Sowjet-ambassadeur vocht voor belangrijke wetenschapsvrouw Pornografie groot gevaar voor de jeugd KLANKBORD ZWARTE ZEE KREEG EINDELIJK SLEEP WEER ONDER CONTROLE WETSONTWERP BINNENSCHEPEN KAN WORDEN VERWACHT WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MEVROUW GOLUB AARZELDE TOT VLAK VOOR VERTREK Nog onbekend wat Nederland voor maatregelen zal nemen (Van onze Haagse redactie) Waarnemers in Den Haag menen tekenen van aarzeling te bemerken b(j de regering ten aanzien van het ondernemen van stappen tegen één of meer leden van de Sowjet-Russische ambassade. Wanneer Nederland één of meer Russische diplomaten personae non gratae verklaart, zal dit onge twijfeld represailles van Russische zijde tot gevolg hebben. Anderzijds lean men zich rond het ministerie van buitenlandse zaken nauwelijks voorstel len, dat er géén maatregelen worden genomen. In het onderhoud, dat mi nister-president De Quay maandag hee|fc gehad met ambassadeur Pono- marenko heeft de als minister van buitenlandse zaken optredende premier er geen twijfel over laten bestaan, dat hij het Russische optreden be schouwde als volkomen ontoelaatbaar en volkomen onverenigbaar met het gedrag van diplomaten. Tijdens dit gesprek was minister-president De Quay de beschuldigende partij, de heer Pohomarcnko degeen die het hoofd zij het met grote tegenzin moest buigen. Op de gedragingen van de heer Po- nomarenko c.s. het wederrechte lijk binnendringen van een politiebu reau, het beginnen van een gevecht met de politie, nota bene op hun ei gen terrein en het wegslepen van me vrouw Golub plegen maatregelen te volgen. Zou dit niet gebeuren, zo meent men, dan zou Nederland auto matisch de schuld van het incident op zich nemen. En dit wordt vrijwel ondenkbaar geacht. Intussen is het nog onduidelijk, zo er maatregelen worden genomen, welke deze zullen zijn. Evenmin is thans reeds bekend, of men stappen zal ondernemen te gen de Tass-corr.espondent Oleg Pi- vavarov, die mevrouw Golub'tenslot te, na het gevecht, op het kantoortje van Aeroflot heeft geleid. Het is overigens de vraag of dit als een daad van geweld kan worden be schouwd. De passagehal van Schip hol en het kantoortje vain Aerollot liggen buiten het douanegebied en kunnen door iedereen worden betre den. Mevrouw Golub, die een geldig visum had, was geheel vrij, zich in Nederland te bewegen derhalve ook iu de vertrekhal. De grote belangstelling van de Rus sische ambassade voor mevrouw Go lub vloeit, zo meent men te weten, voort uit liet feit, dat zij een zeer be langrijke scheikundige is. Hieruit moet ook verklaard worden, dat de ambassadeur persoonlijk zich met haar vertrek heeft bemoeid. Bij soortgelijke incidenten elders heeft nooit een ambassadeur zich er per soonlijk mee bemoeid. Mogelijk heeft de heer Ponomarenko ook ingegre- fien, omdat mevrouw Golub zeer ang, tot zelfs maandagmorgen toe, heeft geaarzeld, of zij bij haar man zou bljjven dan wel naar Rusland te rugkeren. Zij is reeds zaterdagavond, toen haar man was meegenomen naar het poli tiebureau, zelf naar de politie gegaan en heeft daar haar paspoort ingele verd, zij wilde toen de zaak nog eens overdenken. Na liaar terugkeer In het; hotel „Schiller" is zy door leden van de Russische handelsmissie meegenomen naar het gebouw van de missie in Amsterdam en daar gedurende liet weekeinde gebleven. Er isv an zater dagavond tot maandagmorgen voort durend contact geweest tussen de Russische ambassade en de Neder landse autoriteiten. Hierbij is van Nederlandse zijde bij voortduring ge steld, dat mevrouw Golub liaar pas poort op Schiphol zou terugontvan gen en dat haar vertrek niet zou worden bemoeilijkt. Nederlandse matroos op Noordzee verdronken Dnitse vissersboten en andere vaar tuigen hebben dinsdag een stuk van de Noordzee afgezocht naar aanlei ding- van een melding van de Neder landse kustvaarder Zwerver dat in de Eorkum-EIbe-vaargeul een man over boord was gevallen. Zelfs een hefschroefvliegtuig was in geschakeld bij de opsporing