PtKON Honderd jaar geleden werd Fridtjof Nansen geboren Carel Enkelaar leverde beste televisieprestatie van het jaar BERGER'S „AMSTERDAMSE" PYGMALION GEPROLONGEERD VANDAAG 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 POOLONDERZOEKER - STAATSMAN - MENSENVRIEND Nobelprijs voor de vrede aan Rusland geschonken (Van een medewerker) Honderd jaar geleden, op 10 ok tober 1861, werd in Foren bij Oslo een mens geboren, die ge roepen zou zijn het begrip men selijkheid ook in de donkerste tijden hoog te houden: Fridtjof Nansen. Als poolonderzoeker, staatsman en filantroop heeft hij m zijn veelzijdige leven vele gedenktekens voor zichzelf op gericht, doch toen lüj in 1922 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, wist hij in het begin niet goed, aan welke bijzondere arbeid hij deze hoge onderscheiding moest toeschrijven. Want Fridtjof Nansen had immers steeds al de menselijke vooruitgang in vrede en vrijheid gediend. De ondernemingsgezinde Noor heeft ook heden nog al naar het gebied van zijn activiteiten de meest uiteenlopende vereerders: men ziet in hem de pionier van de skisport, een beroemd zoöloog, een moedige Groenlandvaarder, een systematisch poolonderzoeker, een hartstochtelijk wereldreiziger, een uitnemend politi cus en een onzelfzuchtig helper van de mensheid. Maar alleen dit alles samèngevoegd kan een beeld geven van wat Nansen werkelijk was: een man uit één stuk. die er altijd voor ijverde alles volledig en goed te doen. Naar de noordpool Nauwelijks had de „geleerde" zoö loog zich enigszins hersteld tyan de vermoeiende avonturen van een ex peditie naar Groenland hij vond slechts tijd voor zijn boek „Het leven der Eskimo's" en voor het huwelijk met een professorsdochter uit Oslo of de noordpool trok hem onweer staanbaar aan. Zijn expeditiepro gramma kon de goedkeuring weg dragen van geografische genoot schappen. Het Noorse parlement keurde een financiering voor twee derde van de totale kosten goed. De rest werd bijgedragen door de koning en particulieren. Op 24 ju ni 1893 koos eindelijk het expe- Kunstmest voor Kamerplanten 65 °/o - 100 grs. 65 ets. FILMS IN ZEELAND Goede politiefilm van Fransman Michel Drach Alle drie theaters, waarin de Nederlandse speelfilm uit de dertiger jaren „Fygmalion" wordt vertoond, hebben de voor stelling geprolongeerd. Ludvvig Berger's filmversie van „My Fair Lady" is daardoor tot en met donderdag nog te zien in Alliambra (Vlissingen), City (Middelburg) en Grand (Goes). Electro (Middelburg) vertoont een film van de jeugdige Franse regis seur Michel Drach, een politiefilm met een spannende inhoud en de titel „Het mysterie van de man die verdween". Het verhaal speelt in Parijs en heeft als basis een liefdes geschiedenis tussen een blond Zweeds meisje en een jonge negerschrijver. Drach heeft een onfeilbaar gevoel voor symboliek, hetgeen ook in dit werk, "het eerste eigenlijk waarmee hij echt succes heeft, tot uiting komt. De negerschrijver, hoewel een uiter mate sympathieke figuur, is de zon debok, terwijl het meisje de onschuld zelve is. Drach zou Christine Bedz, die deze vrouwelijke hoofdrol ver vult, trouwens voor zijn film hebben verworven met de vraag: „Zoudt U het prettig vinden een mooie en fat soenlijke rol te spelen in een film? En de Zweedse studente, die aldus werd aangesproken tijdens een dienst in de Zweedse kerk in Parijs zou dit hebben geantwoord: „Ja, maar ik kan alleen maar na het einde van mijn dagelijkse werktijd opnamen bij wonen". En zo geschiedde het. Chris tine Bendz was hulp in de huishou ding bij een Parijse familie om Frans te leren en na haar werktijd stond ze voor de camera's. Het verhaal wil