Dagbladpers breekt contract met radio Erik de Vries over tien jaar Nederlandse televisie MARTINEZ <)\orei\, j\eu ew scAr ijvev» VANDAAG MORGEN SOPHIA IN DE SCHIETTENT VOORSPOEDIG DUITSE OPERETTEFILM MET BEROEMDE MELODIETJES ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Tien jaar televisie in Nederland wordt in oktober gevierd met tientallen N.T.S.- en Omroepsectieprogramma's, Tien tallen televisieregisseurs, producers en technici werken daaraan mee. Bij deze tientallen ontbreekt er echter één: Erik de Vries televisieman van het eerste uur. De man, die in de jaren 1936'37 al pionierde (dat betekent dus 25 jaar televisie!) bij Philips in Einhoven en Europa en die na de oorlog geregeld uitzendingen op het scherm bracht, waar Hilversum nog geen weet van had. De man ook, die na de oprichting van de N.T.S. in het voorjaar van 1951 begon met de opleiding van een aantal enthousiastelingen, die niets anders dan hun enthousiasme en hoogstens wat radio-ervaring meebrachten. De Vries heeft dat enthou siasme moeten en kunnen omzetten in voor de televisie bruikbare eigenschappen. Daarmee heeft hij de grondslag gelegd voor een team, dat Nederland geregelde televisie uitzendingen bezorgde. Toen men dacht Erik de Vries niet meer nodig te hebben, werd hij buiten (televisie) spel ge niet, omdat van hem maar al te zeer bekend was, dat hij niet volstrekt in het „bij ons vigerende omroepstelsel", zoals de geijkte uitdrukking luidt, kon geloven. Incidenteel verscheen de naam van Erik de Vries wel op het scherm als regisseur. De serie „Pension Hommeles" kwam uit zyn omvangrijke handen, hy regis seerde enkele programma's rond Simon Carmiggelt en Kees Brusse en voor liet IKOR verzorgt hij de „televisionaire" kant van kerk- of kerkelijke uitzendingen. Wie de barstensvol plannen zittende De Vries enigszins kent. weet dat zijn Nederlandse tclevisicactiviteiten op het ogenblik maar een geringe afspiegeling vormen van wat hij wit en ook kan. Maar hij is er springlevend bij gebleven tot over onze grenzen. In een apart N.T.S.-programma naast dc vijf omroepverenigingen ziet Arie de Vries niet de allesza- ligmakende oplossing. „Dat zou wel eens een zesde zuil kunnen worden naast de vijf beslaande en bovendien afhankelijk van die vijf. De programma's van die zesde zuil zouden dan bestaan uit wat door de openingen is geperst; van wat volgens de andere vijf zou kunnen passeren". „Toen je in 1951 met de Neder landse televisie begon, heb je je toen een voorstelling gemaakt van hoe het over tien jaar zou zijn en zo ja, is het veel anders uitgepakt dan je je had voorgesteld?" vra gen wij. „Wat ik tien jaar geleden zeer ze ker gedacht heb, is dat er heel snel een huisvrouwen-, een kinder en een nieuwsprogramma zouden kome». En die hebben we geen van drieën. Het huisvrouwenpro gramma hoeven we niet over te praten. Het is heel ongelooflijk dat we dat nog niet hebben. De kinderprogramma's lopen met tussenpozen van een maand per omroepvereniging of hoogstens per veertien dagen. De jeugd eet alles en wij hebben de plient tot hoogwaardige voedselvoorziening (De Vries citeert nu uit een le zing, die hij vorig jaar voor „Film en jeugd" heeft gehouden) de jeugd hoeft niet ontspannen te worden, maar moet leren zichzelf te ontspannen. Een nieuwsdienst hebben we even min. Het is niet toevallig dat Ne derland de Eurovisienieuwsvoor ziening heeft geëntameerd, een prachtig initiatief overigens en de Prins Bernhardprys volop waard! Nederland moet alles met film doen, wat in feite derderangs nieuws is. Tweederangsnïeuws