PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SYRIË IN OPSTAND TEGEN NASSER Liberalen - schuchter akkoord met Adenauer Bejaardentehuis in Krabbendijke voor oostelijk Zuid-Beveland Aleppo in handen van rebellen A. en B. Stilte MILITAIREN WILLEN LOS VAN EGYPTE FRANSE VREES VOOR NIEUWE OPSTAND Vandaag.. 204e jaargang - no. 230 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 21 eent pet m.m. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Erieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2353 (b.g.g. red. 3508/3346, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2303; Terneuzen, tel. 2116; Zlerikzee, red. tel. 3425. adm. tel. 2094. De militaire opstand in Syrië, die donderdagochtend vroeg was uitgebroken en in de loop van de dag scheen afgelopen, is 's avonds opgelaaid nadat bestandsbesprekingen met de regering in Cairo waren mislukt. In Cairo gaf de president van de V.A.R., Nasser, zijn strijd krachten opdracht hun plicht te doen tegen de rebellie. „Nooit zal ik bereid zijn met muiters te onderhandelen of een compro mis te sluiten", zei Nasser in zijn tweede radiorede binnen 10 uur". Nadat de revolte 's ochtends vroeg was begonnen, ging de vice-president van de V.A.R., Abdel Hakim Amer, onderhande len met de rebellen. Gedurende enige tijd zag het er naar uit dat de revolte achter de rug was. De omroep van de V.A.R. in Damascus, die zich in opdracht van de rebellen „radio Damas cus" was gaan noemen, herstelde de oude naam in ere. Maar 's avonds klonk toch weer „hier Radio Damascus" en werd ge- gezegd, dat de opstand was hervat, daar beloften die waren ge daan door de regering van de V.A.R., niet waren nagekomen. Dit is luitenant-kolonel Abdoel Ha- mid el Sa r ra, j, een van de leiders van de Syrische troepen, die in Damas cus in opstand zijn gekomen tegen het bewind van president Nasser. HET MIDDEN OOSTEN Ruwweg kan worden gezegd dat de noordelijke helft van Syrië Nasser is trouw gebleven, terwijl de zuidft- lijke helft door de opstandelingen wordt beheerst. De scheidingslijn loopt ongeveer van de Middellandse zee-haven Tartoes, over Homs en Palmyra naar het aan de grens met Irak gelegen Aboe Kemal. De voornaamste Syrische troepen zijn in het gebied van Aleppo gelegen. Waarnemers menen dat dit feit in het begin van de middag van don derdag het sluiten van de inmid dels herroepen wapenstilstand heeft vergemakkelijkt. DE GAULLE ONTEVREDEN men dat Salan en zijn volgelingen in de nabye toekomst een nieuwe poging zullen doen zich in Algiers van de macht meester te maken en in Alge rije een „onafhankelijke Franse repu bliek" uit te roepen. Premier Debré heeft donderdag de activiteit van de O.A.S. in liet kabi net besproken. Naar verluidt, is ge neraal De Gaulle bijzonder ontevre den over de „slapheid", waarmee de autoriteiten optreden. „Niemand schijnt de samenzweerders ernstig te nemen", heeft hy, naar verluidt, woensdag op een kabinetszitting ver klaard. De Gaulle zou bijzonder zijn ontstemd over de ontsnapping van twee activistische officieren, enkele dagen geleden. Het bestuur van de socialistische par ty heeft eenstemmig een motie aan genomen waarin o.m. wordt gezegd dat over Agerije „de schaduw van een monsterachtige Bartholomeus- nacht hangt". (In 1572 werden op St. Bartholomeus duizenden Hugeno ten (protestanten) vermoord). Verwijten De leider van de Franse socialisten Guy Mollet heeft president De Gaulle van Frankrijk gisteren verweten dat hij alle grote politieke problemen verkeerd aanpakt, en dat hoognodig alle democratische krachten moeten samenspannen om een nieuwe rege ring te vormen. Mollet zei dat een concentratie van alle democratische krachten nodig was, zodat een verdwijning van het politieke toneel van De Gaulle geen chaos tengevolge zou hebben. Kabinetscrisis in Ghana President Kwame Nkröemah van Ghana heeft woensdagavond het aT- tredeu geëist van zes ministers uit zijn kabinet. Nkrocmah acht de za kelijke belangen die deze ministers hebben, niet in overeenstemming te brengen met hun regeringsfuncties. Onder de ministers, wier aftreden is gevraagd, zijn K. A. Gbedemah, mi nister zonder portefeuille toegevoegd aan het bureau van de president, en Joko Eotsio, minister zonder porte feuille voor zaken die het parlement betreffen, Botsio en Gbedemah gol den als twee sleutelfiguren in Nkroe- mahs regering. U itgaansüerbod Radio Aleppo is thans in handen