Van 1 november af voetgangers op zebra's beschermd ,Prom '61' uitgesteld wegens swingconflict EIERPRIJS ZAL DALEN TOT NA-00RL0GS LAAGTE-RECORD HAAGSE STUDENTEN STEUNEN „OPGERUIMD STAAT NETJES" ZATERDAG 30 SEPTEMBER 19G1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WANDELAAR NIET LANGER VOGELVRIJ DOOR GROTE AANTAL LEGKIPPEN Dit is het Cabriolet-model van de Peugeot 1,0dat voor het eerst zal worden getoond op de Parijse auto tentoonstelling, welke in het Grand Palais zal worden gehouden. De wa gen heeft een motor met directe in spuiting, welke een belast vermogen heeft van 9 p.k. KLM huldigde op Schiphol miljoenste passagier Weer is op Schiphol een miljoenste passagier in de bloemetjes gezet. Een week geleden was het een Nederlan der, een ingenieur uit Nijmegen, die door Pan American World Airways werd gehuldigd. Hij was de miljoenste passagier die per straalvliegtuig van deze maatschappij over de Atlanti sche oceaan vloog. Gisteren waren de rollen omgekeerd. Ditmaal huldigde de Nederlandse KLM een Amerikaan, die in 1961 haar miljoenste passagier was (alle lijnen en vliegtuigen inbe grepen). Het was een zakenman uit Chicago, de heer A. A. Medica, die de vorige maand met een ex-stewardess van American Airlines in het huwelijk was getreden. Zij kwamen naar Euro pa voor een gecombineerde huwelijks- en zakenreis. Een grondstewardess bood mevr. Medica bloemen aan, toen het jonge echtpaar uit New York op Schiphol arriveerde. Donderdagavond had de KLM in New York voor het vertrek de beide echtelieden al siga rettenkokers ingelegd met goud aan boden. De KLM heeft het passagiersaantal van 1 miljoen clit jaar 13 dagen eerder bereikt dan in 1960. Twee Ooslduitse arbeiders zijn ln het gebied van Brunswijk met een vrachtauto door de prikkeldraadversperring aan de grens met West-Duitsland gereden. Negenennegentig blanke vluchtelingen uit Katanga en zes Belgische legerofficie ren die door de V.N. uit dit gebied zijn gewezen, zijn per trein in Zuid-Rhodesië aangekomen. Inkrimping pluimveestapel remedie tegen prijsdaling (Van onze Haagse redactie) De eierprys zal deze week vermoede lijk dalen tot een punt dat het laag ste is sinds de tweede wereldoorlog. De na-oorlogse laagst genoteerde prijs tot nu toe bedraagt 1.36 per kilogram. Deze voor de pluimveehou ders verre van rooskleurige situatie is een gevolg van de sterke uitbrei ding van het aantal legkippen en de omschakeling van Frankrijk en Duitsland naar de winterproduktle. Het aantal ingelegde broedeieren be droeg in 1961 35 miljoen meer dan in 1960, dit is een stijging met 50 pro cent. In oktober wordt dan ook een top- aanvoer van eieren verwacht van 15,5 miljoen stuks. Dit deelde ons desge vraagd de directeur van de Coöpe ratieve Roermondse Eiermijn nxede,- die hierover reeds woensdag tijdens de jaarvergadering het een en ander heeft gezegd. Deze sterke prijsdaling, namelijk van 13,75 per 100 stuks soort 7/8 half augustus tot 8 gulden momenteel is het gevolg van het feit dat het toege voegde aantal legkippen aan de win- terproduktie toe is. Deze prijsdaling zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat vele oudere kippen zullen worden afgeslacht. Het eier- verbruik per hoofd van de bevolking is betrekkelijk constant. Het bedroeg in 1958 186 stuks, in '59 209 en in 1960 199 stuks. Frankrijk heeft on geveer hetaelfde cijfer en het Duitse ligt iets hoger. Het ziet er dus naar uit dat prijsher stel alleen mogelijk is door inkrim ping van de pluimveestapel. Een vraag die hierbij opkomt is in hoe verre een grotere aanvoer van slacht- kippen van invloed zal zijn op de prij zen van slachtvee. Men verwacht niet dat een vergrote aanvoer van oudere kippen veel invloed zal uitoefenen op de prijzen van slachtkuikens. Boete wegens smaad geëist tegen schroothandelaar Tegen de schroothaudelaar de heer L. Worms werd donderdag voor de Haagse rechtbank f 250,boete subs. 30 dagen hechtenis en 10 da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar we gens smaad geëist. De heer Worms stond terecht omdat hij een telegram met bezwarende verklaringen over de vice-voorzitter van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D. P. Spie renburg, welk telegram aan direc teur-generaal voor handel en nijver heid in Den Haag was gericht, korte tijd na verzending voor publikatie aan een dagblad had gegeven. In dit telegram werd gesuggereerd, dat de heer Spierenburg in zijn