In Duivendijke komt nieuwe huisnummering Op het juiste moment op de juiste plaats Friesland heeft zijn „monster EERSTE-STEENLEGGING VOOR GEREFORMEERD KERKGEBOUW 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER J961 RAAD MIDDEN SCHOUW EN BESLOOT „Kunt na Arbeid" - Ellemeet krijgt uniformenfaijdrage Op het grondgebied van de voormalige gemeente Duiven dijke zullen de oude wijknum- mers op de woningen verdwij nen. De huizen zullen niet lan ger te boek staan met de letters B, D, K of L en daarachter een getal, maar ook hier zal evenals in de andere kernen van de gemeente Middenschouwen met het gangbare systeem in huisnummering- met straten en wegen worden gewerkt. J>e raadsleden vonden deze verande ring- dinsdagmiddag zo vanzelfspre kend, dat er over liet voorstel van b. en \v. geen ogenblik werd gedis cussieerd. Burgemeester S. Franeke las nog even voor over welke straten en wegen het ging en beloofde de he ren, dat alle nieuwe nummers zo snel mogelijk op papier worden gezet. Een lijst, waarvan de raad een af schrift krijgt, geeompleteerd met alle andere huisnummers binnen de ge meente. Vierentwinitg punten telde de agenda van deze vergadering. Het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" uit Elle meet kan rekenen op een aanvullen de bijdrage voor het uniformenfonds uit de nog aanwezige adoptiegelden. Er is voor culturele doeleinden in Ellemeet op het ogenblik nog een be drag van 5443,35 beschikbaar. In deze kern van Middenschouwen wor den acties gevoerd om „de muziek" in een passende kledij te steken. Men heeft daarvoor nodig een bedrag van ongeveer drieduizend gulden. Wan neer de middelen van „Kunst na Ar beid" op den duur niet toereikend zijn kan de vereniging een flinke bij drage uit. de nog resterende pot krij gen. „En dan mogen zo wel eens een keertje voor de raad blazen", zo stel de burgemeester Franeke zich voor. Oliekachels Het bestuur van de vereniging „Samuël", die te Kerkwerve zorgt voor de instandhouding van eën school met de bijbel kreeg toezeg ging van de raad, dat gelden zul len worden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van drie nieuwe oliekachels. De oude hebben geen voldoende capaciteit voor het hui dige gebouw. Verder zal een bijdrage worden ver strekt in de bouw van een nieuw klaslokaal en de inrichting van een zolder voor les in handenarbeid. De burgemeester had zich met de inspec teur van het lager onderwijs in ver binding gesteld omtrent de mogelijk heid van overschrijding van de nor male eisen, die voor het onderwijs worden gesteld. Uit dit onderhoud was gebleken, dat de inrichting van een handenarbeidlokaal zeker ais een „normale wens" kan worden be schouwd. Het verenigingsgebouw van Ellemeet zal voor de som van vijftig gulden per seizoen worden verhuurd aan de sportvereniging „Zwaluwen '61". De raadsleden gaven hun fiat aan een voorstel om de trekkermanschap- penwagen van de brandweer te Kerk werve all-risk te verzekeren. Inmid dels is dit voertuig afgeleverd. Bin nenkort zal het met een oefening van de spuitgasten in gebruik genomen kunnen werden. De raadsleden van Middenschouwen kunnen dan komen kijken, waarvoor zij de gemeentegel den hebben beschikbaar gesteld. Ook de rekening over 1959 van de voormalige gemeente Ellemeet kwam nog aan de orde en werd voorlopig vastgesteld. Een drietal verordenin gen werd aan de nieuwe gemeente lijke situatie aangepast en aan Ge deputeerde Staten zal worden bericht, dat de raad het niet in alles eens is met de bezwaren van dit college te gen de