Man deed vergif in thee van pleegdochter UGA R.T.M.-bestuur zwijgt op felle kritiek Oostduits protest over schietpartij Einde aan de vete Burger-Cals 't is een Liga-kindje! VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Artsen stonden voor raadsel Meisje zwaar ziek in ziekenhuis De Amsterdamse politie heeft dinsdagavond laat de 47-jarige stoker J. de J. in zijn woning aan de Veerstraat in Amster dam onder verdenking van po ging tot moord cq zware mis handeling van zijn 20-jarige pleegdochter Annie de Vries ge arresteerd. De man heeft gepro beerd het meisje met rattenver gif te doden. Hij heeft de poli tie verklaard, dat hij naar een middel heeft gezocht om „vrij" te komen van de vrouw, met wie hij sinds zes jaar samenleefde. Deze vrouw was de moeder van Annie de Vries. Het meisje is buiten levensgevaar, doch al haar haren zijn uitgevallen en er zijn verlammingsverschijnselen opgetreden. Het toegediende ratten vergif kan volgens prof. Froentjes van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag behalve de dood, zware blindheid en op den duur algehele verlamming tot gevolg hebben. Gebleken is dat De J. zijn pleegdoch ter het vergif op 9 of 16 september jl. heeft toegediend. Op 24 september jl. werd zij in een ziekenhuis te Baarn voor een blindendarmoperatie opge nomen. Dinsdag jl. heeft De J- zijn daad toegegeven in een brief aan de behandelende geneesheer. „Wilt U alstublieft Annie van zaal zes nieuw bloed geven, want ze heeft ca. vier weken geleden zwaar ver gif gedronken. Nu dat ik zie dat Annie zo leiden moet en haar haar kwijt is, kan ik het niet meer uithouden. Mijn geweten knaagt steeds. Dokter, hopende dat haar red", schreef De J. aan de dokter. Hij ondertekende met de volledige naam en het telefoon nummer van zijn werkgever. Raadsel De doktoren in het ziekenhuis te Baarn stonden reeds lang voor een raadsel. Ze konden geen verklaring geven voor het feit, waarom de haren van de 20-jarige patiënte zij is in- pakster bij een drukkerij zo plot seling waren uitgevallen (het meisje is bijna kaal) en dat zij na de blin dedarmoperatie nog steeds spier en andere pijnen had. Toen dinsdag jl. de brief van De J. kwam, werd meteen de politie ge waarschuwd. Aanvankelijk begreep men de relatie tussen Annie de Vries en De J. niet, maar van do buren ver namen rechercheurs dinsdagavond, dat De J. in concubinaat leefde met de moeder van Annie, die ook in het zelfde huis aan de Veerstraat woonde. Rattenvergif De J. was wel nerveus, maar niet verrast toen hij de politiemannen zag. Hij werd gearresteerd en meegenomen naar het politiebu reau aan de Overtoom, waar hij een voorlopige verklaring aflegde. „Ik heb een paar weken geleden een pulletje rattenvergif in een drogisterij op de Haarlemmerdijk gekocht", zei de man. „Een derde deel of de helft van de inhoud heb ik met water vermengd en dat in een kopje thee van Annie ge daan". Omdat de doktoren benieuwd waren te horen welk gif Annie de Vries was toegediend, opdat zij zo spoedig mo gelijk pogingen zouden kunnen doen om het kind te redden, ging een re- cheur in de drogisterij een soortge lijk busje vergif Icopen. „Ja, dat was het", zei de verdachte, toen oen hoofdinspecteur hem een busje met schroefdop toonde. Het bleek rose korrels te bevatten. Drs. Eskes van het politielaborato- rium stelde vast dat het een tallium- verbinding was, een langzaamwcr- kend zwaar vergif. Welke dosis De J. heeft toegediend, wordt nog nage gaan. In ieder geval hebben de dok toren onmiddellijk maatregelen ge troffen om het leven van het kind te redden. De verlammingsverschijnse len zijn reeds zichtbaar. Het meisje zelf weet niet wat haar is overkomen, hoewel De J. tijdens de geregelde bezoeken aan het ziekenhuis herhaal delijk heeft laten blijken, dat het zijn schuld was dat het meisje zo moest lijden. Goede man De J. heeft verklaard dat ct tus sen zijn vrouw en hem al enige tijd moeilijkheden waren over de