Zweden met Verenigde Naties aan Hammarskjölds graf Bijbelgetrouwe Salzburgers als vluchtelingen naar Zeeland SLECHTS 1 PAKKET ZOEK VAN BUCHENWALD-SLACHTOFFERS ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MONGI SLIM BIJ DE GENODIGDEN Stijlvolle plechtigheid in Uppsala's kerk De Verenigde Naties van de wereld hebben gisteren afscheid genomen van de man die voor hun idealen zijn leven heeft gegeven: Dag Ham- marskjöld. Leidende persoonlijkheden, soldaten en staatslieden, zo goed als naamlo ze Zweedse burgers, bevonden zich tweeduizend man in de kathe draal van Uppsala ter bijwoning van de lijkdienst. Als teken van hoogachting had ko ning Gustaaf Adolf van Zwedeij een staatsbegrafenis voor zijn lioogge- 5laatste onderdaan voorgeschreven. :iet sinds het overlijden in 1896 van premier Louis de Geer, was dit een gewoon Zweeds burger ten deel ge vallen. Op de met de blauw-gele Zweedse vlag gedekte katafalk vestigden zich de ogen van de Amerikaanse vice- president Lyndon Johnson, madame Pandit, zuster van premier Xehroe van India, en Mongï Slim, de Tune sische voorzitter van de assemblee der Verenigde Naties. Buiten de gothisehe kerk uit de mid deleeuwen dromden duizenden be langstellende Zweden samen, die zich hadden geïnstalleerd waar de politie hun dat toestond. Bij het volstromen van de kerk, speelde de organist muziek van Bach. Daarna hief het koor uit het Zweedse psalmboek de hymne aan: „Werk, want de dag zal dagen". Toen de laatste klanken van de psalm waren verstorven, trad de 81-jarige lutherse aartsbisschop in ruste, Er- ling Eidem, naar voren om zijn lijk- réde uit te spreken. Bescheidenheid Daarna sprak de aartsbisschop een gebed uit. Speciaal voor deze gele genheid was Erling Eidem weer in het licht van de publiciteit getreden. De dienst werd geleid door aarts bisschop Gunnar Hultgren en de de- I ken van de kathedraal, Olie Herrlin. Elisabeth Söderström, als sopraan verbonden aan de koninklijke opera van Stockholm, zong de aria „Ik weet dat mijn Verlosser leeft". De lijkwagen werd na de dienst gevolgd door vertegenwoordigers van de naties, in wier dienst Ham- marskjöld had gestaan. Het op schrift op Hammarskjölds graf is karakteristiek voor de bescheiden heid van Hammarskjölds persoon en optreden: „Dag Hammarskjöld, secretaris generaal van de Verenigde Naties, geboren 29 juli 1905, gestorven 17 september 1961". Politie pakte psychopaat De Amsterdamse politie heeft gis termorgen omstreeks elf uur in de Poianenstraat een uit de krankzinni geninrichting in Medemblïk ontvluch te psychopaat, de 82-jarige J. ter YV. aangehouden. De man was reeds geruime tijd op vrije voeten en werd enkele malen in de Poianenstraat, waar hij een kamer heeft, gesignaleerd. Zijn hos pita waarschuwde gisteren de politie, toen zij de man op zijn kamer hoor de. De uit Avereest afkomstige psycho paat, de 24-jarige C. W., die donder dag op het Centraal Station van Am sterdam aan zijn bewaker wist te ontsnappen, zou aldus de politie gisteren omstreeks twaalf uur ge signaleerd zijn, in Amsterdam-Zuid lopend in de richting van Amstel veen. Aardappelras geeft twee oogsten per jaar (Van onze Haagse redactie). De heer J. A. J. Poos, kweker bij de coöperatieve handelsvereniging Ve- ghel, is er na vijftien jaar intensief speurwerk in geslaagd een nieuw aardappelras te kweken dat twee oogsten per jaar geeft en dat bo vendien een grote resistentie ver toont tegen phytophthora en de aan tasting' door virussen. KORTE PREDIKATIE VERZOENING Jezus Christus, die Zichzelf gegeven heeft voor onze zonden. Galaten 1 Jja. Dat „Die Zichzelf