Zeeuwse voetbalwereld roept om goede krachten, juist voor jeugd Baron Bluff mèh&m mat wm?M PRINSES BEATRIX SPRAK IN TOULOUSE TOT STUDENTEN FKDFIKCMH ZEEUWSE GOUK&N'X MAANDAG 2 OKTOBER 1961 dc situatie en nooit tiJn licht in dt sim WEINIG INTERESSE VOOR CURSUSSEN, MAAR Secretaris in jaarverslag„Er moet in toekomst verbetering komen" HET ALS STEEDS keurig- verzorgde jaarverslag van de K.N.V.B.-afdé- ling Zeeland over liet seizoen 1960196L begint met een uitgebreide inlei ding van de secretaris-competitieleider, waarin nogal pessimistische pas- sages voorkomen, ondanks het feit, dat er geen in het oog lopende belang rijke gebeurtenissen zijn te vermelden. „Dit laatste echter" aldus de heer J. Allaart „begint bij een iets meer diepgaande overpeinzing ons juist te verontrusten, omdat wij juist een groot aantal activiteiten moes ten kunnen melden. Helaas lijkt het er wel op, dat heel de voetbalwereld in Zeeland is ingedommeld juist nu er enkele gebeurtenissen aan de gang zijn welke zeer zeker hun invloed doen gelden op de sport en dus ook op de voetballerij". Hij stelt daarbij vast, dat vvü met de vrije zaterdag ken nelijk nog wat in onze maag zitten, vooral door een groot tekort aan ge schoolde jeugdleiders, waardoor uitbreiding van de sportbeoefening wordt belemmerd. „Met.verwondering", aldus de secretaris, „hebben wij echter moeten constateren dat er zich voor een uitgeschreven cursus zo'n gering aantal deelnemers meldde, dat de cursus geen doorgang kon vinden". „Het komende seizoen zal nogmaals worden gestart met enkele cursussen, die gegeven zullen worden door gedi plomeerde krachten. Deze cursussen zullen moeten slagen willen wij nog met recht kunnen zegden dat het ons ernst is met de opleiding van de jeugd. Wanneer de jeugd, die nog steeds de voorkeur geeft aan voetbal, naar een aridei'e sport gaat omdat ze bij ons niet terecht kan of orndat er aan de sfeer in onze vereniging het nodige ontbreekt, dan hebben wij er gens gefaald en dat ondanks het feit, dat wij uit entreegelden en toto- oprengsten meer inkomen hebben dan welke andere sportvereniging ook. Wij zullen moeten zorgen, dat allen die dit wensen, de voetbalsport zullen kunnen beoefenen. Daar waai de gemeentebesturen dit nog niet be grijpen of willen begrijpen, zullen wij erop moeten" blijven Jtam eren dat zij ook op dit gebied het lumne zullen moeten bijdragen, zodat wij straks in Zeeland onze bewoners hetzelfde kunnen bieden als overal elders". In dit verband merkt hij nog op, dat Zeeland gebaat zou zijn met een elf tal, dat mee kon in het landelijke t'op-voctba! en dat zou onder de huidige omstandigheden dus een se- mi-profelftal moeten zijn waar door ook voetbal als kijltspej, een niet weg té cijferen vorm van vrije tijdsbesteding, zijn plaats in onze pro vincie zal behouden. Er is dus vol gens het verslag voor de voetbal organisatie het nodige te doen en Vandaar de feitelijke verzuchting dat er het afgelopen seizoen zo weinig is geschied. Hierbij moeten wij du» de hand In eigen boezem steken en constateren, dat ook in het afdelingsbestuur nog wol het een en ander kan worden gedaan om de activiteit té verhogen, waarbij het verspreid wonen der be stuursleden en hun particuliere werk zaamheden, overigens wel belemme rend werken. Er zal in de nabije toe komst toch verbetering moeten ko men. waarbij o.m. aan bestuursuit- hreiding zal moeten worden gedacht. Een vraag blijft echter: waar komen de geschikte bestuursleden vandaan? Nog erger Dat geldt nog erger voor commissie leden, want het blijkt reeds niet mo gelijk opengevallen plaatsen in in complete commissies aan te vullen. Het secretariaat van de strafcommis- sie bijvoorbeeld wordt noodzakelijker wijs op het bondsbureau gedaan, waardoor daar weer een kracht voor een gedeelte aan het normale werk wordt