Betogingen verliepen rustig in Algerije Pistonblazer en „ouwe snoeper" DS. SILLEVIS SMITT BIJ AFSCHEID ONDERSCHEIDEN DINSDAG 3 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O.A.S.-Ieden gearresteerd Wolkbreuk dreef heethoofden van de straat Aan het feit, dat de politie en het leger gisteren in Algerije in groten getale waren aangetre den is het te danken dat de de monstraties der kolonisten niet uit de hand zijn gelopen. In het gebied van Blida, 40 kilo nieter ten zuiden van Algiers, werden zelfs 20 leden van het ondergrondse leger, de O.A.S., bij een politionele actie gearres teerd. De O.A.S. boekte op zijn beurt winst aangezien op grote schaal gehoor was gegeven aan zijn oproep om een Werk hervat aan IJ-tunnel Nagenoeg tegelijkertijd zyn in Am sterdam gisterochtend op 3 plaatsen de werkzaamheden voor de bouw van de IJ-tunnel hervat. Om kwart over tien ontsloot burgemeester mr. G. van Hall de bouwput op de zuidelijke IJ-oever, kort na half elf gaf de wet houder van publieke werken, mr. G. van 't Huil, opdracht tot het in wer king stellen van een in het IJ liggen de baggermolen en enige minuten daarna begonnen werklieden in het Volewijckspark met het rooien van de bomen, die in verband met de tunnel moeten verdwijnen. De burgemeester van Amsterdam riep in herinnering dat het werk aan de IJ-tunnel ongeveer vier en een half jaar geleden stopgezet werd. „Amsterdam rekent echter in eeu wen en niet in jaren", zo zei de bur gemeester. Men verwacht dat de IJ- tunnel in het najaar van 1967 gereed zal komen. Dan zal ruim 160.000 m3 beton (een hoeveelheid, waarmee men het be kende G.A.K.-gebouw van kelder tot dak geheel massief zou kunnen op vullen) zijn verwerkt. Evenals bijna 15000 ton staal (genoeg om 1000 goederenwagons te vullen). De totale lengte van palen, waarop de tunnel zal rusten, is 53 km. Bij de bagger- werkzaamheden, ontgravingen en op vullen) zijn verwerkt; Evenals bijna 15000 ton staal (genoeg- om 1000 goe derenwagons te vullen). De totale lengte van palen, waarop de tunnel zal rusten, is 53 km. Bij de bagger- werkzaamlieden, ontgravingen en op hogingen zal men ruim 1 miljoen m3 grond moeten verzetten. De totale bouwkosten van de tunnel worden ge raamd op 142 miljoen gulden. Daar naast zijn reeds aanzienlijke bedra gen besteed aan de verplaatsing- van fabrieken en zullen nog grote bedra gen nodig zijn voor de verplaatsing van een deel van het marine-etablis sement. De uitvoering van de z.g. ruwbouw van de tunnel (kosten ruim 92 mil joen gulden) zal geschieden door een combinatie van vijf grote Nederland se aannemers, genaamd de N.V. Wa terbouwkundige Werken „West-Eu ropa", en twee Duitse firma's. ADENAUER EN MENDE EENS OVER DEFENSIE Dr. Adenauer en dr. Mende hebben gisteren „aanzienlijke vooruitgang" geboekt op het punt van defensie, al dus is na het onderhoud van buide staatslieden in Bonn vernomen. Het gesprek over het buitenlandse beleid was minder succesvol, maar overeen^ stemming „is niet uitgesloten". Adenauer en Mende zullen elkaar donderdag opnieuw ontmoeten. In af wachting zullen deskundigen van de Christen-Democraten en Vrjje Demo eraten zich beraden over economi sche en soeiale kwesties. In kringen van de Vrije Democraten is vernomen dat de kwestie van het bondskanselierschap, i.e. de periode dat Adenauer nog zal aanblijven, eerst ter sprake zal komen wanneer de huidige serie besprekingen is vol tooid. Ontvluchte psychopaat weer in arrest De 24-jarige psychopaat C. W.. die donderdagavond kans zag op het Cen traal Station te Amsterdam aan zijn bewaker te ontvluchten, is zaterdag- middag toen hij bij de Utrechtse brug in de hoofdstad stond te liften door twee wachtmeesters der rijkspolitie gearresteerd. Nog dezelfde middag is de man, in opdracht van het hoofd van het arrondissementsparket te Leeuwarden, op transport gesteld naar het huis van bewaring in de Friese hoofdstad. Oostenrijk antwoordt Rusland over E.E.G.