Vage beloften over vredesverdrag bij twaalfde verjaardag van D.D.R. Geschenk voor predikanten: speurtocht naar wezen der Kerk Westen waarschuwt na schietpartijen ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEBOWSB COÖRANT „Binnenkort" herhaalt Moskou Anastas Mikojan door „lauwe" menigte begroet (Van onze speciale verslaggever) Anastas Iwanowitsch Mikojan, plaatsvervangend eerste minis ter van de Sowjet-Unie, lid van het presidium van het centraal comité van de communistische partij is gistermiddag in Oost- Berlijn aangekomen. De dikke bazin van een grote staatsmeu- belhandel op de hoek van de Stalin-allee en de Warschauer- straat met het insigne van partijactiviste nr. 7 op de borst, verfrommelde geagiteerd haar zakje uit Hongarije geïmpor teerde witte druiven en joeg als een kloek een troepje in witte schorten geklede en met rode asters en vlaggen uitgedoste ver koopstertjes voor zich uit het trottoir op. Zwaaiend en wuivend naar de open auto in de stoet, waarin Mikojan stond. Het voor bijrijden was een kwestie van enige seconden zonder veel uit bundigheid. En dus konden de langs de weg opgestelde arbeiter- pioniere, de jongens en meisjes in de blauwe blouses van de F.D.J., alweer gauw inpakken. Maar de zon scheen uit een stralend blauwe hemel, het werk lag vroeger dan anders voor het weekeind stil en daarom konden we grote groepen Oostberlijners op hun zondags door de met vlaggen en spandoeken ver sierde Stalinallee zien wandelen. Of zij zo vergenoegd afwachtend de vrije dagen met de verzetjes of de op grote schaal aangekondigde vie ring van de 12e verjaardag van de D.D.R., die vandaag plaatsvindt, te gemoet liepen is moeilijk te zeggen. Wie kan deze mensen in het hart kijken Groot geschut Het bezoek van Mikojan en van een groot aantal partij- en regerings delegaties uit de landen van het communistische blok aan Oost-Ber- Wllllllllllllllllllllllllllllill!llllllllllilllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII| Het „mooiste" vergeten j M Anastas Mikojan, die thans namens de Russische rege- ring in Oost-Berlijn de vie- h= ring van het 12-jarig bestaan H van de Duitse Democratische Republiek bijwoont, riep gis- teren aan het einde van zijn H feestrede luid en helder „Leve de Duitse Democratische Re- e publiek". Toen ging hij zitten. Zijn tolk voegde zich haastig s bi] hem en fluisterde hem eni- ge woorden toe, waarop de Rus ijskoud weer opstond, voor de microfoon ging staan n en zei: „Ik zal nu de geluk- wensen van kameraad Nikita ij Kroesjtsjew voorlezen..." IlllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllW KORTE PREDIKATIE EEN MOND ALS 'N STREEPJE. De mond verraadt veel, ook al spreekt hij niet. De tekenaar van de moderne plaat jes-mop zien wij van die omstandig heid een druk gebruik maken. Hij te kent een heel kort. iets hol gebogen streepje: de mond van een aange naam verast mens; hetzelfde, ietwat bol: de mond van een teleurgestelde. Met een haast onmerkbare buiging van het potloodstreepje schept de te kenaar een verbaasdeeen hooghar tige, een vriendelijke, een vinnige, een slappe, een krachtige mond. Rondom ons heen zijn monden in be weging: zij spotten of bemoedigen, zij danken of vloekenzij praten na of zeggen iets eigens, zij liegen of spreken de waarheid. Wat een ge weldige macht ten goede of ten kwa de is een sprekende mond! Maar om ons heen zien wij ook zwij gende monden, de „streepjes"-mon den, die niets méér zeggen dan wat in het tussenmenselijk verkeer nu eenmaal gebruikelijk en noodzakelijk is; verstomde monden, lot zingen niet meer in staat. En het is juist zulk een „zuinige", smalle en gespannen monddie wij zo vaak tegenkomen; in ons eigen spiegelbeeld; bij de mensen, die zich naar hun dagtaak haasten; bij dege nen, die op hun