PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAKT GEVECHT OP SCHIPHOL BIJ VERTREK RUSSISCHE VROUW Vandaag gesprek van Home en Gromyko Tholen bouwt op kruispunt van Scherpenisse nieuw landbouwcentrum Sowjet-ambassadeur loopt kans te worden uitgewezen Overheid en sport Va nd aag 204e jaargang - no. 239 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: VV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 oktober '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie t 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g.red. 350B/3546, adv. 3647/3643; Middelburg,Markt 51, tel.3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 6213), Oostburg. tel 2395; Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red tel 2425. adm tel.5 VLIEGTUIG NA UREN WACHTEN NAAR MOSKOU (Van onze speciale verslaggever) Op Schiphol is omstreeks negen uur maandagavond de climax gekomen van een enerverende dag, die om half twee in de mid dag was begonnen met een fikse vechtpartij tussen de mare chaussee en personeel van de Sowjet-Russische ambassade. Om ruim negen uur werd mevrouw Irena Alexsejowna Golub ge confronteerd met haar man, de 35-jarige biochemicus Alexsej Golub, die zaterdagavond de Amsterdamse politie om asiel had gevraagd. In het bijzijn van de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof mr. H. R. de Zaayer, de commissaris van de rijkspolitie IJ. Taconis, de Sowjet-ambassadeur Ponomaren- ko, een vrouwelijke tolk en het hoofd van de Amsterdamse vreemdelingendienst hebben man en vrouw met elkaar gespro ken. De man heeft gepoogd zijn vrouw tot zijn standpunt over te halen de vrouw heeft voor Rusland gekozen en haar pas poort teruggekregen, het paspoort, waar om half twee in de middag het gevecht om begon. Onderstaande foto toont mevrouw Golub, die temidden van het tumult op Schiphol wordt getroost door een landgenoot. Op de achtergrond leden van de Russische reisgroepwaarvan het echtpaar Golub deel uitmaakte. Chronologisch is er liet volgende ge beurd: 12.15 uur: op het officiële vertrek uur van de Tupolev-straalmachine voor Moskou start deze niet. Een ver traging van drie kwartier wordt aan gekondigd. Drie kwartier later wordt het vertrek opnieuw uitgesteld. Rake klappen 13.20 uur: Mevrouw Golub arriveert, in gezel schap van dc Sowjet-ambassadeur in Nedei-land en een aantal leden van het personeel van de Sowjet-ambas- sade op Schiphol, nadat zij het week einde op de ambassade heeft doorge bracht. Het gezelschap begeeft zich naar de doorlaatpost van de mare chaussee aan het einde van de ver trekhal. Mevrouw Golub heeft geen paspoort. De dienstdoende adjudant Veldman vraagt mevrouw Golub even in liet kantoortje van de marechaussee te komen, op tien passen afstand, waar zij haar paspoort in ontvangst kan nemen. Zij volgt de ambassadeur en diens personeel. Deze mannen willen mevrouw Golub volgen. Manschappen van de marechaussee willen hun beletten het kantoor bin nen te gaan, doch worden ruw opzij geduwd. Er ontstaat een gevecht. Adjudant Veldman zegt later: „we hebben niet echt gevochten, we had den ook werkelijk hard kunnen op treden". Maar een verwonding aan zijn hand duidt toch op rake klap pen. En ooggetuigen spreken over een flinke vechtpartij. De Russen winnen dit gevecht. Hun juiste aantal weet men niet: het to tale gezelschap bestond uit zeventien man hoeveel aan het gevecht heb ben deelgenomen is niet bekend, doch in elk geval meer mannen dan de marechaussee op dat ogenblik, vol komen verbluft, aankon. De Russen winnen het gevecht. Zij slepen me vrouw Golub letterlijk naar buiten en nemen haar mcö naar.het aan de andere