PAGIM atrix Op de „Damesbeurs": een hele garderobe met één knippatroon ZWITSAL „Kaassalade"... in tientallen variaties Positiekleding moet praktisch zijn. GOED GEKLEED GAAN MOEDER WORDEN... MAÏZENA DU RYEA Onliflijfc verwijt GEHEIM VAN EEN ZWITSERSE CHEF-KOK: VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 P li O V INC1ALE ZEEUWSE (JOU RANT 13 Vijf bloempjes uit de Pa- rijse najaarsmodetuin: kostuum van Lanvin-Cas- tillo in beige-roodachtige tweed, waarvan het korte jasje een driehoekige kraag van blauwe wollen stof heeft; een jurkje van Laroche dat voor talloze officiële gele genheden geschikt is en uit bruin-gele wollen jersey werd gemaakt; een pakje van Dior in ha- zelnootkleurige wollen stof met de moderne uitwaaie rende rok en een asymme trische sluiting; een mantel van Nina Ricci, uitgevoerd in twee kleuren en gecompleteerd door een korte cape; en een model van Cardin met veel modieuze details, zoals een lieht-aangeduide taille, een tamelijk ruime rok, een diagonale taillelijn en een asymmetrische gar nering. Een tweed rok Ss praktisch. Wij brengen hierin een prachtkwaliteit voor 29.75. Bijpassende positieblouses reeds vanaf 19.90. heeft 't, Scheldestraat 20-22, Vlissingen. Bezitsters van een koelkast kennen waar schijnlijk het foefje wel om zelf lolly's voor de kinderen te maken: giet limo nade In de vakjes van de ijslade, leg in elk vakje een cocktailprikker en laat het vocht dan bevriezen. Voor verjaardagen en andere feestelijkheden kan men er „luxe" lolly's van maken, door in elk vak je ook nog een vruchtje te leggen: een kers of een aardbei bijvoorbeeld blik of uit diepvries. begint met EXPOSITIE-V OOR-DE-V ROUW IN DEN HAAG „Vrouw en zelfbescherming" in een instructieve stand (Van onze redactrice) Opzienbarende nieuwtjes moet men ook dit jaar niet venvachten op de Damesbeurs de aloude, want zo mag men een expositie toch wel noemen die voor de negenenzeventigste maal wordt gehouden, en de oudste consu mentenbeurs van Nederland (en van heel West-Europa) is. De enkele no viteiten zyn kleinigheden, en voor het „wolkenkrabbertje" van glas en staal, dat door de organisatoren als pièce-de-milieu van de tentoonstelling is bedoeld en dat, overigens vry onopvallend, ergens midden in de expositie ruimte staat opgesteld, zullen maar weinig bezoeksters warm lopen. Het zal wel een indrukwekkend gebouw zijn, het origineel dat daar ergens midden in New-York optorent. maar wie in de Haagse Houtrusthallen de kopie van dat renzenbouwsel ziet en de cijfers leest, die er betrekking op hebben, krijgt wel de neiging om te denken: ,;En wat dan nog?" Nee, de vrouw die de negenenzeven tigste Damesbeurs bezoekt, kan be ter haar schreden richten naar het Noviteitenpaviljoen. Daar vindt zU onder meer vele voorbeelden van de toepassing van kunstvezels in de mo de, ze ziet er een moderne vloerbe dekking, bestaande uit elastisch vilt met een bovenlaag van plastic „ge luiddempend, gemakkelijk te reini gen, en bestand tegen de inwerking van alle mogelijke stoffen" en ze zal ongetwijfeld met intense belang stelling kijken naar het als primeur voor Nederland aangekondigde knip- patronensysteem. Een systeem, waar van de patronen uit diverse delen be staan, die tot allerlei modellen kun nen worden samengevoegd, zodat men volgens do uitvinder met één patroondelenset jaar-in, jaar-uit steeds weer andere modellen kan ma ken. PLATTE OLIETANK. Of de platte olietank, die op deze Da mesbeurs te bezichtigen valt, een gloednieuwe vinding is, weten wij niet; het is in ellc geval wel een bij zonder praktische vinding. Want de gewone ronde olievaten zijn niet al leen een sta-in-de-weg, (vooral op de balkons van flatwoningen), ze zyn bovendien bepaald geen verfraaiing voor tuin of balkon. De platte muurtank is een appa raat, dat niet alleen ruimte spaart, maar ook qua vormgeving een vooruitgang betekent; het heeft de radiatorvorm, wordt te gen de muur opgehangen (de noodzaak van een speciale „stoel" vervalt dus ook) en is verkrijg baar met een inhoud van 175 "en 125 liter (voor buitenshuis), van vijftig liter (voor binnenshuis of klein balkon) en van dertig liter (bij deze laatste inhoud gaat het om een kamertankje). Er zit een wijzer op voor de oliestand, als- r A avert entte) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (18-1 