Wapendepot ontdekt in B.B.-commandopost Televisie, waagstuk, vraagstuk' Ik heb alleen vertrouwen PALTHE Jubileumboek voor jarige N.T.S. VANDAAG «ennjven MORGEN DE ZWARTE DIAMANT, NIEUW SERIEHOORSPEL GEVANGENISSTRAF VOOR PISTOOLSCHOT Gemeentehuis in Montgeron door bom geschonden Ambtenaar sociale zaken wegens fraude in arrest TELEVISIE JUBILEUM 10 JAAR N.T.S. 10 jaar N.et GEBR. KUNST NEDERLANDSE „PYGMALION" WEER UIT STOF OPGEDIEPT Misdaadfilm naar veelgebruikt gegeven Commandant tijdelijk in functie geschorst KAPITEIN EN STUURMAN VAN NOORD-HOLLAND VOOR DE RECHTBANK KWALITEITS- BEh'ANDELING ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (Van onze radio - t»v.-redacteur) Tien jaar bestaat de N.T.S. nu. En daarmee de officiële televisie in Nederland. Tien jaar lang heeft iedereen zich met het verschijn sel televisie bemoeid en zijn me ning ten beste gegeven. Er heb ben zich partijen pro en contra gevormd. Er is grote bezorgd heid uitgesproken of gejuicht over dit nieuwe medium, dat de „we reld in de huiskamer brengt en de geesten verruimt". Als er maatschappelijk iets mis ging, heeft de televisie daarvan de schuld gekregen en met even veel klem als de pessimisten de t.v. een ramp noemden, hebben optimisten het tegendeel beweerd. Sommige voorzichtigen hebben de televisie een waagstuk ge noemd, zeer velen een vraagstuk. Doch slechts weinigen hebben werkelijk met inzicht, niet af gaande op losse indrukken, doch goed geïnformeerd, hun mening ten beste kunnen geven. „Televisie, waagstuk, vraagstuk" is de in dit stadium toepasselijke titel van een bundel studies over de televisie in Nederland, die ter gelegenheid van het N.T.S.-jubi- leum onder auspiciën van de ju- bilaresse werd uitgegeven door Van Gorcum en Comp. te Assen als no. 42 van de serie „Bouw stenen voor de kennis der maat schappij". Niet de N.T.S. heeft dit boek samengesteld doch een redactie, bestaande uit prof. dr. M. Kooij, prof. dr. A. Oldendorff, prof. dr. J. Koekebakker en ds. C. Aalders. Deze redactie heeft een aantal deskundigen aangezocht om enige aspecten te belichten van het fe nomeen televisie, waarbij een on derverdeling werd gemaakt naar maatschappelijke en produktie- aspecten. De redactie gaat in een inleiding uit van de stelling, dat televisie een „vraagstuk, een waagstuk" is waarbij dan toch wel aange tekend dient te worden, dat men een waagstuk nog op het laatste moment halt kan toeroepen, doch dat de t.v. in Nederland daarvoor reeds te ver is. Het waagstuk, zo als velen de introductie van de t.v. noemden, is al historie. Blijft het vraagstuk. Of beter ge zegd: een complex van verschijn selen, dat „men" een vraagstuk noemt, dat de wetenschappen eer der als een op te lossen probleem zal trachten te behandelen. Reeds deze eerste bijdrage van de redac tie geeft blijk van een groter op timisme, dan algemeen wordt aan getroffen. Zo wordt er bijvoorbeeld sterk aan getwijfeld of het gevaar van het Sassief ondergaan van de indruk- en inderdaad wel zo groot is, als vaak wordt verondersteld. Uit niets is bijvoorbeeld gebleken, dat de t.v.-kijker minder gaat lezen. En dit, terwijl men als uitgangs punt heeft gekozen de vermoe delijk onweerlegbare stelling, dat géén communicatiemiddel zo indringend is, als juist de televi sie, die geluïds- en beeldindrukken conmbineert en op een presen teerblad in de huiskamer brengt, terwijl hetzelfde weliswaar ook voor de film geldt, doch daarbij nog altijd het besluit om „de deur uit te gaan" noodzakelijk is. In een laatste paragraaf, onder de kop „Wat nodig is" wordt onder andere in de maatschappelijke sfeer gepleit voor wetenschappe lijk onderzoek. Elk der opstel len behandelt een facet van