gegeven heeft" moet iedereen wel aanspreken. Zich zelf geven is iets, dat men als het hoogst denkbare van een leven zeg gen kan. Immers het leven is naar zijn wezen niet een „zich geven maar een „naar zich toehalen". Ieder is zichzelf immers het naast. Het zeer bijzondere in Jezus Christus is dit: dat Hij de droeve natuurwet van het harde egoïsme verbroken heeft door de grondregel van Zijn Koninkrijk: het geven. Hij legt zijn leven af. Jezus doet feitelijk niets anders dan leven afleggen, dat is: Hij doet niets dan zich geven. Hij geeft zich aan de vernedering der geboorte over; Hij geeft zich over in de handen der mensen, Hij geeft zich aan het kruis, Hij geeft zich over in de macht des doods. En Hij geeft zich, zegt Paulus, voor onze zonden. Er heeft een ontmoeting plaatsgehad tussen die Heilige en onze zonden. Én die ontmoeting vol smart Vij andschap en kruis werd een ont moeting vol overwinning. Die zich gevende Heiland, dat is: Gods over vloed, van genade en liefde, én onze zonden, dat is: ons gebrek, onze ar moede. hebben elkander gevonden. En toen heeft in die ontmoeting Gods overvloed onze armoede overdekt, toegedekt, zodat het resultaat van die ontmoeting was: onze armoede werd overvloed. Daarom kon Jezus Christus getuigen: „Ik ben gekomen, opdat zij het leven en overvloed heb ben'. Voor hen, die uit deze ontmoeting, waaruit onze armoede als overvloed is te voorschijn getreden, leven, blijft het een mysterie, maar een gehei menis vol zaligheid en vol troost. Zij zijn, zoals Paulus, in het vervolg van het tekstwoord zegt, door Chris tus getrokken uit deze tegenwoor dige boze wereld. Die in Hem gelo ven hebben uitzicht eu doorzicht. Zij zijn met Christus in de hemel gezet. Wissenkerke W. Koole Humphrey erken Oder-Neisse lijn De Amerikaanse democratische se nator Hubert Humphrey heeft vrij dag tijdens een persconferentie in Rome een „uitleg" gegeven van de berichten aangaande enige opmer kingen over de Oder-Neisse lijn die hij eergisteren op de rondetafelcon ferentie in de Italiaanse hoofdstad heeft gemaakt. Volgens leringen van de rondetafel conferentie zou Humphrey hebben gezegd dat de Verenigde Staten het voorstel om de Oder-Neisse lijn als blijvend te handhaven „welwillend in ogenschouw" namen en dat „hij het niet onmogelijk achtte dat de Oder- Neisse lijn als vaststaande grens" tussen Oost-Duitsland en Polen zou worden aangehouden. Tot dusver heeft Amerika als poli tieke richtlijn aangehouden dat de grens niet kan worden vastgesteld, voordat een vredesverdrag met Duitsland wordt gesloten. Op de persconferentie gaf Humphrey als zjjn mening te kennen dat „Ame rikaanse kringen het handhaven van de Oder-Neisse grens als een onder handelingspunt tussen het oosten en het westen beschouwen". Recidivist zat bijna helft van z'n leven in de cel NU 131STE DIEFSTAL GEPLEEGD De rijkspolitie te Herten heeft vrij dag twee jongemannen gearresteerd, die in Roermond en omgeving op drie plaatsen hebben ingebroken. Een van hen was een 18-jarige ma troos uit Mannheim, de ander, de 29- jarige Y. S. uit Brunssum, heeft reeds dertien jaar van zijn leven in de cel doorgebracht, voor 130 dief stallen, waarvan een groot deel ge pleegd in Duitsland. JAN BLOKKER ONTVANGT PRIJS KINDERBOEK 1961 Aan Jan Blokker is de prijs voor het kinderboek 1961 toegekend voor zijn boek „Op zoek naar' een oom" (ver schenen in 1960 bij de Bezige Bij te Amsterdam) De prijs, ter beschikking gesteld door de commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, zal op woensdag 25 oktober door de staatssecretaris van o.k. en