Nederlanders worden in Kiew berecht Onderwijs-begroting voor 1962 vraagt meer dan twee miljard IR. J. VAN DE KERK OPVOLGER VAN IR. MARIS RADIO-AMATEURS HIELPEN LEVEN VAN MEISJE REDDEN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PROV 1NG1ALB ZEEUWSE C O U RJLN T U.L.O. HEEFT GEBREK AAN ONDERWIJZERS Verlaging van leerlingenschaal begint per 1 september 1963 (Van onze Haagse redactie) De begroting van onderwijs, kansten en wetenschappen heeft voor 1962 een eindcijfer van meer dan twee miljard galden, dat is ruim 288 mil joen meer dan voor 1961 was uitge trokken. Een gedeelte van deze stijging wordt veroorzaakt door maatregelen die, of geen verband houden met de activi teiten van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen, of in wezen een verschuiving van uit gaven betekenen tussen de verschil lende hoofdstukken van de rijksbe groting. Minister Cals noemt in dit verband verschillende maatregelen. Zo is bij de wet van 23 februari 1961 bepaald, dat de door het rijk aan het alge meen burgerlijk pensioenfonds ver schuldigde bijdrage wordt verhoogd van 16,1 tot 21 procent. Hiervoor is een bedrag van 48 miljoen gulden no dig. Voorts moet ingevolge de finan ciële verhoudingswet 1960 een be drag van 113 miljoen gulden aan de gemeenten worden uitgekeerd. Ten derde komen sedert de inwerkingtre ding van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs de ten behoeve van de rijksuniversiteiten verrichte uit gaven voor onderhoud, nieuw-, aan- en verbouw, alsmede voor aankoop van gronden niet meer ten laste van de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Deze uitgaven zijn thans opgenomen in de begroting- van onderwijs. Ook moet hierbij wor den in acht genomen, dat de te ver wachten ontvangsten der rijksuniver siteiten niet meer ten gunste van de middelen komen, doch in mindering van de te verwachten exploitatiekos ten zijn gebracht. Voor de rest is de stijging van het begrotingscijfer een gevolg van een groot aantal facto ren, die hebben geleid tot hogere ra mingen bij de afdelingen van de be groting. Scholenbouw In het bouwprogramma 1962, als be doeld in artikel 15 van de wederop- bouwwet, is voor onderwijsdoeleinden een bedrag van 275 miljoen gulden opgenomen. Over de produktie in de sector scho lenbouw in 1960 en het eerste half jaar 1961, op welke produktie de 'moeilijkheden op de arbeidsmarkt hun invloed hebben doen gelden, deelt de minister het volgende mede. In 1960 werd voor 222 miljoen gulden geproduceerd, dat is ruim 85 procent van het toegestane vo lumen, dat in 1960 260 miljoen be droeg. In het eerste halfjaar 1961 werd voor 103 miljoen gulden ge produceerd bij een volume van 135 miljoen (halfjaar). Het ach terbleven van de produktie in de sector scholenbouw bij het pro gramma is mede een gevolg van vertraging in het gereedkomen Aan bouwplannen van projecten A'oor het wetenschappelijk onder wijs, het vóórbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nij verheidsonderwijs. Aangezien in 1960 A'oor deze afdelingen een groot bedrag aan gemeentelijke bouwvergunningen kon worden Arerstrekt, mag een styging in de produktie voor deze afdelingen worden verwacht. In de omstreeks november van 1961 verschijnende zesde nota inzake bouwvolume voor het onderwijs zal de minister verdere gegevens inzake de scholenbouw verschaffen. Minder leerlingen Ook voor het komende begrotings jaar kan op een daling van het aan tal leerlingen bij het lager onderwijs worden gerekend, aldus deelt minis ter Cals mede. Deze daling, die zich al enige jaren- voordoet, heeft tot ge volg, dat aan sommige scholen het aantal wettelijk verplichte onderwij zers terugloopt. Ter voorbereiding van de invoering van de eerste fase van de verlaging van de leerlingenschaal, welke invoe ring de regering per 1 september 