Lek op de liggende wip Kentucky's best! f Douwè Egberts Bussums raadslid geeft zichzelf aan van 't Is lekker roken ZWARE SHAG )(D*EH soepel en vers tot de DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT 9 in handi; plastic tabakszal Altijd •fcszmgft laatste draad! Fraude bij Amsterdamsche Bank dagavond 19 september had hij Bus- sum verlaten en had onder invloed van sterke drank in Amsterdam een aanrijding veroorzaakt. Ter ontnuch tering werd hij daarom opgesloten in een cel in het bureau van politie aan de Singel en rijbewijs en auto werden hem afgenomen. Nadat hij was ont slagen, is hij per taxi naar Brussel gereden en heeft daar de trein naar Parijs genomen. Toen hij praktisch geen geld meer had, nam hij de trein naar Antwerpen, vanwaar hij lopend naar Zundert is gekomen. Alles opgemaakt Thans staat wel vast. dat van de drie ton die hij zich door het ple gen van valsheid in geschrifte heeft toegeëigend (hetgeen hij tegenover de politie heeft bekend) niet meer dan de genoemde vier gulden is overgebleven. Hij heeft verklaard, dat hij van verschillen de cliënten van de Amsterdam sche Bank, waar hij procuratie houder was, geld geleend en ge kregen had om dat te beleggen tegen een hogere rente dan een bank gewoonlijk uitkeert. Met dit geld heeft de heer J. gespeculeerd, waarbij hij grote verliezen heeft geleden. Tenslotte zag hij geen uitweg meer en heeft hij ten nadele van een oude dame in Bussum, wier vermogen door de bank werd beheerd, door het plaatsen van een valse handtekening steeds geld bij de kassier opgenomen. Dit liep op tot f38.000,Hij deed dit om zijn eigen „cliënten" regelma tig de rente van vijf en zes procent, die hij hun in het vooruitzicht had gesteld te kunnen uitkeren. Daar deze „cliënten" geregeld jaar in jaar uit hun rente ontvingen, koester den zij geen enkele argwaan. Toen de heer J. echter steeds meer tegenslag kreeg bij zijn speculaties kon hij ook die rente niet meer betalen. Aan de drank Daarna ging hij over tot liet spelen in de voormalige Belgische Kongo loterij. Toen ook dat tegenliep, raak te hij aan de drank, aldus zijn ver klaring. Melkfabrieken niet tevreden met winstmarge De mellcfabrieken verenigd in de Al gemene Vereniging voor Melkvoor- ziening (A.V.M.), hebben in een brief aan het bestuur van het produkt- schap voor zuivel de aandacht geves tigd op de naar hun mening onbevre digende marge- en prijsstelling van consumptiemelk. Vooral de prijs franco detailhandelaar, waaruit de grondstol'kosten, de verwerkingskos ten en de aan- en afvoerkosten be streden moeten worden, is ten enen male onvoldoende, aldus de brief. Twee punten geven de vereniging extra zorgen. Ten eerste de afzet van consumptiemelk, die ge'durende een reeks van jaren een voortduren de daling te zien geeft, terwijl ten tweede een actieve verkooppolitiek niet mogelijk is, omdat bij de huidige methode van prijsstelling het nemen van de voor een dergelijke afzetpoli- tiek noodzakelijke prijsrisico's uitge sloten geacht moet worden. De brief vraagt dan ook de medewerking van het bestuur van het produktschap om een voorstel tot prijsverhoging ten einde de consumptiemelkfabrieken dekking te verschaffen voor de door hen noodzakelijk te maken onkosten, te realiseren. Bij arrestatie nog vier gulden op zak Dinsdagavond is te Zundert ge arresteerd de heer J. F. J., werkzaam op liet bijkantoor van de Amsterdamsche Bank te Bussum en lid van de prot. chr. raadsfractie. De man wordt verdacht van verduistering. Bij zijn aanhouding had de heer J. nog slechts vier gulden op zak. De heer J., die op 19 september plot seling uit Bussum was verdwenen en die sindsdien spoorloos was, meldde zich 's avonds laat bij de koninklijke marechaussee in Zundert. Hij werd op transport gesteld naar Bussum, waar de commissaris van politie hem gisteren een verhoor heeft afgeno men. De heer J. die. toen hij weg ging, f 3500,op zak had, had nu nog slechts vier gulden bij zich. Op dins- Guldenslening ten laste van Sabena Naar wij vernemen, zal zeer binnen kort een syndicaat, onder leiding van de Nederlandsche