Jubilerende N.T.S. ontvangt toestemming voor studiobouw KLANKBORD DAMES IN AMSTERDAMS (TRAM-)VERKEER ZEVENDE IN VEERTIEN DAGEN SCHIERMONNIKOOG WIL ZIJN DOKTER NIET LATEN GAAN DINSDAG 3 OKTOBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het „cadeau" van de regering Het Wereldgebeuren Bombardementen Er is gisteren heel wat te doen ge weest in de deftige Londense sociëteiten voor hoge gepensio neerde officieren, die daar dagelijks op oorlogsroem en whisky vegeteren. Twee Engelse geleerden "hebben gis teren namelijk een wetenschappelijk werk gepubliceerd over de geschiede nis van de geallieerde luchtaanvallen op Duitse industriecentra en daarbij het beleid van regering en opperste legerleiding aan een onderzoek on derworpen. De twee schrijvers, sir Charles Webster en dr. Noble Frank- land, verantwoorden hun werk met de opmerking dat na de overwinning in 1945 heel weinig meer is gespro ken over fiet luchtoffensief. „Chur chill en andere gezagsdragers sche nen zich van het onderwerp af te wenden, alsof het hun afkeer inboe zemde en alsof zij waren vergeten dat zij nog kort geleden hadden aan gedrongen op het inzetten en het handhaven van dit luchtoffensief". zo menen de schrijvers. Niet alleen dat men dus de opper ste leiding van de luchtmacht een zekere schaamte toedicht, maar deze mededeling tekent dc sfeer van het boek in zijn geheel: veroordeling van de Engelse bom bardementen. Vooral tijdens de nu aan de gang zijnde crisis die men gewoonlijk „de kwestie-Berlijn" noemt, hebben de Russen weer een oud stokpaardje van hun oorlogsstal gehaald. Herhaaldelijk wijzen zij de West duitsers erop, dat hun steden niet werden weggevaagd door Russische bommen, maar door geallieerde. Veel al verwijten de Russen nu hun bond genoten van vijftien jaar geleden hun optreden tijdens de luchtoorlog bo ven Duitsland. Vandaar dat de gene- raals-in-ruste de schrijvers van het boek harde verwijten hebben ge maakt. Zij zouden de feiten hebben verdraaid en Rusland en het over wonnen Duitsland staven in hun af keer van de zogenaamde terreur- aanvallen. En de agressie in het boek houdt ook in, dat er wellicht kritiek kan komen op de wijze waar op met de levens van geallieerden is omgegaan: 55.888 Engelsen verlo ren bij de luchtslag boven Duitsland het leven. Kort samengevat zeggen de auteurs dat de bombardementen ,.de wil van het Duitse volk niet hebben gebroken en dat hun uitwerking op de oorlogsindustrie opmerkelijk ge ring was". Twee luchtmaarschalken hebben gisteren direct de schrijvers al van repliek gediend. Maarschalk Harris zei dat men als men nog meer bommenwerpers had gehad, er nog meer bommen op Duitsland hadden moeten worden gegooid, inclusief een atoombom. Maarschalk Slessor wilde niet meer discussiëren met schrijver Webster, omdat die kort voor het verschijnen van het boek overleed, maar hij verzekerde dr. Frankland dat men in 1943 niet alleen Ham burg, maar nog tien Duitse steden had moeten wegbranden. Dan was de capitulatie niet op vijf mei 1945 ge komen, maar veel eerder. Maar schalk Harris zei het nog krasser en zijn opmerking kreeg veel bijval: „Ik houd er niet van een vijand te bekla gen. Beklaag de bevolking van War schau, Rotterdam, Coventry en Lon den en beklaag vooral de zes miljoen joden". Uit het boek is bekend geworden dat Churchill aan het eind van de oorlog verdere aanvallen op steden verbood omdat hij geen zin had in een „kapot Duitsland te ko men". De schrijvers vinden het on juist dat de bombardementen wer den gestopt terwille van de gealli eerden en niet terwille van dc Duit sers. Begrijpelijk dat in versehèidene Duit se bladen de aankondiging van dit boek instemming verkreeg. Er leeft daar nog een grote rancune over de terreur-bombardementen. De schrij vers van het boek beogen echter ook een bezinning op het gebied van de „bombardementen van burgers". Zij veroordelen die rigoureus. Koren op de pacifistische molens. Vandaar dat het in de Londense sociëteiten heeft gedaverd van verwijten tegen dit vol gens hen defaitistische