PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KENNEDY EN GROM YKO KOMEN SAMEN Rusland wellicht bereid tot concessies Regering wijst een rechtstreeks contact met Indonesië af Méér passagiers en auto's over Oosterschelde door nieuwe weg Goes-Kats Knoop en bijl Gouden standaard Vandaag... 204e jaargang - no. 235 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. .Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 1 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel?) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3503/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. i, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel Vrijdag ontmoeting „van beslissend belang" President Kennedy zal vrijdag een ontmoeting hebben met de Sowjetminister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko. Waar nemers menen dat dit gesprek van beslissend belang is voor het eventuele verdere verloop van de Amerikaans-Russische onder handelingen over Duitsland. Gromyko en zijn Amerkiaanse ambtgenoot Dean Rusk hebben de afgelopen twee weken gesproken over een basis voor onder handelingen over Duitsland en Berlijn. Rusk en de Amerikaanse ambassadeur* in Moskou, Thompson, zullen bij het gesprek Kennedy-Gromyko aanwezig zijn. V oorstellen Moskou van westelijke ernst doordrongen liet- laatste onderhoud Rusk-Gromy- lio is volgens Amerikaanse kringen „bemoedigend" verlopen. De Sowjet- j-egerlng zou er thans van doordron gen zijn dat de westelijke mogend heden zo nodig oorlog zullen voeren. Zoals bekend zijn de westelijke mo gendheden overeengekomen slechts dan met een conferentie van minis ters van buitenlandse zaken over Duitsland en Berlijn in te stemmen, wanneer ook de Sowjet-Unie bereid is concessies te doen. Dit zou dan moeten blijken uit het verloop van de voorbereidende besprekingen, i.e. de ontmoetingen van Rusk en Gromy ko. De westelijke mogendheden wil len naar verluidt dat op een minis tersconferentie tevens wordt gespro ken over de instelling van een gede militariseerde zone in midden-Euro pa. Braziliaans blad onthult: Plannen voor bezetting van Suriname Het dagblad „Tribuna da Imprensa" waarvan Carlos Lacerda, gouverneur van de Braziliaanse staat Guanabara eigenaar is, heeft zich in heftige be woordingen gekeerd tegen de veroor deling van "de voormalige Brazili aanse minister van marine, admiraal Silvio Heek, tot tien dagen gevange nisstraf. Zaterdag had admiraal Heek gewag gemaakt van communistische infil tratie in de Braziliaanse regering. Ter verdediging van de uitlatingen van admiraal Heek, heeft „La Tribu na da Imprensa" op de voorpagina twee „onthullingen" gedaan. In de eerste plaats, zo schrijft het blad, heeft in juli jongstleden de toenmali ge president, Quadros, zijn ministers van de strijdkrachten gevraagd, bin nen dertig dagen een plan op te stel len voor het binnenvallen en het be zetten van geheel Guyana zowel Brits- en Frans-Guyana als Surina me) of gedeelten daarvan. Voorts worden volgens het blad in de staat Rio Grande do Sul nog steeds zoge naamde volksmilities opgericht en geoefend. ZEVENTIENDE RUSSISCHE KERNPROEF Do Sowjet-Uuïe heeft gistermorgen vroeg haar 17de kernproef genomen waarbij in de dampkring een explo sie werd teweeggebracht die de kracht had van enkele miljoenen ton T.N.T. Het was één vari de krachtigste ex plosies die de Russen teweegbrachten sinds zij op 1 september hun proeven met kernwapens hervatten. Als vele andere kernbommen was deze laat ste eveneens in de buurt van het eiland Nova Zcmbla tot ontploffing gebracht. Labourcongres akkoord met kernbewapening Bij schriftelijke stemming is op de jaarlijkse conferentie van de Britse Labourpartij de officiële partijpoli tiek inzake kernwapens goedgekeurd met 4.526.000 tegen 1.756.000 stem men. Het partijbestuur staat op hol stand punt dat het westen de kernwapens als afschrikwekkend middel moet handhaven zolang de Russen ze ook hebben. Op twee punten moest cle partijlei ding het onderspit, delven: de Ameri kaanse bases voor duikboten niet kernraketten in Engeland werden af gekeurd met 3.611.000 tegen 2.739.000 stemmen en het opleiden van Duitse troepen in Engeland werd veroordeeld met 3.591.000 te gen 2.733.000 stemmen. Van gezaghebbende zijde in Washing ton is vernomen