w., mr. Y. Scholten, worden uitgereikt op een bijeenkomst in de hall van het ministerie van o.k. en w. te Den Haag. Na de uitreiking ^al prof. dr. J. G. Bomhoff eën referaat houden over het kinder- en jeugdboek. De bijeenkomst wordt besloten met het optreden van de balletklasse van Nel Roos. De jury voor het kinderboek 1961 bestond uit de dames Miep Diekman en C. J. H. van Reenen en de heren A. Lens, A. Romijn en A. Welling. ANTWOORD dr. VELDKAMP Speurtocht verplaatst van departement naar Parijs (Van onze Haagse redactie) Van de 45 pakjes, inhoudende siera den en andere bezittingen van Neder landers, die tijdens de oorlog in het concentratiekamp Buchenwald ver bleven, waarnaar het liberale Twee de-Kamerlid Corver enkele weken ge leden bij de minister van sociale za ken informeerde, is er slechts één on vindbaar, Er gingen berichten dat alle 45 pakjes, die in de eerste jaren na de oorlog naar Nederland waren gebracht, in Nederland verdwenen zouden zijn. Minister Veldkamp (sociale za ken) heeft thans meegedeeld dat dit niet'waar is. Intussen is een ambtenaar v an het ministerie van sociale zaken naar Parijs vertrok ken omdat verondersteld wordt dat men daar het verdwenen pak je, waarin zich een gouden horlo ge, een gouden sigarenknijper en een aantal brieven en andere be scheiden bevinden, zal kunnen te rugvinden. Het pakje dat verdwenen is, behoort toe aan de Amsterdamse hotelhouder Arnold Brans. De heer Brans, heeft in het concentratiekamp Buchenwald gezeten. Daar werden zijn laatste, meest persoonlijke bezittingen hem afgenomen. Na de oorlog zijn deze door een geallieerde opsporingsdienst naar Parijs gestuurd, vanwaar zij door tussenkomst van de „Mission Néerlandaise de eeherches" naar Nederland werden overgebracht. De heer Brans hoorde nimmer iets van zijn eigendommen en hij infor meerde er niet naar, omdat hij meen de deze spullen, in het kamp afge geven, nooit meer terug te zien. Een tijdschriftartikel bracht hem er toe navraag te doen, waarna bleek dat zijn pakje spoorloos was. Aanvankelijk werd verondersteld dat ook de 44 andere pakjes, die gelijktijdig met dat van de heer Brans vanuit Parijs naar het mi nisterie in Den Haag waren ge bracht, verdwenen zouden zijn. Maar dit blijkt thans onjuist te zijn. Van de 45 werden er 41 aan de eigenaars of de nabestaanden overgedragen en drie bleven over op het ministerie, aangezien geen rechthebbenden opgespoord kon den worden. Een ambtenaar van het ministerie gaat nu na of dit pakje niet ergens in Parijs kan zijn achtergebleven. Een ontvangstbewijs is namelijk getekend voor dit pakketje, dat door een Nederlands ingenieur die thans nog in Parijs woont naar Nederland werd gebracht. Het onder zoek van deze ambtenaar, dat veeds enige tijd aan de gang is, heeft tot nu toe geen resultaten opgeleverd. De minister deelt in antwoord op de vragen van de lieer Corver voorts nog mee dat het Rode Krnis aan om streeks 5000 Nederlanders en het mi nisterie aan 2500 Nederlanders in de loop van de jaren hun persoonlijke bezittingen weer ter hand heeft kun nen stellen. Op het ministerie bewaart men sinds 1950 ongeveer 250 pakjes met bezit tingen van Nederlanders die in liet concentratiekamp Neuengamme ge vangen zyn geweest. Destijds ont ving men in Den Haag 2000 pakket jes, waarvan er 1750 aan de eigena ren konden worden ter hand gesteld. De Duitse zangeres Elisabeth Schwarzkopf lcwam vrijdagmiddag op de luchthaven Schiphol aan. Gis teravond heeft staatssecretaris Schol ten haar tijdens de Grand Gala du Disque in het Amsterdamse Con certgebouw voor de klassieke muziek een