de te levisie en tracht, ondanks nog schaarse geggevens, conclusies te trekken. Drs. C. J. Lammers le verde „De bijdrage van het so ciaal onderzoek", dr. C. J. B. J. Trimbos „televisie, gezin, jeugd", mr. A. W. Kist „Mentaliteitsbeïn- vloeding door de t.v.", drs. M. Brouwer en drs. R. J. Mokken „Beroepskijkers bekeken: een in houdsanalyse van de dagbladre censies". In het tweede deel „Pro- duktieaspecten" schreef H. Schaafsma over „De informatie- documentaire functie", Manuel van Loggem over „Schrijven voor de Televisie" en de heer D. Koe kebakker over „Verkenningen op het terrein der t.v.-regie". RADIO- EN T.V.-RUBRIEK MVWWVMWWWWAMVW oren, yen en. In verband met het tienjarig be staan van de N.T.S. ■presenteert de N.CJR.V.-t.v. vanavond het pro gramma „Tien kaarsen voor een jarige", ivaarin camera en micro foon drie kwartier ronddwalen in het huis van de televisie. Bij de vele bekenden, die aan het pro gramma meewerken, zien we o.a. Bueno de Mesquita. T elevisie De eerste lange t.v.-zaterdag is in handen van de N.C.R.V. Regis seurs en producers hebben zich in gespannen, om zoveel mogelijk va riatie te brengen. Om 15.00 uur begint het N.CJR.V.-programma met de Donna Reed show. Precies 25 minuten later: een N.B.C.-do- cumentaire: „Het Amerika van Mark Twain". Om tien minuten over vier: een programma, waarin de „Toppers" van 34 jaar gele den nog eens te beluisteren zijn. Dick van Bommel heeft de regie van het zaterdagavondprogramma tot tegen tien uur. Het zijn Afri kaanse dansen door het staatsen- semble van Senegal en „tien kaar sen voor een jarige", waarbij ca mera en microfoon drie kwartier ronddwalen in het huis van de ja rige televisie. Bij de vele beken de^ die op verjaarsvisite komen bevinden zich: Conny Stuart, de Selvera's, Bernard Droog en de Hi Five, Henk Elsink, de Hotcha's, Bueno de Mesquita, de Retlems, Rob van Reyn, de Niberco Brot hers en het orkest van Frans Mijts. Rob Mariouw Smit regis seerde een programma, getiteld: Dickens en Dickens, mens en au teur. BELGIE zaterdag: een amuse mentsprogramma uit de Rupel- monden rond de daar gehouden wijnfeesten. Radio De K.R.O. begint om vijf minuten over acht de zaterdagavond met „Populaire klassieken", gevolgd om 20.50 uur door „Van klanten en wanten weten": de behande ling van vragen van luisteraars. Om negen uur het nieuwe zater- dagavondse amusementsprogram ma „Tierelantijnen", waarin vele bekende artiesten optreden. In het programma „Kopstukken" behan delen om tien uur Sophie Stein, Godfried Bomans, Cees de Dan ge en Kees Schilperoort problemen van luisteraars. Leo Nelissen is de voorzitter. De VARA komt om acht uur met „Een avond thuis", waarin de techniek staat voor niets men een aantal dezelfde artiesten kan beluisteren als in het programma van de andere zender. Er is een wedstrijd aan deze amusements avond verbonden; waarmee fraaie prijzen te winnen zijn en Johnny Kraaykamp presenteert twee nieuwe chansons, geschreven door Alexander Pola. Om 22.05 uur een nieuw spelletje „Wie is het?", on der leiding van Jan Goderie. Om DE SABUNSE MAAGDENROOF De Sabijnse maagdenroof van de gebroeders Franz en Paul van Schoenthan is in 1886 voor het eerst opgevoerd. Zoals die Fleder- maus internationaal in het operarepertoire is opgenomen, zo staat de Sabijnse maagdenroof nog steeds op het repertoire van alle grote schouwburgen in Duitsland. Zelfs de grote Max Reinhardt heeft in de dertiger jaren deze klucht met alle sterren van zijn gezelschap o.a. Albert Basserman, Lucie Hoeflich, Rosa Bertens en Helene Thimig persoonlijk geregiseerd. Een beroemde Nederlandse opvoe ring vond in 1914 plaats onder regie van Willem Rooyaards met o.a. Jan Musch, Mina Buderman, Oscar Tourniaire, Sophie de Vries, Co Balfoort en Anna Sablairolles. Voor deze VARA-uitzending heeft Hans van den Bergh een televisiebewerking gemaakt. Dat een der gelijke zaak bij hem in goede handen is, heeft hij bewezen met zijn bewerking van Die Schoene Galathe, een operette van Franz von Suppé, die in juni werd uitgezonden. 