DE KERKEN DE KOEKENPLANK Spoedig uitzending van artsen en zendelingen naar Afrika De Twentsche Bank PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer TINEZ HET JASON-MYSTERIE de maatschappij 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 en HERVORMDE ZENDING VERZET DE BAKENS Protestantse activiteiten krijgt zendingscentrum in republiek Kameroen (Van een onzer redacteuren) De raad voor de zending van De Nederlands Hervormde Kerk heeft de bakens verzet. Was vroeger Nederlands In- dië, later Indonesië, het zen dingsterrein van de Hervorm de Kerk, door het dichtv allen van de deur in Indonesië zag men zich genoodzaakt uit te zien naar andere bodem. Het terrein van de nieuwe missio naire verantwoordelijkheid ligt in West-Af rika, waarheen zeer binnenkort een twintig tal Nederlandse mannen en vrouwen zal worden gezon den. Het centrum van de nieu we activiteiten komt te liggen in het voormalig Frans-Ka meroen. In eerste instantie zal het zwaar tepunt in de eerste tweetalige Afrikaanse republiek Kameron (Frans en Engels) in de medische sector komen te liggen. Daar zul len vier artsen en een vroedvrouw werken, in de eerste plaats aan de opbouw van het tijdens de burger oorlog geheel leeggeplunderde zie kenhuis in Bangwa. Een arts werkt daar reeds. Drie van de artsen en de vroedvrouw hebben lange tijd in Indonsië zendingsar- beid verricht. Kameron heeft om nog twee artsen gevraagd en de raad voor de zending tracht deze thans te vinden. Verder is van de Evangelische Kerk van Kameroen het verzoek gekomen een predi kant te sturen naar de theologi sche school in Ndounguè. De plannen die men in Kameroen heeft zijn omvangrijk. Het is een groot land, waar de Nederlands 1 Hervormde Kerk nauw zal sa menwerken met de Evangelische Kerk van Kameroen. Deze twee kerken zijn overigens de enige protestantse denominaties die in dit Afrikaanse land actief zijn. Een tiental zendingsgenootschap pen verricht daar goed werk, echter niet gezamenlijk „onder de vlag" van de Wereldraad van Ker ken. Officieel is er, van de moederlan den uit, dus geen samenwerking, maar liet onderling contact in Ka meroen is goed. Door de gróte af standen en het hierdoor onvermij delijke isolement van de zendings- posten in dit land, is het niet zo'n groot bezwaar dat er zo'n groot aantal genootschappen zendings werk verrichten, zo deelde de alge meen-secretaris van de zendings raad, mr, S. C. graaf van Rrand- w(jek, ons mee. Eind oktober zal de secretaris generaal van de Evangelische Kerk van Kameroen, de Afrikaan ds. Kotto in Oegstgeest het voor nemen van zijn kerk om nog meer hervormde zendingsarbeiders voor Kameroen te vragen, komen toe lichten. Waarschijnlijk zal voorts een conferentie met de Franse zending worden belegd (mógelijk in Parijs) waar de plannen voor Kameroen verder zullen worden ontwikkeld. CENTRUM Voor een groot deel van Afrika kan Kameroen betekenis krijgen als protestants centrum. Men wil er een centrum stichten voor ver spreiding van christelijke lectuur. Dit centrum zal worden opgezet in samenwerking met ds. Y. Sohaaf, die al twee jaren in Ka meroen werkzaam is als agent van het Nederlands Bijbel Genoot schap. De in dit centrum te pro duceren lectuur zal worden ver spreid in geheel Frans sprekend Afrika. Het geld zal ten dele uit buitenlandse fondsen worden be schikbaar gesteld. De raad voor de zending heeft besloten voor het werk in dit centrum twee mensen ter beschikking te stellen: een Frans sprekende en een Nederlan der. Voor de ontwikkeling van dit centrum zal de Nederlands Her vormde Kerk financiële steun ver lenen. Naar het nieuwste deel van de re publiek Kameroen het voorma lige Brits-Zuid-Kameroen dat door de volksstemming van 1 ok tober deel van de republiek uit maakt zal in het kader van de Bazelse zending een Nederlands predikant worden uitgestuurd. Andere Afrikaanse landen, waar de Nederlands Hei-vormde Kerk haar nieuwe zendingsverantwoor delijkheid aanvaardt zijn Dakar, Oost Nigeria en Noord Ghana, waarheen spoedig medici en theo logen zullen vertrekken. 