vraag, of Annie vrij zou mogen omgaan met jongens. „Ik heb ge probeerd haar weer terug te krij gen bij haar vader, maar die wil de niet. Toen dacht ik, ais ik haar ziek maak, moet die man haar wel in huis opnemen. „Een goede man" zo oordeelde het meisje gisteren over De J. Op 9 mogelijk 16 september jl. heeft Annie de Vries de vergiftigde thee gedronken. Annie en haar moeder hebben daarvan niets gemerkt. De volgende dag klaagde het meisje evenwel over veel pijn, hetgeen De J. zo ongerust maakte, dat hij „zoals hij verklaarde" als „een hond" voor haar bed is blijven waken. Het meisje had kramp in de benen, in de maagstreek, overal. „Niets aan de hand" De huisdokter werd erbij gehaald. „Niets aan de hand" zei hij en tot hetzelfde oordeel kwamen vier ande re geconsulteerde artsen. De vijfde dokter werd 14 dagen later ontbo den. „Het is de blindedarm" zo con cludeerde hij en een dokter van de G.G.D. achtte een spoedopname ge wenst. In Amsterdam was geen zie kenhuisbed vrij en daarom werd An nie de Vries op 24 september jl. in het Baarnse ziekenhuis opgenomen en meteen geopereerd. Maar.... het haar bleef uitvallen en de spierpijnen bleven, zo erg zelfs, dat verlammingsverschijnselen optraden. De brief die De J. dinsdag jl. aan de ziekenhuisdokter schreef, loste het raadsel op. Het meisje is inmiddels een dosis tegengif toegediend. De pleegvader, die nog niet eerder voor een misdrijf niet de politie in aanra king is geweest, maakte volgens de politie een domme indruk. Hij zal vandaag aan de officier van justitie mr. W. K. baron van Dedem worden voorgeleid. (Advertentie) Krachtige Kost voor het Kind! De veelzijdige voeding. Voor baby, kleuter en schoolgaande I jeugd. „Zolang ze in de groei zijn!" Bussums raadslid failliet verklaard De ari'ondisM'inciitsrechtlnink in Amsterdam heelt de procuratiehou der van de Amsterdamse Bank in Bussuni, de 50-jarige J. F. J„ die verdacht wordt van verduistering van ruim drie ton ten nadele van cliënten van deze bank, failliet ver klaard. Tot rechter-commissaris werd be noemd mevr. mr. Lom-Van Marle en als curator werd aangewezen mr. H. J. van Leeuwen jr. te Amsterdam. Incidenten in Berlijn Vopo's schoten gisteren opnieuw De Oostduitse minister van bin nenlandse zaken, Karl Maron, heeft in protestbrieven aan de Franse troepencoinmandant in Berlijn, brigade-generaal Jean Lacomme, en de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, liet westen verantwoordelijk ge steld voor de schietpartij, die woensdagavond bij de sector grens beeft plaatsgevonden. Maron verdedigde de drie Vopo's die vanaf het dak van een gebouw bij de sectorgrens het vuur hadden ge opend op twee mannen die naar West-Berlijn trachtten te vluchten. Westberlijnse politiemannen vuurden terug omdat de Vopo's hun vuurwa pens in westelijke richting afvuur den. Eén der vluchtelingen sprong' naar beneden van het dak van het vier verdiepingen hoge gebouw, mis te liet vangzeil en werd op slag ge dood. De andere vluchteling werd gevangen genomen. Volgens Maron hadden de Vopo's slechts waarschuwingsschoten ge lost. terwijl de Westberlijnse poli tiemannen op hun Oostduitse col lega's hadden gemikt. Eén der Vopo's zou ernstig gewond zijn. In Washington gaf het State De partment een verklaring uit waar in het de schuld vdn het incident op de communisten wierp en aan kondigde dat het Westen een pro testnota zou indienen. Bouw graanoverslagbedrijf Nieuwe Haven, Antwerpen Een combinatie van Belgische graan handelaren, die zijn verenigd in de „Sobelgra", heeft de machinefabriek „Brabant" D. van Opstal N.V. in Ze venbergen de bouw opgedragen van een graanoverslag bedrijf aan de Nieuwe Haven in Antwerpen. Dit project vertegenwoordigt een be drag van ongeveer /.es miljoen gul den. Het- betreft de hoinv van vier zogenaamde zuigers, die elk vier honderd ton graan per uur kiimieu verwerken. De gevaarten zijn 56 me ter hoog en op rails verplaatsbaar langs een kade ter