PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAKT DE GAULLE PLEIT VOOR EENHEID Nieuw herindelingsplan Walcheren mogelijk voorjaar '62 in kamer Speciale volmachten stok achter de deur Kolonel Serraj in Syrië gearresteerd O.A.S. VERHINDERDE T.V.-UITZENDING IN ALGERIJE Echtpaar bedwelmd door kolendamp Dynamietschip de lucht in - 29 doden ZESTIENDE RUSSISCHE KERNEXPLOSIE Vand aag. „Ontwikkeling wordt niet geremd" Vergadering 204e jaargang - no. 233 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer, Adjunct: W. de Pagter! Hoofdredacteuren: XV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p, kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 oktober '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent pel m m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*) 25 cent per regel met een minimum van t 1,25. ,3rleven bUTeaq van dit blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau!i: Gissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3846, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2. Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel 2395; Ter neuzen, tel. 2116; Zieritaee. red. tel. 2425. adin tel. 2094. Krachtig beroep op Franse volk om burgerkrijg te voorkomen Eén van de eerste beelden van de revolte in Syrië van vorige week: van een balkon van een door militairen bewaakt huis wordt een vlag van de Verenigde Arabische Republiek weg genomen. Op de voorgrond staan be langstellenden de gebeurtenissen po- de te slaan. President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft gisteravond gedreigd zich opnieuw met de speciale volmachten te bekleden, het parlement te ontbinden en een volksstemming te houden in dien Frankrijk opnieuw door een ernstige politieke crisis wordt getroffen. In een rede voor radio en televisie tot de Franse natie pleitte de president voor nationale eenheid op een moment dat Frank rijk „een moeilijke en gevaarlijke fase doormaakt". Zijn woorden werden uitgesproken tegen de achtergrond van een toenemende golf van terreur, bloedvergieten in Algerije en de vrees voor een burgeroorlog. „Indien het zou gebeuren dat door de politieke situatie de uitoefening Aan het gezag door regering en par lement in gevaar zou worden ge bracht en het lot van het land in deze dreigende tijd wordt bedreigd, dan zal het volk zijn mening uiten", zo verklaarde by. De rede van De Gaulle zou ook door de televisie in Algerije worden uitge zonden. Maar leden van de O.A.S. vernielden de transmissiekabels daar, tien minuten voor de uitzen ding zou beginnen. Dc Gaulle zei dat hij de zaterdag neergelegde speciale volmachten weer op zich zou nemen, indien de toestand dat zou eisen. Oost-West Hy sprak zich over de volgende kwesties als volgt uit: Oost-west besprekingen. Frankrijk Is bereid aan de besprekingen met <l« Sowjet-Unie deel te nemen, maar niet voordat dc Kussen ophouden dreigementen te uiten. Algerye: De Gaulle is vastbesloten •/.ijn plan om Algerye tot een onaf hankelijke, souvereine staat te ma ken door te zetten en is bereid vre desbesprekingen met de rebellen te voeren. Politiemacht Hy is voornemens een speciale Alge rijnse politiemacht op de been te brengen om de rust en orde in het land te bandbaveu. Wanneer de rebel len weigeren voldoende garanties te geven voor de Fransen in Algerije, zo zullen deze in „veiligheidszones" worden ondergebracht of gerepa trieerd worden. De binnenlandse politieke toe stand in Frankrijk. Hij waarschuwde de voormalige leiders van de vierde republiek tegen het vormen van bondgenootschappen tegen hem en riep "hen op hem te helpen in de „nationale hernieuwing". Nieuw-Guinea Indonesië wil kwestie snel regelen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft gisteren voor zijn vertrek naar New York te Dja karta verklaard, dat het zijn plicht was „West Irian weer on der gezag te brengen". De Indonesische minister zei: „Het ogenblik is gekomen om de kwestie West Irian te regelen". Indonesië wilde dit volgens hem „indien moge lijk" met Nederlands goedkeuren doen. „Het is altijd ons verlangen geweest vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met alle volken ter we reld, waaronder het Nederlandse volk". President Soekarno had hem opgedragen „een duidelijke verkla ring af te leggen over de bevrijding van West Irian" in de algemene ver gadering' van de Verenigde Naties. Dr. Soebandrio verklaarde, dat Indo nesië het geschil over Nieuw-Guinea in overleg met Nederland zou willen regelen, „zodat de normale betrek kingen tussen de twee