Eerste contouren Thoolse ster-ulo Scholieren starten 10 oktober weer met kinderpostzegelactie Decentralisatie bij Belgische overheid Lezers schrijven Oproer in Baloebakamp MOEILIJKHEDEN BIJ ATOOMBUREAU Kustvaarder „Thea" na aanvaring j RELAAS VAR ROMEO ER JULIA VIA DE BARDRECORDER Verteller van Verona is met pensioen BEJAARDE BELG STEEKT ZIJN VROUW NEER Circus in Goes Actie Zeeuws Museumfonds Melk in Middelburg PROVINCIALE ZEEUWSE GOU RAN T ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 DOOR HET KIND— VOOR HET KIND Toeslagwaarde voor kinderen, die bijzondere verzorging nodig hebben Op dinsdag 10 oktober drukken in lieei Nederland duizenden schoolkinderen op de bel van alle woningen. Zij zullen geen huis overslaan omdat zij niet het risico willen lopen, dat er ergens nog iemand leeft, die geen kinder postzegels heeft besteld. De schooljeugd gaat op stap om kinderpostzegels te verkopen. De toeslagwaarde komt ten goede aan de kinderen, die een bijzondere verzorging of verpleging nodig hebben, aan zieken, zwakke en gebrekkige kindpren, aan verwaarloosde kinderen, aan voogdijkinderen, kortom aan kinderen die niet, zoals het geestelijk en lichamelijk gezonde, in een normaal milieu opgroeiende kind, zich vrij thuis en op school ont plooien kan. Het gezonde kind gaat weer aan het werk voor wat wc in het alge meen dus maar het gebrekkige kind zullen noemen. Daarom is de naam van de telken jare in de herfst terugkerende actie „door het kind - voor het kind" zo goed gekozen. De schooljongens en -meisjes nemen bestellingen van zakjes kinderpostze- fels en mapjes prentbriefkaarten op. n de zakjes zitten vier zegels van vier cent elk met een toeslag van vier cent en acht zegels van 12 cent elk met een toeslag van 9 cent. Men be taalt daarvoor dus precies twee gul den en steunt met 88 cent een van de mooist denkbare liefdadige instellin gen. Bescheiden begin De kinderpostzegel begon in de tijd toen het overheidssubsidie nog in de kinderschoenen stond. Het werk „voor het kind" werd door gaven en giften gedragen. Iedere extra-cent was niet alleen welkom maar ook broodnodig. Bij een zo grote behoefte en een nog bescheiden opbrengst lag de basis voor de verdeling voor d'e hand de verpleegdag. Op déze objectieve basis is jaar en dag en nu nog voor een belangrijk deel het lcinderpostze- gelgeld verdeeld. Na 1945 werd. de subsidiering in vrij snel tempo ruimer. Ook het' aantal instellingen dat voor een bijdrage in aanmerking kwam, breidde zich uit. De preventieve kant van het kinderbeschermings- werk kwam sterker naar voren. In de hygiënische sector betekende dit bijvoorbeeld dat de Kruis-organi- saties en de medische opvoedkun dige bureaus een beroep op de kinderpostzegelactie deden en niet tevergeefs. Jn de justitiële sector vroegen de ver enigingen voor gezinsvoogdij en pa tronage om financiële steun. Zij wer den geholpen. Zwaarste kernproef van Rusland Zegslieden van tie Franse commissie voor het kernonderzoek hebben vrij dag te Parijs meegedeeld dat vrijdag morgen om 07-21 uur in de Sowjet- Unie de zwaarste tot nu geregistreer de kernontploffing heeft plaatsge had. De zegslieden verklaarden dat de kracht die bij de ontploffing was vrij gekomen tenminste.anderhalf of twee keer zo groot was geweest als die van de vorige. Dit. was de achttiende kernproef van Rusland sinds de her vatting. In een kamp voor Balocba-vluehte- lingen, even huiten Elisahethstad, Is het donderdagavond tot gevechten lussen kampbewoners en Zweedse V.N.