is liet levende interview en eerste klas zijn rechtstreekse reportages. Maar deze beide soorten zijn veel al voorbehouden aan de omroep verenigingen. Als ik de kwaliteit van de pro gramma's in het algemeen van de afgelopen tien jaar overzie, is die waarachtig niet zo slecht. We doen het soms zelfs heel fijn en dan denk ik bijvoorbeeld aan Kees Langeraad; en wat het beeld be treft aan Pierre Janssen. Zulke programma's hebben niveau. Er zijn op allerlei gebieden Janssens, maar die komen niet te voor schijn. Regionale televisie Met regionale televisie zouden te Met regionale televisie zouden ta lenten te voorschijn komen, die door Hilversum nooit kunnen wor den gevangen. Er zou zes avonden in de week een half uur regionale televisie moeten zijn, die alleen door de betreffende streek zou kunnen worden bekeken. Er kan begonnen worden met het noorden en het zuiden, en dan kan het ook wel vanuit Goes. Als er terecht in de provincie overal schouwburgen verrijzen met bijbe horend personeel, moet het toch RADIOEN T.V.-RUBRIEK ook niet zo moeilijk zijn om met minstens zoveel cultuurresultaat eenvoudige studio's neer te zetten met drie camera's. Dat wordt een heel ander soort programma dan dat van de N.T.S. Het zal een tonen van binnen naar buiten worden, een zich bezinnen op een eigen cultuur. Men zal in zijn eigen hoekje een veel speel ser programma maken en men zal ook eerder mensen bereid vinden mee te werken. Die programma's moeten dan ook werkelijk voor en door de regio zijn. Op zondag kan van zeven tot acht over het hele net een pro gramma „uit de regio" worden uitgezonden, dat is samengesteld uit de verschillende regionale pro gramma's van de afgelopen week. Die regionale studio's zouden met een een prachtige oefenschool zijn voor technici, cameralieden. en re gisseurs. Veel hoeft het niet te kosten. De zenders zijn er al en voor een miljoen gulden kun je een complete studio neerzetten. Men zou de programma's heel anders kunnen opzetten, omdat men een andere verantwoordelijk heid draagt. En als zodanig zou den het ook kweekplaatsen van vakmensen zijn voor het totale programma. Zaterdagmorgen Verder zouden zaterdagmorgen- programma's gedurende het win terseizoen mooi zijn. Een beetje volksuniversiteit, informatieve programma's, voortbouwend op de schooltijd. Ze zouden moeten op roepen tot vrijetijdsbesteding. Ik heb al eerder gezegd: televisie moet de mens van het toestel dur ven losmaken. Als ik dan als kij ker nog een wens mag uitspre ken, dan zou ik graag een door de vijf omroepen gezamenlijk uitge ven televisieblad willen zien als bijlage bij de zelfstandige omroep- gidsen. Er is heel vaak veel te weinig voorlichting over de pro gramma's. En ik zou na afloop van de televisieprogramma's 's avonds een herhaling willen ho ren van de radionieuwsuitzending van half elf. En natuurlijk veel meer Eurovisie. Men vindt het fijn om naar buiten te kijken. Tweede net „Wat denk je van een tweede en eventueel een derde t.v.-net en zouden deze commercieel of N.T.S. moeten zijn?". „Er is nog zo ontzaglijk veel ver antwoord programmamateriaal voorhanden, dat we aan de' demo cratische noodzaak voor een twee de net zeker kunnen voldoen. Wat we aan „items" nog niet doen, zou het hele tweede net kunnen vullen. Ook zou de Eurovisie dan in ster kere mate kunnen meedoen. Com merciëletelevisie geeft misschien een betere kans tot programme ring en continuïteit. Voor een in- tensivere Eurovisie is ook een der de net mogelijk. We zullen het zelfs zo snel mogelijk moeten vul len. Je zou