verder, dat Christine op een ge geven moment genoeg wist van de Franse taal en dat ze toen haar kof fers heeft gepakt en naar Stockholm is teruggekeerd om daar haar studie (kunstgeschiedenis) voort te zetten. De film was toen gelukkig voor Drach al gereed. De rol van de negerschrijver wordt ook al door een onbekende ge speeld, zij het dat de uit Lamba- rene afkomstige Philippe Mory feen amateur is. Hij volgde in arjjs toneellessen. Verdere hoofdpersonen in deze misdaadfilm zijn het slachtoffer, een literair agent, en diens vrouw, die met haar intriges de oorzaak is van het drama, waarvan de schrijver cn zijn blonde fee ten slotte de dupe worden. LCXOR (Vlissingen) heelt deze dltiescliip „Fram" (Voorwaarts) zee. Pas in de zomer van 1896 keerden Nansen en zijn mede werkers weer in het vaderland te rug. Het grootste succes: Nansen en Johanssen kwamen op een noordelijke breedte, die tot dus verre nog door geen mens wa9 betreden. Met alle hem toekomende eer werd de onderzoeker in binnen- en buiten land ontvangen. De Gslose universi teit schiep voor hem een zoölogisch professoraat. In de zomer van het jaar 1900 nam hij deel aan de noord poolexpeditie van Hjort, voor hij aan het hoofd kwam te staan van het Oslose internationale laboratorium voor zeeonderzoek. Parallel met zijn wetenschappelijke publikaties liep de uitgave van zijn uit twee delen bestaande boek „In nacht en ijs", dat een enorme lezerskring kreeg. Na de afscheiding van zijn land van Zwe den, was hij van 1906 tot 1908 Noor wegens eerste gezant aan hét Britse hof. Toen keerde hij naar zijn leer stoel terug, schreef vakliteratuur en bezocht op zijn onderzoekingsreizen Ierland, IJsland, Spitsbergen, Sibe rië, Portugal, Madeira en de Azoren. Strijd tegen nood Met het uitbreken van de eerste we reldoorlog kwam voor Nansen een enorm gebied met nieuwe taken open te liggen, waarmee hij niet minder onsterfelijk zou worden dan door zijn poolonderzoek. De staatsman ijl hem moést zich verenigen met de mensenvriendIn 1917 gelukte het hem vóór Noorwegen belangrijke zendingen schaarse produkten uit de V.S. los te krijgen. Na do wapenstilstand in 1918 repa trieerde hij als volkenbondcommissa- ris bijna een half miljoen krijgsge vangenen. In 1921 organiseerde hij op verzoek van twaalf regeringen en 48 nationale Rode-Kruisorganisaties een groot opgezette hidpactie voor het noodlijdende en hongerende volk van Rusland. Als hoge commissaris voor de vluchtelingen hield hij zich bezig met de vestiging van Russi sche, Armeense en Griekse vluchte lingen. Het geldbedrag van de Nobel prijs voor do vrede schonk hij aan een door hem in liet leven geroepen agrarische opbouworganisatie in de voormalige Russische gouvernemen ten Saratow en Jekaterinoslaw. Het internationale vertrouwen in Nansen was intussen zo volkomen geworden, dat men hem in 1924 één der allermoeilijkste diplomatieke op drachten van die tijd toevertrouwde: het voeren van de voorbesprekingen over Duitslands toetreding tot de volkenbond. In het jaar daarop kwam Nansen echter alweer met een boek in de openbaarheid, dat leek op een terugkeer naar zijn jeugd: een werk over sport in het poolge bied en Noorwegen. lloe goed als mens, hoe systema tisch als geleerde, hoe ongeloof lijk veelzijdig als cultuurdrager, kwam tenslotte tot uiting in zijn onvergetelijke werk „Armenië en het nabije oosten". Het verscheen hl 1928 en was zijn laatste grote werk. Op 13 mei 1930 stierf deze grote Noor te Oslo aan een hart ziekte. week een romantische rolprent op het programma geplaatst, te weten de geschiedenis van „De drie muske tiers", een kleurryke en ridderlijke historie met in de hoofdrollen