gepraat. Ra dio Moskou besteedt over het alge meen slechts sporadisch aandacht aan wat er op de Engelse boeken markt verschijnt. Over dit boek was men heel erg blij. Het kwam precies in hun propaganda-straatje. Dat blijft het gevaarlijke van al dit geschrijf. Terwijl men juist alle krachten be hoort te bundelen tegen de propa gandistische leuzen van het oosten en die geen enkele voet mag geven. Overigens: echte historieschrijvers wagen zich nog niet aan de beschrij ving van de oorlog 1939-1945. „Als alles volgens plan verloopt zul len in december a.s. de eerste vrouwelijke trambestuurders van Nederland op de Amsterdamse trams verschijnen", aldus de di rectie van bet gemeentevervoer bedrijf van Amsterdam. Binnen een week hebben zich ruim dertig van de ruim 100 conduc trices die bij het G.V3. werk zaam zijn, opgegeven om voor een opleiding tot trambestuurster in aanmerking te komen. Men zal zo gauw mogelijk overgaan tot medische en psychologische keu ring van de dames, waarna een opleiding van zes weken begint. Het plan zal alleen worden uitge voerd wanneer na de keuring een redelijk percentage van de kandi daten is overgebleven. De directie deelt mede, dat men tot deze maatregel overgaat om het tekort aan arbeidskrachten, dat zal ontstaan door de invoering van de vijfdaagse werkweek bij het G.V.B. op 29 oktober a.s. té compenseren. De Amerikaanse karakterspeler Do nald Cook is zondagavond op 60-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. Met Tulluhah Eankhead heeft liy ge speeld in „Foolish notion" en met Ger- trude Lawrence in „Skylark". Voorzitter Schüttenhelm pleit voor „wezenlijke federatie De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft gistermiddag aan de lunch, die werd aangeboden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dc Nederlandse Televisie Stichting, medegedeeld, dat de regering goedkeuring heeft verleend voor de bouw van de eerste defini tieve televisiestudio in Hilversum. Dit eerste nieuwe televisie studiocomplex zal worden gebouwd in het omroepkwartier van Hilversum. Het vergt een investering van ongeveer 3,4 miljoen gulden. Het complex zal een grote decor- en montageloods om vatten alsmede twee studio's elk met een vloeroppervlakte van 600 m2. Daarnaast zullen nog diverse ruimten worden ingericht alsook een kantine. op basis van diezelfde vrijwillig heid, gezien de sociaal-culturele taak van de televisie en de mede verantwoordelijkheid van allen voor het geheel, het gezamenlijke programma van de omroeporga nisaties het N.T.S.-programma aan waarde kan winnen. Tal van punten zullen in de toe komst om een nadere studie en be zinning vragen. ïn dit verband noem de de heer Schüttenhelm een pi'o- grammasamenwerliing op basis van de cultureel-pedagogische taak die de televisie moet hebben, de oplei- Vergelijking met buitenland Tijdens de jubileumviering in de bur gerzaal van het raadhuis in Hilver sum hield de voorzitter van de N.T.S., de lieer E. A. Schüttenhelm, een herdenkingstoespraak, waarin hij herinnerde aan de eerste open bare televisievertoning die in maart 1938 in de Utrechtse jaarbeurshal len werd gegeven. De ervaringen die hierna werden opgedaan hebben er toe bijgedragen, dat de Nederlandse Televisie Stichting haar uitzendin gen op 2 oktober 1951 kon gaan be ginnen. Samenwerking Vele van de Nederlandse program ma's kunnen nu een vergelijking met buitenlandse produkties door staan, aldus de heer Schüttenhelm, die hieraan toevoegde, dat een pro feet in eigen land zelden wordt ge- eerd. De Nederlandse Televisie Stichting heeft zich ontwikkeld tot een orgaan waarin de samenwerking der om roeporganisaties, die gebed zijn in de grote geestelijke stromingen van ons volk, dagelijks meer gestalte krijgt. Een orgaan, zo zei hij, waar in de omroeporganisaties hun geza menlijk verantwoordelijk zijn bele ven met behoud van eigen autono mie en het recht op het geven van de eigen boodschap. Hij noemde het een verheugend feit, dat de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de adviescom missie