is e n o r f t a si Alleen voor kleine zelfstandigen kinderbijslag uit de schatkist mm GULF FLAMË K PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer H AARDOLIE SS ii toon aangevend uit de ETHER HET JASON-MYSTERIE PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 VOLGENS NIEUW ONTWERP-KINDERBIJ SLAG WET Ongehuwde vrouwen kunnen worden vrijgesteld van premiebetaling (Van onze Haagse redactie) De regering blijft weigeren een bijdrage uit de algemene middelen beschik baar te stellen om kinderbyslag voor zelfstandigen vanaf het eerste kind mogelijk te maken, omdat dit neer zou komen op een bedrag van 360 mil joen gulden, dat jaarlijks door de schatkist zou moeten worden opgebracht. De regering is alleen bereid de categorie kleine zelfstandigen, die vallen onder de noodwetregeling, recht op kinderbijslag te geven voor hun eerste en tweede kind. Hiermede is een bedrag van ongeveer 7 miljoen gulden uit de algemene middelen gemoeid. Een en ander biykt uit de wijzigingsvoor stellen betreffende het wetsontwerp inzake een algemene kinderbyslagver- zekering, die thans door de nieuwe minister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, by de Tweede Kamer zyn ingediend. Wel is de regering tegemoet men aan vele andere bezwaren, die in juni van dit jaar tijdens de open bare behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer, welke leidde tot het aftreden van minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, naar voren waren gekomen. Wijzigingen De belangrijkste wijzigingen zijn: Voor niet-loontrekkenden (In het algemeen de zelfstandigen) zal voor het recht op kinderbijslag een inko mensgrens gelden van 12.000 gulden. Kleine zelfstandigen, die dus onder de noodwet vallen, zullen recht op kinderbijslag krijgen voor hun eerste en tweede kind, indien hun inkomen over het voorafgaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan 3500. Een kleine zelfstandige wiens inko men piet hoger is dan f 3700.zal nog recht op kinderbijslag voor zyn tweede kind kunnen doen gelden. De mogelijkheid wordt geopend niet in loondienst werkende ongehuw de vrouwen van 45 jaar en ouder van premiebetaling vrij te stellen. Gehuwden zonder kinderen daarente gen moeten premie blijven betalen. De premie voor de algemene kin derbijslagverzekering zal voorzo ver het de loontrekkenden betreft niet worden geheven van de verze kerde, doch van de werkgever. De kinderbijslagen worden waarde vast door ze aan te passen aan be langrijke wijzigingen in het indexcij fer van de lonen. Voor invalide kinderen van 16 tot 27 jaar zal voortaan recht op kinder byslag bestaan, indien zij voor meer dan de helft invalide zijn. Thans is er recht op kinderbijslag indien de kin deren voor méér dan tweederde inva lide zijn- Grens Voor niet-loontrekkenden (de zelf standigen) zal dns voor het recht op kinderbijslag een inkomens grens gelden van 12.000 gulden. Indien hun inkomen over het voor afgaande kalenderjaar niet meer bedraagt dan 12.000 gulden ont vangen zij dus kinderbyslag van het derde kind af. Bedraagt hun inkomen over het voor afgaande kalenderjaar meer dan 12.000 gulden dan ontvangen zjj kin derbijslag vanaf het vierde kind, in_ j dien dit inkomen na aftrek van een bedrag ter grootte van de kinderbij slag voor een derde kind niet meer bedraagt dan 12.000 gulden en zo vervolgens. Zo bestaat b.v. recht op kinderbijslag vanaf het zesde kind, f Advertentie) Terwaarloos zo niet die Hheumatische Pijnen laders kont U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig! hoeveel be ter ge U voelt, naar lichaam en geest.. Want ook uw stemming heeft van reumatische pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet won deren. Op uw hele gestel. indien het inkomen over het voor- afaande kalenderjaar na aftrek van een bedrag ter grootte van de kin derbijslag over dat jaar voor een der de, vierde en vijfde kind niet meer bedraagt dan 12.000 gulden. Schatkist De kinderbijslagen voor eerste en tweede kinderen van kleine