onttrokken. Verder zijn er oommissies die nog wel volledig zijn, maar geen of slechts zeer weinig Werk verzetten, waarbij gelukkig ook op een goede uitzondering wordt ge wezen, n.l, de scheidsreehterscommïs- sie„ Heel de voetbalwereld, zo zegt de lieer Allaart, roept om bekwame krachten, zowel op administratief als leidinggevend gebied en mensen die menen dat zij geschikt zouden zijn 'wordt, aangeraden niet bescheiden af te wachten tot zH worden opgemerkt, inaar zich spontaan te melden. Ook de aangesloten verenigingen wordt verzocht naarstig naar mensen te zoeken, die bij het afdélingswerk be hulpzaam willen zyn. Het ledental nam sinds het verslagr jaar 1959—1960 af met 350 en be draagt thans i 2.240, waarvan 10.643 senior- en juniorlcden en 1597 zo meravondvoetballers. Het aantal se niorleden daalde met ruim 400, ter- wijf liet aantal juniorleden met on geveer .eenzelfde aantal steeg, zodat rle kleine teruggang een gevolg is van de vermindering van bet aantal IzünjeKayohdvoetballers. Scheidsrechter Over de scheidsrechters wordt in bet verslag opgemerkt, dat de opleiding met kracht ter hand zal worden ge nomen om te trachten tot een vol doende aantal te komen. Momenteel 'is het zo, dat nog vele scheidsrech ters meer dan één wedstrijd per weekeind moeten fluiten en zelfs twéé op één dag., Ondanks de beperking van de prijzen is de bruto omzet van de toto dit jaar weer gestegen van f 327.018 in 1959—1960 tot f 402.860,75 in het af gelopen seizoen. Van dit bedrag ging 24 of f 96.686.58 naar de verenigin gen. Deze winst is iets minder dan vórig verslagjaar, omdat toen 35 van de bruto inzet voor de verenigin gen was. Het aantal zomeravondver enigingen verminderde met 5 als ge volg van de getroffen maatregel dat verenigingen die niet aan de compe titie deelnemen ook van de toto zijn uitgesloten. Jammer is te moeten constateren, dat nog steeds aan de zomeravondcompetitie wordt deelge nomen door ongerechtigde spelers en strenger maatregelen hiertegen wor den in uitzicht gesteld. Aan het jeugdwerk werd in het afge lopen seizoen weinig gedaan. Het ko mende seizoen rullen alle verenigin gen in de gelegenheid worden gesteld vertegenwoordigers naar een oplei dingscursus te sturen. Over de medische sportkeuring kun nen ook al geen optimistische gelui den worden gehoord. Een enquête heeft uitgewezen, dat slechts onge veer de helft van de spelers wordt ge keurd, waarbij niet in alle gevallen de betrokken vereniging de schuld draagt. Ook de diverse sportkeu ringsbureaus geven vaak reden tot gerechtvaardigde klachten. Die te Haamstede, Hulst, Kortgene en Krab- bendijke werken zelfs in het geheel niet. In samenwerking met de Fede ratie van Medische Sportkeuringen zal naar een betere oplossing wor den gezocht. Hoewel op het ogenblik niet meer gesproken kan worden van een echte terreinnood, wordt in het verslag toch gewaarschuwd zich niet door de toestand van het ogenblik in slaap te laten wiegen'. Het is n.l. zo, dat gemeentebestu ren vaak wel een fraai voetbal veld laten aanleggen, maar in ve le gevallen vergeten voor een be hoorlijke oefengelegenheid zorg te dragen, waardóór dus zowel voor wedstrijden als oefeningen en vaak ook nog voor schoolge bruik van het „goede" veld ge bruik moet worden gemaakt. Het begrijpelijke gevolg zal zijn, dat deze velden binnen enkele jaren, vooral dc overwegende klei velden, kapotgespeeld zullen zijn. Ook voor het gebrek aan verlichte oe- fonvcldcn en niet het minst aan de onvoldoende kleedgelegenhe den wordt in het verslag aandacht gevraagd. Voorts wordt in het verslag gewag gemaakt van dc.overeenstemming die na een aanvankelijk ingenomen afwijzend standpunt met het sec- tiebèstuur zaterdagvoetbal van de K.N.V.B, met bétrekking tot de in stelling van één der-de klas en twee vierde klassen in Zuid, werd