Lana Turner, Gene Kelly, June Allyson en Van Hef 11 n. Pennies from heaven weer in de ether Na een afwezigheid van enkele jaren keert een van de meest populaire lichte muziekuitzendin- gen vanavond in het VAR A-pro gramma terug. De muzikale pennies, die ook nu weer door Jan Corduwenev over ons worden uitgestrooid, willen vólgens de traditie voorzien in de behoefte van het hele gezin en het thea terkoor en -orkest zullen dan ook een muziekrepertoire uitvoe ren, dat in overeenstemming met dit uitgangspunt werd gekozen. Vocale medewerking verlenen de opera-artiesten Gerry de Groot en Wim Koopman, terwijl in het lichtere genre Co Hagedoorn de stem welluidend zal verheffen. Lana Turner moet 20.000 dollar betalen De Amerikaanse filmactrice Lana Turner is door de rechtbank van Los Angeles veroordeeld tot het betalen van 20.000 dollars aan de dertienja rige zoon van Johnny Stompanato, die op 4 april 1958 door Cheryl Crane, de dochter van de actrice, is doodge stoken. De knaap, die bij zijn moeder Sara Stompanato woont, diende na de moord op zijn vader een aanklacht in. Mevrouw Stompanato was reeds gescheiden van haar man, toen de moord zich voltrok. Oorspronkelijk was geëist, dat Lana Turner 750.000 dollar zou betalen. Het gerechtshof veroordeelde de ac trice echter tot het uitkeren van 20.000 dollars. Cuba vreest nieuwe invasie De waarnemend minister van buiten landse zaken van Cuba, Carlos Oli- vares, heeft de beschuldiging geuit dat de Verenigde Staten on 30 punten in het gebied van de Caraïbische Zee voorbereidingen treft voor „een agres sie op grote schaal" tegen Cuba. Olivares zei dit tot buitenlandse diplo maten in Havanna. Volgens de Cubaanse minister worden op 20 plaatsen in de Verenigde Staten merendeels in Florida en op tien Amerikaanse en buitenlandse ba ses rond de Caraïbische Zee troepen geoefend voor een invasie op Cuba. Hij noemde de Amerikaanse marine basis in Guantanamo op oost-Cuba als een der plaatsen waar de toekom stige aanvallers zouden worden opge leid. De operazanger Tito Gobbi zal voor de eerste maal in Engeland de titelrol zingen in Verdi's F al- staff' en wel in de Koninklijke Opera, Covent Garden, in Londen. We zien Tito Gobbi hier als een onvervalste Falstaff. Pluim voor de journaaldienst (Van onze r.t.v.-redaeteur) Op een feestelijke bijeen komst in het raadhuis te Hil versum, welke gedeeltelijk door de N.T.S. werd uitge zonden, heeft de hoofdredac teur van het N.T.S.-journaal de heer Carel Enkelaar gis teravond de prijs van de Prins Bernhard Stichting voor de beste televisiepresta- tïe van het jaar ontvangen. CAREL ENKELAAR ...Journaaldienst in één persoon geëerd... „Flits" In de uitgebreide motivering van de jury wordt als het ware een kleine tussenprijs uitgereikt aan A.V.R.O.'s actualiteitenrubriek Flits, „van de creatieve nieuws rubrieken de opmerkelijkste en ook de moedigste". Geconsta teerd wordt dat „in ons gescha keerde t.v.-bestel dit terrein (van commentaar-rubrieken waarin het nieuws actief wordt gemaakt) niet van één commando- en regie- post uit" wordt overzien. „In hoeverre nog meer samen werking en coördinatie, ook met de moederrubriek het journaal, hier gewenst is zij een vraag, die de jury opwerpt", aldus het rapport Slagvaardig De meest waarderende aandacht Is echter uitgegaan naar „die moe derrubriek", het N.T.S.-journaal. „Topprestaties als de uitzending van een gefilmd fragment van Kroesjtsjew's rede op 15 juni, de recente gebeurtenissen in en om Berljjn met gebruikmaking van directe beelden, de wijze waarop de politieke ontwikkelingen in Den Haag werden bijgehouden, be wijzen hoe slagvaardig het Ne derlandse t.v.