Wegens verduistering van gelden oorlogsmuseum één jaar geëist S AWE MA n.v. SPAR-HOOFDPRIJS VIEL IN ZEELAND ZEEUWS TIJDSCHRIFT: FLORA FOLKLORE EN VISSERIJ DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN IN GOES GAAT VERTREKKEN provinci al hi z ju ju-u w a m u o u a a nt ZATERDAG OKTOBEïd ±961 SECRETARIS-PENNINGMEESTER VOOR RECHTBANK Gecombineerde straf, waarvan helft voorwaardelijk De officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank heeft vrijdag een gecombineerde ge vangenisstraf van één jaar ge ëist wegens verduistering tegen J. J. L. uit Middelburg. Hem was ten laste gelegd gedurende de periode van 1 september 1955 tot 1 april 1961 in zijn functie als secretaris-penningmeester van liet. Zeeuwse Oorlogsmu seum onder zijn berusting zijn de geldsbedragen van dit mu seum te hebben toegeëigend. Het totaal verduisterde bedrag is door liet verificatïebureau van de gemeente becijferd op roiul vierentwintigduizend gul den. De officier, nu*. A. W. Eo- singh, eiste 6 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van. het Genoot schap voor Reclassering. „Het is treurig, maar waar", ant woordde L., nadat de officier de ten lastelegging had voorgelezen; Aan het begin van de zitting ging de. jare-- sident van de rechtbank, mr. P. van Empel, in het kort het ontstaan van het Zeeuws Oorlogsmuseum na. Aan vankelijk waren er kleinere musea in Cadzand, Westkapelle én Middel burg, die later gecombineerd werden tot één groot, museum. De. toenmali ge gemeentesecretaris van Middel burg, nu wijlen de heer J. Ph. Koene, :lieeft bijzonder voor de totstandko ming van het Zeeuws Oorlogsmuseum geijverd. Er werd een vry groot bestuur, ge vormd, waarin verdachte L. zit ting had als bestuurslid, maar reeds tijdons de tweede bestuurs vergadering werd hij benoemd tot secretaris-penningmeester. Voor zijn werkzaamheden als zodanig heeft, hij nimmer een - vergoeding gekregen. In dé eerste jaren brachten funetie diem weinig werk, maar nadat in" de vleeshal van het stadhuis te Middelburg een maquette over Walchorse inu- datie was opgesteld, kreeg L. het veel drukker. In kistje Uitvoerig ging de rechtbank na hoe L. er toe gekomen is het geld te ver duisteren. Verschillende jaren lever de het Zeeuws Oorlogsmuseum een batig saldo op in de orde van grootte Van drieduizend tot vierduizend gul- den. Jaarlijks nu moest L. aan de ge meente aflossing en rente betalen Van een door de gemeente aan het museum geleend bedrag, In ant woord op een vraag van de president waar hij met het oncler zijn berusting zijnde geld bleef, zei L„ dat hij het eerste nakr de nutsspaarbank ge bracht had en het later in een kistje thuis opgeborgen had. Toen L. op een gegeven moment fi nancieel moeilijk kwam te zitten, „leende" hij geld uit het „museum- kistje". Het bleef evenwel niet bij de ze ene keer. L. verviel van kwaad tot erger: de bedragen, die hij uit het kistje liaalde werden steeds groter terwijl de kansen om terug te betalen steeds geringer werden! In zijn pogingen om enige aanvulling van de kas van. het museum toch te realiseren, leende L. links en rechts geld bij kennissen, temeer om dat het salaris, dat hij in zijn beschei den positie als gemeente-ambtenaar verdiende, hem weinig ruimte in dit opzicht bood. De president rekende voor, dat verdachte door deze lenin gen nog een schuld heeft van rond zesduizend gulden. Geen controle Mr. Van Empel merkte vervolgens op, dat het bestuur van het Zeeuws Oorlogsmuseum bijna niet bijeen kwam, terwijl er evenmin controle op de financiën werd uitgeoefend. Men achtte het niet noodzakelijk om de bestuursleden uit de gehele provin cie voor een vergadering naar Mid delburg te laten komen. Wanneer L. iets te bespreken had. deed hij dat on derling mét de heer Koene, die voor zitter was. De door L. gepleegde verduistering kwam aan het licht toen de gemeen te-secretaris van Middelburg dit