Plattelandsbibliotheek in Goes werd geopend Geen verrekening van geschot over afgelopen drie jaar CETAFLE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1961 „DE BREDE WATERING VAN ZUID-BEVELAND Schermutselingenrond recreatie in gemeente Wolphaartsdijk ««deputeerde Staten van Zeeland hebben het tijdvak van gescholsverre- kcning voor de geconcentreerde waterschappen verschoven met drie jaar. l)e verrekening zal thans een aanvang dienen te nemen in 1962. Deze mededeling deed de dijkgraaf van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland", de heer P. J. J. Dekker, in de maandagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden vergadering van hoofdingelan den. De geconcentreerde waterschappen hebben indertijd Gedeputeerde Staten verzocht om geen verrekening toe te passen over de jaren 1959, 1960 en 1961. Als uitvloeisel van dit besluit stelde de vergadering de begroting voor de dienstjaren 1959, 1960 en 1961 van het waterschap thans definitief vast. Het dageljjks bestuur van het waterschap streeft ernaar in de begroting voor 1962 mot een definitief dijkgoschot te komen. Waarschijnlijk zal moeten worden volstaan niet het noemen van een gemiddeld geschot, omdat een on ander pas op langere termijn uitge werkt kan worden, deelde dijkgraaf Dekker mee. bestuur acht 1 janhori 1962 de meest gunstige datum van in gang, daar déze datum samenvalt met die van de invoering van het definitieve dijkgeschot, aldus de dijkgraaf. Hoewel het dagelijks bestuur de ont wikkeling van de chemische zuive ring. van de waterafvoerkanalen nauwlettend volgt en het gebruik van andere technische hulpmiddelen zoveel mogelijk zal gaan. toepassen, zal toch mogelijk een beroep moeten worden gedaan op de medewerking van belanghebbenden om hun ar* boidskrachtèn voor het zuiveren van de wegsloten van het waterschap be schikbaar te stellen, zei de heer Dek ker. Recreatie In de gisteren gehouden vergader ring is het tot een vrij uitvoerige en soms enigszins scherpe discus sie gekomen tussen de dijkgraaf enerzijds en de heren J. J. KJompe en M. J. Mol anderzijds. Punt van discussie vormde het voorstel van het dagelijks bestuur om aan de gemeente Wolphaartsdijk in erf pacht uit te geven: 1. De vrjf hec tare grote, inlaag ten westen van de voormalige aanlegsteiger van de veerboot; 2. de veerhaven- dam en de oude landbpuwhaven, voor zover eigendom van de ge meente. Het voorstel werd met al gemene stemmen aanvaard, nadat de „schermutselingen" bijna een uur hadden goduurd. De heer. Dekker lichtte liet voorstel in eorsle instantie toe, waarbij hij verklaarde, dat het veilig stellen van de watersehapsbelangen liier het uit gangspunt is gèweeest. Mét de vei ligstelling van deze belangen is 'het ook mogelijk gëbleken de gemeente Wolphaartsdijk tegemoet te komen in zijn reereatieplannen. De heer Klompe had als hoofdingeland van het distriet, waarin Wolphaartsdijk is gelegen, graag wat meer over de gehele zaak willen weten. Hij werd er, naar hij zei, pas mee geconfron teerd. toen hem dit voorstel van het dagelijks bestuur bereikte. Hij wilde speciaal nader ingelicht worden over de details van de voorwaarden. Voorts drong hij erop aan het voor stel terug te nemen. De heer Dekker herinnerde er aan, dat deze aangelegenheid reeds vorig jaar aan de orde is gesteld. Hij acht te 't niet de juiste weg, dat 't dage lijks bestuur aan een tafel gaat zitton met de betrokken ingelanden uit het district om de bestuursvoorstellen te bespreken. „Wij willen geen staat in De heor Dekkor verklaarde voorts in zijn openingswoord, dat de door Ged. Staten ingestelde adviescommissies intussen rapport hebben uitgebracht over de waarde van de onroerende en roerende zaken, benevens over de achterstand