Vossen zaaien paniek tussen Veluwse hoenderfamilies Koper begint proces om marine-vliegboot BESCHERM RDTER5EPT MAGNETISCHE DOBBELSTENEN EN GEMERKTE SPEELKAARTEN MAANDAG 2 OKTOBER 19G1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Menselijk vernuft doet weinig tegen dierlijke sluwheid (Van één onzer verslaggevers) „Hoe het komt weet ik niet, maar ze moeten ons dit jaar wél hebben", zei Cor Hoogendoorn, een 40-jarige knecht van de here- boer H. P. Prangsma, die daar in de stilte van de Neder-Veluwe, ongeveer midden in de driehoek Otterlo-Ede-Schaarsbergen, zo'n 200 ha, bouw- en weiland exploiteerd en de eeuwenoude boerderij Mossel eertijds een Romeinse nederzetting tot woonstede heeft. Met die „ze" doelde Hoogendoorn op de honderden vossen, die de laatste tijd angst en paniek zaaien onder de hoenders, waarvan Prangsma er alleen al een paar duizend heeft rondlo pen. Want Mossel is niet de enige boerderij op het 1800 ha gro te landgoed. Het Planken Wambuis, al dient men overigens wel 5 tot 8 kilometer te lopen, alvorens men weer in de enigszins be woonde wereld is teruggekeerd. Vermoedelijk - heeft de konijnen- schaarste in die wondermooie streek een streek van ruige heuvels met hos en hei, van golvende rogge-ak- kers en met berken omfloerste wei den de. vossen nagr deze kippen- centra gedreven, daar 'ze in de herin nering van hen, die hier hun werk hebben, nog nimmer zó brutaal zijn geweest. En hoe zeer men er ook jacht op maakt, zowel met het ge weer als met de klem, het schijnt wel of er voor elke gedode vos twee andere opduiken. Sluw „Een vos is ook zo sluw", merkte Cor Hoogendoorn op, terwijl hij met ons naar een terrein stapte, dat denken deed aan een schilderij van Brueg hel. Het was een stuk weiland, met vijvers in de dalen en woest groeien de loofbomen tegen de hellingen. Voor de rest groèn gras, bevolkt met witte leghorns. En dat alles nauw keurig afgerasterd van de omgeving, waar de reinaerts aanhoudend op de loer liggen om hun slag te slaan. We gingen een hek door, dat toe gang gaf tot een meer vlak gelegen weide, die aan drie zijden werd be grensd door bos en aan de vierde door een groot aardappelveld-in-bloei. Langs dat veld stonden ook al weer palen met kippegaas, doch daar la gen tevens op vele plaatsen volop witte veren, achtergelaten door ten dode opgeschreven kippen. (Advertentie) Man nam kind mee naar huis Kreeg 21 maanden gevangenisstraf De rechtbank in Botterdam heel't de 39-jarige melkslyter A. C. V. uit de Maasstad veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en negen maanden, met aftrek, wegens vry- heidsberoving van een vyfjarig jon getje, Johnny Willeijns. De man had na een zwerftocht langs diverse cafés in april het knaapje met zich mee naar huis genomen en het daar 's nachts laten slapen. Zijn vrouw nam tenslotte de volgende middag het initiatief om het kind weg te brengen. Zij liet Johnny in een winkel achter. De politie was toen inmiddels al aan een uitgebreide speurtocht begonnen. Veertien dagen geleden werd een ge deelte van de zitting met gesloten deuren behandeld, aangezien de offi cier van justitie de melkslijlcr ook 't plegen van ontucht met het knaapje ten laste had gelegd. Hij achtte ove rigens niet bewezen dat V. opzettelijk ontuchtige bedoelingen met het kind heeft gehad. De vechtbank achtte ontucht niet be. wezen. De straf werd hoger dan de officier had gevraagd, diens eis was namelijk een" jaar cn zes maanden gevangenisstraf met aftrek, alsmede voorwaardelijke beschikkingstelling. Mevrouw Lilian Ngoyi. vnor/.iisier van de Zuidafrikaanse vrouwenfecloi'aiiO, mag In de komende vijf jaar geen openbare bijeenkomsten bijwonen. De maatregel is genomen op grond van de wet op de on derdrukking van het communisme. 