üi Hr „Streek-Expo" voor de Zak van Zuid-Beveland Kosten afvalwaterleiding in Kanaalzone ruim 10 miljoen Wi MAANMANNETJE of MAANVROUWTJE MUSEUM, INGESTELD OP DE GEOGRAFISCHE GESTELDHEID BOUMAN Zeeuwse Almanak NOODLOTTIG ONGEVAL KOSTTE MOTORRIJDER HET LEVEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 RAAD VAN BESTUUR BIJEEN Investeringen meer een zaak van gemeenten, vindt de voorzitter In liet genieentehuis te Terneuzen kwam donderdagmiddag de raad van bestuur van de afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwseh-Vlaanderen in openbare vergadering bijeen. Dat de leden op een dergelijke bijeenkomst hadden aangedrongen bleek uit het openingswoord van voorzitter G. H. E. M, van VVaes, die zei zich het ge demonstreerde ongeduld van de le den te kunnen indenken. Maar, zo vervolgde hij. het project is nog ge heel nieuw. Er zijn tal van informa ties in te winnen en oriënterende be sprekingen te voeren. Vele van deze gesprekken zijn nog niet voor een openbare vergadering en voor publi- katie bestemd, aldus Westrdorpe's burgemeester. „Ik veronderstel, dat U goedvindt, dat ik ook in deze ver gadering beoordeel wanneer wij onze besprekingen in besloten comité voortzetten", zo besloot de voorzitter zijn algemene inleiding. Naar aanleiding van een ingekomen stuk deelde de neer Van Waes mede, dat het in de bedoeling ligt van het dagelijks bestuur om binnenkort een voorstel in te dienen tot benoeming van een administratief ambtenaar. De gedachten gaan uit naar een gemeen te-ambtenaar, die tegen een bepaalde vergoeding administratieve werk zaamheden zal dienen te verrichten. Daarna werd de leden de gelegenheid gegeven hun zienswijze bekend te maken over het ontworpen project van de afvalwaterleiding. Aan de be stuursleden bleek een uitgebreide do cumentatie hierover met bijbehoren de tekeningen te zijn toegezonden. De heer S, W. Henry (Terneu- zeu) was van mening, dat dit pro ject voor een leek niet zo een voudig is te bevatten. Hij wilde wel gaarne eens een duidelijke uiteenzetting over de wijze, hoe men aan de totaal geraamde uit gaaf van tien en een kwart mil joen gulden is gekomen. Aanvan kelijk lag deze raming in de buurt van 8 miljoen gulden. Het ingenieursbureau Bos en Witte- veen zal de leden hierover een rapport uitbrengen. Ir. R. H, van Krevelen (Sas van Gent) zei onder meer, dat het pro ject destijds nogal wat kritiek heeft ontmoet. Men vond het van bepaalde zijde niet de ideale oplossing. 'Art verten He) Jerrie Cobb, 's werelds eerste astro naute? Onthoudt U in ieder geval haar naam maar. Zij is de enige Amerikaanse vrouw, die getraind, getest en goed bevonden is voor een reis naar de kosmos. Misschien stu ren de V.S. haar als eerste vrouw naar de maan in de hoop dat daar nog geen Rus op haar staat te wach ten. Onthoudt U ook: MARKANT. Dat is de nieuwe senoritas van Karei I, ge huld in cellofaan, verpakt in een fraai, goudkleurig blikje. Van twin tig van die geurige, milde sigaartjes (voor één riks), heeft U veel meer plezier, dan van een vrouw op de maan, ook al zou ze duizend Russen te erg zijn Prognoses Hoe is men aan de prognoses ten aanzien van inwonertallen van ge meente n toen te vestigen industrieën gekomen, zo wilde hij weten. En zijn de prognoses, waarop het uit te voe ren wérk is geprojecteerd aanvaard door hogere instanties, die op de aan te vragen subsidies moeten beslissen. Die prognoses, aldus ir. Bos. zijn ge motiveerd op de gemeentelijke uit breidingsplannen en de grootte van de