in openbare werken. Het verzamelen van gegevens voor de vaststelling van het zogenaamde be- gindijkgeschot is in een vergevorderd stadium gekomen, zodat op goede gronden mag worden verwacht, dat voor 1962. het geschot zonder stagna tie in de verzending van de aansla gen in een definitieve vorm kan wor den gegoten, zo deelde de heer Dek ker mede. Wel is het de vraag, gezien de korte, lijd die nog rest voor het samenstel len van de begroting voor het vol gende dienstjaar, of in de memorie van toelichting op deze begroting reeds een. opsomming kan worden verstrekt van de bedragen van het definitieve geschot voor elke opge heven polder of waterschap afzon derlijk. Vermoedelijk zal in deze me morie van toelichting moeten worden volstaan met een raming van het to taal van het geschot. dat in 1962 zal moeten worden geheven tot dekking van de uitgaven in dat jaar. Het ligt in hot voornemen van het dagelijks bestuur om met ingang van het dienstjaar 1962 alle weg sloten in beheer en onderhoud te nemen bij het waterschap. Hier mede zal dan voor liet gehele wa terschap een uniform systeem zijn ingevoerd. Dit zal voor die gebie den waar het onderhoud tot heden werd verricht door de ingelanden, leiden tot oen verhoging van het geschot. De meerdere kosten zul len worden verdisconteerd in het begindijkgesehot. Het dagelijks een staat", aldus de dijkgraaf, die stelde, dat iedere belanghebbende al tijd uitvoerig over de voorstellen kan worden ingelicht op de griffie. „De heer Klompe" heb Ik niet gezien", al dus spreker. Op de opmerking van de lieer Klompe, dat de hoofdinge landen toch wel mogen weten, wat. in hun district gebeurt, reageerde de dijkgraaf met do woorden: „Ik kan niet toeestaan, dat U op de zetel van het dagelijks bestuur gaat zitten. De hoofdingelanden hebben ons hun ver trouwen geschonken, U moet dus vertrouwen iu ons hebben." „Vette gam" Steun voor zijn voorstel verwierf Mc heer-Klompe van de heer M. J. Mol, die betoogde, dat het waterschap de gemeente Wolphaartsdijk een „vette gans" in de schoot werpt. Hij zei niet tegen recreatie te zijn, maar voor hem wogen de watersehapsbe langen liet zwaarst. De lieer Dek ker. die de mening van het dagelijks bestuur vertolkte, was van oordeel, dat de watersehapsbelangen veilig zijn gesteld. Voorlopig heeft Wol phaartsdijk nog geen „vette gans", aldus spreker, die er verder op Wees, dat deze gemeente in eerste instantie handenvol geld zal moeten uitgeven. Daarbij komt nog, dat de erfpaclits- canon om de vijf jaar herzien kan worden. Deze mening werd onder schreven dooi* burgemeester H. B, G. ter Haar -Romeny van Wolphaarts dijk, die verklaarde, dat de gemeente Wolphaartsdijk bepaald geen hoge verwachtingen heeft ten aanzien van de exploitatie van de inlaag, bok hij zag de „vette ganzen" voorlopig niet in Wolphaartsdijk neerstrjjkenr Ver volgens ging de vergadering zonder hoofdelijke stemming akkoord met (Advertentie) met vers gebrande hazelnoten het voorstel van het dagelijks be stuur. In de rondvraag werd de vraag- ge steld wanneer de indiening van de bijdragewet Deltawetten verwacht kan worden. De heer Dekker sprak ajs zijn mening uit, dat do vertraging b|j de indiening vermoedelijk een ge volg is van, het feit, dat nog géén oplossing is gevonden voor de ver vanging van de wet op de calanii- teuze polders. Hij verwachtte, dat hierover overleg gepleegd zal worden tussen de minister van verkeer en waterstaat enerzijds en het college van Ged. Staten van Zeeland ander zijds, Als dit overleg beëindigd is, zal de indiening van de bijdragewet Del tawerken waarschijnlijk niet meer lang op zieli laten wachten,, veron derstelde lijj. DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Ondergebracht in oude