van het vermiste bemanningslid. Tegen de middag had men de vermiste zeeman nog niet gevonden en werd het zoe ken gestaakt. Volgens de bemanning van de Zwer ver is de zeeman, nadat hij overboord viel, onmiddellijk ondergegaan. Toen het ongeluk gebeurde, stond er een hevige wind. Het zicht op zee was normaal. Het overboord geslagen bemannings lid'is de 16-jarige matroos J. H. Im- minga uit Nieuwolcla (Gr.). MEVROUW GOLUB ...zelf naar politie... naar elders Wanneer over de asielaanvrage van de heer Golub wordt beslist, is nog volkomen onzeker. Woensdag zal hij door de Amsterdamse vreemdelin genpolitie worden verhoord in het bij zijn van een tolk. Pas daarna gaat er een rapport naar de minister van justitie. Het wordt nauwelijks moge lijk geacht, dat de asielaanvrage niet zal worden ingewilligd. Het staat wel vast, dat de heer Golub in elk geval een voorlopige verblijfsvergunning zal krijgen. Hy is thans reeds een vrij man in Nederland, doch geeft voorlopig nog aan een verblijf op het Am sterdams politiebureau de voor keur. Het reisgezelschap had tengevolge van een vertraging in het reisschema aanvankelijk geen geldige visa meer in de paspoorten. Bij aankomst in Nederland zijn de visa echter ver lengd. Als visumplichtig buitenlander moet de heer Golub zich echter wel bij de politie melden. Het wordt in tussen niet uitgesloten geacht, dat hij op de duur niet in Nederland zal wil len blijven doch zal doorreizen naar Engeland of de Verenigde Staten. Verenigde Staten erkennen nieuw bewind in Syrië Do Amerikaanse regering heeft dinsdag de nieuwe regering van Sy rië officieel erkend. De regering van de Verenigde Arabische Republiek is van het Amerikaanse regeringsbe sluit op de hoogte gebracht. In Londen verklaarde een woord voerder van het Foreign Office dat de regering nog aan het overwegen was of zij de Syrische regering zal erkennen. In diplomatieke kringen verwacht men dat dit in de loop van deze week zal gebeuren. Met; maagklachten en omdat hij overwerkt is, is de bekende Amster damse conferencier Max Tailleur op genomen in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis in Amsterdam. Max heeft echter zijn goede humeur .meegeno men naar liet ziekenhuis en doet de verpleegsters, die hem moeten ver zorgen vaalc in lachen uitbarsten. SLOT VAN HACHELIJK AVONTUUR Wispelturige Midbody met z'n drieën bedwongen De moeilijkheden voor de „Zwarte Zee 8", de zeesleper van L. Smit Co. blijken nog niet te zijn opgelost. Maandagmiddag zou het schip in volle zee, op 18 mijl ten westen van het Britse kanaaleiland Guernsey, de tros met de by Verolme gebouwde Midbody overnemen van de „Eng lishman", maar dat mislukte. Er stond namelyk een vrij sterke wind en een flinke deining. De Midbody, die op weg is naar Bal timore, geraakte daardoor voor de tweede keer los van de sleepboten. Gelukkig lag de „Loire" nog in de buurt en zij kon spoedig een proviso rische verbinding tot stand brengen OFFICIER VAN JUSTITIE MEENT: Zware straf voor verkoper van smerige lectuur COMFORTABEL ZIEK ZI.JN. Mrs. Neelia Maclean, die een scherp oog heel't voor dc ..sociale noden" der rij ken, is van plan een luxe-ziekenhuis te bouwen waar de r|jken in slijl ziek kunnen zijn. Mrs. Maclean, de erfgename van de biermiljoenen (van de Guinness bier brouwerijen). zal het ziekenhuis dat '150 bedden zal tellen, in Londen neer zetten. Het zal ongeveer een miljoen dollar kosten. ,.U kunt er werkelijk comfortabel ziek zijn", zegt zij, „wanneer het lunchtijd is komt er geen verpleeg ster, om te vragen wat U wilt eten. Neen, er zal een kelner z|jn cn een wijnkelder. Als U caviaar wilt, kunt U dat krijgen". Mrs. Maclean laat er echter geen twijfel over bestaan dat haar onder neming een charitatieve instelling zal zijn. De patiënten zullen zoiets van 700,per week moeten betalen. „Het verspreiden van pornografische lectuur zullen we nooit helemaal kun nen tegenhouden, maar we moeten wel zoveel mogelijk verbreiding zien te voorkomen, omdat deze lectuur een