E.V.O.-Zeeland steunt „brugplan" Oosterschelde van provincie RENTABILITEIT VAN HET BAKKERSBEDRIJF GEDAALD Zeeuwse Almanak BROUWERSHAVEN KRIJGT EEN .PASKLAAR" STADHUIS RAAD OOSTKAPELLE GUNDE AANLEG RIOLERING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 DISTRICT ZEELAND VERGADERDE IN GOES Tolheffing geen bezwaar voor vervoerders Het district Zeeland van de Algemene Verladers- en Ei gen Vervoerdersorganisatie (E.V.O.) staat volledig ach ter liet Oostersclieldebrug- plan van het provinciaal be stuur van Zeeland. Dit is dui delijk gesteld in de dinsdag middag in hotel „Centraal" te Goes gehouden districts vergadering. De E.V.O. zal een actie voeren onder de 1317 aangesloten leden in Zeeland, teneinde zoveel mo gelijk adhesiebetuigingen van de Zeeuwse bedrijven aan het provinciaal bestuur van Zeeland en het hoofdbe stuur van de E.V.O. te kun nen overleggen. Ook zal ge tracht worden steun te ver werven bij het bedrijfsleven in Noord- en Zuid-Holland, dat eveneens grote belangen heeft bij de totstandkoming van een brug over de Ooster schelde. Weliswaar is de E.V.O. in principe tegen tolheffing, zoals bij de Ooster scheldebrug- dient te worden toege past, maar men acht de bouw van een dergelijke brug zó belangrijk voor het eigen vervoer, dat de ge dachte van het Provinciaal Bestuur van Zeeland zoveel mogelijk ge steund dient te worden. De voorzitter van de E.V.O.-Zeeland, de heer J. Duvekot uit Goes, verklaarde, dat het hoofdbestuur van de E.V.O. on mogelijk zijn steun aan het plan kan ontzeggen. „Het heeft zich namelijk ook achter de tunnelbouw in Vlaar- dingen gesteld, terwijl hiervoor even eens tol zal worden geheven", aldus spreker. Inmiddels heeft het districtsbestuur al een rapport over de voorgenomen brugbouw aan het hoofdbestuur van de E.V.O. verzonden. In dit rapport wordt gewezen op degeografische verbrokkeling van Zeeland. „Voor Zeeland is in het kader van de regio nale ontwikkelingspolitiek de aanleg van de Oosterscheldebrug te be schouwen als bet belangrijkste infra-, struetuurwerk", aldus het districts- bestuür. Het acht de betekenis van de brug van méér dan regionaal be lang. Verwezenlijking van het brugpro- ject zal twee belangrijke doelein den van de spreïdingspolitiek van Centrale verwarming. S AWE MA NV Hederstraal-19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 de overheid in sterke mate bevor deren: namelijk ontlasting en uit breiding van de randstad Holland en stimulering van de bedrijvig heid in het probleemgebied Zee land, vervolgt de brief. Gewezen wordt verder o.m. op de vestiging van nieuwe industrieën in Zeeland totaal ruim twintig, volgens liet districtsbestuur en de uit breiding van reeds gevestigde in dustrieën, alsmede op de recrea tie, die zich bijzonder snel ontwik kelt. Stimulans ..De aanleg van de Oosterschelde zal het vervoer sterk vergemakkelijken en de economische ontwikkeling me de daardoor stimuleren. Dit laatste zal op zijn beurt weer het vervoer bevorderen", zo wordt gesteld. De be zwaren van tolheffing wegen volgens het districtsbureau niet op tegen cle velar voordelen, die een brug over de. Oosterschelde zou bieden. Daarbij komt nog, dat hooguit tot 1978 tol zal kunnen worden geheven, omdat in dat jaar de dam door de Ooster schelde gereedkomt. De E.V.O. wil het zo zijn, dat de provincie er borg voor zal staan, dat na de totstandkoming van de dam door de Oosterschelde geen tol meer geheven zal worden. „Het financie-, ringsschema is hierop gebaseei'd", zo werd tijdens de vergadering me degedeeld. De E.V.O. wijst er in de brief aan liet hoofdbestuur