van de rebellen. Het tweede opleidings centrum, het 20ste regiment tanks en de 5e pantserbrigade hebben zich aan de zijde van de opstandelingen ge schaard, aldus heeft het radiostation meegedeeld. De stadscommandant van Aleppo heeft verklaard dat hij de situatie in Installatie commissie „vijfdaagse schoolweek" De directeur-generaal voor het onder wijs van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. G. AL Broekman, heeft donderdagmid dag de commissie „vijfdaagse school week" geïnstalleerd. De commissie zal rapport moeten uitbrengen over eventuele maatrege len die nodig zijn op onderwijsge bied, in verband met de voortschrij dende invoering van de vijfdaagse werkweek. de stad meester is en orders van Da mascus afwacht. Hij heeft een uit gaansverbod afgekondigd. In zijn tweede radiorede, waarschuw de Nasser de rebellerende officieren in Damascus dat zij de consequenties van hun optreden moesten aanvaar den. Die mededeling en zijn bevel aan de troepen waren aanwijzingen dat Nasser was besloten met de wapenen een einde te maken aan een opstand, die kennelijk het gevolg was van on tevredenheid onder de militairen over de tweederangsrol die Syrië in de V. A.R. was toebedeeld. Tweede viool Enkele minuten nadat lasser was uitgesproken, gaven de opstandelin- gen hun twaalfde communiqué uit. :et vertelde dat Amer naar Cairo was teruggekeerd en dat de opstan delingen zijn voorstellen hadden af gewezen, daar Caïro niet bereid bleek de grieven der opstandelingen uit de weg te ruimen. Wat de opstandelingen au fond wil den, is dat de band van Syrië met Egypte, zoals die drieëneenhalf jaar heeft bestaan in de vorm van, een unie, de Verenigde Arabische Re publiek genaamd, zou worden ver broken. Zy stelden dat Syrië de twee de viool moest spelen en zijn betrek kelijk hoge levensstandaard moest opofferen aan Nassers droom Egyp te uit de armoede te verheffen. Indonesische goederen niet meer naar Nederland De Indonesische regering heeft stap pen ondernomen om de verscheping van goederen uit Indonesië naar Ne derland door tussenkomst van bui tenlandse afnemers stop te zetten. Dinsdag heeft het Indonesische de- viezeninstituut een nieuwe order uit gegeven „bij wyze van voortzetting van de maatregelen van de Indone sische regering om alle betrekkingen met Nederland te verbreken". In de order wordt gezegd, dat het instituut geen deviezenhandel zal voeren waarbij de eerste koper „in Londen, Antwerpen, Hamburg of an dere steden" de goederen opnieuw verkoopt aan Nederlandse afnemers. Deze maatregel is met terugwerken de kracht vanaf 1 januari 1961 gel dig. Aapt de Oostberlijnse zijde van de muur zijn Oostduitse arbeiders op het ogenblik bezig met het vrijmaken van een brede strook grond om het vluch ten van oost naar west nog moeilij ker te maken dan dat al was: Foto: terwijl gewapende Vopo's toekijken werken arbeiders aan het vrijmaken van de strook, welke door de West- berlijners „zone des doods" is ge doopt. y WON OUDE POLITICUS SPEL Duidelijke opluchting bij de C.D.U. De vrije democraten zien „nieu we aspecten" en hebben een kleine afstand genomen van bun „Adenauer eruit"-eisen. Dit be tekende donderdag bondskanse lier Adenauers tweede overwin ning in zijn strijd om op 85-ja- rige leeftijd nog een vierde re gering te vormen. De Vrije Democratische Partij liet weten dat zij onder deze nieuwe as pecten doelde op de wens van de socialisten om in ieder geval deel te nemen aan een Westduitse coali tieregering, zelfs indien deze zou worden geleid door de vitale. Aden- wordt de Zweedse dichter, roman- en toneelschrijver Per r A. L. Hallström te Stockholm c 95 jaar. NA VEEL PLANNEN MAKEN Mogelijk nog dit jaar aanvang van de bouw Vóór het eind van dit jaar zal in de gemeente Krabbendijke wor den aangevangen met de bouw van een bejaardentehuis. Na tal van besprekingen en na bet overwinnen van vele moeilijkhe den is de in het leven geroepen stichting bejaardentehuis Krab bendijke thans zover met de plannen, dat deze op korte ter mijn kunnen worden gereali seerd. Het bejaardencentrum, dat het eerste in de zuidoost hoek van Oostelijk Zuid-Beve- hmd (Rilland-Krabbendijke en Waarde) zal zijn, krijgt een ca paciteit van 43 bedden. De bouw- en inrichtingskosten worden geraamd op circa f 630.000,De bouw van dit bejaardentehuis voorziet in een grote behoefte, want in het be trokken gebied wonen niet min der dan bijna 