vroegere functie als directeur van het rijks bureau metalen na een verboden transactie met rijks-dumpgoederen met Oost-Europa aanzienlijke bedra gen zou hebben getoucheerd. Na pu blikatie in het dagblad diende de hoer Spierenburg een aanklacht we gens smaad in. Oostduitsers beschoten Frans vliegtuig Ministers over boerendemonstratie Minister Toxopens heeft, mede na mens minister Beerman, geantwoord op de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden de heren Frans- sen (p.v.d.a.) en Kranenborg (p.v.d. a.) over de „boerendemonstratie" te gen het Landbouwschap. O.m. wordt gezegt: De demonstratie had plaats in de gemeente Ermelo, die evenals de ge meente Epe, waar de volgende dag een soortgelijke actie werd onderno men, rijkspolitie heeft, aldus het antwoord. De politie heeft van de demonstratie op 25 september en de plaats, waar deze zou worden ge houden, niet zo tijdig kennis geno men, dat zij mede gelet op de om vang daarvan de demonstratie had kunnen voorkomen. Dat de demonstratie stagnatie van het verkeer kon veroorzaken, is ver klaarbaar, indien de aantallen der demonstranten en hun voertuigen in aanmerking worden genomen, alsmede het feit, dat voor tegenmaat regelen naar verhouding over zeer geringe tijd van voorbereiding werd beschikt. Van overleg tussen politie de "demon stratieleiding is geen sprake ge weest. De commandant van de po litie heeft, zoals had mogen worden verwacht, tot het tegengaan van de demonstratie de leiding daarvan toe gesproken. Een rigoureus tegengaan van de de monstratie op 25 september had kun nen worden bereikt met ogenblikke lijke toepassing van geweld. Het be voegd gezag heeft, naar de mening van de ministers terecht, hiertoe niet besloten. Knipperbollen verdwijnen Op 1 november treedt de reeds eerder in ons blad aangekondigde nieuwe voetgangersregeling in werking. Van die datum at' zullen de knipperbollen binnen de bebouwde kom buiten werking zijn en op de duur verdwijnen, en zullen voetgangers onder vrijwel alle omstandigheden op de zebrapaden bescherming genieten. Het rijdend verkeer is van die datum af verplicht de op zebra's overstekende voetgangers onbelem merde doorgang te verlenen. Daartegenover staat dat de voetganger is verplicht van een zebrapad gebruik te maken als dat zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van de plaats, waar hij had gedacht te zullen oversteken. Voorts moet de voetganger afzien van zijn rechten, als er een politie-, brandweer- of ziekenauto nadert, die signalen geeft, en als er een begrafenisstoet of militaire colonne passeert. De „motorisering" in ons land neemt hand over hand toe. In 1950 telde Nederland 1 auto op 41 inwoners, in 1960 was dat al 1 op 22. Naar ra ming zal in 1970 deze verhouding 1 od 12 zijn, terwijl wordt verwacht, dat in 1980 elke zesde Nederlander een auto bezit. Met deze cijfers is volaoende aan getoond, dat de voetganger gaande weg letterlijk én figuurlijk meer en meer in de verdrukking komt. Ook de ongevallencijfers spre ken een duidelijke taal: in 1960 vie len 1900 mensen aan het verkeer ten offer, en niet minder dan plm. 500 van hen verloren het leven als voet ganger. Bescherming Reeds enkele jaren geleden heeft de overheid, die inzag dat de veiligheid van de voetganger bij de toeneming van het gemotoriseerde verkeer ern stig in het gedrang zou komen, rege lingen ter beveiliging van deze cate gorie verkeersdeelnemers getroffen. Deze bescherming bestond hieruit, dat de voetganger, die zich bevond op een voetgangersoversteekplaats al gauw „zebra" genoemd die was voorzien van oranje knipperbol len, niet mocht gehinderd worden door bestuurders van voertuigen en trams. Naast deze beschermende oversteekplaatsen kwamen zebra's zonder knipperbollen, die echter geen enkele bescherming boden en die uit sluitend ten doel hadden een gericht oversteken van de voetgangers te bevorderen. Waarschijnlijk door de hoge instal- latiekosten bleef ook het aantal be schermde oversteekplaatsen te ge ring. Het is mogelijk hieraan te wij ten, dat het gebruik van de besherm- de, door knipperbollen gemarkeerde, oversteekplaatsen nogal eens moei lijkheden met zich meebracht: tal van gevaarlijke manoeuvres, zowel van de voetganger als van het ove rige verkeer, kon en kan men dage lijks waarnemen. Nieuwe regeling Een behoorlijk ..samenspel" tussen de onderscheidene categorieën weg gebruikers kwam derhalve niet lot stand, en de