jaar een onderzoek liet instellen. Dit on derzoek geschiedde door de heer N. Tromp, de gemeente-verificateur, die gisteren als getuige-deskundige werd gehoord. De op hét Zeeuws Oorlogs museum betrekking hebbende posten kwamen veelal ongeregeld of hele maal niet binnen bij de gemeente. Reeds een jaar of drie geleden was dit opgemerkt, maar men had er ver der geen aandacht aan geschonken. In het begin van dit jaar wilde de ge meente-secretaris echter over deze gang van zaken geïnformeerd wor den, waarop hij L. om een jaarreke ning van het Oorlogsmuseum vroeg', -Toen die niet kwam» werd de heer Tromp verzocht een onderzoek in te stellen. De heer Tromp kwam tot de ontdekking dat de kas van het Oor- A'i verten tic Centrale verwarming Nedersiraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 VAN TOT RAT Er is weer eens een bisamrat gevan gen. Het gebeurde in de' waterleiding $ie ten oosten van Axel ligt en de ,eér van deze vangst komt rijkswa terstaat toe. De rat, die ernstige selia- de aan dijken en beschoeiingen kan aanrichten, is vermoedelijk afkom stig uit België. Het dier is, na zijn .overlijden, opgezonden naar de Plan- teziektenkundigedienst te Wagenin- gen. SCHIP De omwonenden van het stille ha ventje te Axel-Sassing keken de- zer dagen hun ogen uit, toen ze in het. water voor het eerst na lange tijd weer een echt zeeschip ont waarden. Bij nader onderzoek bleek het de kustvaarder „Zwer ver" uit Rotterdam te zijn, rlie by de silo van .de N.C.B. een lading graan innam lm\m liiiüiiiiik VERKLARING.... Dan maar over Antwerpen", over- woog de man. die per auto op weg was naar Terneuzen, want hij sag aankomen, dat. hij de laatste hoot in K-ramingen sou missen. Nu wekt hel. begrip „over Antwer pen'' nog altijd een zekere hilariteit op en in sommige kringen is het erg moeilijk om staande te houden, dat men werkelijk in alle ernst gedwon- -gen waS orrï over Antwerpen te rij den. Velen beschouwden de man, die Antwerpen in zijn route opneemt, a priori als een potentiële boemelaar. Soms terecht., vaak ten onrechte. In dit geval evenwel ter,echt. Hij vatpe in de Sinjorenstad zo hier en daar een pilskc en de, morgen kriekte al luidruchtigtoen hij.de auto tenslotte voor zijn woning in Terneuzeii parkeerde. Er' brandde nog .licht. „Oei, ik. hang scheef", begreep de 'inany. maar hij heslóotzich tot het uiterste te verdedigenEn hoe! „Dat trof ik nou zó slecht", verklaar de hij zijn echtgenote. Jk moest over 'Antwerpen en laten 'ze daar nou.net de tiénnel aan het dweilen' zijn' 't Was woensdag cv iedere woensdagnacht, is de tunnel tussen twee.en vier gesloten. Vanwe ge het dweilen".... - SHOW Nog een berichtje het laatste uit het goede Axel: de vereniging „De Zeeuws-V laamse Vogelvrienden" willen ook dit jaar weer tijdens de kerstdagen een grote vogelshow hou den. In voorgaande jaren waren de ze evenementen, waarbij kanaries en tropische vogels de boventoon voer den, steeds zeer succesvol en men re kent er eigenlijk op dat het bezoek in vergelijking met voorgaande jaren zal toenémen. SCHROOM De heren hadden dit jaar hun schroom overwonnen, zo bleek tij dens het „proef"-diner in de chris telijke landbouwhuishoudschool te 's Heer Arondskcrke. Want de mannen waren, in tegenstelling tot vorige jaren, ook gekomen. Het betrof een afseheidsavondje van de inmiddels vojleerde leerlingen van de cursus „fijne keuken". En ook al verkeerden de heren dan in het overwegend vrouwelijke gezelschap, ze hebben zich de lekkere hapjes goed laten smaken. Zij nog vermeld dat de dames docenten, mejuffrouw Spriensma en mejuffrouw De Rij ke een geschenkenbon ontvingen en dat de heren Dij het afwassen de handen flink uit dé mouwen staken. „SOOS' In Aagtekerke hebben de heren P. de Visser, J. Geschicre en F. Kodde een eomité gevormd. Dit comité heeft de taak op zich genomen de oprichting van een bejaardensociëteit in Aagte kerke voor