instructie voor de gemeente ontvanger van Middenschouwen, Bij de rondvraag stelde de heer D. v. d. Wekken (a.r.) de gevaarlijke si tuatie aan de orde, die hier en daar op de herverkavelingswegen is ont staan na het aanbrengen van de be plantingen. Het zicht wordt plaatselijk erg be perkt door de snel groeiende bos schages, zo had ook burgemeester Franeke bemerkt. De heer J. der Weduwen (p.v.d.a.) mengde zich daarop in de discussie cn zei dat ook van waterschapszijde reeds op een en ander is geattendeerd. Turkse ingenieur bedwong Het Kanaal in ruim 14 uur Voor de zevende maal in dit seizoen is er dinsdag een geslaagde poging ondernomen Het Kanaal zwemmend over te. steken. Ditmaal was het de 30-jarige Turkse ingenieur Dogan Sahin die 24 uur en 21 min. nadat hij bij Gap Gris Ncz (Frankrijk) het water ingedoken was, de Engelse kust tussen Dover en Deal bereikte. Zijn tijd is tot nog toe de op één na snelste van dit seizoen. Op 9 septem ber deed de Pakistaanse zwemmer Brojan Das er 11 uur en 48 minuten over. Kandidatentoernooi schaken voor dames Achttien deelneemsters zullen uitko men in het kandidaten-schaaktoer nooi -voor dames, dat van 27 okto ber tot 25 november te Vrnjacka Banja (Zuid-SIavië) wordt gehou den. Doordat de Westduitse speelster Axt verstek moest laten gaan, mag ook mevrouw F. Heemskerk, de Ne derlandse kampioene, aan het toer nooi deelnemen. Of zij inderdaad naar Zuid-SIavië zal gaan is nog niet geheel zeker. Momenteel komt mevrouw Heems kerk uit in een toernooi te Imperia (Italië). Gevaarlijk Er werden deze middag verder nog enkele subsidieverzoeken behandeld. Schaaktoernooi in Bied Tal leidt met hele punt voor Joego-Slaviër Gligoric In de negentiende en laatste ronde van het internationale schaaktoernooi te Bied is de beslissing omtrent de eerste plaats nog niet gevallen. De partijen van de enig overgebleven kandidaten hiervoor, de Russische ond-wereldkampioen Tal en de Ame rikaan Fischer, zijn namelijk beide afgebroken. Tal speelt tegen Najdorf en Fischer tegen Ovkov, Donner ver loor zijn laatste partij, waarin hij de Kus Kcres als tegenstander had. IvkovFischer afgebr.; TalNaj dorf afgebr.: OlaffssonPortisch 1-0 GeilerPachman Matanovic Germek 10; BertokBisguier ViTrifunovicDarga Va UdovcieParma 03 KcresDon ner l0: PetrosjanGligoric l0. De voorlopige eindstand: 1, Tal (Rus land) 13% plus 1 afgebr.; 2. Fiseher (V.S.), 13 p. plus 1 afgebr.; 3. Gligo ric (Z.-SI.). Kcres (Rusland) en Pe trosjan (Rusland) allen 12% p.; 6. Geiler (Rusland) cn Trifunovic (Z.- Sl.) beiden 10% punt; 8. Parma (Z.- Sl.) 3 0 p.: 9. Bisguier (V.S.) en Ma tanovic (Z.-SI.) beiden 9% p.; 11. Najdorf (Arg.) 9 p. en 1 afgebr.: 12. Donner (Ned.) en Darga (W.-Dld.) beiden 9 punten. 4 Blijkens een door de rnaatsehappü Biomaris in Bremen dezer dagen nabij Helgoland ingesteld nieuw onderzoek, is liet water van de Noordzee niet radio actief. Het radio-aetievc gehalte van het Noordzeewater bleek normaal, en on schadelijk t« zijn. WORLD PRESS PHOTO 1961 EXPOSITIE IN HAAGS MUSEUM (Van een onzer verslaggevers „Ik was op liet juiste moment op de juiste plaats". Daarmee ver klaart de Japanse persfotograaf Yasushi Nagao de hoofdprijs op de tentoonstelling „World Press Photo 1961" in het Haagse Gemeentemuseum. Het is de foto, die hij maakte op het moment dat de leider van de Japanse socialisten verleden jaar op 1.2 oktober tijdens een verkiezingsredevoering door een jonge student werd doodgestoken, een foto, die in de ge hele wereldpers heeft gecirculeerd. Nagao's verklaring