PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DERTIEN JAAR VOOR SPIONAGE IN S0WJET-UNIE Zes jaar celstraf en rest in arbeidskamp Nederland zwijgt na uitspraak in Kiew Zeeuws fruit „doet" thans hoge prijzen LEOPOLDSTAD WACHT OP TSJOMBE Va nd aag Kwaliteit 204e jaargang - no. 236 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse' nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 oktober '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mas. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g.red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Reydon en De Jager veroordeeld De twee Nederlandse zeelieden, Evert Reydon en Louw de Jager zijn gisteren door de krijgsraad te Kiev ieder tot 13 jaar veroor deeld, waarvan 6 jaar gevangenisstraf en 7 jaar verblijf in een arbeidskolonie „onder streng toezicht". De mannen werden officieel schuldig bevonden aan spionage voor de Nederlandse inlichtingendienst, de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie en niet nader genoemde Amerikaanse in lichtingendiensten. Reydon en De Jager hoorden het vonnis vrijwel onbewogen aan. De Jager scheen even geschokt te zijn want hij verborg zijn gelaat een ogenblik in zijn handen. Beide mannen hebben het recht binnen 7 dagen in hoger beroep te gaan. De rechters hadden zich 3 uur teruggetrokken voor het vonnis viel. „Slecht gespeeld en verloren" In het 'proces tegen de Nederlanders Evert Reydon en Louw de Jager in Kiev zijn beiden wegens spionage veroordeeld tot dertien jaar gevan genisstraf. De eis was vijftien jaar De foto toont Reydon staande in de beklaagdenbank., rechts op de foto is nog het hoofd van De Jager te zien. Reydon las zijn slotwoord voor. De dager sprak voor de vuist weg. Hij hield een korte, ietwat uitdagende rede, waarin duidelijk tot uiting kwam dat liïj als christen tegenstan der van het communisme was. Het was muisstil in de rechtszaal, toen De Jager een tengere man met kort donker haar verklaarde dat hij het spel slecht gespeeld en verloren had. „Maar met Gods hulp zal ik my in elk geval een goede ver liezer tonen". De Jager verklaarde zich schuldig te achten en de wetten van de Sowjet-Unie overtreden te hebben. „Ik heb berouw maar ik moet hier nog iets aan toevoegen". Als een soldaat vecht voor zijn zaak, aldus De Jager, en men neemt hem gevangen en vraagt hem of hij be rouw beeft, moet hjj „neen" antwoor den. „Mijn antwoord luidt ook zo". Het spijt mij dat ik in een dergelijke situatie ben. ik zou nu liever in Hol land zijn. Maar ik acht spionage on eerlijk en een verkeerde strijdme- thode. Avontuur U vraagt mjj waarom ik hier ben, zo vervolgde De Jager, ik moet hierop als volgt antwoorden: in de eerste plaats werd ik aange trokken door het avontuur. Maar dit was het niet alleen. Er speelde nog een andere, factor een rol, na melijk mijn christelijke, opvoeding en mijn christelijk geloof. Ik be schouw de communistische ideolo gie als atheïstisch en als zodanig tegengesteld aan die Aan liet christendom. Reydon zei „geen haat voor het Rus sische volk" te gevoelen. Hij a'erzocht om clementie „niet alleen voor mij zelf maar terwille van mijn vrouw en kind". „Ilc beschouw mijn misdaad een mis daad jegens hen", voegde hij hier aan toe. Bewijzen Eerder op de dag had de auditeur militair als bewijsmateriaal foto-ap paraten en ontwikkelde filmpjes ge toond, die op de verdachten waren gevonden en volgens deskundigen foto's bevatten van geheime militaire installaties. In zijn requisitoir dat 40 minuten duurde eiste de auditeur-militair de maximale straf. 