vastgestelde toekomstige indus trieterreinen. Verder is zijns inziens de motivering streng aangepast aan het bestaande ontwikkelingsplan voor de Kanaalzone. Voor de nuchtere beschouwer een nogal verre visie, meende ir. Bos, die toegaf dat er nog wel enige tijd mee gemoeid zal zijn, eer b.v, Westdorpe aan 20.000 inwoners toe is. Nodig Verder vroeg ir. Van Krevelen of het wel direct nodig is de leiding door te trekken van Westdorpe naar Axel en of het in feite niet zo is, dat de huidige industrie met investeringen moet bijdragen aan de voordelen voor toekomstige industrieën. Volgens voorzitter Van Waes is de urgentie van een leiding Sas van Gent-Sluiskil-Terneuzen inderdaad groter cn economisch meer verant woord. Maar men loopt dan het ri sico dat bij vestiging van nieuwe in dustrieën de leiding moet worden uit gebreid. Wat de investeringen betreft, dacht hij, dat dit meer een zaak is die de gemeenten aangaat, die ook het meeste belang hebben bij de aanleg. Het dagelijks bestuur kreeg verder de bevoegdheid de nodige vergunnin gen aan te vragen voor wat betreft de uitvoering van de verschillende werken, de lozing in de Westerschel- de en dergelijke. Bij het voorstel liet dagelijks bestuur te machtigen tot het aanvragen van rijkssubsidies achtte de voorzitter de tijd gekomen om in besloten zitting over te gaan. Op voorstel van Axels burgemeester M. K. van Dijke, werd besloten de achtergronden en merites van het gehele project eens ter sprake te brengen in een persconferentie. De heren kunnen dan alle mogelijke vra gen stellen, zuiver betrekking heb bend op die punten, die in de open bare vergaderingen als regel worden besproken, zo voegde voorzitter Van Waes er nog aan toe. ZEEUWS MUSEUMFONDS WIL Aankoop van schilderijen uit begin van deze eeuw DRIEËNVEERTIG vooraanstaande Zeeuwen uit alle delen van de pro vincie hebben zich achter het stre ven gezet om middels het Zeeuws Museumfonds gelden bijeen te krijgen voor de ontwikkeling van een modern museum in Zeeland. Zij hebben in een schrijven de doelstellingen van dezeactie Zeeuws Museumfonds, die onder beschermheerschap staat van de commissaris der koningin in Zee land, jlir. mr. A. F. C. de Casem- broot, nader uiteengezet. Deze brief is in ruim 2500 exemplaren naar zoveel mogelijk belangrijke adressen iu de provincie verzon den. In dit schrijven wordt herinnerd aan het feit, dat de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheden in sa menwerking met het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen kortgelcaen de Zeeuwse Museum stichting opgericht hebben. De op richting van deze stichting opent dank zij de belangrijke financiële bijdragen van de overheden mo gelijkheden om een modern opge zet museum tot ontwikkeling te brengen. Deze mogelijkheden die nen echter door de Zeeuwen ver der te worden benut, zo betogen de ondertekenaars. Zoals reeds eerder uiteengezet is, wil men een museum oprichten, dat ook ingesteld zal zijn op de bij zondere geografische gesteldheid van Zeeland. Hierbij wordt ge dacht aan een museum met een mobiel karakter, dat dan ook de VAN .Wttl TOT Zeeuwse bevolking cn met name de jeugd in alle hoeken van de provincie kan bereiken. „Daartoe is", aldus dit schrijven, „naast het bezit van een perma nente vestiging in onze hoofdstad waar het eigen kunstbezit als regel zal zijn te bezichtigen en de mogelijkheid aanwezig is voor het houden van wisselende tentoon- stclllingen nodig een outillage, ke het moglijk maakt het eigen welke