DOE NOG MEER KAAS MELK ALS WINTERBESCHERMING Vlug of van-te-voren klaar dank zij kaas Huismoeder arts chauffeur en roeier over: Roomboter is gezond en lekker Juist in oktober oppassen geboden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oATERDAG 7 OKTOBER 1961 JZc/cve/e- miark&ui/eé- Wat gebeurt er als u voor bet slapen gaan een glas melk drinkt? Allereerst verricht de melk zijn taak van „beste body-boüwer". Maar dezelfde melk schenkt bovendien kalmte aan hart en zenuwen, waardoor u dieper slaapt, monter opstaat, beter werkt, meer presteert. Daarom: melk voor 't slapen gaan (of yoghurt óf karnemelk) om met PEP op te staan, met PEP aan 't werk te gaan! (ADVERTENTIE) Pagina van Bel Nederlands Zuivelbureau Rijswijk (Z.B.) genomen kunnen we toch wel aUe zomerse gedachten uit ons hoofd zetten. Achzo erg is dat nu ook weer niet! Wij huisvrouwen, ko men die tijd best gezellig door. Wél hebben we -wol eens .medelij den met ons klein grut, dat 's morgens huiverig de deur uit wandelt, op weg naar school. Wij blijven dan lekker achter in ons warme huis, zij stappen, in mist en regen soms, op hun kleine voeten de straat uit. „Zorg, dat ze een vuurtje heb ben in hun maag" zei onze oude grootmoeder, die - een wijze rouw geweest moet zijn. Hoe kom je aan „een vuurtje in je maag" 's morgens vroeg? op hun kleine voelen... Alle wijze voedingsspecialisten ï-aden ons aan roomboter te gebruiken. „Heeft alleenmaar góede eigenschappen" zeggen ze. Dat is natuurlijk allemaal waar. Maai- er ligt een grote afstand tussen de wijze mannen, die dit schrijven en de vrouwen, die het lezen. Zij zijn, wat dat "betreft,vervelende wezens. Ze vinden het natuurlijk wel prachtig, dat boter zo gezond is en zo, maar ze worden er toch niet door tot in hun ziel geschokt. Tién tegen één. echter, als de ene vrouw bij de andere onver wacht komt binnenlopen, als de laatste biefstuk staat te braden, dat ze dan zegt: „Hmmm, roomboter! Wat ruikt dat tochheeriij kWant dat heeft ze al dóór, als ze op de voordeurmat staat. En dan antwoordt de vriendin: „Kind, 't geeft me altijd zo'n feestelijk gevoel' 3fc Is zo'n gulle, goede, gouden geur!" Kük, daar hebben die mannen- specialisten het nu nooit over. Ze kénnen dat feestelijke ge voel niet eens. Als wij een (soepje gemaakt hebben, wat au niet helemaal je dit is en we gooien daar zo'n goudgeel klompje in, dan hebben we het gevoel een toverfee te zijn. In een wip ruikt die soep anders, dieisietskostelijks geworden. En neem nu eens zo iets alle daags als „rodekool". Kan het nog gewoner? Roer er op het laatste moment een kluit roomboter dooi'heen en zeg dan, dat u iets heel nieuws hebt gefabriekt: „ROKORO- BO". Moet je je familie zien eten! En hutspot mét gesmol ten boter, zodat elke wortel "een goud aureooltje krijgt, hè lekker! iaat die mannen maar praten over „het goeds in de boter": Wij zeggen naïef: „Oh, het: ruikt zo lekker!" Moeders van Nederland Terwijl u uw kinderen alles kunt geven wat goed is voor hun groei, zijn er in verschillende delen van de wereld nog miljoe nen moeders, die dit geluk niet kennen. Zij zien hun kinderen van honger verkommeren - en heel vaak sterven - in plaats, vanhengezondtezienopgroeien. Om ons steentje bij te dragen ter leniging van die nood is het Comité Melkfonds Unicef opge richt, dat een beroep doet op uw offervaardigheid. Bij uw meïklêverancier en kruidenier kunt u thans „melk- bonnen" kopen adf l.