beurt staan te wach ten; die hun kinderen of medemensen lastig vinden; bij hen, die zich door God of medemens onrechtvaardig be handeld achten. Aan het begin van elke dag staan wij voor de spiegel, een ogenblik oog in oog met ons eigen gezicht. Zit het haar goed en het dasje recht, dan zijn wé tevreden. Maar, met een blik op de eigen mond, zouden we, voor de spiegel staand de dag kunnen beginnen met de woor den van psalm 51 vers 17: „Heer, open mijn lippen, opdat mijn mond uw lof verkondige!" Dat is een kort, toepasselijk gebed: God, verhinder, dat. ik vandaag mijn mand gebruik alleen voor noodzake lijk spréken of voor gebabbel. Laat er van mijn woorden ook enkele uit gaan' tot U, spreken van uw liefde, trouw en vergeving: doe mijn mond anders staan. De woorden van psalm, öf worden toegeschreven aan de grote koning David, op het ogenblïkf dat hij een grove mission heeft begaan. Een mens kan ook verstommen, omdat hij bitter teleurgesteld is. niet in het leven maar in zichzelf. David, lioudt de lippen opeen uit schuldbesef. Maar God is bij machte, een mens te bereiken, ook in zijn verbittering en schuld. Zodat, onze mond zicli ont spant en zelfs nog zingen gaat mis schien. Daar beoint de echte ontspanning waar wij. drukke. 20ste fieuwers, al len ook dit weekeinde zo graag aan toe komen. Vlissinyen. J. VAN BEEK. lijn, China en de republiek Irak in begrepen, is natuurlijk door de com munistisch geleide kranten met groot geschut ingeluid. Maar de feestvreugde die deze 12e verjaardag moet begeleiden, lijkt ons een op de pitjes van partij en vakbondsbe stuurders opgewarmde stamppot. Belangrijker dan alle voor vandaag georganiseerde volksfeesten, prijs schieten, kegelen en dansen op straat, belangrijker dan de vloed van vlaggen en leuzen is natuurlijk de vraag of Ulbrichts D.D.R. nu op korte termijn krijgt waar zij al zo lang In Moskou om gevraagd heeft, het afzonderlijke vredesverdrag met de Sowjet-Unie. Wens Mikojan en Ulbricht zullen van daag op een bijeenkomst op de Marx-Engels-Platz het woord voeren. In communistische perskringen horen wij verluiden dat het daar tot concrete aankondigingen zal komen, het vredesverdrag als een soort verjaardagscadeautje. Maar misschien is hier de wens de va der van de gedachte. Een andere opvatting is dat eerst het 22ste partijcongres in Mos kou moet worden afgewacht, dat 17 oktobèr begint. Een andere plaatsvervanger van Kroesjtsjew in het presidium van de Sowjet-Unie, Rudnew, heeft donder dag op een bijeenkomst in Moskou eveneens ter gelegenheid van. de 12e verjaardag van LTbïchts zoneregime gezegd, dat het vredesverdrag bin nenkort zal worden afgesloten. Een preeiese termijn heeft hij niet ge noemd. Boorplatform „Triton" terug naar Rotterdam De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij waarin de Bataafse Pe troleum Maatschappij N.V. en de Standard Oil Company (New Jer sey) elk voor 50 procent deelnemen deelt mee, dat de boring vanaf het boorplatform „Triton" voor de kust bij Kijkduin thans is beëindigd. De „Triton" zal, indien de weersom standigheden dit toelaten, een van de komende dagen naar de werf in Rotterdam worden teruggesleept. Hoewel deze eerste boring op zee bij Kijkduin, die een diepte van 1918 m bereikte, technisch een succes is ge weest, waren de ter plaatse in de on dergrond aangetroffen condities te leurstellend. Er zijn wel waardevolle gegevens verkregen, waarvan vol gend jaar bij een voortzetting van de exploratiewerkzaamheden op zee een nuttig gebruik zal kunnen wor den gemaakt. De ter plaatse in zee aangebrachte stellage zal blijven be staan, omdat deze bij latere activi teiten weer te pas zal kunnen ko men. Deze eerste boring op zee is een goede gelegenheid geweest voor het opdoen van ervaringen, die tot voor heen