PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND STEUNT NIEUW AMERIKAANS ONTWAPENINGSVOORSTEL Zeeuwse SPORTRAAD start na 2 jaar met uitvoerig programma Russische volk wil niet verast worden NIEUW HOOFD AMERIKAANSE INLICHTINGENDIENST C.D.U. WENST ADENAUER ALS KANSELIER Vandaag.. De besten D 204e jaargang - no. 229 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren; YV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 sept. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent pel m.m. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169,adv.2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg, tel 2395; Terneuren, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2694. LORD HOME IN VERENIGDE NATIES Met de Zuiderkruiszijn ongeveer 300 personen uit Nieuw-Guinea naar Nederland vertrokken. In Hollandia gingen 250 mensen aan boord, in Manokwari 50. Foto: de „Zuider kruis" vertrekt uit Hollandia. Op de kade doen de achterblijvers hun fa milieleden en kennissen uitgeleide. De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, heeft woensdag in de Verenigde Naties verklaard, dat de wereld niet kan blijven bestaan, wanneer de Bussen een dubbelzinnige po litiek blijven voeren. Een voorbeeld hiervan noemde minister Home de hervatting van de kernproeven in de Sowjet-Unie, terwijl men in Geneve in alle ernst bezig was met pogingen om een kernstopverbod tot stand te brengen. De enige weg 0111 uit deze vicieuze cirkel te geraken was volgens lord Home, het afzien door de Russen en hun vrienden van hun exploitatie van verschil van inzicht. „Ik ben er zeker van dat het Russische volk net zo min verast wil worden als het Engelse", aldus lord Home, maar dat risico lopen zij even goed, indien we niet ophouden met bekvechten. Lord Home zei dat Engeland bereid was over een einde aan de Berlijnse crisis de onderhandelen, maar alleen wanneer ononderbroken toegang tot Berlijn zou worden gewaarborgd, en garanties zouden zijn verkregen dat het vrije leven dat de mensen in West-Bcrlijn hadden gekozen, zou blijven geëerbiedigd. De Britse, minister steunde president Kennedy's eis op zelfbeschikking voor de inwoners van Oost- en YVcsl- Duitsland en Oost- en West-Bcrlijn. Hij zei dat er geen enkele reden be stond waarom dit principe zou moe ten gelden in Afrika en niet in Euro pa. Lord Home verwierp Ruslands voor stellen inzake het Troika-stelsel aan de leiding van het secretariaat-gene raal van de Verenigde Naties. Zij behalsden volgens hem niets anders dan een poging om dc wil van een meerderheid in de V.N. to dwarsbo men. Vertrouwen Andere punten die door minister Ho me werden aangestipt: Engeland steunt het nieuwe Ame rikaanse ontwapeningsvoorstel. Home noemde dit een „radicaal plan om de middelen om oorlog te voeren uit te roeien". Hij zei dat de essentie van ontwapening vertrouwen was. „Ik hoop dat het nieuwe Amerikaan se plan de Russen ervan zal door- Maand gevangenis voor „vrije boer" (Van onze correspondent). Een van de landbouwers, die dinsdag door de rijkspolitie bij de acties van de „vrije boeren" te Vaassen werd gearresteerd, is woensdagmorgen door de rechtbank te Zutfen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Blijde gebeurtenis aan Jordaans hof verwacht Radio-Amman heeft woensdag be kendgemaakt dat de echtgenote van koning Hoessein, de 20-jarige Toni Avril Gardiner, in het voorjaar een kind verwacht. Bij haar huwelijk in mei kreeg zij de naam Moena al Hoessein. Na een oproep van het. Franse ge heime leger" (OAS), door middel van pamfletten en clandestiene radio- uitzendingen, is in het. centrum van Algiers een demonstratie gehouden. Foto: wagens met Franse veilig heidstroepen worden samengebracht bij de universiteit. dringen dat er geen element van spionage in zit en dat het alleen is gericht op het schenken van ver trouwen, zodat aan de ontwapening kan worden begonnen", aldus lord Home. De Verenigde Naties moeten een ..vrede behoudende organisatie" in het leven roepen, c'.