groot gevaar vormt voor de school jeugd". Dit zei gistermiddag de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, nir. H. G. van Everdin- gen, die tegen de 85-jarige Amster damse tijdschriftenhandelaar P, B. wegens het in voorraad hebben en verspreiden van vijftien pornografi sche boeken een gevangenisstraf van acht maanden waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste. Bovendien vorderde hij de tenuitvoerlegging van een twee jaar geleden voor een soortgelijk feit aan B. opgelegde voorwaardelijke straf, een geldboete van 2000, In maart werden de 15 voor eerbaar heid aanstotelijke Franse en Engelse boeken in de winkel van de tijdschrif tenhandelaar in beslag genomen. Thuis vond de zedenpolitie boven dien nog een aantal pornografische fotostrips en twee pornografische films. Alleen de zedenkwetsende boe ken („afgrijselijk en smerig", noem de de officier van justitie die) waren in de tenlastelegging opgenomen. Ze werden verhandeld voor prijzen van 10 tot ƒ45. „Toch niet al te best De verdachte kende slechts de inhoud van enkele boeken. „Tk wist wel dat liet niet pluis was", bekende hij, maar omdat hij enkele financiële stroppen had moeten incasseren, dacht hij met deze gemakkelijke handel uit de fi nanciële zorgen te kunnen komen. „De boeken zitten volgepropt met dc meest afgrijselijke handelingen", zei de officier van justitie, die deze lec tuur bijzonder gevaarlijk vond voor da schooljeugd, „waarmee het op ze delijk gebied toch al niet zo best is gesteld". De raadsman van B., mr. dr. L. P. van der Does, betoogde dat alle ten laste gelegde pornografische boeken via elke boekengroothan- del kunnen worden besteld. „Maai* deze soort uitgevers wordt nooit vervolgd", klaagde hij. Hij vond de boeken geen gevaar voor de jeugd, omdat „de lectuur alleen op debiele geesten invloed kan hebben". Hij vroeg een voorwaar delijke straf. De Weense couturiers hebben nu al de ogen gericht op de Olympische winterspelen van 196.',. Tijdens een grote show hebben zij laten zien wat de deelnemers aan deze spelen, voor tijdens- en na de toedstrijden dienen te dragen. Foto links: een pakje voor na het skiën uit de collectie van Sepp Reinalter. Foto rechts: Skikle ding voor hem en haar. Opvallend zijn de brede strepen op de pantalons. Ook deze ontiverpen zijn van Sepp Reinalter. waarmee de sleep werd gaande ge houden. Tot 's avonds laat is de „Zwarte Zee 3" daarna bezig ge weest om haar tros te bevestigen aan de Midbody, zonder succes. Dins dag zijn de ppgingen voortgezet. Om half twaalf is het tenslotte ge lukt de wispelturige Midbody weer definitief onder controle te krijgen en vast te maken. De andere sleep boten de Loire en de Englishman die zo'n belangrijke rol hebben ge speeld in het bedwingen van de sleep konden worden afgedankt en de reis naar Baltimore kon worden vervolgd. Een hachelijk, maar goed afgelopen avontuur is daarmede ten einde. SOWJET UNIE MOET V.N. 41 MILJOEN BETALEN In een officiële verklaring over de financiële bijdragen voor het lid maatschap van de V.N. is dinsdag bekendgemaakt, dat nationalistisch China ruim 13.5 miljoen dollar ach terstallig is met zyn contributie. Het wordt hierin slechts overtroffen door de Sowjet-Unie, die een schuld van ruim 41 miljoen dollar aan de V.N. heeft. Fabriek te Delden in de as gelegd De fabriek „Servo" in Ambt Delden aan de Goorsestraat is in de nacht van maandag op dinsdag geteisterd door een ernstige brand die een scha de van enige tonnen heeft aangericht. De brand woedde in een geheel nieu we afdeling van de fabriek waar siccatieven voor de bereiding van lak en vernis worden gemaakt. Deze afdeling, die de modernste van haar soort ter wereld wordt genoemd, was kort tevoren in bedrijf gesteld. Over de oorzaak van de brand, die op een veertien meter hoge verdie ping uitbrak, is nog niets bekend. De directie heeft meegedeeld dat het minstens een jaar zal duren voordat de geteisterde afdeling weer hersteld zal zijn. Nike-stelling aan Nederland