15 jaar, voor wat hij „een afschuwelijke misdaad tegen Rusland en de andere socialistische landen" noemde. Na het proces mocht de heer Polak, tweede secretaris Aran de Nederland se ambassade in Moskou, even met beide mannen praten. Langere straf Reydon en De Jager hebben dus een langere straf gekregen dan do Ame rikaan Gary Powers, die \Toor zyn spionagevlucht bo\reu Rusland 10 jaar kreeg. Deze door Tuss verspreide foto toont de apparatuur, welke in de bagage van de Nederlanders Evert- Reydon en Louw de Jager zon zijn aange troffen. Uit een communiqué, dat Averd uit gegeA'en door het kabinet Aan pre mier Cyriile Adoula Aan de centrale Kongolese regering is gebleken, dat de centrale regering bereid blyft tot onderhandelingen met de regering van Katanga, om een A'reedzame op lossing te zoeken A'oor het conflict om Katanga. In het communiqué Averd gezegd, dat de centrale regering zich borg zou stellen voor de persoonlijke veiligheid van president Tsjombe, als deze naar Leopoldstad zou komen om te praten. De centrale regering weigerde echter in te gaan op de eis A-an Tsjombe.' dat de ambassadeurs van Engeland Amerika en Frankrijk zich garant zouden stellen voor zijn veiligheid; De centrale Kongolese regering gaf geen commentaar op een mondelinge boodschap van Tsjombe aan Adoula, via Mahmoed Khiari, politiek des kundige van de V.N., dat Tsjombe bereid was een delegatie van twee ministers naar Leopoldstad te zen den. Schaars contact met Moskou Den Haag heeft gegevens nog niet fimtlij* (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) De uitspraak van de krijgsraad hi>Kiev L3 jaar voor Evert Reydon en Louw de Jager is lil Nederland niet ontsteltenis vernomen. Een veroordeling liad men verwacht, maar een derge lijke lange vrijheidsstraf niet. Bij de familie van de veroordeel de Nederlanders in Amsterdam is het 50 jaar geleden, dat Beatrix de Rijk op het terrein van Hanriots vliegschool te Bétheny bij Reims als eerste y Nederlandse vrouw haar vlieg- orevet baalde. VNA'WVWVWWWVN'VVWVW Door locomotief gegrepen en gedood De 67-jarige C. Aan Batenburg is gisteraAond omstreeks zes uur door een trieste samenloop van omstan digheden om het leA'en gekomen in het Rotterdamse havengebied. Hij Averd op de Parallelweg, bij de ter reinen van de Holland Amerika Lijn, gegrepen door een kleine rangeèr- locomotief en op slag gedood. Hoe hel ongeluk is gebeurd, is nog niet duidelijk. Vermoedciyk heeft de man, nadat bij de op het spitsuur zeer drukke Parallelweg was over gestoken, §een erg gehad in de klei ne locomotief, die óp het onbewaakte spoor langs de weg naderde met een snelheid van niet meer dan 5 km per uur. Mogelijk ook is hij over het trottoir gestruikeld en op de rails gevallen. De zogenaamde begeleider, die voorop de locomotief stond, heeft nog geschreeuwd om hem te waar schuwen maar toen was liet al te laat. De man kwam onder de locomo tief en werd overreden. Sjah van Perzïe geeft bezittingen weg De sjah van Per/.ië heeft roerende en onroerende goderen ter waarde van ongeveer een half miljard gulden aan het land geschonken. De door de sjah overgedragen bezit tingen bestaan uit tankschepen, fa brieken, hotels, Aveeshuizen, zieken huizen en onroerende goederen. en Metslawier onttrok men zich aan elk contact met de pers. Ook de Nederlandse regering zweeg tot op dit moment, aan gezien nog onvoldoende gege vens telefonisch van ambassa de-secretaris, mr. P. J. Polak, die het proces bijwoonde, waren doorgekomen. Kort nadat burgemeester F. Sytse- ma van Oostdongeradeel in zijn avo- ning in Metslawier telefonisch het vonnis van de Russische krijgsraad over zijn pleegzoon Louw de Jager (26) had vernomen, béiden wij hem op. „Ik heb het tragische nieuws zo juist gehoord, ik ben volledig inge licht. Ik kan U verder niets zeggen", zei de heer Sytsema en in zijn stem was een groot verdriet merkbaar. In Amsterdam gaf de jonge écht- genote van Evert B. Reydon (30) gisteravond geen gehoor. Volgens buren was zij al een paar dagen niet thuis. Helder straalde in de Comeniusstraat licht uit alle ven sters van het vier-hoge flatblok. Alleen achter de ramen van Rey- dons woning op de derde etage bleef het donker. Een Avoordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat de Nederlandse ambassade in Moskou AToeg in de avond had op gebeld, maar dat dit gesprek slechts enkele schaarse gegevens had opge leverd. De