bereikt. Hieraan is inmiddels reeds uitvoering gegeven. Door de slechte weersomstandighe den kon slechts met veel moeite de competitie in zijn geheel worden af gewerkt. Bekerwedstrijden konden om dezelfde reden niet worden ge speeld. Uit het door penningmeester J. J. Platteeuw samengestelde finan cieel verslag blijkt dat een winst van f 5423,07 kon worden gemaakt,, waaronder begrepen een post van f 4064,74 uit de toto. De begroting voor het nieuwe seizoen sluit met een bedrag van f 15.150. Omdat de winst uit de toto niet is tc bepalen is deze niet op deze begroting geplaatst. Het ligt wel in de bedoeling om deze" winst nog meer te besteden voor jeugdwerk, scheidsrechtersvvezen erz. In het verslag van de scheidsrech- terscommissie wordt gewag ge maakt van de geslaagde technische dag te Middelburg. Na, enkele mis lukte pogingen werden 'in het afge lopen seizoen toch twee spelregel- cursussen georganiseerd n.l. te Goes en Vliasingen. waarvan de laatste 8 nieuwe scheidsrechters opleverde. Overtredingen Het verslag van de strafcommissie spreekt van een bedroevend groot aantal overtredingen en daaruit voortvloeiende strafzaken. Er werden 16 protesteu ingediend, waarvan er brengt een vogelalbum.. - met prachtig ge tekende plaatjes van 50 nederlandse vogel soorten. Spaar dié' 50 mooie; kleurrijke plaatjes door Rizla te kopen. In èlk pakje Rizla vindt U er één! Koop het mooi verzorgde album „Zo leer je vogels kennen" bij Uw tabakswinkelier voor slechts 65 ct. SHAG en Rizla die horen bij echter maar 4 werden behandeld. Eenzelfde aantal werd n.l. ingetrok ken terwijl de overige 8 niet ontvan kelijk moesten worden verklaard om dat ze niet naar de vorm werden in gediend. Voor de schoolvoetbalcommissie werd het een ongunstig jaar omdat door het slechte weer in 4 van de 5 ra yons het „schoolvoetbal" niet kon doorgaan. De technische commissie wijst op het succes dat het afdelings- zaterdagclftal bereikte door op 10 juni bij de landelijke Weekenstro-be- kerwedstrijden de beker voor oen jaar mee naar Zeeland te brengen. Ook het afdelingselftal sloeg in de voor ronde van de wedstrijden om de Moormanbeker een bevredigend fi guur. Het Walchers K.N.V.B.-elftal verloor van het Amsterdams ama teurelftal, het Zeeuws elftal speelde tegen de semiprofclub D.F.C. een pri ma wedstrijd. Uit de verslagen van de verschillende rayons van de zomeravondcompetitie waarmee het verslag besluit, blijkt dat in Hulst en Middelburg helemaal niet word gespeeld. In het eerste ge val wegens gebrek aan belangstel ling, in het tweede omdat de ge meente Middelburg op het standpunt bleek te staan dat zomers de onder haar toezicht staande velden niet be speeld mogen worden. Zowel in Sas van Gent, Terneuzen, Vliasingen als Zierikzee werd op vaak geanimeerde wijze de zomeravondcompetitie ver- „EUROPESE ONTMOETING 1961" „Wij missen allen een gezamenlijk ideaal" Prinses Beatrix heeft bij de H.K.H. sluiting van de „Europese Ontmoe ting- 1961", georganiseerd' door het Franse comité van „Foiidatión Euro- péeune de Ia culture*' in Toulouse zaterdag een rede uitgesproken. De prinses zei onder meer: „Ik was verheugd toen mij: werd ge vraagd één'"korf -slotwoord té spré ken op deze „reneontre" in Toulouse, want ik voel mij persoonlijk-betrok ken bij het centralè thema van" deze bijeenkomst. Ik 'meen te mogen zeggen dat in Europa, vooral onder dc jongeren, een leegte wordt gevoeld: wjj mis sen een. gemeenschappelijk ideaal. Wij voelen ons niet geleid naar een welomlijnde toekomst, in ons leven bestaat géén Wezenlijk ver-vooruit ziend plan, geen bestemming die wij gezamenlijk nastreven. Wij trachten deze leegte te vullen door een tame lijk negatief materialisme, iéder van ons heeft zijn eigen per- De Jf5-jarige Franse wielrenner José Meiffret, oefent op de fiets achter een remoagen op een