slechts in ver verwijderde ge bieden konden worden verkregen. Drama op de Spree Vopo's doodden opnieuw twee vluchtelingen Berlijns westelijke geallieerde opperbevelhebbers hebben de Russen gisteren gewaarschuwd in verband met de „gevaarlijke en onverantwoordelijke" schiet partijen van eommunistiseh- Oostduitse politiemannen aan de Oost-Westgrens. Het westelijke protest werd overgebracht door de Britse jarnïzoenscommandant gene- raal-fnajoor Sir Rohan Delacom- be, die zijn Russische collega kolonel Solovïev bezocht. De westelijke waarschuwing was ge baseerd op de communistische actie tegen twee vluchtelingen die afgelo pen woensdag op het dak van een huis aan de sectorgrens zodanig wer den aangepakt dat een van hen in paniek naar beneden sprong en de dood vond omdat hij het vangnet van de Westberlijnse brandweer miste. Donderdag traden de vopo's op tegen twee vluchtelingen die poogden om zwemmend de Spree over te steken. In het schijnsel der zoeklichten IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Enige buien, maar zoel (Van onze weerkundige medewerker) Tot 20 graden steeg de tempc- ratuur vrijdag in Zeeland en tot 24 graden in Zuid-Limburg. H Het was een prachtige okto- berdag zoals die maar vrij zei- den voorkomt. In de late mid- dag bereikte ons een melding h van een enkele bui en plaatse- =e lijk werd ook onweer waarge- Êf nomen. Geleidelijk krijgen oce- ff aanstoringen boven West- v Europa vaste voet, zodat tij- dens het weekeinde nogal on- s ff stabiel weer is tc verwachten; met .opklaringen, maar ook ff met enkele buien, mogelijk met jfi f§ onweer. Hoewel wat minder H hoog dan vrijdag zal de tem- peratuur toch boven normaal f§ blijven, ook in de nachturen. Voor oktober gunstige voor- uitzichten, al neemt dc buien- ff ff kans iets toe, lllllllllllllllllp 0 Ten gevolge van het niet goed functi oneren van een deel van de kernreactor vnn het Amerikaanse koopvaardijschip „Savannah" hebben de proefvaarten van dit eerste koopvaardijschip met kern aandrijving ter wereld een vertraging van een half jaar gekregen. zagen verschrikt toekijkende Westberlijners hoe twee commu nistische patrouilleboten de ach tervolging inzetten en van zeer korte afstand het vuur openden op de krampachtig voortworste- lende mannen. Met mitrailleurs en geweren werd vanaf de oostelijke Spree-oever en vanaf een brug een spervuur over het water gelegd, waardoor een der vluchtelingen werd getroffen en na een schrille kreet wegzonk om niet dan na negentig minuten met bloed rood gekleurd hemd weer aan de op pervlakte te komen. De ander, kennelijk beangst door de felheid waarmede de jagers zijn spoor volgden, verdween even daar na uit het gezicht. Later kon liij door politieagenten aan de westelijke oever worden opgevist, doch toen ble ken de levensgeesten reeds gewe ken. Toegang tot West-Berlijn Brandt verwerpt gesprek met Oost-Duitsland De burgemeester van West-Ber lijn, Willy Brandt, heeft in New York de onderscheiding, die be kend staat als „Freedom Award" en verleend wordt voor het „hoog houden van de geest der vrijheid in de schaduw der tyrannie", gekregen. Tijdens een lunch in het Commodore Hotel zei hij in een rede dat het westen in Berlijn en in Duitsland „onderworpen wordt aan een strenge proef". Hij drong er bij de westelijke staats lieden op aan vastberaden stand te houden tegeh „een directe dan wel een indirecte overgave" van Berlijn en erop te staan dat de door de com munisten opgetrokken muur tussen Oost- en West-Berlijn wordt neer gehaald, dat de toegangswegen van West-Duitsland naar Berlijn vrij blij ven en dat Duitsland wordt herenigd. Brandt zei dat er geen sprake van kon zijn dat Oost- en West-Duitsland met elkaar zouden onderhandelen over de toegangswegen tot Berlijn. Er kon, volgens