Proefschrift over vraagis animo om Zeeland te verlaten groot? AANTAL ZEEUWSE WERKLOZEN EIND SEPTEMBER 750 MAN BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. IS IN ZIERIKZEE GESTART ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELEID EN VOLKSKARAKTER Dr. C. Boekestijn behandelt de „Binding aan de streek" „Binding aan de streek" heet het proefschrift waarop C. Boekestijn giste ren te Amsterdam aan de Vrije Universiteit zyn doctorsgraad met lof be haalde. De streek die hier is bedoeld omvat ongeveer midden-Zeeland be westen het kanaal door Zuid-Beveland. De mate van binding wordt uitge drukt in de animo uit de provincie Zeeland te migreren, te vertrekken dus. Nog iets anders gezegd: de auteur bestudeerde het oordeel en de houding van jonge arbeiders ten aanzien van het wonen en werken in Zeeland. De opdracht hiertoe ging oorspronkelijk uit van de Kon. Mij. „De Schelde". In 1955 stelde Boekestijn onder een steekproef van 593 arbeiders, die een groep van 8048 vertegenwoordigden, een onderzoek in. Het onderzoek werd onder auspiciën van de afdeling geestelijke gezondheid van het Ne derlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde verricht. Bij verschillende recente nieuwe Industriële vestigingen blijken ve le oud-Zeeuwen zelfs uit de Rand stad te willen terugkomen. Ver dere industrialisatie en uitvoerige voorlichting hierover zullen dus de bereidheid in Zeeuwse indus trieën te gaan werken doen toe nemen. Daardoor komen para doxaal op de duur dus meer in dustrie-arbeiders vrij. Stopzetten van de industrie-ontwikkeling wat geen industrieel meer wil, al mopperen zij wel eens heeft op de arbeidsmarkt een averechts ef fect. En om op het hierboven beschrevene terug te komen: Zeeland wacht niet meer alleen op het Rijk denk slechts aan de Oosterscheldebrug. Ook blijkt hiertoe dat het bevorderen van een Zeeuws besef een direct eigen belang is! Men kan zich voor stellen hoe in 1955 ieder die in de industrie wilde gaan werken dacht: dan moet ik naar Holland. Dit moet bij de beantwoording van de enquête een grote rol hebben gespeeld. IMaar de beeldvorming is na wel gewijzigd. Bij vrfle vragen bleek de schrijver dat het platteland niet echt klaagt over gebrek aan ontspanningsmo gelijkheden en dat de verhoudingen tussen de bewoners niet zeer ple zierig waren. In een speciale en mees terlijke analyse gaat hy nu na of de vragen en antwoorden niet te zeer onderling samenhangen, zodat er in het geheel niets mee gezegd wordt. Als industrie-arbeiders vaker willen vertrekken dan overige arbeiders, r.-k. eerder dan protestanten en in dustrie-arbeiders vaker r.-k. zijn dan protestant dan is de primaire in vloed op de migratie-animo niet vast te stellen. Door telkens één verkla rende factor constant te houden in 75 mogelijke rëlaties stelde de auteur een dergelijke verstoring ter- zyde. Wij geven hiervan weer enkele voorbeelden. Migratie-animo komt vaker voor by industrie-arbeiders behalve op het platteland en voor de buiten Zeeland geborenen; va ker bij technisch geschoolden, be halve op het platteland; vaker bij r.-k. en onkerkelijken, behalve als die een provinciale krant lezen; vaker in de steden, behalve by technisch geschoolden. Het onderwerp hangt nauw samen met de toekomst van Zeeland. Voor de publieke opinie in Zeeland komt liet geven van een recensie over de wetenschappelijke methodiek niet het eerst in aanmerking. Eerder zal men zich interesseren voor een weergave van de belangrijkste resultaten en voor enige bespiegelingen en kriti sche kanttekeningen. Daartoe moet men zich worstelen door een geraf fineerd statistisch betoog, dat de grote wetenschappelijke waarde van dit werk uitmaakt. Groepsinvloeden op migratie De studie benadert de migratie van de sociaal-psychologische kant. De vraag luidt: beïnvloedt het samenle vingsverband waarin de mens ver keert kerk, scholing, platteland, ontspanning, promotiekansen, om enkele te noemen de lust om de provincie de rug toe te keren of juist de binding aan de streek? In het algèmeen constateert de schrij ver geen groot Zeeuws besef en een afwachten wat het Kijk doet. Met dit als achtergrond formuleert hy voor 26 factoren