-plan Oostenrijk heeft de Sowjet-Unie in een nota gezegd, dat het niet passief kan blijven tegenover „zekere eco nomische ontwikkelingen in Europa". De nota, die gisteren door kanselier dr. Gorbach en de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, Kreisky, aan de Russische ambassa deur in Wenen is overhandigd, is een antwoord op een Russisch ver zoek om „opheldering aangaande Oostenrijks besluit, onderhandelin gen ie beginnen met da E.E.G."„ half uur te staken. In Algiers werd door SO a 100 procent van de Euro pese werknemers in winkels, banken en andere particuliere instellingen, tussen 11 uur en 11.30 uur het werk De waarschuwing van gemeentewe ge gegeven, dat alle ambtenaren ge schorst zouden worden als zij deel zouden nemen aan de staking, zorgde ervoor dat de gemeentediensten ble ven lopen. Alleen in het hoofdpostkantoor van Algiers, werd een langzaam- aan-actie tijdens deze periode ge houden. Het gemeentevervoerbe drijf moest op last van de politie dit half uur zijn diensten staken aangezien de politie de straten vrq wilde hebben voor een op treden tegen eventuele betogers. Tenslotte bracht een wolkbreuk uitkomst, die om 11.45 uur de jeugdige kolonisten van de stra ten dreef, juist op het ogenblik, dat de meeste winkeliers hun win kels weer openden. In de havenstad Oran marcheerde een. groep van verscheidene honder den kolonisten door de straten met een zwarte vlag van de O.A.S. Een groep demonstranten hinderde het verkeer met een buitgemaakte bus. In de meeste grote steden, vooral in Bone, Constantine en Philippeville, alsook in Oran en Algiers, slaagde de staking. Italiaanse kantoorbediende won f 825.000 H Een kantoorbediende bij de spoorwegen op Sicilië heeft ruim 136 miljoen lire (circa 825.000 gulden) in de voetbal- toto gewonnen. Giuseppe Ma- rano, 54 jaar, was de enige die alle 13 resultaten van j.l. zondag goed had voorspeld. Even zag het er naar uit dat Marano's fortuin zou worden j= gehalveerd. Er had zich een H mevrouw Filomena Piscopo ge- H meld, die beweerde ook alle s uitslagen goed te hebben voor- H speld. Mevrouw Piscopo is analfabeet. Een kennis had het §f formulier ingevuld. Na zorg- H vuldige controle is vastgesteld H dat een onduidelijk cijfer op w het formulier een „een" was H in plaats van een „twee". Het had een „twee" moeten zijn op m een foutloos formulier. 12 goe- de uitslagen voor mevrouw M H Piscopo dus. Zij krijgt nu 6 miljoen lire in plaats van de helft van 136 miljoen. Marano, die getrouwd is en j= vijf kinderen heeft, verscheen H maandag toch op kantoor. Hij zeide dat hij zijn baan wilde jj| houden tot hij met pensioen H zou gaan. Wel was hij van plan H een huis te kopen voorzien van m 3e modernste gemakken als een koelkast, een wasmachine, een stofzuiger, een elektrische kof- fiemolen en wat-niet al. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 0 Te Waynesville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft mevrouw Ma tilda Rogers in uitstekende gezondheid haar lilde, verjaardag gevierd. De jarige die alleen een weinig hardhorend is. gaf als recept voor een lang leven: „Je voedt dertien kinderen op .voor wie je dag en nacht in de weer bent". Auteur van „Het verhoor" uit gevangenis ontsnapt Henri AJIeg, de sclirijver van „La Question" (Het Verhoor) is gisteren uit het gevangenisziekenhuis waar hij werd verpleegd ontvlucht. AJIeg heeft de tralies voor het raam van zyn kamer doorgezaagd en kunnen ontsnappen. Volgens de politie heeft hij hulp van buiten gehad. Een poli tiehond is hem niet op het spoor kun nen komen. Alleg werd wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In zijn boek beschrijft hij o.a. martelingen die Franse para chutisten hem en anderen zoudeH hebben laten ondergaan. AJIeg, wiens werkelijke naam Henri Jean Salem is, was hoofdredacteur van de thans verboden „Alger Repu- blicain", het orgaan van de Algerijn se communistische partij. Hij werd in juni 1960 door een Frans