PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG ONRUST IN ZELFSTANDIG SYRIË Engelsen beschuldigd van medeplichtigheid Golf van terreur in kokend Algerije Breskens vierde jubileum burgemeester Va nd aag GROTE BRAND IN TILBURG, HALF MILJOEN SCHADE 204e jaargang - no. 232 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.: fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. „E'"U0 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 okt. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarier. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg,Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2( adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. NASSER BREEKT MET JORDANIË EN TURKIJE Het nieuwe bewind in Syrië heeft zondag een nieuwe legercom mandant benoemt en gedreigd elke niet-Syriër die aan betogin gen deelneemt, te zullen arresteren en deporteren. De medede lingen van radio Damascus over mutaties in het kabinet, bet instellen van de avondklok en liet sluiten van scholen en univer siteiten wijzen erop dat de twee dagen oude regering van pre mier Marnoen al-Koesbari, zoals bij aankondigde, met „ijzeren vuist" regeert. Radio Kairo berichtte intussen dat in Aleppo, de grootste stad in het noorden van Syrip, een „revolutie" tegen al-Koesbari was uitgebroken. Premier al-Koesbari onthief zondag Mohammed al-Djarali van zijn functie van onderminister van binnenlandse zaken voor politie en veiligheid. Al-Djarah was een vurige aanhanger van de voormalige vice-president van de V.A.R., Abdel Haniid el-Serraj en van 1955-1958 procureur-generaal. Over de verblijfplaats vari el-Serraj tast men in het duister. Volgens be richten uit Beiroet, Libanon, zou hem in zijn woning in Damascus huisarrest zijn opgelegd, of zou hij gelegenheid hebben gekregen uit het land te vluchten. Repatriëring Het revolutionaire commando liet de universiteiten van Damascus en Aleppo en alle scholen voor onbe paalde tijd sluiten om onrust en be togingen te voorkomen. Het verbood niet-Syrisclie ingezete nen aan betogingen deel te nemen op straffe van intrekking van verblijfs vergunningen en deportatie naar hun land van herkomst. In Kairo kwamen zaterdagavond twee vliegtuigen met Egyptenaren uit Syrië aan. De Egyptische autori teiten hadden vier 'cornet-straalvlieg tuigen en zes Viscounts van de Uni ted Arab Airlines gerequireerd om door de Syrische fegering uitgewe zen Egyptenaren te repatriëren. !In Kairo berichtte het blad Al-Ah- 'ram dat de naam Verenigde Arabi- sehe Republiek, de vlag en het natio nale volkslied van de V.A.R. zouden worden gehandhaafd. Beschuldigingen Een ander in Kairo verschijnend blad, Al Akhbar, beweerde dat de Britse regering een aandeel had gehad in de Syrische opstand. Volgens het blad had een agent van de Britse inlichtingendienst, even voor de opstand uitbrak, een bezoek aan Damascus gebracht en had hij een belangrijke rol in de opstand gespeeld. SLOKJE SINAASAPPELSAP Hongerstaking van 47 dagen voorbij Tara Singh, de leider der Sikhs, die reeds -17 dagen heeft gevast in de gouden tempel van Amritsar, in het uiterste noorden van India, heeft zondag een slok sinaasappelsap ge dronken. Zoals bekend, is Tara Singh op 15 augustus niet vasten begonnen. Zijn hongerstaking was bedoeld om kracht bij tc zetten aan de eisen in zake de oprichting van een aparte t Poenjabi-latige staat in Idia. Het teugje sinaasappelsap kan wel de redding van de uiterst verzwakte Sikhleider zijn geweest, hoewel het ook een erkenning was van zijn ne derlaag. Hij had van de regering alleen de belofte gekregen dat een commissie op hoog niveau zou worden gevormd om onderzoek te doen naar beweerde discriminatie tegenover de Sikhs. Zijn hongerstaking was op 15 augus tus om 8 uur begonnen en eindigde zondag om 19 uur (14.30 uur onze tijd). In die 47 dagen en 11 uur nam hij slechts zout water tot zich. Toen hij drie dagen geleden het laatst werd gewogen, bleek hij meer dan 16 kg te zijn afgevallen. 