Mevr. De Casembroot kreeg eerste Pro Juventute Oranjekalender f m\ SERVICE VERKOOP LANDBOUWCENTRUM ZEELAND TE GOES GEOPEND RIOOLWATERZUIVERING VOOR OOSTKAPELLE EEN FEIT VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 PRO JUVENTUTE Middelburj vereniging:, die geheel omvat) is donderdag haar jaar lijkse kalenderactie gestart, nadat twee bestnursleden, mevrouw M. V. Schenkenberg van Mierop-de Kat als vice-presidente en me vrouw M. Scherft-van Andel als secretaresse de eerste Oranje-ju bileumkalender 1962 hadden aan geboden aan de echtgenote van de commissaris der koningin in Zee land, mevrouw S. C. de Casem- broot-baronesse van der Feltz. Op haar beurt heeft mevrouw De Ca sembroot deze kalenderactie kracht by gezet door in een schre ven de Zeeuwse burgemeesters vrouwen te vragen deze actie te steunen. Het Pro Juventutc-bestuur met de Middelburgse rechter mr. T. W. Attema als voorzitter hoopt nu, dat de rond tweeduizend Oranje kalenders zo snel mogelijk in Zee land verspreid worden. „Zodat we nog een tweede voorraad moeten bestellen", hoopten de dames Schenkenberg van Miei'op en Scherft, toen zij ons uiteenzetten waarvoor het geld van de kalen deractie nodig is. Voorop stelde mevrouw Schenkenberg van Mier- op, dat Pro Juventute niet meer zoals vroeger algemeen het ge val was vereenzelvigd moet worden met justitionele kinderbe scherming, daar het werk in de afgelopen jaren veel meer de rich ting van de preventieve bescher ming is uitgegaan. Pro Juventute nu stelt zich ten doel om kinderen van alle gezindten, die door moeilijkheden bedreigd worden, te helpen en in samen werking met de ouders die moeilijkheden het hoofd te bieden. Duizenden kinderen worden buiten hun schuld voor enorme problemen gesteld door: ongeluk kige familie- of gezinsomstandig heden, gebrek aan harmonie en rust in de naaste omgeving, te kort aan aandacht, begrip en lei ding in de opvoeding, het ontbre ken van speelruimte en gezonde ontplooiingsmogelijkheden. Pro Juventute helpt door het houden van spreekuren in de gehele pro vincie, door preventief toezicht op verzoek van de ouders (vrij patro naat) en .op verzoek van de kin derrechter (gezinsvoogdij), door kinderen, die tijdelijk een opvoe ding buitenshuis nodig hebben, in pleeggezinnen of internaten onder Advertentie) -Uofabv Kantonrechter Bergen op Zoom Voor rijden op linker rijwielpad: f 50 boete De Bergen op Zoomse kantonrech ter, veroordeelde donderdag P. P. F. uit Sint-Maartensdijk conform de els tot een boete van 50,subs, tien dagen. F. had op 12 juni van dit jaar op de Halsterseweg van Bergen op Zoom naar Tholen zonder noodzaak op het linker rijwielpad gereden en een aanrijding veroorzaakt, waarbij een w1elr«dpr do 15 -tariff O K uif Halsteren, werd gewond F. wilde een auto inhalen, die een stilstaande autobus passeerde. Bij de ze manoeuvre kwam hij op het lin ker rijwielpad terecht met het boven vermelde gevolg. De officier van jus titie vond dit een bijzonder gevaar lijke manier van rijden. te brengen, door het inschakelen van vakantie-pleegouders en door club- en kampwerk. Terwijl hulp op verzoek van de offi ciële instanties wel gesubsidieerd wordt, gebeurt dat voor het vrije patronaat (dus voordat die in stanties ingeschakeld worden) niet. Daar juist dit preventieve werk steeds meer de aandacht gaat vragen, moet Pro Juventute over een goede kas beschikken. Dat nu wil men mede bereiken met de Oranje-jubileumkalender, die een zeer bijzonder karakter heeft gekregen in verband met het zilveren huwelijksfeest van het vorstenpaar op 7 januari 1962. In deze bijzonder fraaie kalender met negen kleurenfoto's zijn voor het merendeel ongedwongen foto's opgenomen van koningin, prins en prinsessen, waaronder één van het gehele koninklijke gezin op het januari-blad. Vier uitwijkplaatsen op weg Kats-Colijnsplaat Te smal voor zwaar verkeer Op de begroting voor het dienstjaar 1963 van het waterschap „Noord- Beveland" is een bedrag geraamd van f 3000 voor het maken van een viertal uitwijkplaatsen in de Noord Langeweg tussen Colijnsplaat en Kats. Het bestuur van het water schap streeft ernaar, nog voor het einde van dit jaar de