DE BOEKENPLANK PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Folder „Bezoekt de U.S.S.R." op „vreemd" tijdstip verspreid HET JASON-MYSTERIE WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 friet R QTE RN PHARHACmiSCHE FMRIEK (^ROTER^ HllttWUM „Kiev is een der mooiste steden KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Zaandam (vac. D. Vis ser): W. R. van der Zee te Hoog- Karspel; te Avereest: T. Feenstra te Wons; beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (legerpredi- kant): C. B. Dekker, kand. te Drie bergen. Bedankt voor Middelharnis en voor Gouda: L. Kievit te Putten: voor Wierden: P. J. Bos te Sprang. Benoemd tot hulpprediker te Nijme gen: J. Ribbink tè Gent (Betuwe). Beroepbaar zijn de heren dr. J. Ko per te Leiden, voorheen zendingspre dikant in Indonesië en J. Kronen burg, kand. te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Klazinaveen (vac. Ar. N. de Wolf): P. R. Everaars te Middel- stum. Aangenomen naar Rotterdam-Fijen- oord: C. de Ruyter te Wemeldinge; naar Giessen-Rïjswijk (N.-Br.M. Berg, kand. te Sappemeer, die be dankte voor Hijum-Finkum, Mildam (Fr.) en voor Zaltbommel. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Examens: aan de theologische hoge school te Kampen slaagde voor het proponents-examen M. van Veelen te Driehuis-Velsen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag: P. van Zon neveld te Bennekom. Aangenomen naar Aalsmeer: D. Biesma jr. te Utrecht; naar Middel harnis: H. C. van der Ent (Rotter dam-west) Bedankt voor Thesinge: T. Brlenen te Mussel; voor Huizen (N.-H.): G. de Vries te 's-Gravendeel. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harderwijk: Ck Mostert te Hdrlingen; voor Drachten: J. Ke telaar te Hogezand. Woningbouw in augustus Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in augustus 6298 nieuwe woningen op geleverd (in augustus 1960 werden 7412 nieuwe woningen voltooid). In de periode januari t/m augustus van dit jaar zijn in totaal 51.302 wo ningen gereedgekomen tegen 51.552 woningen in de overeenkomstige pe riode van 1960. Van de in augustus voltooide woningen werden er 505 in systeembouw uitgevoerd. In de eerste acht maanden van dit jaar lcwanien 5570 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met augustus 1961 werden sedert de bevrijding 904.314 nieuwe woningen gebouwd. fAdvertentie Reizen in Rusland gebonden aan strenge regels en vaste routes (Van onze Haagse redactie) Op de dag dat de krant met het ontstellende nieuws „Reydon en De Jager in Rusland tot 13 jaar vrijheidsstraf veroordeeld" van de persen rolde, wel in de brievenbus van uw Haagse cor respondent een bont gekleurde folder: „Bezoekt de U.S.S.R." Op het moment dat twee jonge Nederlanders in Kiev door een krijgsraad strenge vonnissen over zich hoorden uitspreken, gooide in Den Haag een Rus een stapel folders op de post. Fol ders waarin o.m. te lezen staat, dat de Sowjet-Unie een land is voor het grote toerisme, waar iedere toerist altijd iets kan vin den, dat hem persoonlijk zal interesseren. Kiev, zo vermeldt de folder ook, is één van de mooiste steden van de U.S.S.R., met een prachtig uitzicht over het Dnjepr-dal. Kiev is voor Nederland evenwel, en zeker het af gelopen weekeinde, niet de stad van het heerlijke uitzicht, maar van de krijgsraad, die Reydon en De Jager tot 13 jr. veroordeelde en men vraagt zich dus af: was het tijdstip waarop de Russische folder gestuurd werd toeval of is dit nu een Russische „practical joke"?. De folders werden verstuurd door Intourist, het