2.5 MILJOEN Verder heeft de Hervormde Kerk in Nieuw Guinea veel zendingsac- tiviteiten, in samenwerking met de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. In dit gebied werken thans dertien predikanten, ge schoold in het zendingshuis in Oegstgeest, voorts een 120 onder wijzers, artsen, verpleegsters en anderen. Voor de Zending brengt protes tants Nederland jaarlijks ruim zes miljoen gulden bijeen, waar van de Hervormde Kerk 2.600.000 gulden. In Indonesië zijn nog een kleine dertig Nederlanders werkzaam in de zending, waarvan tien uit Oegstgeest. Voor de oorlog waren er alleen al tachtig predikanten op de Indische zendingsvelden. Dit betekent evenwel niet, dat het zendingswerk in Indonesië plat ligt, zo vertelde de heer Van Randwijck. De Javaanse kerk heeft een zeer belangrijk deel van het zendingswerk overgenomen en meer dan ooit tevoren kan wor den gesproken van een grote oogst, waar het de overgang naar het christendom betreft. De her vormde zending steunt het zen dingswerk met de mensen die nog in dit land konden blijven en voorts financieel. De omschakeling naar Afrika voor wat betreft het uitzenden van zendelingen en artsen had uiteraard een grote omschakeling in de opleiding tot gevolg. De mensen die naar Afrika vertrek ken, worden; in Nederland, Frank rijk en Engeland grondig opgeleid in het spreken van Frans of En gels, terwijl zij tevens op de hoog te worden gebracht van de struc- tuurleer van de Afrikaanse talen. In het gebied waar zij komen te werken, zullen zij zich verder in de taal moeten bekwamen. Men meent in Oegstgeest dat het vrij wel ondoenlijk is' van Oegstgeest uit de zendelingen Afrikaans te leren, maar het plan bestaat niet temin om op den duur de zendelin gen dan pas weg te zenden, wan neer zij één van de zeer vele Afri kaanse talen onder de knie heb ben. De heer Worms staakt actie schrootfraude Dc Haagse scliroothandelaar L. 'Worms, die indertijd de schrootfrau de in de E.G.K.S. aan het licht bracht, heeft zijn actie op dit gebied opgegeven, In een brief aan het „co mité schrootfraude", dat zich ook met de sehróotaffaïre bezig houdt, heeft hij verklaard „tezeer geschokt" to zijn door ervaringen van de afge lopen jaren. Motieven van velerlei aard hebben tot zijn besluit geleid. Hij is ervan overtuigd dat de tijd die hij aan zijn actie heeft besteed, goed gebruikt is geweest, zo verklaarde hij. Het „comité schrootfraude" zet de actie voort. Het heeft van de heer Worms de beschikking gekregen over alle dossiers die hij in de afgelopen jaren verzameld heeft. ^'Van en voor Vlotte roman over een jong meisje Bij de uitgeverij Helmond te Hel mond verscheen een nieuwe jeugd pocket van de hand van de schrijf ster Irene Byers in een vertaling van J. Meyknecht-Grossouw en verlucht met enkele fraaie illustraties. „Bloe men voor Melissa" i9 een boeiend boekje over een meisje, dat onder moeilijke financiële omstandigheden haar studie begint aan een bloemis- tenschool. Bij deze studie wordt Melisse gehol pen door een vriend, die haar in alle moeilijkheden bijstaat. Zij maakt kennis met een oude dame maar zij wordt in deze vriendschip ernstig be lemmerd door een medescholiere. Ve le onaangename situaties doen zich voor en zelfs worden er sieraden ontvreemd. De ontmaskering van de dief vormt het slot van dit aar dige romannetje, dat zelfs door ou deren met veel genoegen zal worden gelezen. 