uw pap coopvaett Permanente' bloemen veroverden Amerika Nederland weerlegt Indonesische visie „Over Berlijn is het westen het eens" Beiaard van Damme in een boerenschuur Geniet douwe Egberts met r: „RUIM DRIEBAANSWEGEN 0P! VRAAGT „VEILIG VERKEER" WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT .7 „HET DOET ME DENKEN AAN KOK EN KIP" Nieuw-Guinea heeft nog niet gekozen Mr. C. W. A. Schuermann, de Neder landse ambassadeur bij de V.N. heeft de juistheid ontkend van Indonesi sche verklaringen dat het volk van West Nieuw-Guinea reeds uit vrije wil had verkozen deel uit te maken van Indonesië. Mr. Schuermann stond in de algeme ne vergadering op en zei: „dr. Ali Sastroamidjojo heeft verklaard, en dr. Soebandrio heeft het herhaald, dat het recht tot zelfbeschikking reeds werd uitgeoefend in 1945, toen Indonesië zichzelf onafhankelijk ver klaarde. Ik wens mijn ambtgenoten hier er aan te herinneren, dat in 1945 Indo nesië was bezet door Japan en drie jaar onder die bezetting had ge leefd, terwijl het grootste deel van Nieuw-Guinea vrij was gebleven. Ge durende die jaren was er geen enkele vorm van contact geweest tussen Ne derlands Nieuw-Guinea en Indonesië. De Papoea-bevolking werd nimmer om advies gevraagd inzake die onaf hankelijkheidsverklaring en als nu Indonesië beweert dat het volk van Nederlands Nieuw-Guinea zijn recht op zelfbeschikking uitoefende in 1945, dan bedoelt Indonesië in feite, dat Indonesië die beslissing voor hen nam, zonder daartoe ooit een man daat te hebben ontvangen." De heer Schuermann herinnerde er aan, dat minister Soebandrio „lokale autonomie" had beloofd aan het volk van Nieuw-Guinea. „Toen hij dit zei, moest ik denken aan de kok, die de kip de vrije keus liet, zich te laten opeten met een dik ke dan wel met een dunne saus over goten", aldus de heer Schuermann, 97 procent steun „Als het Papoea-volk wordt verteld dat zij in Indonesië moet worden op genomen en slechts kan kiezen welke vorm zij wenst van autonomie binnen die staat, dan betekent dat, dat de belangrijkste keus wordt onthouden. Mijn delegatie betreurt het, dat Indo nesië zo snel en zonder diepgaande studie een negatieve houding heeft aangenomen tegenover onze plannen, die overigens de steun hadden van 97 procent van de leden van het parle ment in Den Haag, daarbij inbegre pen de oppositie". j Jacqueline Cochran j steeds sneller H De aviatrice Jacqueline Coch- M ran, houdster van het wereld- snelheidsrecord voor dames, m M heeft opnieuw een lauwerkrans veroverd. Zij verbeterde haar acht jaar oude wereldsnel- heidsrecord door met een straallesvliegtuig van het type T 38 de afstand van 100 km af M te leggen met een snelheid van 784.337 mijl per uur (1261,998 1 H km/u.). Het oude record liet Jacqueline Cochran in 1953 op haar naam schrijven, toen zij de 100 km H met een in Canada gebouwde straaljager van het type F 86, met een snelheid van 652.552 fü mijl/uur (1049,956 km/u.) af- legde. s Sinds augustus j.l. heeft Jac- H queline Cochran niet minder dan zeven nieuwe snelheids- records gemaakt. s illlllllüülllllllllllllllllll de heer Schuermann herhaalde zijn aanbod de Indonesische eisen inzake Nieuw-Guinea voor te leg gen aan het internationale hof van justitie. „Als de Indonesiërs werkelijk overtuigd zijn van de juistheid van hun stelling, zullen zy dit gaarne voor de wereld wil len bewijzen." De heer Schuer mann zei voorts, dat het overdra gen van een nïet-zelfbesturend gebied aan een ander land in strijd was met de geest en de Iet ter van het handvest van de V.N. De Nederlandse ambassadeur drong er bij de Indonesiërs op aan het In donesische standpunt tegenover de Nederlandse plannen te herzien. „In het werkelijk belang van de Papoea bevolking van Nieuw-Guinea moet deze kwestie zonder