1963 wil bevorderen, zal geleidelijk een ruimer gebruik worden gemaakt Aran de mogelijkheid om met toepas sing van artikel 56, tweede lid, der Oud-nieuw Russisch plan internationale ontspanning De Russen hebben bij de algemene vergadering der V.N. .een program van acht punten ingediend, gericht op internationale ontspanning en A'er- sterking van het onderlinge vertrou wen tussen de landen. De Russen willen: 1. Bevriezing van de begroting voor militaire doeleinden; 2. Stopzetting van de oorlogspropa ganda; 3- Afzien van het gebruik van kern wapens; 4. Sluiting van een niet-aanvalsver- drag tussen de N.A.V.O.-landen en de landen-Ieden van de ver dragsorganisatie van Warschau; 5. Terugtrekking van de troepen, die zich op buitenlands grondge bied bevinden: 6. Maatregelen tegen verdere ver spreiding van kernwapens; 7. Instelling" van kernwapenvrije zones en 8. Maatregelen om het gevaar van een onverwachte aanval te ver minderen. AI deze voorstellen zijn al eerder door de Sowjet-Unie" ingediend. Men verwacht dat de Russen later een ontwerpresolutie zullen indienen, waarin deze voorstellen ;zijn vervat. «O*»? Jager-onderwijswet 1920 rijksvergoe ding te verlenen A'oor het salaris van niet. wettelijk verplichte onderwij zers. Dit impliceert niet, aldus minister Cals, dat in alle gevallen van terug gang rijksvergoeding voor een extra onderwijzer kan worden verleend. Het aantal onvervulde vacatures, dat op 16 mei 960 bedroeg, is daarvoor nog te groot. Gelet op het voren staande, stemt het de minister tot blijdschap, dat zijn ambtgenoot van defensie bereid is in het lopende schooljaar aan onderwijzers dezelfde faciliteiten voor uitstel en vrijstelling van militaire dienst te verlenen als in het voorafgaande jaar. De minis ter vertrouwt, dat hij omtrent de aantallen leerlingen en vacatures per 16 september en 10 november 1961, die voor het te voeren beleid van grote betekenis zyn, in de memorie yan antwoord nadere gegevens zal kunnen verstrekken. In enkele gemeenten waar rijksscho len zijn gevestigd, zijn regelingen ge troffen betreffende de subsidiëring van de kosten verbonden aan het ge ven van godsdienstonderwijs aan openbare lagere scholen. Het komt de minister gewenst voor de kerke lijke instanties die hef godsdienst onderwijs aan de rijksleerscholen verzorgen, op gelijke voet als dat ter plaatse voor de overige openbare scholen geschiedt èen subsidie te ver lenen. Uitgebreid lager onderwijs De minister verwacht, dat de groei van het uitgebreid lager onderwijs zich nog zy het in verzwakte mate zal voortzetten. De personeelssi- tuatie bij het uitgebreid lager onder wijs is nog weinig rooskleurig. De getroffen noodmaatregelen ter voor ziening in de behoeften aan onderwij zend person'eel door aanstelling van niet-bevoegden en van vakonderwij zers voor rekening van het rijk bie den in vele gevallen uitkomst voor scholen, waar het onderwijs in be paalde vakken dreigt te stagneren. Tot 1 juni 1961 is in 468 gevallen voor het schooljaar 1960-1961 toe gestaan dat onderwys wordt ge geven in de vakken, waarvoor normaliter het bezit van de ulo- akten is vereist. Daaronder zyn 412 bezitters van een algemene onderwijsbevoegdheid en 56. die geen onderwijsbevoegdheid bezit ten. Voorts Avorden in een aantal gevallen bestaande vacatures ge zamenlijk vervuld door leerkrach ten, die naast hun A'olledige be trekking A-oor een aantal uren als A'akonderwijzer optreden. Man verduisterde gehuurde auto's De 32-jarige Ioswerkman J. W. S. B. uit I-Jmuiden, die zich te verantwoor den had wegens A'erduistering van gehuurde auto's, is gisteren door de rechtbank in Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie een jaar en zes maanden met aftrek tegen hem ge- eist. Bij garagehouders in IJmuiden, Haarlem en Amsterdam huurde hij auto's