uitwijkplaatsen gereed te maken, omdat de Noord Langeweg met name voor het zware verkeer te smal is. De dijkgraaf van het waterschap „Noord-Beveland", de heer AL W. van Arenthals heeft hierop gewezen tijdens de opening van de nieuwe pro vinciale weg Goes (De Hoop)veer haven Kats. Het verkeer van Colijns plaat rijdt over deze nieuwe verbin ding tot bij Kats en slaat daar links af. Over een afstand van enkele ki lometers moet over de smalle Noord Langeweg worden gereden, die op sommige plaatsen slechts 3% meter breed is. Twee vrachtauto's of bussen kunnen elkaar daar slechts met de grootste moeite passeren en het is reeds voorgekomen, dat een auto van de berm af in de naast de weg ge legen sloot gleed. Het bestuur van het waterschap wil thans op het smalste gedeelte van de weg vier uitwijkplaatsen maken, elk ter lengte van circa 25 meter. Moge lijk zal hiervoor reeds een beslis sing worden genomen in de maan dagmiddag in Kortgene te houden vergadering van het waterschap. (Advertentie) SERVICE-VERKOOP IS MOGELIJK DOOR DE STERKE SAMENWERKING MET DE BEKEN DE "BORONET" FABRIEKEN EXPORT kleding nu verrasend voordelig 1 DOOR MIDDEL VAN EEN UNIEKE 100 GULDEN KOPEN 50 GULDEN GRATIS UITZOEKEN 1 jaar schriftelijke garantie. 1 jaar GRATIS onderhoud. ALLEENVERKOOP FIRMA LEIJGRAAF THE COMFY ROYAL CLOTH FOR EXACTING MEN AND YOUMeSTESS BREDA: VAN COOTH- PLEIN HOEK GINNEKENSTRAAT. Venlo: Parade 40. Eindhoven: Grote Berg 16. Arnhem: Kortestraat 3. Nijmegen: Lange Burchtstraat 60. (Slot van pag. 2) landbouw zijn vele belangen gediend" zei hij. Een gemeentelijk belang noemde hij het, dat de over de gemeente ver spreide landbouwdiensten een goede huisvesting hebben gekregen. „Een gemeentelijk belang is ook, dat dit economisch belangrijke centrum in Goes is gelegen", betoogde de burge meester. Jhr. de Casembroot zei in zijn ope ningstoespraak, dat de provincie de bouw van het landbouwcentrum in Goes toejuicht. De gemeente Goes heeft veel geduld moeten uitoefenen alvorens'aan de bouw kon worden be gonnen, aldus de commissaris. „Het spreekt haast van zelf, dat een agra rische provincie als Zeeland als eer ste een landbouwcentrum heeft ge kregen, meende lijj. Hy vond het nut tig, dat de verschillende landbouw diensten thans by elkaar zitten. Het komt de contacten ten goede, betoog de hij. Plezierig noemde de commissaris het, dat de landbouw en de B.B. samen in het gebouw zitten. De B.B. heeft EERSTE FASE VOLTOOID Nieuwe installatie werd in gebruik gesteld Met vereende krachten hebben don derdagmiddag de voorzitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, en burge meester F. G. Sprenger de nieuwe ri oolzuiveringsinstallatie te Oostkapel- Ie in gebruik gesteld. De burgemees ter draaide de rioolschuif bij de in loop open en de heer Rutgers stelde, door het omdraaien van een knop, de motor in werking. Hiermee kwam voor een deel van Oostkapelle een einde aan een toestand, die aldus burgemeester Sprenger in het hui dige tijdsbestek niet meer acceptabel is. Bij deze ingebruikstelling waren on der meer tegenwoordig de burge meester van Domburg, mr. W. J. E. Crommelin, gemeenteraadsleden van naburige gemeenten en vertegen woordigers van firma's, die bij de bouw waren betrokken. De plannen hiervoor kwamen in 1952 gereed en op 1 september van het vorig jaar begon men met de werk zaamheden. De eerste fase de ri oolzuiveringsinstallatie en de riole ring van het noordelijk gedeelte van Oostkapelle is thans gereed. De kosten van deze eerste fase waren ongeveer 250.000. Voorheen ging de riool waterafvoer via open sloten, een methode zo merkte de burge meester van Oostkapelle op die wel goedkoop en gemakkelijk, maar niet meer acceptabel is. Doordat in het zomerseizoen vele toeristen Oost kapelle bevolken, was er een installa tie nodig met een behoorlijke capa citeit. Burgemeester Sprenger sprak tijdens zijn toespraak de hoop uit, dat het resterende gedeelte ook spoedig vol tooid zal zrjn. Hij bracht dank aan al len. die bij de werkzaamheden be trokken waren. Roos als bewijs Onder grote hilariteit overhandig de de burgemeester een roos aan de heer P. Hoebée, directeur van de N.V. Mabuwat. Tijdens