Landbouwcentrum Zeeland te Goes, het eerste in Nederland, geopend Zeeuwse Almanak Zilveren eremedaille Goes voor ir. A. W. v. d. Plassche Ir. A. G. Maris opent de weg over Veerse-Gatdam LYCEUM IN OOSTBURG IS AANZIENLIJK UITGEBREID MELKSLIJTERS SPEELDEN HET GROOTBEDRIJF IN DE KAART Huisvrouwen kochten nu blikjes melk HET ZEEUWSE FRUIT „DOET" THANS HOGE PRIJZEN Tienjarig jongetje aan gevolgen ongeval overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Het Landbouwcentrum Zeeland te Goes het eerste in Neder land is donderdagmiddag officieel geopend door de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten op landbouwgebied. In het nieuwe landbouwcentrum, dat aan bouw- en inrichtingskosten een bedrag vergde van bijna 1,8 miljoen gulden, zijn tien verschillende diensten en consulent schappen van het ministerie van landbouw ondergebracht, die voorheen in bijna evenzovele panden in Goes waren gevestigd. Door dit landbouwcentrum is de mogelijkheid geschapen, dat deze diensten tot een nauwere samenwerking komen. Meer contacten tussen diensten Het Landbouwcentrum Zeeland is met zijn vijf verdiepingen een im posant gebouw. „De gemeentelijke stedebouwkundige aanblik is met een fraai bouwwerk verrijkt", zei burgemeester dr. J. W. Noteboom van Goes ervan, die namens de gemeente Goes de eigenaresse van het gebouw een groot aan tal genodigden kon verwelkomen in de filmzaal van het gebouw. Ruim acht jaar heeft het geduurd alvorens het gebouw kon worden ge opend. De voorbereiding tot de bouw vergde niet minder dan zes jaar en (Advertentie) Kaarslicht maakt uw tafel tot feestdis! GOUDA KAARSEN de eigenlijke bouw nog eens twee jaar. „Er moesten veie moeilijkhe den overwonnen worden", zei burge meester Noteboom. „Er is zelfs een witboek van deze moeilijkheden sa mengesteld". In het kort releveerde dr. Noteboom de gang van zaken tij dens de voorbereiding. Aanvankelijk zag het er na twee jaar van inten sief overleg met verschillende minis teries hoopvol uit, maar juist op dat moment kwam de kentering. „Be grippen als „spanning op de arbeids markt", „temporisering van de-kapi taaluitgaven", „liquiditeitsmodiiijk- heden bij de gemeente en „rijksgoed keuring" gingen ih de corresponden tie met de verschillende hogere in stanties, een doorslaggevende rol spelen", aldus spreker. In 1957 begon de horizon weer wat op te klaren, maar het duur de nog tot midden 1959 alvorens de rijksgoedkeuring werd ver leend. Zo kon dan op 24 september 1959 de eerste paal voor het hoofdgebouw worden geslagen. Vervolgens droeg de burgemees- VAN uitvin TOT RING ACTIE lil Stavenisse is onlangs een ringae- tie gehouden en deze ringactie heeft met name voor de heer P. J. de Vos een bijzonder goede afloop gehad. Hij heeft er dan ook flink achteraan ge lopen, achter de strooibiljetten die door een vliegtuig werden uitgewor pen. Met niet minder dan 504 stuks kwam liij thuis. Misschien eeu beetje buiten adem, maar de nijvere verza melaar kreeg dan ook prompt de eer ste prijs. Deze bestond uit een fraaie autoped. Misschien wel liandig bij de volgende ringactie STRAKS De paarden op Walcheren staan er mooi op. Luister maar. Dit stond gisteren in de kra/nt: Hiermede berichten de smeden van Walcheren hun clientèle dat vanaf lieden op zaterdagen geen hoefbeslag -wordt uitgevoerd". Zo ver is het nu al gekomen. Mensen, mensen, waar gaan we naar toe? Na de smeden komen ongetwijfeld de tandartsen, om maar in het repara tiebedrijf te blijven. Jliermede be richten de tandartsen van Beveland hun clientèle, dat op zaterdagen geen vullingen worden uitgevoerd". En de elektriciens. „Hiermede berichten", enzovoort. Op zaterdagen geen her- stellingen meer. En de loodgieters idem dito met een sterretje. Waarna de bakkers