kant van de vertrekhal gele gen kantoortje van „Acroflot". Daar mee is de eerste fase van wat allang geen incident meer kan worden ge noemd, afgelopen. De middag verloopt en er gebeurt niets de hoek van de vertrekhal begint zich met nieuwsgierigen te vullen. „Mijn lieve man 16.30 uur: Ambassadeur Ponomarenko roept vijf verslaggevers willekeurig ge kozen het kamertje binnen. Zij blijven daar ongeveer "een half uur. Na afloop vertellen zij aan hun col lega's het verloop van dit gesprek. Ambassadeur Ponomarenko is be gonnen te verklaren, dat hij een te legram aan de minister van buiten- Een beeld van de kleine veldslag, die cr woedde tussen leden van dè Ko ninklijke Marechaussee en personeel van de Russische ambassade. landse zaken heeft gezonden om te protesteren tegen de behandeling op Schiphol. Hij weigert de letterlijke tekst te tonen. Mevrouw Golub zegt: „ik wil zelf graag naar mijn vaderland terug. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn man, die erg nerveus was, ook zal terugkeren. Ik heb een brief ge schreven aan mijn lieve man en aan uw minister van buitenlandse zaken met het verzoek, me ïuyn pas terug te geven". Vraag: „waarom wilde U uw pas poort niet alleen uit handen van de politie ontvangen Antwoord: „ik ben niet gewend, al leen met dé politie te spreken en ik zal, als ik naar de politie moet, de ambassadeur verzoeken met mij mee te gaan. Ik houd erg veel van mijn man en weet zeker, dat hij mij zal volgen". (Zie slot pag. 3 kol. 2) DE KWESTIE OOST-WEST Situatie om Berlijn nog niet veranderd De ministers van buïtenlaudse zaken van Engeland en Rusland, lord Home en Gromyko, hebben besloten van daag samen te komen voor een „in formeel" gesprek. Het zal plaats De Koninklijke Marechaussee betrok de ivacht bij het kantoor van de luchtvaartmaatschappij Aeroflot. In de deuropening een li(lmvan de Russi sche ambassu'de. hebben tijdens een dinér in de ambts woning van Home. Een beperkt aantal hoge Britse en Russische beambten zal aanzitten. Verwacht wordt dat de kwestie-Eer lijn en de voorwaarden voor mogelij ke onderhandelingen tussen oost en west de hoofdpunten van het gesprek zullen zijn. Enkele dagen geleden was in Washington al een bespreking gehouden tussen president Kennedy en Gromyko. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard dat de be sprekingen in Washington „nog geen basis" hebben opgeleverd voor on derhandelingen tussen oost en west over Berlijn en Duitsland. Met name over liet gesprek tussen Kennedy en Gromyko, zei de woordvoerder dat de situatie niet was veranderd door het resultaat. Gromyko zal vanmorgen in Londen arriveren. Willy Brandt: politie aan grens krijgt wapens Bnrgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft tijdens een pers conferentie meegedeeld, dat de West- berlijnse politic voortaan niet lijde lijk zal blijven toekijken als de Oost- duitse politie Westberlyuers neer schiet. De mogelijkheid wordt onderzocht de Westberlijnse politie met andere wa pens uit te rusten dan de revolvers en knuppels, die zij op het ogenblik bij de patroüillering langs de grens tussen West- en Oost-Berlijn draagt. Het is echter niet het plan in haar bewapening spectaculaire verande- ï'ingen aan te brengen, aldus Brandt. Plannen voor modern koelhuis en nieuw veilinggebouw VLAK ACHTER het lage muurtje van de gedempte haven van Scherpenisse, waar op het ogenblik enkele percelen bieten op hun rooiers liggen te wachten, zal over ruim een jaar een nieuw landbouwcentrum voor liet eiland Tholen zijn verrezen. Op het kruispunt, waar de wegen naar Poortvliet, St.-Maartensdijk en St.