te bereiden. Een en ander geschiedt onder auspiciën van de Oranjevereniging. Reeds op 17 okto ber wil men de soos voor de bejaar den openen. Vandaag logsmuseum niet meer. bestónd, ter wijl op het spaarbankboekje, waarop volgens een latere verklaring van L. de gelden gestort waren, niet meer dan rond acht gulden bijgeschreven was. De heer Tromp verzocht één der be stuursleden van het Zeeuws Oorlogs museum om de noodzakelijke toe stemming om de boeken na te zien. Aan de hand van het kasboek, dat tot 1952 was bijgehouden, en van daarna gebruikte losse staten, als mede van enkele administratieve be scheiden als afdrachten aan sup- posten, eontributiekaarten en corres pondentie nam de heer Tromp met L. de zaak door. Er werden bedragen achterhaald, verbeteringen aange bracht eu uiteindelijk kon het tekort op 24.000 becijferd worden. Reeds eerder De officier wees er in zijn requisitoir op, dat het achterhouden van de mu- seumgelden reeds eerder begonnen was, omstreeks 19511952, zoals L. ook zelf had verklaard. De gepleegde vergrijpen vóór 1955 waren echter verjaard. Mr. ossingh was 't niet eens met de opmerking', dat gebrek aan controle in het voordeel van vcrdacli- .te aangemerkt mag worden. Wellicht had men kunnen voorkomen, dat de verduistering de huidige omvang aan genomen zou hebben, maar een con trole zou niet hebben verhinderd dat verdachte was gaan knoeien. L. heeft volgens mr. Kosingli op veel te royale voet geleefd. „Hij heeft jaarlijks rond 3000 gulden meer opgesoupeerd dan hij van zijn salaris kon doen", aldus de officier, die de feiten van zodani ge ernst achtte, dat hij een on voorwaardelijke straf wilde oplag-, gen. Daarna vroeg mr. Rosïngh de gecombineerde eis. De raadsman van L., mr.J. J. van der Weel, zeidat de belangrijkste; zienswijze van zijn cliënt is, i'out tO' zijn geweest. Mr. Van dér Weel vroeg de rechtbank om L., die in de stad aanzien genoot en uit zijn gemeente lijke functie eervol ontslagen is, des-, ondanks een kans te géven. „De kans voor een goede toekomst is klein", aldus pleiter, „maar zal nog kleiner worden door hem een onvoorwaarde lijke straf op te leggen". Niet los zien „Als mijn cliënt gefaald heeft, dan is het niet omdat anderen in gebreke bleven", aldus de raadsman, die ech ter wel .geloofde, .dat.jmsji. ,dé_ ver waarloosde controle niet los mag zien van de-gepleegde feiten. In dit verband wees mr! Van der Weel er op, dat de laatste bestuursvergade ring is gehouden in juiii 1951 en de laatste kascontrole is geweest- in '48, Mede daardoor is L. zijn werk. als een uiting van particulier initiatief gaan beschouwen, aldus de raadsman, die verder betoogde, dat degenen die aangewezen waren om het Zeemys Oorlogsmuseum te leiden, er zich wei nig van. aangetrokken hebben. Ter wijl L. er naast zijn werk en bijbaan tjes onder meër voor do muzick- een hoop vrije tijd instak en het mu seum. al 15 jaar draaiende gehouden heeft. Op grond van dit alles drong mr. Van der Weel aan op clementie, temeer omdat zijn cliënt toch niet de enige verantwoordelijke is wel de enige schuldige en omdat elke straf min- De gelukkige winnaars, de heer en mevrouw I. J. Guiran te Souburg, voor hun gloednieuwe SPAR- DAF. Het grote nieuws, dat zij de wekelijkse hoofdprijs in de landelijke 8PAR-ACT1E gewonnen had den, vernamen zij van de heer H. C. Baar ens, rayon-leider Spar-Zeeland, bij de Spar-winkel A. van Zwee tten, Dijkslraat, Souburg. Natuurlijk was er enorme belangstelling voor deze feestelijke gebeurtenis. Bejaarde bromfietser na aanrijding overleden In het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen is vrijdag overleden de 69-jarige heer J. A. van Meenen uit de Bonedijkestraat te Vlissingen. De heer Van Menen werd donder dag 28 oktober ernstig aan het hoofd gewond, toen hij in de Badhuisstraat in Vlissingen op zijn bromfiets in botsing kwam met een personenauto 'bestuurd door