vakschool voor meisje; VAN uitvin TOT Olijfje MET MUZIEK. De winkelweek in het Walcherse Se- ruoskerke behoort weer tot het ver leden. Het is een opgewekte actie ge weest, met veel muziek. De muziek vereniging „Veere's Genoegen", het „eigen" E.M.M. en „Luctor et Enier- go" uit Zoutelande verleenden mede werking. Een lampionoptoeht en een gymnastiekdemonstratie door de X. V. „Serooskerkc" completeerden het aantrekkelijke programma, dat voor al de laatste avond een gezellige drukte opleverde. De netto-opbrengst van een en ander komt ten goede aan E.M.M. De Scronskerkse winke liersvereniging heeft hopaald eer van haar Initiatief. MEEK MUZIEK. Nog meer muziek: ditmaal in Zaam- slag. waar „De Volharding" resideert. r MENU Een familielid ran de man, die ging trouwen had het menu samengesteld. Een mooi P.Z.Ó.-menu, toant het ging om een P.Z.C.-redacteur en zo ver liep de maaltijd helemaal in journa listieke stijl. Na een kleine concessie aan de adverteerders met een voor berecht, genaamd Onze Kleintjes", volgde weldra een stevige hoofdscho tel, onder het motto „Kantlijn", Het was een gevecht, dat er bij de mees ten grif inging, al was er een enke ling die ér een beetje met lange tan den aan begon. „Van Zwin tot Zijpe" bleek heel toepasselijk paling op te leverengefileerd, net als de bericht geving in die rubriek. De ijspudding, 'die met cake en perziken een nage recht opleverde, lag 'velen een beetje zwaar op de maag, maar daarom heette het dan ook „Wereldgebeuren". De Zeeuwse Almanak Ju, die was er ook bij. Dal bleek de koffie te zijn, hetgeen een der gasten deed opmerken: ,,Ik dacht, dat ze daar wel een geestrijker vocht voor genomen zouden Uebbi Het harmoniegezelschap trok er za terdagmiddag op uit om te concer teren in Spui; ten gerieve van de al daar wonende donateurs. Ten bate van de muziekvereniging werden bo vendien nog loten verkocht. Hat mu zikaal opluisteren van de voetbal wedstrijd Spul—Arnemulden ging he laas niet door. Oorzaak: regen. KERMIS ÉN KOERS. Kermis was het zondag in Hulst en het was oen drukke kermis. De ve attracties trokken talrijke bezoekers - ook uit België en vandaag dins dag verwacht men in de Reinaert- stad weer een grote toeloop. Op het criterium koers is er namelijk oen wielerkoers voor amateurs en onaf- hankelijken. „SEIZOENYVERK" Het „seizoenwerk" komt overal op gang. In 's-Gravênpolder begint 11 oktober de bejaardensoos en wel mei een diavertohing van (kleurige) plaatjes, gemaakt tijdens de laatste jaarlijkse rijtoer. In Kapelle-Bieze- linge gaat men ook weer „draaien" en wel elke woensdag van twee tot vijf uur in de bovenzaal van het sportgebouw. KNAAP Wat je noemt een knaap van een aardappel rooide de heer W. bij de Vaate in Öosterland: 1400 gram zwaar. Niet de heer Bij de Vaate, maar de aardappel. Belangstellen den kunnen het prorlukt. bezichti gen in de sorteerloods van de heer Joh. de Bruine, groothandelaar in landbouwproducten en op die ma nier in gróte landbouwproduk- ten GOUDEN FEEST. Een gouden feest wordt er vandaag in Vogelwaarde gevierd door liet echtpaar J. de PoorterVink op Ra penburg en niet door het echtpaar alleen. Heel het dorp is van plan de gouden bruiloft nice te vieren, waar toe onder meer voor diverse etahlis- De Stichting Centrale Plattef&nuST bibiiollicek voor Zeeland is sinds maandagavond „officieel" op zijn be stemming aangekomen! Dc commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. nir. A. F. C. de Casem- broot heeft gisteravond de nieuwe huisvesting van de bibliotheek in Goes ondergebracht in de oude Vakschool voor Meisjes aan de Wijn gaardstraat, waar ook de openbare leeszaal en bibliotheek Goes is ge vestigd officieel geopend. Hij ver richtte deze daad in de grote zaal