overgedragen Als onderdeel van een gordel stel lingen van geleide, luchtafweerwa- pens, welke gordel loopt van Noor wegen langs liet IJzeren Gordijn tot in Turkije toe, is gisteren de eerste Nederlandse stelling officiéél over gedragen. Deze Nederlandse stelling Is een on derdeel van de eerste Nederlandse groep geleide wapens, zij behoort operationeel onder het bevel van het commando luchtverdediging Neder land, van de koninklijke luchtmacht. Enkele speciaal daartoe gevormde Nederlandse squadrons zijn in de Verenigde Staten voor de bediening van het geleïde-wapen-systeem, dat wordt aangeduid met „Nike". In totaal zal Nederland over enige tijd beschikken over twee groepen Ni.ke-wapen\systèmen, met in het ge heel dan 72 lanceerïnrichtingen. De ze twee groepen zullen over een ge bied van omstreeks 100 km in de bondsrepubliek Duitsland zijn ge stationeerd. MINISTER KORTHALS ANTWOORDT: Aanleiding ook ongelukken op Zeeuwse stromen (Van onze Haagse redactie) Ter verzekering van de veiligheid in de binnenvaart is een ontwerp van wet opgesteld de binnenschepen- wet die voorschriften geeft inza ke het materieel en het personeel van binnenschepen, terwijl ook het toezicht wordt geregeld. Over dit wetsontwerp wordt thans overleg gepleegd niet de daarbij betrokken ministeries en met het bedrijfsleven. De posterijen van de Verenigde Naties zulen op 4 december een 5e serie herden- kingszegcls uitgeven. De serie is gewijd aan liet kinderfonds van de V.N. Ongeveer 90 kin len zuiden van Bogota is donderdag een bus in een ravijn ge stort. Van dc inzittenden kwamen vijftien mensen om het leven en werden negen ernstig gewond. Dit antwoordt de minister van ver keer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals, mede namens zijn ambtgeno ten van justitie en van landbouw en visserij op de schriftelijke vragen van het tweede kamerlid prof. dr. A. Vondeling (P.v.d.A.) naar aanleiding van het zinken van de HA 10, waar bij drie leden van de bemanning zijn omgekomen. Prof. Vondeling had de ministers er aan herinnerd, dat dit niet het enige ongeluk van dien aard is, dat de laatste jaren aan vracht en vissersschepen is overkomen op de Zeeuwse wateren, het U- selmeer en de Waddenzee. Volgens minister Korthals zijn deze ongelukken voornamelijk te wijten aan gebreken van de bouw en de uitrusting van de schepen. Voor de vracht- en vissersschepen op de bin nenwateren ontbreken wettelijke voorschriften hieromtrent, aldus mi nister Korthals. Voor de kustvaart wordt in het toezicht op de bouw en de uitrusting der schepen op bevre digende wijze voorzien bij de sche penwet. Tenslotte doet de minister mededeling van de opstelling van het ontwerp- binnenschcpenwet. 'Het Wereldgebeuren 1 Russisch theater In een hutje, dat niet snecuwdicht was en waar men 's nachts de- deur moest barricaderen omdat de wolven een Russisch mensenhapje niet graag over het hoofd zien, vlak bij de stad Minsk, kwamen in okto ber 1898 negen mannen bijeen. So ciaal-democraten noemden zij zich en zij waren afgevaardigden van in vrijwel alle Russische steden be staande ondergrondse revolutionaire groepen. Dat was het eerste congres van de communistische partij, zo ver telt men nu graag in Moskou. Men besloot in 1898 elke vier jaar bijeen te komen om de stand van de mar xistische wereldrevolutie te bespre ken. Volgende week dinsdag komen in Moskou in een paleisachtig ge bouw, staande tussen eeuwen oude kerken en paleizen van het Kremlin, 2177 afgevaardigden van alle Russische staten bijeen voor het tweeëntwintigste partijcongres. De clandestiene hut-samenkomst be schouwt men als het eerste partij congres. Er klopt natuurlijk iets niet met het aantal jaren, maar dat komt door Stalin. Die voelde niet zoveel voor partijcongressen en vergat ze soms dertien jaren. Nadat hij letter lijk en figuurlijk van zijn voetstuk was gestoten, zijn de vierjaarlijkse partij-shows hervat. Niet in een hutje, maar in een pas vorige week voltooid gebouw: het „grote Krem