bitterheid wor den behandeld." (Advertentie) BRON VAN GEVAAR Rijbewijs voor bromfiets eveneens gewenst „Ruim alle drïebaanswegen op. Leg geen nieuwe driebaanswegen aan eu maak van bestaande driebaanswe gen, ondanks verlies van capaciteit, tweebaanswegen". Dit beroep op de overheden deed de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer jhr. Th. Röell aan het begin van de jaarvergadering van dit verbond in Leiden. Jhr. Röell betoogde, dat het capaci- teitsverlies ruimschoots zou opwegen tegen de winst aan veiligheid. Op dries trookswegen worden wegge bruikers steeds weer verleid tot het maken van levensgevaarlijke inhaal manoeuvres met alle desastreuse gevolgen van dien. Jhr. Röell zeide, dat een van elke 218 Nederlanders jaarlijks direct getroffen wordt door het leed, dat 1900 doden en 48.000 gewonde ver keersdeelnemers met zich meebren gen. Om van de onpeilbare smart van de duizenden indirect getroffen nabestaanden dan maar te zwijgen. De zorgwekkende cijfers mani festeren zich niet alleen in een absolute stijging van het aantal verkeersslachtoffers, maar ook in relatie tot de toenemende ver- Voor SO gulden avontuur' De Rotterdamse politie heeft maan dagmiddag een 7- en een 12-jarige jongen aangehouden, die sinds ver leden week woensdag vermist werden. De jongens werden naar een politie bureau gebracht, waar zij vertelden hoe zij er toe gekomen waren hun ouderlijk huis te verlaten. Zij bekenden dat zij in een woning te Dordrecht waren binnengedrongen en daar een doosje met tachtig gulden hadden gestolen. Met deze tachtig gul den hadden zij het avontuur gezocht. Ze waren op de trein gestapt om in Rotterdam hun buit te gaan verteren. Met het geld hadden zij wol raad ge weten. Allerlei snoeperijtjes hadden zij er voor gekocht en bovendien had den zij talloze ritten met de tram ge maakt. De nachten hadden zij doorge bracht in portieken en in aanbouw zijnde gebouwen. De jongens zijn overgegeven aan de kinderpolitie te Dordrecht. keersintensiteit. In het laatste jaar steeg het aantal motorvoer tuigen met 100.000 stuks, voor heen met 50.000 per jaar. Progressief toenemende motorise ring en relatief en absoluut toene mende verkeersonveiligheid roepen om actie. Verheugd was jhr. Röell over het. voornemen om de minister van ver keer alle bevoegdheden tot snel heidsbeperkingen te geven. De bui tenlander kent de borden „70 km" niet. Het verdient aanbeveling door mid del van vooraankondigingen achter eenvolgende borden met bijvoorbeeld 100, 90, 80, 70 kin enzovoorts, snel heidslimieten kenbaar te maken. Bromfietsen Ofschoon het bromfietsprobleem niet ernstiger is, dan het ganse verkeers probleem, wenst het verbond toch aan te dringen op rijbewijzen voor bromfietsen gepaard aan eenvoudige examens. Nog niet is ingegaan op een aanbod van het verbond om deze examens op eenvoudige wijze moge lijk te maken. Typiste vroeg losgeld voor gestolen Goya Een 19-jarige Britse typiste is in hechtenis genomen nadat zy bekend had via de telefoon losgeld te heb ben gevraagd voor het gestolen por tret van de Hertog van Wellington, dat geschilderd was door Goya. Het doek was voor 140.000 pond sterling aangekocht en werd in au gustus uit de National Gallery te Londen gestolen. Miss Marcia Phillips bekende ook, dat zij uit hetzelfde museum een por tret had gestolen ter waarde van 10 pond sterling. Volgens haar raads man kwam zy op het idee om los geld te vragen, toen zij in de kranten las dat een losgeld van 140.000 pond sterling was gevraagd voor de Goya. Zij had via de telefoon gezegd dat zij optrad voor „de bende die de brief waarin losgeld werd geëist) had geschreven". „VERMOORDE" KWAM NA 12 JAAR TERUG De politie van Ragusa, op Sicilië, heeft de man gevonden die 12 jaar geleden door zijn broer en diens