die hy verkocht. In totaal zou hij er zes hebben verkocht. Dit >o een publlcaUo van ca 'Stichting" K«DOk-B'ur«Bu' Kapok^ geeft natuurlijke rust Ja, 's avonds heerlijk slapen gaan op een keurkapokmatras, dat is rust, dat ia ontspannen slaapgenoegen, De3*e,urlca- pokmatras, koesterend warm in de winter, droog en dus anti-reumatdek. Een pluspunt in ons vochtig klimaat. Gezond, goed slapen voor al uw lievelingen, massage voor oudere èn voor jonge ruggetjes. Een bed, dat hard en toch zacht is, vlinderlicht dus makkelijk hanteerbaar. Ddt is de Jceiu> 3za.polsma.tras, met de onderscheidende keurlabel, "Waarde voor uw geld. Een mo derne, een heerlijk rustgevende slaapmatras» Deze label, waarborg voor de kearkapokmatrae Acht leden uit een gezin omgekomen Acht mensen uit één gezin hebben donderdag in Simcoe, in de Ameri kaanse staat Ontario, bij ecu brand het leven verloren. De brand brak in het uit hout op getrokken huis van Joseph Roswell kort na middernacht uit. Binnen tien minuten was de woning in een bran dende puinhoop veranderd. Later werden de lichamen geborgen van Joseph Roswell, die vrijdag zijn 51ste verjaardag zou \ieren van diens vrouw, de 40-jarige Pauline en zes van hun acht kinderen: Robert (20), Shirley (13), Joan (11). Eli (9), Jo seph jr. (4) en Terry Allen (4 maan den oud). De enige overlevende was de 16 jaar oude Mary, die uit het brandende huis heeft" kunnen ontsnappen en de straat op is gevlucht. Afscheid mr. J. C. de Wit De hoofdredacteur van de Provincia le Overijsselsche en Zwolsche Cou rant te Zwolle, mr. J. C. de Wit, zal op 30 september zrjn functie neerleg gen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij wordt opgevolgd door de heer C. L. Menschaar (35), laatstelijk redacteur buitenland van de Haagsche Cou rant. De heer De Wit, die vorig jaar werd benoemd tot ridder in -de Orde van Oranje-Nassau, is bestuurslid van verscheidene organisaties en instel lingen op journalistisch en cultureel gebied. Raadslid veroordeeld wegens dierenmishandeling De kantonrechter te Apeldoorn heeft de Loenense landbouwer, tevens raadslid van de gemeente Apeldoorn. F, W., conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes we ken, omdat hij op 6 mei van dit jaar in de omgeving van Loenen een drachtige reegeit had gestrikt cn vervolgens het dier met een mes had gedood. De officier van justitie, mr. R. H. C. Cornelissen, merkte in zijn requisitor, dat het jagen met strik ken een schandalig misdrijf is en een ergelijke en kwellende methode. De verdachte kwam reeds eerder met de justitie in aanraking. Gevaarlijke psychopaat ontsnapt Op het centraal station in Amster dam is donderdagavond om half ne gen een als zeer gevaarlijk bekend staande psychopaat aan zijn Arer- pleger-bewaker ontsnapt. Het gehele Amsterdamse politiekorps is opge dragen naar dë in ..Avereest ver pleegde psychopaat, de 24-jarige C. W., uit te kijken. W. had een dag verlof gekregen om onder toezicht een bezoek te brengen aan een van zijn broers die in Haarlem- woont. Op de terugweg naar Avereest, toen men vanuit Haarlem komend, op Amsterdam centraal moest overstap pen, wist W. aan de aandacht van zijn begeleider te ontsnappen, toen deze een moment het bord met ver trektijden raadpleegde. Het is niet vast komen te staan of de man met een trein ontsnapt is of Amsterdam is ingevlucht. De politie houdt ech ter met de laatste mogelijkheid ern stig rekening. De gezochte is 1.75 meter lang, heeft een gezet postuur, donkerblond haar en loenst enigs zins. Hij was gekleed in een bruin jack, rood vest, wit overhemd en grijze pantalon. OP 4 EN S OKTOBER Bij de Nederlandse huisgezinven zijn deze week brochures be zorgd met richtlijnen voor zelfbescherming in geval van nood. Onder meer wordt aangeraden te zorgen voor een noodvoor raad (bij