,Birim River' te water BILT Zeeuwse kampioenstitel ploegen voor twee C J.B.T.B.-ers BRESKENS VIERDE JUBILEUM VAN BURGEMEESTER Zeeuwse Almanak Meer glans en bescherming voor uw auto! PERSLEIDING NAAR SCHELDE GOEDKOPER DAN ZUIVERING 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 OKTOBER 1961 STRIJD IN DE WILHELMINAPOLDER A. W. Mesu ën P. Luteijn wonnen hun categorie TWEE ZEEUWSE KAMPIOENEN phaartsdijk, 225 </2 punt; 6. heeft de zaterdagmiddag iu een drui- Looff, Geersdijk, 225 punten; lerige regen in^ de Wilhelminapolder Goedhals, Waterlandkerkje, by Goes gehouden provinciale plocg- wedstrijd opgeleverd: A. W. Mesu uit Arnemuiden klasseerde zieli als num mer één in de (belangrijkste) catego rie rondgaande ploegen, terwijl P. Luteijn uit Zuidzande als winnaar uit liet strijdperk kwam in de categorie wentelploegen. Onbedreigd wonnen zij de kampioenstitel. Het is zater dag vooral een succes geworden voor de C.J.B.T.B., want de twee kersverse kampioenen zijn beiden lid vair deze organisatie. Zelfs de eerste prijs winnaar in de categorie wentelploe gen, afdeling paarden, D. Lorïer uit Middelburg, komt uit de CJ.B.T.B. gelederen voort. Ondanks de regen was er een flinke belangstelling op het grote ploegter- rein bij de hofstede „Mosselbank" in de Wilhelminapolder. Wie verwacht zou hebben, dat het zwaar ploegen zou zijn tengevolge van de vele re gen was er beslist naast. De ploegers hebben minder „overlast" gehad dan de talrijke bezoekers, want de laat- sten moesten over een stevig stel laarzen beschikken als zij de wed strijd van nabij wilden volgen. De grond lag in prima conditie om te ploegen, zodat de ploegers het in dit opzicht niet al te moeilijk hadden. Er is dan ook goed werk geleverd, was de conclusie van de jury. Passen en meten Zo'n plöegwedstrïjd is een kwestie van passen en meten! Men hoeft geen insider zijn om dit te begrijpen. Her haaldelijk zag men een tractor stil staan, terwijl de ploeger met de duimstok in de hand diepte en breed te van de voor mat. Tussen één en vier uur waren de ploe gers in volle concentratie bezig. Be hendig stuurden zij hun tractor of menden hun paard (er gaven zeven paardeplocgers acte de présence) van dc ene zijde van het veld naar de an dere, intussen steeds achteromzicn- de. Want in een recht spoor blijven, is een belangrijke zaak bij een ploeg- wedstrijd! 1 Vooral bij de begin- en eindvoren j werden de puntjes op de „i" gezet. Ook de aanstorting. de geploegde sneden, de afwerking van de geer en hoe al die technische termen ook mo gen luiden, hadden de aandacht van de ploegers. De jury kende dc vol gende prijzen toe: Rondgaande ploegen: 1. A. W. Mesu. Arnemuiden. 243 punten (ploegtro- fec i2. P. de Kraker, Terneuzen, 236 punten: 3. L. J. de Jager, Dreischor. 22714 punt; 4. W. Cappon, Zuidzande 226 punten; 5. C. dc Jager, Wol- 7. H. punt: 8. J. Dieleman, "Zaamslag, 2161 punt; 9. W. Markusse, Geers dijk. 20614 punt; 10. Th. Boudeling, Geersdijk, 201 punten; 11. P. Hen- drïkse. Nieuwerkerk, 178 punten. Wentelploegen (paarden): 1. D. Lo rïer, Middelburg, 223 punten; 2. D. Vos. Koudekerke, 22112 punt; 3. A. Mijnheere, Grijpskerke, 21014 punt; 4. Iz. Wisse, St.-Laurens, 219.punten; 5. C. Zweedijk, Wilhelminapolder, 215 punten: 6. A. Davidse, Middelburg, 21214 punt; 7. P. Pouwer, Middel burg, 208 Vi punt. In Wilhelminadorp zijn zaterUag.de ploeg wedstrijden om het Zeeuws kampioenschap gehouden. Ondanks het slechte weer was de belangstel ling voor dit evenement zeer groot. De geconcentreerd rijdende ploegers boden dan ook een boeiende aanblik. (Foto P.Z.C.) Wentelploegen (tractor): 1. P. Lu teijn. Zuidzande. 