Secretaris-generaal van de vrede in rouwend Zweden weergekeerd Soekarno krijgt geen geld van Wereldbank KLANKBORD NIEUWE UITWATERINGSSLUIS TEN OOSTEN VAN TERNEUZEN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BLOEMEN, DENNEGROEN EN BRANDENDE KAARSEN Luidende klokken begeleidden Hammarskjölds reis naar Uppsala Zweden, het land dat aclit jaar geleden één van haar grootste zonen, Dag Hammarskjöld, naar New York afvaardigde om de Verenigde Naties bij te staan in hun streven naar het beslechten van internationale geschillen, heeft zijn stoffelijk overschot dat donderdag in een D.C.-7 straalvliegtuig- met straaljagerescorte is teruggekeerd een ontvangst bereid, zoals die in de geschiedenis uitsluitend aan grote helden is te beurt gevallen. Lang voor het toestel op het vliegveld Bromnia neerstreek, stond daar een erewacht, bestaande uit Zweedse U.N.O.-soldaten in do houding en toen de D.C.-7, die tevens de lichamen van drie van hun collega's en zes V.N.- ambtenaren uit vier landen vervoerde, enige minuten voor het middaguur aan de grond was en naar een hangar taxiede, werden alle bezigheden op het Zweedse vliegveld voor een moment gestaakt. vrouwen, maar ook de arbeiders, zo in hun werkkleding van draaibank of bouwput weggelopen en de teen agers met hun leren jasjes hadden tranen in de ogen. Ziekenzusters had den invaliden waar dat mogelijk was een plaatsje bezorgd, vanwaar zij een laatste groet konden brengen aan deze zo waardige vertegenwoor diger van het Scandinavische volk. Op de route langs de buitenwegen naar Uppsala was het wat drukker. Kerkklokken luidden en brandweer lieden reden in keurig opgepoetste wagens langs de stoet als laatste eerbewijs. Bij de poorten van militaire kampe menten stonden de erewachten aan getreden en langs de dorpsstraten en in de akkers stonden de burgers met gebogen hoofd, de mannen met de pet in de hand en het merendeel van de vrouwen in rouwkleding. Het lichaam van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, de Gedurende enige momenten waren de nabestaanden van de Zweedse slacht offers van de tragische vliegramp bij de Noordrhodesische plaats Ndola alleen met hun geliefde doden, daarna verlieten zij het vliegtuig en werden de kisten door in rouwkleding gesto ken arbeiders op de liangarvloer ge plaatst. Omstreeks twee uur werden de slachtoffers op plechtige wijze van de hangar naar de lijkwagens gedra gen. Hammarskjölds kist was gedra peerd met de blauw-gouden kleuren van de Zweedse vlag en het blauw en wit van de V.N.-vlag. De kisten van de overige Zweden vertoonden eveneens de kleuren van de wereld organisatie, terwijl die van de bui tenlanders waren getooid met de na tionale kleuren van Amerika, Cana da, Haiti en Ierland. Voor de met groen getooide lijkwa gens werd halt gehouden, waarna een eenheid Zweedse U.N.O.-soldaten een défilé uitvoerde waarbij tien Zweedse en tien V.N.-vlaggen werden meege dragen. Koninklijke groet Daarna legde de Zweedse veteraan- diplomaat ambassadeur Johan Beck- friis kransen met het monogram van koning Gustav 6 op de kisten. Ham marskjölds broers Bo en Sten legden een krans op do kist van hun broer en één op die van zijn Amerikaanse lijfwacht William Ranallo. De Ame rikaanse ambassadeur Graham Par sons legde bossen rode en witte an jers op de kisten van zijn landgeno ten en blauwe missen op die van Hammarskjöld. Nadat de Zweedse doden waren ingeladen, zette de lykstoet zïcli langzaam in beweging. Hammars kjölds laatste reis voerde 70 kilo meter naar het noorden, naar Uppsala. Do kisten van de buiten landers werden neergezet in het gebouw van de luchthavenbrand weer, waar volgens Zweeds ge bruik do vloer was bedekt met dennegroen, de wanden waren be hangen met groene kleden en waar bij elke kist een brandende kaars werd neergezet. Luidende klokken De route die de lijkwagens volgden, leidde door