Edison uitgereikt. Foto: de ïm- pressario van Elisabeth Schwarz kopf moest de zangeres werkelijk overhalen om toch maar heel even tjes te poseren voor de fotografen. „Ik heb er helemaal niet op gere kend", zei de zangeres. Het Wereldgebeuren REDE VAN 2 UUR Duizend Cubanen voor vuurpeloton In een door radio Havana uitgezon den rede heeft premier Fidel Castro vrijdag verklaard dat de vuurpelo tons die de executies van zijn tegen standers deze maand hebben hervat, pas een aanvang hebben gemaakt met hun werk. De rede, die tweeëneenhalf uur duur de, werd in Miami, in de Amerikaan se staat Florida, opgevangen. Castro verklaarde dat de Cubanen die naar aanleiding van de mislukte invasie bij duizenden werden gear resteerd. thans voor de „revolutio naire tribunalen" worden geleid. „On ze vijanden weten wat hun staat te wachten", zo verklaarde Castro op de massabijeenkomst in Havana, „zij zullen de strengste straf ondergaan, namelijk het vuurpeloton". Tijdens Castró's ambtsperiode (33 maanden)' zijn bijna 1000 Cubanen doodgeschoten. Van de maand heb ben 26 executies plaatsgehad. De aanklager heeft de doodstraf geëist voor drie Cubanen die thans terecht staan. Vrije boer kreeg wegens opruiing zes weken De politierechter in Zutphen heeft donderdagmiddag de landbouwer Ja cob H. uit Stadskanaal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes we ken met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. De officier van justitie mr. J. C. Don ker had twee maanden geëist. Jacob H. heeft dinsdag tijdens de demon straties van de vrije boeren op de Ve- luwe een groepje boeren dat op de rijksweg Apeldoorn-Zwolle te Ernst gemeente Epe was verzameld, opge ruid de wegen te versperren voor het verkeer en hun opgewekt tot geweld dadig optreden tegen het gezag. Hij heeft daarbij gezegd „wat zijn jullie voor kerels, laten we met z'n allen op de weg gaan liggen, dan moeten ze maar zien hoe ze ons eraf sleuren." En toch weer Adenauer De rozenstruiken in de tuin van Adenauers huis in Rhöndorf zullen, zoals de politieke zaken in de bondsrepubliek nu liggen, vol gend jaar weer door een tuinman moeten worden verzorgd, omdat de eigenaar Konrad geen tijd zal heb ben zich met zijn liefhebberij bezig te houden, druk als hij het heeft als bondskanselier. Dat had niemand be gin vorige weck gedacht. De bladen spraken zelfs al van het „eind van 't Adenauer-tijdperk", men verge leek hem met Churchill, die werd afgedankt en een Oostduits blad plaatst hem al in een beeldengalerij naast Bismarck, der Kaiser en Hitier als „afgedankte oorlogsophitsers". Adenauer krijgt iets van een zan ger, die ook vele malen in zijn leven afscheid neemt en toch altijd wel weer gelegenheid vindt op te tre den. Als Adenauer echter nu in de Duitse politieke arena terugkeert, dan heeft hij dat op een bijzonder sluwe wijze bewerkstelligd en heeft hij vele Duitse politici die hem al voor seniel uitmaakten, een lesje ge geven. Mende, de liberalen-leider, in de eerste plaats. Bij de laatste verkiezingen ver loor Adenauer de meerderheid in de bondsdag. Voor de vor ming van een kabinet was hij dus op de steun van één van de bei de andere partijen, socialisten of li beralen, aangewezen. Een samen gaan tussen beide laatstgenoemde partijen was uitgesloten. De libera len, voorop de ridderkruisdrager Erich Mende, voelden veel voor een coalitie, maar dan zonder de oude i Konrad. Mende noemde Erhard als kanselier, van wie men weet dat hij I deze functie ambieert. Om de libera- len schrik aan te jagen en om te la ten zien dat hij heus geen afdanker tje was, ontmoette