zoon zou zijn vennoord. Paolo Gallo, thans 58 jaar oud, ver liet op een dag in 1949 zijn wo ning en verdween spoorloos. En kele uren later kwam zijn broer Salvatore bij Paolo's vrouw met een met bloed bevlekte baret en vroeg haar waar haar man was. De baret bleek aan Paolo te be horen en de politie vond ook met bloed bevlekte kleren die aan de „vermoorde" man bleken te be horen. Het was bekend dat Salvatore en zijn broer op voet van oorlog stonden en verschillende malen gevochten hadden. Salvatores zoon Luigi, was hier ook bij be trokken. De zaak kwam in 1956 voor en Salvatore en Luigi wer den wegens moord veroordeeld. Salvatore kreeg levenslang, zijn zoon 18 jaar gevangenisstraf. Salvaotore heeft, naar thans geble ken is, Paolo geslagen na een heftige woordenwisseling. Paolo, die zware hoofdwonden opliep vluchtte en liet in zeven jaar niets van zich horen. Tegen Salvatore Gallo zal waar schijnlijk een aanklacht wegens poging tot moord worden inge diend. NIEZEN NIET MEER NODIG Echte bloemen te duur en te kort houdbaar Ethel Merman's hotelkamer stond vol met magnolia's, chrysantemum's en anjers bij haar eerste optreden in het nieuwe seizoen in San Fransisco. Ofschoon deze zangeres overgevoelig is voor bloemen, hoefde ze niet één maal te niezen, want de hele bloe menweelde was namaak. De bloeien de namaakbloesem-business in Ame rika berust natuurlijk niet alleen op het huldigen van allergische zange ressen en toneelspeelsters. De invoer uit Italië en Hongkong waar ver reweg het grootste deel van de na- maakbloemen vandaan komt is sinds 1955 niet minder dan twintig maal zo groot geworden. Er gaat nu voor vijftig miljoen dollar per jaar in om, verzekert „Time". Waren ze vroeger van slechte en NAVO-SECRETARIS STIKKER Verschillen leggen geen gewicht in de schaal De secretaris-generaal van de N.A. V.O., mr. Dirk Stikker, heeft dinsdag in Rome verklaard dat er tussen de landen van het Noordatlantische bondgenootschap geen meningsver schillen bestonden aangaande het Berlijnse vraagstuk. „Wellicht zijn er Zo wacht in een boerenschuur de beiaard van Damme, tot...?? GESCHENK VAN TOERISTEN Wel klokkenspel, maar geen opgeknapte toren (Van onze correspondent te Brugge). Het eeuwenoude Zwinstadje Damme wordt door de kunstliefhebbers en de toeristen beslist verwend, want bin nenkort zal het officieel een vorste lijk geschenk in ontvangst mogen nemen: een kleine, doch uitstekende beiaard, die over de poldervlakte zal galmen. De man, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, is dc Neder landse kunstsmid Van Hinsberg, die thans voorlopig zijn intrek heeft ge nomen in Damme. Hij vormde een comité, dat in België en in Neder land geldinzamelingen organiseerde. In een vrij korte tijd beschikte men over het nodige kapitaal om de bei aard te bestellen bij de vermaarde Nederlandse klokkengieterij Petit en Fritsen, uit Aarle-Rixtel in Brabant. In totaal kostte het klokkenspel 180.000 fr„ maar het volledige bedrag kon het comité niet bijeenbrengen en daarom werd het Belgische commis sariaat voor toerisme aangesproken, dat er in toestemde de ontbrekende som bij te passen. De Nederlandse firma Petit en Frit sen. die thans druk in de weer is met hel vervaardigen van de beiaard voor de hypermoderne droomstad Brasilia, was'reeds in mei klaar met het klok kenspel van Damme. Alles was zo vlug" van stapel gelopen dat het gemeentebestuur eigenlijk verrast was door de snelle verwezen lijking van het project van kunst- dmid Von Hinchoro* Rlirp-p.