Russische staatsreis- bureau, dat in Den Haag één van zijn negen informatieposten buiten, het communistische blok heeft. Het vouwblad geeft 82 routes, die Intou rist verzorgt, het zijn de enige routes waarlangs een reis toegestaan is het somt de aantrekkelijkheden van een aantal steden op en geeft een reeks „nuttige wenken voor de toe rist bij een bezoek aan de Sowjet- Unie". Taboe Nuttige wenken trekken uiteraard de aandacht, want juist vandaag de dag vraagt men, wanneer men aange moedigd wordt Rusland te bezoeken, zich af: „in hoeverre blijft zo'n va kantiereis plezierig en waar liggen de grenzen van de vrije mogelijk heden in dit land?". Een kaart in de folder laat zien hoeveel autoroutes men in dit land van 9000 bij 4500 km kan volgen. Veel zijn het er niet. Het merendeel van het Russische gebied mag niet door toeristen worden be zocht. Oost van de lijn Leningrad- Moskou-Kharkov-Rostov-Tbilisi is het Russische grondgebied voor de toerist taboe. Verder mag hij alleen de route volgen die hij tevoren opkreeg, de route die Intourist voor hem uit stippelde en op basis waarvan hij zijn visum kreeg. En ook in dit visum staan alle namen van de te bezoeken steden vermeld. De voorbereiding van een bezoek aan Rusland is zodanig dat van uur tot uur later kan worden nage gaan waar de toerist zich bevindt en vrij in doen en laten, ongecon troleerd, voelt men zich derhalve nooit, of men nu een vakantiereis, zakenreis, ontspanningsreis, een jachtreis of een campingreis maakt. De reizen kunnen ge maakt worden per vliegtuig, trein, bus, eigen of huurauto en in som mige gevallen per boot. „Doelmatig" In de folder staan de routes uitge breid genoteerd en ook op de vraag die steeds weer boven komt „waar om?" geeft dit boekje antwoord: ten einde de buitenlandse toerist behulp zaam te zqn bij het zo doelmatig mo gelijk benutten van de tijd gedurende zijn reis door de Sowjet-Unie en hem in alle opzichten kennis te laten ne men van het leven en de gewoonten van het Sowjetvolk, van zijn bouw kunst, zijn historische monumenten en van de natuur der verschillende Sowjetrepublieken. Bij de samenstelling van de reis routes is er rekening mee gehou den hoe het transport tussen de steden op de beste wijze kan wor den benut, hetgeen de reis voor de toerist economischer en doeltref fender maakt. De reizen hebben een duur, die variëren van vijf tot dertig dagen, zo vermeldt de fol der, volgens de plannen zal het reizigerstransport tussen de ste den als regel 's nachts geschieden in slaaprijtuigen, dat be spaart weer tijd en de volgende dag kan men in de nieuwe stad dan weer direct aan de nauwkeu rig tevoren opgestelde program ma's deelnemen. Fotograferen Wat men ook wil weten is of en waar gefotografeerd mag worden in Rus land. Onder het hoofd „regels in acht té nemen bij het fotograferen" zegt de Intouristfolder hier zeer duidelijk over: de toeristen is toegestaan foto's te nemen en filmopnamen te maken, uitsluitend voor persoonlijke, niet voor commerciële doeleinden. Geble ken is, aldus mensen die Rusland be zocht hebben, dat men zich in Rus land evenwel houdt aan bepalingen die in 1954 ten aanzien van het foto graferen zijn gesteld. In deze bepa lingen staat dat het doorgaans ver boden is te fotograferen in een strook van 25 km langs de grens. Verboden onderwerpen zijn voorts alle militaire objecten, zeehavens, grote waterbouwkundige werken, sluizen, dijken, pompstations, spoor wegknooppunten, tunnels, verkeers- en spoorbruggen, industrievestigin gen, wetenschappelijke