf reeds duidelijk te zien was, dat de hoge bomen een sterke bladval hadden ondergaan, fs het er donker. Er is veel ondergroei, vooral van essen en meidoorns en deze staau oog volop in blad. De door de regen zacht geworden klei draagt voldoende populiere blaadjes, waarover wij lopen als over een tapijt. Een en ander doet ons tevens ijverig speuren naar paddestoelen. We hadden er wei nig verwachting van, maar nu verlevendigt dc hóóp. Er zijn dichtbemoste stobben, er is vol doende rottend hout, er is blad- humus en verder is er veel vocht en weinig gras. Dit laatste schijnt de paddestoelen te verstikken. De bomen ruisen, de zon spietst de gebroken lichtstralen tot tus sen de bodembedekking, die daar door, als in 0.11c bossen met on dergroei het zoeken naar zwam men sterk bemoeilijkt. 'Maar we wennen aan die mozaïek van licht en donker en grijpen naar onze eerste vondst, het witte sehclp- zwammetje op enkele dorre tak jes. En vlak or by, een stronk van een essestrulk die dicht be groeid ia met mos. En dicht bij de stronk een verzameling van kleine grijze zwammetjes. Wel heel gewoon, maar steeds even schilderachtig, een vegetatie van deze tere grijze streepklokjes. Maar we zijn verwend en verder vinden we zo goed als niets meer. Dit ondanks doordringen tussen FRI8Q 280 l! GAASTBRDIJK 5 AMST6LDIJK O 100 r KOIMONELLA 20 t R05BUM 10 t® Port 5AMAKINPA 10 t® M SOHIEOIJK 10 to N OENBOAL 9 pak® OU SBROOSKERK 10 te SLAMAT lo to Chin STAO DORDRECHT i LUTTÉRK8RK 10 t< NAESS COMMANDER CALTEX ROTTERDAM O 288 W Cocoa oil CINOLEA 3 370 in r,o Belaft PAPENDRECHT I PARKHAVEN 12 r SINGAPORE O c THUREDRBCHT 9 300 r I WAERWlJCK 10 VASUM 28 to Morin verwacht VIANA 10 to Montrei VIVIPARA 10 paso M La Bpezls WATERMAN 10 PUB WICKENBURQH 10 170 Kp Vlllano WITMARSUM 10 1< de bosjes, vechten met herfstdra- den, prikken van braamdoorns en afdalen in vochtige kommen en „droge" slootjes. Bij het weer doorkruisen van herfstdraden voelen we iets op ons voorhoofd en er naar grijpend langen we een spanmps, prach tig geelgestreept met blauwgroe ne tussenlijnen. Het blijkt een raps van een Larentia, die zich aan een spindraad liet zakken om op of in de bodem te nestelen. Ondanks dit meevallertje beslui- 1 ten we het bos te verlaten en er eens om heen te lopen. Dit blijkt geen slecht idee, juist :1 op de rana treffen we een violet gordijnzwammetje aan en achter j het bos op het oosten vinden we, een brede droge sloot. Er ligt een; plank over, waar op alweer de grijze streepklokjes een plekje hebben gevonden. Eén stap verder en we staan voor een wonderlijk schoon geval. Vanaf de plank, naar boven langs een breed.stuk: walkant klimt een dichte zode; van deze mooie zwammetjes om-' hoog. Na alle teleurstellingen in het midden van het bos een bijna adembenemende .meevaller. We vinden meer van die plekjes, maar veel minder uitgebreid. Er is nog een Collybïa en tussen het gras staan hoge zaadstengels van de breedbiadige orchis, en een (ver wilderde) aspergeplant. Het gras is hier te nat om er lang té vertoeven en daardoor vinden we in het aansluitend bosje zonder ondergroei, waar heen we uitwijken gelegenheid nog eens des choonneid van de Srijze streepklokjes to bcwon- eren. Ze klimmen hier over de stronken en zelfs langs de mossen omhoog langs geknot te wilgestammetjes met uitlo pers over het bladertapyt. Een sprookjeswereld gelijk. Uit het bos klinkt de kreet van een specht. We vatten dat maar op als teken, dat het tijd wordt om op te stappen. Op de terug tocht treft het ons, dat het een tonig groen van de bermen nogal eens wordt onderbroken door bloeiende boterbloemen. Geen herfstbloemen meer, dan is er weer plaats voor do lento schij nen ze te zeggen. Een vreemd kli maat hebben we toch. In mijn tuintje ontdekte ik al een bloeiend Maarts viooltje. Maar de boot is voor mij helemaal aan, als ik langs een schuurtje brommend twee prachtige jonge fluitekruidplan- ten in volle bloei zie staan. Je zou er voor mensen van gevor derde leefttld een nieuw zinrijk spreekwoord op kunnen baseren: Geen herfst zonder lente! Met een beetje steun van dc lezers burgert het misschien nog in ook. Nagekomen advertenties v/*oht ZARIA »0 t* B ZWI7NDKKCHT I-leden overleed onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader, MARINUS ROTTIER, in de ouderdom van ruim 89 jaar, Heinkcnszand: Wed. M. Rottier- Buteyn en kinderen. J. Rottier. J. Rottier-Leijs en kinderen. Ovezanclc: C. Rottier. C. Rottier-do Jonge en kinderen. Heinkenszand: M. P. van Dalen- Rottier. C. van Dalen, Heinkenszand, 10 oktober 1961. Simonswei 3. De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 13 oktober a.s. om 12 uur vanaf „Mara- natha".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8