voorts op, dat de invloed van tolheffing niet hoog moet worden aangeslagen. Elke gul den vertegenwoordigt een equiva lent van S'/2 tot 5 kiu omrijden nog afgezien van de tijdwinst. Het omrijden van Goes uit, afhankelijk van de aanleg van de Beneluxweg, bedraagt 20 a 40 km. De vergadering van gistermiddag deelde het stand punt van het districtsbestuur volle dig. „Een brug over de Oosterschel de is een levenszaak", zo werd be toogd. Men sprak de verwachting uit. dat de centrale overheid het be lang van een dergelijke brug zal in zien. Overigens wil de E.ViO. een stem hebbeii in de vaststelling van de tolgelden. De E.V.O. hield zich gistermiddag niet alleen bezig met het „brugplan", maar er werden tevens andere be langrijke zaken aan de orde gesteld. Aangedrongen zal worden op een spoedige aanleg van de weg Vlissin- genNieuw- en St. Joosland. „De si tuatie bij Middelburg is onhoud baar", verklaarde de secretaris, de heer A. Drost. Ook zal aangedrongen worden op verhoging van de ver voerscapaciteit op de veerdienst Kruinïngen-Perkpolder. De E.V.O.- secretaris deelde mede, dat van een bepaald bedrijf uit de Kanaalzone 90 van de vrachtauto's In de maand augustus 2 tot 21/3 uur wachttijd heeft gemaakt. Voorts is het voorgekomen, dat de vrachtau to's reeds de avond tevoren bij de boot werden geparkeerd. Over de verplaatsing van de centrale bodedienst in Goes van de Grote Kerk naar de De Kuyterlaan is de E.V.O. niet enthousiast. „Dit is een verplaatsing van de moeilijkheden" aldus de heer Drost. „Het ontbreekt in de De Ruyterstraat aan een goe de outillage. Ook de vervoerders zijn niet erg. gelukkig met deze oplos sing'*, betoogde hij. CHRISTELIJKE BAKKERS IN GOES BIJEEN Vele problemen in bakkerijwereld De rentabiliteit van het bakkersbe drijf ia Nederland is de laatste jaren sterk gedaald. Sedert 1959 zijn de kosten voor de bakkers belangrijk gestegen, waar tegenover slechts een zeer geringe stijging van de broodprijs staat. De bakkers zijn er gemiddeld vier cent per brood op achteruit gegaan. Dit verklaarde de secretaris van de bond van christe lijke bakkerspatroons in Nederland, de lieer Zuidhof, in de dinsdag in „De Opril" te Goes gehouden vergadering van het gewest Zeeland van de bond van christelijke bakkerspatroons. De heer Zuidhof schetste de proble men in de Nederlandse bakkerswe reld. Dat deze problemen vele zijn,, bleek ook uit de geanimeerde discus sie, toen de heer Zuidhof tal van vra gen kreeg te beantwoorden. De inlei der liet in zijn betoog uitkomen, dat verboging van de broodprijs een ge rechtvaardigd verlangen van de bak kers is. „Een of twee cent van de minister van economische zaken, die zijn fiat moet geven aan prijsverho ging, is interessant, maar het is een levensnoodzaak, een stuiver in eigen VAN n TOT Olijfje GOUDEN SCHOOL Op 20 oktober heeft Westkapelle een gouden school. Het gaat hier om de school met de bijbel, die dan precies een halve eeuw bestaat. Dit markan te feit zal uiteraard niet onopge merkt voorbijgaan. In de middaguren zullen alle kinderen worden getrak teerd en een goochelaar zal zijn ge heimzin nige kunsten vertonen. In de avonduren volgt er een feestelijke bij eenkomst met ouders, leden en oud- leerlingen in het hervormd jeugdgc- bouw. De heer -J..A. van Bennekom, oud-directeur van de christelijke kweekschool te Middelburg zal een feêstrede uitspreken en de voor drachtskunstenaar Berkhemer uit Amsterdam zal na de pauze voor de clamatie zorgen. KATTERIG.... Binnen de gemeente Middelburg was mevrouw verhuisd, en mét haar was de)-poes verhuisd. Een fraaie