evenmin zullen achterblij ven, gevolgd door de melkhandélaren en de krantenbezorgers, zodat we straks feestelijk het vrije week-einde ingaan met een helse kiespijn, kort sluiting, een lekkende gootsteen, bro deloos, zonder yoghurt, Stemmen wit de kerken" en kinderkrant plus klanken uit de ether. Nou ja, de radio doet het toch niet, vamoege de kort sluiting. Wanneer we dan evenwel ons -paard willen bestijgen om de beschaving te ontvluchten, blijkt het edele dier een roestige spijker in de Imker-voorhoef te hebben en lievig aan beslag toe te zijn. Maar ja, 't is zaterdag, er wordt geen hoefbeslag uitgevoerd. Geen hoefbeslag? Geen stéék wordt er uitgevoerd. Wat zullen we straks de maandag mei vreugde begroeten..... VRIENDSCHAPPELIJK Anders dan vriendschappelijk kan de zaterdag op het sportterrein van Biervliet te spelen voetbal wedstrijd niet worden. Voor de vierde maal zal dan namelijk een elftal van het gemeentepersoneel de strijd aanbinden met een elftal van de provinciale griffie. Ze be ginnen om vier uur. OPEN De bekende gezellige drukte heerste weer in het Torenlokaal in het goede Axel, toen daar de poorten voor de bejaarden weer open gingen. Ze heb ben het reuze gezellig gevonden, de bejaarden om na de zomermaanden voor de eerste maal weer bijeen te zijn. Op de eerste soos-middag, die geleid werd door vicaris S. den Blaauwen, was bet dan ook flink druk. VLIEGUÏT Minstens zo. gezellig was het reis je van 33 leden van de Terneuzen- se reisclub „Vlieguit", naar de da- mesbeurs in Den Haag. Onder lei ding van mevrouw Verlinde- Maandag richtten de dames zich in Den Haag in het bijzonder naar de modeshow, vervolgens ging de belangstelling uit naar de balc- demonstraties en voorts was on der meer een hoogtepunt van de dag het gezellige diner in Rotter dam. VINK Do Breskense vogelvereniging „De Vink" zal er voor zorgen dat het vro lijke gekwetter op 4 en 5 november in het Casino te Breskens niet van de Incht zal zijn. Want op die data wordt in genoemd gebouw een vogel tentoonstelling georganiseerd. Het zal de eerste van dit seizoen in Zeeuwsch-Vlaanderen worden en er zal een bloemenshow, met onder meer tropische planten, aan worden verbonden. Naast een uitgelezen col lectie tropische vogels, grote en klei ne parkietsoorten enzovoorts die men er zal kunnen bewonderen, zal er ook gelegenheid bestaan tot het kopen van vogeltjes. GOUD Onze rubriek zou haast onvolledig zijn, wanneer we er niet een vro lijke feestdag in konden aankon digen. Deze maal gaat het om de heer en mevrouw De Witte, uit de Dishoekstraat te Koudckerke, die volgende week woensdag precies een halve eeuw getrouwd zullen zijn. Een gouden feest dus! In Goes is donderdagmiddag het Landbouwcentrum Zeeland geopend. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die het gebouw offi cieel opende, ivenst de voorzitter van het college van consulenten voor de landbouw in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom uit Goes geluk met het nieuwe gebouw. Achter de heer Van Beekom de waarnemend-burgemees ter van Goes, dr. J. _W. Noteboom. (Foto P.Z.C.) ter van Goes het gebouw in huur over aan de directeur-generaal van de rijksgebouwendienst. Belangen Verheugd toonde de burgemeester zich over de bouw van het Land bouwcentrum in Goes. Nadat alle sprekers het woord hadden gevoerd, kwam hij hierop nog terug. „Goes is en blijft het landbouwcentrum van Zeeland. We doen in deze gemeente aan industrialisatie, maar we willen dal geenszins overschatten. Met de (Zie slot pag. 5 kol. 4) De vroegere directeur-gene- M si raai van de landbouw, ïr. A. §1 W. van der Plassche, een ge- boren en getogen Zuidbevelan- If der, is begiftigd met de ere- ff medaille in zilver van de ge- M meente Goes. Dit deelde