ïBPPStPI te plaatsen. Hij vreesde dat eerst het prachtige gebouw, dat op som mige plaatsen echter heel wat spo ren van verval vertoont, zou moeten worden gerestaureerd. De burgemees ter durfde het risico niet lopen dat schade aan het stadhuis zou worden toegebracht door het plaatsen van de duizend kilo wegende beiaard. Hij liet experts dan ook onderzoeken of het torentje dit gewicht zou kun nen dragen... en zij kwamen tot het besluit dat men het beste eerst het stadhuis zou kunnen restaureren, al vorens de beiaard er in te plaatsen. Alleen plannen Ook de commissie voor monumenten en landschappen kwam tot dezelfde conclusie, zodat het beiaardcomité van Damme, en niet in het minst kunstsmid Van Hinsbergerg wer den ontgoocheld. De restauratie van het stadhuis kan immers nog jaren aanslepen. De plannen hiervoor wer den weliswaar reeds opgemaakt, maar alvorens met de werken kan- worden begonnen, moeten nog talloze administratieve beslommeringen achter de rug zijnEn men weet bij ondervinding dat men hier niet zo bijster vlug mee opschiet. In een schuur Inmiddels is de beiaard reeds ïn het Zwinstadje aangekomen. De 25 prach tig glanzende klokken, waarvan de grootste de namen „Boudewijn cn Fabiola" draagt, zijn thans onderge bracht in een schuur van de prach tige witgekalkte St. Laurentiushoeve, vlak bij "de schilderachtige molen aan dens een feestelijke plechtigheid of- smid "Van Hinsberg. Burgemeester de Tamse vaart. Ze liggen er nu fideel in ontvangst nemen. Het ziet Houtave had immers ondertussen de reeds sinds mei en het comité, dat er echter naar uit dat de beiaard j ken zich toch maar naar twee kan- Belgische'commissie voor monumen-[wordt voorgezeten door notaris Van eerst een hele tijd in het studsmn- ten. Ze verkopen de namaak óók. ten en landschappen verwittigd, dat Caillie is ietwat mistroostig en kre- j seum zal kunnen worden bewonderd, „Wij noemen ze niet kunstbloemen", men van plan was een beiaard in het gelig zelfs, ómdat het gemeentebe- voordat de klokken voor hun ware zei een bloemist, ..we zeggen: per- .torentjes Man het eeuwenoude stadhuis I stuur maandenlang niet van zich I bestemming zullen worden gebruikt-1 manente bloemen, dat kliukt beter"j verschillen", zo zei hij, „doch ik wil echter nogmaals nadrukkelijk stellen dat deze verschillen geen wezenlijk gewicht in de schaal leggen". Hij bracht met klem naar voren, dat de N.A.V.O. een vrije associatie van lan den was. Voor zover het Berlijn aangaat, is het westen verenigd in zijn doelstel lingen, aldus mr. Stikker. Da secretaris-generaal van de NA..V.O. sprak op een bijeenkomst van de buitenlandse persvereniging in Rome. Een correspondent van het Italiaanse communistische blad l'Unita verzocht hem het westelijke standpunt inzake Berlijn te beschrijven. Mr. Stikker antwoordde: „Berlijn Is een stad zo als zij dit wil zijn. De bevolking kan vrijelijk haar opvattingen tot uiting brengen". Hij voegde hieraan toe, dat het wes ten de vrije toegang tot de stad wil behouden. Dit geldt voor de lucht- corridors en het verkeer over land, zo zei hij. Het westen wil voorts zijn troepen in Berlyn handhaven, aldus mr. Stikker. Hij verklaarde niets bijzonders te kunnen zeggen over het Italiaanse standpunt aangaande de betrekkin gen tussen het westen en het oosten. Oostduitsers protesteren tegen Westduitse politie Oost-Duitsland heeft de drie weste lijke mogendheden, Frankrijk, Enge land en de V.S., verzocht de uitvoe ring te verhinderen van het West duitse plan om Westduitse politie naar West-Berlijn te sturen. In de desbetreffende nota's wordt het plan door de Oostduitse regering „een daad van agressie" genoemd. heeft laten horen. Noch burgemees ter, noch schepenen kwamen de bei aard even bekijken, toen deze in hun stad aankwam. De waarheid is echter dat de gemeenteraad van Damme met de beiaard „in de maag" zit. Enkele dagen geleden heeft het stadsbestuur contact opgenomen niet het beïaardeomité en al worden de klokken niet in het torentje gehan gen, voor het stadhuis is gerestau