stulc autobaan tussen Lahr en Biegel, dat nog niet voor het verkeer is opengesteld. Ach ter een 4,5 liter Talbot toil Meiffret Z00 km per uur zien te halen. Op de foto is goed te zie hoe groot het „verzet" wel is, dut de Franse renner gébruikt. Uitslagen en standen van het betaald voetbal De uitslagen van dc wedstrijden ge speeld in do eerste divisie A van het betaalde voetbal luiden: 't GooiBW 21; LeeuwardenHelmond 20; DFC— Go Ahead 3—2; Eindhoven—KFC 3—0; VitesseHaarlem 31; SittardiaVeen- dam 5—0; DHC—SVV 2—0: Fori una- Alkmaar 1—0; AG OVVStormvogels 2 0. Dc stand: Siltardia 7—14, DFC 7—12. Forluna VI. 7—12, DHC 7—11, AGOVV 7—9. Eindho ven 7—8, SVV 7—8, Leeuwarden 7—8, Vitesse 7—7: Alkmaar 7—7, KFC 7—6, Veendam 7—4. Go Ahead 7i, 't Gooi 74, Stormvogels 74, Helmond 74, BW 73, Haarlem 7—2. Eerste divisie B: VSV—W'ageningen 23, SHSLimburgia 0—1; Hermes/DVS—He racles 1—1: HBSF,link wijk 3—0; Wil- hclminaEnschcdcsc Boys 03: HVC— Be Quick 1—2; ZFC—EB'OH 4—1; Excel siorHeerenveen 1l; NOAD—Hilver sum 32. De stand: Heracles 7—11, Ensch. Boys 7—11, Lim burgia 7—11, Heerenveen 7—1.0, Elinkwijk 7—10, Hermes-DVS 7—9, RBC 7—9, Schev. Holl. Sp. 78, Excelsior 78, Hilversum 7—7, Wageningen 7—6, Be Quick 7—6, VSV 7—6, ZFC 7—5, NOAD 7—5, HVC 7—2, Wilhelmina 7—2, EBOH 7—0, Tweede divisie: Zwolse Boys—De Graaf schap 0—0; NEC—Roda Sport 1—4: KCII Tubantia 1—0; EDOVelox 22: De BaronieOldcnzaal 62; Ilcimondia '35 Longa 2—3; UV8— PEC 2—O. De stand: Zwarteneer 4-»7, Graafschap 5—7, Velox S7, Helmondia '55 6—7, Tubantia 9— 6, Roda Sport 5—6, Baronie 4—5, RCH 5—5, EDÖ 5—5. UVS G—5, Zwolse Boys 5—4, Oldenzaal 51, Longa 53, PEC 5—3, NEC 4—1. Vijf doden in het verkeer In Maastricht is de 36-jarige grond werker P. Seuntjes met zijn brom fiets tegen een lantaarnpaal gereden en gedood. In Leerdam is de 59-jarigo meelhan delaar A. Kruyt bij het overstekeu van de weg door een auto gegrepen en op weg naar het ziekenhuis over leden: Do zevenjarige A. Taiboetoe is op weg naar school zaterdagmorgen in Vught door een beladen aanhangwa gen van een tractor aangereden. Het Ambonese meisje was óp slag dood. Dc heer H. Bruns (4S) uit OverVeen is aan do gevolgen van' een autobot sing bij Barneveld overleden. De toe stand van zijn vrouw en. twee doch ters, resp. 48, 18 en 15 jaar is zorg wekkend. Twee Duitse toeristen, in zittenden van een eveneens bij de botsing betrokkèn auto, zijmmet lichte verwondingen naai; Duitsland teruggekeerd, Gistermiddag is op de rijksweg Den Haag-Rotterdam een auto op de ver keerde baan van fle rijweg gekomen en in botsing' gekomen met een van de andere kant komende auto. De ravage was enorm. De passagiere van de geslipto auto, de 58-jarige mejuffrouw Chr. M. Scheerde uit Rotterdam was op slag dood. De be stuurster, de sociaal werkster me juffrouw D. H. VV. Broekhof uit Rot terdam liep een hersenschudding op. De inzittenden van de andere wagen, het gezin De Jong alt Delft, raakte bekneld. De beer De Jóng (32), is in ernstige toestand naar een zieken huis vervoerd. De toestand van zijn vrouw en twee kinderen is redelijk. Mejuffrouw Scheerde reed met een snelheid van ongeveer 120 kilometer. Standbeeld van Andreas Hofer opgeblazen Het tién meter hoge bronzen stand beeld van de Oostenrijkse vrijheids held Andreas Hofer op de berg Isel boven Innsbruck, is zondag opgebla zen. Volgens de politie Is dit kenne lijk met politieke motieven 'gedaan. Hofer werd indertijd doodgeschoten als leider van de Tiroolse vrijheids strijd tegen Napoleon. soonlijk ideaaltje, zijn eigen kleine ambitie of „doel" in het leven: een huis,, pen auto, later een goed pen sioen. Maar het is niet n;et dit soort ambities dat wij Europa zullen her bouwen, laat staan de wereld. G'j allen, althans een grote meer derheid ónder U, die, zoals ik, een aantal jaren in de wereld