van de openbare leeszaal door aan een koord te trekken, waarmee hij een kaart van Zeeland onthulde, waarop het gebied van de Centrale Plattelandsbibliotheek is aangegeven. De Stichting Centrale Plattelands- bibliotheek voor Zeeland is in 1955 opgericht met als doel de lec tuurvoorziening van het Zeeuwse platteland ter hand te nemen. Goes zou de vestigingsplaats wor den, maar door ruimte- en perso- neelgebrek heeft de bibliotheek de beginjaren in Middelburg moe ten doorbrengen. Tot voor enkele maanden was de Centrale in huize Rozenburg in Middelburg geves tigd, Sedert kort is de bibliotheek overgebracht naar Goes. De bijeenkomst van gisteravond werd geopend door de voorzitter van de stichting, burgemeester D. M. Ver- met uit 's-Heer-Arendskcrkc. Hij ver klaarde. dat de stichting thans beter .dan voorheen zijn doel zal kunnen be naderen: namelijk het goede boek onder de plattelandsbevolking bren- gen. Hij achtte dit van groot belang. Iet streven van de stichting is steeds geweest een nauwe binding tot stand te brengen met de openbare leeszaal in Goes. Dit is thans het geval. De leiding van de plattelandsbibliotheek en de openbare leeszaal is in handen van mej. H- J- van Meurs. Hij deelde voorts mede. dat de Centrale een buitendienstfunctionaris heeft aan- jetrokken, te weten ds, J. G. Kooren Uit Nisse. Opening Jhr. De Casembroot, die uil han den van de heer Vermet een boek ontving, noemde huize Rozenburg te Middelburg ongelukkig gelegen voor de functie, welke de Centrale Plattelandsbibliotheek heeft. Met het bestuur toonde lijj zich daar om verheugd over de nieuwe ves tiging De commissaris wees -r in Nou ja, 't was in ieder geval pittige sementen het sluitingsuur verlengd koffie I werd. A/WVVWWWVWWWWWNA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7. 9 en 19. VVVVVVVVVVWVVWVVVVVVW Auto greep bromfietser in Bergen op Zoom Maandagmiddag is de bromfietser L. de L. uit Poortvliet op de Wouwse- straat te Bergen op Zoom aange reden door een auto, bestuurd door W. D. uit Bergen op Zoom. L. werd tegen de grond geslingerd en liep hierbij enkele schaaf- en snijwonden op. Dé auto word licht, dc bromfiets zwaar beschadigd. De politie heeft tegen de autobestuurder proces-ver- baal opgemaakt. zijn toespraak op, dat de overheid door subsidies het bibliotheekwerk steunt. Hij concludeerde daaruit, dat men, eigenlijk nog. weinig over heeft'voor'eeü goed hoélc. „Ik zou liever zien, dat dé overheden geen subsidie hoefden geven Dan wak hét helemaal goed", aldus spreker. Vervolgens onthulde hij een kaart van Zeeland met daarop aange geven het gebied, dat de centrale bestrijkt. Namens hot ministerie van O. K. en W. sprak de heer Akkermans woor den van golukwens. Hij noemde de taak van het openbare, bibliotheek wezen tweeledig; voorzienin een. reeds .bestaande kwalitatieve lccs- bchoefte en stimuleren zowel kwan titatief als kwalitatief van goede lectuur. Burgèmeester dr. J. W. Noteboom van Goes voegde daar eveneens zijn felicitaties aan toe. H}j juichte het toe. dat Goes als plaiats van vestiging is gekozen voor de centrale. Namens de Centrale Vereniging van Open bare Bibliotheken voerde méj. J. Wijnstroom het wooi'.d.Tenslotte werden woorden van felicitatie ge sproken door drs. Th. J. Westerhout uit Middelburg als lid van het be stuur van de Protestantse Stichting voor het Bibliotheekwezen. Hij noem de dc nieuwe gebouwen een concreet resultaat van de bemoeiingen, wolke men op hoger niveau met Zeeland heeft. Tevoren hadden de genodigden de nieuwe huisvesting van de Cen trale bezichtigd. Goese havenploeg en bloc ontslagen In verband met reorganisatie van de havendienst B. en w. van do gemeente Goes heb ben de uit acht man bestaande los- en laadploeg van de