-militairen gekomen. Enkele Ba- loeba's werden gedood en enige tien tallen iiepen verwondingen op. De gevechten begonnen toen een groep van honderden Balocba's ccn Zweedse wachtpost met stokken en fietskettingen aanviel eh de man ern stig verwondde. Daarna begaf de groep zich naar (ie kampementen van de 250 Zweedse militairen die met de bewaking van en handhaving der orde in hét. kamp zijn belast. De soldaten moesten het. vuur openen om de Balpèba's van zich :af te hou den. Voor die nieuwe groepen was de „ver pleegdag" niet aTs verdelingsbasis te lianteren. Onvermijdelijk deed de „be oordeling" zijn intrede in het verdeel plan, naast de „verpleegdag," die voor de verplegende instellingen gehand haafd bleef. Kort daarna gevoelde men behoefte aan een ten opzichte van de totale opbrengst beseheiden steunfonds het steunfonds voor de Nederlandse Kinderbescherming. Uit dit fonds kunnen de kinderbescher mingsinstellingen incidenteel en voor nauwkeurig omschreven doeleinden een gift van ten hoogste f 5.000,- krijgen. Deze bijdragen zijn dus niet gekoppeld aan verpleegdagen, noch aan de opbrengst van een bepaalde actie. Twee jaar geleden kwam de laatste principiële en ingrijpende koerswijzi ging in het verdelingsbeleid van het Nederlandse Comité voor Kinderpost zegels. Thans kunnen ook „grote pro jecten" uit do kinderpostzegelactie worden gefinancierd en incidenteel en bij uitzondering ook kinderen buiten Nederland met het geld van de kin derpostzegels worden geholpen. De kinderbescherming heeft in deze tiid in de eerste plaats behoefte aan flinke financiële injecties. De dagelijkse bo terham komt er wel of vrijwel. Maar voor nieuwbouw, uitbreiding en re search zijn grote bedragen ineens nodig. Professor Enieljaiiov. hoofd \an de Kussischo delegatie bij het interna tionale bureau voor kernenergie in Wenen, is gisteren, kort voor de Zweed Ekiund werd beëdigd als di recteur-generaal van het bureau, weggelopen uit de vergaderzaal. De overige leden van de Russische dele gatie en de leden van «Ie andere com munistische afvaardigingen bleven echter. Emeijanov zei later tegen journalis ten, dat men zijn optreden moest zien als een „louter persoonlijke demon stratie", gericht tegen Ekiund. In de zaal had Emeljajov al verklaard, dat dc „Sowjet-Unie de gepaste conclu sies zou trekken uit de jongste ont wikkelingen bij het bureau". Hij vroeg het woord toen dc voorzitter de beëdigingsceremonie aankondigde. De Rus zei dat door dé verkiezing van Ekiund 4e belangen van twee grote groepen van de organisatie met voeten waren getreden. De socia listische en jaet grootste deel van de niet-gebonden landen waren zich er nu van bewust dat de V.S. en hun bondgenoten de baas wilden spélen in het bureau en niét wilden samen werken. In de haven van Brunsbiittelkoog, aan de monding van de Elbe, is gis teren de .500 ton metende Nederland se kustvaarder „Thea" uit Gronin gen gezonken na in aanvaring te zijn gekomen met de 11,871 ton metende Britse tanker „Joya Mceance". Alle 10 opvarenden Konden worden gered. De tanker liep lichte schade op. Over de oorzaak van de botsing tast men nog in het duister. ATTRACTIE GING VERLOREN Verliefde paartjes, die de Italiaanse stad Verona bezoeken, gaan meestal rechtsreeks naar een on deraards gewelf in het hartje van de oude stad om bet zoete doch tragische verhaal van Romeo en Julia opnieuw te beleven. Volgens de legende hebben op deze plek de twee gelleven uit Shakespeares drama zich van het leven beroofd en tot vier jaar geleden was er in deze crypt een waardige, grijze man, die de bezoekers rondleidde en hun naar gelang het uitkwam op fluisterende of luid-pathetische toon het klassieke drama vertel de. De Veronese toeristenindustrie is er altijd wel bij gevaren. De gids, Ettorc Solimani, ging ech ter op 64-jarige leeftijd met pen sioen en zo was er niemand meer om het roeiende verhaal van de jonge Montagu en het aanvallige meisje Caphlet tot nieuw leven te brengen. De vroede vaderen van Verona zochten toen hun heil bij de techniek en plaatsten