„Zonneveld" kreeg circusbezoek Veerse plannen voor watersport en waterzuivering „LIEVER VERGOEDING VOOR SCHOENEN" Bejaardentehuis in Krabbendijke voor oostelijk Zuid-Beveland „STARTSUBSIDIE" VOOR PATIËNTEN-AUTOBUS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 3961 RAADSLEDEN GINGEN AKKOORD MET DE BOUW van de Deltadammen leverde voor Veere het verlies van zijn vissersvloot op, maar geleidelijk komen er belangrijke vervangende za ken in de recreatieve sfeer voor in de plaats. In de raadsvergadering van donderdagavond, die onder leiding stond van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael, nam de raadenkele besluiten, die van betekenis zijn voor de ontwikkeling van Veere tot watersportcentrum. En voorts besloot de raad maatregelen te nemen om de volgens burgemeester Den Beer Poortugael minder prettige gevolgen van de zeearm-afsluiting het hoofd te bieden. Daarom werd een krediet van vier ton uitgetrokken voor de bouw van een zuiveringsinstallatie „Die ons is opgedrongen", aldus de burgemeester, „want zonder Deltaplan was dit niet nodig ge weest". veerse Toren bleek voor de raadsle den heel wat voetangels en klemmen te bevatten. Zeker voor de heer Mol, die van mening was dat de raad geen besluit kon nemen, zolang het con tract niet was voorgelegd aan de eigenaar. „Want van dat contract", aldus de' heer Mol, „klopt niet zo veel. Ik zou er nooit me? akkoord gaan, als ik eigenaar was". De heer Mol had onder meer ontdekt, dat de exploitatie van 't bedrijf ononderbro ken moet doorgaan. „Maar dan kan het personeel nimmer vakantie krij gen", merkte hij op. „Wij hebben geen bedrijf, zoals in het contract staat. „Wij verhuren een bedrijfs pand" vervolgde de heer Mol, die voorts nog aanmerkingen had op 7 andere van de 24 voorwaarden in het contract. Stemmen staakten over pacht Campveerse Toren Wat de watersportbesluiten betreft: ten eerste werd het college van b. en w. machtiging verleend de datum te bepalen waarop de koop van de voor malige vliegloods aan het Kanaal door Walcheren en het verkrijgen van erfpacht zullen ingaan, alsmede de datum waarop dit gebouw aan het ingenieurs- en adviesbureau Tans Scheepsbouw N.V. i.o. te Haarlem zal worden overgedragen. Zoals bekend zal deze N.V. in de vliegloods de jachtwerf Veere stichten. Daar de N.V. met klem gevraagd heeft om de vliegkamp-accommodatie ont ruimd te kunnen overnemen om het van elders aan te trekken perso neel (waarschijnlijk 4 gezinnen) on der te kunnen brengen in de huizen naast het gebouw, wilde de heer J. A. A. Mol (vrije lijst) weten waar de huidige bewoners heen moeten. Dat is voor b. en w. ook nog een probleem, verklaarde wethouder D. Kas se (a.r.). Er zal echter naar ge streefd worden om de huizen bij de vliegloods zo snel mogelijk leeg te krijgen, merkte hij op. Ombouw stadshaven Voorts ging de raad akkoord met een begrotingswijziging in verband met de koster, die de ombouw van, de stadshaven tot jachthaven met zich brengen. Deze gehele ombouw wordt geraamd op f 208.000, waarbij ver keer en waterstaat een subsidie ver leent van f 50.000, terwijl economi sche zaken 90% van het restant bij draagt. zodat uiteindelijk f 15.800 ten laste van de gemeente blijft Dit be drag zal in 40 jaar worden afge schreven. Op advies van het college besloot de raad voorlopig nog geen beslissing te nemen door wie de jachthaven moet worden geëxploiteerd. Afgezien van de yraag door wie dit zal gebeu- reij, menen b. en w. dat een sluiten de exploitatiebegroting kan worden verkregen, waarbij wordt uitgegaan van een bedrag aan jaarlijkse inkom- ste uit liggelden van 6000. Op een vraag van de lieer Mol deel de de burgemeester mee, dat de aanbesteding van de jachthaven op een oor na gevild Is. Er is nog een kleine moeilijkheid over een erf pachtkwestie op te