zwarte, met een wit befje. Nu hebben poezen een uitgesproken afkeer van verhuizen en deze Mid delburgse poes maakte óp die regel geen uitzondering. De eerste dagen had poes, populair aezecjd, de zenuwen. Mevrouw deed haar best om het dier te kalmeren, maar er was geen be- tlinnen aan. Poes bleef onrustigda-, gen en dagen .achtereen: en tenslotte 'was het bepaald niet normaal meer. Het werd een compleet probleem, dat tenslotte toch nog werd opgelost. Óp een tamelijk verrassende manier. Want toen mevrouw op een goeie dag op zolder kwam,, trof ze daar drie volkomen identieke katten aan. 067c zwarte, met witte befjes van nagenoeg dezelfde snit. Langzaam maar zeker werd hel me vrouw duidelijk, dat zc voortdurend verschillendevreemde katten voor haar eigen poes had aangezien. Om katterig van te worden BESLUIT De winkelweek van Nisse is weer achter de rug. Een winkelweek die overigens in een vrolijke feest avond een waardig besluit heeft gevonden. Dat gebeurde in het dorpshuis waar burgemeester J. D. Jansen en wachtmeester A. v. d. Bos -eerst de trekking van de loterij voor hun rekening namen, waarbij „Ons Genoegen" voor mu zikale afwisseling zorgde. Na de pauze volgde een vrolijk program ma met onder meer de accordeon vereniging „De Lustige Trekkers" uit Borssele. Voor een grote ver rassing zorgde de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer A. M. Jansen, die hef muziekkorps „Ons Genoegen" een volledige ver lichting aanbood. Nu kan bet korps ook 's avonds door het dorp marcheren en tegelijk vrolijke klanken laten horen. Aan het slot van de avond merkte de burge meester. wijzend op de mooie in strumenten. de uniformen en cle volledige verlichting van hel korps, clan ook terecht op dat er in een kleine gemeente als Nisse toch ook veel tot stand kan ko men. FLINKERD De heer N. v. d. Werf had het ge- uoegen op het land van de lieer Wa genmaker te Dreischor een aardap pel te rooien van maar liefst 840 gram. Of het nu de kampioen-aard appel is weten we niet zeker. In ieder geval is het een flinkerd. BRANDEN In de maand augustus zijn in Ne derland 32 boerderijen door brand vernield of zwaar beschadigd, vol gens de mededeling van de hoofd inspecteur van het Brandweerwe zen. De totale schade van deze branden beliep 1.342910.De branden werden veroorzaakt door blikseminslag, hooibroei, spelen met vuur en in enkele gevallen bleef de oorzaak onbekend. Zee land kwam er in augustus niet één van deze 32 branden vergele ken bij de andere provincies goed af. bedrijf te zoeken", verklaarde de heer Zuidhof. Hij betoogde, dat de renta biliteit opgevoerd kan worden door onder meer het interne beheer in le eigen bakkerij te verbeteren. Voorts noemde hij wijksanering, calculatie- bijeenkomsten en een eerlijke verant woording van de „zwarte lonen". De laagst „gemeten", kostprijs per honderd broden is f 37,86 en de hoogste 47,19. „Dit verschil is te hoog", meende de bondssecretaris, „by een goed intern belieer nioet het voor degenen, die aan de hoge kant zitten, mogelijk zijn, de kost prijs omlaag te brengen. Zoals de zaken er thans voorstaan, verke ren vele bakkers in moeilijkbeden. Men kan niet of nauwelijks nieu we apparatuur aanschaffen, om dat de bedrijfswinsten te laag zijn. In het eerste halfjaar van 1961 bijvoorbeeld hebben 500 bakkers in Nederland hun bedrijf gesloten. Teruggang De rentabiliteit van de bakkersbedrij ven is sterk teruggelopen in de laat ste jaren, zo verklaarde hij. In de pe riode 1954 tot 1959 is het economisch resultaat per honderd broden gedaald met 91 cent. Ook sedert 1959 heeft rie daling