llandel-Maatschap- pij N.V., overgaan tot een publieke uitgifte tot de koers van 99 pet. van een 4% pet. 20-jarige obligatielening, groot nominaal 22.000.000 ten laste van Belgische 'Naamloze Vennoot schap tot Exploitatie van het Lucht verkeer (Sabena), waarvan bij ko ninklijk besluit d.d. 3 oktober 1961 de rente en aflossing zijn gegaran deerd door de Belgische staat. Het prospectus zal worden gepubli ceerd op vrijdag 6 oktober a.s. Dit is de eerste lening in guldens ten laste van een buitenlandse debiteur, nadat de Nederlandsche Bank op 20 september j.l. had bekendgemaakt, dat zij wederom, op beperkte schaal, was overgegaan tot het afgeven van vergunningen voor de uitgifte in Ne derland van in guldens luidende obli gatieleningen ten laste van buiten landse geldnemers. Zoals gemeld, ligt liet in het voornemen van de Neder landsche Bank de nieuwe vergunnin gen in een geleidelijker tempo af te geven dan zulks is geschied in de maanden mei-juni-juli 1961, waarin voor een bedrag van 365 min. aan buitenlandse guldensleningen alhier werd geplaatst. Geheel volgens ver wachting van de beurs, is de Sabena nu de eerste die aan bod komt. D1 A. Wiskerke 60 jaar schutter Nina kan nog heel wat van haar vitale grootvader opste ken. En dan doelen we niet zo zeer op de fraaie sigaar die hij tussen de lippen meevoert, ook niet op het schieten met „den'n boog", maar op de leeftijd van de heer Wiskerke. Hoe je 82 kunt worden en dan nog de le venslustige indruk van een goede veertiger kunt maken. Hoe is het intussen met de vijf- Die sociëteit heeft ook al zo'n ge weldig mooie naam: de verenigde schutters noemen zich „De Bata vieren" en dat is helemaal niet zo gek als men bedenkt, dat die ook niet van de dorst zijn omgekomen, ader „De Batavieren" is „De Zwarte Kat" een erepeleton. Andere peletons dragen na men als „Amerika", „Elk ziju recht", „Herleving" en „De ploeg O' hi de nacht, als het half drie was, waren er steeds tien slagen. Tien slagen van een staande klok, dof, maar toch indringend als de stem van een man, die zijn tijd vooruit is. De klokeen Middel burgse klok, bleek aan een benedenbuurman te behoren. Een vereenzaamd man die we peinzend voor het instrument aan troffen. „Aha, U hebt het ontdekt. De klok is van slag" „Neen, het gaat om de gewichten. Ik weet niet, welk ilc het laatst heb opgetrokken. Trek ilc tweemaal achtereen hetzelfde gewicht op. dan vallen de tien dik ke slagen van het hele uur later dan tie dunne, die pas vijf kwartier na half drie s nachts half twaalf slaan". „Een gecompliceerd uurwerk". „Neen. Wanneer men het: zo gewend is, is dit het beste. Het wijkt nooit één minuut af'. Maar ik moet nu het gewicht optrek ken". De man maakte een keuze en hernam: ..Het is veel eenvou diger dan het lijkt. Men moet zicli niet storen aan het getal der sla gen. Alleen hun opvol ging is belangrijk. De klolc heeft in de loop der jaren haar eigen weg gekozen. De slagen der halve uren zijn al leen van invloed als zij op de kwartieren klin ken. De even slagen van liet hele uur zijn bepalend voor de halve uren, die vóór een on even heel uur komen, met een correctie van zeven. Daarom is het, als men 's nachts tien slagen hoort-, half drie. Des daags gaat dit niet op. Dan ontmoeten de gewichten elkaar. Dit noem ilc de wisselpe riode. Ze duurt zes uur. In de eerste drie hier- EZE MAAND bestaat ,,De Zwarte Kat" vijftien jaar! Maar dat is nog niet zo belangrijk als het zestigjarige schuttersschap van de heer Arie Wiskerke uit Philippine. Diamanten schutters heb je niet voor het oprapen en zeker niet van het formaat van de heer Wiskerke. Bovenstaande foto wekt zelfs het vermoeden, dat hij een goedbeklant schut- tersschooltje drijft. We staan hier voor een afbeelding van de heer Wiskerke, die zijn charmante kleindochter Nina wat vertrouwd maakt met „den boog". tienjarige „Zwarte Kat"? Begrij pelijk, dat hiermee niet Nina wordt bedoeld. „De Zwarte Kat" is een select schuttersgezelschap, een „peleton", zoals ze het in de sociëteit van Sluiskil noemen. ...goedbelclant schuttersschooltje... (Foto P.Z.C.) van