lossen, wanneer dit gebeurd is, kan de haven aanbe steed worden. In de vier ton, die de zuiveringsin stallatie zal kosten, neemt het rijk voorlopig 60% voor zijn rekening. Dit houdt dus in, dat 160.000 voor rekening van Veere blijft. „Dat is veel te veel voor Veere", aldus de burgemeester, die er aan toevoegde het rijk gevraagd te hebben de volle dige financiële consequenties voor 'zijn rekening te willen nemen. De heer Mol ging met het voorstel akkoord, maar hij vond de 50.000, die was uitgetrokken voor de post „honorarium, detaillering, dagelijks toezicht en directiekosten" wel wat hoog. Campveerse Toren Het voorstel om de Campveerse To ren te verpachten aan de N.V. In op richting tot exploitatie van de Camp- „Veel te hoog", aldus reageer de burgemeester I. F. den Beer Poortugael toen gisteren in de raadsvergadering het voorstel ter sprake kwam om op voorstel van G.S. 1200 uit te trekken voor onkosten, die de burgemesete: met zijn auto in de stad maakt. „Ik heb dat bedrag helemaal niet nodig", aldus de Veerse burgemeester, die het bovendien een verkapte salarisverhoging vond. „Ik heb nog liever een vergoeding voor m'n schoenen, want binnen de gemeente loop ik liever voor gemeentezaken naar de stede lingen toe", voegde hij er aan toe. „We moeten toch wel, meen lk, met de algemene richtlijnen meegaan", dacht de heer J. A. A. Mol (vrije lijst). „Het is niet gepast in deze tijd met zoiets te komen", vond wet houder D. Kasse (a.r-). Ten slotte vond de raad het goed, dat de burgemeester zoals voorheen, 20 cent per km in rekening brengt voor zowel binnen- als buitengemeente- lijke ritten. Aan het begin van de verga dering liet burgemeester Den Beer Poortugael het cadeau zien, dat de gemeente heeft gekregen van de heer P. H Damsté. de gemeentesecreta ris van Veere's adoptiege-1 meente in 1953: Den Bilt. Hel is een fraai aquarel van de in 1927 overleden schilder J. P. C. Grolman, voorstellende de se cretaris van Veere. De heet Damsté had het ontdekt op een veiling in Utrecht en hij meende, dat dit werk in Veere thuishoorde. De heer Mol kon zich met deze gang van zaken niet verenigen, evenmin als de heer J. Pouwer (a.r.), die aanmerkingen had op de vaststelling van de jaarlijkse pachtvergoeding. De burgemeester wees er op, dat die hoger dan voorheen moest zijn, om dat aan het onderhoud van de to ren niet die zorg kon worden be steed, die er voor nodig is. „We ko men voor grote onkosten als we het bedrijfspand straks modern willeb inrichten", aldus de burgemeester. Tenslotte kwam een voorstel van de heer Mol (nogmaals voorlegging van het contract aan de raad, nadat er met de eigenaar van gedachten over gewisseld is) in stemming. Hierbij Bromfietser bij aanrijding ernstig aan hoofd gewond Donderdagmorgen omstreeks acht uur is de bromfietser M. uit Vlissin- gen ernstig aan zijn hoofd gewond bij een aanrijding met een personen auto in de Badhuisstraat te Vlissin- gen. M. werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis „Bethes- da". Aanleiding tot het ongeluk waren twee meisjes, die naast elkaar door de Badhuisstraat fietsten. Op een gegeven moment geraakte de trap per van de ene fiets in het voorwiel van de andere. Hierdoor begonnen beide meisjes te slingeren. M., die de meisjes achterop reed, was door deze plotselinge beweging genood zaakt naar links uit te wijken. Hij werd hierbij geraakt door een per sonenauto, bestuurd door H. uit Vlissingen, en tegen het wegdek ge slingerd. staakten de stemmen: de heer Mol kreeg steun van de heren Pouwer en B. van Beveren (vrije lijst), doch van de heren Kasse, J. Bakker (a.r.) en P. Houterman (c.h.) niet. Wan neer wethouder S. Kodde, (c.h.), die thans wegens ziekte afwezig was, weer in de raad aanwezig is, komt het voorstel opnieuw aan de orde. Cysterne A(ltir*rtKnt1*i