zo'n derde net moe ten vergelijken met de derde (en vierde!) lrjn van de radiodistribu tie. Je zou op die manier alle mo gelijke programma's aan de kykcr kunnen aanbieden. AAA^VVV\A/VVWVV\AA/VVV\AA* Radio Deze zaterdag wordt het feest van de grammofoonplaat, dat vrijdag avond begon met de klassieke af deling van het „Grand Gala du Disque", voortgezet met de afde ling populair. Om 20.45 en om 22.00 uur worden de programma's uit het Kurliaus in Scheveningen uitgezonden en kan men oorge tuige zijn van de uitreiking van de Edisons door Wim Sonneveld. waarschijnlijk zullen maar zelden zoveel beroemdheden van de lich te muze op een avond bijeen zijn geweest in Nederland: Siw Malmkvïst, The Blue Diamonds, Margot Eskens, Gus Backus, het Trio Pim Jacobs met Rita Keys, Los Fronterizos, Lys Assia, Peter Kreuder, Rika Zarai en het Me- tropole Orkest treden gepresen teerd door Teddy Scholten, voor de pauze op. Na de pauze kan men luisteren naar o.a. Valerie Mas ter, Les Compagnons de la Chan son, Svend Asmussen en Ulrik Neumann. Charles Aznavour en Catarïna Valente. Dit alles in liet VAR A-programma. De K.R.O. brengt als hoofdpunten van de avond „Stijn Streuvels, de vrucht van het leven", een klank beeld over de grote Vlaamse let terkundige, die 3 oktober 90 jaar wordt, en „La belle Helène", ope ra van Jacques Offenbach in ver korte vorm. In het VAR A-programma kan men tenslotte om 23.25 uur nog luisteren naar hel laatste deel in de reeks „Hooggeëerd publiek", waarin alle gasten van Kenny Fontaine nog eens bij elkaar ko men. T elevisie In het zaterdagniïddagprogram- ma van de A.V.Il.O.-televisie be gint voor de kinderen een serie- t.v.-spel te lopen van C. Wilkes- liuis: „Rikkel en Nikkel", de avontueren van een robot (om vijf uur). Het avondprogramma begint niet de eerste aflevering van „Mijn zuster Eileen", een vrolijke comc- die in vele afleveringen. Om 20.45 uur gaat dc camera naar het Ivur- haus in Scheveningen voor het Grand Gala du Disbue 1961. Wie daar allemaal optreden hebben we hierboven al bij het radioprogram ma verteld. In de pauze het vierde deel van „De andere", detectiveserie van Durbridge. België brengt in een Eurovisie-programma het Festival van het Italiaanse lied te Zurich. Radio ln het VARA-radioprogramma treedt zondagmorgen om 10.00 uur het strijkorkest Benedetto Marcello op met werken van Per- golesi en Vivaldi. Arnolds Sivil- lens is de solist in .liet fagotcon cert van Vivaldi. Bij de A.V.R.O. begint 's avonds om 20.55 uur een seriehoorspel in 12 delen van Ho ward Egg: „De vrouw in het web". We kunneu dus voorlopig voort. Dick van Putten heeft de regie. De K.R.O. doet het nog grondiger: daar begint het winterse zondag avondprogramma met het eerste deel van „Testbemanning", een science-fiction hoorspel in 29 de len van Carl Lans lacht uur). Om 21.10 uur spreekt dr. Paul Julien weer in een nieuwe serie ..Kamp vuren langs de evenaar". Om 22.00 uur gunt de K..O. ons de we kelijkse blik in café „De vergulde maars". T elevisie De zondagavondtelevisie, verzorgd door de N.C..V., brengt „Lijn zon der lengte". Eeu van de meest verfijnde methoden, waarmee mensen tot ongelofelijke bekente nissen kunnen wordeu gebracht, is de zogenaamde „hersenspoe ling". Manuel van Loggem schreef eeu gedramatiseerde documentai re, waarin gepoogd wordt in te gaan op de psychologische princi pes, die aa ndeze techniek ten grondslag liggen. (20.30 uur). m 21.20 concerteert het Am sterdams Kamerorkest, om 21.55 draagt Ellen Vogel „Thuis", een verhaal van Tsjechow voor. De vertaling