22.40 uur begint de eerste afle vering van „De zwarte diamant", een hoorspel in 14 afleveringen van Dick Dreux. T elevisie De televisieavond van zondag be gint met sport in beeld. Om 20.40 uur „de Sabijnse maagdenroof", een door Hans van den Bergh ge maakte televisiebewerking van 't klassiek geworden blijspel van Franz en Paul von Schoenthan. De opnamen werden, terwille van de sfeer, gemaakt in de Kleine Comedie te Amsterdam. De rol verdeling is als volgt: Stries, theaterdirecteur, Albert van Dal- sum; Professor Gouwitz, Ko Ar nold!; Frederika, zijn vrouw, Lou- di Nijhoff; Marianna, zijn dochter, Yoka Berretty; Paula, zijn doch ter, Son ja Brill: Neumeister, zijn schoonzoon, Wim van den Heuvel; Rosa, de dienstbode, Riek Seha- gen; Grosz, de vriend uit Berlijn, Johan Boskamp; Emil, de jonge acteur, Henk van Efferen. Decors: Hep van Delft; toneelregie: Jo han van Hulzen; cameraregie: Be rend Boudewijn. BELGIE zondag amusement, sport en om 22.10 een film reportage over de Unesco-actie voor kinderen in Griekenland, Af rika en Azië. Radio In het zondagmiddagprogramma van de K.R.O. wordt een nieuw pianowerk van Jurriaan Andries- sen: „Astrazione" uitgevoerd door de pianist Sas Bunge (15.05). Het avondprogramma begint weer met „Testbemanning" deel 2. In „De vergulde baars" wordt weer zo een en ander, afgepraat en dr. Paul Julien komt met zijn tweede causerie over dwergvolken van W est—Afrika De VARA komt zondagavond om half acht met de eerste uitzending van „Zonder blinddoek", een veer tiendaagse openbare zitting, waar bij geen teksten te pas komen, maar waarbij alle medewerkers slechts de beschikking hebben over de voorgelezen dagvaarding. In de avond na de gebruike lijke programmaonderdelen van de A.V.R.Ö. komt om 21.45 uur Godfried Bomans terug met ernst en humor in een nieuwe reeks Mijmeringen. Do Nederlandse radioluisteraar legt blijkbaar een grote voorkeur aan de dag voor het seriehoorspel. De VARA slaagde erin om in het nu volgende seizoen weer aan de wens van het publiek te voldoen en wel met een oorspronkelijk Ne derlands werk geschreven door Dick Dreux. Deze auteur is in staat zijn schep pende arbeid af te stemmen op de specifieke eisen die het medium radio ook aan de hoorspelschrijver stelt, en hij dankt deze kwaliteit aan de interesse, waarmee hij in de afgelopen jaren de radiotechni- sche verwezenlijking van vele hoorspelen vanuit de controleka mer heeft gevolgd. „De Zwarte Diamant" bestaat uit 14 delen. Het verhaal speelt zich af in het Frankrijk van de 18e eeuw. De op windende en romantische tafere len spruiten voort uit de omstre den eigendom van een exclusieve edelsteen, die het kostbare bezit vormt van Clara Lindenhage, dochter van een grootschipper. Dick Dreux weet de situaties en de mensen uit vroeger eeuwen verstaanbaar te maken voor de mens van vandaag. De regie voert Jan C. Hubert. Een bijzonderheid is ongetwijfeld, dat deze regisseur zelf de omlijstende muziek voor dit hoorspel schreef. Zijn compo sities werden door Bert Paige ge ïnstrumenteerd en ze worden uit gevoerd door een ensemble onder leiding van Dolf van der Linden. Een scène uit het VARA-televisie spel ,J)e Sabijnse maagdenroof" lint zondag op het scherm wordt gebracht met Henk van Efferen en Sonja Bril. JÖ'(t ifti*>, Sttt 31«iso!6öiiööiGD!ca:oü:sa;OD:GÖ!oaiöa!GOiCOibO!6.TiGo!