militair tri bunaal veroordeeld. Twee kleuters verongelukt Het driejarig dochtertje van me vrouw De Lang-Snijder uit de Am sterdamse tuinstad Osdorp is gister middag in de Tussenmeer dodelijk verongelukt. De moeder fietste links op de weg in aanleg. Zij werd gepasseerd door een tegemoetkomende vrachtauto waardoor zij de macht over het stuur- verloor en in de berm van de weg te rechtkwam. De vrouw vervoerde op haar fiets twee kinderen. Het meisje dat op de bagagedrager zat kwam met haar hoofd op het wegdek te recht en liep dusdanig verwondingen op dat het vrijwel onmiddellijk over leed. Het 3-jarig zoontje van de familie Kersten is gistermiddag op de Hal- linxweg in Numansdorp verongelukt. Het jongetje reed mee in een jeep. Onder het rijden is hij er uit gevallen en onder de wielen van een achter de jeep voortgetrokken wagen geraakt. Hij was op slag dood. NA „PRACHTIGE TIJD IN DE MARINE" Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ds. J. H. Sillevis Smitt heeft gister middag in een bijeenkomst, eerst in de kapel en daarna in een kantine van het marinevliegkamp te Valken burg (Z.-H.) afscheid genomen van zijn werkkring. Per 1 oktober was hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdvlootpredikant we gens langdurige dienst. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft hem na afloop van de dienst in de kapel ter receptie in de kantine de versierselen behorende bij de onderscheiding van ridder in de Orde van dë Nederlandse Leeuw overhandigd. Prins Bernhard, die de dienst in de kapel had bijgewoond, was de eerste die dr. Sillevis Smitt zijn gelukwensen aanbood. In de dienst, die onder meer werd bijgewoond door prins Bernhard, minister Visser, de staatssecreta ris van marine, P. J. S. de Jong en de hoofdyloot-aalmoezenier monseigneur J. F. M. de Saen, vele hoge marine-autoriteiten en kamerleden, heeft ds. O. T, Hyl- kema, doopsgezind predikant en voorzitter van het contact inzake overheidsaangelegenheden-mili- tair in èen toespraak dank ge bracht voor de unieke wijze, waarop ds. Sillevis Smitt zich met zijn gehele hart en zijn ge hele leven heeft ingezet, voor zijn werk. Tot de opvolger van dr. Sillevis Smitt zei hij: „Ds. J. W. Sepmeijer, de MEVROUW DE POORTER ...even mee... Foto P.Z.C.) Koninklijk zilver voor A. de Poorter De heer De Poorter uit Hansweert, Anton de Poorter, is behalve een emi nent pistonblazer een groot „vrouwenjager". Gebruike lijk is, dat men een dergelij ke eigenschap in een courant onbesproken laat. Maar het is de echtgenote van de heer De Poorter zelf, die in alle beminnelijkheid, maar wel heel duidelijk over hem ver telt: „Hij is altijd de ouwe snoeper, die achter de wuven aanzit". Ze kijkt daarbij met een beetje trots naar hem op. Een verdraagzaam echtgeno te, dk mevrouw De Poorter. Vorige week is de heer De Poorter koninklijk onderschei den. De medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau. Die onderscheiding- gold zijn kwaliteiten als eerste pistonblazer in de Hansweerter harmonie „Scheldegalm", zijn 42-jarig lidmaatschap van dit korps en de kwart eeuw, dat hij als vice-voorzitter een van de stuwende mensen van deze bloeiende muziekvereniging is. Om het „ouwe-snoeper-schap" van de heer De Poorter te onthul len: hij vergaloppeert zich maar eenmaal per jaar. En dan nog om een trouw en enthousiast publiek te vermaken: de donateurs en belangstellenden, die de jaarlijk se uitvoering van „Scheldegalm" bezoeken. Voor de pauze krijgt men de harmonie te beluisteven, waarin de eerste pistonblazer wel iswaar een belangrijk man, mafcr verder toch maar één var. dó korpsleden is. Nee, na de pauze! Dan vertolkt De Poorter de hoofd rol in een door blazers, echtge noten en dochters van de muzi kanten op de planken gezet to neelstuk, een enkele keer zelfs een operette. Of het Hansweerter publiek nu zo gecharmeerd is van een bepaald genre toneelstukken is niet bekend, maar een feit is, dat men in de