Adenauer de so cialisten-voorman Brandt. Wat hij hoopte, gebeurde. De liberalen sloeg de schrik om het politieke hart, want zij zagen zich de kabinetszetels ontgaan. Mende krabbelde terug. Voor één jaartje wilde- hij het dan nog wel met Ade nauer proberen. Tegelijkertijd zei Erhard niet als zijn persoonlijke mening, maar als een dreigement dat hij geen bondskanselier wilde worden. Vandaar dat Mende de tocht naar het Canossa van Adenauer on dernam en zich akkoord verklaarde met een kanseliersschap van de „ou de vos uit Bonn". Het socialistische blad Frankfur ter Rundschau is gisteren tegea de liberalen uitgevaren, omdat zij overstag zijn gegaan. Zij herin neren eraan, dat de vroegere bonds president Theodor Heuss, lid van de partij van Mende, in 1933 stemde voor de wetten die Hitier alle macht in handen gaven. In deze geest stemt Mende voor Adenauer, zo schrijft het blad. Hoewel hij een diepe buiging naar rechts heeft gemaakt, heeft Mende nog één voorbehoud: hijzelf wil geen lid van het aanstaande lta- binet-Adenauer worden. De verhou ding tussen beide mannen is er nu ook bepaald geen garantie voor dat de kabinetsformatie dan op rolletjes zou lopen. Politici van de C.D.U. hebben verklaard dat een regering van Adenauer thans niets meer in de weg staat. "Niemand voorspelt meer dat dit de laatste kabinetsformatie van de 85-jarige zal zijn. Dat heeft men de vorige maal ook gezegd. H.KJI. Prinses Beatrio: is vrijdag aangekomen in de faculteit der let teren van de universiteit tn de Fran se stad Toulouse, waar zij vandaag hel slotwoord zal spreken op de con ferentie, welke de „Fondation Euro- péenne de la Culture" daar houdt. ZK.H. Prins Bernharddie voorzit ter is van de fondation, zal de laat ste dag de conferentie leiden. De foto toont de aankomst van prinses 'Beatrix. Zeven opvarenden „Noord-Holland" ontsnapt ONDERWEG NAAR NEDERLAND Zeven leden van de bemanning" van de Nederlandse sleepboot Noord-Holland zijn van het eiland Poelau Saniboe ontvlucht, zo is in Singapore vernomen. De Indonesische autoriteiten had den de sleepboot op één septem ber aangehouden. Een woordvoerder van het Indone sische consulaat-generaal zei dat de ontvluchting tien dagen geleden was geschied en dat werd aangenomen dat de ontvluchten naar Singapore waren gegaan. De Nederlandse waarnemend consul- generaal, S. Hettinga, wilde het be richt niet bevestigen, het immigra tie departement in Singapore wei gerde commentaar. De heer Arthur Wijsmuller heeft be vestigd dat zeven bemanningsleden van de sleepboot Noord-Holland van Poelau Samboe zijn ontvlucht. Zij zijn per schip uit Singapore naar Nederland vertrokken. STEMMEN UIT DE KERKEN Eenvoudige mijnwerkers toonden grote standvastigheid Ilallein is een stad in het (lal van de Salzach, een 10 km ten zuiden van Salzburg. Het is een stad van 15.000 inwoners, zoals er zovele zijn, waar je wat oude gebouwen kunt bekijken, de een meer en de ander minder interessant. Onze gids vermeldt: „Eén vaude oudste steden van Europa; de oudste mijnstad van Midden-Europa". Honderden jaren vóór de ge boorte van Christus, waren deze mynen hier reeds in bedrijf. Uit die mijnen werden geen kolen of metalen gedolven, maar er werd zout gewonnen, dat nog' altijd een onmisbaar artikel is. De mensen uit het stenen tijdperk en uit de bronstijd, evenals de na hen komende Kelten en Romeinen en de middeleeuwers hebben hier het toen zo kostbare zout gehaald. Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat zij, die hier woonden, profijt hebben weten te trekken van de rijkdom die voor het grijpen lag en dat zij hebben geprobeerd hun nederzetting te versterken tegen anderen, die er begerige ogen op sloegen en dat men een zoutdrager in het stadswapen opnam. Nu liggen die zoutmijneu niet in Hallein zelf, maar bij een dorpje dat 500 meter hoger op de berghelling ligt, bij Dürnberg cn zij, die deze mijnen wel eens hebben bezocht welk bezoek zeer is aan te raden weten dat zij met een zweefbaan die 500 meter naar boven worden ge trokken en dat ze daar dan, na over hun kleren een witte overal te heb ben aangetrokken, verdwijnen in een van de mijngangen. Dat dorpje Dürnberg heeft dit keer onze belang stelling meer gehad dan de stad Hal lein. We hebben er rondgedwaald, de kerk bezocht, die een bedevaart kerk is, zoals et; zovele in dit land zijn en we hebben gezien hoe dit plaatsje mee profiteert van de rijk dom die uit de mijngangen wordt ge haald. Het ziet er tenminste heel wat welvarender uit dan de andere die op gelijke hoogte liggen. We heb ben hier ookvgenoten van het mach tige uitzicht dat men van hieruit heeft over liet beneden liggende doel en over de hoge bei-gen rondom. Maar onze gedachten zijn niet zo zeer in het heden gebleven, doch ze zijn ruim twee eeuwen teruggaan. Hier in Dürnberg hebben de voorou ders gewoond van menige Zeeuw. Uit dit dorp zijn 784 van de bewo ners, ongeveer de complete bevolking, op J8 schepen ingeladen, op 9 maart 1733, tegen de morgen, bij Breskcns aangekomen en een zekere Gilles Ro bijn haastte zich toen, zo hard als hij kon lopen naar Sluis. Het college van burgemeesters cn schepenen had namelijk een gouden pistool, toenter tijd het vrij grote bedrag van f 10, uitgeloofd aan de eerste die in de hoofdplaats van het Vrije zou mel den dat de verwachte vloot iu aan tocht uws. Hier, op het kerkhof van dit dorpje van „bergwerkers" waren hun voorouders op bun laatste rust plaats gelegd en aldaar zouden ook zij zijn begraven, ware het niet dat zij het Lutherse geloof hadden aan gehangen. Hier in deze bedevaartskerk hebben zij gezeten, omdat zij daartoe ge dwongen werden, maar de deken van Hallein klaagde er over, „dat vele Dürnbergers onder het bidden, in de kerk-maar enkel in de hoek keken en dikwijls niet eens wisten hoe de ro zenkrans te hanteren". Hij heeft toen verordineerd dat, om hun alles goed te leren wat hij nodig oordeelde, er namiddagdiensten moesten worden i (Zie slot pag. 4 kol, 5) ERICH MENDE overstag DE GEVANGEN NEDERLANDERS Regering protesteert bij Sowjet-ambassadeur Naar het A.N.P. verneemt, is de Russische ambassadeur, de heer Po- nomarenko, vrijdagmiddag 0111 vier uur bij de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, dr. II. R. van Hou ten, ontboden in verband met de ar restatie van de twee Nederlanders, de heren Reydon en De Jager. De staatssecretaris heeft er de ver wondering van de Nederlandse rege ring over uitgesproken, dat ondanks vijf démarches van de Nederlandse ambassade te Moskou geen ophelde ring is verstrekt omtrent de redenen van de arrestatie, noch ook contact met de betrokkenen werd toegestaan. De staatssecretaris protesteerde met klem tegen het feit, dat de Neder landse autoriteiten via de pers heb ben moeten vernemen, dat de be trokkenen op 4 en 5 oktober zouden moeten terecht staan. Hij verzocht uitdrukkelijk voor 4 oktober officieel te worden ingelicht omtrent de gronden van de arresta tie en de mogelijkheden van contact van-de Nederlandse ambassade met de betrokkenen. De Russische ambassadeur zegde toe, dit protest en verzoek om inlich tingen aan zijn regering te zullen overbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17