üaiOdi&. Vanzelfsprekend.^^ Want alleen de specialisten, die Nefa damesverband creëerden, weten precies wat de moderne vrouw eist. Zekerheid in kwaliteit, dus zekerheid in het gebruik, ts'efa, het allerbeste maandverband! betrouwbaar donszacht absorbeert over hele tampon zuivere celstof vast in vorm door pianoform volkomen oplosbaar in stofvrije dozen voortdurend onder medische en chemische controle MEER DAN 40 JAAR ERVARING NIET DUURDER DAN WASBAAR VERBAND; gebruik 't hygiënische Nefa wegwerp-verband 3;? ■-& --4.- -.i w -.iï '-a? Een gevangenisstraf van .2 1/2 Jaar met aftrek, voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van een medisch con sultatiebureau voor alcoholisten heeft de rechtbank in Amsterdam vrijdag ochtend opgelegd aan de 46-jarige caféhouder J. D. G. uit de hoofdstad. Veertien dagen geleden had hij vijf jaar celstraf tegen zich horen eisen, wegens een poging tot doodslag op de 26-jarige taxichauffeur Evert Berken- velder. Deze jongeman ontsprong op 2 mei de dood, toen hij de dronken, caféhouder bovenaan de trap in zijn woning een pistool op zich zag richten. Hij rende weg terwijl gelijktijdig het schot viel. Het doorboorde de deur waarvoor Berkenvelder kort tevoren had gestaan om aan te kondigen dat de taxi er was. Ook twee agenten, die de door huwelijksmoeilijkheden agressief en drankzuchtig geworden caféhouder trachtten te overmeeste-» ren, werden met het pistool en een stilettomes bedreigd. De caféhouder die al tienmaal werd veroordeeld, kreeg bovendien nog con form de eis 72 geldboeten van ieder f 1 of 72 dagen hechtenis. Deze straf werd gegeven voor de 71 in beslag genomen kogels en het pistool. In de Franse plaats Montgeron bij Versailles hebben rechtse terroristen vrjjdag een bomaanslag gepleegd, waardoor de voorgevel van het stad huis ernstig is beschadigd. Persoonlijk letsel viel echter niet te betreuren. Op de trap waar de plastic lading moest zijn aangebracht, vond men later de letters O.A.S. gekalkt. De bekende Amerikaanse humoristi sche tekenaar en schrijver James Thur- ber heeft ln een Newyorks ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan. Zijn toe stand werd kritiek genoemd. De gemeentepolitie van Vlagtwedde heeft de 44-jarige B. K. gearresteerd, die er van wordt verdacht als amb tenaar van sociale zaken, belast met de uitkering van steungelden, fraude te hebben gepleegd. Hoe groot het bedrag van de fraude is, staat nog niet vast. De knoeierijen zouden in een periode, omvattende enkele jaren, zijn ge pleegd. Vooral de minstbedeelden in de maatschappij zouden er de dupe van zijn geworden. De inwoners van Selingen (gemeente Vlagtwedde), waar K. woont, zijn zeer verbaasd over deze arrestatie, omdat K. zeer gunstig bekend stond. K. is bestuurs lid vair diverse plaatselijke vereni gingen én maakte tot voor kort deel uit van de kerkeraad van de gerefor meerde kerk in Sellingen. In New York is een onderwereldfiguur uit Brooklyn, de 33-jarige Joseph Mag- nesco, op straat doodgeschoten. T e overtreffen Service van Lange Delft 68 - Middelburg Telefoon 2471 FILMS IN ZEELAND De musical „My fair lady" een onverdeeld succes op de vader landse planken, heeft de weg ge baand voor een bijna vergeten Nederlandse film uit de dertiger jaren gebaseerd op hetzelfde to neelstuk van Bernard Shaw, „Pygmalion". Een gerechtvaar digde come-back en niet alleen om de curiositeit. Bijna legen darisch klinkende namen krij gen op het doek opnieuw gestal te: Lily Bouwmeester in de rol van het Amsterdamse bloemen meisje (met de onvervalst Britse naam Elisa), Johan de Meester als de spraakleraar en Eduard Verkade als kolonel Pickering. Als een echte Jordaanproduktie van Rudolf Meyer