hem, geen sprake van zijn dat de vier mogendheden hun verantwoordelijkheden betreffen de Berlijn en Duitsland aan een Duits orgaan zouden overdragen. Werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen (Van onze parlementaire redacteur) Naar we vernemen bestaat een rede lijke kans, dat het wetsontwerp waar in voorzieningen worden getroffen ten aanzien van de werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen, maar dat sinds zijn indiening een ingrijpende wijziging heeft ondergaan, zodat de voorzieningen zich uu ook uitstrek ken over bijdragen van werkgevers zijde over andere spaarregelingen dan bouwspaarfondsen, nog dit jaar het staatsblad bereikt, waardoor de regeling dus binnen afzienbare tijd zou kunnen ingaan. Tot nu toe kwam het bedrag, dat een werkgever bijdroeg in een spaarrege ling van zijn personeel niet geheel aan de werknemer ten goede, aange zien de bijdrage als inkomen werd be schouwd, moest de werknemer er loonbelasting over betalen, terwijl de werkgever er bovendien de sociale lasten over moest betalen, die hij ook verschuldigd is over de hem uitge keerde lonen. Deze belasting en deze sociale lasten vervallen, als net wets ontwerp wet geworden is. Op het terrein van het Londense Odeon-theater is een nieuw parkeer systeem ingevoerd Bij de inrit van de parkeerplaats is een afsluitboom aangebracht. Door een muntstuk in de automaat te werpen, gaat de boom automatisch omhoog. Indien ds auto het parkeerterrein verlaat, wordt de uitgang vrijgemaakt door dat over een contactdrempel wordt gereden. N.C.R.V. liet de stem van Reydon horen §f Tienduizenden Nederlanders hebben gisteravond zij het kort de stem kunnen be- ff luisteren van de Nederlander Reydon, zoals deze geklonken H heeft in de rechtszaal in Kiev. m Even voor de Radiokrant de lucht inging werd de N.C.R.V. m namelijk opgebeld door een ff luisteraar, de heer Berends in Zuidwolde. Hij vertelde toeval- lig een Russische zender te ff hebben opgevangen, die een reportage uitzond van het H spionageproces. Op zijn bandrecorder had de heer Berends het slot opgeno- §f ff men van de door Reydon in ff §f het Nederlands afgelegde en door een Russische tolk ver- jf taalde verklaring, waarin hij ff II met het oog op zijn gezin cle- mentie bepleit bij het hof. ff In ijltempo werd er met een ff telefoonlijn via de radiokamer van de P.T.T. in Hilversum ff een geïmproviseerde verbin- ff --- ding tot stand gebracht, waar- door het mogelijk was de op- name van de heer Berends uit ff Zuidwolde naar Hilversum door te spelen. Om half acht ff precies konden de luisteraars kennis maken met dit korte stukje dramatische improvi- fff satie. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil JOHNNY KRAAYKAMP IN ZIEKENHUIS Johnny Kraaykamp is dinsdag opge nomen in een ziekenhuis te Haarlem. Aanvankelijk werd gevreesd dat de heer Kraaykamp leed aan een ader- ontsteking. Het bleek echter, toen hij onderzocht was door een specialist dat hij een ernstige infectie had op gelopen. Om zijn arm is een gips verband gelegd. De heer Kraaykamp, die zware koortsen heeft is tevens overver moeid. Vandaag zal worden onder zocht of hij een operatie zal moeten ondergaan. Zijn ziekte openbaarde zich zaterdag j.l. tijdens de opna men voor „Gastenavond". De heer Kraaykamp had toen reeds last van koorts. Hij heeft thans ook af moeten zien van opnamen voor de Wereld omroep en de VARA. STEMMEN UIT DE KERKEN Aan kerkelijke kunst kan men niet achteloos voorbijgaan Veel predikanten in Zeeland hebben cea boek cadeau gehad eu ditmaal zullen zy het mei dankbaarheid hebben aanvaard, wat niet altijd kan worden gezegd van bcekea en brochures dia gratis worden verspreid. Wij bedoelen het boek van Eerman Divendal „De Kerk van Christus". Dit boek van 130 fcladz'jden