226]4 punt (wissel- beker); 2. F. Klaassen, Zierïkzee. 220^2 punt: 3. A. Lampert, Biggeker- ke. 218 punten: 4. L. Bonte. St.-Mar- griet. 21614 punt; 5.'R. van Hoecke. Zuiddorpe. 207 14 punt; 6. O. bij de Vaa.te, Kerkwerve. 20614 punt; 7. W. den Boer. Haamstede, 19914 punt; 8. A. van den Dries, Ovezande, 198 punten; 9. L. Verhage, Koudekerke, 19714 punt; 10. J. de Pooter, Axel, 188 punten. Slot van pag. 1 neer op een stuk dorpsgeschiedenis met enkele zeer zwarte bladzijden als oorlog, verwoesting en het ver dwijnen van de veerboot uit de be bouwde kom. En wat de heer Eek- hout betreft: ,,U kwam als jonge man en werd hier in Breskens een persoonlijkheid. Weinigen zijn zo met hun gemeente vergroeid. U bent, zoals een krant dezer dagen schreef, de ambassadeur van Bres kens geworden. Wij danken U har telijk voor alles wat U voor Bres kens deed. En dat was niet weinig. Maar uw onverzettelijke wil maak te veel mogelijk", aldus de heer Van der Hooft, die opnieuw de burge meestersvrouw in zijn hulde betrok. Wat een passend geschenk betreft merkte hij op dat de heer Eekhout naar een verlanglijstje was ge vraagd. „Het mooiste cadeau is voor mij een gezellige bijeenkomst met de raadsleden eii de gemeente ambtenaren. Daar heb ik altijd naar verlangd", zo had de burgemeester geantwoord. Dit „cadeau" is zater dagavond. eveneens in „De Uit komst", gekomen. Er volgde echter nog meer, in dc vorm van een ge schenk onder couvert en bloemen voor mevrouw Eekhout, die de lieer Van der Hooft overhandigde. „Dus toch een cadeau", was het commen taar van de jubilaris. Vervolgens richtte het raadslid M. de Boer, sprekend namens de raad. waarderende woorden tot de heer Eekhout en gemeentesecre taris P. J. Woittiez haalde even eens enkele oude feiten naar vo ren. Hij memoreerde onder meer VAN itvin TOT HERDENKINGEN (vijf jaar gebeuren, dus in 1964 weer Het comité Bevrijding VliMingen voor het eérrt.Jn de heeft na overleg met het gemeente bestuur, besloten de plechtige herden king van de bevrijding van Vlissin- gen, zoals die altijd op 3 november plaatsvond, niet meer ieder jaar te houden. I11 het vervolg zal dit om de JAGEN ..Meneer is op jacht', sprak men eer biedig op dc secretarie van een Thoolse gemeente, wanneer er naar de burgemeester werd gevraagd. Nou, dat was zo. Meneer was inderdaad op jacht en hij had geen halve maatregelen ge nomen. Voor dag en dauw was hij opgestaan, de buks werd terdege ge ïnspecteerd, het kruitvat omgehan gen en de knapzak duchtig gevuld. In het jachtgebied kondigde het wild de noodtoestand af, hoewel sommige hazen en konijnen er tegen waren. ..Die man heeft nog nooit raak ge schoten", riepen zë schamper', en daar zat wel iets .in, want. een voor treffelijk burge)neësiet' hoeft nog geen goed jager te zijn. Nietwaar Niettemin trok hij welgemoed, het. veld ia, vergezeld van zijn ijverige viervoeter en heel de dag werd er ge jaagd dat het een lieve lust was. Maar het wild had het afkondigen van de noodtoestand toch wel ach terwege kunnen laten. De wiidtas bleef leeg. En het teas een heel trieste jager, die 's avonds huis- waarts keerde. Want de ene keer, tint hij die dag raak had geschoten, aas zijn hond noodlottig geworden. Die bleef achter op het veld van eer.. 