tweede secretaris bij de ambassade, mr. P. J. Polak, had gis teren een uur met Reydon en De Jager gesproken. De heer Polak was niet alleen met de twee beklaagden geweest. Behalve de parketbewaking was het gesprek bijgewoond door vier Russen. Ook wist men in Den Haag nog niet of de twee Nederlanders gebruik zul len maken a-an de mogelijkheid tot hoger beroep. De heer Polak zal van daag een onderhoud hebben met de twee raadslieden van Reydon en De Jager en wellicht zal dan meer be kend worden. HANDELAREN NEMEN GEEN RISICO'S Veel vraag uit West-Duitsland en uit België TRAAG (li-aait (1e grote wijzer van de veiling'Ulok over (le reeks van cijfers langs de rand van het cirkelvormige bord. Het is veelal een korte weg, die de wij zer aflegt, want nauwelijks en kele tientallen cijfers gezakt, wordt de wijzer een abrupt halt toegeroepen. Opnieuw is een hoge prijs genoteerd voor een partij appels, peren, bramen of aardbeien, liet zijn momenteel dan ook „gouden tijden" voor vele Zeeuwse fruitkwekers. De wijzer van de veilingklok blijft al weken lang in „hogere regio nen" verkeren en dat betekent een beste prijs voor de fruit teler. Het is eigenlijk een merkwaardi ge zaak met de prijzen in de fruitteelt. Het ene jaar worden drie tot vier dubbeltjes betaald voor een kilogram smakelijke ap pels en het andere jaar komt de wijzer van de veilingklok niet beneden de 80 of 90 cent per kg. Dit jaar is dit laatste bet geA'a) en zó was het ook in 1959 en in 1957, beide topjaren voor dc Zeeuwse fruitteelt. Zelfs 't kroet, vaak met 3 tot 5 cent per kg be taald,, brengt nu grif een kwartje op. De hoge prijsvorming in de fruitsec tor heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats is de vraag uit West-Duitsland en België naar de produkten uit de Nederlandse boom gaarden bijzonder groot. De kilo gramopbrengsten in Duitsland zijn tot een derde van de normale oogst gereduceerd en in België tot onge veer de helft. Beide landen hebben alle invoerbeperkende maatregelen zover mogelijk A-an zich afgegooid en hun grenzen staan wijd open voor het Nederlandse fruit. Deze buiten landse vraag heeft de prijs van de appels en peren vele dubbeltjes opge-. dreven. Een factor van belang in de prijs vorming is ook dc toenemende Avelvaart in ons land, die gepaard gaat met gewijzigde consumptie gewoonten. I'er hoofd der bevol king wordt steeds meer fruit ge geten en de Nederlander is ook bereid een goede prijs te betalen voor een goed produkt. „Geleide lijk werkt dit door in de prijs", a'erldaarde ons de vóilingdircctenr van Goes, de heer S. G. Noole- lioom. Maar de uitgesproken hoge prijs is een gevolg van de slechte oogst in West-Europa. Hoewel ook in Nederland de oogst bene den normaal is, zit men hier toch aan de gunstige kant, want wat er is aan fruit, aa'ordt dik betaald. Miljoenen De omzetten op de ZeeuAvse veilin gen lopen al in de miljoenen guldens en als de tendens van hoge prijzen zich handhaaft, zullen enkele vei lingen zeker de tien miljoen gulden overschrijden. Op de veiling Goes bedraagt de weekomzet gedurende dc laatste maand ongeveer éy» tot 5 ton. Op 1 oktober j.l. was de to taalomzet van deze veiling 5,3 mil joen gulden, gelijk aan 1959 en 0,9 miljoen gulden minder dan in 1957, toen het dus nóg beter was. In de tussenliggende jaren kwam de Goe- se veiling aan een omzet van rond 3 V2 miljoen gulden op 1 oktober. Wie toch zijn het, die deze hoge prij zen op de veilingen betalen? Het zijn Zie slot pag. 2 kol. 4) De dagen, Avaarin de klant (con sument) koning was, zijn sinds lang voorbij en misschien is dat niet eens zo onprettig. Die klant droeg namelijk een kroon waarop met grote letters geschreven stond: veel eisen en weinig betalen. En het is vandaag aan de dag toch Avel tot iedereen doorgedrongen, dat op een dergelijke basis nooit een goede wel vaartspreiding in onze samenleving mogelijk is en dat dan geen sprake kan zijn van redelijke lonen en korte werktijden. Men is het er thans in Nederland wel