waar- nemend burgemeester dr. J. W. Noteboom van Goes mede tjj- dens de opening van het nieu- n we Landbouwcentrum Zeeland. De zilveren eremedaille is de hoogste onderscheiding van ff de gemeente Goes. De gemeen- teraad heeft deze onderschei- ding toegekend aan de heer Van der Plassche, uit erkente- lijkheid voor hetgeen hij aan de voorbereiding van de bouw van het Landbouwcentrum heeft gedaan. „Hij is de grote |I en stuwende kracht geweest II bij het overwinnen van talrijke m moeilijkheden, welke deze n bouw met zich mee heeft ge- bracht", aldus burgemeester Noteboom. Bij de medaille hoorde een oor- konde. De voorzitter van het college van consulenten voor de land-, ff bouw in Zeeland, dr. ir. C. W. m C. van Beekom uit Goes, druk- H te zich als volgt uit: „Zonder het initiatief van de heer Van den Plassche was dit gebouw ff er niet gekomen". De commis- saris der koningin in de pro- ff f| vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. §1 C. de Casembroot, was een II van de eersten, die de onlangs H afgetreden directeur-generaal ee it van de landbouw gelukwenste ff H met deze onderscheiding. j§ IlllllllllllllllllllllllllllllllllllPlllW De directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir. A. G, Maris, zal vrij dag 27 oktober a.s. de nieuwe weg over de dam door het Veerse Gat officieel openen. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deelde dit de Zeeuwse dagbladpers mede na afloop van de opening van het nieuwe Landbouwcentrum Zeeland te Goes. De opening van de (provinciale) weg over de (rijks)dam zal de laatste officiële daad zijn van ir. Maris als directeur-generaal van rijkswater staat. Op 31 oktober a.s. gaat hij na melijk met pensioen. De commissaris maakte enig voorbehoud ten aanzien van de opening van de weg: als de weersomstandigheden gedurende de komende weken stagnatie in het werk. zouden doen optreden, zal de openingsdatum worden verschoven, deelde hij mede. NA VERBOUWING VAN EEN JAAR Deze week werd nieuwe aula in gebruik genomen In het Koningin Willielmina Ly ceum te Oostburg is deze week de nieuwe aula in gebruik genomen. Deze aula is een onderdeel van een vrij aanzienlijke uitbreiding en vernieuwing, die de schooi liecft ondergaan. De werkzaamheden hebben ruim een jaar in beslag ge nomen. De aula „eigenlijk is het een overblijflokaal voor de leerlingen van buiten Oostburg," zegt rector H. P. Waalwijk is gebouwd boven de bestaande gym nastiekzaal. Daar werd bet dak verwijderd en een geheel nieuwe verdieping op gebouwd. Het resultaat is 'n bijzonder fraaie zaal, waar de leerlingen uit de West Zeeuws-VJaamse plaatsen buiten Oostburg, tussen de middag hun boterham kunnen nuttigen. Tegen het middaguur zorgt men in de aangrenzende en tevens nieuwe keuken, dat de koffie voor de jon gelui gereed staat. Daarna kunnen de leerlingen een plaatsje vinden aan de tientallen gezellige tafel tjes. Een enorme verbetering voor de overblijvende leerlingen van deze streekschool, die voorheen beneden in de gang op banken hun boterhammen opaten of dit bij gunstig wèer buiten het schoolgebouw moesten doen. De aula is verder geschikt voor speciale bijeenkomsten, voor het geven van concerten, en als dat nodig is, voor het vertonen van films; aan één of meer klas sen. Dé school is op dc begane grond door het wegnemen van de buiten muren verder uitgebreid met een badlokaal, compleet met dertien douchecellen, waar de leerlingen desgewenst een bad kunnen nemen na de gymnastiekoefeningen. Naast het yerkléëdlokaal bevindt zich een aparte kleedkamer voor de docent,- die daar tevens de tem peratuur van het water kan rege len. Ook de gymnastiekzaal van het Koningin Wilhelmina Lyceum is belangrijk gemoderniseerd. De gehele verlichting is vernieuwd, de