700 bejaarden, die als zij hun laatste levensjaren in een tehuis willen doorbren gen, slechts in bejaardencentra buiten Rilland, Krabbendijke of Waarde terecht kunnen. De verwachting is dan ook, dat het nieuwe centrum te Krabben dijke spoedig volgeboekt zal zijn. Burgemeester L. Cnossen en ge meentesecretaris G. van Velzen van Krabbendijke hebben ons gistermid dag de plannen ontvouwd. Reeds vele jaren tracht men een bejaardente huis te stichten, maar tot voor kort zijn de moeilijkheden onoverwinnelijk gebleken. De eerste opzet samen werking lussen de gemeenten en de kerken in de drie gemeenten kon om allerlei redenen geen oplossing bieden. Dat was in 1957. Na de komst van burgemeester L. Cnossen in Krabbendijke is het bejaarden- vraagstuk opnieuw bekeken. Van drie zijden werden de zaken aange pakt, namelijk door de gemeente, het Groene Kruis in Krabbendijke en de in het leven geroepen Protestants Christelijke Stichting van de kerken in de drie gemeenten. Ondanks vele besprekingen en plannen maken liep ook dit op niets uit, zodat het ge meentebestuur van Krabbendijke vo rig jaar besloot de zaken zelf ter hand te nemen. In de raadsvergadering van 24 maart 1960 werd een stichtingsbestuur ge vormd, dat is samengesteld uit vier raadsleden. Het is een voorlopig stichtingsbestuur, want na gereedko ming van het bejaardentehuis za' een feheel nieuw stichtingsbestuur wor- en benoemd. Het gemeentebestuur is van mening, dat een stichtingsbe stuur los moet staan van de gemeen teraad. Zie slot vag. 4 kol5 auer en op het besluit van minister van economische zaken Erhardt om zich geen kandidatuur te laten aan meten voor het bondskanseliersschap. Deze nieuwe ontwikkelingen, zo deel den de vrije democraten mede, moes ten vrijdag op de bijeenkomst van de parlementaire fractie worden „be sproken". Woensdag had Adenauer de eerste ronde reeds gewonnen toen de par lementaire fractie van de C.D.U. be sloot dat hij in functie moest blij ven en dat zijn buitenlandse en de fensiepolitiek ongewijzigd moesten doorgang vinden. De christen-democraten hebben hun parlementaire meerderheid bij de ver kiezingen van 17 september verloren en voelen het meest voor een coalitie met de vrije democraten. Politieke schrik Deze hadden echter tot dusver strak vastgehouden aan hun eis dat zij niet wensten mede te werken aan een Adenauer-regering. De meesterlijke 85-jarige politicus, die, zo geven alle vooraanstaande re geringsfunctionarissen in Bonn rui terlijk toe, een ieder een lesje zou kunnen geven, begon maandag be sprekingen met de sociaal-democra ten met de kennelijke bedoeling de vrije-democraten de schrik over de politieke leden te jagen, waar hij in is geplaagd. Officieel ontving Adenauers C.D.TJ. het nieuws over een mogelijke wijzi ging van het standpunt der vrije de mocraten tamelijk gereserveerd. Wel ingelichte zegslieden wisten evenwel te melden dat in CJD.U.-kringen een duidelijke opluchting heerste. Geraamte in bunker 1 wasboomstronk Enkele Rotterdamse jongens van een jaar of twaalf, die de lf zer dagen een uitstapje naar s de Wassenaarse duinen hadden gemaakt, kwamen thuis met een lugubere boodschap, dat zy in een verlaten bunker een menselijk geraamte hadden aangetroffen. Een van hun vaders ging met dit bericht naar de politie en dit had tot gevolg dat woens- H dag een Rotterdamse recher- cheur met twee van de jongens naar Wassenaar trok. Na as- sistentie van de plaatselijke H politie te hebben ingeroepen, §1 toog men naar de duinen H en de bunker. Onverschrokken stapten da politiemannen het duistere hol binnen, schuchter H gevolgd door de knapen. Men knipte een zaklantaarn aan en H wat werd waargenomen in het spookachtige schijnsel Een p boomstronk, wit uitgebeten p door zeewater, die door de p grilligheid van vorm gelijkenis p vertoonde met een menselijke H borstkas.....,4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniikiMiiiiiiiiiiii j^antliiK In de memorie van toelichting bij de pas verschenen waterstaats begroting wordt de regeling uit eengezet voor de vergoeding van de cijnspanden langs het kanaal Terneu- zen-Sas van Gent. Deze panden zijn gebouwd op staatsgrond, welke in erfpacht is uitgegeven onder voor waarde, dat de opstallen bij opzeg ging van de erfpacht dienen te ver dwijnen zonder dat de staat tot scha devergoeding is gehouden. Inderdaad moeten deze panden nu weg, omdat zoals men weet het kanaal