lin-theater". Nu, toneel is er in dit theater al vóór de officiële opening ge speeld. Leden van de communis tische jeugdorganisatie Komsomol', gekleed in nylon blouses, hebben „vrijwillig" in dag- en nachtploegen gewerkt in dit eerste moderne ge- bouw achter de Kremlinmuren. Er J was op de jeugd geen vergeefs be roep gedaan. Stuk voor stuk ver klaarden ze enthousiast hun best te zullen doen om het huis van hun partijleiders zo mooi mogelijk te ma ken. Ze hebben bloemen aangesleept, het podium met allerlei vaste planten versierd en de katheder, waarop vol gende week dinsdag Kroesjtsjew zal spreken, ook wat opgefleurd. Hope lijk krijgt de premier weer geen aan val van woeae, zodat hij met zijn schoen de jasmijntjes verplettert. Terwijl de jeugd zich uitsloofde met tuiltjes bloemen en palmen, zat Kroesjtsjew alleen in een kamer in één van zijn buitenverblij ven aan de Zwarte Zee. Er wordt van hem verwacht dat hij de volgen de week de gehele politieke toestand de revue zal laten passeren in een. grote, redevoering, die, naar men ver wacht tussen de vier en aclit uren zal duren. Verder moet hij in deze rede het oordeel vragen van de partij leiders over het nieuwe programma van de Sowjet-Unie. Niemand van de afgevaardigden zal het wagen ook maar één woord tegen dit luilekker- land-ideaal te zeggen. Al zullen ze er wel het hunne van denken. Ver der verondei-stelt men dat er ook nog enkele mutaties in de partijlei ding zullen worden aangebracht. Die horen er bij. Venvacht wordt dat maarschalk Zjoekow ditmaal wel eens op het achterste bankje zal moe ten plaatsnemen. Want op zijn be leid hebben de Sowjet-organen zich „toevallig" eenstemmig gestort. Bij zo'n partijcongres behoren ook afgevaardigden. Uit negentig landen komen communistische partijleiders. Dat geeft ook wel eens moeilijkheden. Albanië vindt bijvoor beeld, dat het Kremlin veel te rechts is en Marx heeft verraden. Zelfs het handjevol communisten in Neder land ligt onderling hevig overhoop wie van hen nu het echte, onversne den communisme heeft. Ze bestoken elkaar zo heftig, dat het voor het Kremlin niet zal meevallen een keuze uit de twee te doen. Als de bijeen komst in het Kremlin-theater voorbij is, zullen de afgevaardigden van alle landen samen praten over de toe komst van hun ideologie. Tenminste, dat zegt men in Moskou. In werkelijkheid krijgen ze ieder in hun eigen taal een schrijven mee, waarop precies staat aangegeven, wat er in de komende vier jaren van hen wotdt verwacht. Ze zijn niet be ter dan de afgevaardigden van het 22-ste partijcongres. Volgende week dus een hernieuwde opvoering van een 62 jaar oud Russisch stuk. Met in de hoofdrol Nikita Kroesjtsjew. Het wordt wel een spektakelstuk. Want er worden niet minder dan 2177 figuranten gebruikt. 11 :xtvanOoen VULKAAN WERKTE TOCH, EILAND GEËVACUEERD olgens in Kaapstad ontvangen be richten is op het in bet zuidelijk deel van do Atlantische Oceaau gelegen eilandje Tristan da C'unha eèn vul kaan tot eruptie gekomen en wordt de gehele bevolking van 260 zielen geëvacueerd naar het nabij gelegen Nachtegaal-eiland, met behulp van twee schepen van een op Tristan da Cnnha gevestigde maatschappij. Men leefde in de veronderstelling, dat de bewuste vulkaan reeds was uitgedoofd. Maandag had het Britse fregat „Leopard", dat in.de Zuidafri- kaaiise haven Simonstown lag, reeds opdracht gekregen naar Tristan op te stomen, nadat zich daar een aan tal aardbevingen had voorgedaan. Tristan ligt halverwege tussen Zuiij- Afrika en Zuid-Amerika. MAARSCHALK ZJOEKOW ...op dc wip.... Artsenechtpaar bij ongeluk gedood (Van onze correspondent). De Enschedese arts E. J. van Bloni- mesteïn en zijn echtgenote zijn maandagavond omstreeks tien uur vrijwel op slag gedood, toen hun auto werd aangereden door de auto van de vertegenwoordiger Van L. uit Apeldoorn. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg van Deventer naar Hol ten, even buiten de kom van Oude Molen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5