Vervolgens ging de raad akkoord met het voorstel om de Middelburg se architect M. J. J. van Beveren opdracht te geven een plan met kostenraming op te maken voor de restauratie van de cysterne bij de Grote Kerk. Subsidies werden toe gekend voor: het onderhoud van de windmolen (f 200 per jaar), de res tauratie van het pand Markt A 157- 158 (f 4832), en aan het verbond voor veilig verkeer (f 10). In de rondvraag deelde wethouder Kasse in antwoord op vragen van de heer Mol over een wijziging van het uitbreidingsplan mee, dat Domei nen als eigenaar van de aanslihbings- gronden alle medewerking heeft toe gezegd wanneer de gemeente voor deze gronden .plannen heeft. Moge lijkheden voor zandopsluiting waren er niet, zo had de Deltadienst de heer Kasse meegedeeld. „Dat had wel gekund", betoogde de heer Mol, „als het maar aan de aannemerscombina tie gevraagd was". Middensiandstentoonstelling te Wolphaartsdijk geopend In het dorpshnis van Wolphaartsdijk heeft loco-burgemeester J. Knuit donderdagavond de middenstandsten toonstelling „WoMiTo lil" officieel, geopend. De voorzitter van het organiserend comité van de afdeling Wolphaarts dijk van de koninklijke Nederlandse middenstandsbond, de heer A. Schuit, opende de bijeenkomst. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny was door ziekte verhinderd, zo zei wethouder Knuit. De heer Knuit verrichtte de opening door het ont sluiten van de toegangsdeur. In zijn toespraakje wees de heer Knuit op het grote belang van een midden stand, die met zijn tijd meegaat. Het gemeentebestuur was verheugd, dat deze expositie reeds voor de derde maal wordt gehouden, aldus de wet houder. Hij wenste tenslotte de deel nemers veel succes. Vervolgens werd een rondgang ge maakt langs de tien stands op de tentoonstelling, die drie dagen duurt. De muziekvereniging „Advendo" met de drumband maakten ter gelegen heid van de tentoonstelling een rondgang door het dorp. Moderne Akkertjes verlossen li sneller, veiliger en prettiger van uw PWN- want het zijn Instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder Gemeenteontvanger van Wolphaartsdijk met pensioen Na 43 jaar in dienst te zijn geweest van de gemeente Wolphaartsdijk, waarvan 37 jaar als gemeente-ont vanger, gaat de heer J. P. Flikweert per 1 oktober met pensioen. Vanavond vrijdag neemt de gemeente-ontvanger temidden van zijn familie afscheid van het gemeen tebestuur en het personeel op een bijeenkomst in café „Ossewaarde" in Wolphaartsdijk. De heer Flikweert werd geboren in Nieuwerkerk en was eerst een jaar als volontair werkzaam op de secretarie van Oos- terland. In I91S kwam de heer Flik weert naar Wolphaartsdijk, waar hij zes jaar ambtenaar ter secretarie was. In 1924 werd hij aangesteld tot gemeente-ontvanger. B. Burger in Delft benoemd tot gemeentesecretaris De gemeentesecretaris van Bussum. de heer B. Burger, is woensdagavond door de raad Delft benoemd tot op volger van de heer J. van Oei, die per 1 maart 1962 wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn functie neerlegt. De heer Burger was met de gemeentesecreta ris van Hoorn, mr. J. II. Peeman, door het college van b. en w. van Delft op een voordracht geplaatst. Bij de tweede stemming verwierf de heer Burger de vereiste meerder heid, nadat enkele fracties elk een eigen kandidaat hadden ingediend. De heer Burger is op 26 januari 1920 te Terneuzen geboren. Hij kwam in 1937 als volontair op de gemeentese cretarie van zijn woonplaats en klom aldaar op tot adjunct-commies. Per 1 september 1946 werd hij benoemd tot commies ter secretarie van de gemeente Vlissingen en op 16 sep tember van net jaar 1947 volgde zijn benoeming tot secretaris van de ge meente 's-Heer-Arendskerke. Per 1 december 1949 kwam de heer Burger in deze functie bij de gemeente Goes. Hij verwierf in Zeeland grote be kendheid, niet in het minst door tal van functies, die hij bekleedde op ■maatschappelijk en sociaal terrein.' Hij trad op 1 januari 1956 in dienst van de gemeente Bussum. Aan zijn komst was een fel raadsdebat voor afgegaan; vooral in K.V.P.