aan de ingang van het gewelf vier auto maten, waarin men een munt kon weipen om het verhaal via een bandrecorder te beluisteren. Zo heeft Solimani's gevoelvolle stem plaats moeten maken voor het enigszins metaalachtige en mee dogenloze geluid uit de jukebox. Dé vier automaten doen de tekst horen in het Frans, Italiaans, En gels en Duits. Wie op deze ge dachte is gekomen, is niet be kend en de Veronese gemeente raad wenst er zich met nader over uit te laten. Maar de burgers van de stad zeggen, dat de paartjes, die het gewelf komen bezoeken, wanneer zij voor die automaten staan, niét de zelfde reactie vertonen als toen zij aan Solimani's lippen hingen. Regeringsprogramma voor 1962 Met spoed naar ware culturele autonomie Walen en Vlamingen zijn tbaiis con currenten, omdat jii België te weinig wordt, geïnvesteerd, In de eerstko mende tien jaar moet het Belgische volk zich een grote, inspanning ge troosten om op Europees niveau te komeu. De Belgische boom kan groeien en bloeien. Zaag hem in twee of drie stukken en hij zal dood gaan. Deze woorden heeft de Belgische minister-president, Th. Lefevre, gis teravond in Charleroi gesproken op een vergadering van :bet partijbe stuur van de C.V.Pi Premier Lefevre kondigde een rege ringsprogramma aan dat hij als volgt samenvatte: 1. De spoedige deconcentratie en de centralisatie van de overheidsdien sten en instellingen. 2. Het wijzigen van de wet om een regionale economische politiek mo gelijk te maken en de aanpassing' daaraan van het nationale planbu reau (de eerste plannen voor streek- ontwikkeling zullen binnenkort ge reedkomen). 3, Het verlenen van een „waarachti ge"- culturele autonomie aan Vlaan deren en Wallonië, onder meer door een snelle splitsing van het ministe rie van nationale opvoeding en cul tuur. 4, Vastlegging van de „taalgrens" in België, zodat verschuivingen ten gun ste van het Frans of het Vlaams in geografisch opzicht niet meer mo gelijk zullen zijn. De zuchten van medeleven, de in een gestrengelde handen .en de dromerige blikken uit de tijd vaii de oude gids zijn definitief ver dwenen. Toch is Solimani nog niet helemaal van hét toneel verdwenen. Af* en; toe komt hij nog naar zijn oude standplaats om brieven op te ha len. Er zijn elk jaar namelijk honderden verliefden, die over hun problemen naar „Romeo en Julia'' in Verona schrijven. De oude gids neemt ze in ont vangst en beantwoordt elke brief met grote plichtsgetrouwheid. In vele landen ter wereld worden zijn vaderlijke raadgevingen aan verliefden nog altijd met graagte gelezen. De chef luchtmachtstafluit-gen. T-I Schaper, heeft vrijdagochtend in Den Haag, liet viertal ontvangen, 'lat vijf tig jaar gelèdeu als eerste Nederlan ders, het vliegbrevet heeft verwor ven, De belangstelling van de heren ging vooral uit naar het modél van de F 10J/-G Star fighter. Foto v.l.n.r.: It.-gen. H. ter Poorten, It.-gen. H. Schaper, gen,-ma). W. C. Versteegh, Henri Wijnmalen en J. van Bussel. De 8G-jarige Eugene Iloevenagels uit Schacrbeek bij Brussel heeft gisteren zijn 75-jarige echtgenote Odile Ylias met een keukenmes neergestoken omdat zij hem wilde verlaten, na 52 jaar getrouwd te zijn geweest. Uit het onderzoek, dat de politie in stelde is gebleken, dat de vrouw reeds zes weken geleden haar man had verlaten „omdat zij niet langer met elkaar overweg konden". Gisteren kwam zij naar de woning- terug om enkele bézittingen op te ha len. Zij was vergezeld van haar zoon en kleinzoon. Terwijl men bezig was de goederen in een kleine bestelwa gen te laden ontstond er een woor denwisseling tussen de echtelieden. De oude man rende naar do keuken om een mos te halen en de zoon en kleinzoon waarschuwden de vrouw voor het gevaar. Zij trachten de oude man tegen te houden en gaven hem zelfs enkele