de verwarming is in de muren ge bouwd en de rekstokken kunnen nu heel eenvoudig in de vloer wor den geplaatst. Verwarming De oorspronkelijke kleedkamer wordt ingericht als bergplaats voor tuingereedschappen. Boven dc badkamer zijn drie nieuwe leslo kalen, een kamer voor de conrec tor en een. administratiekantoor gebouwd, Do centrale verwarming is omgebouwd van cokes- tot olie- stookinstallatie. Thans kan men ónder meer behalve in de badka mer ook in de keuken en andere plaatsen over warm water be schikken. Een automatische regelaar zorgt er voor, dat 's avonds en tijdens de weekeinden geen brandstof nut teloos wordt verbruikt. De oorspronkelijke h.b.s. van Oost burg wei d in 1920 in gebruik ge nomen. Het rijk liet de school bou wen als een bewijs van erkente lijkheid aan de West Zeeuws Vlaamse bevolking, die na de eer ste wereldoorlog heel duidelijk te kennen gaf, bij Nederland te wil len blijven. In liet najaar van 1944 werd de school vrijwel geheel vernield door oorlogshandelingen. Op de overge bleven fundamenten werd de school weer in dezelfde vorm op gebouwd en in 1953 heropend. Be gonnen werd toen met 160 leer lingen. Tlians bezoeken 270 jonge lui het lyceum, waarvan er 200 uit vrijwel alle Zeeuws Vlaamse plaat sen buiten Oostburg komen. Naast de li.b.s. heeft het lyceum een gym nasiale afdeling en een m.m.s. (Advertentie) Öüjjl de. (Qóldifnl cut DCejJjJt HjJt Gecreëerd in 1792, wordt "4711" Echte Eau de Cologne nog steeds gemaakt naar het originele geheime recept. Beroemd over de gehele wereld" om haar frisheid, haar zuiverheid, haar geur en. haar verfrissende eigenschappen. VOORZITTER HANDELSBELANG Naar aanleidiug van de causerie, die de lieer J. Michels donderdagavond voor Handelsbelang te Middelburg hield over-zijn reis, die hij voor de K.N'M.B. maakte om de ontwikke ling van het klein- en .middenbedrijf in Amerika te bestuderen, lieeft de voorzitter van Handelsbelang, de heer A. Imanse opgemerkt, dat de hoofdstedelijke melkslyters deze week blijk hebben gegeven de plaats en ontwikkeling van liet klein- en middenbedrijf in Nederland niet he lemaal door té hebben. Zij iiebben met hun houding, aldus de heer1 Imanse, het grootwinkelbedrijf In de kaart gespeeld. Want wanneer de verzorgingsgroep (in dit géval do melksljjters) niet aan do deur komt, reageren de Nederlandse huisvrou wen precies als de Amerikaanse: zij gaan een flesje melk kopen in de groothandel, zoals thans geschied is. De heer Imanse betoogde, dat vele middenstanders nog zeer gevaarlijk met hun welvaart omspringen, ook al gunt men hen gerust een vrije dag. „Het is echter zaak het publiek zo lang en zo veel mogelijk service te bieden", aldus de hoer Imanse. De heer Michels merkte in zijn cau serie op, dat in hot Nederlandse klein- cn middenbedrijf de marges re delijk en do bedrijven mooi zijn ten opzichte van de Amerikaanse. Er zyn evenwel enkele mentaliteitsver- Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's S, 7 en 21 VVWvVVVWvVVvVvVVVVVWV Slot van pag de commissionairs, de binnenlandse groothandel, de grossiers en de klein handel. De grootste blokken fruit worden in de regel gekocht door de commissio nairs, die verschillende opdrachtge vers hebben. Voor hen en trouwens ook voor de andere kopers, is iedere veilingdag een spannende, zakelijk harde wedstrijd. Want het gaat er om het fruit zo goedkoop moge lijk in te kopen en daarbij juist een luttele cent meer te betalen dan de concurrent, die ook met argusogen de verrichtingen van de traag draai ende wijzer volgt. Dit zei commissionair Hoogstrato de Bad ,uit Kapelle ervan: „Je moet er bij wijze van spreken als de kippen bij zijn. Rustig aan doen is er echt niet bij. Je kunt geen enkel risico nemen, waut je opdrachtgevers