zelfstan digen, zullen de helft bedragen van de kinderbijslagen voor eerste en tweede kindcreii van loontrekkenden. Deze kinderbijslagen zullen, zoals ge meld, ten laste komen van de schat kist. Wat de ongehuwde vrouw betreft heeft de regering de mogelijkheid geschapen bij algemene maatre gel van bestuur te bepalen, dat ongehuwde vrouwen, die de leef tijd van 45 jaar hebben bereikt, anders dan de werkgever, niet aan de heffing van premie zijn onderworpen. Minister Veldkamp zal de S.E.R. vragen zijn advies op dit stuk te bespoedigen. De loontrekkenden zullen alleen in de gevallen, waarin zij, wegens het ge nieten van andere inkomsten, een aanslag krijgen wegens premie inge volge de A.O.W. en A.W.W. eveneens een aanslag wegens premie inge volge de algemene kinderbijslagwet ontvangen, waarbij uiteraard reke ning wordt gehouden met het bedrag, dat door zijn werkgever reeds is be taald. Waardevast Voorts wil minister Veldkamp in de wet de bepaling opnemen, dat bij al gemene maatregel van bestuur de kinderbijslagen worden aangepast aan belangrijke wijzigingen van het indexcijfer van de lonen. De positie van de kleine zelfstandigen zal,, door de nieuwe voorgestelde regeling, al dus de toelichting van minister Veld kamp, een niet onaanzienlijke ver betering ondergaan. Thans ontvangt een kleine zelfstandige met een inko men van 3500 gulden en twee kinde ren geen kinderbijslag. Bij de voorgestelde situatie zal hij in gevolge de regeling voor kleine zelf standigen per jaar aan kinderbijslag ontvangen een bedrag van 246,48, terwijl hij aan premie ingevolge de algemene kinderbijslagregeling zal moeten betalen ongeveer 70 gulden. Een zelfstandige met een inkomen van 3500 gulden en vier kinderen ont vangt thans per jaar voor 2 kinderen 393,12. Bij de voorgestelde regeling zal hij gaan ontvangen een beperkte kinderbijslag voor zijn eerste twee kinderen en een volle bijdrage voor zijn derde en vierde kind. In totaal ontvangt hij dan 846,64, terwijl hij ongeveer 70 golden aan premie be taalt. De Zuidkoreaarise regering heeft de vervaardiging van houten eetstokjes ver boden en gelast dat zij van plastic of me taal worden gemaakt. De Zuidkoreanen, die de stokjes na de maaltffd weggooien, gebruiken jaarlijks ruim een miljard paar, ter waarde van meer dan zes mil joen gulden. Z GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM Advertentiej v 14 ci in doosjes van 10, blikjes van 20 en kistjes van 50 stuks. HARMONISCH IN SMAAK. AFWERKING EN VERPAKKING RADIOEN T.V..RUBRIEK oren, 310*1 en scArijven VANDAAG Radio Wie reumaloteu heeft wie niet? - kan om 19.40 uur in het K.K.O.-pro- gramma luisteren naar het slot van de actie, waarin notaris Meyer de prjjzen en de heer Bergers de resul taten bekend maakt. Bert Radersma heeft de produktie in handen van de ze uitzending waarin niet alleen ge praat wordt. Om 20.40 uur zingt het Norman Luboff koor, om 21.5o uur speelt Alexander Uninski pianower- ken van Liszt en Prokofieff. Van 22.40 tot 23.10 uur wordt de symfonie no 1, op. 10 van Dïmitri Sjostakowitsj uitgevoerd door het Philadelphia Symfonie-orkest o.l.v. Eugene Or- mandy. De V.P.R.O. brengt om 19.50 uur het hoorspel „De andere en ik" van Guenther Eich met in de dubbele hoofdrol Elisabeth Andersen. Coos Mulder heeft de regie. In het VARA-programma volgt om 21.00 uur voor de 25e maal „Gouden stemmen van deze eeuw". In dit programma is Hans Kerkhoff geko men tot de Italianen uit de laatste periode voor nu. stemmen, die zich slechts kortgeleden hebben terugge trokken. T elevisie De gehele televisieavond, verzorgd door de KJt.O., is vrijdag gevuld met het „Grand Gala du Disque" in het Concertgebouw te Amsterdam. Hier vindt dit feest plaats voor wat betreft de klassieke muziek. Men zal er Elisabeth Schwarzkopf en Robert Casadesus zien en horen optreden en verder worden er de „Edisons" voor de ernstige muziek uitgereikt. Het galaconcert staat onder leiding van Bernhard Haitink. Vorig jaar werd het Grand Gala een wat rommelige vertoning, waar ernstige kritiek op is geleverd. Het ziet er naar uit, dat onder meer door de splitsing popu- lair-klassiek het gala dït jaar waar diger en beter georganiseerd zal zyn en dat de smaad van vorig jaar ge heel zal worden uitgewist. België Vlaams brengt een poppen- film, een filmprogramma met nieuws en gaat op bezoek bij de kunstschil der Victor Servranckx. Om 22.25 uur weer huiveren met Hitchcock. 