is beseheiden en simpel. Hij maakte echter „de" prent, hij reageerde, als enige van vijftien fotografen, - die met hun neus op deze tra gedie stonden, precies op het goede moment, hij reageerde ook op iets, wat niemand ver wachtte of kon ver wachten. Dat heeft hem de prijs opgele verd, die bestaat uit vierduizend gulden voor de beste foto en nog eens duizend gul den als eerste in de ca tegorie nieuws, een camera met drie optie ken (waarde tweedui zend gulden) en een reis per vliegtuig uit Tokio naar Nederland met een vijfdaags ver blijf. Wikken en wegen Hij ïs dus hier en hij heeft gisteravond de opening van „World Press Photo 1961" door de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, inr. J. Klaascsz, bijgewoond nog verbaasd over de bijzonder snelle ma nier, waarop hij hier is gekomen. Vrijdag avond pas, na drie da gen wikken en wegen, was de internationale jury onder leiding van de fotoredacteur van de „Daily Mirror", Si mon Cline, tot een be slissing gekomen. Onmiddellijk is er toén een codetelegram naar de Nederlandse ambas sade in Tokio gegaan, waarin verzocht werd de hoofdredacteur van Nagao's krant op laag 3 miljoen in tc lichten. Nagao zelf werd van een feestje weggehaald, naar de ambassade gedirigeerd, van alle nodige papie ren voorzien en ander halve dag na dat tele gram stapte hij maandagavond in de machine voor Am sterdam. De organisa toren hebben daarbij het tijdsverschil mee- gehad. Experiment In enkele jaren tijds is „World Press Photo" van een experiment uitgegroeid tot een tentoonstelling, die nu, in 1961, volkomen re presentatief is voor de pers- en „feature"- lotografie over de ge hele wereld. Meer dan duizend inzendingen uit 37 landen werden er ontvangen en daar van hangen er in het Haags Gemeentemu seum ruim driehon derd. De rest staat in stand aards en kan dus ook bekeken worden. Drie honderd van de aller beste foto's, die de ju ry drie dagen werk heeft gekost. Winnaars De foto's werden in vier categorieën inge deeld: nieuws, sport, „feature" (illustratie) en fotoserie. De eerste prijs in het nieuws ging dus naar de Ja panner Nagao, in de sport naar Herbert Pe- terhofen voor een foto van een huilende voet balkeeper, die een bal heeft moeten laten gaan, in de „features" naar dc Engelsman Peter Sheppard voor een kostelijke prent van een schaterend bruidje en tenslotte in de serie naar de Frans man André Lefèbre voor een dramatische weergave van een slachtpartij door Kon golese soldaten. Een extra prijs werd uitge reikt voor de. beste Nederlandse foto: „Dc knipoog van prins Bernhard" van P. A. A. Magielsen. „World Press Photo 1961" zal dit jaar voor het eerst geruime tijd open zijn, namelijk tol en mei 5 novem ber (Haags Gemeente museum). Duwbak te water voor bedrijf in Terneuzen De grootste, ooit in Europa gebouwde duwbak, die 2233 ton meet, is dins dag' van één van de werven van de N.V. De Biesbosch te Dordrecht te water gelaten. Deze bak, die 76,50 meter lang en 11,40 meter breed is en die een holte heeft van 3,30 meter, zal niet lang de grootste blijven, want de Biesbosch gaat dit type in serie bouwen. De eersteling is bestemd voor het overslag- en transportbedrijf (O.V.E.T.) in Terneuzen, die hem zal gebruiken voor het vervoer van mineralen in het Kanaal van Terneu zen naar Gent. De echtgenote van de directeur van het bedrijf, mevr. J. Simonet, liet een fles champagne te gen de boeg van de bak kapot slaan, waarna hij langzaam het water in gleed. De Biesbosch zal dit type spe ciaal vervaardigen voor de