lengte van 400 meter. Op het ogenblik bouwt deze macliinefabriek enczolfde installatie met silo's in Amsterdam. Deze zal hi tenkort officieel in gebruik wor- I den genomen. Samenwerking stichting kunstmestfabriek Zoals in februari reeds werd mede gedeeld. hebben de Bataafse Petro leum Maatschappij N.Y., de N.V. Koninklijke Nederlandse Zoutindu- strio te Hengelo en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken N.V. besprekingen gevoerd over een samenwerking op het gebied van de vervaardiging van kunstmest stoffen. De besturen van genoemde vennoot schappen hebben thans overeenstem ming bereikt over de oprichting van een Holding-maatschappij: Verenig de Kunstmestfabrieken Meko/Alba tros N.V." Stenen Gisteren werd opnieuw door een communistische politieman gescho ten. Dit gebeurde op dezelfde plaats waar woensdag schoten waren ge wisseld. Vopo's waren daar bezig stenen te gooien naar een luidspreker van de Westduitse politie. Een Westberlijn se politieman die in een patrouille wagen kwam aangereden gelastte dè Vopo's op te houden met stenen te gooien, waarop een Vopo dreigde te schieten tenzij de Westberlijnse poli tiemannen weg zouden gaan. Hij vuurde een schot af, aldus de West berlijnse politie. Een ander incident deed zich voor toen een Westberlijnse electrieien van zijn weg was afgedwaald en geveer een meter diep op Oostduits grondgebied was terechtgekomen. De Oostberlijnse politie vuurde vier schoten af. De man bleef ongedeerd. Kamer keurt verdrag O.E.S.O. goed (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich giste ren zonder hoofdelijke stemming ver enigd met een wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag tot oprich ting van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikke ling (O.E.S.O.), welke organisatie in de plaats komt van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (de O.E.E.S.) Vooraf ging een debatje, waaraan van de zijde van de Kamer werd deelgenomen door mr. Blaisse van de K.V.P. en prof. Vondeling van de P.v.d.A. en van de kant van de re gering door staatssecretaris van bui tenlandse zaken mr. Van Houten. De beide afgevaardigden bleken o.a. be zwaren te hebben tegen de trage gang van zaken met dit wetsont werp. In andere landen, die in de nieuwe organisatie vertegenwoordigd zijn, is het verdrag al goedgekeurd, maar Nederland komt achteraan. De staatssecretaris moest toegeven, dat niet snel gewerkt is. Op bet ogen blik is dan ook in overweging hoe in het algemeen de procudure van de goedkeuring van buitenlandse ver dragen kan worden versneld. Gasontploffing Stadskanaal voor rechtbank Voor de rechtbank in Groningen heb ben gisteren terechtgestaan de 48- jarige L. K., directeur van de gasfa briek van de gemeente Onstwedde en de 41-jarige J. D., chef-fitter van dit gasbedrijf. Ze worden ervan beschuldigd door nalatigheid schuldig te zijn aan een zeer ernstig ongeluk op 6 januari 1958 toen zich aan de H.B.S.-weg 6 te Ter Apel bij de familie De Boer een gasontploffing voordeed. Drie jonge kinderen van het gezin van ds. H. P. de Boer uit Heerlen, die logeer den bij de ouders van ds. De Boer, kwamen daarbij om het leven. Ds. De Boer logeerde in januari 1958 met zijn gezin ten huize van zijn ouders aan de H.B.S.-weg te Ter Apel. In die tijd werden ten behoeve van een aardgasbedrijf in Ter Apel gasleidingen gelegd onder toezicht van het gasbedrijf te Stadskanaal (gem. Onstwedde). Op 6 januari rook ds. De Boer een sterke gaslucht in huis. Hij waar schuwde de plaatselijke gasfitter, de heer B. P. H. Hidding. Deze sleutelde wat aan de hoofdkraan, maar de gaslucht bleef in huis hangen. Omstreeks half tien 's avonds kwam de directeur persoonlijk naar de wo ning van de familie De Boer met de gasfitter G. Visser. Toen de fitter in de keuken in de buurt van de hoofd kraan stond te sleutelen ontstond er plotseling een sissend geluid. Direct daarop ontstond de explosie. Het huis geraakte in