verbreed wordt ingevolge het bekende ver drag met België. Gelukkig heeft nu de minister erkend,* dat het onbillijk zou zijn de bewuste bepaling uit de erfpachtscontracten zonder meer toe te passen, omdat dan vele kleine-hui zenbezitters ernstig gedupeerd zou den worden. Daarom heeft hij een re geling vastgesteld, waarbij aan de ei genaren van de opstallen een tege moetkoming wordt verleend tot een bedrag van 75 van de vergoeding, die in geval van onteigening zou zijn toegekend. Deze regeling is niet al te ongun stig, zeker niet wanneer men in aanmerking neemt dat naai de letter van de bewuste contracten de staat tot niets is gehouden en zelfs de bewuste eigenaars kan ver plichten de terreinen op hun kosten in de oorspronkelijke toestand op te leveren. Tegen het voornemen van de minister kunnen dan ook moeilijk be zwaren worden gemaakt, integendeel, een woord van erkentelijkheid jegens de bewindsman, die genade voor recht laat gelden, is op zijn plaats. Toch voelen wij ons gedwongen een kritische opmerking te maken, voor namelijk gericht tegen de procedure. De aard van de billijkheidsregc- ling brengt namelijk met zich' mee, dat de betrokken eigena ren genoegen moeten nemen met de taxaties, die voor het rijk worden verricht door de commissie-Van Noo- ten. Weliswaar is de regeling geba seerd op de onteigeningswet, .maar zij ontleent er geen enkele rechts kracht aan. De enige kracht ervan is om het eens fraai te zeggen des ministers genade. De erfpachters hebben dus de taxaties eenvoudig te slikken, ook al zouden ze het er he lemaal niet mee eens zijn. En dat laatste komt herhaaldelijk voor, zo is gebleken. Enkele weken geleden hebben wij in ons blad melding ge maakt van de ongerustheid onder de bewoners van de buurt „Zeven huis jes" te Terneuzen; zij bleken van mening, dat de schattingen wel aan de zéc'r lage kant zijn. Maar zij kun nen er niets aan doen; er ontbreekt hun elke. rechtsgrond om in beroep te gaan. Deze procedure komt ons bevredi gend voor. Nu de minister zover is gegaan, dat hij een regeling voor de erfpachters heeft gecreëerd, zou hij haar dienen te vervolmaken door het instellen van een beroepsmogelijk heid. Het gaat hier immers voor een groot deel om mensen, die toch al- gedupeerd zijn doordat de 75 %-fov- mule hun onvoldoende oplevert om een andere woning te kopen. Wan neer zij nu bovendien nog te lage taxaties moeten accepteren de schattingen van de bewuste commis sie zijn ook in andere gevallen vaak omstreden! dan worden zij nóg zwaarder belast. De minister heeft op billijkheidsgronden a gezegd, laat hij nu hij deze letter zo royaal heeft uitgesproken er op dezelfde gronden ook nog de b aan toevoe gen. De b van beroep. De Westerseheldeveren vormen der traditiegetrouw ook dit jaar een vaste post op de water- staatsbegroting. Maar ditmaal wordt er in de toelichting niets nieuws ver teld, noch over de veerhaven van Perkpolder, noch over de bouw van een nieuw schip voor de dienst Krui- ningenPerkpolder, de twee actuele veerkwesties! Vorig jaar was dat anders: toen werd voor verbetering van de Perkpolderhaven één miljoen uitgetrokken, hetgeen uitvoerig werd toegelicht. Maar nu kan er voor dit project kennelijk niets af, terwijl over het waarom wordt gezwegen. Jammer. Zeeland was namelijk juist benieuwd naar dat waarom, nu be gin augustus in de Staten is meege deeld, dat het rijk de verbetering van de veerhaven te Perkpolder zal uitstellen, zodat voorlopig niets van de (overigens voor dit hoofdveer dringend nodige) grote nieuwe veerboot kan komen. Over dit alles echter lezen wij in deze begroting niets: het departement bewaart he laas het stilzwijgen over deze voor Zeeland zo belangrijke zaak. Dat stil zwijgen wordt overigens óók in Zee land betracht. De Kamers van Koop handel bijvoorbeeld tot dusver steeds actief waar het de veren be treft hebben over deze recente ontwikkelingen nog geen enkele me ning doen horen. Vreemd. Wij kun nen moeilijk aannemen, dat zij in dit geval uitgaan van liet spreekwoord: „Wie zwijgt stemt toe". Want bij het bedrijfsleven kan daarvan immers geen sprake zijn. Men weet daar* maar al te goed wat wachttijden be tekenen. Irak heeft een Engels protest tegen de beschuldiging, dat Engeland en de Ver enigde Staten de hand hebben gehad In de Koerdische opstand van enige tijd ge'eden, van de hand gewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1