H. uit Vlissingen. De bromfietser moest naar links uitwij ken voor twee voor hem fietsende meisjes. Personenauto reed in sloot bij Kapelle Vrijdagavond om ongeveer halt' ze ven is L. L. uit Baarland met zijn personenauto in de Vierwegen onder Kapelle in een sloot gereden. L. werd daarbij dusdanig gewond, dat hij in het ziekenhuis Oostvval te Goes moest worden opgenomen. Ter hoogte van het bedrijf van de fa milie Slabbekoorn wilde L. uitwijken voor een hem tegemoet komende per sonenwagen, bestuurd door K.J.V. uit Asporen, Do auto van L. geraakte hierbij van het ronde en gladde weg dek en kwam in een sloot terecht. Het voertuig* werd zwaar beschadigd. S/VWVS-VWWWWV\A/\A/WVV der licht zal zijn dan die hij reeds ge had heeft. Nadat L., die het laatste woord kreeg opgemerkt had te hopen, dat de „uit spraak zodanig zal zijn, dat ik oen niéuw leven kan beginnen", bepaalde de president de uitspraak op 18 ok tober a.s. OP DE GEVAREN, die de „wilde flora" in Zeeland bedreigen/wijst in het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift de heer A. de Visser uit Middelburg. In een uit voerig artikel, getiteld ..De Zeeuwse flora in bet heden en haar kansen voor ge toekomst' geeft hij bovendien een korte te rugblik "op de plantenstudic in de vorige eeuw, toen Zeeland de eer ste florist van gestalte kreeg in de persoon van dokter- R. B. van den Bosch uit Goes. Het artikel is instructief geïllustreerd en hel', behandelt vrijwel alle belangrijke botanische gebieden in Zeeland. Voor het behoud zal cppassen de boodschap zijn. concludeert 'de heer Visser. Voor divertissement van prettig en authentiek Zeeuws gehalte zorgde de heer J. C. Verkerk niet een verhaal over „Wannes Montenari en het dwaallicht". Een folkloris tisch getinte geschiedenis uit de vorige eeuw, spelend op Walche ren.' Ir, J. D. Dorst deed „Grepen uit do geschiedenis van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stro- mén" en direct al in de aanhef van zijn artikel kan men lezen, dat bijna 100.000 ha. (meer dan een derde van de totale oppervlak te- van Zeeland) bedekt is met zeewater. In dit artikel komt met name ook hét belang van de visse rij in het algemeen en van de oestej'- en' mosselteelt in het hij zonder naar voren. De rubrieken „Zeeuws prentenboek" van L. W. de Bree en „Zeeuwse kroniek" van M. P. dc Bruin (o.m. over molens) completeren dit weliswaar niet. zo sterk ge varieerde, maar alleszins lezens waardige nummer. v. B. Functie aanvaard in particuliere sector Omstreeks januari 1962 naar Arnhem De directeur van gemeentewerken te Goes, de heer J. Oranje, heeft vrij dagmiddag ontslag' uit gemeente dienst aangevraagd in verband met het aanvaarden van een functie in het particuliere bedrijfsleven. De heer Oranje is namelijk benoemd tot ra yondirecteur, standplaats Arnhem, van het aannemingsbedrijf erven Jansen te Nieuw-Vennep. Omstreeks januari van het volgend jaar zal do heer Oranje zijn nieuwe functie aan vaarden. Het vertrek van de heer Oranje uit Goes is volstrekt geen gevolg van het feit, dat er moeilijkheden tussen hem en het huidige college van b. en w. zouden zijn gerezen. Desgevraagd verklaarde óns do Goese directeur van gemeentewerken dat hot aan vaarden van een functie in de parti culiere sector evenmin een recht streeks gevolg is van de moeilijkhe den in Goes, die naar buiten zijn ge treden tijdens de gezagscrisis in deze gemeente. Reeds vóór de gezagscrisis had de heer Oranje plannen elders een functie aan te nemen. Zijn solli citaties werden echter doorkruist door de moeilijkheden rond de be stuurscrisis in Goos. Hij verklaarde ons, dat hij van verschillende zijden is benaderd elders een functie te aanvaarden. Zijn keus is gevallen op de func tie van rayondirecteur bij het aan- Districtsbestuur E.H.B.O. vergaderde in Goes In het „Slot Ostende" te Goes werd vrijdagavond een bestuurs vergadering gehouden van het district Zeeland van de E.H.B.O. met dc afgevaardigden van de E.II.B.O.