is van Aleida G. Schot. De Vlaamse televisie brengt om half negen „Daar is maar één land", een liederenprogramma ge wijd aan het Vlaamse land en het Vlaamse volk. Handelaar knoeide met tweedehands auto's Conform de eis heeft de rechtbank ïu Amsterdam donderdag de 43-jarige autohandelaar E. V. G. uit Nieuwer- Amstel wegens verduistering meer malen gepleegd en oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. Bovendien werd tenuitvoerlegging bevolen van zes maanden gevange nisstraf die deze verdachte twee jaar geleden wegens soortgelijke feiten voorwaardelijk waren opgelegd. Van december 1960 tot mei 1961 had de autohandelaar auto's die hem in con signatie waren gegeven verkocht en de opbrengst in zijn eigen zak gesto ken. Bovendien gelukte het hem van een financieringsmaatschappij 1750 los te krijgen voor een auto die hem niet toebehoorde. Roeanda sprak zich uit tegen herstel monarchie Radio-Brussel heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat de bevolking van Roeanda, de noordelijke helft van het onder Belgisch beheer staande Roeanda-Oeroendi, zich duidelijk heeft uitgesproken tegen herstel van de monarchie en de terugkeer van koning Kigeri de Vyfde. Bij de volksstemming had 80 procent zich tegen herstel van de monarchie en 77 procent zich tegen terugkeer van de koning verklaard. Bij de al gemene verkiezingen voor het 44 ze tels tellende parlement van Roeanda had de Republikeinse Parmehoetote- partij een grote meerderheid behaald. De partij krijgt 35 zetels. Zij wordt gesteund door de Bahoetoe, die 80 procent van de bevolking uitmaken. Moeder worden De kennis hierioe i1, i J 1 J'i 1 Tl en juiste Baby- I *y.l'4 H ïl Wl verzorging in een 1 Supeh d&-éaxe BABYSET OVER RADIO EN T.V.-PROGRAMMA Spoedig overleg over nieuwe overeenkomst De hoofdredactie van „De Telegraaf" heeft medegedeeld, dat de bladen „De Telegraaf" en „Het nieuws van de Dag" besloten hebben de overeen komst radio-pers 1950, via de vereni ging de Nederlandse Dagbladpers inet de omroepverenigingen aangegaan, met ingang van 1 januari op te zeg gen. De hoofdredactie van „De Tele graaf" was van mening, dat de in deze overeenkomst neergelegde ver plichtingen uitermate remmend werk ten op de laak de lezers duidelijk en overzichtelijk voor te lichten over de radio- en t.v. programma's. De mededeling van de hoofdredactie van "De Telegraaf" zegt onder meer „Door deze overeenkomst waren onze bladen veiplicht de radio en televisie programma's slechts op de voorge schreven zeer summiere wijze te pu bliceren op de dag vóór de uitzen ding." „In 1950 was men de mening toege daan dat de radio omroepverenigingen zich wat betreft het voorlichten over de radioprogramma's geheel konden beroepen op het auteursrecht, zodat zonder genoemde overeenkomst de dagbladen zelfs geen recht zouden hebben de programma's op zeer sum miere wijze te publiceren. Uit de rechtspraak van de laatste tijd kan men echter opmaken dat een zo strik te opvatting over het auteursrecht niet meer geldt, waardoor ook de grondslag van de overeenkomst in feite vervallen is." Het bestuur van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers heeft desgevraagd medegedeeld, dat het zich donderdag heeft beraden over de situatie, die is ontstaan door de opzegging van de overeenkomst radio-pers. door „De Telegraaf" en „Het nieuws van de Dag." Ten ge volge van het besluit van „De Te legraaf de overeenkomst met in gang van 1 januari op te zeggen hadden reeds een aantal andere dagbladen zich ter bescherming van hun concurrentie-positie ge