inzake radio- en televisiewet geving de uitdrukkelijke opdracht heeft gegeven, het bestaan van om roepverenigingen als uitgangspunt te aanvaaiden bij het adviseren van nieuwe wettelijk te regelen samen werkingsvormen. Verwacht niag worden, zo zei hij, dat de compo- nenten van het omroepbestel zelf de gedaante van de nieuwe vormen van samenwerking in vrijheid mogen meebepalen. Federatie De heer Schüttenhelm meent, dat de samenwerking zich zal moeten evolueren in de richting van een wezenlijke federatie. Hij liet de wenselijkheid van een fusie tus sen de N.R.U. en de N.T.S. in het midden. De componenten, hande lend op basis van medeverant woordelijkheid voor het grotere geheel, zouden in vrijheid en auto nomie tot een gezamenlijk beleid kunnen komen op die terreinen, waar allen dit wensen. Dit zou op programmagebied betekenen, dat Vrouw licht Amsterdammer op voor f 27.000 De 58-jarige Amsterdamse journa list M. F. YV. van \V'. heeft bij de po litie aangifte gedaan van oplichting oor een bedrag van J' 27.000 waar van een 23-jarige vrouw hein het slachtoffer heeft gemaakt. Deze vrouw, de 23-jarige H. B. van K., staat by de politic bekend als vrouw van lichte zeden. Zij is spoorloos ver dwenen. In 1958 had Van W. deze vrouw le ren kennen. Na een tijdje verliet zij hem en ging naar Amerika. Daar is zij met een Amerikaan getrouwd. Einde juni van dit jaar keerde zij naar Amsterdam, naar haar vriend terug. Zij deed hem verhalen over haar on gelukkig huwelijk. Om met Van W. verder te kunnen leven, wilde zij scheiden. Daarvoor heeft hij o.m. een deel van zyn effecten beleend. IN DE PAN GEHAKT. Een braad pan en een eindje touw, dat waren de wapenen waarmee het echtpaar Evans uit Liverpool een ongewenste bezoekster die in de nacht dameson dergoed van de waslijn placht te ste len in de kraag heeft weten le grij pen. Meneer Evans vertelt hoe het al lemaol is gebeurd: „Wij hingen een truitje vlak bij het keukenraam aan de lijn, bevestigden een stukje touw met oen veiligheidsspeld aan het kle dingstuk en verbonden het andere eind met een braadpan, die we bo ven op het fornuis zetten, zodat de dief of dievegge wanneer hij/zij het truitje wilde "pakken een hels lawaai zou veroorzaken". Evans vertelt dat hij en zijn vrouw gisternacht wakker werden doordat de dievegge toebeet. Na de vrouw in de kraag te hebben gegrepen en aan de politie te hebben overgeleverd, konden de alarm-des kundigen zich met een gerust hart in Morpheus' armen nestelen. der en de samenwerking tussen de overheid en het particulier initiatief. Daarnaast zal ook bestudeerd moe ten worden, hoe de wetenschappe lijke wereld, met name de sector van de sociale wetenschappen, een bij drage kan leveren aan de voorberei ding en de begeleiding van de pro grammering. Vertrouwen De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. Th. Cals, ging op de samenwerking in N.T.S.-verband nog eens nader in. Hij zegde de bestuurderen van de N.T.S. en de omroeporganisaties toe. dat zowel hij als de staatssecreta ris vertrouwen wil stellen in het door beide groeperingen te voeren beleid. Over de samenwerking tussen de te levisieorganisaties en de overheid zei mr. Cals nog, dat een hardnekkig misverstand uit de wereld moet wor den geholpen. De door de overheid benoemde leden van het bestuur van de N.T.S. zijn geen vertegenwoor digers van de overheid en nog veel minder dwarskijkers. Het bestuur van de N.T.S. wordt in grote meer derheid aangewezen door de omroep organisaties, maar om het represen tatieve karakter van dit college te versterken, wijst de overheid enige leden van dit bestuur aan, opdat ook vooraanstaande personen uit andere dan omroepkringen in bescheiden mate kunnen meespreken over het ding en de vooropleiding van het ka- gebruik van de televisie. Opnieuw auto geslipt in bocht bij de Sloedam Maandagmiddag kwart over vier is op de rijksweg tussen Middelburg en Goes voor de zevende maal binnen veertien dagen een auto geslipt in de bocht, bij de. Sloedam onder de ge meente Arnemuiden. Ditmaal