landen her steld kunnen worden". „Als dit onmogelijk zal blijken te zy'n zal Indonesië gedwongen zijn andere wegen en middelen te zoeken om het f ebied weer onder Indonesisch gezag e brengen", aldus dr. Soebandrio. Troepen rukken op naar Katanga Troepen van de centrale Kongolese regering rukken op naar de grens van Katanga, aldus hebben functio narissen van dc Verenigde Naties in Leopoldstad volgens het Belgische persagentschap Inhei verklaard. In Elisabetlistad worden deze troe penbewegingen beschouwd als een poging om druk uit te oefenen op president Tsjombe, besprekingen te beginnen met Adoela, de premier van de centrale regering". Troepen die thans Katanga zouden binnenrukken zouden als gevolg van het natte, sei zoen met grote moeilijkheden te kampen hebben. GENERAAL DE GAULLE ...niet wyken.... Prinses Beatrix voor studie naar Griekenland Zoals na het afleggen van haar doc toraalexamen is medegedeeld, heeft prinses Betrix het voornemen zich na beëindiging harer studie in het bui tenland nader te oriënteren omtrent bepaalde onderwerpen waar zij bij zondere belangstelling voor heeft. Ingevolge dit voornemen zal de prin ses een onofficieel bezoek van onge veer drie weken aan Griekenland brengen. De prinses is gistermorgen in gezelschap van jonkvrouwe C. E. B. Ttoell van Schiphol vertrokken. Mejuffrouw A. Hasseley Kirchner, een vriendin van de prinses, maakt de tocht mee. (Van onze correspondent) In de Plutostraat 11 te Enschede is het bejaarde echtpaar Dijksma be dwelmd in zijn woning aangetroffen. De bedwelming was door kolendamp veroorzaakt. De 70-jarige heer Dijksma is aan de gevolgen overleden, zijn vrouw is in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Niet wijken Over de huidige internationale crisis zei De Gaulle dat het van essentieel belang was dat het westen standvas tig zou blijven tegenover de uitdagin gen van het totalitaire blok. „Niets zou gevaarlijker voor onze zaait, onze veiligheid, ons bondgenootschap en de vrede zijn dan stap na terug te wijken voor degenen die ons be dreigen", voegde* hij eraan toe. De Gaulle zei dat Frankrijk streefde naar een „evenwichtig Europa tus sen de Atlantische Oceaan en het Oeralgebergte wanneer het totalitaire imperialisme daar opgehouden heeft zijn ambities na te streven". Negen-en-twintig personen zijn om liet leven gekomen, toen een met dynamiet geladen Noors vrachtschip in Diego Suarez, op Madagascar, explodeerde. Dit is gisteren bekendgemaakt. De politie en havenautoriteiten hadden aanvankelijk medegedeeld dat er 27 doden waren gevallen bij de explp- sie die vrijdag plaatsgreep. In het communiqué werd gezegd dat negen Noorse zeelieden, zes haven arbeiders en zes Franse brandweer lieden en zeelieden werden gedood. Elf anderen werden gewond. De explosie deed zich voor aan boord van de 9050 ton metende „Starcar rier", die door dc Havraise-Peninsu- laire Scheepvaartmaatschappij, ge vestigd te Parjjs, was gecharterd. Het schip arriveerde donderdag m Diego Suarez en vloog de vólgen ipj dag in brand. Toen het de havë'i werd uitgesleept, sprong het uit elk aar. Het schip was geladen met zes Ty dynamiet. Lj 'S-Wjr* „Rechterhand van Nasser" Verzoek aan V.S. om erkenning Het „hoogste revolutionaire commando" in Syrië heeft gis teren de arrestatie bericht van kolonel Abdoel Harnid Serraj, de voormalige vice-president van de Verenigde Arabische He- publiek, die twee dagen voor het uitbraken van de opstand naar Damascus terugkeerde. Te Beiroet zouden gezaghebbende Syrische bronnen verklaard hebben dat Serraj en generaal Mohammad al-Jarrah, voormalig hoofd van de veiligheidsdienst in Damascus, voor een krijgsraad tei-echt moeten staan wegens het beramen van een contra revolutie en voor misdaden begaan tijdens het regime van de V.A.R. Te Beiroet ontvangen berichten over de toestand in Syrië spreken elkaar op enige punten tegen. Een Amerikaanse ingenieur die hier uit Damascus aankwam, zei dat het „volkomen rustig" was in de stad sinds het begin van de re volutie. Tanks en pantserwagens hielden op elke hoek van de straat de wacht. Andere berichten gewa gen echter van hevige onrust, zo als demonstraties voor Nasser. Een groep Syrische taxichauf feurs zou langs de grens ten gun ste van Nasser hebben gedemon streerd. Nasser Te Cairo heeft Nasser verklaard, dat in Syrië nog gevechten aan de gang waren om „de Verenigde Arabische Republiek te redden". De premier van de voorlopige regering van Sy rië, dr. Koezbari, heeft de voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, Mongi