liet mogelijk maakt het eigen kunstbezit en de wisselende tentoonstellingen, behalve in het eigen museum tevens op verant woorde wijze vanuit het centrale punt naar daartoe geschikte an dere plaatsen in onze provincie te brengen. Er wordt op gewezen dat de aan schaf van een dergelijke outillage en het transport hoge kosten met zich tnee züllen brengén. In de brief wordt voorts vermeld, dat het kunstbezit van het Zeeuws Museum kwalitatief moet worden uitgebreid. Daarbij wordt gedacht aan representatieve werken die in het begin van deze eeuw op Wal cheren werden geschilderd, zoals door Jan Toorop en zijn dochter Charley, -Mondriaan, Schelfhout en Jacoba van Heemskerk. Ook hiermee zullen hoge bedragen ge moeid zijn. De ondertekenaars van het schrijven menen, dat juist op deze twee ter reinen een taak voor het particu lier initiatief ligt. Zij menen dat het mogelijk moet zijn om een Zeeuws Museumfonds te vormen, waaruit onder meer deze twee za ken kunnen worden bekostigd. Met betrekking tot de besteding van de binnenkomende gelden ten be hoeve van de twee genoemde ob jecten hebben de initiatiefnemers in beginsel gedacht aan 25 voor de tentoonste.IIingsoutillagc met een nader te bepalen maxi mum en 75 voor de aankoop van beeldende kunst. Advertentie) Subsidie voor aquarium gebouwtje te Yerseke In de subsidie, die in de bc- groting van onderwijs, kunsten H en wetenschappen voor 1962 is opgenomen ten behoeve van de Koninklijke Nederlandse M Academie van Wetenschappen te Amsterdam, is onder andere H begrepen een bedrag van 23.000 voor de bouw van een H aquarium-gebouwtje ten be- hoeve van het Delta-onderzoek te Yerseke. Voorts is rekening m gehouden met een uitbreiding H van de personeelsformatie van H dit onderzoek. m lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Zeeuws ploegkampioenschap in de Wilhelminapolder Op zaterdag 30 september Niet minder dan 35 ploegers zullen zaterdagmiddag om één uur op het bedrijf „De Mosselbank" in dc Wil helminapolder bij Goes deelnemen aan het Zeeuwse ploegkampioen schap. De wedstrijd heeft een bij zondere betekenis, want uit de deel nemers zullen de ploegers voor de landelijke ploegwedstrijd worden ge kozen. Aan de kamipoenswedstrijd zijn in vrijwel alle gewesten selectiewedstrij den voorafgegaan. De best geplaat ste ploegers uit deze voorwedstrij- Üen komen thans in het strijdperk. Er nemen 7 paardenploegers deel, 16 tractorploegers met rondgaande ploe gen en 12 tractorploegers met wen- telploegen. Verheugend is het, dat in deze tijd van mechanisatie en mo- torisatie het paard in ruime mate is vertegenwoordigd Voor 't eerst zullen twee kampioenen te bejubelen zijn, namelijk bij de rondgaande ploegen en bij de wentel- ploegen. In de eerste categorie start ?C. de Jager uit Wolphaartsdijk als de grote favoriet. Zeker nu zijn rivaal de Zeeuwse kampioen 1960 enNe derlands kampioen 1960, A. van Dij ke, niet deelneemt. Andere kansheb bers bij de rondgaande ploegen zijn W. Cappon uit Ovezanije. L. J. de Ja ger uit Dreischor en H. Goedhals uit Waterlandkerkje. Maar ook de ande ren zijn geenszins kansloos. Elk jaar Weer komen onbekende jongeren naar voren, die voor een verrassing kun nen zorgen. Bij de wentelploegen, zowel tractor als paard, mogen tot de kanshebbers worden gerekend P. Pouwer uit Mid delburg, F. Klaassen uit Zierikzee, A. van de Dries uit Ovezandc en A. Lampert uit Biggekerke. Indien de weersomstandigheden gun stig zijn, zal er weer veel belang stelling zijn. De uitslag