de werkzaamheden was het namelijk nodig gebleken, dat het plantsoen in de Torenstraat werd ver plaatst De burgemeester had hierin slechts toegestemd op voor waarde. dat de planten onbescha digd zouden blijven. Dat was ge lukt. En als bewijs daarvan over handigde de heer Sprenger deze roos uit het plansoen. De voorzitter van de polder Walche ren meende dat de nieuwe installa tie niet alleen belangrijk is voor Oostkapelle, maar ook voor dc pol der Walcheren, want het polderbe stuur heeft tot taak aldus de heer Rutgers de waterverontreiniging in de polder tegen te gaan. Hij memoreerde voorts de ontwikke ling van de riolering in de Walcherse gemeenten en hy sprak de hoop uit, dat de installatie aan de verwachtin gen voldoet. Na de ingebruikstelling bezichtigden de genodigden de nieuwe rioolzuive- ringsïnstallatie. Zij werden daarby (Advertentie) Kaarslicht flatteert! GOUDA KAARSEN deskundig voorgelicht door Ir. A. Lekkerkerker, ir. J. van Duivendijk en de heer 9L J. B. Dooms van het ingenieurs- en architectenbureau voorheen J. v. Hasselt en De Koning te Nijmegen. Met vaardige hand opende burge meester F. G. Sprenger de toevoer tot de nieuwe rioolzuiverihgsinstal- latie te Oostkapelle. De voorzitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg uiterst links), keek belangstellend toe. Foto P.Z.C.) namelijk de beschikking over een speciaal als B.B.-post ingerichte kel der. Met dc verwachting uit te spre ken, dat dit fraaie gebouw „een sieraad voor Goes" er toe zal bij dragen, dat de Zeeuwse landbouw, die het niet altijd even gemakkelijk heeft, zal groeien en bloeien, ver klaarde de commissaris het gebouw voor geopend. Samenwerking Namens de minister van land bouw sprak de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, woorden van gelukwens. Het nieuwe Landbouwcentrum Zeeland schept de mogelijkheid, dat de diensten tot een nauwere samen werking komen, met name op land- en tuinbouwgebied, aldus spreker. Een economisch motief ligt mede aan de totstandkoming van het landbouwcentrum ten grondslag: waar samengevoegd wordt, werkt men voordeliger, meende hij. Hij vond het enigs zins vreemd aandoen, dat een la gere overheid in Nederland soms meer kan doen dan de hogere overheid. „Hier heeft het plaat selijk initiatief goede resultaten opgeleverd", besloot hij. De voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze overhandigde een geschenk een schilderij, voorstellende een jong paard namens het landbouwbe drijfsleven en de organisaties van werknemers in de landbouw. In een vlot en geestig speechje noem de hij het schilderij een symbool voor de in het landbouwcentrum gevestig de diensten. Woorden van felicitaties werden voorts gesproken door de heer P. v. d. Have. directeur van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. v. d. Have N.V. te Kapelle, namens het in- en uitklaringsbureau F. V. de Groof te Hansweert en de Zeeuwse exporteurs van landbouwprodukten, architect W. Messer uit Vlissingen, die het gebouw heeft ontworpen en de aannemer, ir. A. C. Korteweg, directeur van Korteweg's Bouwmaat schappij te Breda. De eerste bood een radio aan voor de kantine, de beide laatste sprekers ieder een draad motief. Namens het personeel van alle dien sten en instellingen voerde de heer G. J. van Kerkvoort, administrateur bij de rykstuinbouwvoorlichtings- dienst, bet woord. Hij overhandigde een aantal ontspanningsbenodigdhe den, zoals schaak- en damspelen, een tafeltennisspel, magnetische voetbal en ijshockeyspelen en een sjoelbak. De voorzitter van het college van consulenten voor de landbonw in Zee land, dr. ir. C. W. C. van Beekom, riikslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden deed vervolgens nog enkele mededelingen over de bouw- en inrichting van het land bouwcentrum. Speciaal richtte liij zich voorts tot de vroegere directeur- generaal van de landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, die hij een oud tegel tje, voorstellende de Toren van Ba- hel. overhandigde. Hij was van me ning, dat de gemeente een „kosteliik gebouw" beschikbaar heeft gesteld voor d<' landhnuwdiensten. Nadat ir. V. d. Plassche een kort dankwoord