de invloed die deze hebben op de migratie-animo. Zijn proefschrift is er op gericht deze In vloeden te bewqzen of te ontkennen. Als voorbeelden noemen wij de vol gende: Er is meer animo te vertrek ken bij geschoolden dan bij onge schoolden, bij stedelingen, buiten Zeeland geboren, hen die de ontspan ning niet voldoende vinden, die de Zeeuwen niet prettig vinden en de promotiekansen te gering. Er is min der animo by hen die aan het lokale verenigingsleven deelnemen, een eigen huis hebben, protestant zijn, alleen een provinciale krant lezen. De buitenstaander zal dit vaak waarheden als koeien beschouwen, maar vergeten dat er zich valse cllché's tussen kunnen bevinden. Als hy de statistische bewijsvoering zou volgen en de briljante uiteenzet tingen over de motiveringen zal zijn oordeel dan ook heel wat bescheide ner zijn. De auteur slaagt er ten slotte in zyn bonte veelheid van stel lingen terug te brengen op een alge mene theorie van de migratie, iets waar hij de buitenstaander, die slechts de chaos ziet en ver schillende beoefenaars van verwante sociale wetenschappen, die zo iets missen (ik denk slechts aan my'n eigen vakken: de regionale economie en economische geografie jaloers mee maakt. M igratie-animo per categorie Wij volgen de schrijver in zijn be toog. Twintig procent van de onder zochten wil Zeeland verlaten, het geen de auteur vry hoog acht. Van de diverse categorieën nemen wy ook weer enige voorbeelden. Van de in dustrie-arbeiders wil 32 procent weg, van de landarbeiders 10 procent. Van de technisch geschoolden 25 procent, van de technisch niet geschoolden 10 procent. Van de ongehuwden 17 procent, van de gehuwden 23 pro cent (een verrassing!); pas na het derde kind treedt er een remming op. Van de rooms-katholieken wil 34 procent weg, van de onkerkelijken 30 procent, van de Ned. hervormden 16 procent. Van de gereformeerden 13 procent Van de stedelijken 33 procent, van de plattelanders 10 pro cent. Er is geen verband met de angst voor een nieuwe watersnood. Van wie alleen een provinciale krant leest wil 15 procent wegè, van lezers van alleen landelijke dagbladen 44 procent. Van wie buiten Zeeland is geboren wil 58 procent weg (gering aanpassingsvermogen), van wie in de streek is geboren 13 procent. Van wie het hier prettig vindt wil 12 procent weg, van wie het niet pret tig vindt 64 procent. Ten aanzien van de ontspanningsmogelijkheden zijn deze percentages 16 en 24 (een on betekenend verschil. Omtrent de perspectieven in Zeeland zijn er evenmin grote verschillen. De industriearbeiders wilden als groep het liefst weg. De auteur vindt het merkwaardig omdat ook in Zeeland vanouds de meeste arbeidsplaatsen in de industrie worden geschapen. Hij verwacht dan ook van verdere industrialisatie in Zeeland een toe nemende migratie. Verruiming van arbeidsmarkt Op'dit punt. hebben wij kritiek, lu 195'5 bestond nog allerminst het vertrouwen dat de industrie in Zeeland zou aanslaan; dit kwam pas enige jaren geleden Een en- qui't van du - m u van het Landbouwschap in L95S, wees onverwachts uit, dat de boe renbevolking de industrie was gaan waarderen. De industriële gewildheid in Zeeland is pas na langdurige voorlichting ontstaan. Mijnenveger Hr. Ms. Mahu in Den Helder overgedragen In Den Helder is vrijdag de on- diepwatermijnenveger Hr. Ms. „Mahu", genoemd naar de offi cier-vlieger Piet Mahu uit Stop peldijk (gem. Vogelwaarde), die op 24 februari 1942 met een Dor- mer-vliegboot boven de Javazee werd neergeschoten, samen met drie andere ondiepwatermijnen- vegers officieel aan de Konink lijke Marine overgedragen. De vader en de moeder van wijlen officier-vlieger Mahu, die momen teel in Hulst wonen en resp. 81 en 73 jaar oud zijn, woonden deze overdracht samen .met familie leden van de naamgevers der overige mijnenvegers bij. Piet Mahu werd op 5 september 1917 te Stoppeldijk geboren. Op zijn 21ste jaar nam Mahu dienst bij de Koninklijke Marine als on derofficier-vlieger. Na zijn oplei ding in De Kooy en De Mok ver trok hij naar het toenmalige Ne- derlands-Indië. Op de vliegschool te Soerabaja werd Mahu klaar gestoomd voor de Dornier-vlieg- boten, waarop hij als eerste vlie ger