'jaren zal de plechtigheid worden be perkt tot het leggen van een krans hij het landingsmonument. Deze krans zal worden gelegd door Tiet ge meentebestuur. Hierbij zullen ook an dere instanties, verenigingen en par ticulieren aanwezig zijn en in de ge legenheid worden gesteld 0111 bloe- menhuldes te brengen. Gelegenheid voor toespraken zal er niet zijn. Het comité is tot dit besluit gekomen omdat de belangstelling voor de her denking jaarlijks minder wordt. Op deze manier wil het comité aan de herdenking nieuwe vorm geven en bovendien hoopt het hiermee te voor komen dat de plechtigheid nan waar de inboet. BIETEN In Axel-Sassing is de jaarlijkse bietendrukte weer in volle gang. De eerste bieten voor vervoer per schip naar de fabriek zijn gearri veerd en liggen nu met tonnen te gelijk op verlading te wachten. Omwonenden en vooral de nering doenden rond deze anders zo rusti ge haven, zien het een en ander uiteraard met genoegen gebeuren. XATUURWACHT Dé afdeling Vlissingen van de Jeugd Natuurwaeht heeft plannen gesmeed voor het komende seizoen. Een klei ne tegenvaller is dat het enthousias me voor de najaarstentoonstelling ontbrak, maar daar staan vele acti viteiten tegenover. Zo zullen de leer zame excursies naar de natuurreser vaten „Raminekeushock" te Ritthem en „Westhove" te Domburg weer wor den ondernomen. Voorts staan strand wandelingen, bezoeken aan kweke rijen en filmavonden op het program ma. dat hij nu reeds 20 jaar met de heer Eekhout zeer prettig samen werkt en hij wees erop. dat de laatste grote wens van Breskens een nieuw gemeentehuis is. een wens die wellicht volgend jaar in vervulling zal gaan. „Dit was de laatste spreker", merkte de heer Van der Hooft daarna op, en hij wilde de vergadering sluiten. „MaS ik..:: ..Mag ik ook nog iets zéggen", vro&g toen de heer Eekhout. Tot grote m» lariteit van de aanwezigen wees' de heer Van der Hooft'erop, dat vra gen voor de rondvraag, volgens het reglement van orde schriftelijk mofe ten worden ingediend, maar vook- deze maal wilde hij wel een uitzoff- dering maken. Daarna zei burgemeester EekhoUt trots en dankbaar te zijn nu hem de onderscheiding was uitgereikt eü hem zoveel woorden van lof waren toegezwaaid. Ook de heer Eekhout memoreerde daarop enkele punten uit de geschie denis van Breskens. Hij sprak zijri waardering uit voor de stimulerende, werking die voor hem van de acti viteiten van commissaris De Cascm-, broot was uitgegaan en hij zei blij te zijn dat de bevolking na de oor log het verenigingsleven weer op gang had gebracht. Namens de vereniging B.S. en O. sprak burgemeester A. P. Kostense van Biervliet zijn collega in harte lijke en waarderende bewoordingen toe en de heer Krijn Maas jeugd- vriend van de jubilaris en zeli" eens wethouder van Breskens zei als „mannetje van gezag" te kunnen onderstrepen dat al het goede dat van de heer Eekhout was gezegd, volkomen waar was. Zanghulde Daarna gingen dc aanwezigen naar buiten om de zanghulde van de met vlaggetjes zwaaiende Breskensc schoolkinderen voor- dc burgemees- ter aan tc horen. Ondersteund door een vrolijk musicerend „Uit het volk. voor het volk" zongen de kin deren achtereenvolgens het Neder? landse, Zeeuwse en Zeeuws-Vlaamse volkslied om clan over te gaan naar eeri uitbundig „Lang zal 'ie leven" en „Houd er de moed maar in" en te 1 eindigen met het vrolijke lied dat I YerKnjgDaar dij oe vakman bus voor 4 a 5 behandelingen S.90 Ir. J. van Waes algemeen directeur „l'Azote" De in Westdorpe geboren ir. J. P. M. van Waes is benoemd tot alge meen directeur