voorkeur geconserveerde) levensmiddelen. De mi nister heeft deze voorziening gesteld voor het geval de moge lijkheid bestaat, dat men gedurende enige tijd geen leveran cier kan bereiken. Deze voorziening wordt dus niet getroffen uit vrees voor een mogelijk voedseltekort. Het heeft dus geen zin om voedsel te gaan hamsterenZoals uit deze foto, ge maakt in een groot winkelbedrijf, blijkt, wordt ervoor gezorgd dat veel gevraagde artikelen zo goed mogelijk verdeeld wor den. Proces tegen „spionnen" zal openbaar zijn TJit Moskou is A-ernomen dat het pro ces tegen de twee Nederlandse toe risten die van spionage zijn beschul digd, op 4 en 5 oktober in Kiew zal worden gehouden. De toeristen, de dertigjarige Evert Reydon en de vijfentwintigjarige Lou de Jager, werden op 20 september in Trans-Karpatië gearresteerd, om dat zij foto's en aantekeningen zou den hebben gemaakt van militaire installaties in opdracht van de Noordatlantisehe Verdragsorganisa tie. TTit het feit dat het proces open baar zal zijn is afgeleid, dat de Russen het uit propagandistisch oogpunt willen uitbuiten, zoals ze hebben gedaan met het proces tegen de Amerikaanse U-2 piloot Francis Gary Powers ruim een jaar geleden. In een officiële protestnota aan de Nederlandse regering op 21 septem ber, zeiden de Russen dat Reydon en De Jager op het ogenblik \ran hun aanhouding „technische apparatuur voor visuele waarnemingen en foto's van militaire doelen" bij zich had den, en dat zij in speciaal ontworpen zwembroeken een notitieboek en „tal van films" verborgen hadden. Op de films en in het aantekenboek waren „gegevens van spionage-achtige aard" aangetroffen. De twee mannen hadden volgens de Russen toegege ven, dat xe naar dé Sowjet-TTnie wa ren gezonden door de Nederlandse inlichtingendienst ten behoe van de NAVO. Welke gerechtelijke procedure tegen Reydon en De Jager zal worden ge- A'olgd, is nog niet bekend. Powers Averd berecht krachtens het Sowjet- recht, dat voor spionage maximaal de doodstraf kent. Een tweede Ame rikaan, Makinen, werd in de Sowjet- Unie berecht krachtens de wet van de Sow jetrepubliek Oekraine, die eeu minimum van zeven jaar voor spio nage kent. VAN 1945—1952 IN TERNEUZEN Als directeur-generaal van rijkswaterstaat Met ingang Aan 1 november 1961 zal, zoals gemeld, ir. A;- G. Maris in de functie Aran dir.-genèraal van de rijkswaterstaat worden opgeAolgd door ir. J. van de Kerk. De nieuwe directeur-generaal werd geboren op 30 december 1910. Hij behaalde eerst het diploma middelbaar technische school afdeling weg- en waterbouw kunde. Bij verdere studie behaalde hij daarna in 1936 het diploma van civiel-ingenïeur aan de technische hogeschool te Delft met lof. Van 1 april 1936 tot 1 juli 1937 was ir. Van de Kerk werkzaam als inge nieur bij het laboratorium voor grondmechanica te Delft. Met in gang van laatstgenoemde datum. Grond van H. Koekoek verkocht voor f 83.000 Op A-erzoek van het Landbouwschap heeft de arondissementsrechtbank te Arnhem gisteren in het openbaar executoriaal verkocht een perceel bouwterrein, groot 1 ha en 26 are, van de heer H. Koekoek te Benne- kom, voorzitter van de A-erenïging voor bedrijfsATyheïd in de landbouw. Het Landbouwschap had het perceel in beslag doen nemen omdat de heer Koekoek zijn contributie weigerde te betalen. De vordering van het Land bouwschap is intussen door allerlei bijkomende kosten opgelopen tot on geveer 470 gulden. Nadat het Land bouwschap had ingezet voor 3000 gulden en bij opbod mr. J. Deen 50.000 had geboden mijnde notaris B. T. Kroon af tot 33.000 gulden, zo dat hy, als de rechtbank over vier weken hem de grond bij vonnis toe wijst, koper zal zijn voor een bedrag van 83.000 gulden. Notaris Kroon liet zich niet uit over de identiteit van zijn opdrachtgever. Onordelijk, heden deden zich niet