PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOUDE OORLOG 00K IN LONDEN NIET GETEMPERD Engeland steunt Kennedy's politiek Brouwershaven krijgt „pasklaar" stadhuis 0RAN WACHT OP REVOLTE ADENAUER EN LIBERALEN AKKOORD GHANESE OPPOSITIELEIDER UIT NEDERLAND VERTROKKEN Vandaag... Twee werelden Tam-Iam 204e jaargang - no. 240 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARjN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 okt. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel fhet een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, te^. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Twee escortevaartuigen van de Franse marine zijn dinsdag de haven van Oran binnenge- stoomd, waar de vrees is toege nomen dat hier een nieuwe op stand van de Europese kolonis ten zou kunnen ontstaan. In marinekringen is verklaard, dat de schepen voor de normale aflossing dienden. Hun komst volgde op een bericht van de marine, dat de gehele Franse vloot in de Middellandse Zee later deze maand zal deelnemen aan „rou tine-oefeningen" voor de kust van Algerije. Het geheime leger van de kolonisten, de O.A.S., heeft zijn activiteiten in Oran en Algiers de laatste weken aanzienlijk opgevoerd en de komst van de twee marinevaartuigen heeft voedsel gegeven aan de geruchten die de omloop deden over een nieuwe revolte. Volgens officieuze berichten beraamt de O-A.S. een „blauwe nacht", een titel ontleend aan een plaatselijke ijsrevue die onder die naam een spec taculair vuurwerk in de stad organi seerde. Men wil dan meer dan dui zend plastic bommen tot ontploffing laten komen. Kanselier Adenauer is het dinsdag in grote trekken eens geworden niet de liberalen over een Westduitse coali tieregering. Ongeveer de enige kwes tie die nog hangt is de individuele samenstelling. De liberale zullen donderdag onder ling bespreken of zij definitief in zee zullen gaan met de C.D.U. wat be treft een coalitie die onder luiding van Adenauer staat. Het algeméne akkoord is dinsdag bereikt in een ge sprek tussen Adenauer en de leider van de F.D.P., Erich Mende. Het was hun derde bespreking. Donderdag komen onderhandelingscommissies der twee partijen samen voor een al gemene bespreking. Ondanks het be reikte algemene akkoord, lijkt het onwaarschijnlijk dat een coalitie-ka binet is gevormd voor het parlement op 17 oktober wordt geopend. Premier Harold Macmillan en de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko hebben dinsdag in Londe.n 100 minuten geconfereerd, doch slaagden er niet in vorderingen te maken in de richting van onderhandelingen tussen oost en west over Berlijn. In een officiële verklaring van het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd dat dezelfde zaken zijn behan deld als tijdens de recente bespreldngen tussen Gromyko en Amerikaanse leiders en dat Macmillan de hoop uitsprak dat „deze nuttige besprekingen" zouden worden voortgezet. Doch uit gezaghebbende diplomatieke bron werd vernomen, dat men geen stap verder was gekomen en dat de houding wat Ber lijn betrof bij beide partijen ongewijzigd bleef. Gromyko vertelde na de bespreking, waaraan ook door zijn Britse ambt genoot lord Home werd deelgenomen, aan de pers dat de bijeenkomst van groot nut was geweest. Zijn alge mene indruk na zijn gesprekken met de Britse en eerder de Amerikaanse leiders was dat het onderling begrip beter werd. De grote mogendheden dienden alles te doen om een botsing te vermijden en een vreedzame oplos sing voor de hangende problemen te vinden, vertelde Gromyko aan de journalisten. Russisch verzoek In de officiële Britse aankondiging werd duidelijk gesteld dat de bijeen