wordt be kendgemaakt omstreeks half vijf. A*N<WV*V\\AWV*VVW\*AAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 8. VV^^VSA«^^^^^^^^^^fVVVVVVV GROOTS In Sas van Gent is men er van over tuigd, dat de carnavalsfeesten vol gend jaar weer een groots gebeuren zuilen vormen. Men is dat sinds de onlangs gehouden bestuursvergade ring van de stichting „Sasse Carna val", waarin men begon met het be noemen van een pers- cn propagan- dacommïssïe. Onder supervisie van het bestuur zal deze commissie een fikse reclame-campagne op touw HORIZONTAAL Dc vroivw' was zo ongeveer aan haar zesde kwaal bezig, naclat er vijf uit voerig waren behandeld en de soci ale iverkster dutte eerlijk gezegd een beetje in. Ze soesde wat na over haar vakantie, terwijl de brave vrouw voortvoer met het etaleren van al het leed, dat haar overkomen zou zijn. „Ze steken bij ons niet in een goed. vel, daar zit het in", oreerde ze. „M'n zuster heeft ook al wat afge tobd, mens, mens, als ik dat alle maal moest vertellen". „Liever niet", dacht de sociale iverk- ster en verloor zich weer in vakan tie-herinneringen. Ergens aan de Middellandse Zee was ze. lekker lui aan het strand en heel in de verte de horizon. „En met mijn dochter is het ook al helemaal mi's. Die zit ook in een ver keerd vel. Nou loopt ze al weer drie maanden onder de horizon", klonk de stem van de nog alsmaar in kwa len verdiepte vrouw. Met een schok kwam de sociale werkster terug tot de werkelijkheid. Zei U horizon?", vroeg ze wantrou- ™Ja%ker, wat anders?", antwoordde de vrouw, een beetje bits. De sociale werkster zuchtte, keerde terug naar haar eigen horizon en liet de hoogtezon ook maar de ho rizon zetten. Om tc beginnen is er zater dag II november een balavond ten bate van de stichting en zo blijkt al weer, dat men in Sas van Gent. ook wat de carnavalsviering betreft niet over één nacht Ijs gaat.... NAJAAR... Ja. .cn zo kondigt het najaar zich aan met allerlei activiteiten in het verenigingsleven, dat langzamerhand op gang komt In Sas van Gent mag men zich dan op het carnaval voor bereiden, in Scnarendijke doet men het voorlopig nog maar wat rustiger aan. Op 12 oktober opent de Cultu rele Vereniging daar het najaarspro gramma met het optreden van Simon de Waard. Hij zal een causerie hou den over Engeland, Schotland en Wales, „verlucht" met films en dia's. Voor november is een aantrekkelijk filmprogramma geprojecteerd om het maar in filmtaal te zeggen. ZEEUWSE MUNT Helemaal in het Groningse Kom merzijl is bij werkzaamheden op een landbouwbedrijf een uit Zee land afkomstige munt gevonden, daterend uit 1768. Ook vond men oude munten uit Groningen en Overijsel. Dc toenmalige bezitter van het Zeeuwse geldstuk moet voor die dagen wel een heel eind uit de buurt zijn geweest INSTALLATIE In Oostkapelle zal donderdag a.s. de nieuwe rioolzuiveringsinstallatie of ficieel in gebruik worden genomen. Om drie uur 's middags zullen de ge nodigden in het gemeentehuis bijeen komen. BISAMRAT De visser M. Servaas in Borssele ving in een van zijn fuiken, staande in de Weel, een bisomrat. Reeds enkele malen had hij geconstateerd, dat een „vreemd dier" zijn fuiken kapot maakte. Het mysterie is nu opgelost. KANTONGERECHT OOSTBURG Automobilist reed in bebouwde kom 84 km per uur Op de kruising van rijkswég 58 van Sclioondijke naar Veerhaven en de weg BreskensGroede reed 14 augustus de 25-jarige motorrijder K. uit Vlissingen onder Groede tegen de personenauto van de 63-jarige grossier W. S. B. uit Breskens. De