-perstuk, waardoor melk aan hongerende kinderen zal kunnen worden verstrekt. De aan deze actie verbonden kosten voor drukwerk, admini stratie enz. zijn van bepaalde zijde al volledig gedekt, zodat iedere gulden, die U betaalt, straks volledig aan het Kinder fonds Unicef der Verenigde Na ties voor dit doel kan worden afgedragen. Ik hoop. dat u door vele bon nen te kopen op honderdduizen den kindergezichten een glim lach. tevoorschijn wilt roepen! Mr. H. V. Inhthorsb.Homan, Voorzitter Comité Melkfonds Unicsf. Hebt xj televisie cn moet u zich nu nog meer haas ten om op tijd. klaar te zün voordat de uilzendingbegint- ecn half uur eerder dan. wc gewend w aren - of doet u aan. najaarsschoonmaak? Neem dan eens uw toevlucht tot een kaasgerecht! Wilt u al kijkend naar de tele visie met een bordje op uw schoot een voedzame hap ver orberen? Denk dan eens aan warme kaassneetjes! We kunnen ze desnoods 's morgens vroeg al zover voorbereiden dat we ze 's avonds maar even in de hete oven hoeven te schuiven. Ons oude brood hebben we in sneetjes gesneden, die even ge roosterd en na afkoeling met wat boter besmeerd zijn. Dan beleggen we ze met wat worst, ham of bacon. Daar bovenop komt wat we toevallig bij de hand hebben: restjes vlees of vis, groenten of plakjes tomaat of schijven appel of als u eens voor een grote verrassing wilt zorgen: een schijf ananas! Als sluitstuk komt daar .nog een plak jonge kaas bovenop.- De sneetjes leggen we naast elkaar op het bakblik en schui ven dat pas in de voorverwarm de oven als het etenstijd is. En dan wordt het nu ook echt weer de tijd voor stamppotten en- stoofpotten. Ook die kunnen in een handomdraai klaar zijn als we aardappelen voor twee dagen kookten zodat we nu alleen maai' even gesneden kool in wat hoter' goudbruin hoeven te bak ken, daarna met'wat water en zout half gaar te koken en er dan de in stukjes gesneden gare aardappelen bij hoeven te doen. Zodra die goed heet zijn gewor den, binden we het vocht met aangemengd aardappelmeel en maken de stoofpot zo nodig met iets zout en peper op smaak af. De belegen kaas die in kleine dobbelsteentjes was gesneden wordt op het laatste moment in de stoofpot warm gemaakt maar mag heslist niet meekokenl Recept: 2 kg aardappelen -1 leg kool -80 gr boter - 250 gr belegen kaas -10 gr aardappelmeel. klaar want 'nu warmen we de gare aardappelen in wat melk op, malen of hakken de gewas sen rauwe groente, doen die bij de aardappelen, warmen alles tezamen met een stukje boter goed door. roeren er tot slot de geraspte kaas door en doen dan pas nog wat zout, specerijen en bijv. een geraspt rauw uitje door de stamppot als we het nodig vinden de smaak nog wat op-te halen. Hij wordt daarna meteen opgediend. Recept2 kg aardappelen -11 kg Qroente (.bijv. kool of andijvie) - 60 gr boter - 200 gr geraspte kaas - 21 dL melk - zout - geraspt rauw uitje. door Alexander Pol a "W aar Kaas en Waal tezamenvloeien (Dichterlijk citaat over Nederland) Jong gesmeerd, oud voldaan (Oud Holl. Botersprtuk) Xederland, liet Op Uw Kaaz! (Oud Nederlandse IVapenspreuk Elkaar de Kaas toeballen (Zegswijze lit Alkmaar) ~k Iemand de PEP in. de mond geven (Zegswijze onder Melkslijters) sy -Oktober... Dat betekent: opbergen van zomerkleding en voor den dag balen van truitjes en vestjes! Het bete kent: kille dagen en lange avonden! Zo nu en danroag er nog wel eens een gouden dag door die oktober van ons lo pen, maar over bet algemeen Speciaal bij Jonge kinderen? Zijn het stevige en grage eters, dan is het- geen probleem. Vijf boterhammen met roomboter en kaas met een glas melk daar bij zorgen voor een aardig vuur tje. Maar bestaat het kroost uit langzame en trage eters dan is er maar één manier om ze warm t-e stoken voor ze de deur uit gaan. PAP! (Dof en vervelend woord. Hoe Nederlanders ooit zo iets lelijks hebhen kunnen ver zinnen voor zo iets lekkers, mag een raadsel heten.) PAP dus! 't Hoeft nog niet eens altijd warm te zijn, die melk.