-kringen verzetté men zich tegen zijn benoe ming, daar naar de mening van deze fractie het katholieke volksdeel on voldoende was vertegenwoordigd in de hoofden van dienst. De heer Bur ger heeft in het gehele land in ge meentelijke kringen grote bekendheid verworven als docent in de cursussen G.A. I. en G.A. II, de gemeentelijke administratie. Hij is directeur van het opleidingsinstituut voor G. A. II te Utrecht. In Bussum bekleedde hij tevens verschillende functies in het verenigingsleven. De heer Burger is lid van de C.H.U. Slot van pag. 1 Project De raadscommissie heeft zich met voortvarendheid aan dit voor de streek zo belangrijke project gewijd. De plannen zijn vrijwel klaar om bjj de hogere instanties te worden inge diend. De rijksgoedkeuring wordt in het vierde kwartaal verwacht, zodat men nog dit jaar met de bouw van het bejaardentehuis hoopt te kunnen beginnen. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft zich garant verklaard voor rente en aflossing van een door het stichtingsbestuur aan te gane geld lening. Dit raadsbesluit is ruim een week geleden door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd. Het bejaardentehuis, dat zal verrij zen in bouwplan west te Krabbendij ke tussen de watergang en de Kerk- hoelcstraat, is een L.vormig gebouw van twee verdiepingen. In het ge bouw zijn geprojecteerd twee twee persoonkamers en de rest éénper- soonkamers. Elke kamer krijgt een eigen toilet en een aanrecht. Alle be jaarden genieten overigens volledig pension. De maaltijden zullen ge meenschappelijk worden gebruikt in de eet- en conversatiezaal op de be gane grond. In het gebouw zijn voorts uiteraard de dienstvertrekken geprojecteerd, alsmede een zit- .en slaapkamer voor de directrice. De pensionprijs, die, zoals de burge. meester zei vrij hoog is geraamd, komt op f237 per maand voor al leenstaanden en op f 387,50 per Een perspectieftekening van het te Krabbendijke ie bouioen bejaarden tehuis, gezien vanuit het noordoosten. maand voor echtparen. De mogelijk, heid bestaat, dut de pensionprijs nog zal zakken. Dit hangt af van liet feit, hoeveel de bouw en inrichting uit eindelijk zal vergen. Inmiddels heb ben enkele bejaarden al gevraagd een kamer voor hen te reserveren. Er zijn ook aanvragen afkomstig van andere gemeenten dan Killand, Krab bendijke en Waarde. Twee F.M.-zenders in Goes Daar in Zeeuwsch-Vlaanderen de ont vangst van de nieuwe F.M.-dubbel- zender te IJsselstein af en toe onvol doende is cn omdat zij in de toe komst, als de Europese landen alle hun toegewezen frequenties in ge bruik hebben genomen, nog meer te wensen zal overlaten, is besloten tot de bouw van twee Ideine F.M.-zen ders te Goes. Dit wordt medegedeeld in de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Nederland heeft dan ongerekend de nieuwe frequenties waarover ons land de beschikking heeft gekregen ingevolge de afspraken op de van 26 mei tot 23 juli te Stockholm gehou den conferentie vier radionetten, waarvan twee A.M.-netten en twee F.M.