6 Dr. JVligicovski, die verbonden is aan het Canadese ministerie van landbouw, is er in geslaagd het voor de gezondheid zo gevaarlijke strontium 90 in door radio activiteit besmette melk en andere voe dingsmiddelen te isoleren. 1905. Piloot Storm had het onaangename gevoel, dat dr. Troglund alleen maar uit beleefdheid geduldig naar het korte relaas van hun avonturen luisterde, doch hem inwendig vier kant stond uit te lachen, omdat hij er geen sikkepit van geloofde. Zo nu en dan knikte hij maar eens en bromde: „Juist ja, Tjonge- jonge!" of „Dat is kras!'. Maar toen Arend uitverteld was, barstte hij in een da verend gelach uit en sloeg zijn jeugdige vriend fors op de schouder. „Haha-hoho! Goeie mop! Vier-en-twintigste eeuw, ruïnes van New York, tijdmachines, woeste Indianen! Haha! Waar haal je 't vandaan, jongen? Je denkt toch niet dat ik dat allemaal voor zoete koek aanneem, wel En zeker niet op een dag als deze!!" Met die laatste woorden wees hij op een kalender, die ergens aan een muur hing. Piloot Storm en de anderen staarden met wijd open ogen naar de mot vette zwarte inkt gedrukte datum. „Eén april!", mompelde Arend en keek zijn vriend 'n beetje schaap achtig aan. Toen maakte hij een wanhopig gebaar en schudde het hoofd. „Ik geef het op'" riep hij uit. „Proberen jullie hem nu maar eens uit te leggen dat 't géén aprilmop is!" Opeens begon hij ook te grinniken en voegde er aan toe: „Eerlijk gezegd moesten wij het óók maar als zodanig beschouwen, vind ik!" Maar het pijnlijke steken van zijn gewonde arm was allesbehalve een mop en deed hem besluiten zo spoedig mogelijk een „medicijn man" op te zoeken. Herdenkingsbijeenkomst 10-jarig bestaan N.T.S. In de burgerzaal van het raadhuis te Hilversum wordt maandag 2 ok tober een herdenkingsbijeenkpmst gehouden ter gelegeuheid van tien jaar Nederlandse televisie. De minister van 0. k. en w., mr. J. M. L. T.. Cals, de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, en de voorzitter van de Nederlandse Te levisie Stichting, de heer E. A. Schüt- tenhelm, zullen op deze bijeenkomst het woord voeren. ZATERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 74G kc/s. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—21.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 939^9.40 water- st.). VPRO: 10.00 Samen tliuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Gram. 123.0 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 14.10 Fries Cabaret. 14.40 Harmonie-ork. 15.00 Gram. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. m. comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. m. comm. 19.00 Act. op kunstgebied. VPRO: 19 30 Tro- penervaring vroeger en nu. gesprek. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Lichte muz. 20.45 Grand Gala du Disque 1961. 21.25 Soc. comm. 21.40 Sportuitz. 22.00 Grand Gala du Disque. 1961 (verv.). 23.15 Nws. 23.25 Cabaret. 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters, 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.30 Act. 13.00 Nws.' 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Liclvte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Gram. 14.10 Fran se les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Grom. 16.50 Amateursprogr. 17.20 Sportact. 17.30 Lich te muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbcantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de part(j?, lezing. 21.10 Stijn Streuvels, de vrucht van een leven, klankb. 21.40 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jaarcongres v. d. Nederlandse Pax Christi-beweging te Hilversum. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze mu ziek. muzlk. lezing. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Film. 20.45 Grand Gala du Disque 1961. 21.25 Detectivespel. 22.00—23.00 Grand Gala du Disque. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 17.00—18.00 V. d. Jeugd. 19.00 Poppenfilm. 19.20 Tekenfilm. 19.30 Weekjourn. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.25 Het manneke. 20.30 T V.-feuill. 20,55 EurnvisicrFcstival v. h. Italiaanse lied. 22.30 Gevar. progr. 22.55. FEUILLETON I Door JOHN NEWTON CHANCE 21 „Later," zei Keep. „Dit is een zaak voor de politie. Ik zal niets aanraken en u moet het evenmin. Laat het maar aan hen over. Ik sluit deze kamer af en laat ze gesloten tot ze komen. Ga nu mee, dat is het beste." Ze liep met hem naar de gang. Hij liet de kamerdeur dichtvallen, draai de zich om en sloot ze af. Daarop voegde hij zich weer bij Shirley en vergezelde haar tot hij een andere deur opende. „Misschien wilt u hier even wachten terwijl ik telefoneer," zei hij. „Ik kan de radio wel aanzetten. In die kast staat het een ander om te drinken. Wilt u soms een aspirientje hebben of iets van die aard „Neen, ik ben best in orde, dank u alleen maar wat duizelig van de schrik.. Over een paar minuten is het wel voorbij." Hij glimlachte en vertrok, de deur achter zich sluitend, 't Was een pret tige kamer, met divans, bont over trokken gemakkelijke stoelen en aan de wanden de alom tegenwoordige lambrizering. Shirley zag een diepe stenen haard, twee of drie boeken kasten, een piano en een kast, waarin volgens Willard Keep dranken werden bewaard. Drie vensters boden uitzicht op de tuin van het grote huis. Die tuin lag twintig voet diep, een hele sprong naar het stenen plaveisel, dat het gazon omsloot. Zijwaarts van de kamer, zes voet van het dichtsbij- zijnde venster, bevond zich de boven kant van de tuinmuur, ongeveer vier voet omlaag. Die muur liep met lich te bochten, als een merkwaardig hoog aangelegd pad, aan de ene kant naar een soort bos van kleine bomen en va rens, aan de apdere zijde naar ste nen loodsen en schuren. Shirley ging een ogenblik zitten en boog het hoofd diep voorover, tot bij na tussen haar knieën, om de duize ligheid en het onpasselijk gevoel in haar maag kwijt te raken. De klank van het schot, verwonderlijk zacht, scheen nog steeds echo's in haar brein te verwekken. Geleidelijk verdween dat alles ech ter. Ze richtte zich op en bleef nog een ogenblik stil zitten. Haar hoofd werd helderder, maar ze kon de vol le betekenis van het drama nog niet omvatten. Het was alsof haar her sens weigerden, het als werkelijkheid te erkennen, voor de eerste verbijste rende schok totaal was overwonnen. Eerst probeerde ze de herinnering aan Norway uit haar gedachten teban nen, maar weldra zag ze, eindelijk opstaande, de dwaasheid van die po- fmg in. Straks zou de politie immers omen en inlichtingen verlangen. Inlichtingen over Jason. Nu begon allengs de betekenis van het gebeurde zich uit de droomnevel die het omgaf te bevrijden. Jason Hij was het natuurlijk, die Norway had doodgeschoten en de politie zou hem achterhalen, hem meenemen, want niets zou hem nu nog kunnen redden. Zelfs zou er niemand zijn om te getuigen dat niet hii maar Norway die Stein had vermoord. Ze zouden het alleen op Jason hebben voorzien. En kel en alleen op hem. Bij die gedachte stond haar hart bijna stil. Ze herinnerde zich hem zoals hij daar 's nachts, terwijl het haardvuur zijn rossig, even grijzend haar deed glanzen, voor haar had gestaan, zag hem met zijn zonnig-lachende blik van slechts luttele uren tevoren en voelde opeens haar pols weer sneller kloppen. „Hij zou niemand zo in de rug hebben geschoten," sprak ze, schrikkend van haar eigen stem. die in de grote ka mer wonderlijk snel verklonk. Neen, dat zou hij nooit hebben gedaan ik weet 't wel zeker Misschien had hij de revolver verloren en heeft iemand anders ze gevonden. Misschien.., Eensklaps