0 Tii het centrum van Windhoek, de hoofdstad van Zuid-West-Afrika zijn naast de gemeentesecretarie de beenderen opgegraven van romp en kop van '11 oli fant die duizenden jaren geleden geleefd inoet hebben. „Een kip die vvordfc gepakt laat van de schrik een deel van z'n ve ren los", wist Cor Hoogendoorn ons te vertellen. „Die veren zijn dus niet het gevolg van een vecht partij. Soms is zo'n kip, al zit ze in de bek van een vos, nog niet direct dood. Dan laat liïj ze even vallen en dan tracht die kip als nog te ontkomen door snel weg to fladderen. Maar zodra ze tot de ontdekking komt, dat ze opnieuw ïu de nek zal worden gegrepen, laat ze weer een partij veren los en deze veren zijn dan vaak voor ons liet enige bewijs, dat de brui ne rovers weer bult hebben ge maakt. Ze pakken een kip net achter de kop en bijten daarna de ruggegraat kapot. Kijk, ziet U dat gaatje hier onder het gaas Daaronderdoor is hij geko men en weer gegaan. En daarom heb ik op dat plekje een „opstap per" gezet, een flinke klem be dekt met wat losse grond die met een klap dicht slaat als de vos erop slapt. Wat verderop staat er nog een, en weer wat verder nog een, al lemaal in vaste paden, die de vossen plegen aan te houden. Je moet alleen erg oppassen, dat je met je handen van de aarde afblijft. Aarde houdt de mensenlucht goed vast zeker 5 dagen en die lucht kennen de vossen drommels goed. Zodra zij ze dan ook ruiken, laten ze hun vaste pad in de steek, om el ders onder de afrastering een door gang te zoeken. Als het gaas nu maar een halve meter in de grond zit, lukt ze dat niet zo gauw, doch gaas is duur, als je er kilometers van nodig hebt en dus kan je het niet overal zo diep aanbrengen. Trouwens, ze wippen ook nog wel over de af rastering heen", aldus Cor Hoogen doorn. Geen spoor „Nu zou dat vaste spoor toch wel een dankbare hulp kunnen zijn om de vossen te vangen, maar die beesten zijn zó gewiekst, dat ze, eenmaal tqt hun eigenlijke jachtterrein doorge drongen, er helemaal geen vast spoor meer op na houden. Op de weide, waarop de kippenfarm is gevestigd, sluipen ze nu eens zus en dan weer zo naar de hokken. Men moet dus op honderden meters van de farm af naar hun sporen gaan zoelfen. En als daar toevallig geen veren als stille getuigen zijn achtergebleven, is dat vaak geen eenvoudig karwei. Voorts moet je altijd op klompen lopen, ook Een vos aan de haal met een konijn. De jager miste hemmaar de came raman wist raak te schieten. al weer om geen mensenlucht achter te laten". „Sluipen ze de hokken binnen?" vroegen we Cor. Dat bleek tot dus ver gelukkig niet zo te zijn, „want dan zou de schade nog veel groter zijn dan ze in juni, juli en augus tus al is geweest. Zeventig prima legkippen, alleen al bij Prangsma door vossen vermoord en opgepeu zeld, is erg genoeg. Bovendien wer den nog enkele kalkoenen het slacht offer van hun vraatzucht". „De vossen behoeven echter niet eens tot in de hokken door te dringen", zo zei Hoogendoorn, „hetgeen altijd groter risico voor hen betekent. Zo'n hok zou immers plotseling kunnen, worden afgesloten, wanneer iemand er een reinaert naar binnen had zien gaan. Veel eenvoudiger is het daar om, naar een boom te sluipen, waarin sommige