-netten. Bromfiets tegen bestelwagen Woensdagmiddag omstreeks half twaalf botsten op het kruispunt Hoofdstraat-Korteviele te Kruinin- geri een bromfiets en een bestelauto tegen elkaar. Dit kwam doordat de bromfietser, C. S. uit Kruiningen, geen voorrang verleende aan de be stelauto, bestuurd door T. J. H. G. Z. uit Eibergen. De bestelwagen werd licht, de bromfiets zwaar beschadigd. Het circus Boltini gaf donder dag de eerste stoot voor de aankoop van een autobusje voor de kinderen van Zonne veld en Ipenoord. De perschef van het circusde heer G. Kar man, overhandigde de start subsidie" aan mejuffrouw B. C. J. Vroom, penningmeesteresse van de Zeeuwse V.VJB. (Foto P.Z.C.) PASHJA, de vier maanden oude leeuwenwelp van circus Boltini, kon gistermiddag maar bitter weinig waarde ring opbrengen voor de posi tie waarin hij die dag kwam te verkeren. Veel liever had Pashja wat gevochten met een van de oppassers dan „tentoongesteld" te worden voor de patiëntjes en het ver plegend personeel van het zeehospitium Zonneveld bij Oostkapelle. Grommend liet hij dan ook zijn ongenoegen merken. Maar de kinderen van Zonneveld vonden het prachtig. Zij zien niet elke dag zo'n leeuwtje. Overigens was Pashja niet alleen geko men; eer paar artiesten van het in Vlissingen optredende circus waren eveneens naar Zonneveld getrokken om daar de kinderen een half uurtje plezier te bezorgen. Er ge beurde nóg meer: directeur Toni Boltini zorgde er voor, dat het eerste bedrijf „over de dam" kwam, in 't streven van de organisator van de aanstaande Zeeuwse Collecte om met de hulp van het Zeeuwse bedrijfleven een autobusjc voor de Zonneveld kinderen te kunnen aanschaf fen. Een dergelijk busje om de kinde ren gedurende de weekeinden De Zonneveldpatiè'ntjes geno ten donderdagmiddag met volle teugen van het optreden van Josette Boltini, die met nog en kele andere artiesten van cir cus Toni Boltini een voorstel ling gaf. (Foto P.Z.C.) naar huis te brengen en weer op te halen is namelijk de wens van de ouders en personeel van de patiëntjes, die in de inrichtingen Zonneveld en Ipenoord verpleegd worden. En daar volgende week de Zeeuwse Collecte gehouden wordt, stellen de organisatoren de afdeling Zeeland van de Fe deratie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening en de stichting Zeeland zich voor om het Zeeuwse bedrijfsleven „warm" te maken en de aanschaffingskosten voor het busje bijeen te brengen. Namens circus Boltini overhandig de de perschef, de heer G. Kar man, de „startsubsidie" voor het busje aan mej. B C. J. Vroom, de penningmeesteresse van de Zeeuwse federatie voor V.V.H. Op de terrassen rond het gras veldje voor het zcehospitium za ten de patiëntjes van Zonneveld al lang voor half drie druk te pra ten over de komende circusvoor stelling. Omdat ze de avond tevo ren ook hadden gefeest, hadden ze hun feestkleren, feestneuzen en -snorren weer aangetrokken en opgezet en zo werd het nogmaals een plezierig feest. De jongens en meisjes genoten van de toeren van Bartschélly, die 24 borden op hele dunne staafjes liet draaien, van King Everest, die in ski's klom en op de handen op rolschaatsen langs hen heen scheerde, van Bol- tini's dochter Josette. die bollen, slaven en blokken op haar voe ten liet ronddraaien en natuurlijk van de clowns de Courtials die hun enthousiast publiek deden schateren van het lachen. Na deze voorstelling dan over handigde de heer Karman de „bus gift" aan mej. Vroom. „Wij zijn wel geen Zeeuws bedrijf, maar elk jaar verdienen wc in uw provincie toch een paar dagen ons brood", zei de heer Karman. Na het dank woord van mej. Vroom verzekerde dr. H. A. Roebers, geneesheer-di recteur van Zonneveld, buitenge woon erkentelijk te zijn voor dit optreden van het circus. Hij ver zocht de heer Karman deze dank aan de heer Boltini over te bren gen. Omdat een dokter en een pa tiëntje van Zonneveld die dag ja rig waren, speelde het circusorkest het „Lang zullen ze leven". De kinderen brachten een driewerf hoera op de jarigen uit. Tot slot mochten alle jongens en meisjes nog naar de apen Kijken, die xn de auto moesten blqven. De apen mochten namelijk niet optreden van de dokter, omdat die het te koud voor de aapjes vond. Maar ook voor het raam hadden de kinderen nog veel ple zier om de diertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18