0 President Kennedy heeft de Amerika nen verzocht woensdag te bidden voor „Vrede in onze tijd, met vrijheid, gerech tigheid en waardigheid voor allo mensen". Sinds 1932 heeft de president der V.S. elk jaar een oproep doen uitgaan voor een nationale gebedsdag, waarbij hij het thema aangaf. Uw geld bewaren tor max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. A 170 kantoren in Nederland HOOG EN LAAG WATER 8 oktober "T nap -f nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 1.21 2.05 13.26 1.97 7.31 1.72 19.56 2.05 Terneuzen 1.46 2.20 13.54 2.13 7.59 1.89 20.25 2.22 Har.sweert 2.21 2.39 14.22 2.28 8.32 2.02 20.58 2.35 Zierikzee 3.00 1.56 14.56 1.35 S.19 1.34 20.32 1.64 Wemeldinge 3.09 1.83 15.19 1.64 8.34 1.55 20.52 1.88 9 oktober uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 1.49 2.19 13.65 2.08 S.02 1.81 20.27 2.11 Terneuzen 2.14 2.33 14.22 2.22 8.31 1.98 20.57 2.28 Hansweert 2.54 2.51 14.57 2.36 9.05 2.11 21.31 2.41 Zierikzee 3.34 1.62 15.29 1.38 8.50 1.37 21.05 1.64 Wemeldinge 3.42 1.92 15.55 1.69 9.05 1.60 21.25 1.89 H. C. Kranenburg benoemd tot Eerste-Kamerlid De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature-W. F. Lichtenauer te Rotterdam, die is be noemd tot lid van de Raad van State benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer H. C. Kranenburg (c.h.) te Rotterdam. (Advertentie) de sigaar die je goed doet! 1912. Hoewel zo'n onvrijwil lige tolpartij niets nieuws mocht heten voor de gerou tineerde heelalreizigers, be schouwden zij zulks toch als een zeer onaangename er varing. Niet alleen dat zij kans liepen ernstige ver wondingen op te lopen, maar zij vreesden bij die buitelingen delicate instru menten te beschadigen. Pi loot Storm was de eerste die zich weer een goed hou vast kon verschaffen en zijn eerste zorg gold na tuurlijk de besturing van de Pionier. Zodra hij draaiend en zwevend door de kleine ruimte zijn instru mentenbord bereikt had, corrigeerde hij zo goed mogelijk de koers waaruit zij door de meteoor getrokken waren. De vurige bol ver dween snel achter hen. Weldra was er geen enkel stuk van de staart van de lieelalzwcrver meer te ontdekken en zelfB het radar-alarm- signaal stopte eindelijk zijn doordringend ge rinkel. Er waren nauwelijks twee minuten ver lopen sedert het moment waarop Sandra het gevaar ontdekte;. „We zullen even naar buiten moeten om de schade op te nemen", verklaar de Arend alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Hij schakelde het krachtveld uit, dat de Pionier tegen doorboring had behoed en begon zich in zijn stugge heelalkostuum te wringen. Buck volgde zijn voorbeeld. Jo de Haan zegevierde te Zwevele in België Onze landgenoot Jo de Haan is win naar geworden van een wegwedstrijd voor professionals, die donderdag in het Belgische Zwevezele werd ge houden. Hij logde de 130 km af in 2 uur én 55 minuten. Dc Belgen Lambrecht en Luyten e' de Nederlander Piet Rentmeester fi nishten respectievelijk als tweede, dorde en vierde, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Piet van Est eindigde op de twaalfde plaats. Stolker winnaar „Grote Prijs van de Vriendschap" De „Grote Prijs van de Vriendschap", een wegwedstrijd voor professionals over 80 km die donderdag bij Pu- teaux (Ftankryk) is gehouden, heeft een overwinning opgeleverd voor do Nederlander Michel Stolker. De Bredanaar legde de afstand af in 1 uur 58 minuten en 42 seconden. De uitslag was verder: 2. Rohrbach (Frankrijk) op 4 sec.; 3. Igmolin (Frankrijk) op 14 sec.; 4. Bihouee (Frankrijk) z.t.; 5. Novalc (Frankrijk) op 16 sec.; 9. Jo de Roo (Nederland) op 50 sec. Judo-examens Namens de N.J.J.B. werden in de sportschool „Felix Janssens" de na volgende examens afgenomen: Gele band: J. de Jonge, Avnemuiden; J. Franse, Middelburg; P. Janse, A. Janse, Souburg. Oranje band: 'D. v. d. Velde, T. Kruysse, Vlissingen; B. Schroevers, Arnemuiden; B. Volwerk, A. Pleytte, J. Joose, T. Stommen, H. Wöhler, J. Simonse, allen uit Middelburg. Groene band: A. G. Hoefkens, P. Hu- brechtsen, A. v. Baaien, W. Jochems, J. v. Eelzen, allen uit Middelburg. Bruine band: J. Rentmeester en A. Lindenberg uit Goes. 2c graad jiu-jitsu: J. de Kuiper, Goes. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE P' h< 28 :r niel te laten opschrikken. Terwijl ze Keep gadesloeg, merkte ze aan zijn hele gezicht, dat hij wat men een „vrou wenman" noemt was - en tegelijker, tijd een vrouwengek, twee eigenschap- én die niet steeds samengaan. De .jeer Keep kon wellicht eer van nut dan een gevaar zijn, wanneer die klei ne voiik van tederheid wat werd aan gewakkerd. Ze had zichzelf kunnen uitlachen om de nogal materialistische verandering, die zo plotseling bij haar was ingetre- dén. 't Ene ogenblik verdiept in wa zige hoopvolle dromen vol romantiek en het volgende moment berekenend hoe ze een andere man zou overhalen haar te helpen. Intussen bleef haar gezicht streng, bijna stuurs. „Waarom zou u met me willen pra ten vroeg ze boos. „U hebt me in die kamer opgesloten en u schoot op me toen ik probeerde te ontsnappen." Keep zette een verdrietig bijna mee warig gezicht. ,,'t Was het enige dat me inviel, dat opsluiten," zei hij, „maar ik, zweer, dat ik niet op u heb geschoten." „Was het Vicky Darracott Hij knikte bevestigend. „Vrouwen doen graag zo tegenover elkaar," liet hij er een tikje spottend op volgen. Zijn hele stroperige manier van optre den, zijn scherts, zijn stem, alles was er op gericht haar in te palmen en enige bewondering bij haar te wek ken, bewondering voor zijn persoon, sterk genoeg om haar ten slotte voor zijn aandringen te doen bezwijken. Shirley herkende in hem een type dat ze al vroeger had ontmoet. Lui als hij noemden je meestal dadelijk „lieve kind," waren uiterst zorgzaam, vader lijk en welwillend, ook erg „man van de wereld," die praatte over het Lou vre, over Rome, over intieme plekjes alleen bij ingewijden bekend, kortom over alles waarbij een eenvoudig meisje wellicht de adem zou inhouden. Ja, misschien in de verzoeking zou ko men dat moois eens te gaan zien hij was immers zo'n lieve, aardige man en waarschijnlijk oud genoeg om haar vader te zijn... Toch had, boven en behalve dit, Wil- Jard Keep nog iets aparts. Hij bezat een zekere mate van cynisme, waar mee hij te verstaan gaf, dat het Lou vre, Rome en wat dies meer zei hem persoonlijk koud lieten, en hij ze al leen op zijn „repertoire" hield ten behoeve van voor'indrukken vatbare dwazen. „Wat die man, Jason, betreft," her nam hij, na een vluchtige blik in 't hem omringende bos. „En vroeg Shirley, haars ondanks een weinig uitdagend. Aan het even optrekken van zijn wenkbrauwen zag ze dadelijk, dat hij die uitdaging had begrepen, al liet hij er verder niets van blijken. „Kende u hem vroeg hij. Ze schudde het hoofd. „Ik had hem nooit ontmoet voor vandaag." Shirley zag, dat hij de beweging van haar lippen gadesloeg en bijna zwij gend de kleine pauze, die het laatste woord voorafging, scheen aan te vul len. „Ik ken hem goed," verzekerde Wil- iard Keep. ,,'t Is een gevaarlijk heer schap." „Gevaarlijk... voor wie „Voor u," hernam Keep, haar strak aanziende. „Is het u met opgevallen dat hij beweert u te helpen terwijl hij zelf om hulp zit te springen „Ik begrijp u niet helemaal." „Juffrouw Grey," klonk het vriende lijk, „die Jason wordt gezocht wegens moord. Was u dat bekend „Hij heeft me er niets van verteld." „U hebt het waarschijnlijk niet ge loofd. maar toevallig is het de waar heid," zei Keep. „Bovendien heeft hij ongeveer een uur geleden Norway doodgeschoten. En," ging hij voort, eer ze iets kon zeggen, „wat dat op sluiten betreft, ik moest tijd tot na denken hebben, want als ik dadelijk de politie had gewaarschuwd, zou u, juffrouw Grcy, er zeker bij betrokken zijn geraakt. Ze zouden u voor een medeplichtige