motorrijder overleed enige dagen daarna zonder bij kennis te zijn ge komen aan de bekomen verwondin gen. Voor de kantonrechter mr. H. van den Belt in Oostburg moest don derdag de heer B. zich verantwoor den. Eén van de getuigen van het onge val had uitdrukkelijk verzocht te ver melden, dat de grossier de motor rijder niet gezien kon hebben. Dat voerde ook de verdachte donderdag ter verdediging aan. B. reed al vanaf 1924 en had nog nooit een ongeluk gehad. „Ik vind dit ontzettend beroerd", zei hij. Verdachte had eerst een paar auto's laten passeren en wilde toen vanaf de verbindingsweg de rijks weg 58, richting Breskens, oprijden. Toen was de motorrijder met een snelheid van zestig tot zeventig ki lometer op zijn auto gereden. De of ficier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, wilde vanwege de noodlottige gevolgen van het on- ;eval de verdachte niet voor een mis- Irijf vervolgen, maar zich bepalen bij de overtreding als zodanig. De kantonrechter sloot zich hierbij aan en veroordeelde verdachte conform de cis tot 100 boete of 20 dagen hechtenis. Voor de tweede maal behandeld werd de zaak tegen dc Vlissingse verte genwoordiger D. G. Deze had in Sluis ,op 9 juni in de St.-Annastraat 84 km per uur binnen de bebouwde kom 'gereden. Dat was gebleken, omdat de rijkspolitie net met een stopwatch een snelheidsonderzoek hield. Ver' dachte was niet verschenen „dit zwerft nu ergens in Zeeuwseh-Vlaan deren rond om klanten te werven voor die tandengeschicdenis hier in Oostburg", aldus de officier van jus titie. Wel verschenen was de wacht meester eerste klas L. G. Kramer uit Aardenburg, die als getuige vertelde hoe in Sluis de snelheid werd getest. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste 50 subs. 10 dagen, waarmee de kantonrechter akkoord ging. Voorzitter-rijkscommissie stuurliedenexamens Kapitein-ter-zee b.d. N. W. Sluyter zal aan het eind van dit jaar schout-bij-nacht b.d, J. A, Gauw op volgen ais voorzitter van de Rijks commissie voor de Stuurliedenexa mens. Kapitein-ter-zee Sluyter werkt zich thans reeds bij de commissie in en is reeds plaatsvervangend lid van de Raad voor Scheepvaart te Am sterdam. Hij was destijds comman dant maritieme middelen te Vlis singen. MET VELE ATTRACTIES Middenstandsbeurs in 's Heerenhoek geopend ..Streek-Expo" zo heet de mid denstandsbeurs, die van 28 sep tember tot en met 1 oktober in en om „De Jeugdhoeve" te 's- Heerenhoek wordt gehouden. Middenstanders uit 's-Heeren- hoek, Heinkenszand, 's-Heer- Arendskerke, Lewedorp en Ovezande hebben hun steentje bijgedragen aan deze beurs, die dan ook bestemd is voor de be volking van de Zak van Zuid- Beveland, in tegenstelling tot de beurs in 1958, die een zuiver 's-Heerenhoekse aangelegen heid was. Donderdagmiddag opende dc rjjks- middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje deze midden standsbeurs. De opening geschiedde op een zowel originele als symboli sche wijze. De heer Korstanje ltnipie met een forse schaar een figuur in de vorm van de Zak van Zuid-Beve land uit een papieren voorhang waardoor de toegang tot de „Streek- Expo" vrij kwam. De schaar werd hem aangeboden door een klein meisje in klederdracht, Nanda Geijs. Anton de Hond, even eens in klederdracht, bood de heer Korstanje een kistje sigaren aan. Bij deze opening waren onder meer te genwoordig burgemeester R. O. M. Waelput van 's-Heerenhoek, burge meester N. W. Eisen van Heinkens zand en de waarnemend burgemees ter van Ovezande, dc heer