deelnam aan de vijandelijk heden tegen de Japanners. Na de oorlog ontving de vader van wijlen vlieger Mahu aan boord van het vliegdekschip „Ka- rel Doorman" uit handen van Z.K.H.. prins Bernhard het vlie- gerskruis, waaraan verbonden de Bronzen Leeuw. De overdracht van de vier ondiepwatermijnen- vegers, waaronder de „Mahu", werd verder nog bijgewoond door de Amerikaanse rear-admiral J. S Patrick de schepen zijn na melijk door de V.S. gefinancierd de kapitein-ter-zee T. Jellema, hoofd bureau aanbouw mijnenve gers. de vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman als vertegenwoordi ger van de voorzitter der defen siecommissie. de burgemeester van Den Helder, G. D. Rëhorst, en vice-admiraal L. Brouwer, opper bevelhebber der zeestrijdkrachten. Commandant van de Hr. Ms. „Mahu" is de luitenant ter zee 2u klas D J. va.n.den Hoet. Aanbesteding in Halsteren Op -er enn'phuls weru aanbesteed de riolering en be strating in het deel van het uitbrei dingsplan Beek. Er waren zes in schrijvers De laagste was dc fa. A. v. d. Werf uit St.-Maartensdijk 69.800),..de hoogste de N.V. Zee land uit Middelburg 74,000). JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlllllllillllllllllllllllllllllll M Vrijdag promoveerde aan de M V.U. te Amsterdam dr. C. Boe- M kestijn op een dissertatie „Bin- H ding aan de streek". Wy von- H den drs. M. C. Verburg, di- recteur E.Ï.I. voor Zeeland, bereid dit opvallende proef- schrift voor ons te bespreken. (Voor het verslag van de pro- M motie zie pag. 11.) lIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU In een andere analyse gaat de schryver na of alles niet terug te voeren is op één grondhouding. Hier in ligt de conclusie opgesloten dat vrij velen het wonen in Zeeland niet prettig vinden (36 Een onder zoek in 1958 bij 23 (van de 593) geënqueteerden die ook werkelijk waren vertrokken wees uit dat by hen inderdaad de nadelige factoren sterk vertegenwoordigd waren. Het is echter de vraag of liet aantal van 23 niet te klein is om hieruit conclu sies te trekken. Aan het slot brengt de schrijver, zoals gezegd alle migra tiemotieven van 20 categorieën onder in een algemene verklarende theorie. Het beleid Het proefschrift is een zeer impo sant en intelligent werkstuk, al be stonden de vermoedens van de con- ólusies al lang. Het is voor ons niet de vraag of er een weg van deze theorie naar de praktijk van het pro vinciaal bestuur is; nauwelijks, zou den wij zeggen. Wel is het uiterst nuttig, bij elk beleid rekening te hou den met deze kennis, zoals met elke kennis omtrent het Zeeuwse volks karakter. Het was te wensen dat ook in andere provincies een dergelijk onderzoek zou plaatsvinden, omdat zich dan dit karakter des te sterker zou aftekenen. En tenslotte: hoe be langrijk is een intensieve voorlich ting! Drs. M. C. VERBURG. Opbreken rioleringen te Tholen aanbesteed Op het gemeentehuis te Tholen werd aanbesteed het opbreken van be staande riolering en verharding, het leggen van riolering, het dempen van sloten en het aanbrengen van opgebroken en nieuwe verhardingen met bijbehorende werken in de ge meente Tholen. Ingeschreven werd door: Aannemersbedrijf N.V. Zeeland te Middelburg voor 239.000; Van Vos sen te Sint-Annaland voor 235.000; W. Rasenberg te Breda, 231.000; fa. S. Zijlstra en M. C. v. d. Dries te Gorinchem voor 227.000; fa. den Ouden te Biervliet voor 223.000; A. en D. v. d. Werff te St.-Maar tensdijk voor 217.100 en door gebr. J. en M. Moerland te St.-Annaland voor 216.240. De gunning is aan gehouden, Onderwijsbenoeming De heer K. P. de Bree te Breskens is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de lagere school voor christelijk volksonderwijs te Serooskerke (W.). DALING MET HONDERD Twee-derde deel ervan is „minder geschikt" Het aantal werklozen is gedurende de afgelopen maand in Zeeland met rond honderd teruggelopen tot 750 aan het eind van september. Dit aantal betekent een promillage van 13 per 1000 mannelijke loontrekken- den en hiermee bleef Zeeland na Drente (met 28), Friesland (21) en Groningen (19) nog vast op de vier de plaats in de rij van de provincies. Van het aantal van 750 behoort on geveer twee-derde deel (rond 500 man) tot de groep van minder-ge- schikten en van die 500 werken er ruim 380 op G.S.W.