-journaal is", aldus de jury. Behalve deze prijs heeft de jury een groot aantal pluimpjes uit gedeeld. Eervolle vermeldingen gingen o.a. naar de regisseurs Ton Lensink en Willy van Hemert (qpk voor zijn veelomstreden In haar motivering stelt de jury dat zij in Carel Enkelaar de hele journaaldienst wil belonen, omdat deze In de eerste plaats „het be wonderenswaardige apparaat der Eurovisie nienwsuitwisseling mede vrucht van het IJveren van zjjn hoofdredacteur zowel ge bruikt. Bovendien heeft de jour naaldienst zich, aldus de jury, van de betekenis en de verantwoorde lijkheid van zijn werk zeer bewust geloond. Creatief Een andere overweging voor het toekennen van de prijs is geweest, dat de zichtbare berichtgeving van het N.T.S.-journaal haar da gelijks aanzien niet slechts te dan ken heeft aan lijdelijk en zuiver receptief doorgeven, maar ook en daar bovenuit aan een doel gerichte creativiteit. Tenslotte wordt de prjjs toegekend om de toegewijde arbeid van t.v.- jonrnalisten, cameramannen en de talrijke anderen, die hun dage lijkse zorgen aan het journaal geven. BERT GARTHOF ...geprezen om prestatie... Ook voor Pierre Janssen had de jury een schouderklopje... Dreigrosehenoper), Kees van Ier- sel, Jack Dixon, Walter van der Kamp, Gerard Rekers, Peter Koen en Luc van Gent. Ook de fantasie van „Misschien hoor je mij" rond Ton van Duinhoven wordt met name genoemd. In dit programma van Hugo Claus „geurde onder een liefdevolle re gie van Jef de Groot, een jonge 'drang naar een eigen visie en een nieuwe nog wat tastende school van uiten in nieuwe vor men", aldus de jury. Ook Pierre Jansen en dr. Van Swol profiteren van de rijkelijk uitgedeelde schouderklopjes van de jury, evenals Willem O'Duys, Bert Garthof en H. Gomperts (voor zrjn leiding van ,De Kring'). De jury voor de Prins Bernhard- prijs bestaat uit W. Vogt, voorzit ter, mevr. H. S. van Lelyveld- Haasse, mr. J. Derks, drs. H. J. Jonker, J. M. Lücker, R. de la Ri- vc Box, Joh. C. Schuller, P. M. Smedts, D. van de Stoep, mr. F. J. F. M. van Tiel en Joh. Winkler. RADIOEN T.V.-RUBRIEK Tridjof Nansen Op 10 oktober was het 100 jaar geleden dat de Noorse staatsman en ontdekkingsreiziger Fridjof Nansen werd geboren, die o.m. als een der eersten de hulp aan vluchtelingen organiseerde. Ter gelegenheid hiervan zendt Ton Hasebos in zijn kinderpro gramma van vandaag de Zwitser se film „La Vie De Nansen" uit over het werk van deze grote Noor. Walter van der Kamp (op foto met echtgenotekreeg een pluim iin.vi He -iiini <2foren, jücn CM.... «cArijven T elevisie In Play Back zendt de K.R.O. vanavond om negen uur de komi sche opera „The old maid and the thief" van Menotti uit. Dit werk is door Menotti in 1940 als radio- opera geschreven, maar wordt in Nederland voor het eerst via de televisie uitgezonden. Over enkele maanden volgt pas de radio-pre mière voor Nederland. De opera van vanavond handelt over de zwerver Bob, die onderdak krijgt van twee oude vrijsters. De ze denken dat hij een ontsnapte gevangene is en houden hem voor de politie verborgen. En natuurlijk het is immers een opera komt liefde er aan te pas. De Vlaamse t.v. zét om half ne gen haar reeks „Schipper naast Mathilde" voort. Om tien over ne gen een Westduitse documentaire „Stenen spreken". Radio In liet programma van Hilversum I kan men om tien minuten voor negen 's avonds via de VARA luisteren naar het hoorstel „Een kleine oorzaak" van Philip Levene Over de andere zender speelt in het N.C.R.V.-programma om tien uur 's avonds de Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van ma joor-directeur R. van Yperen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12