dat Gromyko Rusk de volgende voorstellen heeft ge daan: De communistische staten sluiten met Oost-Duitsland een vredesver drag, de westelijke landen met West-Duitsland. Vanaf dat tijdstip ressorteert het probleem van een eventuele hereniging niet langer onder de vroegere vier bezettings machten, maar is het een zaak die alleen de twee Duitse staten aan gaat. Het westen erkent de territoriale soevereiniteit van de Duitse demo cratische republiek binnen haar huidige grenzen, die van Berlijn inbegrepen. Hierdoor zouden de oostgrens de Oder-Neisse grens met Polen en de westgrens met West-Duitsland definitief worden. Deze regeling houdt geen erkenning de facto of de jure van Oost-Duitsland in. De status van Berlijn zou door de vier bezettings machten moeten worden gewaar borgd. De westelijke toegangsrechten tot Berlijn zouden moeten worden vastgelegd in, primo, een aanvul lend verdrag tussen Oost-Duits land en de Sowjet-Unie (eventueel in hefc vredesverdrag) en, secundo, in een akkoord tussen de Sowjet- Unie en de westelijke mogeudhe- den. Het westen zou de Oostduitse autoriteiten dan kunnen beschou wen als „agenten van de Sowjet- Unie" (de theorie van Dulles), een rol die hun overigens op bepaalde punten thans reeds is toebedeeld. Oost-, noch Westduitsers krijgen de beschikking over atoomwapens. Verklede student tweede in schoonheidsconcours Een knappe brunette, die on- e der de talrijke deelneemsters I aan een schoonheidsconcours in Bar-sur-Aube, in Oost- e Frankrijk, de bijzondere aan- e dacht van publiek en jury had getrokken, moest tenslotte met I een klein puntenversehil met 1 de tweede plaats genoegen ne- men. Na de uitspraak van de jury ontpopte de „charmante 1 jongedame" zich als een 18-ja- rige student, die met 'n pruik, s geschoren benen en een goede „opmaak" de zaal een gehele I avond in bewondering had we- ten te houden. I In de Tweede Kamer heeft mi nister-president prof. J. de Quay woensdagmiddag de door acht fractievoorzitters gehou den redevoeringen beantwoord. Men ziet de premier hier tijdens zijn rede. Antwoord aan dr. Bruins Slot Verlaging van kiesgerechtigde leeftijd is in overweging (Van onze parlementaire redacteur) Evenals in de algemene politieke beschouwingen die de leden der Tweede Kamer dinsdag over de rijksbegroting voor 1962 gehouden hebben, de uiteindelijke bestuurlijke status van Ne derlands Nïeuw-Guinea in het middelpunt stoud, vormde giste ren in de Tweede Kamer ook in het antwoord van de minister president prof. De Quay de kwestie-Nieuw-Guinea liet voor naamste onderdeel. De bewindsman herhaalde de reeds meerma len door de regering afgelegde verklaring, dat zij vasthoudt aan het zelfbeschikkingsrecht en dat zij een rechtstreeks gesprek met Indonesië onmogelijk acht, omdat dit land alleen wil onder handelen op de grondslag van de onvoorwaardelijke overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Van de heer Bruins Slot, de voorzit ter van de anti-revolutionaire frac tie verwachtte de minister-president, dat hij zich, ook nu dc regering geen heil ziet ïn een gesprek met Indone sië, waarvoor de heer Bruins Slot juist de mogelijkheden onderzocht wenste te zien, met het fundamen tele uitgangspunt van het kabinet zal kunnen verenigen. De internationale situatie bespre kend, constateerde prof. De Quay, dat de welvaart in Nederland wordt overschaduwd door cle internationale onrust en de verhoging van de inter nationale spanning. Het verheugde hem, dat het over grote deel van de Kamer instemt met de verhoging van de uitgaven voor de defensie. De minister voelde niet voor een er kenning van Oost-Duitsland. De de- militariseving van West-Duitsland wees hij met beslistheid af. Verwapening Sprekend over de binnenlandse politiek zei de minister-president, dat hij het niet eens is met mr. Burger van de P. v. d. A., dat de verbouwing van Hr. Ms. „Karei Doorman" nutteloos is geweest. ftantliiK Hij ontried de aanneming van de motie-Burger, die erop aandringt ook Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" niet te verwapenen en het daarvoor benodigde geld een bedrag van 50 miljoen gulden op een doelmatiger wijze te be steden. De tweede motie-Burger die vraagt om verhoging van het ouderdoms pensioen met 50 procent vond de mi nister, nu