fikse stompen. De woe dende man bleek echter sterker cn wist door te dringen tot zijn vrouw. Hij stak haar in de keel. Op weg naar het ziekenhuis overleed de vrouw. De man werd gearresteerd. Monteur door stroom gedood In de tuin van een perceel aan de Keizersgracht in Amsterdam is gis termorgen de 21-jarige monteur II. van R. door elektrische stroom ge dood. Daar zitten we dan in Goes weer met een circus, en nog wel op de Grote Markt! Wel een uitgezochte plaats ervoor, alsof er al geen drukte ge noeg is in de binnenstad tegenwoor dig. De ene rommel (kermis b.v.) is amper weg of het andere komt! Zou dat soms zijn omdat de dooddoener nog steeds opgeld doet van „er is tóch al zo weinig voor de jeugd (en ouderen!)? Of zouden er andere oor zaken in het spel zijn? Lijkt het niet meer op: eten-drinken cn vrolijk zijn, want morgengaan we tóch dood? Och wat een armoe, en dat in onze verlichte eeuw, en een weelde- tijd als deze. Als U eens even verder ziet, dat rond om ons in de wereld (en heus niet ver weg!) alle mogelijke oorlogsdrei gingen ons tot ernstige bezinning moesten brengen, wordt er, in plaats daarvan ons totaal verdwaasde en verblinde volk, allerlei surrogaat van „leven" voorgeschoteld, om zich nog maar eens goed uit te leven. Durft onze overheid ons gemeen tebestuur, en noem maar op, dat al les onder ogen zien, en daar de ver antwoording van op zich te nemen? Denk eens aan «Je gevolgen van dat alles (dat wis cn drie ermee gepaard gaat) -— uithuizigheid, gezinsverwor ding, zedeloosheid, dronkenschap, jeugdverwildering enz. enz. Want het blijft heus niet alleen bij dat „kijken" Ware het niet beter om ons arme blinde volk te wyzen op wat nodig is tot verootmoediging en inkeer, opdat we als eenmaal in Nincvé nog ge spaard mochten worden? Nóg zwijgt de Allerhoogste, nadat als het ware de oorlogen aangekondigd zijn, als wil Hij zien wat we doen zullen, onze zonden verlaten óf ons verharden en togen alle waarschu wingen in ons rijp maken voor totale ondergang, wat we niet meer als ver- VOOR DE THOOLSE ulo-leerlingeu wordt het schoolleven volgend jaar een cirkelgang. Als alles volgens de plannen verloopt, stappen de jongens en meisjes van hoofdonderwijzer A. J. van der Giessen dan een voor Nederland unieke school binnen, waarin de leslokalen om een „hart" met een lichtkoepel er boven zijn uitgewaaierd. Op het ogenblik" is al iels zichtbaar van de cirkel, waarop de tien kolommen, die de uiteinden van de school zullen dragen, zijn uitgezet. Zes vakieden uit Bergen op Zoom zijn op 16 augus tus begonnen met het maken van de bekisting voor de betonnen onderbouw van deze school. Voor de bouwvakantie was het bouwterrein al uitgezet en intussen hadden ook de heiers hun werk gedaan. Langzaam maar zeker komt er nu perspectief in de tekeningen van het architectenbureau Wesselo en Van Voorst uit Bussüm. Op het 800 vierkante meter grote bouwterrein geven de „sterpuntcn", waarin dc tien lokaliteiten zijn geprojecteerd hun eerste, schuchtere contouren.prijs. De omwonenden zullen zo successievelijk de schetsen werkelijkheid zien worden en wie de maquette voor de nieuwe openbare ulo in het Thoolse stadhuis heeft gezien, zal tussen de wirwar van balken, plan ken, betonstaal en cement herkenningspunten ont dekken. Zoals bekend krijgt de nieuwe ulo in het midden een ruime aula, die een halve cirkel beslaat, gestut door vijf zuilen. In het centrum van het gebouw komt. behalve een nis, waarop een po dium is gedacht, een gang met toiletten. Links van de hoofdingang draaien zes leslokalen weg, met bijna rondom ramen. Het natuurkundelo- kaal, dat daarop aansluit, steekt met z(jn oppervlak te en hoogte iets buiten de strakke cirkellijn. De kamer voor het hoofd en de garderobe voor de leer lingen zyn ondergebracht