kippen de nacht plegen, door te brengen. Dat doen de vossen dan bij voorkeur 's avonds, zodra de schemering is ingetreden, of 's mor gens vroeg, als het begint te dagen. Op die tijdstippen toch gaan de laat ste kippen op stok, of komen de eer ste van stok af. Een vos is er geenszins op gesteld, zich door grote aantallen hoenders omringd te zien. Die zouden met z'n allen veel te veel alarm maken. Lie ver benaderen ze ongemerkt zo'n late zwerver of zo'n eenzame vroegop- staander. Al doet zich ook het geval wel voor, dat een vos zelf wat alarm gaat maken. Is hij namelijk wat te laat of te vroeg, zodat er niets van zijn gading rondstapt, dan gaat hij onrnst zaaien door te janken als een hond. Niet al te luid natuurlijk, maar net hard genoeg, om bepaalde kippen ertoe te brengen liaar boomtak of hok schichtig te verlaten. En dan is het altijd prijs, terwijl de hoer, in dien ook hij toevallig werd gealar- meer, haast steeds te laat komt op dagen". Winnaar Nog niet zo lang geleden was het niet Reinaert, maar Cor Hoogendoorn die als winnaar uit het strijdperk te voorschijn trad. Inzet was toen een kalkoen, die 's ochtends vroeg in een fel gevecht met een vos was gewik keld. Ofschoon de kalkoen zich met zijn harde snavel en stevige poten geducht verweerde, moest hij er ten slotte toch aan geloven, maar ook de vos was flink toegetakeld, zodat Hoo gendoorn, die juist aan kwam lopen, erin wist te slagen met enkele klap pen. met een mestvork de bloeddor stige viervoeter eveneens naai- de an dere wereld te helpen. „Zoiets is natuurlijk puur geluk", zei Cor ons, „al heb ik er nog wel een stuk of vijf te grazen gekregen. Maar dan met de klem. Meestal trof ik ze daarin aan met een achterpoot ertussen. En dan is het zaak. ze zo gauw mogelijk dood te slaan, daar ze anders soms nog ontsnappen door zichzelf zo'n poot af te bijten". Hereboer H. P, Prangsmageicapend met een vosseklem. „Opstapper" noe men ze zo'n ding op de Neder-Velu we. Verf Van Vettewinkel sterk... prachtig ILLEGAAL KANSSPEL, EEN MILJARDENZAAK Onderwereld wordt het gemakkelijk gemaakt De Amerikanen rijzen de haren weer eens te berge, nu zy horen, wat gedurende een onderzoek van twee weken door een speciale senaats commissie over de invloed van de onderwereld op het kansspel en de laksheid der autoriteiten ter sprake komt. Er zijn reeds zulke opzienbarende getuigenissen naar voren gekomen, dat de uitwerking van de verkregen gegevens ver scheidene maanden kan duren en dus ook de senaatscommissie pas veel later het Congres voorstellen kan doen over nieuwe wetten ter bestrijding van het overmatig gok ken én van de professionele ha zardspelkoningen. Uit de kansspel-„industrie" met merkte speelkaarten, magnetische dobbelstenen, illegale loterijnen en valsspelen bij de roulette heeft zich een miljarden-dollar-zaak kunnen ontwikkelen. Naar getuigen vertelden, is de politie als regel" op de hoogte van de onwettige machinaties van de gokspel-bazen. Ze bedrijft echter een struisvogelpolitiek, omdat, volgens de woorden van senator Henry Jackson, de onderwereld niet alleen de politiemannen maar ook de sherifs, de officieren van justitie en de rechters van steekpenningen voorziet. Het gevaar hiervan ligt niet zozeer in het kansspelbedrijf zelf dan wel in het feit, dat de verdiensten van de gangsters worden gebruikt voor andere vormen van crimi naliteit zoals afpersing, de handel in narcotica en de blanke-slavin- nenhandel. Daar het afluisteren van telefoongesprekken