zich voortgezet, te weten voor witbrood met 1.78 per honderd bro den en voor bruin brood met 1. per honderd broden. Deze tendens zal zich voortzetten ten gevolge van de komende huurverhoging in april '62 was de heer Zuidhof van mening. Hij noemde het daarom gerechtvaar digd, als de minister van economi sche zaken zou besluiten tot een ver hoging van de broodprijs. Weliswaar heeft de minister, die, naar de heer Zuidhof zei, thans wel overtuigd is van de dalende rentabiliteit van de bakkersbedrijven, het aanbod gedaan, 0.7 cent per br.ood meer te betalen aan de bakkers, maar dit is door de Nederlandse bakkerijstichting afge wezen. Deze 0.7 cent vormde een paar weken geleden het verschil van de meelpi'ijs, maar inmiddels is de meelprijs alweer flink gestegen, zo dat de bakkers thans niet meer zijn gebaat met een verhoging van 0.7 cent. Deze eerste vergadering van het ge west Zeeland, die onder voorzitter schap stond van de heer J. Ovaa uit Vlissingen, was druk bezocht. Tijdens het huishoudelijk deel der vergade ring werd de reeds eerder ingevoer de contributie-verhoging nader toe gelicht, Negen maanden gevangenis voor Terneuzense koopman Wegens oplichting van een verzeke ringsmaatschappij is de 36-jarïge koopman P. J. S. uit Terueuzen dinsdagmorgen door de rechtbank van Rotterdam veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, met aftrek- van het voorarrest, waarvan ;drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Dit vonnis was conform de eis van de officier van justitie Brochure van provincie over Oosterscheldebrug Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft een brochure uitgegeven, waarin wordt ge- pleit voor een brugverbinding over de Oosterschelde. Gedepu- m teerde Staten van Zeeland heb- ben, zoals bekend, dit voorjaar n liet „brugplan" gelanceerd. In hun zomervergadering hebben de provinciale staten zich uit- H gesproken vóór aanleg van een Êf brug van Noord-Beveland naar M Schouwen-Duiveland. M In de brochure, die maandag II is gereedgekomen en die dins- dag reeds ter hand werd ge- steld aan de leden van de E-V.O., tijdens hun jaarverga- dering 5 Goes, wordt het be- |l lang van een brugverbinding aangetoond. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinf Bouw van 32 galerijwoningen aan Nachtegaallaan Goes De gemeenteraad van Goes is tegen lieden woensdagmiddag - om vijf uur in spoedeisende vergadering bij eengeroepen, ter afwerking van een vier punten tellende agenda. Eén van de voorstellen omvat de bouw van 32 galerijwoningen met zeven ga rages aan de Nachtegaallaan. De fir ma „Hoppenbrouwers" uit Bergen op Zoom beeft zich bereid verklaard, de woningen te bouwen voor 468.500 inclusief de garages. Reeds eerder is getracht, deze wo ningen aan te besteden, maar de prijs van cle laagste inschrijver bleek toen nog te hoog. De huur van de galerij woningen zal ongeveer 14,per week bedragen. Voorts is er een voor stel voor de aankoop van grond, ten behoeve van de aanleg van een zwem bad. Het betreft hier een kersen- boomgaard ter grootte van 1,6 hec tare. Ingekomen is een schrijven van de heer J. Oranje, waarin deze per 1 ja nuari 1962 ontslag vraagt als direc teur van gemeentewerken wegens een benoeming elders. B. en w. stel len voor, de heer Oranje met ingang van deze datum eervol ontslag te ver lenen onder dankzegging voor de be wezen diensten. Beperkte uitvoer van uien naar Zwitserland In de periode van 11 oktober tot en met 20 november zal Zwitserland de invoer van uien onder andere uit ons land in beperkte mate toestaan. Na 20 november zal de invoer