hoofdrol immer een wat oudere man ontwaart, die alles doet om maar niet be zadigd te raken. Van dit „alles" is de jacht op vrouwelijk schoon wel de meest markante eigen schap. Het ouwe-snoeper-schap van de heer De Poorter is dus een nog al onschuldig bedrijf. Hij is trouwens op dat moment geen De Poorter meer, maar een figuur als Christoffel Verbaak in „Vrij dag de dertiende", de fabrikant Gieseke in „lm weissen Rössl" of een minnekozend politieman in de operette „Kermiskramiek", in welke kwaliteit we de heer De Poorter in dit hoekje zien afge beeld, temidden van een aantal veroveringen. Zijn vrouw heeft dat natuurlijk niet kunnen voorzien, toen zij in het Belgische Temse haar ge boorteplaats haar jawoord gaf aan de muzikale fruitkweker uit Hansweert. Toch ging, om een andere reden, het huwelijk bijna niet door. Ze zouden op een zaterdag trou wen. Een week voor de grote dag zeiden de korpsgenoten: „Wat jammer toch. We moeten die dag net blazen op een festival in Bre da". De Poorter, die nooit een repetitie mist, zelfs op de verjaar dagen van zijn vrouw „Schelde galm" laat voorgaan, overwoog toen het feest maar een week uit te stellen. Gelukkig maar, dat hy voor die éne keer het korps een tweede plaats toemat. Want 's middags in liet Belgische Temse, toen de eerste glazen op het geluk van het jonge paar werden geheven, raakte de bruidegom in extatische vervoering. „Ik hoorde muziek en ik dacht verdraaid, die mars hebben wij ook. Laten ze 't nu wezen Serenade dus, zoals „Schelde galm" ook vorige week vrij dag ter ere van het echtpaar De Poorter de instrumenten aan de mond bracht. Burgemeester A. Schipper had het ...eerste piston... (Foto P.Z.C.) ...als politieman in „Kermiskramiek".... bijzonder leuk gearrangeerd. Nie mand wist er iets van. Ook me vrouw De Poorter niet, die hij op haalde, alvorens onverwacht een repetitie van „Scheldegalm" te bezoeken. „Je moet even mee", dirigeerde hij mevrouw De Poorter naar de gereedstaande auto. De heer De Poorter dirigeerde die avond toe vallig ook; hij is zowel vice-voor zitter als „vice-dirigent". Burge meester Schipper sprak over de mooie instrumenten van het korps en over het feest rond het 75-jarig bestaan in juli al gevierd dat de volgende dag, 30 septem ber, 75 échte jaren zou wor den. „Nu.heb ik nog een verras sing" sprak de burgemeester en opende vervolgens een deur. waar achter zich mevrouw De Poorter schuil hield. Niemand die er iets van begreep, ook mevrouw De Poorter niet, „Ik dacht wat moet die nou komen doen", vertelde De Poorter, „maar toen las de bur gemeester het koninklijk besluit voor". Zilveren eremedaille en serenade voor de bijna zestigjarige De Poorter, Cristoffel Verbaak, Gie seke, politieman of hoe men zich zyn amoureuze avonturen ook her innert. Of misschien als de huis knecht Driekus in „Drie is te veel", dat „Scheldegalm" één week na de televisie-opvoering van het stuk bracht én waarin Joop Doderer Driekus vertolkte. Eeu befaamd acteur, Joop Dode rer. Maar in Hansweert zei men: ,,'t Was nog leuker dan op de televisie vertrouwenslieden hebben U zo graag en met overtuiging dit werk opgedragen. Doet U het op uw eigen manier, met uw eigen volle persoon lijkheid". Ds. Sillevis Smitt zei in zijn dank woord dat hij een prachtige tijd had gehad in de marine. Hij zei een schat van genegenheid, vertrouwen en vriendschap te hebben ontvangen. De nieuwe hoofdvlootpredikant, ds. Sepmeijer, zei dat hij het zijn eer ste taak achtte een plaats in de har ten van de mensen te veroveren. Hij zou zeker niet van de goede paden, aangelegd door zijn voorganger, af wijken. Ter receptie heeft ir. Visser onder meer nog gezegd, dat ds. Sillevis Smitt veel geschonken heeft. „De marine kent U door uw mildheid, door uw begrip en als een man met een levendige geest en vol humor". Hij betrok mevrouw Sillevis Smitt in de dank die hij namens de gehele marine aan ds. Sillevis Smitt bracht. Geschenken Voorts sprak