komst te Londen plaats had op ver zoek van Gromyko. Gromyko was diezelfde dag in de Britse hoofdstad gearriveerd, na besprekingen in Washington met president Kennedy, op weg naar Moskou. Gromyko liet zich naar de bespreking met de Britten vergezellen door am bassadeur Soldatof en plaatsvervan gend minister van buitenlandse za ken Sèmjonof. Potentieel gevaar Over liet gesprek Is dit uit diploma tieke bron vernomen: Macmillan liet er niet de geringste twijfel over be staan dat Engeland ten volle het standpunt steunt dat president Ken nedy inneemt t.a.v. Berlijn. Macmil lan waarschuwde voor de „ernstige gevaren" van eenzijdig Russisch op treden wat Berlijn betrof, met name tegen de westelijke rechten van toe gang tot de stad. Men was het er over eens, dat de situatie om Berlijn potentieel gevaarlijk is en door mid del van onderhandelingen dient te worden geregeld. Macmillan is van mening dat de ge- dachtenwisseling in Washington en in Londen nut had, maar dat nog veel dient te worden geregeld voor een stevige basis voor vruchtbare onderhandelingen tussen oost en west is gevonden. De Londense be sprekingen werden in een ernstige, doch tevens vriendschappelijke at mosfeer gevoerd. Houding ongewijzigd Het Londens gesprek was niet het begin van een nieuwe ronde van con tact tot inleiding van onderhandelin gen. De eerste ronde werd verleden week in Washington beëindigd, zon der dat een nieuwe basis voor onder delingen werd verkregen. Er zijn in Londen geen nieuwe voorstellen ge daan eu aan beide zijden bleef de houding ongewijzigd. Berlijn was het enige onderwerp van gesprek. Inmiddels is officieel onthuld dat Kroesjtsjews boodschap aan Mac millan slechts een persoonlijke groet was. De politiek kwam er niet aan te pas. jiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bijzonder zacht H (Van onze weerkundige medewerker) I| Alleen in Zuid-Europa en in Frankrijk kwamen gisteren lio- gere temperaturen voor dan in ons land. In Zeeland steeg het §f kwik tot 20 graden, in Zuid- m oost Nederland tot 23 graden. Dit zijn temperaturen, die M maar vrij zelden zo laat in ok- M H tober voorkomen, al waren het |1 nog geen records. Vandaag H gaat de bewolking toenemen, evenals de zuidenwind, doordat uit het westen een zwak p oceaanfront dichterbij komt =j zonder regen van betekenis. M Oolc vandaag zal het kwik nog tot 18-20 graden kunnen stij- H gen, maar daarna bereikt ons wat minder zachte lucht. Van Spanje tot diep in Rusland H treffen wij hogedrukgebieden aan, die ervoor zorgen dat het in de meeste landen voorlopig M fraai herfstweer blijft. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllM ONDERHOUD MACMILLAN- GROMYKO Tengevolge van zware regenval is een deei van Venetië blank komen te staan. Voor een deel heeft men de moeilijkheden bestreden door het plaatsen van schragen met plankiers. Voor het overige past ieder zich zo goed en zo kwaad als het kan aan bij de omstandigheden, welke de aan geboren Italiaanse hoffelijkheid goe de mogelijkheden bieden. POLITIEKE ONTWIKKELING OORZAAK Prof. Busia legde Leidse leeropdracht neer Prof. dr. Iv. Busia, de vroegere op positieleider in Ghana, die sinds en kele jaren in Nederland verbleef, is dinsdagochtend uit ons land vertrok ken na zijn leeropdrachten te hebben neergelegd. Als reden voor zijn stap heeft hij opgegeven de recente poli tieke gebeurtenissen in Ghana. Prof. Busia doceerde aan de rijksuni versiteit te Leiden de sociologie en cultuur van Afrika en aan het „In stitute of social Studies in Den Haag sociologie. Berichten uit Accra, de hoofdstad van Ghana, hebben er onlangs mel ding van gemaakt, dat er een com