van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Brussel. Ir. Van Waes was tot nu toe direc teur van de chemische fabrieken der staatsmijnen in Limburg. Hij is 56 jaar. De nieuwe directeur zal zijn werkzaamheden op 1 januari 1962 beginnen. Na zijn studies als werktuigkundig ingenieur aan de T.H. in Delft begon ir. Van Waes in 1930 zijn loopbaan op de vestiging in Sluiskil van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote. Na de oorlog was hy enige jaren waarnemend directeur van deze fa briek. Als chef van dc nieuwbouw trad hij 1 september 1945 in dienst van de Staatsmijnen. Daarna werd lüj benoemd tot directeur van de che mische fabrieken. Ir. Van Waes wordt dc opvolger van de Belgische baron Riccardo de Gre- net. die met ingang van 1 januari 1962 de belangen zal behartigen van de groep Montecatini te Milaan voor de Benelux. Benoemingen Tot leraar in vaste dienst aan de af deling rijks h.b.s. van het Petrus Hondiuslyceum en de daaraan ver bonden rijks m.s.v.m. te Terneuzen is benoemd de heer W. H. Drijver, tot nu toe tijdelijk leraar aan deze school. Tot leraar in tijdelijke dienst aan genoemde school is benoemd de heer G. H. A. R. Hutcr te Den Haag. BIJ „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN Voorspoedige ontwikkeling van Black Star Line De directie van „De Schelde" te Vlïs- siugen ontving zaterdagmorgen in liet hoofdkantoor een delegatie van Ghanese dames en heren, die naar Vlissingen waren gekomen voor de te waterlating van het 9500 ton meten de in.s. Birim River. Het schip, dat onder Ghanese vlag zal' varen is be stemd voor de Black Star Line te Accra. Het zal begin 1962 worden op geleverd en het is het derde van een serie van totaal acht schepen, waar van er zes te Vlissingen worden ge bouwd. Te omstreeks twaalf uur begaf het gezelschap zich naar de hel ling, waar mevrouw Jantuah, echtgenote van de Ghanese am bassadeur in Frankrijk, het schip doopte en te water. liet. Direct ha de tewaterlating wérd op de leeg gekomen helling "de kiel gelegd voor het vierde Ghana-sehip, dc „bouwnummer 314". Eigen handelsvloot De heer J. W. Hupkes. voorzitter van de Scheldedirectie, begroette daarna het gezelschap in het Schèl- dekwartier. Hijdrukte er zijn spijt over uit, dat de ambassadeur Z. Exc. Jantuah niet aanwezig kon zijn, om dat diplomatieke plichten hem naar Zweden hadden geroepen. Spr. wees op de belangrijke betekenis, welke de rivieren hebben by het tot ontwikke ling brengen van een land. Zeven van de acht nieuwe Ghana-schepen zullen de naam van een rivier dragen en ditmaal viel de keus op de Birim- rivier. De heer Hupkes constateerde dat Ghana levendige handelsbetrek kingen onderhoudt met andere lan den. Het is nu bezig op voorspoedige wijze een nationale handelsvloot, op te bouwen. De schepen, die reeds in bedrijf zijn, verdienen góed geld. Spr. dankte mevrouw Jantuah voor het te water laten van het schip, ver kocht vervolgens voor een klein muntstuk liet bijltje, waarmee de te waterlating was verricht en bood haai' als souveuier eeri armband aan. Tenslotte stelde de heer Hupkes een dronk in op de voorspoedige ontwik keling van Ghana en de Black Star Line. Mevr. Jantvah Mevrouw Jantuah merkte in haar antwoordtoespraak op, dat het ver schijnen van een Ghanese delegatie in Vlissingen welhaast tot een ge- ADVIES AAN GEMEENTE OVEZANDE Meerdere gemeenten delen in rioleringsproject Het gemeentebestuur van Ovezande heeft van de N.V. Grontmij te De Bilt een schrijven ontvangen, waar in wordt