Uitvoering Nieuw-Guineabeleid is aangepast aan omstandigheden Jongen (15) steekt koopman dood f KLANKBORD POLITIEKE T.V.-ZENDTIJD UIT KIJKGELD BETALEN j Vredesapostel mocht Oost-Berlijn niet in VRUDAG 6 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEETJWSS OO O RjlN T S Regeringsantwoord in Tweede Kamer Socialistische motie over „De Zeven Provinciënverworpen (Van onze parlementaire redacteur) De indiening door de regering van voorstellen ten aanzien van Nieuw-Guinea bij de Verenigde Naties betekent niet, dat het beleid van de regering is veranderd, zo heeft minister-president prof. De Quay gisteren in de Tweede Kamer bij de beantwoor ding van de in tweede termijn bij de algemene politieke be schouwingen over de rijksbegroting voor 1962 gemaakte opmer kingen meegedeeld. Het beleid is hetzelfde gebleven, maar de uitvoering ervan is aangepast aan de gewijzigde omstandig heden. De socialistische fractievoorzitter mr. Burger had gevraagd of de groep- Rijkens Soekarno heeft aanbevolen tegenover Nederland een harde po litiek te voeren. De minister-presi dent moest het antwoord schuldig blijven. Hij wist het niet. Wel dis tantieert de regering zich geheel van de groep-Rijkens, zo zei hij. Dat blykt onder andere al uit de voor stellen die zij bij de Verenigde Naties aanhangig heeft gemaakt. Ingenomen was prof. De Quay met de nadere verklaring van dr. Bruins Slot, de voorzitter van de antirevolu tionaire fractie. Het deed hem goed, dat de A.R.P. de voorstellen in de Verenigde Naties steunt. Motie-Burger Ten aanzien van de motie van de heer Burger, welke motie vraagt „De Zeven Provinciën" niet te verwape nen, verklaarde de minister-presi dent, dat al bij de begroting voor 1959 instemming van de kamer voor deze verwapening is verkregen en dat deze instemming daarna enkele ke ren is bevestigd. Zij is nu ter hand genomen, omdat de regering aan en kele afspraken met scheepswerven gebonden was. Eovendien is de door Amerika toegezegde installatie reeds hier te lande ontvangen. Onder deze omstandigheden wilde hij de socialis tische afgevaardigde niet toezeggen, dat aan de verwapening geen uitvoe ring zal worden gegeven, zolang niet over diens motie is beslist. De heer Burger handhaafde na deze verklaring zijn motie. Toen zij in stemming werd gebracht, werd zij met 41 tegen 65 stem- Afscheid mr. Brak van christelijke vakbeweging Mr. W. Brak heeft gisteren afscheid genomen van de christelijke vakbe weging. Omdat hij als bestuurder met pensioen is gegaan, heeft de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale hem gistermiddag in hotel „Cen traal" in Den Haag een afscheids receptie aangeboden. Mr. Brak is tal van jaren vrijge stelde geweest van de Christelijke Bedrijfsgroepencentrale. Hij was be last met de behartiging van de be langen van de arbeiders in de haven, de Rijn- en binnenscheepvaart, de leder- en de zuivelindustrie. Hij dien de de organisatie sedert 1919. Op de receptie maakten tal van per sonen uit het bedrijfsleven, van werkgevers- en van werknemerszijde hun opwachting. Allereerst voerde het woord de voor zitter van de Christelijke Bedrijfs groepencentrale, de heer C. van Ba len. Namens het Christelijk Natio naal Vakverbond sprak het Tweede- Kamerlid de heer C. van Mastrigt. Onder hen, die de heer Brak de hand ten afscheid drukten, waren oud staatsraad dr. J. Schouten, prof. mr. W. F. dc Gaay Fortman, het Tweede- Kamerlid de heer J. van Eijbergen. Aan het slot van de receptie heeft mr. Brak een woord van dank ge sproken. „OPGESCHOTEN JONGEN" Toen Sidney Thain woensdag te Cam- berwall aan de zijde van zijn bruid op het altaar toeliep was hij 102 jaar oud en „de oudste bruidegom in En geland." Tenminste dat beweerde hij. Vijf minuten na de plechtigheid duw de iemand, die het zaakje niet ver trouwde, hem zijn geboortebewijs on der de neus, waaruit bleek dat hij in 1881 ter wereld was gekomen en dus 79 jaar was. Thain was kortgeleden vooi de tele visie geïnterviewd nadat hij had aangekondigd te willen trouwen met de 73-jarige weduwe Maud Frankin. Door zijn verschijnen op de beeld buis nieuwsgierig geworden, waren duizenden