had gesnroken. bestond gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Nieuwe voorzitter Chr. Besturenbond Goes In de donderdagavond in „De Opril" te Goes gehouden vergadering van de christelijke besturenbond Goes cn omstreken is tot voorzitter benoemd, de heer G. Paauwe. De heer Paauwe komt in de plaats van de heer M. Meijboom, die wegens drukke werk zaamheden voor deze functie had be dankt. De heer Paauwe werd met grote meerderheid van stemmen gekozen. Hij vervulde reeds de functie van tweede voorzitter. Hij is voorts voorzitter van de Nederlandse chris telijke ambtenarenbond, die bij de Christelijke Besturenbond is aange sloten. Tijdens deze vergadering hield de heer H. Beenhakker, districtsbestuur der van het C.N.V., een inleiding over het onderwerp: „Het sociaal-econo misch leven in schema". In een ge degen betoog zette hij de gang van zaken uiteen over de taken op maat schappelijk gebied van de overheid en de maatschappelijke organisaties. Hij behandelde o.m. het samenspel tussen de werkgevers- en de werk nemersorganisaties ten aanzien van. de verantwoordelijkheid op het maat schappelijk terrein. Op de inleiding volgde een interessante discussie. Benoemd De heer G. Maas te Axel is benoemd tot districtsleider van de K.A.J. ray on Zeeland. Aanbesteding van rioleringswerken Oostkapelle B. en w. van Oostkapelle hebben donderdagmorgen aanbesteed het maken van riolering tot een lengte van 2800 meter in cn nabij de kom der gemeente, met bijbehorende wer ken. Aann. bedrijf Zeeland N.V., Middel burg ƒ206.619; fa. De Ruysscher Zn.. Biervliet 211 975; J. de Oude's aann. hedrijf NV., Biervliet voor 214.000; fa. Boone Besuyen, te Goes ƒ214.100; N. V. Elk, Schoondij- ke. 220.000; V. van Wallenburg. Middelburg 220.000; Gebrs. J. en M. Moerland Zn.. St. Annaland 220.800: fa. Gebr. Lukasse, Kloos- terzande 227.000. Examens De heer M. Kievit te Middelburg slaagde voor het volledig accoun tantsexamen. Aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde de heer A. J. de Visser uit Kapelle voor het inge nieursexamen Tuinbouwplantenteelt. Voor het kandidaatsexamen akker en weidebouw slaagde de heer M. J. J. Sinke uit Colijnsplaat. Voor het propaedeutisch examen slaagden de heren J. A. Boogaart uit Zuidzande en P. J. E. Ferket uit Graauw en Langendam. Van onze adverteerders Souburger won auto in de Spar septembercompetitie Het was donderdag een vreugdevolle dag voor de heer I. J. Guirau Jz. uit de Voorstraat 15 te Souburg. Op de ze dag ontving hij namelijk als prijs uit de „Spar-september-competitie" een DAF-600. In deze competitie, die vyf weken duurde, werd elke week als enige prijs een DAF-auto ge schonken. De vijfde en laatste auto kwam tot grote verrassing in Zeeland, in Souburg terecht. De deelnemers aan deze competitie moesten behalve enkele vragen oplos sen ook een rijmpje maken, waarin „Het voordeel bij De Spar" werd geprezen. Bij de beoordeling van de 227.000 inzendingen kwam het rijm pje van de heer Guiran, die ook de vier voorgaande weken had deelge nomen. als het beste uit de bus. Zo doende konden enkele afgevaardig den van de Spar-organisatie hem meedelen, dat hij een prijs had ge wonnen. Welke prijs dat was. vertel den zij er niet bij. Pas bij de prijs uitreiking donderdagmiddag om vier uur voor de winkel van de heer A. van Zweden in de Dijkstraat bleek, dat hij de eigenaar was geworden van de DAF. Onder grote publieke belangstelling er waren drie rijks politiemensen, die voor de afzetting zorg droegen overhandigde de heer H. C. Baaréns uit Kruiningen, de sleutels van de auto aan de heer Guiran. Van de DAF-dealer de Gebr. van Fraassen en Zn. uit Vlissingen, ontving de heer Guiran verschillende benodigdheden voor zijn nieuwe auto. Deze firma zal in de 'wagen ook een dubbele bediening inbouwen, zodat de heer Guiran in zijn eigen auto zal kunnen leren rijden. Nadat de prijs winnaar in zijn pas verworven oezit een ritje door Souburg had gemaakt, was er bij zijn Sparwinkelier een feestelijke bijeenkomst, waarop be langstellenden de heer Guiran kon den gelukwensen met het behalen van deze prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21