loopt mijn klok t wee uur uit op de wer kelijke tijd. Maar deze voorsprong gaat in de volgende drie uren weer teloor. In Wezen is dit niet belangrijk, zowel voorsprong als achterstand zijn fictief omdat zij aan liet eind van een jaar niets op elkaar zijn uitgelopen. Wanneer men dus de wisselperiode als een tijdelijk verschijnsel accepteert, is het niet moeilijk de tijd af te lezen". De man richtte zich op, in een duidelijk gebaar nog één vraag te willen beantwoorden. „Hoe laat is het nu?" De man duwde een venster open, dat uit zag op de Abdijtoren. „Op de Lange Jan is het- nu kwart over vier. Over een. kwartier maalct mijn klok de twaalf dikke slagen vol. Ja werkelijk, het moet kwart over vier zijn". van Pluim". Maar wat deze men sen doen is vergeleken bü de meesters van „De Zwarte Kat" maar loos geschutter. Drie uiterst prominente figuren verdedigen de kleuren van dit pe leton; de heer Wiskerke is de nes tor, die reeds ver voordat „De Zwarte Kat" bestond drie maal koning in zijn woonplaats Philip pine was geweest. Daar heeft men ook een vereni ging de heer Wiskerke is er zelfs voorzitter van maar liet schijnt niet zo best te lopen. Want ofschoon de heer Wiskerke bepaald niet aan geheugenstoor nis lijdt, kan hij de vraag, hoe deze sociëteit heet, niet beant woorden. „Hè, hoe heten die nou..." peinst hij zonder er uit te komen. De voorzitter kan zich de naam van zijn vereniging niet herinneren. Toch is hij al 62 jaar lid. Zijn aandeel in „De Zwarte Kat" schijnt Philippine wat naar de achtergrond te hebben gedrongen. In Sluiskil is het ook, dat begin november met één „grote jubi- leumschieting" zowel het zestig jaar schutter zijn van de heer Wiskerke als het derde lustrum van „De Zwarte Kat" wordt ge vierd. Wiskerke zal daarbij een geducht tegenstander zijn. Toen men zijn vijftigjarig schuttersjubileum vierde knalde hij te Philippine met één schot hoofdkal en zijgaai naar beneden. Hoofdkal en zijgaai: voor niet-ingewijden natuurlijk schuttersjargon. Wat het precies is, weten wij ook niet, maar 't is bij elkaar heel wat. De schutters uit de zak van Zuid- Beveland hier komt ook de ju bilaris vandaan, hij werd te Elle- woutsdijk geboren krijgen al tijd een sneer van Wiskerke. „Er komen hier dikwijls mensen uit Zuid-Beveland. En dan zeg ik al tijd een kleine vogel afschieten is niets. Je moet de hoge pakken." Wiskerke heeft in zijn leven de hoge vogels gepakt. Zijn ouders waren wat hij noemt „keukenmensen" bij een groot man in Philippine. Daar was het dat Wiskerke ka naalwachter en havenmeester werd. Achttien jaar zou hij dat zijn, toen opende hij een café, dat één van de meest gerenommeerde mosselrestaurants van Zeeuwsch- (en Belgisch-!) Vlaanderen zou worden. Johan de Krijger, een huisschilder uit Philippine heeft Wiskerke eens geportretteerd, als „Fijnproe ver" van zijn eigen mosselen. Fijnproever is Wiskerke ook als schutter. Het roos-schieten, zoals men dat voor vijftig jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen bedreef, kon hem maar matig bekoren. „Er was veel te veel bedrog in. En bedrog, dat bestaat niet lang. Als je een goede pijlenraper had, die gaf je een dubbeltje of een kwartje of zo... En dat was niet eerlijk. Maar nou, op de liggende en de staande wip, is het een eerlijk spel op het ogenblik. En ach, ik kan nog altijd m'n vogel afschie ten hoor. Natuurlijk ben ik wel eens lek geweest. Dan had ik niet één vogel." Lek op de liggende wip. Nie mand die dat de diamanten schutter begin november zal toewensen. ...fijnproever... ft A ■■■■laai Dinsdag rvas het slopen van het zui- derlioofd in IJmuidenwaarmee on langs werd begonnen, zover gevor derd, dat de lichtopstand op het uit einde door middel van springstoffen kon worden opgeruimd. Het zuider- hoofd zal voorlopig 250 meter worden 'ingekort in verband met verrruiming vein de havenmond, waarvoor nieuwe veel langere hoofden zullen moeten worden aangelegd. De foto geeft een beeld van één van de explosies, waaraan korte tijd later het havenlicht ten onder ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5