-Annalaud elkaar raken, komen namelijk een modern aard appelkoelhuis en een nieuw veilinggebouw. Enkele weken geleden heeft de alge mene vergadering van de Coöperar- tieve vereniging' aardappelkoelhuis „Eiland Tholen" het architectenbu reau opdracht gegeven voor een de finitief plan, waarvan de uitvoering rond drie ton zal kosten. In septem ber hoopt men het project aan te be steden. Ook de veilingvereniging „Scherpenisse en omstreken" heeft nu de kogel door de kerk gejaagd en besloten tot de bouw van 'oen 750 vierkante meter grote veilinghal recht tegenover het koelhuis. Daar mee komt binnenkort aan al het be helpen in de smalle Kaaistraat voor goed een eind. Het huidige aai-dappelkoelhuïa achter de grasdrogerij bij dc wa tertoren van Scherpenisse da teert uit 1950 en was toen het derde, dat in Nederland werd ge bouwd. De aardappelen van de 85 leden tellende vereniging wor den er binnengebracht via een 2.80 meter brede gang en daarna gelost in met houten schotten af geschermde cellen, die vier aan vier met ventilatoren op een tem peratuur van 4 graden Celcius worden gebracht. In totaal kunnen de leden-landbou wers in het najaar samen zestig cel len van 25 ton met aardappelen vul len. Dat kan ook in het nieuwe koel huis: daar zullen dertig cellen van ieder 50 ton inhoud klaar staan. Al leen de manier waarop dat gebeurt verschilt van het huidige systeem als de dag van de nacht. In plaats van een gang met een breedte van nog geen drie meter omzomen de koelcellen op de bouwtekening een ftahtlijn werkruimte, die maar eventjes acht tien meter breed wordt. Iedere cel is volledig geïsoleerd en alle ruimtes worden apart gekoeld. Men heeft er nog even aan gedacht om het koel huis nog verder uit te breiden, zo vertelde ons directeur L. M. Elenbaas. maar aangezien tgenewoordig veel landbouwers op hun eigen bedrijf over koelcellen beschikken, heeft men van dit plan toch maar afgezien. Eerst moet het gebouw, dat de ver eniging in 1952 te St. Annaland heeft neergezet nog worden gesaneerd. Bewaring voor hun geld De bewavingskosten zullen in het nieuwe Scherpenisser koelhuis iets worden verhoogd. Zo wordt de prijs van 1 Zi cent per kilo op 2'4 cent gebracht. Maar dan krijgen de leden ook „bewaring voor hun geld". De karrevrachten zullen er namelijk me chanisch kunnen worden gelost. Dat gebeurt met transporteurs, die heen en weer zwenkend do aardap pelen door de vakken zullen spreiden. Ook de grond wordt dan uit elkaar geslagen, zodat een betere beluch ting het resultaat zal zijn. Verder (Zie ilot pag. 2 kol. 5) 1 Voorzitter Bakker van de K.N.V. B. afdeling Zeeland heeft zater dagmiddag het oude chapiter „overheid en sport" aan de orde ge steld. En daarbij heeft hij er bij zijn leden op aangedrongen te pleiten voor ruimere subsidies. In dit ver band herinnerde hij aan de hoge over heidsbijdragen voor de Zeeuwse Mu ziekschool en aan plannen voor een Zeeuws Orkest, waarvan de uitvoe ring tonnen zou vergen. Dit laatste onderwerp had de heer Bakker overi gens rustig buiten beschouwing kun nen laten, want een dergelijk orkest voor Zeeland is althans de eerste jaren een fata morgana. Afgezien daarvan echter is het duidelijk, dat de K.N.V.B.