onderzoek centra, laboratoria, elektrische cen trales, zendmasten, telefoon- en tele- graafcentrales. Tenslotte is het ver boden van een vliegtuig uit te foto graferen of op de grond brede pano ramafoto's te maken. Van en voor Greep uit klassieke werken van Couperus Louis Couperus, wiens literaire inte resse voor een belangrijk deel naar de klassieken uitging, heeft een groot gedeelte van zijn werk aan de oudheid gewijd. Een bloemlezing uit zijn klassieke werken, is zoals op de omslag staat vermeld „Vreug de van Dionysos", uitgegeven bij Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. Het boekje, dat Romeinse en Griekse verhalen bevat, is samenge steld door dr. Th. Bogaerts. LEZERS SCHRIJVEN 225 jaar hulpverlening in Suriname In Suriname heeft de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) se dert 1735 haar zendingstaak. Bij dit werk worden zeer veel kinderen ge holpen. Velen van hen moeten in de hospitalen en ziekenhuizen vertoe ven, een aantal lijdt aan tropische ziekten. Ook zijn er wezen en zwer vende kinderen te verzorgen. Wanneer de Hernhutters die kinde ren vinden nemen zij ze op in de kindertehuizen. Voorts staan diep in het oerwoud tal rijke ongesubsidieerde schooltjes, Proef maar eens zo'n Menthe Glaciale Dat is ijspepermunt die fijner is frisser! 36 ct per 100 gr. waar kinderen lager onderwijs krij gen. U kunt aan dit mensenlievend werk meedoen door een steentje bij te dra gen in de vorm van een gift te stor ten of over te schrijven ten name van de Suriname-zending E.B.G. corr. Zeeland, Noord-Brabant en Limburg te Yerseke. Yerseke. W. Bogaards. leren verstonden landgenote niet I Een 16-jarig Iers meisje is j zondag zes uur lang zoek ge- i weest in Dublin, omdat zij al- i leen maar Iers sprak. Het j meisje, Peggy O'donnel, is af- komstig van een klein, nogal i i geïsoleerd eiland, Aran, ten i westen van Ierland. Zij vertel- de, dat toen zij de weg kwijt was, zij tientallen mensen op straat aanhield, maar niemand verstond haar Keltisch. Ten einde raad ging zij naar een telefoon en kreeg gelukkig een j eentraliste aan de lijn, die (be- i halve Engels) Keltisch sprak. De eentraliste zond toen een i Keltisch sprekende politieagent i naar het verdwaalde meisje. [Illlllllllll VRAAGT UW 1915. Het karwei nam nogal wat tijd in beslag. „Als je 't mij vraagt, kunt je nog beter een flinke scheur of een perforatie herstellen, dan dat buigwerk meende Buck. „Straks hoor je kei hard „boing en dan zitten die snertbobbels er weer al lemaal in. Neen, geef mij maar een degelijk stuk las werk. Enfin, wie weet valt 't nog meeIn ieder geval konden zij nu weinig meer aan het geval doen en het moest toch al gek lopen wil den zij er hun bestemming niet mee bereiken. Weldra suisden zij weer op hun oorspronkelijke koers door de ruimte, in de richting van Jupiter, de grootste planeet van het zonnestelsel, die als een steeds stralender lichtpunt voor hen op doemde. Zij konden reeds duidelijk met het blote oog de afgeplatte vorm van de planeet onderscheiden en ook de vele wolkenstrepen, die parallel aan de equator liepen. Piloot Storm haalde de benodigde sterrenkaarten te voor schijn. „Het zal niet lang meer duren of we zien een der twaalf satellieten van Jupiter. Tjonge-jonge, wat is het ook een enorme kolos Zijn volume bedraagt 1300 maal dat van de Aarde, terwijl hij in negen uur en drie kwar tier rond zijn as wentelt. Geen wonder dan ook, dat hij aan de equator zo is uitgezet en aan de polen afgeplat. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE 31 „Ja", zei ze, „je bent gek, maar gelukkig voor jou ben ik het ook!" Hjj nam nogmaals haar hand en drukte er eén kus op. Toen zei hij lachend: „Vooruit, we moeten ernstig zijn!" „Ik weet nu, dat het geen angst is" zei ze, hem door het bos volgend, ,,'t Is slechts een felle, ongelooflijk prik kelende spanning". „Vertel het later maar", fluisterde Met een draaide hij zich om, greep haar bij de arm en duwde haar ach ter een dik bladergordijn. Hij ging dicht naast haar staan en gluurde door het loof naar het zo juist ver laten pad. Daar was een man verschenen, een forse man, die langzaam voortliep, mei een dubbelloops geweer schuin over de borst, precies zoals Shirley zich had voorgesteld. Het leek wel of hij, met het geweer klaar om te schieten, links en rechts naar konij nen zocht, nu eens deze dan weer gene kant opkijkend, plotseling zijn wapen halverwege opheffend. Om het dan, spijtig en achterdochtig weer te laten zakken. Shirley staarde ademloos door het gebladerte naar de lange gestalte, terwijl Jason roerloos naast hdar stond. Plotseling werd er geroepen, drin gend en vragend. De man bleef staan, keek op en brulde: „Okay! neen, nog niets". Zijn roep echode weg. Met zqn zwa re laarzen over het harde pad schra pend, naderde hij behoedzaam, stap voor stap, steeds rechts en links door- het onderhout turend. Als hij zo voortging moest hij hen wel ontdek ken, want hij zou hen op nqg geen meter afstand passeren. „De kerel heeft zijn vinger aan de trekker", fluisterde Jason, „maar zijn geweer wijst de andere kant uit". Na een blik op zijn nu heel dichtbije vijand, ging hij bijna ademloos voort: „Luister nu. Als de vent vlak in onze buurt is, kom je te voorschijn en rent voor hem het pad over". Shirley knikte en ging een eindje op zij onï langs Jason heen le kunnen snellen. „Zodra je voorbij bent, duik je in de varens" daar", ging Jason voort met een stem zo zacht als het kalme bladergeritsel boven hun hoofden. De man kwam steeds nader. Shirley besefte het gevaar van haar onderne ming. Hij had zijn vinger aan de trekken en het geweer zou ongetwij feld bij de geringste schok afgaan. Indien' het haar bij geluk miste, zou de knal toch zeker de rest der bende waarschuwen. Ze zag, dat Ja son bukte en een grote zode gras op nam. waaraan nog een ferme kluit zachte zwarte aarde hing. Dit onge wone wapen hield hij in zijn linker hand. Hun achtervolger was nu vlak in de buurt van de schuilplaats. Eensklaps scheen hij Iets verdachts te bespeuren en bleef staan. Nu of nooit, dacht Shirley en rende naar buiten. Een vreselijk ogenblik, 't Leek haar toe of ze, midden op het pad geko men. plotseling door een nachtmer rie werd bevangen en niet verder kon. terwijl de man, die zich niet be hoefde te haasten, langzaam zijn ge weer schouderde. Gedachtig aan Jason's bevel, liep ze regelrecht de varens aan de over zijde van het pad in en liet zich val len. Daarbij moesten wat stelen en bladeren het ontgelden, maar ze rol de om en om tot ze naar boven kon zien. De man had zich geheel naar haar toegewend, met het geweer aan de schouder en de vinger op de trekker, maar achter hem was Jason opgedo ken. Deze slingerde met de linker hand de graskluit in zijn gezicht en hield ze er stijf tegenaan gedrukt. Tegelijkertijd greep hij met zijn rech terhand om de kerel heen naar de geweerloop en rukte ze achteruit. Gelukkig ging het schot niet af. De man moest het wapen loslaten en Jason smeet het op de grond, waarna hij zijn rechterarm vrij had om met de nu hevig worstelende vijand af te