haven per 1 ja nuari 1962 eervol ontslag verleend. Dit. houdt, verband met de reorgani satie, welke het gemeentebestuur ten aanzien van de haven wil doorvoeren. Hoe deze havenreorganïsatie zal uit vallen, maakt momenteel nog een punt van bespreking uit. Circa vier jaar geleden is het toen zelfstandig werkende havenpersoneel in dienst genomen van de gemeente. De ploeg ressorteert onder de dienst van gemeentewerken. Aanleiding tot deze stap was het feit, dat de haven arbeiders in principe hadden besloten in de Rotterdamse havens te gaan werken. Mede op aandrangvan de industriëlen rond de Goese haven heeft het gemeentebestuur toen een aparte tak" van dienst gecreëerd voor dc los- en laadwerkzaamheden aan de haven. Hierdoor werd voorkomen, dat het lossen en laden op de haven voor kortere of langere lijd ernstig gestagneerd zou worden door gebrek aan deskundig personeel. De gemeen te heeft de havenploeg onder meer uitgerust met een kraan en tran sportbanden. Cafetaria in IJzendijke door brand verwoest In de uacht van zondag op maandag omstreeks twee uur is brand uitge broken in de keuken van de cafe taria en kruideniersbedrijf van de fani. De Looze aan de Langpoort- straat te IJzendijke. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er aan redden van de inboedel niet meer viel te denken. De brandweer, die spoedig ter plaat se was, ondervond bij het blussen grote vertraging, doordat de aftap- put van dc waterleiding niet open was tc krijgen. De brand nam dus danig afmetingen aan, dat nien ook de brandweer van Biervliet - waar schuwde. Nadat deze binnen korte tijd was gearriveerd, werd het vuur niet vier stralen bestreden. Het ge bouw brandde geheel uit. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Muzikale vormingscursus voor Zeeuwse onderwijzers Diet het doel d© leerkrachten op de Zeeuwse lagere scholen nader te in formeren over de muzikale opvoe ding van do lagere schooljeugd, or ganiseert het „Gehrels-instituut" te Amsterdam gedurende de winter maanden een vormingscursus. Woensdagavond 4 oktober a.s. zal Willem Gehrels persoonlijk de eerste oriëntMioles geven in de muziekzaal van de rijkskweekschool aan de Lan ge Noordstraat in Middelburg. De cursusleiders zijn de heren Cor Schijvo, muziekdocent aan de Mid delburgse rijkskweekschool en de consulent voor Zeeland van het „Gehrels-instituut" en :de heer Jan Rijn, muziekleraar aan de christelij ke kweekschool in Middelburg. De cursus telt in totaal voertig we kelijkse lessen van twee uur. Aan het einde van de cursus kunnen de deelnemers facultatief examen doen voor het verkrijgen van het door de maatschappij tot bevordering der toonkunst ingesteld „Getuigschrift- Gehrels". Het ministerie van o. k. en w. geeft een tegemoetkoming in dc l cursuskosten. KUNST „Othello" Middelburg, Schouwburg; „Het Reizend Volkstheater". IN EEN BIJZONDER vlotte en knap geregisseerde voorstelling heeft. „Het Reizend Volkstheater" (afdeling van het Nationaal Toneel van België) gis teravond in de Middelburgse Schouw burg Shakespeares „Othello" ten tonele gevoerd. Het is een onmis kenbare vordionste van dit gezel schap. dat het er zo volkomen in is geslaagd deze aloude geschiedenis van liefde, jaloezie en (vermeende) ontrouw zó aanvaardbaar en boeiend over het voetlicht te brengen. In de vertaling van Burgersdijk kwam dit. drama volledig tot zijn recht dank zij vooral de strakke regie van Rik Jacobs, die het hoge tempo niet schuwde en die men hoogstens kan verwijten, dat hrj terwille van een concessie aan komische inter mezzi? de rol van Rodriga te sterk in het karikaturele trok. Maar. dat is dan ook de enige aanmerking, die op deze „Othello"-opvoering, ge geven onder auspiciën van cle Arbei derskunstkring, gemaakt