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE mede een aftapkraantje voor con- denswater en het enige „maar" schuilt in de prijs: de beide groot ste maten kosten namelijk respec tievelijk tachtig en honderd gul denHet lelijke ronde vat is dus beslist goedkoper, maar wel licht zullen vele olie-stooksters zwichten voor de ruimtebesparen- de én fraai uitgevoerde oplossing, die de platte muurtank biedt. Moderne kenkens zyn er uiteraard ook op de Damesbeurs. Er is een bij zonder fraaie, prachtig afgewerkte keuken van Duitse origine in het op- bouw-systeem, met tientallen losse elementen, waarvan vele voorzien zijn van Ideine praktische snufjes; uit Scandinavië komt een keuken, die eveneens een grote opbergcapa- citeit heeft. Van hetzelfde merk zyn er praktische garderobekasten, ver vaardigd van blaukgelakt hout. Een Nederlandse firma exposeert op de beurs een handig en veilig kinder zitje, dat op alle mogelijke plaatsen te gebruiken is; aan tafel, in de tuin of op het strand, in de auto. Het is met schuimrubber gevuld en met plastic overtrokken, het heeft een veiligheidsriempje en is opklapbaar, zodat het gemakkelijk mee op reis kan worden genomen. Het kleine houten boterspaantje, waarmee de zorgzame huisvrouw vroeger de fraaiste figuurtjes in de boter maakte, ziet men niet meer in onze tijd, maar op de Damesbeurs wordt een moderne versie van dat ouderwetse spaantje gedemonstreerd: een metalen garneer-apparaatje, waarmee niet alleen allerlei boterfi- guurtjes kunnen worden gemaakt, maar waarmee men ook taarten kan garneren, sandwichsmeersels attrac tief maken en radijsjes tot grillige vormen laten opbloeien. Het is geen wonder dat in deze da- Handen houden van „atrix" 1 want „atrix"7 houdt ze mooi handcreme (Advertentie) maakt Uw groenten zo lekker. gen van internationale spanning, nu het woord „zelfbescherming" vaker dan ooit valt, een speciale stand op de Damesbeurs veel belangstelling trekt. Dat is de stand van de actie „Door vrouwen, a&n vrouwen", van de Stichting Nederlandse Federatie voor vrouwelijke- vrijwillige hulpver lening. Men geeft er voorlichting over alles wat de Nederlandse huis vrouw kan doen om in tijden van oorlog haar gezin en huis te bescher men, men kan er foldertjes krijgen, waarin een en ander wordt verteld over de V.V.H.-actïviteiten op dit ter rein, en aan de hand van een nauw keurig nagebootst woongebomv-ïn- mïniatuur wordt aangetoond, welke „beschermende maatregelen" de vrouw zelf in huis kan nemen. De Damesbeurs is nog tot en met 10 oktober in de Hontrnsthallen te Den Haag te bezichtigen. De laatste vruchtensalade Dé zomer heeft eigenlijk al afscheid van ons genomen, maar voordat het laatste zomerfruit van de markt ver dwijnt, kunnen we nog juist vruchtensla van zomervruchten ma ken. Neem er appelen, peren, perzi ken, druiven en pruimen voor, die in kleine blokjes worden verdeeld, ver meng de stukjes met wat slagroom, basterdsuiker en citroensap, en dien de vruchtensla zo koud mogelijk op in platte glazen of schaaltjes. Gehak te noten of halve walnoten vormen de garnering. Zelf truien breien voor de opgroeiende jeugd? Brei ze dan zo. dat er géén spe ciale voor- en achterkant aan zit, zodat ze naar believen kunnen worden aan getrokken. Kinderen vinden het gemak kelijk als ze zo'n trui kunnen aanschieten zonder op de voor- of achterkant te hoeven letten, en een praktische bijkom stigheid is. dat de truien op deze manier gelijkmatiger slijten. „Vuile karweitjes" doen met „weggooi-handschoenen" Variant op de aloude onvolprezen rubber huishoudhandschoende „wegwerp-handschoen". Dat is eigen lijk geen handschoen, maar een want met een duim en een wijsvinger. De ze weggooi-handschoen is bedoeld voor karweitjes, die zo vuil zijn, dat het jammer is om er een paar goede rubber huishoudhandschoenen aan te wagen. De weggooi-handschoen kost namelijk nog geen drie stuivers per paar en als ze na gebruik erg vuil zijn geworden, kan men ze dus zon der al te veel gewetenswroeging naar het vuilnisvat verwijzen. ~öan ozoutv Q tOt OZCUH) Het boekje heeft nu al heel wat pennen in beweging gebracht en eerlijk gezegd heb ik mij daar wel over verbaasd. Want op zichzelf is deze kleine brochure al thans een teken van enige kleine vooruitgang in waardering. Wie twee wereldoorlogen min or meer bewust heeft beleefd zal