der stu denten hebt doorgebracht, de toe komstige culturele elite zoals men zegt t. terecht overigens gij hebt, daar ben ik zeker van, een ontstellend aantal collega's ont moet die geen belangstelling toonden voor de grote problemen waar onze wereld mee beeft te kampen. Wij leven iu een wereld waar alles kookt, wii zijn getuige van een ge weldige strijd van ideologieën, wy zien vóór ons een maatschappij die verandert met een ongelooflijke snel- béid en intensiteit. Maar waar zijn de gemeenschappe lijke idealen, de onverzettelijke geza- menlyke wil, het alles en allen om vattende enthousiasme, die ons moe ten inspireren, ons, de jeugd van Eu ropa Waar zijn de onweerstaanbare gees tesstromingen die ons naar een bur- gerzin van grote allure moeten stu- wen, ons aansporen tot de gezamen lijke daden die Europa nodig heeft? Idealen Maar wij hebben toch idealen, zult U mij zoggen, er bestaan toch vaste waarden die ons leiden. Het christen dom, het humanisme en, op het ter rein der praktische verwezenlijkin gen het verenigd Europa. Als wij ons echter in absolute eerlijkheid af-i vragen of dat ideaal van een ver enigd Europa, of zelfs ieder ander ideaal met uitzondering van de godsdienst werkelijk leeft onder de grote massa der jonge Europea nen, dan moeten wy antwoorden: neen. Aangezien Europa zich op een ge vaarlijk punt in zijn historische ont wikkeling bevindt en. zijn situatie in de wereld aan radicale veranderingen .onderhevig is, moeten wij bij onszelf de redenen zoeken die dreigen te lei den tot het ondermijnen van ónze westerse samenleving. Referendum geëist over Belgische federatie De leider van de Waalse volksbewe ging, Andró Renard, heeft, zaterdag de Belgische regering „uitgedaagd" een referendum te houden over de invoering van een federatief stelsel in België. In een toespraak tydens dé eerste betoging van zijn beweging - de M.P.W. in de mijnstad Mar- cinelle verklaarde hij ervan overtuigd tc zijn, dat minstens zeventig pro eent van de Walen voor ingrypende hervormingen in België is. Renard zei over de resolutie, die de vorige week door de Waalse socia listen op een congres in Charleroi is goedgekeurd en waarin eveneens het federalisme wordt geëist, dat „bet aanvaarden van een resolutie niet genoeg is, maar dat het op de toepassing aankomt". „Men zegt dat wij geweld zullen ge bruiken om onze •doelstellingen te bereiken", aldus voegde Renard hier aan toe. „Een algemene staking is echter geen geweld, zij is nodig in een kapitalistische maatschappij". Prof. Busia weet niets van komplot in Ghana Prof. Kofi Busin, verbonden aan het Institute for Social Studies in Den Haag, heeft zich zeer verwonderd getoond over de op een persconfe rentie gedane verklaring, dat de op positie in Ghana hem als president van dat land aan de macht zou wil len brengen in plaats van president Nkroemah. „Dit is de eerste maal dat ik van een dergelijk komplet hoor", aldus ver klaarde prof. Busia desgevraagd. Het verwonderde hem overigens niet, dat president Nkroemah voor een komplot vreest. Prof, Busia verklaar de voorts, dat hij geen contact met de Ghanese politicus Gbedemah heeft gehad sinds zijn vertrek uit Ghana, nu twee jaar geleden. Voor jiij in 1959 Ghana verliet, was prof. Busia leider van de oppositie in zijn land. Omstreden scheepvaartwet bij president Kennedy Tijdens de proefvaart van de nieuw ste aanwinst van de K.N.S.M., hét m.s. „Palamedes", heeft de directeur van deze scheepvaartmaatschappij jhr. H. van Lennep medegedeeld, aafc het senaatsontwerp voor een wijzi ging van do Amerikaanse scheep vaartwet van 1916 deze week aan president Kennedy ter tekening is voorgelegd. In rederakringon wordt deze wets herziening, waarover zeer veel te doen is geweest, met gemengde ge voelens ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4