reerd, toch wil de stad Daimue het vorstelijk geschenk binnenkort tij- ordinaire kwaliteit, thans zien de imitatie-seringen, rhodondendrons geraniums, magnolia's en orchi deeën er zó Uecht uit, dat j'e nei ging zou krtfjgen ze vers water te geven, ook al hebben de- lelies soms geraniumbladeren. Een ex porteur in Hongkong zei: „Soms ziet het natuurlijke produkt er niet natuurlijk genoeg uit en daarom maken we hybriden". Er zijn ook kunstbloemen met een „ingebouwde" geur. Beide soorten In hotels, bars, restaurants en kan toren zijn de echte bloemen al bijna geheel verdrongen door de kunstma tige. Vele hotels hebben een leve ringscontract lopen, dat voorziet in een voortdurende wisseling van bloe men al naar gelang van het seizoen, omdat het natuurlijk niet aangaat de hal in juli met hulstbesjes te de coreren. In San Francisco gebruiken kunstschilders kunstbloemen voor hun stillevens. In Texas stoffen de dienstmeisjes één keer per week de planten af in plaats van ze elke dag water te geven. Aan de Westkust hebben amateurtuiniers hun buren de ogen uitgestoken met schitteren de bedden, boordevol met de prach tigste plastic tulpen. Vele inwoners van Detroit, die het moe geworden waren hun met zorg gekweekte bloe men te zien ondergaan door ziekten en plagen, droogte en de honden van de buren, hebben ze vervangen door imitatie-cultures, die nu de lege plekken in hun hun tuin kleurrijk vullen. In een .buitenwijk van Dallas kwam iemand op het idee een echte en een nagemaakte blauwe regen naast el kaar te planten, zodat hij een bij zonder rijk geheel kreeg. „In de zo mer kun je de ene niet van de andere onderscheiden", zei hij, „maar in de winter wordt het wel een beetje raar, als die éne struik nog volop staat te bloeien". Met Kerstmis knuffelen verliefden elkaar tegenwoordig onder een plas tic mistletoe en de bruid moet het stellen met polythyleen oranjebloe sem. „Het is al zover gekomen", ver zuchtte een bloemist uit Wichita, „dat een meisje alleen nog maar echte bloemen krijgt voor haar eer ste corsage en op haar begrafenis". Op sommige kerkhoven is het ge bruik van kunstbloemen verboden, niet zozeer om redenen van goede smaak als wel omdat het zo lastig wordt het gras kort te houden. Maar andere kerkhoven hebben aan de aandrang toegegeven en staan nu van alles toe, plastic kransen en boeketten incluis. Bevreesd voor de dood De duurte van echte bloemen en de moeite om ze een tijdje goed te houden hebben tot de namaak- bloemen-rage bijgedragen. Of schoon plastic bloemen veelal meer kosten dan de echte, hoe ven ze zelden vervangen en nooit afgeknipt te worden. En dan is er nog iets: volgens Irving S. White, een „motivation resear cher" in Chicago, kopen de men sen'kunstbloemen omdat ze be vreesd zijn voor de dood. „Niets is zulk een uitgesproken symbool van de dood als het ver welken van een bloem. Kunstbloe men geven de mensen een gevoel van veiligheid, het idee dat leven en schoonheid altijd zullen duren", zo beweert hij. Handelaars in echte bloemen betreuren deze gang van zaken natuurlijk. „Plastic bloemen hebben geen ziel", zei de bloemist Audie Staup uit Chicago. „Echte bloemen zeggen ons iets. nagemaak te niet". En de eigenaar van een grote bloemenzaak in San Francisco voegt daaraan toe: „Aan een vriend, die plastic bloemen in zijn huis heeft staan, heb ik wel eens ge vraagd of hij er misschien ook een opgezette hond op na houdt". Merkwaardigerwijze beeft de gewel dige opgaug, die kunstbloemen thans maken, de verkoop van echte nog niet ernstig aangetast. Dezelfde mun uit San Francisco meent dat dut komt doordat kunstbloemen de mensen er voortdurend aan herinne ren ook echte te kopen. Maar in tussen dekken de meeste bloenienza-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7