rekenen. Jason lichtte hem een beentje en beiden vielen, de aanvaller bovenop. Hij kreeg de vent op zijn buik en zette de knie in zijn nek, wat de kluit voor zijn gezicht hield, zodat Jason weinig moeite had om de rest van het „werk" te doen. „Help een handje", zei hij bedaard. „Zijn gordel zit met een gesp om het lijf. Neem die af. Mooi zo!" Shirley had de kerel in een ogenblik zijn gordel afgenomen, die Jason ge bruikte om hem met de polsen aan de enkels te binden. Toen scheurde hij een stuk van 's mans hemdsmouw af, dat hij om 't hoofd van het slachtoffer wond. Onder al die bedrijven had de man geen ander geluid kunnen voortbren gen, dan wat grommen en hijgen, half verstikt door gras en aarde. Ze duwden hem onder de varens en lieten hem daar kreunend achter. „Nu hebben we een geweer", zei Jason. „En misschien straks wat te eten. „Ik was al heel blij met die ham en de wijn", verzekerde Shirley»* „Ik geloof niet, dat ik dit alles met een lege maag zou hebben gewaar deerd!" Ze vervolgden hun weg tussen de bo men tot de zilveren weerschijn van het zonlicht op het water vrolijk over 't groene tapijt onder het bladerdak danste. ACHTSTE HOOFDSTUK. Naarmate ze de rivier naderden, scheen het blaffen van de honden luider te worden, maar toch zagen de vluchtelingen er geen enkele. „Schoenen uit we moeten door het water waden", commandeerde Jason, die op een rotsblok zat met het ge weer dwars over zijn knieën. Zelf het voorbeeld gevend, ontdeed hij zich van zijn schoeisel en hing dit op de wijze der padvinders met de veters om zijn hals, terwijl hij de sok ken in zijn zak stopte. Shirley kon volstaan met haar platte schoenen uit te trekken en die in de hand te hou den. In een streek als deze had ze kousen terecht slechts tijdverspilling en humeurbederving gevonden „In het ondiepe blijven," ried Jason aan, toen ze in het kristalheldere wa ter stapten, „en letten op losse ste nen." „Ik kijk wel uit," zei Shirley. „Lieve hemel," voegde ze er niet bepaald damesachtig aan toe „wat voelt dat lekker koud aan Krak Het geluid van een schot weergalmde in de bossen. Ze bleven allebei even staan, maar uit niets bl«»ek dat het op hen gemunt was. Een ogenblik hoor den ze slechts vrolijk watergemurmel, toen werd er uit verschillende delen van het bos geroepen en geschreeuwd. Soms kwam het van dichtbij, maar toch steeds aan één kant van de ri vier. „Het schijnt dat we door het cordon heen zijn," zei Jason, bijna alsof hij tot zichzelf sprak. „Misschien ging het schot bij toeval af." meende Shirley. „Nu, in elk geval hebben wij er part noch deel aan," hernam Jason, terwijl hij zich omwendde en voortliep. Het af en toe onderbroken lawaai duurde enige tijd voort, maar klonk steeds verderaf. Bij een soort kleine baai, bijna overal door welig groeien de boompjes en overhangende varens ingesloten, stapten ze uit de rivier, trokken op een rots hun schoenen weer aan en luisterden. „Zo gaat het niet." zei Jason tenslot te. „Binnen enkele minuten zullen de mannen door liet bos op het vrije veld boven ons komen. We weten niet, of zij de enige spoorzoekers zijn, maar ik geloof niet. dat ze een drijfjacht zullen ondernemen zonder het terrein grondig „uit te kammen." Precies als ae jacht op konijnen in een korenveld. Je stuurt de honden erin en schiet als de diertjes er uitvluchten. Plotseling kwam Shirley op 'n schijn baar onzinnige gedachte. Een inder daad zo fantastisch idee, dat zij er zelf om moest lachen. „Wat is er aan de hand vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19