nog dr. W. M. Ie Coin- tre, predikant in algemene dienst vanwege de Gereformeerde Kerken voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht. Hij bood een televisietoestel aan, dat kunstig verborgen was in een opblaasbare rubberboot. Namens alle officieren in de marine werd de scheidende hoofdvlootpredi kant nog een schilderij en een plas tiek van geslepen kristal aangeboden en namens de -vereniging van be roepsschepelingen een bloemstuk. Viering tweede lustrum Veteranen Legioen Het Veteranen Legioen Nederland heeft zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn tienjarigbestaan een jubi leumcongres in Eindhoven gehouden, dat werd bijgewoond door een verte genwoordiger van prins Bernhard, de staatssecretaris van defensie, luite nant-generaal Caimyer, en vele bur- gelijke en militaire antoriteiten. „Groot was ons aller voldoening toen juist in dit tiende jaar van het bestaan van het V.LN. werd bereikt, dat voor het eerst op 4 mei van dit jaar met instemming van het koninklijk huis en met goedkeuring van het kabinet één nationale herdenking werd ge houden ter nagedachtenis aan al onze landgenoten zowel burger als mili tair die in Nederland, Indonesië, Korea of waar elders ter wereld het hoogste offer hebben gebracht," zo merkte de algemeen voorzitter, de heer S. Camping (Leeuwarden) in zijn jubileumtoespraak op. „Neder land erkende daarmede al zijn doden, die hun bloed voor het Vaderland veil hadden." De voorzitter liad er tevoren aan herinnerd dat het V.L.N. jaren lang voor deze herdenking heeft ge streden. Prins Bernhard lid van ereraad Atlantische Unie Prins Bernhard, de Earl van Avion, voormalig Brits eerste minister, sir Anthony Eden, Paul van Zeeland, voormalig Belgisch eerste minister, en W. L. Clayton medevoorzitter van de U.S. Citizens Commission on Nato, zyn toegetreden tot de ereraad van de Internationale Beweging voor Atlantische Unie. „Een van de hoofddoelen van de ereraad en de adviesraad" zo werd in de uitaodiging verklaard, „is het be spoedigen van Atlantische federatie door leidende figuren in beweging te krijgen, die geloven in de pogingen dit tijdig te bereiken teneinde een ramp te voorkomen en de hogere be schaving op te bouwen, die thans in ons bereik ligt". Home gematigd optimistisch De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, heeft premier Macmillan gisteren ingelicht over de vooruitgang die in New York is ge boekt met betrekking tot een ver mindering der spanningen tussen oost en west. Volgens gezaghebbende bronnen had Home in zijn verslag aan Macmillan geen beloften meegebracht over een topconferentie met premeir Kroesjt- sjew, maar wel een voorzichtig op timisme over een oplossing van de huidige crisis zonder wapengeweld. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde eerder afgelegde verklaringen van lord Home, als zou de stemming tij dens zijn besprekingen met zijn Rus sische ambtgenoot Andrei Gromiko goed zijn geweest. Hij legde er echter de nadruk op, dat Home geen onder handelingen had gevoerd, maar slechts de mogelijkheid voor even tuele onderhandelingen had onder zocht. Premielening Breda 1954 Bij een gisteren gehouden trekking zijn 77 obligaties van nominaal 100 van de 2'A pet. premiclening Breda 1954 uitgeloot. Op nr. 02871 viel de premie van 25.000. op nr. 67754 die van 1000, op nr. 21513 de premie van ƒ500 en op de nis. 28052 en 31672 een pre mie van 250. De overige 72 obli gaties lootten elk met ƒ120 uit. Hearing over salarissen bij omroep en t.v. Woensdag a.s. zal de Stichting van den Arbeid een „hearing" houden in verband met het advies, dat de stichting moet uitbrengen aan het college van rijksbemiddelaars over de salanswijzigingen voor het personeel van radio en televisie. Gehoord zullen worden de Nederland se Radio-Unie, de Nederlandse Tele visie Stichting, de Wereldomroep eu de arte bonden van administratief personeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9