vaart op de Moezel en de kanalen, die op deze rivier aansluiten. Foto: grootste duwbalc van Europa. De lieer W. Geschiere, voorzitter van de commissie van beheer, metselde dinsdagmiddag de eerste steen voor het nieuwe gereformeerde kerkge bouw in Mellskerlce. (Foto P.Z.C.) IN MELISKERKE Voorjaar 1962 wordt nieuwe berk in gebruik genomen In Meliskerke heeft dinsdagmiddag om twee uur de heer W. Geschiere de eerste hoeksteen gelegd voor. de nieuwe gereformeerde kerk aan de Bergstraat. Hij deed dit ajs voorzit ter van de commissie van beheer, in bijzijn van een twintigtal personen. Onder deze bevonden zich ds. M. E. van Heesen, de kerkeraad, alsmede burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke en de béide wethouders, de heren Jac. Franeke en J. de Kor te. Voorts waren de. architect van de kerk en de aannemers aanwezig. „Deze steenlegging",: aldus de heör Geschiere, is het symbool van het werk, dat tot nu toe werd verricht. Onafhankelijke Jos Aanraad won kermiskoers te Hulst De onafhankelijke Jos Aanraad, die pas aan bet eind van dit wielersei- zoen in vorm kwam, heeft zich dins dagmiddag in Hulst bet sterkst ge toond tijdens de traditionele kermis koers voor amateurs en onal'hanke- lïjken. Niet minder dan vijftig ren ners gingen op het startschot van de nestor der Hulstersc gemeenteraad, de heer C. C. van Arenthals, van start en direct waren het de renners Jurrie Dokter en Piet Steenvoorden, die hun kans schoon zagen en er tus senuit knepen. Het overgrote deel van de honderd af te leggen kilometers hadden zij de leiding. Hun voorsprong op het grote peloton, waarin ook de winnaar Jos Aanraad was opgenomen, bedroeg halverwege de koers vijftig seconden, Tien ronden voor het einde kwam het grote peloton echter sterk opzetten en slokte het duo onverbiddelijk op. Het vuurwerk ontvlamde pas in deze laatste tien ronden. De streekfavoriet Theo Verscbueren uit Sint-Jansteen, die ondanks een val na 30 kilometer terrein had verloren, maar na zes ronden reeds op het grote peloton was ingelopen, was dc grote anima tor van het peloton, dat onder zijn leiding* op de finish aanjoeg. Niette min was het Jos Aanraad, die op en kele honderden meters voor de meet aan de haal ging: de Belg Hilaire Maes trachtte nog éven de „rebel" bij te houden, hetgeen hem echter niet gelukte. De uitslag was als volgt: 1. Jos. Aanraad, Öud Gastel, in 2 uur, 25 minuten; 2. Gerrit de Wit. Dubbeldam; 3. Hilaire Maes, Kemseke (B,); '4. Piet Steenvoorde; 5. Piet van As, Roosendaal6. Martin de Jong. Breda; 7. Bart Solaro, Den Bosch; 8. Jurrie Dokter. Halfweg: 9. Kees Snepvangers, Zundert; 10. Kees van Espen, Axel (eerste Zeeuw); 11. Jan Linders, Roosendaal; 12. Walter Heeren, Sint-Willibrord; 13. Theo Versehueren, Sint-Jansteen14. Jan Pieters, Oude Tonge; 15. H. de Jong, Sint-Willibrord. Allen in dezelfde tijd als de winnaar. Meerval van wellicht 200 pond Vissers jagen op geweldenaar in Kleine Wielen 99 (Van onze correspondent) De Friese vissers hebben de jacht geopend op een mon ster vis, die onlangs is gesig naleerd in bet piassengebied van de Kleine Wielen, onge veer vijl Ivjlometer van Leeu warden. Vermoed wordt, dat bet hier een meerva) betreft, die veertig jaar geleden, toen de vis nog maar vijftien tot zeventien centimeter lang was, in het water van de Klei ne Wielen is uitgezet. Thans wordt geschat, dat de vis, die zeer vraatzuchtig is, onge veer twee meter lang zal zijn en zijn gewicht circa twee honderd pond. De hengelsportvereniging Leeuwar den heeft een premie