personen naar het huwelijk komen kijken. De bruidegom was echt verrast. „Tij dens de oorlog werd mijn huis ge bombardeerd." zo zei hij, „mijn eevste vrouw werd gedood en toen ik in het ziekenhuis wakker werd zag ik alles niet zo scherp meer." 1-lij vervolgde „Het getal 1858 speel de door mijn hoofd en dus vertelde ik de mensen dat ik in dat jaar was geboren." „Ik heb het de afgelopen twintig jaar geloofd," zo sprak hij treurig. ..het is een vreselijke schok voor me. Ik zou niemand voor de gek willen houden om een beetje publici teit te krijgen." De kersverse mevrouw Thain was daarentegen meer dan tevreden „Ik vind het heerlijk," zo glimlachte de stralende bruid, „het betekent dat mijn bruidegom 20 jaar jonger is dan ik had gedacht. Hij is nu eigenlijk nog maar een opgeschoten jongeman vindt u niet men verworpen. Alleen de socia listen stemden voor. De commu nisten, die al eerder verklaard hadden de motie een vodje papier te achten, stemden tegen. De P.S.P.-ers hadden zich uit de zaal verwijderd. A.o.w. De kamer hield de beslissing over de tweede motie van de heer Burger, waarin gevraagd wordt de A.O.W.- uitkeringen in termijnen met in to taal 50 procent te verhogen, op ver zoek van de heer Burger aan tot de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid. Mr. Burger kwam tot dit verzoek, door de mededeling van de minister president, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid bij de be sprekingen over zijn begroting de mening van de regering over het ter zake uitgebrachte S.E.R.-advies be kend zal maken. Op het verzoek om een regeringsnota over de verkeersonveilgheid ant woordde prof. De Quay, dat de mi nister van verkeer en waterstaat hem had meegedeeld, dat geen nota zou worden ingediend, maar dat vóór de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer uitvoerig inter departementaal overleg over de ver keersveiligheid zal worden gevoerd, zodat het vraagstuk, wanneer de be groting aan de orde komt, in den brede kan worden besproken, ook van de zijde van de regering. Kiesrecht Hij deelde voorts mee, dat de re gering de mogelijkheid zal bestu deren van verlaging van de leef tijd van 30 jaar tot 25 jaar. waar op Nederlanders tot lid van de Eerste of Tweede Kamer zullen kunnen worden gekozen. Wat speculaties met recreatiegron- den aangaat meende de minister-pre sident, dat de vaststelling van plan nen in het kader van de ruimtelijke ordening een remmende invloed op deze speculaties heeft. De aankoop van recreatiegronden door buiten landers achtte de bewindsman, ge zien de uit het E.E.G.-verdrag voort vloeiende verplichtingen moeilijk te voorkomen. Het is dan ook niet de bedoeling van de regering een prijsbeheersing voor e gronden in te voeren. Eten bij Hoogovens beviel Italianen niet Italiaanse arbeiders bij de Hoogovens die woensdag weigerden te werken in verband met klachten over de voe ding op do „Arosa Sun" zijn gister middag om twee uur weer aan het werk gegaan. Zes Italianen die ble ven staken, zijn in overeenstemming met de arbeidsreglementen ontslagen. Onder de Italiaanse arbeiders die zijn gehuisvest op het logiesschip „Arosa Sun", waren woensdagavond moei lijkheden gerezen over het eten. Op de „Arosa Sun" zijn twee Italiaanse koks in dienst, maar de werknemers waren over de kwaliteit van het verstrekte voedsel toch niet tevre den. Woensdagavond verklaarden ze op nogal heftige wijze, dat ze niet konden werken, wanneer het eten niet naar hun zin was. Een deel der Italianen ging dan ook niet aan het werk. Gisterochtend werd een deputatie van vijf man ontvangen door de adjunct- directeur, die heeft toegezegd, dat hun klacht door de betreffende or ganen, zoals de ondernemingsraad, in behandeling zal worden genomen. Fatale vechtpartij in Utrecht Kwam broer bij ruzie te hulp De gebroeders V. uit Huis ter Heide kwamen gistermiddag op het hoofd bureau van politie, in Utrecht aangif te doen van een geval van mishande ling. De 31-jarige Utrechtse koop man C. A. van Ingen zou hen mis handeld hebben» De gebroeders wis ten op dat ogenblik niet, dat dezelfde koopman Van Ingen inmiddels was overleden aan verwondingen, die