-voorzitter meent dat de cultuur in Zeeland bij de overheid een hogere prioriteit in subsidies uitgedrukt bezit dan de sport. Met hem achten wij da.t geenszins uitge sloten, hoewel de bewijsvoering ont breekt. Het zou daarom interessant zijn de hoogte van de overheidsuitga ven in Zeeland voor sport en cul tuur eens exact met elkaar te ver gelijken. Als sportuitgaven zouden niet alleen de directe bijdragen aan organisaties moeten tellen, maar ook de lasten en onderhoudskosten voor sportterreinen, gymnastiekzalen, zwembaden enz., hetgeen alles opge teld over de gehele provincie naar wij aannemen een behoorlijk bedrag zou vormen. Dat nu zou dan vergeleken moeten worden met het totaal aan gemeentelijke en provinciale subsi dies voor cultuur, zoals muziekschool, toneel, amateurmuziek e.d. Vermoe delijk zou dit bedrag inderdaad de sportbijdragen overtreffen, maar nogmaals: zeker weten doen we het niet. Het is ons op dit ogenblik echter niet te doen om deze vergelij king. Waar \vij namelijk vooral de aandacht op willen vestigen is het pleidooi van de heer Bakker voor meer activiteiten van de «zijde der sportorganisaties in Zeeland ten aan zien van de overheid. Want daar zit in eerste instantie het knelpunt! De overheid gaat immers niet op eigen initiatief met een zilveren beursje naar de sportorganisaties met de vraag of zij wellicht subsidies kun nen gebruiken en zo ja, hoeveel. In tegendeel, de organisaties moeten met duidelijke, vastomlijnde en reële plannen komen, waarbij is aangege ven hot ttléa öe overheidsbijdrage, had gedacht. Dergelijke voorstellen' kunnen voor de overheid een punt van overweging uitmaken, omdat ze houvast bieden. In dit opzicht kan de Zeeuwse Sportraad belangrijk stimu lerend en coördinerend werk doen, zoals op ander terrein de Zeeuwse Culturele Adviesraad werkzaam is. Uit deze raad namelijk, dan wel uit aangesloten instellingen, zijn belang rijke initiatieven voortgekomen, die voor zover zij niet tot de primaire overheidstaak behoren door par ticuliere verenigingen of andere in stellingen worden uitgevoerd met steun van provincie of gemeenten. Men moet dus niet vergeten en dat gebeurt nog wel eens dat het ini tiatief voor bepaalde projecten of sommige vormen van steun bij de sportorganisaties behoort en niet bij de overheid! En van de laatste zal men moeten aanvaarden, dat zij haar bijdragen aan de sport op geen losse re gronden kan verlenen dan zij doet aan andere zaken en instellingen. In de vorige winterzitting van de Staten is de verhouding provin ciale overheidsport zijde lings ter sprake gekomen door vra- fen van het liberale "statenlid mr. J. G: Schlingemann over eventuele steun aan de bouw van een sporthal. Drie gedeputeerden hebben toen cp die vragen ingehaakt en daarbij is nadrukkelijk vastgesteld, dat de sport door het college belangrijk werd geacht, ook al omdat het „woon- en werkklimaat" van de pro vincie er mede door wordt bepaald. En voorts bleek duidelijk, dat Gede puteerde Staten reële projecten met sympathie zouden begroeten en be studeren. Met andere woorden: zij wachten af. In de verhouding over heid en sport moeten de sportmensen als eersten van start gaan. Dit is te meer nodig nu sommige menen dat de toto de functie van de overheid als subsidie-geefster heeft overgeno men. Terecht heeft daarom de Zeeuwse K.N.V.Bt-voorzitter tot gro ter activiteit in dit verband opgeroe pen. Dode door explosie in fabriek te Enschede Bij een explosie ïn do machinefabriek Sanders aan de Bleekerstraat iii En schede, die zich gistermiddag om streeks kwart over twee heeft voor gedaan, is de negentienjarige H. Walkot om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat een compressor ontplofte. Er is vrij aan zienlijke materiële schade aangericht. Een apdere werknemer werd gewond. ...is hét 100 jaar geleden, dat de beroemde Noorse Noord- pool onder zoeker, zoöloog', i§ staatsman en nobelprijswinnaar Fridtjof Nansen te Sore Froën M bij Oslo werd geboren. m iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiir

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1