noodzaakt gezien de overeenkomst eveneens op te zegg'en. Met het oog op een gelijke behartiging van de belangen van de leden der N.D.P. (alle Nederlandse dagbladen met uitzondering van „De Waarheid") heeft het N.D.P. bestuur besloten -de overeenkomst eveneens op te zeggen, teneinde de mogelijkheid te hebben te zamen met de contractpartners aan de zijde van radio en t.v. na te gaan in hoeverre een wijziging van de over eenkomst gewenst is. Bij het nemen van dit besluit, zo deelt de N.D.P. voorts mede, had het N.D-P. bestuur rekening te houden met de omstandigheid dat een eventuele op zegging voor 1 oktober moest ge schieden. Het NJJ.P. bestuur heeft de hoop en de wens uitgesproken, dat het mogelijk zal zijn in overleg met de omroepverenigingen te komen tot een hernieuwing van de overeenkomst In de nieuwste filmdie Vittorio de Sica op het ogenblik maakt en die de titel ,J3occaocio li" gaal dragen, speelt Sophia Lor en nauwelijks uitgerust van haar spel in Madame Sans Gêne" de rol van het meisje in de schiet tent van een lunapark. Deze foto uit Lu-go di Romagna, waar opnamen voor ,J3occaccio 71" worden gemaakt, toont de schone Sophia in haar nieuwste opwindende creatie. de sigaar waarvan u zo geniet! HAVANILL0S- een licht sigaartje 12'l2Ct. op voor beide partijen bevredigende wijze. Verwacht mag worden, dat de besprekingen hierover op korte ter mijn zullen kunnen aanvangen. FILMS IN ZEELAND Gevechten met helden, kozakken en torpedo's Vrolijkheid en muziek, dat zijn de twee hoofdbestanddelen van de film „lm weissen Rössl", ver vaardigd waar de gelijknamige operette van Erik Charell. Ve len vooral de ouderen ken nen de beroemd geworden melo dietjes uit deze operette, zoals „Was kann der Sïgismund da- fiir, dass er so schön ist..", „Im weissen Kössi am Wolfgaüg- see", „lm Salzkammergut, da kann man gut lustig sein" en „Es muss was Wunderbares voor. mensen die kwaliteit verlangen i sein". Deze liedjes zijn allemaal te horen in de moderne verfil ming, waarvan Werner Jacobs de regie had. Het is een film, die als enige preten tie heeft enkele uren ontspanning van het lichtste en ietwat zoete gen re te schenken. Het verhaal speelt in en rond de beroemd geworden her berg aan de Wolfgangsee, alwaar de charmante eigenares Josepha, de verliefde oberkellner Leopold en Si- gïsmund, Giesecke, Brigitte, Klar- chen en professor Hinzelmann voor de nodige kluchtige verwikkelingen zorgen. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Peter Alexan der, Waltraut Haas en Günther Phi- lipp. „Im weissen Rössl" is te zien in City (Midelburg).. en Alhambra (Vlissingen). Er wordt flink gevochten in „De held van Marathon" de film, waarin de bijzonder gespierde Steve Reeves de centrale figuur en tevens de Marathonse held is. Tegen zijn machtig torso steekt het frêle figuurtje van zyn tegen speelster, Mylène Demangeot, al leszins af, waardoor haar vrouwe lijke charme geaccentueerd wordt. Deze film is te zien in GRAND (Goes). Nog een held die er zijn mag, in dit geval een dappere strijder uit de duistere oerwouden: Tarzan. De film „Tarzans verborgen schat" draait in hetzelfde theater. Ook de kozakken zijn van de partij, en wel in het Luxor Theater (Vlis singen) waar zij in de film „Opstand in deKaukasus"' laten zien, dat zij onverschrokken vechtjassen zijn. Tenslotte een film, waarin op een modernere wijze gevochten wordt. Glenn Ford en Ernest Borgnine spe len de hoofdrollen in „De laatste tor pedo", die in ELECTRO (Middel burg) draait.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7