in meeste staten niet is toegestaan, opereren vele gokbedrijven en bookmakers uitsluitend telefo nisch. De interessantste getuigenis Is af komstig van de eigenaar van een fabriek van „geluksspetartikelen" in Chicago. Hij vertelde, dat zijn bloeiende zaak onder andere 280 paar contactlenzen had verkocht, die door een onzichtbare kleuring- de drager van deze oogglazen in staat stellen, gemerkte speelkaar ten van hun „partners" te „le zen". Vijf mensen in zijn bedrijf zijn uitsluitend belast met liet ver vaardigen van op de rugzijde ge merkte speelkaarten. Zestien anderen produceren „mag netische dobbelstenen" ruim tweehonderd gulden per paar in grote hoeveelheden. Een zend- ontvanginstallatie, die twee sa menwerkende kansspelbedriegers gemakkelijk onzichtbaar aan arm of been kunnen bevestigen, is te krijgen tegen een prijs van 1250 gulden. Even populair is een aan cje pols draagbare kaartenma- cnine, waarin berocpsvalsöpelers TIENTALLEN GEDOOD EN TOCH NOG (Advertentie) TUSSEN NEUS EN Engelsman veroordeeld wegens verduistering Veertien dagen geleden heeft de rechtbank in Haarlem de 40-jarige Engelsman G. Ph. C. uit Zandvoort, tot voor kort directeur van een Ne derlandse vestiging van een Engelse grammofoonplatenfirma, die zich wegens verduistering, oplichting, en flessentrekkerij te verantwoorden had gehad, op vrije voeten gesteld. Donderdag heeft de rechtbank hem wegens verduistering van een tape recorder en een platenspeler een ge- vangenissti-af van twee maanden met aftrek van voorarrest opgelegd. Hij verbleef reeds vijf maanden in het huis van bewaring in Haarlem. De ten laste gelegde oplichting, waarmee bedragen van 9000,en f 1000,gemoeid zouden zijn, en flessentrekkerij achtte de rechtbank niet bewezen. Toen de rechtbank veertien dagen geleden besloot de Engelsman uit de voorlopige hechte nis te ontslaan, heeft de officier van justitie, die een gevangenisstraf van een jaar had geëist, hem weer aan gehouden. Nadat ni'j een dag in het politiebureau van Zandvoort had doorgebracht werd hij echter weer vrijgelaten. 20 X KWALITEIT VOOR F T,- ZAANDAMMER CONTRA STAAT kwamen aanbiedingen uit Duits land en België, er werden flinke prijzen geboden. „Ze mogen in Den Helder die vlieg boot houden" verklaarde de heer bindt", maar dan moet ik een scha devergoeding van zeker f 25.000, hebben". Wat het Belgische aanbod betreft, hij kreeg sterk de indruk dat de Belg het vliegtuig wilde kopen met het doel er weer mee te gaan vliegen. Want dat is mogelijk. „Een deskundige heeft mij verzekerd, dat de Catalina binnen een week vlieg- klaar is. Maar de autoriteiten achten het strategisch onjuist dat een vlieg tuig in particuliere handen over gaat." De vliegboot is twintig meter lang, vijf en een halve meter hoog en heeft een spanwijdte (vleugelbreed te) van tweeëndertig meter. Het vliegtuig werd gebruikt voor de dienst op Nieuw-Guinea, het kan acht ton aan goederen bevatten en er werden wel eens een kleine zeventig militairen mee vervoerd. Over het originele plan waarvoor de heer Bindt de vliegboot heelt ge kocht, laat hij zich nog niet uit. Wij vroegen: „Wilt U er weer mee laten vliegen?" De Zaandammer lachte en zei: „Ik weet het niet, misschien..." Griekse zeeman knoeide met reischeques Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag de 36-jarige Griekse zeeman P.F., die in Rotterdam met reische ques had geknoeid overeenkomstig de eis veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. De vechtbank