plot zou zijn van tegenstanders van president Nkroemah, om deze af te zetten en hem te vervangen door prof. Busia. Deze laatste heeft deze berichten toen tegengesproken. De mededelingen over het ontslag van prof. Busia zijn gedaan door diens echtgenote. Mevrouw Busia, die nog in ons land is zei gisterochtenr dat zij haar man binnen enkele da gen terugverwachtte. In de gevangenis Op een dinsdag in Londen gehouden persconferentie heeft dr. Busia be vestigd, dat hij zijn leeropdrachten had neergelegd. Hij zal enkele da gen in Londen blijven. Indien ik in Ghana zou zijn, zou ik ongetwijfeld in de gevangenis zitten, zei dr. Busia, die voorts verklaarde dat hij op dit moment niet van plan was terug te keren. Hij zei verder o.m. dat' men hem had meegedeeld, dat er in april meer dan tweemaal zoveel poli tieke gevangenen in Ghana waren dan het aantal van 350 dat Britse bladen gemeld hadden. Met be trekking tot de wet op landver raad, die door het Ghancse parle ment zal worden behandeld, deed hij een beroep op de leden van dit parlement zich af te vragen of dit zal bijdragen tot „de hoge idealen waarmee we de weg naar onaf hankelijkheid zijn ingeslagen". Dr. Busia verklaarde voorts dat hij geen plannen had een oppositie ip Londen te vormen. Amerikaanse wapens voor West-Berlijn Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie t buitenlands^ zaken, Lincoln White, heeft dinsdag tijdens een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten verzoeken om nieuwe uitrusting voor de Westberlijnse politie „in welwil lende overweging" zullen ne men. Hij zei dat de V.S. de Westberlijnse politie onlangs hebben uitgerust met M-l ge weren. De woordvoerder gaf commentaar op de verklaring van burgemeester Brandt, dat hij met de westelijke ge allieerde autoriteiten zou bespreken of de Westberlijnse politie wel vol doende bewapend is om zich met de Oostberlijnse bewakers te kunnen meten. Hij zei niets te weten van een verzoek van het Westberlijnse stads bestuur om aanvullende wapens of uitrusting. In de Salon de l'Horloge van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zijn dinsdagochtend besprekin gen begonnen van de zes E.E.G.-lan- den met Engeland. Op deze conferen tie is aan een Britse delegatie onder leiding van de minister van buiten landse zaken, Edward Heath, de ge legenheid gegeven een toelichting te geven op het Britse verzoek om on derhandelingen in Brussel over toetreding tot dc gemeenschap. Dc foto toont rechts minister Heath en links Sir Pierson Dickson, eveneens lid van de Britse delegatie. Amerika bracht weer atoombom tot ontploffing Amerika heeft dinsdag voor dc uerde maal ondergronds ren atoombom tol ontploffing gebracht sinds vórige maand werd besloten de kernproeven te hervatten. ...wordt luit.-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich, oud-bevelhcb- her van de zeestrijdkrachten, 75 jaar. SECRETARIE VOORLOPIG IN DREISCHOR ■Restauratie kart twee jaar duren BURGEMEESTER A. H. Vermeulen van Brouwersha ven zit voorlopig weer op zijn oude plekje. In de ouderwet se kamer van het markante Plaatsenhuis op de Ring van Dreischor, waar hij tot. zijn koperen ambtsjubileum de voormalige gemeente heeft geleid. Maar het vreemde is, dat de burgervader van het nieuwe Brouwershaven op het ogenblik eigenlijk ambte lijk een evacué is in de dorps kern, die hem ook tot woon plaats dient. Het gemeentepersoneel van Brou wershaven heeft namelijk de wijk genomen naar Dreischor, omdnt het stadhuis binnenkort- wordt ge restaureerd. Het wordt „pas klaar'' gemaakt voor de gemeen telijke diensten, die het op 1 janu ari van dit jaar 3561 zielen tellen de