hebben aangezien. Nu echter staat het er nog slechter voor, want u hebt zich opzettelijk aange sloten bij de man, die Norway heeft vermoord." Shirley wist niet goed hoe ze hierop zou antwoorden en zei gehoor gevende aan een minder gelukkige opwelling „Darracott heeft Norway doodgescho ten." „Maar lieve juffrouw Grey," hernam Keep bijna spottend, „u denkt toch niet dat de politie dit zal geloven Zie de feiten eens onder het oog. Hij Heeft u hierheen gebracht - u opzet telijk aan gevaar blootgesteld en zon neklaar bewezen, dat hij u nooit heeft liefgehad, maar alleen van u heeft geprofiteerd, als schild om zijn eigen ellendig leven te dekken Wat zou vraag ik u, ieder normaal meisje in zulke omstandigheden doen Hem verachten om zijn mis daad, er zich niets van aantrekken als hij stierf, als iemand hem doodde. Dat zou zijn verdiende loon zijn Keep zweeg even en keek haar vra- fend aan. Ze antwoordde echter niet adelljk, want ze besefte het gevaar daarvan. De man poogde haar in de val te lokken. „Misschien," sprak ze ten slotte, „maar waarom zou Jason hem heb ben vermoord „Om het oudste motief van de we reld," zei Keep. „Uit jaloezie." „U hebt blijkbaar vergeten, dat ik dc man nog maar enkele uren ken," wierp Shirley tegen. Keep baalde de schouders op en keek het bos rond, alsof hij stilzwijgend de cynische vraag stelde, wat ze daar eigenlijk deed. „Jason is iemand met een heftig tem perament," zei hij. Daarom werd hij al wegens moord gezocht toen hij hier kwam. Hij heeft een onstuimig karak ter en zal in de liefde wel precies zo zijn. Och," glimlachte Keep, „u kunt gerust aannemen, dat de politie dit voldoende motief voor misdaad zou vinden. Niet, dat het er veel op aan komt, want ze zoeken hem immers al voor een andere zaak. „U bedoelt de man van gisteravond vroeg ze opeens. Keep kneep zijn ogen samen tot glin sterende speldepuntjes. „De man van gisteravond herhaalde hij lang zaam. Shirley knikte en Keep's gezicht ver helderde., Hij zag er uit als iemand die nu alles had ontdekt wat hij wen ste te weten. Wie heeft u over Stein gesproken Norway zou het niet gedaan hebben en heeft het ook niet gedaan. Nu ko men we al dichterbij, nietwaar TT weet het van Jason. En nu," liet hij er snel opvolgen, „wie is Jason Keep nad zich bij die vraag zo op gewonden, dat hij haar bijna dreigend aan-*g, maar hij herstelde zich bij tijds. „Ik weet het niet," anrwoordde Shir ley, flauwtjes glimlachend, „niaar ik had begrepen dat u het wist." „Dan begreep u me verkeerd, juf frouw Grey," grinnikte Keep. „Ik ken liern slechts als Jason. Ik weet nu, dat hij gezocht wordt omdat iemand ontijdig was gestorven, maar tot van morgen was me niet bekend, dat de moordenaar en Jason één en dezelfde persoon waren. Jason heeft me op weg geholpen. Maar hoe heet hij wer kelijk Waar komt hij vandaan en waaron. is hij hier „Misschien wel voor jou De stem klonk prachtig melodrama tisch, als in een ouderwetse „draak" op de planken. Shirley en Keep draal den zich met een ruk om, maar de „wreker" had zijn armen vol met brood en ham, kaas en wijn. Keep's hand ging automatisch naar zijn jas zak, doch hij herinnerde zich te rech ter tijd, dat hij daar geen wapen meer had. „We spraken juist over je," zei hij ironisch. „Inderdaad hoorde ik iets dergelijks" zei Jason, die meteen zijn buit op het gras bij de rots begon neer te leg gen. „Het doet me plezier, dat je ge bleven bent, Keep, ik heb genoeg mee gebracht voor ons drieën. Ga zitten, beste jongen, ga zitten," voegde hij er vriendelijk glimlachend aan toe, „of ik zal genoodzaakt zijn, je neer te smijten. Ik ben heus een beetje moe en hongerig en daardoor een tikje kittelorig. En als lk in die stemming hen, heb ik het land aan overeind staande mensen." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10