J. Oost- dyk. Burgemeester Waelput toonde zich t-jjdens zijn toespraak ver heugd over het feit, dat de mid denstandsbeurs is uitgegroeid tot een streekexpositie. Hij meende, dat de inwoners van een dorp meer en meer geneigd zijn huu inkopen in de stad te doen. De burgemeester van 's-Heeren hoek vond het daarom prettig dat, zoals hij zei, „onze eigen middenstanders nu tonen wat zij waard zijn". Wapens Dc voorzitter van het bestuur van deze middenstandsbeurs, de heer A. Rentmeester, was van mening, dat. de expositie belangrijk is voor de Zak van Zuid-Beveland, omdat de middenstanders met hun t\jd mee moeten gaan. „Men hoort wel eens", aldus de heer Rentmeester, „dat de middenstand bang is voor het groot bedrijf, maar ik geloof, dat de mid denstanders daartegen wapens heb ben". Een voordeel b(j dc trek van ko pers naar de stad vond de heer Korstanje het feit, dat veie dorps middenstanders daardoor een meer actief verkoopbeleid gaan voeren. Hij meende evenwel, dat de middenstander in een dorp het niet gemakkelijk heeft. „Men moet", aldus de rijksmidden- standaconsulent, „cle bestaande welvaartsbronnen uitbreiden". De „Streek-Expo" bevat een groot aantal stands op het gebied van sa nitair, fornuizen, naaimachines, kle ding, schoenen, wasmachines, radio en televsie, huishoudelijke artikelen, Na de officiële opening van de „Streek-Expo" te 's-Heerenhoek lie ten Nandci' Geijs en Anton de Hond voor „De Jeugdhoeveeen aantal ballonnen op, waaraan kaartjes met de namen van de genodigden waren bevestigd. (Foto P.Z.C.) meubelen en tuinbenodigdheden. Voorts zijn er stands van het verbond voor Veilig Verkeer en een verzeke ringsmaatschappij, een volière en een koffiebuffet. Dat alles is overzichte lijk samengebracht op twee verdie pingen van „De Jeugdhoeve". Ballonnen Na de officiële opening lieten Nan da Geijs en Anton de Hond vóór het gebouw een aantal ballonnen op, waaraan kaartjes met de namen van de genodigden waren bevestigd. Aan de middens'tandsbeurs is een groot aantal attracties verbonden, zo- wél voor de jeugd ais voor de oude ren. De kerktoren van 's-Heerenhoek is 's avonds verlicht en er rijdt een treintje door het dorp. Verder zul len er verschillende demonstraties worden gehouden. Hel weer in Europa Den Helder, onweer 23 gr. Ypenburg, weerlicht 23 gr. Vlissingen, weerlicht 23 gr. Eelde. zwaar bewolkt 23 gr. De Bilt, licht bewolkt 22 gr. Twente, half bewolkt 25 gr. Eindhoven, half bewolkt 24 gr. Zuid-Limburg, regenbui 25 gr- Helsinki, geheel bewolkt 11 gr. Stockholm, half bewolkt 10 gr. Oslo, regen 15 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt 36 gr. Aberdeen, onbewolkt 15 gr. Londen, regen 21 gr. Amsterdam, weerlicht 24 gr. Brussel, zwaar bewolkt 24 gr. Luxemburg, onweer 23 gr. Parijs, zwaar bewolkt 2(j gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, licht bewolkt 31 gr. Nico. onbewolkt 2» gr. Berlijn, licht bewolkt 24 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 25 gr. Münohen, half bewolkt 2(1 gr. Züt'ioh. zwaar bewolkt 23 gr Genève, zwaar bewolkt 24 gr. Locarno, onbewolkt 24 gr. Wenen, onbewolkt 23 gr. Innsbruck, half bewolkt 27 gr. Belgrado, licht bewolkt ■28 gr. Athene, onbewolkt Rome. onbewolkt 20 gr. Ajaecio, onbewolkt 27 gr. Madrid, regen 23 gr. Mallorca, half bewolkt 31 gr. Lissabon, geheel bewolkt 19 gr. IETS LAGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 30 september Zon op 6.38 onder 18.21 Maan op 22.16 onder 13.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2