Brouwershaven momenteel ryk is. Een foliovel vol van tijdelijke adressen en telefoonnummers is rondgestuurd aan alle instanties en sinds enkele dagen is de se cretarie ondergebracht in Drei- schors voormalige openbare lage re school. De burgemeester heeft zijn oude domein weer opgezocht en de raadsvergaderingen zullen met ingang van volgende week vrijdag voorlopig ook in het Plaatsenhuis worden gehouden. Nu dus alle vertrekken van Brou wershavens stadhuis leeg zijn, kunnen de architecten ir. H. de Lussanet de la Sablonière te Mid delburg en H. G. C. Heringa te Zierikzee, de stand van zaken op nemen. Zij zullen nagaan wat er allemaal aan de romp van het in renaissancestijl opgetrokken monumentale gebouw moet ge beuren. Wanneer dat grondig is onderzocht zal het restauratieplan bestekklaar worden gemaakt en zal mogelijk nog dit jaar de nanbesteding een feit zijn. Inmiddels heeft de rijksdienst voor monumentenzorg het schets- plaii goedgekeurd. De gemeente heeft een toezegging binnen, dat 90 procent van het subsidiabele deel door het rijk zal worden ver goed. Daarnaast komen de kosten voor de vernieuwing van de ver schillende dienstvertrekken uiter aard volledig voor rekening van de gemeente. Museum En dat bedrag zal zeker ook niet gering zijn, want het Brouwers- Jiavense stadhuis wordt grondig vernieuwd. In liet achterste deel, het oudste, zullen nu alle ruimten worden benut. De achtergevel, die oorspronkelijk het front van het uit de 14e eeuw daterende stad huis was, krijgt een flinke op knapper. In het souterrain, dat tot op heden voor opslag door ge meentewerken werd gebruikt, wordt de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie geves tigd. Op de eerste verdieping komt de afdeling financiën, daar boven de burgemeesters- en de secretariskamer en onder de nok van het 18% meter hoge stadhuis krijgt de gemeenteopzichter een plaatsje. In de indeling van het voorste, in 1599 bijgebouwde deel van het gebouw aan het Havenplein komt weinig verandering. De voorzaal vlak achter de monumentale trap met de leeuwen blijft gehand haafd. Burgemeester Vermeulen loopt met de idee rond om van deze. ruime entree een museum of een soort oudheidkamer te maken. De gemeente heeft materiaal genoeg voor iets dergelijks. Op het ogen blik zjjn er al verschillende inte ressante schilderijen, historische voorwerpen en archiefstukken eu wanneer alle materiaal uit de ver schillende kernen Noordgouwe, Zonnemaire en Dreischor bij elkaar wordt „geveegd", zou de inrichting van een bescheiden mu seum met een aantal vitrines he slist te prefereren zijn. (Zie slot pag. 2 kol. S) 'f Het Schiphol-incident, dat maan dag in ons land de gemoederen heeft beziggehouden, was in wezen de botsing van twee werelden Het ging om een echtpaar, van wie de man de vrijheid verkoos, zoals die in het westen wordt beleden en ver dedigd, terwijl de vrouw niet tot deze stap kon komen, maar naar haar va derland terugkeerde. Een dergelijke scheiding is bitter en tragisch en legt in de toch al zo gespannen sfeer van alledag enkele ogenblikken een sterk persoonlijk accent: man en vrouw gaan in een geladen, emotionele sfeer gedwongen van elkaar omdat zij niet tot dezelfde keus kunnen komen, de keus tussen de wereld van het wes ten en die van het oostelijk blok. Naar Russische opvatting heeft echter zonder enige twijfel de vrouw het goede deel gekozen, namelijk wat zij de ware vrijheid noemen. Maar de vrijheid achter het ijzeren gordijn is een totaal andere dan die in het wes ten: het vrij-zijn vooronderstelt ginds een gebondenheid aan de socialisti sche staat, een ondergeschikt-zijn aan de communistische doctrine. En