lieeft „Pygmalion" een eigen plaats in de serie Amsterdamse films, die zo'n dertig jaar geleden in Nederland werden gemaakt. En onder de regie van Ludwig Berger werd* bewezen dat het aan geen tijd gebonden verhaal van Shaw zich even goed rond het Leidseplein laat situ eren als in de omgeving van Londens marktcentrum Convent Garden. Behalve grootheden als Lily Bouw meester en Eduard Verkade werkten aan Berger's „Pygmalion" acteurs en actrices mee als Emma Morel, Sarah Heyblom, Nel Oosthout en Elly van Stekelenburg, terwijl we bovendien de jeugdige Wim Kan als filmacteur kunnen bewonderen. Te zien in Grand (Goes), Alhambra (Vlissingen) en City (Middelburg). „Moordenaars moeten ook ster ven." een film van Amerikaanse makelij is gebaseerd op een oud COLLECTIE UIT ILLEGALITEIT (Van onze correspondent) In de voormalige commandopost van de B.B. te Losser bij Oldenzaal is een compleet wapenarsenaal ontdekt. Kis ten vol munitie, stengu is en zelfs een mitrailleur werden hier aangetroffen. Het materiaal, afkomstig uit de tweede wereldoorlog, was eigendom van het tijdelijke hoofd van de B.B., de 62-iarige J. W. D. M., die hangen de het onderzoek op zijn verzoek met zi 'ktevrlof Is gezonden. Door de huidige reorganisatie van de B.B. wordt de commandopost te Los ser opgeheven. De heer M. nam tijde lijk het commando waar binnen de nieuwe organisatie, waarvan Olden zaal het centrum zal zijn. Bij controle van de post Losser heeft de rijkspoli tie in een zoldervertrek de wapenver zameling gevonden. De heer M., die sedert een jaar of vijf in Losser hoofd van de B.B. is, maakte voordien als beroepsofficier deel uit van het Ne derlandse leger. Hij is ook illegaal werkzaam geweest. Het verzamelen van wapens was zijn hobby, M. bezit een collectie oude vuurwa pens. Dc (verboden) vuurwapens heeft hij tijdens cie oorlog uit drop pings in Noord-Holland verkregen. Als zovelen uit de illegaliteit heeft hij ze bewaard met het oog op toekom stige gebeurtelijkheden. Maar in te genstelling tot de meeste van zfln col lega's heeft hij de tot tweemaal toe geboden kans wapens in te leveren laten voorbijgaan. In B.B.-kringen heeft men de indruk dat M. meer met zijn wapens verle gen zat dan dat hij er om verlegen was. v gegeven. Bij een muiterij in oen gevangenis ontvluchten een aantal gevangenen van wie enkele door de camera worden gevolgd. Zij be reiken na een sentationele tocht een eenzame boerderij, bewoond, door een ongehuwde jonge vrouw met haar zoontje. De liefde, die vervolgens een woordje mee gaat spreken in het drama, schept rivaliteit en daarmee gevaar lijke geschillen. De afloop zullen we niet verklappen. In de hoofdrollen zien we William Bendix, Arthur Kennedy, en Gene Evans. De film wordt vei-, toond in Electro (Middelburg). Luxor (Vlissingen tenslotte vertoont de junglefilm „Tarzan en de luipaard koningin" met Johnny Weissmuller en Brenda Joyce. Een woordvoerder van de Indonesi sche marine heeft vrijdag in Djakar ta bekendgemaakt, dat de kapitein en de stuurman van de Noord Hol land binnenkort voor liet gerecht zullen worden geleid. Zij bevinden zich thans onder ar rest in Djakarta. Volgens de verklaring van de Indo- nisische marine had de Nederlandse sleper de Indonesische territoriale wateren geschonden toen hij een Grieks vrachtschip nabij Singapore te hulp kwam. Het proces zal plaatshebben ten bverstaan van de Indonesische pro cureur-generaal, Goenawan. kan lachen! Zijn costuum was wat vlelclce- rïg en een beetje uit model. Zijn \touw riep de hulp in van Palthe.Het resultaat? Zijn cos tuum-is weer als nieuw, Dat is het succes van de COSTUUM (2-OF 3-DEUG) 4.75

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13