van uien geheel verboden worden. Examens Te 's-Gravenhage slaagde voor cle akte m.o. A wiskunde cle heer P. M. Zweedijk.te Goes. yy* (Slot van pag. 1) In de huidige „tijdelijke" zetel van de burgemeester hangen en staan aardige historische vondsten uit de voormalige gemeente Drei schor en ook het materiaal in de twee andere dorpen is zeker een belangrijk supplement op de in Brouwershaven zelf aanwezige verzameling. Boven deze hal behoudt ook de raadszaal zijn plaats en op de der de verdieping komt de commissie- ONDANKS OVERSCHRIJDEN BEGROTING Dit seizoen 103.256 overnachtingen In de dinsdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Oostkapelle deelde burgemeester F. G. Sprenger mede, dat bij de gehou den aanbesteding van de riolerings werken voor het. deel van de gemeen te, dat nog niet gcrioleerd is, de laag ste inschrijver de N.V. „Aannemings bedrijf Zeeland" was, met een bedrag van 1'206.619,De begroting was evenwel f 170.000,zodat die aan merkelijk wordt overschreden. B. en w. meenden in hun toelichting, dat de huidige gespannen arbeidsmarkt, met name ook In Zeeland gezien moet worden als een der voornaam ste factoren, waardoor de begroting van dit werk wordt overschreden. Toch drongen b. en vv. bij de raad De koopman had destijds bij de politie in Rotterdam aangifte gedaan van het verlies van 20.000 gulden. Omdat hem al eerder zoiets was overkomen, koesterde cle verzekeringsmaatschap pij wantrouwen en keerde het geld niet uit. Toen de koopman van een zakenreis uit Argentinië terugkeerde, wachtte de politie hem op Schiphol op. Tijdens het yerhopr viel hij door i de mand. Mr. Schenkenberg van Mierop naar Maastricht Benoemd tot officier van justitie Tot officier van justitie by de arron dissementsrechtbank te Maastricht is benoemd inr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, thans substituut-officier van justitie te Middelburg, i Mr. Schenkenberg van Mierop werd I op 25 mei 1917 in Rotterdam gebo- I ren, was leerling van de gymnasiale [afdeling van het christelijk lveeum in Zeist, waarna.hij aan cle rijksuni versiteit van Utrecht rechten stu deerde. In 1943 kwam hij als ambte- naar O.M. bij het kantongerecht te I Middelburg, waarna hij in 1945 tot waarnemend substituut-officier werd benoemd. In 1956 werd hij substituut- officier. In zijn Middelburgse jaren heeft de heer Van Mierop zich doen kennen als een bekwaam jurist niet een brede belangstelling. Hij bewoog zicli intensief op het gc- i bied van de reclassering ori is j. voorzitter van de afdeling Zee land van het Nederlands Genoot schap tot reclassering. Voorts is hij bestuurslid van de vereniging voor Veilig Verkeer, afdeling Mid- I delburg. In Maastricht zal de heer Van Mierop de vacature vervullen, die is ontstaan j door het vertrek van mr. A. W. Ro- i singh naar Middelburg, waai' hij j hoofd van liet arrondissementsoarket werd. In Maastricht was mr. Rosingb eveneens Officier van justitie, maar geen hoofd van het parket. met klem aan, het werk te gunnen, waartoe dan ook, zij het na enige discussie werd besloten. Het aantal overnachtingen te Oostkapelle bedroeg gedurende het afgelopen seizoen 103.256, al dus cle voorzitter. Aan 37 personen besloot de raad een perceel bouwgrond, groot ongeveer 250 vierkante meter voor de tijd van 50 jaar in erfpacht uit te geven. De grond is gelegen in het zomerhuizen- terrein Duinweg Oost. De heer A. Dom (p.v.d.a.) informeerde, of het bedrag van f 410,per jaar niet aan de hoge kant was, doch cle voorzitter zette uitvoerig uiteen, dat door de grote bedragen aan grondaankoop, bebossing en onderhoud van groen stroken van dit terrein door do ge meente een lagere prijs niet verant woord zou zijn. De commissie woon ruimte uit 1947 werd in zijn geheel herbenoemd. Aan de C.B.T.B. werd een perceel bouwgrond" aan de Torenstraat ver kocht voor f9,per vierkante me ter. Op dit perceel was destijds optie verleend aan cle heer M. A. van Strien, hoofd der christelijke lagere landbouwschool te Oostkapelle voor het bouwen van een woning, maar deze is intussen vertrokken naar Middelburg. Kandidaatsstelling V.V.D.