Slim, tele grafisch meegedeeld dat zijn rege ring de beginselen van de volkeren organisatie onderschrijft. Staten die lid willen worden van dé Verenigde Naties zijn verplicht een dergelijke verklaring af te leggen, en het telegram van Koezbari wordt dan ook beschouwd als een inleiding tot een formeel verzoek om toela ting. De nieuwe Syrische regering heeft voorts de regering van de Ver enigde Staten om erkenning ver- De Russen hebben gisteren de 16de kernproef in de dampkring sinds 1 september genomen, aldus de Ameri kaanse commissie van atoomenergie. De explosie had de kracht van ruim een megaton en de proef werd op nieuw genomen in de omgeving van Nova Zembla. wordt de beroemde Vlaam- se romanschrijver dr. Frank S M. P. Lateur (schuilnaam Stijn Streuvels) te Ingooigem S 90 jaar. V*N\*W*\»VW\\<V\*VV\'WW zocht, zo is officieel in Washing ton meegedeeld. Het verzoek is in studie. Een woordvoerder van het Perzische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de regering van Perzië de nieuwe Syrische rege ring officieel erkent. De Tunesische regering heeft het secretariaat-generaal van dc Ara bische Liga verzocht zo spoedig mogelijk de politieke commissie van de Liga bijeen te roepen ter bespre king van de situatie na de afschei ding van Syrië van de V.A.E. MINISTER TOXOPEUS OP VRAGEN KAMERLID: (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus heeft op 16 januari 1961 aan Ged. Staten van Zeeland in een uitvoerige brief meegedeeld op grond van welke zakelijke overwegingen hij zich niet in alle onderdelen met het voor een gemeentelijke her indeling van Walcheren op gestelde plan kon verenigen. De voor- en nadelen van die onderdelen van het plan, on der meer met betrekking tot de opheffing van de gemeen te Oost- en West-Souburg, heeft de minister daarbij om standig omschreven. Dit ant woordt de bewindsman van binnenlandse zaken op de desbetreffende vragen, die 't kamerlid Scb~os (p.v.d.a.) h- -*hriftelijk had gesteld. De minister zegt verder, dat het hem bekend is, dat kamerleden zich individueel zowel als groeps gewijze ter plaatse omtrent het plan hebben doen informeren, be sprekingen met gemeentelijke vertegenwoordigers en represen tanten van groepsbelangen heb ben gevoei'd en „hearings" heb ben gehouden. Verre blijvende van een beoordeling van deze handelwijze, wijst de minister er op. dat bij verschillende plaatse lijke deelnemers aan dé bespre kingen de indruk is gevestigd, dat in de Tweede Kamer geen meerderheid voor liet oorspronke lijke voorstel zou worden gevon den. Aan de motivering van zijn bo vengenoemde brief heeft de mi nister mede op grond daarvan in een later schrijven onder meer toegevoegd, dat verwacht moest worden, dat de verwezenlijking van het oorspronkelijke plan (ook) in de Sfaten-Generaaf op sterke weerstand van verschillen de zijden zou stuiten. Op de vraag' van de heer Sc heps of de minister kan meedelen. waarom tussen het toezenden van het voorstel 1960 en het wijzigen van het standpunt van de minis ter bijna een jaar moest ver strijken, antwoordt minister To xopeus, dat het oorspronkelijke plan van Ged. Staten van Zee land hem op 29 november 1960 heeft bereikt. Zoals reeds hier boven is gezegd, heeft de minis ter op 16 januari 196.1 aan Ged. Staten meegedeeld, dat hij geen vrijheid kon vinden op basis van dit plan verder te procederen. Sedertdien heeft dc minister ter zake nog nader mondeling en schriftelijk overleg met Ged. Sta ten gepleegd. Tenslotte zegt de minister dat liet gevaar niet aanwezig is, dat door de wijziging van standpunt de ontwikkeling van Walcheren ernstig zon worden geremd. De bewindsman streeft ernaar, dat in het vroege voorjaar 1962 een ont werp van wet bij de kamer zal kunnen worden ingediend. Onlangs vergaderde in een Zeeuw se gemeente de plaatselijke afde ling van een politieke partij en daarbij was voor een opvallende agenda gezorgd; een groot deel van de bijeenkomst was namelijk gewijd aan de vertoning van een komische film. Vermoedelijk was die vertoning nodig om althans nog enige belang stelling te krijgen voor de bewuste vergadering, want voor een bijeen komst zonder enige attractie bestaat in deze tijd geen interesse meer. Zo dat in dit geval de politiek kennelijk aan Fernandel moest worden gekop peld! Deze gang van zaken is type rend voor de algemene vergader- malaise, die sinds jaar en dag heerst. Men merkt het vrijwel overal: in de kerk, de po litiek, het vereni gingsleven, vroeger allemaal instel lingen, die bloeiende vergaderingen opleverden, soms