Stockholm, en daar bleek hoezeer Zweden op hun Hammars kjöld waren gesteld. Kilometers lang stonden dichte rijen mensen langs de straten. Het was doodstil. Niet alleen EN MAAR KOPEN. Mrs. Vivian Ni- cholsen, de 25-jarige echtgenote van een mijnwerker uit Yorkshire, gaat in Londen inkopen doen, o.a. een Amerikaanse auto. een landhuis, wasmachine en koelkast. Haar man, Keith, heeft namelijk de grootste voetbalpoolprljs van dit jaar, 152.000 pond sterling, gewon nen. Nicholson verdient 24 pond sterling per week en mrs. Nicholson moest bijverdienen daar zij drie kinderen hebben. Mrs. Nicholson die in Londen door verslaggevers werd bestormd, ver telde van de armoede die zij sinds haar jeugd had gekend. „Ik placht vroeger aardappels te rooien en erwten te plukken, na schooltijd, om enkele centen thuis te brengen", vertelde zij. Mrs. Nicholson zal ook haar betrek king in een fabriek opgeven. „Ilt hoef niet meer de kost te verdienen", zei ze, „en geen vier shilling 11 pence blouses meer voor mij". Plet bloesje dat zij aanhad was er een van meer dan vüf pond. Rotterdamse recherche nam 18 kg opium in beslag Aan boord van een scbip in de Waal haven heeft de Rotterdamse recher che woensdag 18 kg opium in beslag genomen. In verband hiermee werden twee Chinese opvarenden aangehouden, een 47-jarige timmerman en een 33- jarige fitter. Ze zijn in het hoofdbu reau van politie opgesloten. De opi um is ongeveer f 20.000 waard. Met een vliegtuig is het stoffelijk overschot van Dag Hammarskjöld overgebracht naar de luchthaven Bromma bij Stockholm. Foto: op het vliegveld legt een broer van de om gekomen secretaris-generaalKnut Hammarskjöldeen krans bij de baar. man die zich als hoofddoel de vrede had gesteld, was naar het vaderland teruggekeerd. Vandaag volgt de begrafenis, die vanmiddag via de t.v. is te volgen. Rebellenleider Djambek zou gesneuveld zijn Volgens een bericht van radio Indo nesia is overste Daehlan Djambek gedood iu een gevecht nabij Pasa- man, in West-Sumatra. Djambek was een van de twee laatst overge bleven belangrijke opstandelingen leiders. De andere is overste Ventje Soemoeal in Noord-Celebes. De ove rigen hebben zich overgegeven of werden gedood. „ZWARE" KRAAK LOONT DE MOEITE NIET Inbrekers die in de vorige nacht, wat men in vaktermen n noemt „een zware kraak heb- n ben gezet", door twee brand- H kasten uit een kantoor in Am- sterdam te slepen en mee te nemen, zullen „bij nader in- l| lt£ zien" ontdekken dat dit kar- wei niet lonend is geweest. De p twee brandkasten van ongeveer M 150 kg. die zijn verdwenen uit f§ de stookapparatenfabriek M Quatfass aan de Amsterdamse s Middenweg, bevatten namelijk if niet meer dan een kleine hon- derd gulden, enkele niet te H verhandelen aandelen en wat ff bedrijfsadministratie. Boven- s f§ dien zullen de brandkasten, als s ze zijn opengebroken, waarde- i§ ff loos zijn. Om de fabriek binnen f§ ff te komen, moesten enkele ra- ff M men en deuren worden gefor- ff ff ceerd. De brandkasten moes- ff ten bovendien over een vrij ff grote afstand worden gedra- f| gen. voordat zij op een voer- tuig konden worden geplaatst, ff lllillllllllllllllllllllllll In Londen is de verkoop van het Brit se fabriekschip voor de walvisvaart voor 2,15 miljoen pond aan het Japanse con cern Nippon Suisan Kaisha bevestigd. Het is de „Southern Venturer" die 14.493' ton meet. GASEXPLOSIE Woonhuis in Dedemsvaart volledig verwoest Het woonhuis van het bejaarde echt paar Deen aan de Van Haeringen- straat te Dedemsvaart is gisteren om streeks half elf door een explosie vol ledig verwoest. De oorzaak van de explosie moet vermoedelijk gezocht worden ln de loslaten van de gum mislang van de gasleiding. Het waak vlam met je van de gasgeiser veroor zaakte de ontsteking van de gassen. Een begin van brand, ontstaan door een grote steekvlam, kon door de brandweer van Dedemsvaart