de zaak in onderzoek is bij de S.E.R., overbodig. Kiesrecht Tan enkele kanten was aange drongen op verlaging van de kies gerechtigde leeftijd tot 21 jaar, vooral omdat het een vreemde si tuatie zou zijn, dat de Neder landers van 21 jaar af in de toe komst kunnen worden opgeroepen voor de Europese verkiezingen en zij voor hun eigen vertegenwoor digende lichamen pas kunnen stemmen van hun 23ste jaar af. Voor prof. De Quay was het de vraag of alleen voor de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd een herzie ning van de grondwet moet worden overwogen. De zaak zal onderzocht worden en als het resultaat bevesti gend luidt zullen de voorstellen tot grondwetswijziging zo tijdig worden ingediend, dat de verkiezingen van 1963 er dienstbaar aan gemaakt kunnen worden. De zaak van de spijtoptanten achtte de minister-president geladen met (Zie slot pag. 3 kol. S) Vorige week is een eigenaardig jubileum onopgemerkt voorbij gegaan: het was een half jaar geleden, dat burgemeester De Widt afscheid van Middelburg nam wegens vertrek naar Amersfoort. Er was uiteraard geen reden om deze ge beurtenis te vieren, maar als men het had willen doen, dan had het moeten gebeuren met enige minuten stilte. En in een dergelijk moment van in keer had men zich dan kunnen af vragen waarom de vervulling van deze vacature nu al bijna zeven maanden (nadat het Amersfoortse benoemingsbericht was afgekomen uitblijft. Tevens was dan enige medi tatie mogelijk geweest over de ge ruchten rond de te verwachten be noeming, geruchten (of is „mede delingen" hier beter van toepassing compleet met namen van de voor naamste kandidaten, voorzien van al lerlei antecedenten en gelardeerd met opmerkingen rond de stand van za ken in het kabinet. Men spreekt in deze tijden vaak over aantasting van het ge zag, welk verschijnsel terecht wordt gewraakt. En men komt dan tevens met diepgaande beschouwin gen over de oorzaak van deze symp tomen. Hier heeft men zulk een oor zaak: een kabinet dat in deze zaak moeilijk tot een beslissing komt en politieke touw trekkerij bedrijft. Zoals trouwens ook rond de benoe ming in Amersfoort een dergelijk spel te zien is gegeven. Men weet blijkbaar moeilijk de bijl te vinden, waarmee dergelijke knopen snel kun nen worden doorgehakt. Overigens hebben wij begrepen, dat dit voor werp nu toch eindelijk is gevonden en dat er binnen korte tijd een tik op de Middelburgse knoop zal wor den gegeven. De oren zijn gespitst... Het melkineident van Middelburg als men de plotseling opgedo ken vrije dag deze week van de slijters zo mag noemen heeft nog al geladen woorden tot gevolg gehad zoals „machtsmisbruik" en „verza king van het consumentenbelang". Deze tamelijk felle reacties zijn be grijpelijk: wanneer namelijk een ge sloten groep bepaalde maatregelen neemt zonder zich te bekommeren over cle vraag hoe do voornaamste belanghebbenden in dit geval de consumenten er over denken, dan wekt dat wrevel. De slijters hebben het het aan zichzelf te wijten, wan neer zij nu met verwijten worden overladen: zij hebben met hun optre den de primaire zorgvuldigheid te genover hun klanten uit het oog ver loren. Terwijl zij als gesaneerden daarop nóg beter moeten letten dan handelaren in de vrije sector. Sanering betekent altijd eenzijdige machtsversterking: de concur rentie wordt uitgeschakeld en de deelnemers zijn over de gehele linie gelijkgezind. Tegenover zulk een bolwerk voelt de consument zich machteloos, ook al zijn er te zijnen gerieve fraaie beroepsinstanties in het leven geroepen. Daardoor wordt van de handelaren-deelnemers aan een sanering een uitermate grote zorgvuldigheid betracht: het consu mentenbelang dient namelijk bij voorbaat gewaarborgd te zijn en als een gouden standaard te worden be schouwd. In Middelburg echter zijn de melkslijters aan deze overweging niet toegekomen: zij vonden een brui loft belangrijker. Het komt ons voor dat zij en hun coöperatieve instelling zijn te laken. De heren hebben de primaire eis van de sanering niet begrepen. COMMISSARIS BIJ OPENING EERSTE ZEEUWSE AUTOWEG Prognoses weer ver overschreden DE EERSTE ZEEUWSE auto- weg de nieuwe, negen kilo meter lange weg van „De Hoop" bij Goes tot de nieuwe veerha ven van Kats is woensdag middag officieel geopend. Dit geschiedde