over eens, dat de belangen van alle groepen in de samenleving tegen elkaar afgewogen dienen te worden en dat daaruit een stelsel van lonen en prijzen moet voortkomen, gericht op een aanvaardbare bestaanszeker heid voor allen. Dat de consument het daarbij niet meer alleen voor het zeggen heeft, ligt voor de hand. De consument heeft dus een be langrijk deel van zyn gezag verloren. Hij heeft nog maar weinig te zeggen over de prijzen, iets meer over de kwaliteiten en heel veel minder over het dienstbetoon. Vooral dat dienstbetoon wil in ons goede landje nog wel eens aanlei ding geven tot klachten, die men in dagbladen en in consumentenbladen kan lezen. Klachten over de prijzen hoort men min der, maar zij ke ren wel regelma tig terug en zij sorteren meestal weinig effect. Het minst hoort men klagen over de kwa liteiten. Nu is het opvallend, dat vorige week in Engeland door de La bour-party een pamfletje werd verspreid, waarin wel over die kwa liteit werd geklaagd. Het drukwerkje bevatte een beschou- Aving over de zwakke positie \'an de consument tegenover de producent en de handelaar. Het mondde uit in een reeks Avaarschuwingen tegen verkeerde praktijken en één van die verkeerde praktijken was het verko pen van goederen, die van prullerige en onbetrouwbare kwaliteit waren. In het midden latende of er nu in Engeland zovele dringende rede nen bestonden voor deze laatste waarschuwing, mag Avel worden vastgesteld, dat de consument in Nederland over de kwaliteit van de meeste Nederlandse goederen Avel ge rust kan zijn. In een tijd waarin de consument zo weinigeigen gezag hééft, moet zoiets toch wel met vol doening en heel nadrukkelijk geconstateerd worden en het klinkt des te geloofwaardiger. Avanneer deze vaststelling niet door Neder landers, maar door buitenlanders ge schiedt. De redactie van „Nederlands Fabri kaat" kreeg een rapport in handen, dat was opgesteld door een groep Duitse kwaliteitsdeskundigen, die en kele maanden geleden ons land be zocht. In dat rapport wordt Neder land aan de Duitse industriëlen ten voorbeeld gesteld voor wat betreft de kwaliteitszorg. Dit is een gebied, zegt de redactie van Nederlands Fa brikaat, waarop de Nederlandse in dustrie die van de andere Europese landen kilometers voor is. In geen enkel Europees land weten de fa brieken zo goed op de kwaliteit van hun produkten te passen als in Ne derland. Dat betekent niet, dat alles wat in Nederland gemaakt wordt het beste zou zijn wat er bestaat, maar wel dat er in verhouding tot de prijs veel zorg wordt besteed aan de kwa liteit. Het doet deugd zoiets te lezen, voor al nu de positie van de consument betrekkelijk zwak is en er blijkbaar in het buitenland wat meer op die zwakte wordt gespeculeerd dan in ons eigen land. Er is gelukkig een gebied, waarop de Nederlandse pro ducent vóór is en waarop de con sument (klant) nog een klein beetje koning is. Westen bepaalt koers inzake Berlijn Het Britse ministerie Aan buiten landse zaken heeft gisteren medege deeld dat de westelijke Grote Vier binnenkort beraadslagingen zullen A'oeren over een gezamenlijke koers bij toekomstige onderhandelingen met de Russen over Berlijn. Het overleg volgt op de ontmoeting die vandaag zal plaats vinden tus sen president Kennedy en de Russi sche minister van buitenlandse za ken. Andrei Gromvko, in Washing ton. Het doel van het westelijk overleg is om een gezamenlijke gedragslijn uit te stippelen bij eventuele onder handelingen over Berlijn. VANDALEN BIJ HET GRAF VAN HAMMARSKJÖLD Vandalen hebben het graf van secre taris-generaal Dag Hammarskjöld in Uppsala geplunderd op zoele naar souvenirs. Bloemen en zijden linten werden uit de kransen gerukt. Het koninklijke monogram van een door koning Gus- taaf gezonden krans werd er af ge scheurd. De politie overweegt het graf gedu rende de nacht te laten bewaken. OA'érdag zou dit niet nodig zijn we gens de aanwezigheid van bet per soneel van de begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1