worden geblust. De muren van het betrekkelijk nieu we huis werden door de kracht van de explosie naar buiten gedrukt. Ook aan de inboedel werd grote schade aangericht. De woningen in de om trek liepen glasschade op. Het echt paar Deen kwam met de schrik vrij. Nieuwe Zuidslaviscbe ambassadeur in Den Haag President Tito van Zuid-Slavië heeft de chef van zijn protocol, Zdenko Stambuk, benoemd tot ambassadeur in Nederland als opvolger van am bassadeur Branko Draskovic die on langs Den Haag heelt verlaten. De nieuwe ambassadeur is ambassa deraad in Praag en Parijs en vervol gens gezant in Ethiopië en Thailand en ambassadeur in Birma en Cam bodja geweest. GEEN VERTROUWEN IN ECONOMIE Eerst schuld aan Nederland betalen Een woordvoerder van de Wereld bank lieeft te Washington verklaard, dat liet_ de politiek van de wereld bank is te weigeren leningen aan een aangesloten land te verstrekken, zo lang dit land zijn buitenlandse schul den niet heeft geregeld. De woord voerder beantwoordde hiermee vra gen, die hiermee zijn gerezen naar aanleiding van een bijeenkomst, die de Indonesische minister voor de in dustrie en mijnbouw, Chaerul Saleh, dinsdag heeft gehad met de president van de Wereldbank, Eugene Black. Saleh had bekendgemaakt, dat Black I Ten. oosten van Terneuzen wordt momenteel de laatste I hand gelegd aan het nieuwe afwateringskanaal, dat in de toekomst 't afvalwater uit een aantal Zeeuws-Vlaamse pol ders via de Otheense kreek zal afvoeren naar de Wester- 1 schelde. In de loop van de volgende maand worden de 1 schuiven van de beide sluizen aan weerszijden van het i nieuwe kanaal geopend om het water te kunnen lozen, i Daarna zal de oostelijke rijkswaterleiding als zodanig bui- ten werking worden gesteld en worden gedempt. De 42 meter lange uitwateringssluis aan de Scheldezijde 1 is thans geheel gereed. Aansluitend op deze werken heeft 1 men de zeedijk vanaf de Terneuzense watertoren tot aan het zogenaamde „Schelpenhoekje" op Deltahoogte ge- i bracht. (Luchtfoto Central Aviation). had geweigerd leningen aan Indone sië toe te staan, zolang Indonesië niet zijn schulden aan Nederland zou heb ben afgelost. Saleh had tegenover de pers ver klaard, dat hij er bij president Soe karno op zou aandringen het lidmaat schap van de Wereldbank op te zeg gen. De woordvoerder van de Wereldbank zette nogmaals de politiek der bank uiteen en noemde nog een voorwaar de voor de verstrekking van lenin gen. De Wereldbank moet n.l. ook vertrouwen hebben in de economie van het land, dat een lening wil slui ten. In antwoord op de vraag, of de Wereldbank vertrouwen heeft in de economie van Indonesië, zei de woord voerder, dat hij de politiek van de Wereldbank uiteen zette zonder in hét bijzonder op een bepaald land te doelen. Een' woordvoerder van de Indonesi sche ambassade te Washington deel de mede, dat de atmosfeer op de bij eenkomst van minister Saleh en de president van de Wereldbank niet bijzonder vriendschappelijk was. Vol gens deze woordvoerder heeft Black het conflict tussen Indonesië en Ne derland over Nederlands Nieuw- Guinea ter sprake gebracht en ver klaard, dat de Wereldbank geen le ningen aan Indonesië kan verstrek ken, zolang Indonesië zijn schulden aan Nederland niet heeft betaald. Saleh had geantwoord, dat dit een politiek en niet een economisch con flict was. Aan journalisten deelde Saleh la ter mede, dat Indonesië zijn schul den steeds op tijd betaalt. Aan Black had hij gezegd, dat zodra Nicuw-Guïnea aan Indonesië zou zijn overgedragen, Indonesië met Nederland zou onderhandelen en schadeloosstelling zou betalen voor de genaaste bezittingen van Ne derland. Het Wereldgebeuren Echtscheiding Nauwelijks drie jaar nadat Egypt® en Syrië waren getrouwd en als Verenigde Arabische Republiek verder door het wereldleven .wilden gaan, zijn er moeilijkheden in dit hu welijk. Geen alledaags