was liet de 22-jarige P. J. R. uit Hontc- nissc die met een in Middelburg gehuurde wagen van de weg raakte en een naast de weg gelegen poel inreed. R. bleef ongedeerd en kon zelf de tot de helft van de portieren in het water staande auto verlaten. Een flinke schrik en een nat pak waren de enige nare gevolgen voor R. Een kraanwagen heeft de auto later op bet droge getrokken. R. reed in de richting Goes. In de zelfde bocht, na de Sloedam de eerste aan de Walchcrse kant in de rijksweg 58, zijn dus de laatste da gen nog" verschillende andere auto s geslipt. Zaterdag onderschatten drie automobilisten deze bocht; zij reden echter, in tegenstelling tot de giste ren verongelukte wagen, in de rich ting Middelburg. (Foto P-Z.C.) Nieuw Russisch plan voor V.N.-leiding De Sowjet-Unie heeft in New York een voorstel gepubliceerd, dat beoogt voor de periode tot april '63 één man aan het hoofd van het secretariaat der Ver enigde Naties te benoemen. De ze zou dagelijks moeten samen werken met 3 adjunct-secreta rissen, die echter niet het recht van,yeto,zouden hebben. In april jle vijfjarige ambtspe riode van Hammarskjöld aflo pen. Dit „verzoeningsvoorstel", zoals de Sowjet-delegatie het noemt, is enige dagen geleden ter kennis van de De ooievaars trékken weer naar war me streken. Op weg naar Afrika ne men de dieren onderweg wel eens een rustpauze. Maar de badgasten in Marseille waren wel erg verwon derd, toen er plotseling een vlucht ooievaars neerstreek. De vogels rust ten een uurtje uit en vervolgden hun weg. Op de foto staat een ooievaar uit te rusten tussen badgasten. westelijke en andere delegaties bij de V.N. gebracht. Voordien had de Sowjet-Unie steeds aangedrongen op aanvaarding van haar „troika-plan", dat de benoemin gen van drie secretarissen-generaal beoogde. Hoewel in bepaalde kringen het nieu we Russische voorstel weliswaar al.i een variatie op het troika-plan maar toch als een concessie van de Sow jet-Unie wordt beschouwd, is van westelijke zijde verklaard, dat duide lijk moet worden vastgesteld dat het" tijdelijke hoofd van het secretariaat, ingeval het niet mogelijk is over een bepaalde kwestie overeenstemming met de adjunct-secretarissen-gene raal te bereiken, het laatste woord heeft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Kaasmeisjes - terug uit Engeland - kunnen geen kaas meer zien Na zes maanden lang eerst in Schotland, later in Engeland „onze vlag en onze produkten te. hebben verdedigd", zoals de directeur van het Nederlands Zuivelbureau, de heer F. Baart, het gistermid dag op Schiphol uitdrukte, zijn de 10 Nederlandse kaasmeisjes, nog steeds in hun zuivel-kostuum gekleed, op vaderlandse bodem terug gekeerd. Daajmee is aan het grootste avontuur, dat zij in hun nog jeugdig bestaan hebben meegemaakt, een einde gekomen. Het zuivelbureau zendt n.l. nooit tweemaal hetzelfde meisje uit. Toch was er één meisje, voor wie het avontuur niet definitief ten einde is. Zij is de 22-jarige Elly Bruijn uit Epe, die een enorme van marsepein natuurgetrouw nagemaakte kaastaart kreeg, ter viering van het feit. dat ze zich tijdens haar kaasverblijf in Schotland met een kolenhandelaar heeft verloofd. De destijds uit 300 sollicitanten gekozen meisjes hebben allen in Engelse en Schotse winkels Nederlandse kaas en andere melkpro- dukten verkocht. Zij reisden van de ene plaats naar de andere en sliepen steeds in hotels. Overal dienden zij als ambassadrices van ons land. gaven niet alleen inlichtingen over kaas, maar toonden den volke ook hoe lekker die was door er zelf flink van te eten. Enkelen van haar wensen voorlopig by het ontbijt echter geen kaas meer te zien. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ENIGE ARTS VRAAGT ONTSLAG, MAAR.... Protesterende bevolking zwaait met spandoeken Van onze correspondent Op dc agenda voor de raadsvergade ring van Schiermonnikoog, die vanavond gehouden zal worden, staan onder meer de benoeming vaneen nieuwe arts. Dr. A. J. van der Grient, die op het eiland arts en dierenarts is heeft name lijk zijn ontslag ingediend. Een groot deel van de bewoners van het eiland is liet met deze gang van zaken niet ceus. Zij wensen een onpartijdig onder zoek naar de oorzaken van het feit dat de dokter ontslag heeft genomen. De bevolking zou daarom gister avond een stille protestactie on dernemen door in optocht door het dorpje te trekken met span doeken, waarop staat: „Wij wil len onze dokter houden". Schiermonnikoog is al lang met deze kwestie bezig. In maart van dit jaar is er al een handtekeningen actie gehouden maar tot nu toe do ambtelijke molens malen lungzaam hoeft dat geen resul taat opgeleverd. De lijst met handtekeningen is naar Den Haag opge stuurd naar het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid en vandaar wel doorgestuurd naar de betrokken instellingen maar verdere stappen zijn nog niet ondernomen. Deambtswoning die eigendom van de gemeente is van de dokter speelt in deze zaak een belangrijke rol. De woning vol doet bij lange na niet aan de ei- - iid »ld Schiermonnik sen die er in deze tijd aan een dokterswoning gesteld mogen worden, zo zegt oog. Dit blijkt overigens ook wel uit de pogingen die dr. Van der 1 Grient in het werk heeft gesteld i om er veranderingen in aange bracht te krijgen. De gemeente is er ook wel op ingegaan, maar dit zou voor dc dokter betekenen dat de buur van de woning' exor bitant hoog zal worden, ongeveer f 225,--- in de maand. Burgemeester O. G. de Boer van Schiermonnikoog herinnerde in verband niet deze zaak aan de raadsvergadering van 27 februari van dit jaar. In deze vergadering had de burgemeester verklaard, dat dr. Van der Grient als reden van zijn ontslagaanvrage had op gegeven, dat hij zijn positie wens te te verbeteren. Op een vraag van het raadslid R. de Vries over dc stand van zaken met de ambts woning van de dokter heeft de burgemeester destijds een uitvoe rig overzicht gegeven van de loop der onderhandelingen, waaruit bleek, dat de dokter aanvankelijk rekende op medewerking van de gemeente bij de verbouwing van de ambtswoning. Toen het plan en de kostenberekening van de dienst gemeentewerken klaar wa ren, verklaarde de heer Van der Grient liever het huis te willen kopen en dan zelf te verbouwen. B. en w. stelden toen voor het huis voor f 10.0.00 aan de dokter te ver kopen, hetgeen een prijs was die beneden de raming van gemeente werken ligt. Hierbij werd bepaald, dat bij verkoop van het huis aan ccn eventuele opvolger van de dokter geen hoge winst mocht worden gemaakt. Wel werd in het ontwerp-contract opgenomen, dat aangebrachte verbeteringen in de volgende koopsom mochten wor den doorberekend, De dokter en zijn accountant verklaarden, dat el' contract aanvaardbaar was, maar dat de koop om andere za kelijke redenen geen doorgang Icon vinden. Een dokter op Schiermonnikoog verkeert in een uitzonderlijke positie. Evenals op Vlieland het geval is heeft de raad van Schiermonnikoog voor een dokter voor dit eiland een benoemings recht zulks om te voorkomen dat de hoogste bieder de artsenprak tijk krijgt, hetgeen uiteraard geen garantie is voor de beste dokter. Vandaar dat voor Vlie land en Schiermonnikoog het be noemingsrecht is ingevoerd, eilandbevolking is maar klein. Ruim tweehonderd gezinnen. In het zomerseizoen zijn er iets meer patiënten, maar dit maakt niet veel uit. Mogelijkheden tot uitbreiding van de praktijk zijn er niet. De eilanaersbevolking wordt niet groter. Tot nu toe gaf het rijk in dergelij"ke gevallen een subsidie, maar deze schijnt sinds kort te zijn opgehe ven. De gemeente geeft een te gemoetkoming en betaalt ook een bedrag ter vervanging van de vervallen rijkssubsidie. Maar het staat niet vast. zo zou van ge meentewegen zijn verklaard, „of wij dit kunnen volhouden". Dr. Van der Grient wilde ons op een en ander liever geep commen taar leveren. Wij kregen sterk de indruk dat hij niet erg inge nomen was met liet besluit van de bevolking om ten behoeve van hem een protestmars te houden, hoe goed bedoeld zulks ook is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5