-verenigingen op Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland. Besloten werd dat omstreeks maart/april van het volgend jaar (le jaarlijkse districts-E.H.B.O.- wedstrijd zal worden gehouden. Do ploeg met het hoogste aantal punten zal Zeeland vertegen woordigen op de landelijke wed strijd. Deze winter zullen de E.H.B.O.'ers weer veel oefenen. Op Noord- en Zuid-Beveland zijn er vier oefenavonden en één wed- strijdavond en op Walcheren twee oefenavonden en drie wedstrijd- avonden. Vandaag zaterdag wordt in Nieuwdorp de nieuwe drielclassige christelijke lagere school officieel ge opend. De school, die gebouwd is dooi de aannemer K. Frdanje uit Lewe- dorp naar een ont werp van de Goese architect J. H. Valk, is bijzonder fraai ingericht De bouw van de school heeft circa vijf maanden geduurd, op 5 mei j.l. werd de eerste steen ge legd. (Foto P.Z.C.) nemingsbedrijf erven Jansen te Nieuw-Vennep. Do heer Oranje zal mot zijn gezin in Ede gaan wonen. Activiteiten De heer Oranje is sedert 16 juni 194-9 directeur van de dieüst gemeen tewerken te Goes. Tijdens zijn ambte lijke periode in Goes heeft deze stad zich snel uitgebreid. Er zijn honder den huizen gebouwd, tal van nieuwe scholen verrezen in verschillende de len van de stad en er werden ver schillende openbare gebouwen opge trokken, zoals de brandweergarage met toren, het Medisch Centrum en pas nog het Landbouwcentrum Zee land, dat donderdag officeel is ge opend. Ook op ander terrein is de heer Oranje werkzaam geweest. Tien jaar lang heeft hij de functie van plaatse lijk hooi'd der B.B. vervuld. Momen teel bekleedt hij nog dc functie van secretaris van de stichting Protes tants Christelijk Streekziekenhuis te Goes. Hij is voorts ouderling van de Gerof. kérk in zijn woonplaats. Poortvliet heeft voor 1962 tekort van f 19.036 De raad van Poortvliet heeft in de vrijdagmiddag gehouden vergade ring de gemeentebegroting voor 1962 goedgekeurd. Deze begroting ver toont op dc gewone dienst een na delig slot van f 19.036. Dit tekort is grotendeels ontstaan door kapitaal- lasten in verband met de scholen bouw, terwijl ook de kosten van de verpleging van geesteszieken aan merkelijk hoger moesten worden ge raamd dan in voorgaande jaren. Op de begroting staat een post onvoor zien van f4351,97. De begrotingscommissie had een aanmerking gemaakt op de naar zijn mening hoge beloning voor de brandweercommandant. In deze ver gadering werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke verbetering van de noodslachtplaats. Een even tuele verbetering hangt echter af van de centrumgemeente Sint-Maar tensdijk, waar de vleeskeurings dienst voor de streek Tholen is ge vestigd. De bouw van oen rioolzui- véringsinstallatie wordt dermate ur gent, dat indien dit werk niet op korte termijn in D.A.C.W.-verband kan woi'den uitgevoerd, de gemeen te zelf voor de financiële middelen zal moeten zorgen. Besprekingen over een centrale reinigingsdienst zijn in een ver gevorderd stadium, zodat In 1962 de totstandkoming van een dergelijke dienst mag wor den verwacht. Het bouwplan voor de nieuwe openbare lagere school is be- stedingsklaar en wacht slechts op rijksgoedkeuring. Dc raad ging ver der akkoord met een definitief plan voor de bouw van een ambtswoning voor de hoofdonderwijzer van de openbare lagere school. Met ingang van 1 december a.s. werd eervol ontslag verleend aan de onderwijzer W, van Dijke, Mejuffrouw J. J. van der Maas kreeg niet ingang vari 1 januari eervol ontslag als onder wijzeres. Enkele opklaringen maar ook pja selijk enkele buien. Overwegend i MINDER WARM plaat- ma tige zuidoostelijke wind. Minder warm. ZÓN EN MAAN. 8 oktobei Zon op Maan op 9 oktober Zon Maan op 6.52 5.07 6.53 6.13 onder 18.03 onder 17.55 onder 18.01 onder 18.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2