in de laatste twee ster- punten, Alleen de drie lokalen aan de noordkant worden dichtgemetseld, Dat een cirkel 360 graden telt zal iedere ulo-leer ling van Tliolen voortaan duidelijk zijn, voordat liij nog maar een slap in de nieuwe school heeft gezet. diend hebben, zowel persoonlijk, hui selijk, als voor onze naasten, ons volk en ons land in zyn geheel. Dan zouden we heus geen lust meer heb ben om nog eens vlug de wereld-„ge- noegens" achterna te lopen. Dan zou er nog' waarlijk leiding en gezag van overheidswege uitgaan, wat we nu zo totaal missen moeten. He tzou ons volk beter ten nutte kun nen zijn als alle mogelijke biljetten om zo mogelijk je hachje nog te spa ren, nadat je het al helemaal aan zonden en satansdienst verkwanseld hebt. Een ontboezeming uit vele. Na een jaar zorgvuldige voorbereiding is dan de actie Zeeuws museumfonds gestart met 2500 uitgebi-eid-informa- tieve brieven, aan zoveel mogelijk be langrijke adressen, ondertekend door 43 vooraanstaande Zeeuwen uit heel de provincie. Ongeveer 400 scholen worden aange schreven voor verkoop van sugge stieve sluitzegels. Rijk, provincie en gemeente met be langrijke bedragen voorop, is nu de beurt aan de Zeeuwen zelf om te ko men tot een modern museum voor beeldende kunst- Voor een onderdak wordt gezorgd. Een deskundige directeur is inmiddels benoemd. Vanwege de geografische gesteldheid van Zeeland zal naar mo biliteit worden gestreefd. Veel geld is voor dit belangrijke culturele werk nodig. Maar er is een achterstand in te halen. Dc 2500 geadresseerden weten het gi ronummer voor hun mogelijke finan ciële bijdragen wel. De overige 200.000 Zeeuwen niet. Dit gironummer is dan postrek. no. 97721 Amsterdam- sche bank N.V. t.g.v. Zeeuws museum fonds. Verantwoordingen volgen. Moge deze actie tot vorming van een reeds zolang in onze provincie ont beerd lévend museum, te beschouwen als de dependance van alle Zeeuwse onderwijsinstellingen, slagen cn ge tuigen van Zeelands kracht, haar traditie waardig en in kunstzinnig educatieve richting rijke vruchten af werpen, vooral voor de jeugd. Middelburg Louis Heymans Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van Uw „Kantlijn" van 5 oktober j,l. en van de andere berichten zou ik willen opmerken, dat de sluiting van ons melkprodukten- bedrijf en «Ie daarmee gepaard gaan de melkJcvering voor twee dagen, het werk is van drie personen (melkhan- delaren). Zij hebben dit in stilte be sloten en toen de advertentie in de krant verscheen stond het grootste deel van de melkslijters voor een vol dongen feit. Dit: besluit van dc drie slijters had bij niemand van de overigen instemming. Enkelen hebben nog gemeend toch melk te moeten rondbrengen op woensdag, maar in overleg met de anderen besloten zij dat niet te doen teneinde de directeur niet in moei lijkheden te brengen. Een melkslijter te Middelburg. (Naam en adres bij reda ctie bekend.) Treinvertraging door defect bij Dordrecht Nadat gistermiddag omstreeks half twee de brug over do Oude Maas tus sen Zwijndrecht en Dordrecht was geopend voor het doorlaten van sche pen, bleek het elektrische slultsys- teem niet meer te werken. De brug moest met de hand gesloten worden totdat do elektrische installatie om tien over half vier was gerepareerd. Hierdoor kregen vier treinen twintig (i dertig minuten vertraging. KERKNIEUWS NED. HEltV. KERK Beroepen door dc prov, kerkvergade ring van Zuid-Holland te Krimpen aan den IJsel W. van Tuyl te Rijs- sen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Giessendam J. van den Burg te Lexmond; beroepen te Tiel C. J. van der Meulen t.e Heerjans- dam, DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Krommenie C. A. H, J. Wittevoen te Leermens c.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6