uitgeloofd voor degenen, die de vis inlevert, ui. twee gulden per kilo levend gewicht en één gulden per kilo, wanneer de vis dood gevangen wordt. Biologen hebben grote belangstelling voor deze vis en daarom hoopt men het monster, dat een ware tiran moet zijn voor de andere vissen in de Kleine Wielen, le vend te vangen. Bijna gelukt Enkele weken geleden was het bijna gelukt de monstorvis te vangen. Een sportvisser was op zijn bootje in de Kleine Wielen aan het vis sen toen hy op een ogenblik een zware vis hij dacht aan een snoek aan zijn -hengel had. Het lukte hem echter niet de vis bin nen te halen. Aan het snoer draaide de vis steods maar om het bootje. Do sportvisser had er de handen aan vol en daarom riep hij de hulp in van een tweetal vrien den die in de huurt waren. Maar met geen mogelijkheid konden de drie mannen de vis hij ziel» krij gen. De veertig meter draad op Je haspel van dc werphengel liep uit. De vis vloog er mee heen. Tenslotte trok hij dc heide roei boten met de drie mannen weg. Er was een half uur tot. drie kwartier verlopen, toen scheurde de haak uit on verdween de vangst. Uit Haarlemmermeer Dc berichten over de monstorvis be reikten kort. daarop de G'i-jaiïge heer N. Born uit Leeuwarden. Deze deelde toen mee, dat hij een veertigtal jaren geleden een meerval, afkomstig uit de Haar lemmermeer in de Kleine Wielen heeft uitgezet. De meerval was gevangen in 1917 toen de heer Born, die hospitaal soldaat was in IJmuiden, eèn paar verlofdagen gebruikte om in de Haarlemmermeerpolder en omge ving te vissen. Hij zag een aantal vissen bij elkaar, haalde er zijn schepnet door en had toen drie kleine zeelten en een meerval van vijftien centimeter te pakken. De meerval had een snor (een paar sprieten onder de kin en een paar op de bovenlip) en kreeg een plaats in een aquarium. Bij een verhuizing naar Leeuwarden ging ook het aquarium mee, waarin zich ook andere visjes be vonden, De gedragingen van de meerval bevielen de heer Born echter niet en hij besloot deze gast weg te doen. 'Het moet onge veer .1923 zijn geweest, dat de heer Born de meerval in de Klei ne Wielen heeft uitgezet. Vraatzuchtig De meerval is in ons land de grootste vis. Ze worden hier zelden groter dan anderhalve meter. Er is een geval van ongeveer zeven jaar geleden bekend: toen werd er een van circa. 1.75 meter in de West einder plassen gevangen, dus in het verspreidingsgebied rond de Haarlemmermeerpolder. In Rus land, in de Wolga en rond de Kas pische Zee, zijn dieren van 250 kilo en drie meter lengte geen zeldzaamheid. Meervallen zijn enorm vraatzuchtig. In hun kleutertijd eten ze insec ten, wormen, slakken en kleine kreeften, kikkers, salamanders en vissen, ook kleine soortgenoten, aJen en modderkruipers, alle bo dem bewoners zoals 'zij zelf zijn. Paling schijnt cje meerval bijzon der lekker te vinden. Volwassen meervallen eten alles wat hun voor de muil komt: vissen, water vogels, ratten en andere kleine zoogdieren, hetzij levend dan wel dood. Meervallen kunnen een zeer hoge ou derdom hereiken, dertig, veertig jaar en ouder is geen uitzondering als de omstandigheden gunstig zjjn. De heer Geschiere overhandigde het personeel van de aannemer een ca deau onder couvert. In zaal „Ons Huis" bracht vervol gens ds. Van Heesen namens de kerkeraad de heer Geschiere dank. Na de watersnood van 1953 werd eerst tot restauratie van hét oude kerkgebouw besloten. Aangezien echter de kosten van restauratie zeer hoog zouden zijn, werd het architec tenbureau Steen- en Tuinhof uit Vlissingen gevraagd een plan voor een nieuwe kerk te ontwerpen. De nieuwe kerk komt op de plaats van het oude kerkgebouw. Ds. Van Heesen bracht de architect, de aan nemersfirma P. Flipse cn Zn;, te Koudekerke, alsmede het gemeente bestuur van Meliskerke dank voor hun werkzaamheden. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heren G. Tuinhof, P, Flipse en burgemeester G. A. A. Adelaar namens het gemeentebestuur. Bur gemeester Adelaar zei nog, dat het kerkgebouw zal voldoen aan de ei sen van de liturgische eredienst en past in de landelijke omgeving van zijn gemeente. Onderdak Het nieuwe kerkgebouw zal waar schijnlijk voorjaar 1962 worden op geleverd. Met de bouw werd in au- gustus j.l. begonnen. Tot het gebouw klaar is, heeft de gereformeerde kerk een gastvrij onderdak gevonden bij de gereformeerde gemeente te Meliskerke. De bouw is begroot op f 160.000, waarvan tot nog toe ruim f 45.000 door de gemeente werd bij eengebracht. Uit de landelijke kerkbouwactie „Stichting Steun Kerkbouw" werd een bijdrage van f 20.000 verkregen. De nieuwe gereformeerde kerk zal plaats bieden aan 400 personen. Bo vendien zullen nog 50 tot 70 stoelen bijgeplaatst kunnen worden. Het kerkgebouw is hierdoor berekend op een toeloop van toeristen in de zo mermaanden. Het complex bevat naast het kerk gebouw een vergader- en recreatie ruimte én de consistorie, die door een hal met de kerk zijn verbonden. De kerkruimte meet 15 x 20,5 m., de zaal is berekend op tachtig personen en meet 9,5 x 5,5 m. De consistorie krijgt een oppervlakte van 5,5 x 3.5 meter. Tussen de consistorie en de zaal bevindt zich nog een keuken. De kerk is met de zuidzijde aan de Bergstraat gelegen. De gevel aan deze kant bestaat uit ge metselde steen met daarop aan gebracht een Christus-monogram. De noordzijde van het gebouw bestaat uit een glaswand met ge metselde kolommen. Het liturgi sche gedeelte van de kerk ligt van de weg af gezien rechts, en untvangt noordelijk licht, dat ge temperd door zware beren, naar binnen valt. De achterzijde van hét liturgische centrum zal eveneens uit glas wor den opgetrokken. De vloer van het kerkgebouw zal uit witte en zwarte granitotegels bestaan, die een goe de afscheiding vormen met de vloer van de hal, waarin betonnen platen zullen worden gelegd. De hal zelf zal zoals het kerkgebouw, een ge metselde zuidzijde- en een glazen noordzijdemuur krijgen. Deze hal meet 15 meter in de lengte en drie meter in de breedte. Het kerkgebouw zal worden be kroond met een 3.5 meter hoge klok- kestoel. Het is mogelijk, dat daar op een kruis zal worden geplaatst. De kapconstructie ïs vau hout. Het gebouw /.al zijn voorzien van centra io oliestookverwarming en zal wor den verlicht door zes kronen. Ronde van Frankrijk 1962 alleen voor merkenteams De ronde van Frankrijk 1962 zal niet worden betwist door nationale ploe gen, zoals in het verleden, maar door merkenteams. Dit hebben de direc teur-generaal van de organisatie van de Ronde van Frankrijk, Jacques Goddet en zijn naaste medewerker, Felix Levitan, dinsdag bekendge maakt. Zij hebben hieraan echter eén restrictie verbonden, namelijk dat de ploegen zullen moeten bestaan uit negen renners, waarvan er tenminste zes dezelfde nationaliteit hebben. De organisatoren overwegen echter sterk eens in de vier jaar de eerst volgende zou dan zijn in 1965 een Tour de France voor nationale ploe gen te houden. Het aantal deelnemers aan de Rond» van Frankrijk „nieuwe stijl" zal on geveer 140 bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6