eendrachtig, soms ook met fraaie ruzies, maar in ieder geval springlevend; instellingen waar met name de uitdrukking „meneer de voorzitter" een schier magische klank had. Op zulke vergaderingen werden vaak ook lezingen gehouden, die dan weer een intensief debat uit lokten, want er was altijd wel een of andere heer, die verklaarde „met ge noegen naar de inleider te hebben ge luisterd", maar daarbij „toch iets had gemist. En daarom, meneer de voorzitter, zou ik..." Dat alles echter lykt gedoemd te verdwijnen, het kan althans slechts met enige moeite in stand worden gehouden. Op het kerkelijk erf wordt deze wijziging in de maatschappelijke structuur eveneens scherp ge voeld. In de afgelopen weken lazen we twee opvallende uitlatingen hier over, één van ds. J. J. Buskes en één van ds. A. M. van de Laar Kraft. De eerste wees in een interview (naar aanleiding van zijn afscheid) in De Rotterdammer op de achteruitgang van het kerkbezoek en meende ten aanzien van de evangelisatie dat generaliserend gesproken de tijd van de massale samenkomsten voor bij is. Zijn ambtgenoot Van de Laar Kraft schreef in het blad „In de Waagschaal" eveneens over de ver minderde kerkgang, maar hij tracht te in de eerste plaats het waarom daarvan te"* doorgronden. De kerk gang was vroeger zo zegt hij „een uitgangetje, een verzet, men hoorde er de laatste nieuwsberichten, men liet zijn zondagse kleren zien, men had of tot c< •versoi io eez. ui. L-a sa:.ienleviii0 te. anders, waardóór vergeiipfJng met than9, wat de kerkelijke of gods dienstige gewoonten betreft, geheel zin-loos is." En verder: „Men heeft geen hang meer naar een tijdpasse ring en allerlei zondagse genoegens, die het kerkgaan indertijd zo aan trekkelijk maakten. Het leven is zo vol, ook op zondag, men heeft zoveel contacten en afleiding, dat het naai de kerk gaan gereduceerd is tot een onderdeel van het ook op zondag be slag nemende leven. De waarde van het naar de kerk gaan is daardoor aanmerkelijk gestegen." Tot zover ds. Van de Laar Kraft, die evenals trouwens Buskes wijst op het be lang van radio en televisie voor het moderne kerkewerk. Hij spreekt in dit verband van een „wereldwijde christengemeenschap". Er zijn al heel wat wijze woorden over deze verschijnselen neerge pend en op allerlei manieren is naar oplossingen gezocht. In het ver enigingsleven heeft men door nieuwe vergadertechnieken en andere dis cussiemethoden getracht de impasse te doorbreken, zij het echter met niet al te indrukwekkende resultaten. De samenleving-zèlf namelijk verandert en allerlei accenten komen daardoor onvermijdelijk anders te liggen. Ver gaderingen en bijeenkomsten waren vroeger immers ds. Van de Laar Kraft zinspeelde er in ander verband ook op meer dan alleen een sa menkomst van vakgenoten of gelijk gezinden, zij vormden óók een be langrijk middel tot communicatie van het individu met anderen. Dit ele ment vooral is verdwenen, omdat verbindingen met de buitenwereld te genwoordig op dwingender manieren tot stand komen, bijvoorbeeld door pers, radio, t.v. Zij met name zijn zo beheersend in het leven van vandaag, dat allerlei vergaderingen er niet meer mee kunnen concurreren. Het is ons al herhaaldelijk overkomen dat bij het maken van een afspraak voor een vergadering op een bepaal de avond iemand zei niet te kunnen, want dan „gaat dit-of-dat-spel op de t.v." Bij dit alles komt nog, dat allerlei doeleinden, die vroeger vooral via een vergadering werden nagestreefd bespreking van gezamenlijke be langen, van een gemeenschappelijk streven, politieke werving in deze gecompliceerde maatschappij vaak volgens geheel nieuwe wegen kunnen worden benaderd. Men kan deze ont wikkeling betreuren, maar zij is een feit. En het getuigt van realiteitszin wanneer men er rekening mee houdt. Zo moeten besturen van verenigin gen enz. zich er voortdurend van be wust zijn, dat hun vergadering het moot opnemen tegen andere, dwin gender elementen in het maatschap pelijke leven en voorts dat de bijeen komst als communicatiemiddel (ook voor het verenigingsleven) vrijwel heeft afgedaan. Daartoe zijn dus an dere middelen nodig: een goed ver zorgd verenigingsblad, rondzendbrie ven, persoonlijke enquêtes e.d. Steeds zal men zich de vraag moeten stel len: „Is er wel de juiste verbinding tussen ons en onze leden?" Op dit stuk van zaken kan bij vele vereni gingen nog heel wat worden verbe terd. Maar toch kunnen deze maat regelen de waarheid niet verbloe men: de vergadering is ernstig gede valueerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1