wendde ze zich, door nieu we schrik -bevangen, om naar de gro te, sierlijk bewerkte deur, snelde er op toe en draaide aan de knop. De deur was gesloten. Ze had het bij't rechte eind gehad. Willard Keep was de politie niet gaan opbellen. Deze lui waren, zoals Jason had gezegd, zelf misdadigers ze kon den ae politie hier niet gebruiken. Zoals Jason had gezegd... Jason Ze rende naar het dichtstbijzijnde venster en bleef daar staan. Het zag uit over de tuin en verder over het. dicht beboste dal. Het bos waai' Jason- zou wachten be vond zich aan de andere kant van het huis. En als hij daar inderdaad wacht te, zou hij nu niet weten, dat ze zijn hulp behoefde. Ze kon hem niet door een gil of een schreeuw waarschuwen, want als ze dat probeerde, zou het gauw met haar gedaan zijn. Onwillekeurig huiverde ze. maar het gevaar was zo dreigend, dat ze zich niet willoos mocht laten gaan, besefte ze vlug. Geen nutteloze emoties dus, maar denken... nadenken Keep was naar de kamer waar Nor way lag teruggekeerd. Hij ontsloot de deur en trad binnen. Toen hij het openstaande paneel bereikte ging de deur vanzelf weer dicht. Hij schoof het paneel zo ver als moge lijk was open. wrong er rich door heen en haalde een zaklantaarn te voorschijn. Aan weerszijden waren de achterkanten van de panelen dik be pleisterd en bedekt met oud stro op dat ze niet hol zouden klinken. Toen hij door de nauwe gang tot ongeveer de lengte van de slaapkamer was ge vorderd, zag hij een bakstenen trap naar omlaag. Daar was een hoge, smalle streep licht, precies de vorm van het paneel, waardoor hij in de gang was gekomen. Beneden leidde een dergelijke trap van de opening daar opwaarts. Keep wierp door het openstaande pa neel een blik in het vertrek en begon toen hevig te vloeken. Hij deed een paar stappen en bevond zich nu in dè vapenka gesloten e deur van die kamer was open en op de drempel stond Vicky Darracott, blijkbaar aanvankelijk niet volkomen gerust bij de nadering van voetstap pen. Zij scheen althans nogal opge lucht toen ze Keep ontdekte. „Wist jij wat van dat paneel af begon hij, maar gaf knorrig dadelijk zelf al antwoord „Neen, natuurlijk wist je het niet. We hadden geen en kel gegeven over een geheime gang hier achter. Er rijn zeker dozijnen van die ellendige dingen, precies als in een dool hor." „Daar waren ze ook voor bedoeld," zei ze en stak een hand uit. Geef me een sigaret." Hij voldeed aan haar verzoek, maar zijn hand beefde even toen hij haai de gouden aansteker voorhield. Ze keek hem over het vlammetje heen vast in de ogen. ..Jij vroeg hij. Ze knikte en trok haar hoofd terug, terwijl Keep de aansteker dicht knip te. „Toen ik hier kwam, was Jason al weg," vertelde ze. „Het paneel daar stond open. Zijn pistool had ik nog in mijn zak. Ik liep door de opening en ging links de trap op. Aan het einde daarvan is weer een paneel en dat was gebruikt, want ik zag in het don ker de rand van de grendel glimmen. Ik opende het en vond die twee daar samen. Hij was hevig opgewonden, schreeuwde en zou misschien een ogenblik later alles hebben verteld. Zij had haar hoofd van hem afgewend, zodat ik nauwkeurig kon mikken voor ik schoot. Ik had niet graag op het kantje af willen missen." „En je hebt de revolver in de kamer geslingerd," vulde hij aan. „Zij heeft net ding opgeraapt." „Goed, nu daar is het in elk geval," zei Vicky, krachtig aan haar sigaret trekkend. „Wat heb je met haar ge daan „Opgesloten in de boven-zitkamer." „Hm," knikte ze, „we moeten er eens goed over nadenken. Die geschiedenis heeft zich als vanzelf opgelost en opent zoals alles nieuwe mógelijkhe den." Of verwikkelingen." „Misschien, maar neem eens aan dat die verwikkelingen zich plotseling voordoen. Daar ligt dan immers de ge hate mededinger of medeminnaar badend in zijn bloed a daar is de minnaar zelf, als heftig van aard bekend, die zowaar zijn eigen revol ver op de plaats van de misdaad heeft achtergelaten." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8