verschil van mening of een ruzietje, ook geen koppige kwaaie bui, maar een zo grote heibel dat met echtscheiding wordt gedreigd. Zover was het gis termiddag al dat mén van „scheiding van tafel en bed" ging spreken. Niet zo prettig voor echtgenoot Nasser, die Syrië trouwde met het oog op de enorme bruidsschatolieleidingen, die van de velden van Irak en Saoedi- Arabië naar de kust lopen. Zo'n echt. genote vond Nasser geen tweede en hij zorgde ervoor geen blauwtje te lopen. Al nam hij zich wel voor ge zinshoofd te blijven. Hij werd presi dent van de Verenigde Arabische Republiek. Dc politieke instelling van huisvader Nasser beviel moeder Sy rië niet altijd, want zij moest haar huishouden doen met Russische tanks en Russische kanonnen. Omdat ze ook in gemeenschap van goederen waren getrouwd, maakte vader Nasser direct al aanspraken het huwelijk was nog maar nauwelijks door de witte broodsweken op het bezit van Syrië. „Nationalisatie" noemde Nas ser deze vorm van diefstal. Daar had Syrië niet jarenlang voor gespaard. Maar het huwelijk was gesloten; de Verenigde Arabische Republiek was een feit. De vrienden van de huisheer deden soms wel wat exotisch aan. maar die vrienden brachten altijd do zen vol beloften van roebels mee. Dat vergoedt veel. Als ze tenminste hun. woord houden. y De narigheid voor Nasser is niet zo maar uit de lucht komen val len. Al tien dagen lang druppel den spaarzamelijk geruchten naar het westen over verzet tegen de nieuwerwetse Egyptische farao. Hoge Syrische ambtenaren, die vaak een leidende rol hadden gespeeld te gen het mandaatschap van hun land tegen Frankrijk, pasten ervoor nu als mandatarissen van passer te werken. Omdat men in een volkeren- huwelijk alles gezamenlijk heeft, ook de administratie, liet Nasser de re calcitrante ambtenaren naar Kairo komen om daar te werken. Waarbij ze tevens op dood spoor werden ge zet. Niemand minder dan de vice- premier van de V.A.R., Sarradj, kreeg te horen dat Egyptenaren ach ter zijn rug om in Syrië „unificatie- maatregelen" aan het uitvoeren wa' ren. Dat wil zeggen: alle politieke vrienden van Sarradj onschadelijk maken. Een dergelijk gekuip in een huwelijk moest op een debacle uit draaien. Eerst vielen er binnenskamers wat woorden, daarna luisterden de buren mee naar de ruzies en nu weet ieder een dat Syrië haar man in de steek wil laten. Als een Arabisch tover woord viel diréet de bedreiging van de Verenigde Naties al, als een soort sociaal werkster die mag bijspijke ren. Het is wel een deuk in het pres tige van Nasser, De wereld willen hervormen en in eigen huis geen orde op zaken kunnen houden. Voor lopig moet hij het woord „verenigd" maar uit de V.A.R. schrappen. NASSER verlaten echtgenoot Raadselen rond kalver-kadavers In het lantl bij de boerderij van 31. B., even buiten Tnbbergen aan de weg naar Oldenzaal, is onder toezicht van de rijkspolitie, naar de kadavers van tachtig kalveren gegraven. Dit onderzoek is ingesteld, "nadat een fabriek in Amersfoort, die het mes ten van de kalveren by de betreffen de boer financierde, er aangifte van had gedaan, dat de dieren wellicht zouden zyn verduisterd. De boerin had verklaard, dat de kal veren door een tot. dusver onopge helderde oorzaak alle zijn gestorven. Ze heeft de kadavers toen op het land bij dc boerderij begraven, terwijl ze wettelijk verplicht was, de dode kalveren in een speciale put te de poneren, die regelmatig door een destructiebedrijf wordt geledigd. De boerin zag daartoe echter, aldus haar verklaring, zelf geen kan Haar man is ziek en buren zouden hebben geweigerd haar te helpen met het vervoeren van de kadavers, naar de put, die twee kilometer van de boer derij af ligt. Men heeft tot dusver 73 kalveren kunnen opgraven. Er ontbreken er dus zeven. De politie stelt een nader onderzoek in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17