regeling voldeed in de praktijk dus niet geheel. Er werd naarstig gezocht naar een opdossing, die in de praktijk beter zou voldoen. Met ingang van 1 november is de positie van de voetganger als deelnemer aan het verkeer strin genter geregeld. Met ingang van deze datum zal de knipperbol in het stads- en dorpsbeeld verdwynen, hoewel hy buiten de bebouwde kom nog kan worden gehandhaafd. Van die da tum af biedt de zebra bescher ming aan elke voetganger, die zich daar óp bevindt. Niet het kenbaar maken van de wens om er gebruik van te maken geeft de overige weggebruikers de ver plichting voor de voetgangers te stoppen, maar het verkeer is slechts verplicht de zich op de ze bra bevindende voetganger gele genheid te geven ongehinderd de overzijde van de straat te berei ken. Populair gezegd: voorrang te verlenen. Er is geen regel zonder uitzonderin gen: bestuurders van politie-, brand weer- en ziekenwagens die signaal geven behoeven niet voor de zich op een zebra bevindende voetganger af te remmen, en de voetganger is ver plicht bij hun nadering ijlings het zebrapad te verlaten. Ook uitvaart stoeten en militaire colonnes waaronder begrepen de gemotori seerde colonnes van de Bescherming Bevolking mogen doorrijden. Uitkijken Nog een andere verplichting van de voetganger: hij is krachtens de wet verplicht om gebruik te maken van een als zodanig' aangegeven over- Werven in Brugge op non-actief Met de weigering van de maatschap pij van de Griekse reder Aristoteles Onassis, „Bonaventura", om de af bouw te financieren van een speciaal voor het vervoer van fruit ingericht koelschip is donderdag een einde ge komen aan de activiteiten van de reeds failliet verklaarde scheepswer ven van Vlaanderen te Brugge. Het schip is donderdagmiddag zon der enige plechtigheid te water ge- latenden de 400 arbeiders en kantoor bedienden, die nog op de werf werk ten, zijn met een enkele uitzondering per'3(1 september ontslagen. De te waterlating werd nog enkele uren uitgesteld in de hoop, dat de Griekse reder op het laatste moment nog zou ingaan op voorstellen van de Belgi sche regering. Dit is echter niet ge beurd. De besprekingen zouden ech ter nog voortduren. De curatoren koesteren nog steeds de hoop binnen enkele maanden een ko per of huurder voor de werf te vin den. Zoals bekend hebben bespre kingen onder meer met Wilton- Feyenoord de afgelopen weken niet tot een akkoord geleid. steekplaats, als hij binnen een af stand van dertig meter daarvan zou willen oversteken. Deze bepaling geldt niet als hij om de zebra te be reiken eerst een rijbaan zonder zebra zou moeten oversteken. Ook geldt deze regeling niet, als hy zich begeeft van of naar het dichtst bijzijnde trottoir van of naar de halte van een openbaar middel van vervoer (tram of bus): als deze zich bevindt op minder dan dertig meter afstand van een zebra, dan behoeft de voet ganger daarvoor niet om te lopen. Uitkijken is dan echter dubbel gebo den, want bestuurders van voertui gen zullen binnen deze afstand Im mers geen overstekende voetgangers erwacliten. Als er geen oversteekplaats binnen dertig meter aanwezig is, is de voet ganger verplicht haaks over te ste ken. Voor de gemotoriseerde weggebrui kers is er eveneens een apart puntje, waarop moet worden gewezen. Om dat geparkeerde voertuigen het uit zicht van de overstekende voetgan gers maar al te gemakkelijk dreigen te belemmeren, is het verboden te stoppen of te parkeren op of binnen vijf meter afstand van een oversteek plaats. Dit betekent uiteraard niet dat, als men stopt om een overste kende voetganger gelegenheid te ge ven ongehinderd de overzijde van de rijweg te bereiken, men dit dan ook op tenminste vijf meter van de zebra af moet doen. PARTIJDIGHEID VERMIJDEN Eerst moet commissie rapport uitbrengen (Van onze Haagse i-edactie) „Prom '61," het promenadeconcert in Utrecht, waaraan verschillende mili taire orkesten zouden meewerken, is voorlopig uitgesteld. Een datum voor het concert zal pas worden vastge steld, wanneer de door de minister Visser ingestelde commissie van ou- derzoek de bewindsman zal hebben gerapporteerd over haar bevindingen ten aanzien van het zen. „swingcon flict" op de slotavond van Taptoe Delft, en tevens niet eerder dan wan neer de door de verenigde chefs van staven in het leven geroepen werk groep richtlijnen zal hebben vastge- stelcf over de muzikale en militaire normen, waaraan een demonstratie als