0 Koning Mahcndra van Nepal en ko ningin Ratna zijn tc Peking aangeko men, waar zij werden begroet door liet Chinese staatslioold Lioe Sjao-Tsji. De Nepaiese koning is de eerste regerende vorst, die de hoofdstad van communis tisch China bezoekt. Ook zou de nieuwe Syrische premier, volgens Al Akhbar, een week voor de revolutie uitbrak een bezoek aan Lon den hebben gebracht. President Nasser heeft besloten de diplomatieke betrekkingen niet Jor danië te verbreken wegens hun „vij andige houding jegens de V.A.K. en het Arabische nationalisme". Dit heeft radio-Kairo zondag bekendge maakt. Jordanië en Turkije hebben liet nieu we bewind in Syrië erkend. Bizerta door Fransen ontruimd De Franse troepen zijn zondag begon nen met zich uit de stad Bizerta te rug te trekken, op grond van de over eenkomst van vrijdag tussen Frank rijk en Tunesië over het herstel van de normale toestand. Zowel de Fransen als de Tunesiërs begonnen met het weghalen van de prikkeldraadversperringen die waren aangelegd tijdens de gevechten in juli. Volgens officiële kringen zal de ont ruiming van de stad dinsdagochtend en die van het vliegveld en de pos ten op de heuvels die de basis be heersen, binnen een week zijn vol tooid. Prinses Margriet studente in Montpellier (Frankrijk) H.K.II. prinses Margriet zal zich als studenten laten inschrijven aan de universiteit te Montpellier in Frank rijk. Het is nog niet bekend welke van de vijf faculteiten zij zal kiezen. Eerste dag winterdienst Spoorwegen liep goed Do wintel-dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen, die zondag is ingegaan, heeft op geen enkel traject vertraging ondervonden. Een D-trein uit Duitsland liep 118 minuten te laat Arnhem binnen, maar deze vertra ging had men reeds in Duitsland op gelopen. VANMORGEN ALGEHELE STAKING De voorzitter van de Schelde-directie, de heer J. W. Hupkes begeleidt mevr. Jantuah, echtgenote van de Ghanese ambassadeur in Frankrijknaar de helling van de N.V. Kon. Mij. ,J)e Schelde", voor de tewaterlating van het vi.s. ,,Birim-River". Links van mevr. Jantuah de heer A. R. Boakije, directie-voorzitter van de Black Star Line te Accra, voor welke scheep vaartmaatschappij het m.s. „Birim- River" wordt gebouivd. (Voor verslag zie pagina 2). Franse soldaten schoten op begrafenisstoet Aan ile vooravond van de massale staking waarvoor liet parool is uit gegeven door de „organisatie van het geheime leger" (O.A.S.) is Algerije zondag geplaagd door allerlei daden van terreur. Er vielen acht doden. De meeste gewelddaden werden be droeven door Algerijnse opstandelin gen die van messen en granaten ge bruik maakten. De meeste slachtof fers waren Algerijnen, die blijkbaar werden beschouwd als verraders van de zaak der .rebellen. Wat de colons betrof, daar beperkte de terreur zich voornamelijk tot bom- ZvC-ttriagen op winkels van Algerijnen en woningen van aanhangers van De Gaulle. In Algiers en de andere grote steden werden in dit weekeinde meer dan 32 aanslagen met plasticbommen gepleegd. Vanmorgen Na een week van toenemende agita tie, wacht men in Algerije af wat er vanmorgen tussen elf cn half Amerikaanse senator: erken Oost-Duitsland De Verenigde Staten dienen de mo gelijkheid te overwegen van de facto erkenning van Oost-Duitsland. Dit is zondag in Washington verklaard door de democratische senator Ed mund S. Muskie. Muskie. die onlangs een bezoek aan Berlijn bracht, maakte het voorbe houd. dat de kwestie van hereniging van de twee Duitslanden buiten het geding zou moeten blijven. ....heeft een officiële samen- 5 komst plaats ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van c de Nederlandse Televisie Stich- "ng. vwwwwwwwvwwvv\^ twaalf uur zal gebeuren, het halfuur waarvoor de O.A.S. een algemene staking van alle Europeanen heeft uitgeschreven. Men vreest algemeen dat de agitatie van de O.A.S. hevige tegendemon- straties van de Algerijnen zal uitlok ken als het nog langer duurt. In Philippeville koken de Algerij