Is, wat het uiterlijke botreft, keurig verzorgd, verrassend goed voor cea beek dat gratis wordt toegezonden. En wanneer mea het doorbladert, hier en daar eens wat leest en de illustraties bekijkt, wordt ös eerste indruk alleen maar versterkt. Het gaat over de ££erk van Christus, maar op een wijze die ook voor een niet rooms-katholiclie lezer ■aanvaardbaar is. Het boek is bovendien verlucht met 164 afbeeldingen van kunstwerken uit alle eenwen dat de Kerk van Christus kunstenaars heeft bezield. Koewei het merendeel van de kunstwerken die hier zijn afgebeeld in Europa Is te vinden, is toch ds keuze niet alleen tot dit werelddeel be perkt gebleven. De afbeeldingen z«jn zo gekozen, dat z$ b;j de tekst pas sen, maar ook zó, dat men een inzieht krygt in de geschiedenis der kerke lijke kunst. dit boek toegezonden door „De actie voor God". Vroeger werd op dezelfde manier rondgestuurd „Het katholie ke geloof", van Ign. Klug. Maar aan gezien men uit ervaring weet dat ook „niet-katholieke landgenoten belang stelling hebben voor de bijbelse, litur gische en theologische vernieuwing die er op het ogenblik gaande is", heeft het bestuur gemeend dit boek te moeten toezenden. Bij het gods dienstig gesprek over de Kerk, „kan dit boek U misschien van dienst zijn". Die naam actie voor God" ligt ons We vinden hier reproduktïes van schilderijen en tekeningen, van beeld- houwwrek, van naaldwrelc, van mo zaïeken, van snijwerk in ivoor en hout. Wie dit alles goed ln zich heeft opgenomen, zal niet meer achteloos voorbijgaan aan een stulc kerkelijke kunst, al is het dan maar een gedeel te van een kapiteel van een pilaar ln een kerk. Wat kan er een stuk diepe symboliek in zitten en wat kan het ons iets zeggen van een gedeelte van de Bijbel. Volgens een bijgevoegd schrijven ïs wel niet erg, vooral niet omdat het uiteindelijk gaat om de R.-K. Kerk. Voor een protestant is het minder gemakkelijk dan voor een rooms- katholiek „God en kerk in één te denken, maar dit boek dat inderdaad blijk geeft van een vernieuwing voor bijbelse en theologische gedachten, bevalt ons. Er wordt hier een open heid naar andere kerken openbaar, hoezeer dan ook de alleen-zaligma kende kerk voorop staat. Bij de af beeldingen is bijvoorbeeld ook onee- nomen van ikonen-wand van de kerk van het orthodoxe theologische col lege in Parijs en een foto van de ver gadering van de Wereldraad der Ker ken te Evanston gehouden. Bijbel centraal Dit boek is dus een geschenk en, voor zover we kunnen nagaan is het aan predikanten gezonden. Nu geef je iemand niet zo maar een geschenk. Wanneer wij dat doen, kan het om twee redenen zyn. Het is mogelijk dat wij een geschenk geven omdat wij een ander iets verplicht z(jn. Hij heeft iets voor ons gedaan of wij hebben wat van hem geleerd. Het is ook mogelijk dat wij het doen, enkel en alleen omdat wij van hem hou den. Wanneer wij dit geschenk door lezen, kunnen wij de indruk krijgen dat ze iets van ons hebben geleerd en uit dankbaarheid nu dit geschenk geven. Ook kan het zijn dat ze hier- Zie slot pag. 4 kol. 4) Het Wereldgebeuren Isolement oorzaak van nederlaag Voor de eerste maal in zijn poli tieke leven is het de Ierse mi nister-president Sean Lemass, tegengelopen. Woensdag gingen ruim anderhalf miljoen Ieren naar dc stembus. De strijd ging in hoofdzaak tussen de partij van Lemass, die tot nu toe 78 van de 144 zetels in het parlement bezette, en de iets minder nationalistische partij van James Dillon, die echter als uitgesproken socialistisch bekend staat. Het kan nog wel enige tijd duren voordat de definitieve uitslag bekend is. In Ier land gaat men namelijk van het standpunt uit dat men ambtenaren niet van hun slaap mag beroven. Als de klok twaalf slaat, wordt de stem bus met de nog ongetelde stemmen