door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die aan het hoofd van een stoet auto's door een dwars over de weg gespannen blauw-wit lint reed. Het lint was aangebracht aan het begin van de weg. Voor Noord-Beveland betekent dit, dat. de bewoners van dit voormalige eiland gemakkelij ker dan voorheen het geval was Midden-Zeeland kunnen berei ken. De weg, die al gedeeltelijk enkele maanden lang intensief wordt bereden door hel verkeer, draagt in belangrijke mate bij tot hogere inkomsten voor de provincie op de veerdienst Kats- Zïerikzee, verklaarde de com missaris der koningin in zijn openingstoespraak in hel Dorps huis te Kats. Hij deelde mede, dat het aantal passagiers op dit veer in vergelijking met 1960 met 25% is gestegen (148.000 legen 185.000) en dat in 1961 méér auto's zijn overgezet dan in 1960 (33.000 tegen 43.000), hetgeen een stijging met 33% betekent. Dit zijn de cijfers van de overeenkomstige perioden van januari tot september. „De prognoses van cle provinciale waterstaat zijn daardoor niet alleen benaderd, maar zelfs overschreden", verklaarde jhr. De Casembroot. De commissaris zei nog eens de illusie te hebben gehad tegelijk met de opening van deze weg de eerste piket te kunnen slaan voor een brugverbinding over de Oos terschelde. „Het heeft helaas niet zo mogen zijn", merkte hij op. Jhr. De Casembroot sprak de ver wachting uit, dat de nieuwe weg Wegen, bruggen en dammen zijn „verkeerscheppend" nog eens een deel zal gaan vor men van de weg naar een brug over de Oosterschelde. Aansluitende wegen Kr was vreugde hij de Noordbeve- landse autoriteiten over de totstand koming van deze nieuwe weg, maar tegelijkertijd namen zij de gelegen heid te baat enkele wensen naar vo ren te brengen. Deze betroffen met name de kwestie van de aansluitende wegen op Noord- Beveland. Burgemeester A. Schuit van Kortgene vestigde de aandacht op de verbinding van Kortgene naar de nieuwe weg. „Deze weg wordt een levensgevaarlijk object, vooral in het winterseizoen". Hij hoopte dat spoedig de nodige voorzieningen ge troffen zullen worden. Ir. Swaters zei daarover, dat hij nog geen datum kan noemen, waarop een betere ver binding met Kortgene en de verdere provinciale wegen op$ Noord-Beve land tot stand zal komen. Op het ogenblik wordt aan de grondaankoop gewerkt. „Als we de grond hebben, kunt U een jaar later over de weg rijden", zei hij. Dijkgraaf M. J. van Arentlials van het waterschap „Noord-Beveland" had bezwaren tegen het huidige we genstelsel op Noord-Beveland. De wegen zijn grotendeels geasfalteerd, maar zij zijn te smal, merkte liij op. Hij noemde 0.111. de verbinding Kort- gene-CoIijnspIaat. Van deze weg wordt met name door visauto's ge bruik gemaakt, die naar de vismijn in Colijnsplaat rijden. „Ongelukken van betekenis zijn nog niet voorge komen, maar een enkele maal is al eon auto in de sloot terechtgeko men". Het waterschap Noord-Beve land zal de algemene vergadering voorstellen vier wisselplaatsen op het smalste gedeelte van de weg te la ten maken, verklaarde h(j. De com missaris der koningin zei in ant woord hierop, dat hem van deze kwestie niets bekend was. Het colle- (Zie slot pag. 5 kol.1 H ...verricht de commissaris der |f koningin in Zeeland, jhr. mr. §i A. F. C. de Casembroot in Goes de officiële opening van het Landbouwcentrum Zeeland, s M ...is het 25 jaar geleden, dat M de bekende Nederlandse ro- mantische dichter en proza- schrijver J. J. Slauerhoff op m 38-jai'ige leeftijd te Hilversum H overleed. Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAKING IN OLDENZAAL GEËINDIGD De staking van ruim 250 stakers bij de Naamloze Vennootschap H. P. Gelderman Zonen te Oldenzaal is gisteravond geëindigd. Gistermiddag werd in het St.-Jozef- gebouw een vergadering gehouden onder leiding van de drie vakbonds bestuurders. Op deze vergadering is besloten om het werk te hervatten. Vandaag zal er een bespreking plaats vinden tussen een delegatie van de stakers en de vakbondsbestuurders, waar de grieven van de stakers zul len worden besproken. Blijkens een bericht van het Tsjecho- Slowaakse persbureau Ceteka Is In Praag een Tsjech van Duitse afkomst gearres teerd, verdacht van spionage ten be hoeve van West-Duitsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1