nen nog van woede over de schiet partij van vrijdag, waarbij Franse soldaten op een begrafenisstoet hadden geschoten en vier Algerij nen dodelijk troffen. De Algerijnse havenarbeiders en winkeliers gin gen uit protest in staking tot zon dagmorgen 11 uur. De Europeanen in deze havenstad gingen eveneens in staking uit pro test tegen 'de arrestatie zaterdag van vijf Europese jongelieden die dinsdag hadden deelgenomen aan een der betogingen, 'georganiseerd door het „geheime leger". Een beeld van de grote pro-Nasser demonstratiewelke in Cairo werd gehouden naar aanleiding van de ge beurtenissen in Syrië. Noors schip ontplofte, minstens 27 doden Het aantal doden als gevolg van een explosie van zes ton springstof aan boord van het Noorse schip „Star- carrier" in de haven van Diego Sua- res op Madagascar, bedraagt zeven entwintig. Ruim twaalf mensen heb ben verwondingen opgelopen. De „Starcai-rier" vatte vrijdagmor- fen vlam en werd in de avond uit de aven weggesleept toen de ontplof fing plaats had. Volgens onofficiële berichten zijn onder de doden negen Noorse bemanningsleden van de „Starcarrier", zes plaatselijke haven arbeiders, twee brandweerlieden en vier zeelieden van de sleepboot Pen guin. De „Starcarrier", in 1948 van stapel gelopen, mat 9500 ton en onderhield de dienst tussen Frankrijk en Mada gascar. Een woordvoeder van de Ha- vraisePaninsulaire scheepvaart maatschappij in Le Havre in Frank rijk zei te vrezen dat het dodencijfer nog hoger zou worden. De „Starcarrier" is eigendom van The Star scheepvaartmij, Bergen, Noorwegen. WOLLEN-STOFFENMAGAZIJN IN VLAMMEN Verkeer kilometers ver door rook gehinderd Zaterdagmiddag Is een groot gedeel te van de magazynen en de daarin opgeslagen textïelvoorraden van de N.V. Wollenstoffenfabriek Swagc- makers Caesar, gelegen langs de Kuyperstraat te Tilburg, in vlammen opgegaan. De schade aan gebouwen en textielgrondstoffen bedraagt ver moedelijk wel een half miljoen gul den. Het bedrjjf was verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Terstond na de melding om tien mi nuten voor één, rukte de brandweer met groot materieel uit. De vuur haard bleek moeilijk te bepalen, zo dat werd besloten het vuur in te sluiten. Van vier zijden werden enor me hoeveelheden water op de vlam men geworpen. Deze waren door de hevige rookontwikkeling nauwelijks zichtbaar. Zwarte en vuilgele rook wolken sloegen uit de ramen en de VEEL WAARDERING EN VROLIJKE ZANGHULDE Ter gelegenheid van zijn J/0-jarig ambtsjubileum is de burgemeester \)an Breskens, de heer J. AEekhout zaterdag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op de foto: commissaris De Oasembroot speldt de jubilaris de. versierselen op de borst,. (Foto P.Z.C.) De heer J. A. Eekhout tot ridder 0.-N. benoemd ONGEVEER 200 Bresicense schoolkinderen hebben hun bur gemeester, de heer J. A. Eek hout zaterdagmiddag een vro lijk en bemoedigend „Houd er de moed maar in" toegezongen. Dat gebeurde ter gelegenheid van de heer Eekhouts 40-jarig jubileum te Breskens en dat hij er inderdaad de moed in heeft gehouden, bewezen de vele woorden van lof in de toespra ken, die tot de jubilerende bur gervader werden gericht. Hoog tepunt voor burgemeeser Eek hout was wellicht het moment waarop de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot hem kon be noemen tot Ridder in de Orde van Orange-Nassau, waarbij hij hem de bijbehorende versierse len op de borst speldde. Veertig jaar geleden kwam de heer Eekhout in dienst van de gemeente Breskens. Van volontair klom hij via de functies van ontvanger en ge meentesecretaris op, totdat hij in 1946 tot burgemeester van Breskens werd benoemd. Veertig jaar in dienst van een en dezelfde gemeente" dus, reden voor een bescheiden jubileum viering. De huldiging begon met een open bare, buitengewone raadsverga dering onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester, wethouder W, C. van der Hooft, in het jeugdgebouw „De Uit komst". Nadat deze alle aanwe