-objecten. Op „DIEP inademen, even de adem inhouden gaat U maar..." Drie endertig keer in een kwartier klinkt deze formule vijf dagen lang in het Hervormd Vereni gingsgebouw van Zierikzee. En telkens wanneer de in een witte jas gestoken assistente van de stichting „Goutudo" deze drie korte zinnetjes als een grammo foonplaat oplepelt, staat er weer een andere inwoner van de stad voor het schermbeeld van het gro te gryze apparaat, waarmee dezer dagen een bevolkingsonderzoek op tuberculose wordt gehouden. In totaal 3250 stedelingen boven de vijftien jaar zullen een gang maken langs de tafel, waarachter twee gemeenteambtenaren de op roepkaarten omwisselen tegen een wit biljet, dat het nummer van de gemaakte doorlichtingsfoto krijgt. De huisbezoekers hebben in de af gelopen weken hun werk gedaan: van de 5117 inwoners, die voor het onderzoek in aanmerking kwa men, hebben er 579 geweigerd deel te nemen, 1230 staan reeds onder bedrijfscontrole. Zo heeft de provinciale Zeeuwse vereniging tot Bestrijding der Tu berculose dus vrijdag na vijf jaar weer een bevolkingsonderzoek in Zierikzee geopend. En daarmee is de stichting „Goutudo", die „de plaatjes maakt" tevens weer te rug in de eerste Zeeuwse plaats, die zij in 1956 in haar toernee door het land opnam. Na de t.b.c.-be- smetting op het Zierikzees Ly ceum in 1955 werden de eerste contacten met deze provincie ge legd en sindsdien krygt het onder- zoekingsteam ieder jaar van de provinciale vereniging een schema van de te bezoeken steden en dor pen op. Maandag, dinsdag, woensdag en donderdagmorgen aanstaande zal het team in het Zierikzeese ver enigingsgebouw zyn werk nog doen. Wie nog geen oproepings- kaart heeft ontvangen kan zich nog tot woensdagmorgen opgeven ter secretarie. Daarna worden de foto's ontwik keld en gecontroleerd. Heel de stad is dan weer „uitgekamd" op soms onvermoede verschijnselen van de gevreesde ziekte, die men de laatste jaren steeds intensiever weet te bestrijden. Restauratie Goese stadhuis dringt (Slot van pag n geraamd op circa één miljoen gulden. Hét is het voornemen een zodanige verandering van indeling van het wèrkgedeelte tot stand te brengen, dat daarin behalve burgemeester,-se cretaris en ontvanger op behoorlijke wijze kunnen blijven gehuisvest de afdelingen algemene zaken, finan ciën, onderwijs en bevolking. Wordt de afdeling sociale zaken en even tueel de afdeling bevolking buiten het stadhuis ondergebracht dan biedt het stadhuis na restauratie voldoende ruimte, ook al zou Goes zich in de loop der jaren belangrijk uitbreiden. De dienst van gemeentewerken zal, zoals bekend, worden ondergebracht in de zo veel besproken burgemees terswoning aan de J. A. v.. d. Goes- kade. Het wachten is nu op de restauratie plannen, die binnen afzienbare rijd op de tafel van b. en w. zullen wor den gedeponeerd. Dan zal het plan in de raad worden gebracht, die zich reeds, afgezien van de financiële con sequenties, vóór rsetuiuratie heeft uit gesproken. Mogelijk zal bij wijze van vóórfinanciering de stadhuisrestaura- rie eerder aangevat kunnen worden, dan pas op het moment, dat Goes in aanmerking komt voor de belangrij ke bijdrage van Monumentenzorg! Opnieuw is het Goese stadhuis aan restauratie toe. Op drulclce markt dagen ziet men dit beeld; wel een groot verschil met het oorspronke lijke gebouw. (Foto P.Z.O.) „aanvullende werkobjectcn" waren eind september 44 personen werk zaam tegen 46 eind augustus. Praktisch alle rayons hebben bijge dragen tot de daling van de werk loosheid. met uitzondering dan van Terneuzen, waar het aantal gelijk bleef en van Vlissingen, waar een kleine stijging geregistreerd werd. Boven 't provinciaal promillage van 13 bewogen zich Oostburg met 23, Hulst met 18, Middelburg met 17, Terneuzen met 16 en Vlissingen met 15 per 1000 mannelijke loontrekken- den. Ver onder het provinciaal ni veau liggen Kruiningen en Sas van Gent met 4 pro mille. Uit het overzicht van dc bedrijfs- klassen en beroepsgroepen blijkt, dat de bouwnijverheid gedaald is van 48 tot 33. Daartoe heeft voornamelijk de B.- eu U.