willen fruit. Geloof dat het een zenuwslopend werk is. Ik ben goed met al m'n collega's, maar in de bank voeren we een harde zakelijke strijd." En zijn collega L. J. Langevelde uit Krabbendijlco merkte op: „Jé moet op je qui vive zjjn. Soannen- der dan andere jaren? Man, het is altijd een spannende bezigheid." Beide commissionairs die wij dezer dagen op de veiling in Goes spraken, waren van oordeel, dat de prijzen te hoog liggen voor de handel. De winst- arge is te klein ten opzichte vaii de enorme sommen, die dit jaar geïn vesteerd moeten worden. In 1960 wa ren dc rollen precies omgedraaid. „Ideaal is het pas, als de prijzen mid delmatig zijn. Zo, dat het zowel lo nend is voor de kwekers als voor de handel", betoogde de heer Hoogstra- tede Bad. Een kleinhandelaar, die wij op zijn plaats in de afmijnzaal van de vei ling Goes aantroffen, vond de prij zen ook bijzonder hoog. Hij wachtte rustig af tot er een „klusje" een halve kist. soms twee of drie kisten weid geveild. De ..grote, mannen" laten dit „klein goed" voor wat het is en daardoor zijn de kleinhandela ren vaak in de gelegenheid hun in kopen voor een redelijke prijs te doen. Zolaug echter het buitenland en met name West-Dnitsland en België bereid zijn het Nederlandse fruit tegen een hoge prijs af te nemen, zal de wijzer van de veiüngklok die merkwaardig genoeg, tegen de wijzers van do klok indraait! hoge noteringen blijven aangeven. De Zeeuwse fruitteelt vaart daar, wel bij! schillen. Daarvan gaf de heer Mi-' chels een voorbeeld aan de hand van de schoenenverkoop, die een Ameri kaanse en een Nederlandse fabriek in Nieuw-Guinea wilden beginnen. De Nederlandse vertegenwoordiger seinde zijn directeur, dat er met de bevolking daar weinig te begiriïi'én was, maar de Amerikaanse verte genwoordiger vroeg om drie schepen plus een vliegtuig schoenen, terwijl hij tot dezelfde conclusie gekomen was als de Nederlandse collega, om dat do mensen op Nieuw-Guinea nog op blote voeten liepen Gezien de vrijheden voor de Ame rikaanse handel is de concurrentie veel sterker dan in Nederland. Ach tereenvolgens ging de heer Michels de verschillende concurrentiemoge lijkheden na. Een van de belangrijk ste mogelijkheden is' de winkelope ning, die vrijwel ongelimiteerd ge schieden kan; vervolgens de reclame, die enorm groot is, zodat soms één winkelstraat er twee krantepagina's voor koopt; het verlenen van kre diet, het cadeaustelsel; het vormen van inkoopverenigingen, die de prijs met ló pet. konden verlagen, terwijl ze tweemaal zo veel winst maakten in een bepaald jaar, en het scheppen van parkeergelegenheid. Het loon van liet winkelpersoneel in Amerika is driemaal zo groot als dat in de industrie. Zo verdient bij voorbeeld een winkelbediende in Los Angeles een uurloon van bijna dollar, die op het platteland van om streeks 4 V2 dollar. 1-Iet devies voor de Amerikaanse middenstander is dan verkopen. En wat ze onder meer aan de rond 132 miljoen landgenoten verkóchten gaf de heer Michels in enkele getallen weer, namelijk: 70 miljoen auto's, 155 miljoen radiotoe stellen en 52 miljoen t.v.-toestellen... In het Rode-Kruisziekenhuis te Zie- rikzee is donderdag overleden het 10- jarige knaapje Jaap je Gil jam uit Bruinisse. Het jongetje was woens dagmiddag onder een bandenwagen met suikerbieten van do lieer A. op 't Hof te Sirjansland terechtgeko men, toen het van deze wégen wilde klimmen. Ernstig, gewond was het knaapje in het ziekenhuis opgeno men. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking uiet hier en daar enige regen. .Zwaliko tot matige, later matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 7 oktober Zon op 6.50 onder 18.05 Maan op 4.02 onder 17.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2