de jongste van de broers, een nauwe lijks vijftienjarige knaap, hem met een stiletto had toegebracht. Voorspel Het voorspel van dit. drama speelde zich af ten huize van het slachtoffer: Stroomstraat 5. Rond het middaguur stopte voor dit huis een auto, waar in de gebroeders V. zaten. De oud ste, hij is eenentwintig jaar, belde aan en bood mevrouw Van Ingen. echtgenote van het slachtoffer, een horloge te koop aan. Het gesprek over het uurwerkje ontaardde in een woordenwisseling. Mevrouw Van In- I gen kreeg een stomp en V. een ■j schoen naar zijn hoofd. Zij riep haar I man, die voor het huis bezig was zijn auto te wassen, te hulp. Volgens ooggetuigen probeerde Van Ingen de jongeman met een bak water te gooien. V. griste hem het bakje even wel uit de handen en gooide de in houd naar het hoofd van Van Ingen. Op liet bureau van de burgerlijke stand in Camberiuell, Zuid-Londen, is de 102-jarige heer Sidney Thain in het huwelijk getreden met de 73- jarige mevrouw Maud Franklin. De heer Thain, die op 7 november zijn lOSde verjaardag hoopt te vie ren, leerde zijn vrouw vijf weken geleden kennen. Na een week vriend schap deed hij een aanzoek. Later verscheen het toekomstige bruidspaar voor de televisie in het programma „verdubbel uw geld", dat wordt ge leid door Eughie Green. De heer Thain verzocht de spelleider Green bij het huwelijk als bestman op te treden. ■Zo was Eughie Green dus van zeer nabij getuige van de huwelijkskus. WENS IN K.V.P.-KRINC Eén uitzending per uieek voldoende (Van onze Haagse redactie) In verhand met het voornemen van de regering nun de politieke partijen met ingang van 1 januari a.s. tele- visie-zendijtijd ter beschikking te stellen, leeft in K.V.P.-kringen de wens, dat de politieke partijen een bijdrage zullen ontvangen uit de kijkgelden met het doel de politieke zendtijd zo goed mogelijk te kunnen verzorgen. Het ligt in de bedoeling deze kwestie bij de komende behan deling van de begroting van onder wijs aan de orde te stellen. In K.V.P.-kringen redeneert men, dat de politieke partijen de plicht heb ben de t.v.-kijkers een goed pro gramma voor te zetten, omdat er slechts één programma wordt ge bracht en men dus beslag legt op de tijd, die toekomt aan de kijkers, die geen andere keus hebben. M.ct het bieden van een goed t.v.-programma zijn echter vele duizenden guldens Brits disconto verlaagd In Engeland is het bunk-dïsconto gis teren met een half procent verlaagd tot 6'> procent. Een woordvoerder van de Bank van Engeland deelde in zijn commentaar op de discontoverlaging mede, dat het zeer hoge disconto van 7% in dertijd in ingevoerd om de overige kredietbeperkingen (die thans van kracht zullen blijven) te versterken en de druk op liet pond sterling te helpen veminderen. Bij het nastreven van deze doeleinden op korte termijn is thans voldoende vooruitgang ge boekt om een verlaging van een half procent te rechtvaardigen zonder het bereiken van de doeleinden op lange termijn, die de minister var. r-.n.-m- ciën in juli van dit jaar bekend heeft gemaakt, te schaden. gemoeid, die in geen geval door de kleinere politieke partijen zijn op te brengen. Daarom zou aan alle par tijen een gelijk bedrag uit het kijk geld ter beschikking moeten worden gesteld. Voorts is men in K.V.P.-kringen van oordeel, dat één politieke t.v.- uïtzending per week genoeg is, zodat iedere partij eens in de zes weken aan bod zal kunnen komen. De politieke t.v.-uitzending, die op dinsdagavond zou moeten plaats hebben, zou niet langer dan tien minuten mogen duren. Namens het landbouwbedrijfsleven en de organisaties van werknemers in de landbouw bood ir. M. .4. Geuze, voorzitter van de. Zeeuwse Land- bouwmaatschappij. een schilderij, voorstellende een paard, aan tijdens- de opening van het nieuwe Land bouwcentrum Zeeland te Goes. (Foto P.Z.C.i Achtervolging V. blies de aftocht en scharrelde nog wat in de buurt rond. Hij be gaf zich daarna naar zijn auto, waarin zijn broer geduldig had gewacht. Intussen was de woede bij de heer Van Ingen nog niet bekoeld. Hij besloot V. te achter volgen, vermoedend dat deze zich ergens in de buurt zou ophouden. De