brand. Ds. De Boer trachtte nog zijn kinderen te redden, maar dat gelukte niet. Bij het speuren naar lekken was door het scheefhouden van een cilinder vloeibaar propaangas in de leidingen gekomen. De druk in de leidingen was daardoor veel hoger geworden dan de drietiende atmosfeer die de overigens niet geheel betrouwbare manometer aanwees. De officier van justitie eiste te gen de directeur K. drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 500 boete sub sidiair 100 dagen hechtenis. Te gen de chef-fitter eiste de officier een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en 250 boete subs. 155 dagen hechtenis. De beide raadslieden, mr. Ooster huis en mr. Wielenga, bepleitten vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Jongetje verdronken Gistermorgen omstreeks tien uur is de driejarige Geert van der Veen uit Garyp tijdens het spelen in een sloot naast de ouderlijke woning geraakt en verdronken. (Van onze parlementaire redacteur) Het conflict tussen minister Cals en mr. Burger, voorzitter van de P. v. d. A.-t'ractie, dat woensdag de Tweede Kamer op schrikte, heeft gisteren een kort vervolg gehad. I)e lieer Burger heelt namelijk zijn verontschul digingen aangeboden voor de indruk die hij gewekt had, dat mr. Cals een vooruitgeschoven post van de groep-Rijkens die rechtstreeks onderhandeld heeft met Soekarno ïn het kabinet zou zijn. Minister Cals was gisteren niet in de Tweede Kamer aanwezig, maar toch wilde mr. Burger graag verkla ren. dat hij het uitgewerkte steno gram van zijn redevoering nog eens had nagelezen. Hij moest toegeven, dat de grief van minister Cals juist was. Inderdaad zou men uit de 'door hem gebezigde bewoordingen kunnen opmaken, dat hïj dc heer Cals als een vooruitgeschoven post van de groep-Rijkens in liet kabinet be schouwde en dat deze ten aanzien van het kabinetsbeleid niet loyaal zou zyn. Mr. Burger had niet bedoeld dit te zeggen en hij bood zijn excu ses aan. De voorzitter, dr. Kortenhorst. meen de dat hiermee de Cals-Burger-oor- log als beëindigd beséhouwd kan worden. Jaarvergadering en jaarverslag „Alles blijft zoals vroeger" In de eerste jaarvergadering van de N.V. Rotterdamse Tram weg-Maatschappij onder de nieuwe constellatie de ge meente Rotterdam heeft ruim 99 procent van de aandelen in haar bezit gekregen is door de twee vertegenwoordigers van de zgn. „oude groep", te zamen met 0,2 procent der aan delen, gepleit voor de belangen van de groep van obligatiehou ders en houders van restantbe- wïjzen. Alle vragen, die zij stel den, hadden een ondertoon van vrees voor te grote afschrijvin gen en reserveringen, en meer malen werd gepoogd het be stuur op dit punt een verklaring te ontlokken. De nieuwe president-commisaris, de heer J. U. Schilthuis (loco-burge meester van Rotterdam), wenste geen enkele uitspraak te doen. Alles blijft, zoals vroeger, afhankelijk van de liquiditeit van het bedrijf, zo zei hij. Spreker deed slechts de toezeg ging dat het bestuur zal overwegen de aandeelhouders eventueel een be richt te zenden of uitloting en aflos sing inderdaad in december a.s. zul len plaatshebben. Kritiek van de beide aandeelhou ders was er op het feit dat het jaarverslag veel later verscheen dan het oude bestuur had toege zegd en bovendien niet eerder mocht worden gepubliceerd dan na de jaarvergadering. Bezwaren waren er ook tegen de nieuwe opstelling der cijfers, waar door de mogelijkheid tot vergelijking verviel. De directeur, dr. H. J. van Zuylen, deelde mede dat de vroegere jaar stukken waren gebaseerd op de con cessie-waarden, de nieuwe opstel ling sluit za. beter aan bij de wer kelijkheid. In vele gevallen heeft namelijk herwaardering plaatsgehad. De afschrijving op de autobussen noemde hij inderdaad hoog, maar zij was een noodzakelijkheid omdat ook de R.T.M. in de toekomst voor economischer vervoer in het Delta gebied zal overschakelen op bus sen van 12 meter lengte. Hogere lasten Het is nu