gesloten en men gaat de volgende morgen bij het begin van de bureau tijd verder. Maar hoewel een defini tieve telling, vooral als die ingewik keld is, veel voorlopige uitslagen in de war kan sturen, staat wel vast, dat Lemass ditmaal naast de zege heeft gegrepen. Men schat zijn zetel tal voor de komende zittingsperiode niet hoger dan 70. Sommige grote rekenmeesters hebben met allerlei tabellen en becijferingen uitgemaakt dat dit aantal niet boven de 63 zal uitkomen. Hoe dan ook: Lemass is zijn meerderheid kwijt. Ook al zou hij 73 zetels halen, want bij een stemming is er altijd wel een oppo sant in eigen gelederen. De socialisten zijn flink vooruitge gaan, evenals de linkse arbei derspartij, die bij voorlopige tellingen al 14 zetels haalde. Het is dus mogelijk dat Ierland een geheel andere regering krijgt als socialis tenleider Dillon de eisen van de ar beiderspartij bij een eventuele kabi netsformatie zou inwilligen. Dillon heeft vóór de verkiezingen nogal op zien gebaard met zijn mededeling dat een eventuele regeringscoalitie onder zijn leiding het verplichte on derwijs in de Keltische taal zal af schaffen. Men voorspelde hem dat deze maatregel bij de sterk nationa listische Ieren kwaad bloed zou zet ten. Het tegendeel is echter het ge val geweest. Het lijkt wel alsof het land enigermate uit het Wesleuro- pese isolement wil. Nu dat wordt zo langzamerhand wel eens tijd. Tenslotte ligt Ier land wel in het uiterste westen van ons werelddeel, maar het is nog steeds geen Amerika, maar een stuk je Europa. Vooral in de laatste we reldoorlog heeft het nationalisme de Ieren op een gevaarlijke manier par ten gespeeld. Het land was zo neu traal, dat het zelfs protesteerde te gen de aanwezigheid van de Ameri kaanse vloot in Noord-Ierland. De toenmalige premier De Valera had een goede nazi-pers en werd alge meen beschouwd als een aanhanger - van het streven naar een Engelse ne derlaag. Overigens heette men geen enkele sympathie voor een oorlog voerend land te hebben. De Valera beklemtoonde dat herhaalde malen. Ook Lemass heeft in zijn verkie zingstoespraken altijd weer de nadruk gelegd op de vredeswil van de Ieren. Na de toespraak zong men dan toepasselijk het volkslied „We will sing a song, a soldiers song". De nederlaag van Lemass, die ervoor bekend staat een uitstekend industrieel te zijn en daarvan blijk gaf door de industrialisatie van zijn land sterk te bevorderen, wordt door waarnemers in de hoofdstad Dublin vooral toegeschreven aan de wil van velen uit het strenge gescheiden-zijn vrij te komen. De invoering van het Keltisch mislukte door deze vrij- heidswil en de unie met Ulstêr, het noorden van Ierland, mislukte even eens. Het blijkt dat Lerland geen IJzeren Gordijn kan neerlaten tus sen de republiek en Europa. De ge meenschapsgedachte blijkt in Ier land ook veld te winnen. Als Euro peaan kan men er zich alleen maar over verblijden. SEAN LEMASS nederlaag Kinderbijslag pas in december op kameragenda Ten onrechte is donderdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ontwerp algemene kinderbijslagver zekering vermoedelijk 18 oktober in openbare behandeling kan komen. De commissie van voorbereiding over dit onderwerp heeft aan de voorzitter van de Kamer medegedeeld, dat zij eenstemmig tot de conclusie is ge komen, dat een nader mondeling overleg met de regering omtrent de wijzigingen, die de regering in deze ontwerpen heeft aangebracht, met het oog op de talrijke technische vragen, die de wijzigingen doen rij zen, wenselijk is. Het is de bedoeling der commissie dit overleg op zo kor te termijn te doen plaats hebben, dat de wetsontwerpen uiterlijk in het begin van december van dit jaar we derom in openbare behandeling kun nen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3