datgene wat wij in alle oprechtheid onze vrijheid noemen, zal men achter het ijzeren gordijn slechts gering schattend als een vorm van knech ting willen zien aan een kapitalis tisch stelsel. Toen nu maandag van Nederlandse zijde werd onderzocht of de bewuste vrouw wel in alle vrij heid had besloten naar Rusland te rug te keren zou dat niet zo zijn dan was er irn- mers sprake van mensenroof be tekende dat voor de Russen een aantasting van hun communistisch-dogmatische vrij heidsbeginsel. Zij beschouwden deze vraag voor de vrouw van geen enkel belang, omdat him (en haar) vrij heidskeuze nu eenmaal automatisch gebonden is aan de Sowjet-staat. Daarom wensten zij deze (uit een westerse gedachtemvereld afkomsti ge) vraag niet gesteld te zien, zeker niet aan iemand van wie men blijk baar niet zeker was of zij niet door westelijke (d.w.z. in hun denkwereld: ketters) was beïnvloed. Vandaar hun felle reacties. Zij gingen zelfs op de vuist met de marechaussee. Het incident is verklaarbaar: de botsing van twee werelden. Maar dat wil toch niet zeggen, dat men het nu maar van Nederland se zijde voor gesloten kan verklaren. Men zal namelijk de Russen duidelijk moeten maken, dat zij zich hier heb ben te gedragen naar de regelen en de opvattingen, die in ons land wor- 'den gehuldïgd.'Zoals ook van Neder landse diplomaten in Rusland geëist wordt, dat zij zich voegen naar de wetten van het land. Tijdens een vergadering van de Eigen Vervoersorganisatie, die gisteren in Goes werd gehou den. is een brochure uitgereikt over de Oosterscheldebrug. Het boekske was afkomstig van het provinciaal bestuur, dat blijkbaar in brede kring voorlichting wil geven over de hier zo vurig verlangde brug. Akkoord! Er mag heus wel op de tam-tam worden geslagen als het ,over deze befaamde verbinding gaat.'Maar dan is het wel nodig, dat men de techniek van de tam-tam tot in de vingertop pen beheerst! En wij vragen ons be zorgd af of dat bij het provinciaal bestuur nu wel het geval is. Want het bewuste boekje is helaas niet feilloos. In de eerste alinea wordt namelijk verwezen naar een bijlage. Er wordt zelfs imperatief gesteld: „zie bijlage 1". Wij hebben daarop naarstig de bijlage opgezocht, maar zij was niet aanwezig. Verderop in de brochure wordt vriendelijk meegedeeld, dat het tracé van de brug is aangegeven op „bijlage 2", maar nummer twee is evenmin te vinden. Er zijn minstens vijf stukken verdwenen of vergeten, want ergens is sprake van „bijlage 5". Wij moeten erkennen door deze brochure niet erg onder de indruk te zijn gekomen van het provinciale propaganda-tromgeroffel. Men heeft op de tam-tam geslagen, maar er vie len al direct tenminste vijf klappen naast Vijf mannen zalen op eilandje bij Nieuw-Guinea week geïsoleerd Eeu woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft maandagavond te Washington meegedeeld dat de Amerikaanse torpedobootjager „Bris- ter" een Nederlander en vier Duit sers, die een maand lang op het ei land Tobi ten noorden van Nieuw- Guinea geïsoleerd hebben gezeten, heeft gered en naar Guam heeft ge bracht. De vijf mannen waren op het eiland gestrand nadat de motor van het bootje, waarmee zij van Singapore naar Australië wilden varen, defect geworden was. De mannen werden op 28 september gered en vorige week vrijdag te Guam aan land gezet. De naam van de Nederlander is volgens de Ameri kaanse woordvoerder H. van der Voort. De ministers van defensie van de Scandinavische landen hebben op een conferentie van twee dagen gesproken over het eventueel bestemmen van Scan dinavische militaire eenheden voor de v.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1