hier over kunnen meepraten. Wij worden nu tenminste niet meer in het onge wisse gelaten over het feit, wat ons bij de derde herhaling te wachten Wij worden ook, eindelijk, niet lan ger als onmondige kinderen be schouwd, die met een quasi-vaderlijk smoesje: „Gaat nu allen rustig sla pennaar bed worden gestuurd. Wie die in wezen angstaanjagend onverantwoordelijke dooddoener vlak voor het losbreken van hel nummer twee door de radio heeft zitten be luisteren, zoals uw dienstwillige on dergetekende, zal zich wel wachten te schamperen over dit ministeriele BB-boekje. Want ook al is het weer hinderlijk- bedillerig en wijsneuzig van toon: Blijf kalm, eerst denken, dan doen het wil ons tenminste niet meer paaien met volstrekt onzinnige pa triarchale schouderklopperij. Het boekje weet om te beginnen, net zo goed als U en ik, dat niemand een voltreffer over leeft, en dat bovendien de verwoes tingszone van een atoombom enorm groot is, wat dat eerste betreft heb ben de bombardementen van de tweede wereldoorlog ons al het no dige geleerd. Wat iedereen die enigszins beliefde na te denken echter wel met onze kerheid en angst, vervulde was de ongrijpbare en onzichtbare nawer king van de ontploffing: de besmet ting van de atmosfeer, die door wind en luchtstromen wordt meegevoerd en degenen bedreigt die ver van het ontploffingscentrum opgelucht uit hun schuilhoeken te voorschijn komen.... Het alom tegenwoordige stof is dan radioactief geladen en wee de huid die ermee in aanmerking komt.. Dat was de ontzetting die ons na Hiro- sjima niet meer met rust liet, en die juist door het zwijgen van boven af nieuw voedsel kreeg. Hirosjiraa was nog niet zozeer op ons netvlies gebrand door de licht flits der ontploffing en het gruwelijk dodenaantal, maar door het sluipend gif van het besmettingsgevaar dat zestien jaar na de catastrofe, als de lijkën lang begraven en de stadswij ken lang herbouwd zijn, nog slacht offers weet te vinden. De „kaas-salade", die koude voedzame schotel, mag volmondig een Zwitserse uitvinding ge noemd worden. Zelfs in het Zweedse kook-reper- toire waarin de koude schotel toch heel belang rijk is, vindt men op het thema kaassalade slechts enkele variaties; in de Zwitserse keuken daarentegen komt men al gauw tot een dertig, veertig varianten. Overtuigde saladeeters die de kaassalade een vaste plaats op het menu willen geven, moe ten wel weten dat er een speciale basissaus be staat voor het aanmen gen van kaassalades. Zo'n saus, die op een koele plaats een dag of /eertien is goed te hou den, wordt gemaakt van twaalf eetlepels sla olie, gemengd met twee theelepels gehakte groene kruiden, vier eetlepels mosterd en acht eetlepels mayo naise. De mosterd en de mayonaise moeten lang zaam worden toege voegd en met een garde voorzichtig door de mas sa geklopt. Tenslotte gaan hier onder flink roeren acht eetlepels witte wijnazijn door, en naar smaak wordt de saus (die vooral niet te dun mag zijn) met fijn gehakte uitjes, knoflook en kruiden vermengd. Een kaassalade als hoofdmaaltijd? Voeg to maten, eieren, worst, radijsjes, vis-uit-blik. aardappels of rijst aan de kaas toe en geef een lichte soep vooraf, dan lieeft men een complete maaltijd. Kaassalado als voorgerecht kan in platte glazen worden opgediend en wordt ge garneerd mot noten, kappertjes of met blau we druiven. Een .Américaine' wordt gemaakt door twee de len Tilsiter kaas met een deel ananas en een deel gekookte rijst te vermengen, aangemaakt met de basissaus, waar aan voor deze gelegen heid wat extra mayonai se wordt toegevoegd, en gegarneerd met stukjes augurk en garnalen. Voor een Bismarck doet men door de basissaus wat gehakte uien en wat dille; voor dc salade worden Gruyère kaas, gekookte rode bietjes, hardgekookte eieren en een paar haringfilets met elkaar vermengd in ongeveer gelijke hoe veelheden. Een „Marina- ra" bestaat uit stukjes gekookte vis, Tilsiter kaas en gekookte aard appels, vermengd met de basissaus waaraan nog wat fijngehakte uien zijn toegevoegd: een „Paysanne" wordt ge maakt uit gelijke hoe veelheden Ernmentaler kaas en komkommer, vermengd met de saus, die men enige tijd ln de bestanddelen laat trek ken. Dan zijn er nog de „Chausseur" (pittige kaas, vermengd met ge smoorde champignons en bestrooid met veel fijngehakt bieslook), de „Jardinière" (Emmen- thaler, Gruyère en Tilsi ter kaas, vermengd met gekookte worteltjes, sel derij, komkommer, to maat en stukjes gekook te bloemkool), de „Va lentin" (twee delen Em- menthaler op een deel kalfstong, een deel ge kookte macaroni en in plakjes gesneden augur ken, vermengd met een basissaus, die met to matenpuree en room wordt verfijnd). Tenslotte een „Grand Chef": stengeltjes Em- mentlialer, reepjes tong en reepjes kippevlees worden in gelijke hoe veelheden met de basis saus vermengd, op sla bladeren gelegd en met stukjes tomaat en au gurk gegarneerd. Wie deze recepten bekijkt, zal moeten toegeven dat men in Zwitserland méér van de kaas weet te maken dan in ons ei gen boter- en kaasland! Want de o.b.-methode is,beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: ©,b, tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b.tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordef, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b.tamponskunnenzichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitendekieding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onderalle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f 1.-. Speciaal f 1.25 1 GIRATIS Aan Drogorijen Mij,, Mijdrecht a Gelieve mij In discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige. geïllustreerde brochure met proe'r-i-je I o.b. tampons. p z 2 I Naam J Straat 1 Woonplaats Dat tegen dit gevaar bescherming mogelijk is, en ieder door rus tig de adviezen op te volgen een redelijke kans op overleven be zit. is ons uit dit boekje tenminste duidelijk geworden. Een schuilplaats inrichten en die in geval van alarm niet eerder verla ten dan na een gegeven sein is het minste wat een verantwoordelijke regering kan adviseren en een verstandig privé-persoon kan doen. In zoverre is alle geprikkelde ver ontwaardiging misplaatst. Men zou hoogstens de betrokken instanties kunnen verwijten dat zij nu pas, juist od een psychologisch bijzonder ongelukkig ogenblik, met deze bro chure komen aanzetten, en dus toch weer ongewild de indruk van een doekje-voor-het-bloeden vestigen. De gevreesde paniekstemming is uit gebleven, maar deze vrees had geen enkele grond gehad als wij eerder, vóór de crisis-Beriijn, van deze zelf- beschermingsmaatregelen op de hoogte waren gesteld. In elk geval weten wij nu tenminste heel globaal waar wij aan toe zijn. en worden niet, als twintig jaar geleden onvoor bereid aan ons lot overgelaten, gelijk het onmondige vee. Iets anders is natuurlijk de bitter heid die in ons opwelt bij het doordringen van de betekenis de zer waarschuwingen, en die niet de eigen regering geldt, een handjevol vrijwel weerloze burgers, zoals wij, maar de grootmachten die in staat ziin deze gruwelen op ons los te la ten. De waanzin die zelfs voor zelf vernietiging niet terugdeinst is de volkomen onberekenbare factor die elk redelijk goedwillend mens met alleen angst maar bovenal woede in boezemt. Want waartoe, zo vragen wij ons voor de zoveelste keer af, is dit al les nodig? Ook de meest agressieve agressor is niet meer gebaat bij zoveel mogelijk vernietiging, want zijn wapens be strijken nu niet alleen de aarde, maar ook de atmosfeer en straks de wereldruimte. Wie ook deze aanval begint nij zal tenslotte in zijn eigen zwaard vallen en aan zijn vermeende supe rioriteit niet het minste genoegen beleven. Laten wij vrouwen vooral geen boze ingezonden stukken gaan schrijven maar ons eerder met schaamte "bezinnen op de vraag in hoeverre wij aan de catastrofale dreiging hebben meegewerkt, door de agressiviteit van de man niet met alle macht tegen te werken, maar in tegendeel toe te juichen.... Of is het voor een vrouw die haar verantwoordelijkheid gevoelt geen bitter symptoom van verregaande vrouwelijke blindheid, dat juist ruimtevaarders als ideolen van op perste mannelijkheid worden toege juicht en bijkans aan flarden gere ten van enthousiasme? Terwijl het steevast militairen zijn die zich gewïllg lenen voor experi menten waarbij elk denkend mens zou bezwijken van angst, en die uit eindelijk dienen tot voorbereiding van een nieuwe oorlogsvoering met kosmische wapens. Laten wij ons maar braaf stilhouden, ons voorraadje aanleggen en de klei ne brochure netjes opbergen. Wij heben het ernaar gemaakt. SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17