wel zeker dat de tram lijn naar de eilanden in de toe komst uit de binnenstad van Rot terdam wordt geweerd. Uit de discussies bleek namelijk dat er plannen zijn voor een nieuw tram station in de buitènwijken. Daar over worden op het ogenblik on derhandelingen gevoerd met de gemeente Rotterdam. Deze zijn in een vergevorderd stadium. De jaarlijkse lasten zullen door dit alles vermoedelijk iets hoger wor den, waartegenover geen extra baten staan. De aandeelhouders Een scène uit het televisiespel „De vuurproef' van Arthur Miller, dat donderdagavond onder regie van Luc van Gent door de K.R.O.-televisie werd uitgezonde^i. Op de foto: Neïleke Knegtmans en Wim Kouwenhoven als resp. ïJetty Parris en dominee Parris. van de „oude groep" hadden dan ook duidelijk meer begrip voor een andere wijziging: het afstoten van het stukgoederenvervoer naar de plaatsen St.-Philipsland en Nieuw-Vosmeer naar de B.B.A. Deze service was reeds jaren zeer onrendabel. De positie van de Nederlandsche Spoorwegen van welk bedrijf en kele hoge functionarissen zitting heb ben in de raad van commissarissen bij de geruchtmakende aandelen transactie kwam ter sprake met een vraag of de gemeente Rotterdam plannen heeft een gedeelte van haar aandelen-pakket over te dragen. De betrokken aandeelhouder herinnerde daarbij aan een uitspraak van de mi nister van verkeer en waterstaat dat deze „niet wenst dat de N.S. zich verder interesseren in streekver- voermaatschappijen". De heer Schilt huis reageerde daarop met te zeg gen dat hij „als president-commis saris van de R.T.M. geen antwoord (kon) geven op een vraag naar de plannen van de gemeente". Winst De winst van de R.T.M. over het boekjaar 1960 bedroeg 422,32 gulden. Het dividend werd dan ook gepasseerd, hoewel het oude bestuur op een vorige vergade ring een dividend van 6 procent in het vooruitzicht had gesteld. De vergadering ging overigens, gezien de liquiditeitspositie van het bedrijf, zonder meer akkoord met de nieuwe visie. De resultaten van alle onderdelen van het bedrijf waren 6,1 procent gunstiger dan die in 1959, zodat de opgaande lijn niet werd onderbroken, maar daartegenover stond ook een niet onbelangrijke stijging van de uitgaven (8,1 procent). Die was voor al een gevolg van de toename der lonen met 150.000 gulden en het feit datdoor personeelsgebrek vele repa raties aan autobussen door derden moesten worden verricht en tevens vrachtauto's van derden moesten worden aangetrokken. De totale opbrengsten in 1960 be droegen 5,95 miljoen gulden (in 1959 5,61 miljoen gulden), de uitgaven 4,89 miljoen gulden (1959: 4,53 mil joen gulden), zodat een exploitatie saldo resteerde van 1,06 miljoen gul den (1959: 1,08 miljoen gulden). De grootste toename 121.876 gulden of 25,9 procent was in de post groepsvervoer en Iiuurreizen. Het vervoer op gewone plaatsbewijzen gaat slechts langzaam vooruit. De investeringen bedroegen in 1960: 1,01 miljoen gulden, tegen 0,73 mil joen gulden in 1959. Zij hadden be trekking op vervanging van autobus- materieel, vrachtvervoer en de in richting van diverse gebouwen. Voor 1961 wordt een lager bedrag ver wacht. Het bedrag aan afschrijvingen was 687.566 gulden. Voor de voorziening voor toekomstige vervanging van de veerschepen door automaterieel i.v. m. de gedeeltelijke gereedkoming van het Delta-plan werd 100.000 gulden gereserveerd. Ingekocht en ingetrok ken werden 84, 3^ procent obligaties van 600 gulden tegen een koers van ruim 87, en 103 restantbewijzen tot een nominale waarde van 27.608 gul den tegen een koers van ruim 60 pro cent. Het totale bedrag aan bezittingen, voorraden, materieel, deelnemingen, effecten en vorderingen beloopt 10,66 miljoen gulden. Zorgen zijn er, tenslotte, ten aanzien van de personeelsbezetting. Er was een teruggang in de sterkte van 3,4 procent; meer dan 'n kwart van het personeel werd, veelal op eigen ver zoek, vervangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5