zigen, en in het bijzonder de heer Eekhout, zijn echtgenote en zijn dochter alsmede de commissaris De Casembroot hartelijk had ver welkomd, nam de commissaris der koningin het woord, die ver klaarde. een ambtsjubileum als dat van de heer Eekhout in Zee land nog niet te hebben meege maakt. ,.U bent Breskens trouw gebleven", zo zei hij waarderend tot de jubilaris, „en het is geen rustige periode geweest". Hij memoreerde het waarnemend burgemeesterschap van de heer Eek hout in 1940, en de oorlogstijd met bezetting, bombardementen, ellende en misère. ,,U kreeg de kans om Breskens te mogen opbouwen, nadat U in 1946 tot burgemeester werd be noemd, en dat hebt U in snel tempo gedaan". De commissaris wees erop, dat Breskens een voorbeeld was van een gemeente met een snelle en fraaie wederopbouw. „Ik voel de be hoefte U hiervoor van mijn waarde ring en dank uitdrukking te geven", zo zei bij. Als de twee belangrijke pluspunten van Breskens, waaraan burgemees ter Eekhout zijn deel heeft gehad, noemde hij de snelle wederopbouw en het feit dat Breskeus de eerste vissersgemeente was die sanerings- en financieringsmaatregelen voor de vloot heeft getroffen. „Het stout moedige uitbreidingsplan van Bres kens heeft het college van Gedepu teerde Staten wel eens met zorg ver vuld", zo ging hij verder, doelend op de vele hectaren grond die indertijd door Breskens werden aangekocht, „maar de praktijk heeft bewezen dat U gelijk had". Vervolgens gaf commissaris De Ca sembroot een opsomming van de vele functies van de heer Eekhout. ..Het is mij een grote vreugde U ge luk te mogen wensen en ik hoop dat U nog vele jaren uw arbeid mag voortzetten", 'aldus de commissaris, die de heer Eekhout vervolgens de benoeming tot ridder O.-N. bekend maakte. Voorzitter Van der Hooft noemde de onderscheiding een erkenning van het levenswerk van de heer Eek hout in Breskens. De onderscheiding noemde hij tevens een erkenning voor mevrouw Eekhout; ..U beiden vormt een team", zo zei hij. In een lange toespraak liet hij daar- (Zie slot pag. 2 kol. 2) daken van het 70 meter lange ge bouwencomplex, dat drie verdiepin gen telde. Kilometers ver van de brand werd het verkeer in de straten gehinderd door de neerslaande rook. De activiteit van de brandweer richt te zich voornamelijk op de uiteinden van het complex. Aan de ene zijde werd de aandacht gericht op de brandmuur, waardoor een ander be drijfsgebouw werd afgescheiden. Aan de andere kant werden massa's wa ter tegen de frontgevel gespoten om de op slechts vijf meter van het brandende gebouw gelegen woningen langs het Wiihelminapark te behou den. Steeds meer materiaal moest in de strijd worden geworpen. Na een uur sloegen de vlammen uit het laagst gelegen platte dak. Een kwartier la ter stond ook het hooggelegen dak in lichter laaie. Voor de duizenden toe schouwers was dit het spectaculaire hoogtepunt van de brand. Intussen was ook de brandweer uit 's-Hertogenbosch op verzoek ter plaatse verschenen. Uit niet minder dan 36 slangen werd toen het water in de vuurzee gespoten. Toen de daken het eenmaal had den begeven, kon de brandweer, die geruime tijd gebruik had moe ten maken van rookmaskers, even na half drie zeggen, dat zij het vuur meester was. Het nablus- singswerk heeft nog veel tijd en inspanning gevergd. Olietanker in brand, ontploffing voorkomen Zondagmiddag is een olietanker, de „P.A.M. 6" uit Utrecht op het Julia- nakanaal hij Echt (Zuid-Limburg) in brand gevlogen. Het gevaar voor ont ploffing is steeds aanwezig geweest. Zover is het niet gekomen. Wel is het binnenschip gedeeltelijk uitge brand. Aanzienlijke schade is ont staan. Het schip, dat op weg was van Per nis naar Maastricht, kreeg een lek in de verwarmingsinstallatie in de machinekamer. Hierdoor is de brand ontstaan. Ruim drie uur is men met blussen bezig geweest. Ook de Roer- mondse brandweer was uitgerukt met ltoolzuurschuimblussers. Het schip was verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1