-sector bijgedragen, die van 25 tot 7 daalde en die nu dus praktisch „uitverkocht" is. De land bouw en de groep losse arbeiders ga ven weliswaar een vermindering te zien ten opzichte van augustus, maar iu vergelijking met vorig jaar sep tember liggen de cijfers iets hoger, een gevolg van vrijgekomen arbei ders uit de aardappeloogst. Analyse De analyse van de werkloosheid leert, dat de seizoenwerkloosheid steeg van 10 tot 20, de wrijvings werkloosheid daalde van .160 tot 100, de werkloosheid van minder-geschik- ten van 520 tot 500 en de structuur werkloosheid van 160 tot 130. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten nam in september af van 1495 tot 1418. De eind september nog belangrijke vraag in de groepen voedings- en genot middelen (210)niet-varend transportpersoneel (bijna 100) en de groep „overigen" (172) houdt verband met de suikerbietencam pagne. In Sas van Gent werden 537 arbeidskrachten gevraagd voor deze campagne, een aantal, dat nu al sterk gereduceerd is. De vraag van 89 arbeidskrachten ln het rayon Zierikzee heeft betrekking op 14 metaalarbeiders en rond 70 in de grondwerkerssector. Het aanbod van vrouwen steeg in de betreffende maand van 142 naar 164, waartoe met name de handel (16 tot 23) en het hotelpersoneel (3 tot 28) hebben bijgedragen. Sluitende begroting voor 1962 in Oud-Vossemeer Herstel van molen Tydens de vrydagavond gehóuden vergadering van de raad Oud-Vosse meer is de sluitende gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1962 aange boden. Deze laat aan ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst een bedrag van 316.054,21 zien. Het bleek echter nodig daarbij een beroep te doen op In vorige jaren gekweek te overschotten om deze begroting sluitend te maken en wel op een be drag van 6608,30. De post onvoor zien is groot 3000, Een commissie, samengesteld uit de heren L. Istha, A. M. van Engelen en C. M. Droogers. zal in een volgen de raadsvergadering over deze be groting rapporteren. De raad besloot verder mee te werken aan het plan van de minister van o. k. en w. bij te dragen in het onderhoud van wind molens. In de eerste 3000,onder houdskosten van de enige, in slechte staat verkerende molen in Oud-Vosse meer zal het rijk 40, de provincie 10 en ook de gemeente 10 procent bijdragen in de restauratiekosten. Verder werd de havengeldverorde ning, waarvan de goedkeuring op 1 januari 1962 vervalt, opnieuw vast gesteld met een kleine wijziging op het punt der abonnementen. Het laat ste agendapunt, de uitgifte in erf pacht van 435 m2 volkstuingrond aan de Molenweg ten behoeve van de diepvries-pluimveeslagerij Quist en Den Haan, werd aangenomen met zes tegen één stem, n.l. die van de heer L. Istha. Deze was ontstemd over het feit, dat de ondernemer Quist en Den Haan de grond reeds in gebruik nam zonder de huurders in zijn plannen te kennen. De voor zitter zette echter uiteen, dat van gemeentewege voorlopige toestem ming tot direct gebruik was gegeven onder voorwaarde, dat de huurders akkoord zouden gaan met een hen te verstrekken schadeloosstelling. Benoeming dijkgraaf Bij k.b. is tot dijkgraaf van het Ne derlandse gedeelte van de Prosper- nolder benoemd dc heer P. V. M. fercauteren te Clinge. Ensemble bracht klucht „Ingeborg" in Terneuzen De toneelgroep „Ensemble" bracht vrydagavond ais opening van liet winterseizoen der Z.V.U. in het Concertgebouw te Terneuzen het to neelstuk „Ingeborg" van Curt Goetz in een vertaling van Jan Willem Hof- stra. Het zeer talrijke publiek heeft van deze klucht, waarin de rollen werdén vertolkt door Tna Faassen, Fien de la Mar, Cor van Rijn. Ton van Duinhoven en Jo van de Ven, zeer zeker genoten. Daarvan getuig de het hartelijke applaus, dat de speelsters en spelers na elk bedrijf ten deel viel. Dit stuk, waarvan Jan Retèl de regie had. heeft het Ter- ncuzense publiek menig lachsalvo ontlokt. Ter gelegenheid van de eer ste opvoering voor Zeeland in Goes bespraken wij dit stuk reeds uit voerig. Het Goese stadhuis zoals het. er uit zag voor de grote restauratie van 1771-1775. Het oostelijk gedeelte was foe)i woonhuis voor de huisbewaar- 'der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17