een taptoe zal moeten voldoen. De „Stichting Stadsontspanning" in Utrecht, de organisatrice van „Prom '61," had op het programma van het concert o.m. graag enkele populaire nummers opgenomen, zoals enkele muzikale gedeelten uit ,,My Fair La dy." Voor het vertolken van deze mu ziek dacht men aan de luchtmacht kapel, maar de muzikaal coördinator van het promenadeconcert, de direc teur van de Koninklijke Militaire Kapel majoor R. van Yperen, achtte het niet Juist gezien het onderzoek naar het swingineident, de lucht machtkapel te laten optreden. Zoals men weet, speelde de luchtmachtka- „Geeit vuil? Wij brodeloos". „Opgeruimd slaat netjes" „Bedreigt onze broodwinning". Deze en andere opruiiende kreten weerklonken gistermiddag op het Binnenhof in Den Haag. Leden van het I.A.V.V.V. (internationaal Actie Comité van Vuilverwyderaars) be stormden hierbij een grote hoop vuilnis, die het plaatselijk comité van de V.V.V. onder het motto „Houdt uw hof schoon" daar had laten verzamelen. De leden van de Haagse studenten vereniging, die met schertspam- fletten („straatvuil is het edelste vuil") en gekleed in overalls, deze tegenactie op touw hadden gezet, hadden in werkelijkheid slechts de bedoeling het comité „Opgeruimd staat netjes" te helpen de aandacht van de burgerij te vestigen op de ergerlijke wyze waarop zij hun stad verwaarlozen. In een vuilnisbak naast de grote hoop vuilnis heeft het comité „Op geruimd staat netjes" listig een microfoon verstopt. Uit deze „spre kende vuilnisbak" weerklinkt om de minuut: „Hier ligt vuil, dat in twee dagen in dit gedeelte van het Binnenhof is bijeen geveegd. Twintig miljoen gulden wordt per jaar uitgegeven voor de vuilop- rulming. Dit kan zo niet langer voortduren". Niet alleen deze tekst zal aan het geweten van de Hagenaars ap peleren. Vandaag wordt een grote optocht gehouden, waarby de harmonie van gemeentereiniging voorop zal gaan, en waarin alle gorische voorstellingen de verwaarlozing van de stad zullen weer geven. Een verkenningsvliegtuig van de Franse luchtmacht is vrijdagmiddag boven Oost-Berlyn, of zeer dicht by de zonegrens, door een mitrailleur die op Oostberlijns gebied stond op gesteld, beschoten. Voordat het vuur werd geopend, is van Oostduitse zijde een vuurpijl af geschoten, kennelijk om de piloot te waarschuwen dat hij zich boven Oostduits gebied bevond. De demonstranten haalden een hoop straatvuil uiteen (foto) linies en ver spreidden pamfletten, waarop het uit drukkelijke verzoek stond, deze op straat te gooien, maar werden later ingerekend door de schout en zijn rakkers foto rechts). Het Binnenhof is later weer keurig aangeveegd. Ëel op de laatste avond van Taptoe 'elft tegen de uitdrukkelijke orders in het swingnummer „When the saints go marchin' in." De organisatoren van „Pi-om '61" heb ben nu besloten het concert voorlopig uit te stellen, omdat zij zelfs de schijn willen vermijden van partijdigheid. Zij menen dat deze schijn zou kunnen ontstaan, wanneer meegedeeld zoxi wordexx welke orkesten aan de Utrechtse manifestatie gaan deelne men. Men houdt er rekening mee, dat „Prom '61" geheel geen doorgang zal kunnen vinden en dat men pas volgend jaar, maar dan met „Prom '62" de stadsontwikkeling zal kunnen bevorderen. In het Franse Lot a Cahors is me vrouw Andree Pebeyre ter dood ver oordeeld, terwijl haar man Pierre een vonnis van twintig jaar tegen zich hoorde uitspreken. Dit ..ouder paar'' had zijn drie en een half jarig dochtertje, dat nog niet zindelijk was, zo gemarteld, dat het kindje is overleden. Op de foto links de va der en rechts de moeder bij aan komst bij het gereclitsgebouiv. Psychiatrisch onderzoek „Gerrit de stotteraar" De rechtbank te Amsterdam heeft in de zaak tegen de 41-jarige hoofdste delijke chauffeur Gerrit B. bijge naamd „Gerrit de Stotteraar", een onderzoek van verdachte gelast in de psychiatrische kliniek van prof. Kloek in Utrecht. Dit mede in verband met het feit, dat B. nog in een voórwaardelijke terbe schikkingstelling der regering loopt. De rechtbank, die vervroegd uit spraak deed, verwees in verband met dit onderzoek de zaak terug naar de rechter-comrxixssaris. Tegen B., die al verscheidene keren terzake van insluiping en diefstal, werd veroordeeld, is voor een viertal diefstallen uit woningen vier jaar met aftrek geëist. De rechtbank zou [oorspronkelijk op 5 oktober uit- spraak doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3