in Rotterdam heeft de Griek in eerste aanleg dezelfde straf opgelegd. De zeeman heeft steeds ont kend. Onder valse voorspiegelingen heeft de zeeman, in een café op Katendrecht in Rotterdam drie van diefstal af komstige reischeques verzilverd bij een employé van een effectenkantoor. Bij zijn arrestatie zijn bovendien nog veertien van diefstal afkomstige reis cheques op hem aangetroffen. Jongen raakte in brand Bij spel met fakkel Bij het spelen met vuur in een plant soentje nabij het zwembad de „Pa piermolen" te Groningen door een vijftal jongensjvan 12 tot 15 jaar is een jongeman van 15 jaar in brand geraakt. Zeer ernstig gewond moest hij worden opgenomen in het r.-k. ziekenhuis. De jongens hadden een fakkel ge maakt door een bus te bevestigen aan een stok, die met petroleum te vullen en af te sluiten met een prop papier. Toen de fakkel brandde werd er gestoeid om het bezit van de fak kel. Op een gegeven moment liep de brandende petroleum eruit over het gezicht en de kleding van de 15-jari- ge jongeman. Hij raakte in brand, zijn vriendjes probeei*den het vuur te doven door hem in het gras te rollen en vervolgens door hem zijn hemd uit te trekken. Het slachtoffer werd overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis, waar operatief moest worden ingegrepen. Hij had namelijk derdegraadsverbrandingen aan borst en hals. tweedegraadsverbrandingen aan het gezicht en het hoofdhaar was gedeeltlijke weggeschroeid. Er is geen direct levensgevaar aanwezig. Oud vliegtuig moet van marine worden gesloopt (Van een correspondent) De- lieer P. Bindt uit Zaandam gaat een proces tegen de staat beginnen met als inzet een reusachtige Cata- lina-vliegboot. De heer Bindt heeft deze vliegboot op een verkoping in Den Helder gekocht. „Met het doel de vliegboot te slopen" zeggen de marine-autoriteiten in Den Helder. „Met het doel de vliegboot heel te laten, en ze te bestemmen voor re clamedoeleinden", zegt de heer Bindt. Hij wijst daarbij op de inschrijflijst, die hij heeft ontvangen en die geen bijzondere voorwaarden voor een verplichting tot slopen bevat. Op andere inschrijflijsten staan die voorwaarden tot verplichte sloop wel. Maar door een techni sche font bleef de achterkant van de inschrijflijst van de 30-jarige Zaandammer, waarop de verkoop voorwaarden zouden hebben moe ten staan, onbedrukt. De Wormerveerse advocaat, rnr. Doorenbos, heeft de marine-autori teiten in Den Helder gesommeerd de vliegboot uiterlijk 27 september aan de heer Bindt af te geven. De Zaan dammer is woensdag naar Den Hel der geweest doch de vliegboot bleef staan. „Eerst slopen", zei men op het vliegveld. Ondertussen heeft de heer Bindt al verschillende aanlokkelijke aanbiedingen op die vliegboot ge had. Een sigarettenfirma toonde belangstelling. Men wilde de vliegboot als reclameobject langs de kant van de weg zetten. Er Advertentie tot zes „aanvullende" kaarten ge reed kunnen houden. Een rechercheur uit New Jersey toonde de senatoren valse speel kaarten en „geladen" dobbelste nen. Hij verklaarde, dat elk tien de spelletje kaart, wanneer het om grote bedragen gaat, met ge merkte kaarten wordt gespeeld. De onderwereld geeft naar zyn schatting per jaar ongeveer drie miljard gulden uit voor „zelfbe scherming". In New York en Chi cago, naar de politie telefoonge- sprelvken mag afluisteren, betaal den de gangsters bedragen van duizend dollar per week 0111 hun lelefoongeheim veilig te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3