kan wor den. Voor het overige werden de ka rakters uitnemend vertolkt en ver dient deze voorstelling niets dan lof voor regie, spel en aankleding; dit laatste sober, maar uiterst sugges tief. Over de hele linie werd doorwrocht spel te zien gegeven en zo ontstond een harmonieuze, volkomen inge speelde opvoering, waarby een ieder, om te beginnen een bewonderens-- waardige rolvastheid demonstreerde en waarbij daarnaast uitstekend spel te zien werd gegeven. Zo zette Mare Woud een fascinerend doortrapte Jago op de planken, waar tot in de toppen van zijn verraderlij ke vingers, waarbij het er verder veel op leek, dat liet tempo vooral dank zij zijn voortvarend optreden voortdurend zo hoog kon worden ge-, houden. Een heel knap gespeelde rol. Voor een indrukwekkende Othello, even overtuigend in zijn rust als in zijn door jaloezie opgezweepte woede, zorgde Gust Ven, zoals Anni de Loe- nen heel bekwaam een ingetogen, haar heer en meester tot in de dood getrouwe gade gestalte gaf. Roger Thoelen was een waardige, edele Cassio en een gelijkwaardig sterke bezetting kregen de overige rollen, zodat er vrijwel van geen zwakke plek sprake was. „Vrijwel", omdat Gaston Wecmaes van de edelman Rodrigo veel te veel een onnozele hals maakte en veel te weinig de ver beten, jaloerse man, die tenslotte tot een moordaanslag komt. Dit schoonheidsfoutje vermocht gelukkig het hoge niveau van de opvoering ais geheel niet te beïnvloeden, zodat de Middelburgse Arbeiderskunstkring kan terugzien op een voortreffelijk, begin van het seizoen, beloond door een hartelijk applaus van een dank baar publiek. v. B. Met de onthulling van een kaart va». Zeeland, die als motto draagt „Het goede boek door de hele provincie" heeft Zeelands commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot maandag avond te Goes de opening verricht van liet nieuwe gebouw van de Stichting Plattelandsbibliotheek voor Zeeland. (Foto P.Z.C.) F. Beun veertig jaar bij de douane De heer F. Beun, assistent eerste klas bij de douane te Vlissingen, her dacht maandag het feit, dat hij veer tig jaar in belastingdienst, was. Tij dens een receptie in zijn woning mocht hij 's morgens de gebruikelij ke gratificatie in ontvangst nemen uit handen van de hoofdinspecteur titulair van rijksbelastingen, de heer J. L. van Veeren, waarbij tegenwoor dig was de directe chef van de ju bilaris, do heer A. Boer. In zijn woning aan de Gerard Dou- laan was het een komen en gaan van collega's, vrienden en familie. Van wege zijn werkzaamheden, die tot drie jaar geleden voornamelijk de buitendienst betroffen, heeft de heer Beun vele bekenden gekregen onder het personeel van de haven. Ook de hoofden van dc dienst van invoer rechten en accijnzen, alsmede de ont vanger der directe belastingen, de heer L. Matthijsse, kwamen de. jubilaris gelukwensen. Verscheidene bloemstukken, waaronder een van de Algemene bond van ambtenaren, sierden zijn woning. De heer Beun werd geboren in Sint- Kruis op 3 juli 1898. Na eerst een. aantal jaren in het boerenbedrijf 'werkzaam te zijn geweest, trad hij' begin oktober 1821 als commies 2de klas in dienst van de douane-Tegc- len. Daar bleef hij drie jaar. In 1924 werd hij benoemd in Aardenburg, waarna spoedig overplaatsing naar Breskens volgde. 15 februari 1926 kwam de heor Beun naar Vlissin gen. Vijf jaar geleden werd hij be noemd in zijn huidige rang. Lijm koud alle houl net van Ceta-Bever WEINIG VERANDERING Veel bewolking met voornamelijk iu het westen enige regen, maar In het noordoosten enkele zonnige perioden. Weinig wind on middag-temperaturen van omstreeks 17 graden. ZON EN MAAN. 4 oktober Zon op 6.45 onder 18.12 Maan op 0.56 onder 16.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2