voor. Een radio-amateur uit Mendoza (Argentinië) heeft woensdag ge holpen het leven Aan een eveneens in Mendoza Avoonachtig Italiaans meisje te redden dour op een Italiaanse zend-amateur een beroep te doen voor toezending van een speciaal in Italië ver\'aardigd ge neesmiddel. De Argentijnse zend-amateur. Ulisse Ronchetti, stelde zijn aether- vriend ervan op de hoogte dat het meisje ziek Avas en slechts gered kon worden door toediening van „lucidril". Het patiëntje, Anna Maria Tosi, is de dochter van een te Mendoza woonachtig ingenieur. De radio-amateur in Brescia, Edo Pini, heeft de boodschap doorge geven. Hij heeft de politie ingeschakeld bij het vervoer van het geneesmiddel. Het medicijn werd per vliegtuig naar Mendoza over gebracht. 's Avonds heeft Ulisse Ronchetti zijn aethervriend in Berscia kun nen vertellen dat het kind na de behandeling met „lucidril" buiten gevaar was. trad hij in dienst als ingenieur van de rijkswaterstaat. Aanvankelijk was hij toegevoegd aan het hoofd van het arrondissement Noordzeekanaal van de directie Noord-Holland en be last met werkzaamheden ter voorbe reiding en uitvoering van de bouw van de tunnels te Velsen en van an dere kunstwerken. Met deze zelfde taak was hij belast van 16 november 1940 tot 16 november 1945 bij het toenmalige district tunnelbouw Vel sen. In Terneuzen Met ingang A"an 16 nov. 1945 werd ir. Van de Kerk belast met de dienst in het arrondissement Terneuzen van de directie Zeeland. Mede door de vele herstelwerkzaamheden in Zeeuwsch-Vlaanderen was dit een zware functie, die hij tot 1 juli 1952 vervulde. In die periode kwam met ingang van 1 juli 1948 een bevorde ring tot hoofdingenieur en met in gang van 1 mei 1951 een bevordering tot hoofdingenieur a". Op 1 juli 1952 werd de heer Van de Kerk gesteld onder de bevelen van de hoofdingenieur-directeur Aan de rijkswaterstaat in de directie brug gen. Hy was aldaar werkzaam als chef van de afdeling betonconstruc ties. Op 1 januari 1953 werd de heer Van de Kerk bevorderd tot hoofd-ïnge- nieur voor bijzondere diensten. Na aanvankelijk met ingang van 1 juli 1954 als plaatsvervangend hoofd van de afdeling a (waterhuishouding, waterkering en landaanwinning) van de directie van de waterstaat te zijn benoemd, volgde op 1 juni 1956 de benoeming tot hoofd van deze afde ling in de rang van hoofdingenieur- directeur. De nieuw benoemde direc teur-generaal heeft een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van talrijke waterstaatswerken. Politieke partijen krijgen ook televisie-zendtijd (Van onze Haagse redactie) Het ligt in de bedoeling aan de poli tieke partyen, die bij de radio de be schikking (Tver zendtyd hebben, per 1 januari 3962 ook zendtyd ter be schikking te stellen A-oor tele\*isie- uïtzendingen. Dit deelt minister Cnls mede in de memorie van toelichting op de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen A-oor 1962. De minister hoopt tijdens de verdere behandeling van zyn begroting na dere mededelingen te doen omtrent de in te voeren regeling. Voorts ligt het in de bedoeling, na overleg met de Nederlandse Televi- si Stichting, de zendtijd per 1 okto ber 1962 op 30 uur per week te stel len (per 1 oktober 1961 wordt de zendtijd 26 uur per week). In afwach ting van het voorlopig verslag op de nota Inzake de reclametelevisie ont houdt de minister zich in dit stadium van beschouwingen over dit onder werp. Verder deelt de minister mee, dat de besprekingen tussen N.T.S. en de omroeporganisaties enerzijds en een vertegenwoordiging uit het onderwijs anderzijds over de schooltelevisie wel voortgang hebben gevonden, doch dat deze nog niet zijn afgesloten. De mi nister spreekt de hoop uit, dat de besprekingen thans spoedig een posi tief resultaat zullen opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3