voorgesteld deel te nemen in een project van een gezamenlijke persleiding voor verschillende Zuld- bevelandsc gemeenten. Daarbij zal het rioolwater op de Westerschelde worden geloost, zodat kostbare zui veringsinstallaties voor deze ge meenten overbodig worden. De vertelt dat het overal bal is waar de meisjes zijn. Daarna stroomden vele Bressiaan- ders en vertegenwoordigers van ver schillende gemeenten nuar „De Uit komst" om er dc burgemeester en zijn gezin tijdens een receptie ge lukwensen aan te bieden. Het bleef niet bij gelukwensen, want de ge zamenlijke verenigingen zorgden voorts voor een antieke Oudholland se tafelklok, een vulpotlood, een si garettenkoker. een horlogearmband en een encyclopedie. De vissersver eniging hood tenslotte als geschenk een verrekijker aan. Ongeveer 200 kinderen uit Breskens hebben zaterdag hun jubilerende, bur gemeester onder meer een bemoe digend „IIoud er de moed maar in" toegezongen. Op de foto: burgemees ter Eekhout, vergezeld, van zijn echt genote en dochter, neemt de zanghul de in ontvangst. Grontmy stelt voor dat de kosten per gemeente aanzienlijk kunnen worden beperkt naarmate zich meer deelne mers melden. Deze kosten zouden ongeveer 50% lager liggen dan wanneer elke ge meente een eigen zuiveringsin stallatie zou laten bouwen. B. en w. van Ovezande menen dat een en ander voor de gemeente inder daad een kostenbesparing ople vert en zij stéllen dc raad. die donderdagavond om half acht bij een komt, dan ook voor in princi pe tc besluiten met de plannen akkoord te gaan. De Grontmij stelde het globale on derzoek Voor verschillende Zuid-Be- velandse gemeenten in, naar aanlei ding van een opdracht van de ge meente "s-Heer-Arendskerke om ri oleringsplannen voor te bereiden. Ook de gemeenten Heinkenszand, "s-Heerenhoek cn Borssele werden bij de plannen betrokken. „Gezien de gunstige reactie van het rijksin stituut voor zuivering afvalwater en dc róeds bij dit plan betrokken ge meenten, lijkt het economisch verant woord cn zelfs zeer aantrekkelijk, het aantal aan te sluiten kernen te vergroten", zo scliryft de N.V. in het advies. Voorts zullen de raadsleden onder meer spreken over grondruil ten be hoeve van straataanleg in het uit breidingsplan, over toekenning van subsidie aan de r.-k lagere school en over de invoering van uniforme vuil nisemmers en herziening van het rei nigingsrecht. woonte is geworden. Zij hoopte, dat het nieuwe schip zou bijdragen tot de voorspoed van Ghana. Zij wenste een gelukkige vaart toe aan de „Birim- River" en haar bemanning. Goede toekomst De directievoorzitter van de Black Star Line, de heer A. R. Boakije dankte mevrouw Jantuah voor de te waterlating en hij vroeg aandacht voor de stijgende betekenis van de Black Star Line. Als scheepvaart maatschappijen willen bestaan in deze tijd dan moeten zij een goede service bieden. De Black Star Line is daartoe in staat. „Er is thans ook een nieuwe grote haven in Ghana vrijwel gereed en onze verwachtingen", aldus spreker, „worden werkelijkheid. We willen het hoofdkantoor nog verplaatsen en de radiotelefonische verbinding met onze schepen uitbreiden". Spr. ver wachtte een goede toekomst voor hef zich snel ontwikkelende West Afrika-, en voor de Black Star Line. De heer Boakije stelde een dronk in op de voorspoedige ontwikkeling van de re laties tussen Ghana en Nederland. Er werd tenslotte een koude lunch ge serveerd en de genodigden bleven nog enige tyd bijeen om te kyken en te luisteren naar een kort ontspan- ningsprogramma, dat bijzonder ge- noegeiïjk bleek te zy'11. Te Wemeldinge Wethouder D. M. de Jonge kreeg gouden medaille Burgemeester C. X. F. van Sas van Wemeldinge heeft zaterdagmiddag wethouder D. M. do Jonge, ter gele genheid van diens dertigjarig jubi leum als raadslid, de gouden medail le. verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau uitgereikt. In een speciale bijeenkomst in het gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat in Wemeldinge werd de P. v. d. A.