-'t Mag ook koud, melk met cornflakes. Of yoghurt met beschuit. Als 't maar mélk is, wat naar binnen komt. Als we zó voor onze kinderen zorgen, hoeven we ze 's morgens niet meer meewarig na te sta ren, want on3 geweten is dan gerust. Gaan wé eens lekker voor onszelf zorgen Zo merkt u niet eens dat het herfst is en winter wordt. Want het is goede voeding, die het vuurtje stookt. En het is het vuurtje, „dat 'themdoet!" Dat vuurtje is in dit geval identiek met melk. Arts: Wanneer men mij als huis arts vraagt iets te zeggen oVer de voordelen van melk- voeding, vooral nu het koude jaargetijde weer aanbreekt, dan zou ik vragen: is dat dan nog niet genoeg en overal bekend? Naast ons gezonde verstand kennen we sinds tientallen ja ren enkele organisaties van grote wetenschappelijke faam als het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en het Neder lands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde, waarvan de medewerkers zich vooral tot taak stellen de enorme voor delen van een goede voeding en vooral ook van een regelmatig melkgebruik aan het volk dui delijk te maken. Melk bevat in de eerste plaats hoogwaardige, zeer noodzake lijke eiwitten, de bouwstoffen van onze weefsels en spieren (waarom denkt u dat moeder natuur haar babies met melk zwerven door europa doet voeden?) daarnaast is het rijk aan beschermende stoffen (zoals het vitamine-A) en de mineralen, waarvan bekend is. dat b.v. kalk een der factoren is die ertoe bijdragen dat onze tan den en kiezen meer weerstand tegen cariës bezitten. En dan in de winter wanneer de bacteriën hun aanvalskracht verhoogd hebben en ons lichaam dus minder weerstand biedt, ook din kan die verdediging te gen allerlei kwalijke invloeden' sterk worden door melk. Maar mijn spreekkamer 'zit nog vol. Ik hoop. dat u mij niet kwalijk neemt Chauffeur: AI dertien jaar zwerft chauffeur Jan Boswinkel, met zijn 20-tons vrachtwagen door Europa. Vandaag is het Milaan en een week later is het Parijs, dan weer een vlug ritje naar het Roergebied of weer een stevige rit naar Stockholm met tenminste 600 km. linkshouden. Men kan zeggen dat een drie tal vloeistoffen tot de standaard uitrusting van de truck behoort: dieselolie, smeerolie en melk. De eerste twee gaan in de mo tor, de laatste zoals men begrij pen zal in de chauffeurs. Die kunnen er heel wat van aan („je leeft er gewoon van op", zegt de heer Boswinkel). Als hij van huis gaat heeft hij ten minste een liter bij zich en voordat hij'de grens over is heeft hij met grote waarschijnlijkheid alweer een karretje gevonden om bij te tanken. Sportman: Men moet roclèn met de riemen die men hcel't en dat slaat, als bet niet overdrach telijk wordt bedoeld, altijd op bet water. Maar Edwin Rut- .tcn (18) weet behalve door het water en het leven ook aardig door de melk te roeien, als u ons dat beeld vergeeft. HU heeft thuis zelfs een speciale fles die op een speciale plaats In de koelkast staat en waar van zijn huisgenoten bjj voor keur moeten afblijven omdat er anders een gerede kans bestaat op, laten we zeggen, een woordenwisseling. Edwin heeft met het roeien (verstaat u ons nu niet verkeerd, we bedoelen het waterroeien) al zeventien plakken gewonnen zoals roeiers onder elkaar dat gaarne met een glimlach aan duiden. De aandachtige lezer zal begrijpen dat daarmee medailles worden bedoeld. Natuurlijk, melk vindt hij heerlijk maar ook is hij'eryan overtuigd dat wie op sport- en ander gebied in conditie wil blijven, een conditie die toelaat op wedstrijden grote prestaties te verrichten, aan melk bijzon der veel heeft. OKTOBER - inet de zomer is het definitief gedaan, de winter staat voor de deur. Een enkele zachtere dag misschien nog, maar regen en kou en mist cn (nacht vorst zijn nn- in tegenstelling tot de afgelopen zomer maanden - dat waar we récht op hebben. Oktober - maand, waarin'meer dan ooit melk,-volledig voedsel bij uitstek, bescherming biedt tegen de dreiging van het seizoen. Hieronder volgen de meningen van vier mensen een huismoeder, een arts, een internationaal vrachtwagen chauffeur en een sportman. Hoezeer deze vier ook verschil len,.over één ding zijn zij het eens: over de bescherming, die de melk juist nu biedt. Als u het ons vergeeft: een warme, witte winterjas. Huismoeder:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12