achtervolging werd aanvanke lijk te voet ingezet, later kreeg Van Ingen hulp van een buurman, die hem achterop de fiets mee nam. Gezamenlijk doorkruisten zij de buurt. Zij kregen de auto van de gebroe ders V. in het oog op de kruising van de Nieuwe Koekoestraat-Duif straat en Bellamystraat, de wagen moest daar wachten om ander ver keer seren. genheid te geven te pas- V echtpartij Van dit ogenblik maakte Van Ingen gebruik. Gewapend met een staaf ijzer rende hij naar de auto, en sloeg de voorruit in, waarop de oudste V. uit de auto kwam met een krik in de aanslag. Met de ijzeren staaf en de krik gingen de mannen elkaar te lijf. De jongste V. wilde een beslissing forceren. Hij mengde zich in de strijd met een stiletto, waarmee hij Van Ingen midden in de borst stak. Hierop namen de gebroeders ijlings tie benen. Hun slachtoffer strompel de de weg over en zeeg voor een huis in de Bellamystraat ineen. Toen de mannen van de geneeskundige dienst arriveerden was hij al dood. Voor zij aangifte deden, gooiden de broers het mes in de Catharijnesin- gel, op nauwelijks honderd meter afstand van het politiebureau. Zij werden daar na hun aangifte van mishandeling ingesloten op beschul diging van zware mishandeling, de dood tot gevolg hebbend, subsidiair doodslag. Het slachtoffer laat twee kinderen flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM §j Gebogen onder een kruis, dat vijf meter lang is en tachtig pond weegt, verscheen de Li- s banese „vredesapostel" Ed- 11 mond Khajat gisteren op het plein voor de Brandenburger- poort in Berlijn. Hij wilde in Oost-Berlijn voor de wereld- vrede en tegen de verdeling van de stad demonstreren. Om m zijn hals droeg Khajat een bord, waarop stond: na 2000 jaar zucht de mensheid nog altijd onder onderdrukking en M oorlog. Wanneer zal er cinde- H lijk vrede zijn? eee Khajat liep voorzichtig langs de Spaanse ruiters voor de Brandenburgerpoort, maar kwam niet ver. Tegenover hem stonden vier Oostduitse poli- tiemannen met het geweer in de aanslag. Na drie minuten heftig hcen-en-weer gepraat s dreven de politiemannen de H „vredesapostel" naar West- berlijns gtebied terug. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Sousafoons voor luchtmachtkapel Gistermorgen heeft de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, in het stadhuis aan de kapel van de koninklijke lucht macht de sousafoons (blaasinstru menten) overgedragen, die het nationale geschenk zyn bij het tienjarig bestaan van de kapel, dat in het begin van dit jaar werd gevierd. Bij de overdracht van dit geschenk, is burgemeester Hustinx nader in gegaan op de moeilijkheden die zich de laatste tijd hebben voorge daan rond de luchtmachtkapel. Het is nu zo geworden, dat ieder een in het land met meer dan mu zikale belangstelling het wel en wee van de luchtmachtkapel volgt. Deze belangstelling, aldus de bur gemeester, is niet voor honderd procent hartverwarmend. Zij spruit ten dele voort uit sensatie zucht. Niemand wordt er door ge diend, zeker niet de luchtmacht kapel. Mr. Hustinx twijfelde er overigens aan, dat zodra de hoge zeeën van het ogenblik tot kalmte zijn gekomen er een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Na de overdrachtsplechtigheid maak te de kapel met de nieuwe aan winsten een korte mars door de stad. TWEEDE KAMER 18 OKTOBER WEER BIJEEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer, die gisteren de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1962 heeft beëiudïgd, zal pas weer bijeen komen op woensdag 18 oktober. Aan de orde zal dan komen hel wets ontwerp betreffende de algemene kinderbijslagverzekering, of als het vooronderzoek- van dit wetsont werp niet is afgelopen een aantal andere wetsontwerpen, waaronder de provinciewet en het wetsontwerp betreffende de samenstelling van de Raad van State. De voorzitter, dr. Kortenliorst, heeft dit gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer meegedeeld. Het Wereldgebeuren Weer strijd om de Akropolis De laatste dagen richt radio-Mos kou speciale uitzendingen tot het Griekse volk. De nakome lingen van Leonidas en Homerus worden opgeroepen zich te bezinnen op hun positie. Die positie is inder daad vreemd. Griekenland ligt als N.A.V.O.