-wethouder van wege dit feit gehuldigd. Burgemeester Van Sas onthuide, dat het raadslid naar dit lokaal was „toe- gelokt', zogenaamd om met enige sollicitanten te spreken. In het kort liet burgemeester Van Sas de loopbaan van wethouder Dó Jonge de revue passeren. De ont vangst in de raad in 1930, aldus de burgemeester, was voor de heer De. Jonge niet bijster aangenaam. Als S.D.A.P.-lid had U nieuwe idealen en zienswijzen, waarop uw collega'.s in die dagen niet zo spontaan rea-, geerden. De heer Do Jonge werd in 1948 tot wethouder benoemd. Als collega-wethouder feliciteerde de heer J. Veerhock de jubilaris. Voor de raadsleden sprak de heer P. J. J, Dekker, diede. prettige samenwer king in de raad memoreerde. Achtereenvolgens voerden nog het woord,., de heer J. Oudeman, secreta ris der gemeente Wemeldinge en dé heer J. Dane namens de familie. De laatste bood zijn vader de draagme- daille aan. Namens het dagelijks be stuur van het gewest Zeeland van de P. v. d. A. bracht de heer M. J. van Poelje de gelukwensen over. Ten slotte sprak namens de afdeling Wc- melding van dc P. v. d. A. en namens het N.V.V, de heer A. P. Schouwo- naar. Jubilaris en echtgenote kregen een fraaie mand bloemen van deze af delingen overhandigd door drie meis jes. De heer De Jonge, die zich zichtbaar verrast toonde, dankte de aanwezi gen hartelijk. Voor zijn woning bracht 's avonds O.K.K. dc jubilaris een muzikale hulde. Drie auto's geslipt in „bocht van Arnemuiden" Op de Rijksweg 58 tussen Goes en Middelburg zijn zaterdag ter hoogte van Arnemuiden drie personenauto's geslipt en uit de bocht gevlogen. Twee van deze ongelukken gebeur- den kort na elkaar: 's morgens om half elf en om viit over half' elk. 's Middags omstreeks half vijf ver loor een derde automobilist in de „bocht van Arnemuiden" de macht over het stuur. Alle drie de auto's reden in de rich ting Middelburg. De bestuurder van dc eerste auto sloeg over de kop en bleef met de wielen naar boven in een sloot liggen. De wagen was zwaar beschadigd. Bij de andere on gelukken liepen de wagens lichte schade op. De bestuurder van de tweede auto, die verongelukte kwam met de schrik vrij, maar bij de derde slippartij werden twee Inzittenden licht gewond. Dokter P. J. Brons uit Nieuw- cn St.-Joosland verleende eerste hulp. Leerkrachtendag Z.L.M. op Tholen De Zeeuwse Landbouwmuatschappij houdt op 25 oktober een leerkrach tendag in de landbouwhuishoud- school te Tholen. De bijeenkomst be- - gint om elf uur. Na een openings woord door de voorzitter van de commissie voor het landbouwhuis- houdonderwijs, burgemeester B. H. G. ter Haar Romeuy van Wol- phaartsdijk. zal de heer J. Jonges uit Den Haag spreken over „De noodzaak van actualiteit van ons onderwijs". I11 dc middaguren is er een ontspanningprogramma. VERWACHT... MEER BEWOLKING. Vrij veel bewolking met hier en daar wat regen. Meest zwakke wind. De zelfde temiv-TfT-on nf iets lagere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2