-Statenleden Tijdens een in' hotel „Centraal" te Goes gehouden vergadering van de plaatselijke afdeling van cle V.V.D.. welkp onder voorzitterschap stond van cle heer M. Haasdonk, zijn de zitting hebbende Statenleden op nieuw kandidaat gesteld voor de ko mende Statenverkiezing. Dit zijn de heren B. A. Hossellnk, Middelburg, C. A. Kammeraad, Middelburg en mr. J. F, G. Schlingemann, Goes. Tijdens een op 18 november a.s. in Goes te houden vergadering van de Centrale Middelburg der, V.V.D. omvattende geheel Zeeland zal de definitieve kandidatenlijst voor de Statenverkiezing worden vastgesteld. Nutsbibliotheken vergaderen in Goes Zaterdagmiddag vergadert in Goes het werkverband van de Zeeuwse Nutsbibliotheken'. Op de agenda staat onder meer een bespreking over de wenselijkheid van het omzetten van het werkverband in een „Stichting Nutsbibliotheken in de pi'ovjncie Zeeland". Verder wil meri ook bekij ken of het mogelijk Is andere objec ten uit te lenen, zoals grammofoon platen en dia's. Achter de statige Renaissance-gevel van het stadhuis in Brouwershaven is het stil geworden. Het gemeentelijk apparaat is deze week naar Drei schor verhuisd, want het'stadhuis zal binnenkort een grondige restauratie ondergaan. (Foto P.Z.C.) kamer te liggen. In het souter-- rain aan de voorkant is de kluis gepland. Meer licht Alle vertrekken in het stadhuis worden natuurlijk aan cle momen teel geldende eisen aangepast. Zo zullen bijvoorbeeld vensters wor den aangebracht in de zijmuren van het achterste gedeelte, zodat de secretarie er voortaan „licht inziet". Is dus het plan voor h.et interieur in kannen en kruiken, wat er ver der aan het gebouw moet gebeu ren staat op het ogenblik nog niet helemaal vast. Zo zullen de archi tecten eerst een inzicht moeten krijgen in het materiaal, waaruit bijvoorbeeld de muren zijn opge trokken. Een grondig onderzoek is hier nodig voordat de aanne mers voor het werk zullen kunnen inschrijven. Burgemeester Vermeulen houdt er rekening mee, dat de totale res tauratic wel twee jaar kan dnren. Voor heni en zyn staf van perso neel wordt het dus in de dorps kom van Dreischor een vrij lang durige evacuatie. Het Plaatsen- huis kan voorlopig zijn diensten nog bewijzen, hoewel het voor Brouwershaven wel wat uit zijn jasje is gegroeid. M. v. d. Slikke bestuurslid Chr. Grafische Bedrijfsbond De heer M. D. van der Slikke uit Goes Is dinsdag gekozen als hoofdbe stuurslid van cïe Ned. Chr. Grafische bedrijfsbond. Dit gebeurde op cle tweede dag van de algemene vergadering van deze bond in het conferentieoord „Woud- schoten" te Zeist. Voorts werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer B. Roest uit Rotterdam. Zeven zitten de bestuursleden werden herkozen. 'oor Zeeuws nieuws zie ook <le pagina's 5 en 8. ZUIDELIJKE WIND Droog weer niet veranderlijke bewol king, Zwakke tot matige, aan de kust later krachtige zuidelijk wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. 12 oktober Zon op 6.58 onder 17.54 Maan op 9.36 onder 19.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2