-eiland te midden van com munistische Manden en heeft het daardoor bepaald niet gemakkelijk. Vooral economissh niet. Rusland heeft nu de Grieken opgeroepen zich uit te spreken voor een „vredeszone op de Balkan". Dat wil in de prak tijk zeggen: opheffing van het bond genootschap met andere westerse landen en een zich uitspreken voor „neutraliteit". Wat dat wil zeggen, weet men zo langzamerhand wel. Het doet. historisch gezien, grap pig aan de mannen van het Kremlin te horen spreken over de „vredeszone" op de Balkan. Als er nu één streek in Europa is, waar het voortdurend gist en kookt, dan is dat de Balkan. De wereldoorlog 1914 1918 wordt niet meer in de eerste plaats geschoven op de heerszucht van de Duitse keizer, maar mede op de grillige grenzen van de Balkan. Ook in de afgelopen oorlog hebben ze daar hun partij meegeblazen. Nog steeds worat van de Balkan als van het „kruitvat" van Europa gespro ken. Een vredeszone van de Balkan te maken, is dus wel een heel mooi ideaal. Maar de Grieken kennen de oude wensdroom van de Russen maar al te goed: hun hegemonie over de Balkanlanden tot de kust van de Middellandse Zee uit te breiden. In dat streven is Rusland na de oor log niet zo gelukkig geweest. Welis waar kreeg het trouwe helpers in Roemenië en Bulgarije, maar Zuïd- Slavië en Albanië gingen hun eigen gang. Tito moest niet zo heel veel van de Moskou-mannen hebben en raakte er zelfs mee gebrouilleerd. Albanië, dat Das Kapital als een nationale bij bel verklaarde en met fanatisme hing aan elk woord dat Marx in dit lijvige boek schreef, ontdekte zoveel kette rijen bij Kroesjtsjew e.s., dat het een geheel eigen weg ging. Vandaar dat men in Moskou graag een hechter voetpunt op de Balkan wil hebben. En vol verlangen uitkijkt naar de Grieken. De propaganda van de communis ten is feller geworden nu ko ning Paul heeft gedecreteerd, dat op 29 oktober vervroegde parle mentsverkiezingen zullen worden ge houden. Op vier december zullen de nieuwe volksvertegenwoordigers voor het eerst bijeenkomen en in Athene vraagt men zich met zorg af wie de mannen zullen zijn die de ko mende jaren de Hellas-politiek zul len bepalen. De Russische propagan da is heel zoet begonnen: de Grieken werd lyrisch voorgezongen hoe heer lijk een neutraal land is. Toen bleek dat men in Athene weinig of geen begrip voor de verlokkende neutra- liteitsvoordelen had, begon men wat rigoureuzer te worden. Men schilder de de dramatische gevolgen van een atoombom op de aeropolis. In navolging van de woorden van Kroesjtsjew. die in augustus de be roemd geworden belofte uitsprak: „De Italiaanse sinaasappelen en de aeropolis met de N.A.V.O.-raketten weg te vagen". De derde fase is men nu ingegaan. De propaganda is lomp en grof geworden. Vooral nadat be kend werd dat de N.A.V.O. aan de Griekse grens in Turkije oefeningen hield. Voorlopig neemt men aan dat de Grieken noch door verlokkingen, noch door bedreigingen uit hun po litieke evenwicht zijn gebracht. Men prijst het zelfs dat koning Paul de verkiezingen heeft vervroegd. Zodat de wereld kan zien, tot welk machts blok Griekenland wil worden gere kend. KONING PAUL ...vervroegde verkiezingen... Volgende week beraad over vervanging Hammarskjöld De voorzitter van de Veiligheids raad de Turk Menemenciouglu, heeft meegedeeld dat de Veiligheidsraad misschien begin volgende week bijeen komt om een waarnemend secreta ris-generaal van de V.N. voor te dra gen aan de algemene vergadering. Volgens welingelichte kringen is er veel reden om aan te nemen, dat de Birmaan Oe Thant zowel voor oost als voor west aanvaardbaar is. Verdronken Belgische matroos gevonden In dc Waal is ter hoogte van Loeve- stein in de gemeente Brakel het lijk gevonden van de 23-jarige Belgische matroos V. J. A. Netheve afkom stig uit Antwerpen, die op 'zaterdag 30 september bij Leeuwen van het Belgische motorschip „Rijnschelde 17" overboord viel en verdronk. Ierland is het 101ste lid van de UNESCO geworden, aldus een communi qué van de UNESCO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3