ïc ouder duidelijk omlijnde omstandigheden gebruik van geweid zou kunnen Indammen. De communistische landen zouden hun aandeel moeten bijdragen aan de kosten van gezamenlijk optreden, goedgekeurd door tweederde van de Verenigde Naties. Debattesrclv.b j De keus waarvoor de V.N. zich I thans zagen gesteld, noemde lord Home „bijzonder duidelijk". Hij vroeg zich af of zij een debattéerclu'o moest blijven of uitgroeien tot het de vrede waarborgend instituut dat. het hahd- vest voorziet. Dc neutralen, begrijpelijkerwijs niet gebrand op betrekking in de koude oorlog, moeten zich niet te buiten gaan aan de fout op de communisten de ene en op de westerse democra tieën de andere maatstaf aan te leg gen. Minister Home sprak de hoop uit dat de huidige zitting van de algemene vergadering „besluitvaardig gebruik van haar bevoegdheden" zou maken, bij het staan op vier kardinale pun ten: I. Onderhandeling moet ten grond slag liggen aan alle agendapun ten; Verdragen en overeenkomsten „vrijelijk ondertekend", moeten strikt in acht genomen worden; 3. „Waar wijziging is geboden,- moet met goedvinden worden gewy- aigd"; v i. Bewijs moet worden geleverd van de oripax-tydigheid en objectiviteit van de algemene vergadering van de VN. ALLEN DULLES VERVANGEN Republikein Mccone neemt leiding over President Kennedy heeft John Mc cone, onder Eisenhower voorzitter van de commissie voor atoomener gie, als opvolger van Allen Dulles be noemd tot hoofd van de inlichtingen dienst (C.I.A.). De president maakte de benoeming bekend in aanwezigheid van Dulles en Mccone Mccone treedt in novem ber in functie. Hij zal nog ongeveer twee weiten samenwerken met Dulles. Kennedy verklaarde dat toen hij Dulles „de moedigste ambtenaar die ik ken" vorig jaar november herbe noemde als hoofd van de inlichtingen dienst, zij overeenkwamen, dat liij slechts een jaar in functie zou blijven. Zoals bekend, is na de mislukking van de invasie op Cuba felle kritiek geoefend op de activiteit van de C.I. A. Allen Dulles is gedurende acht jaar hoofd van de inlichtingendienst geweest, hij is nu 67 jaar. Samen met Dulles was Mccone woensdagmorgen op uitnodiging van president Kennedy naar Newport ge gaan, waar de president logeert ten huize van zijn schoonouders. Per he likopter reisden zij van de marineba sis naar de Hammarsmith farm, waar zij gedurende een uur met Kennedy spraken alvorens deze de benoeming van Mccone en het ontslag van Dul les bekendmaakte. Mccone is van 1958 tot januari 1961 voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie geweest. Hij gaf deze functie vrijwillig op toen de democraat Kennedy aan het bewind kwam. Tijdens zijn dienstja ren onder Eisenhower, ontpopte Mc cone zich als een van de voornaamste pleiters voor hervatting van de. proe ven met kernwapens. Vier uren spraken Rusk en Gromyko RESULTAAT ONBEKEND De Amerikaanse en Russische minis ters van buitenlandse zaken hebben gisteren te New York bijna vier uur vergaderd als tweede bijeenkomst in het kader van de besprekingenserie waarin oost en west trachten een ba sis te vinden voor doelmatige onder handelingen over de kwestie Berlijn. Rusk en Gromyko verklaarden dat zij ',,een. zeer goed. gesprek" hadden gevoerd en dat hun volgende bespre king was vastgesteld voor zaterdag- COALITIE IN GEVAAR? De parlementaire fractie van de C.D.U. Iieeft woensdag besloten dat Adenauer kanselier moet lijven én dat xijn buitenlandss beleid en. dat voor de defensie niet mogen worden gewijzigd, j midda§'- Het was niet bekend of Rusk er in Alleen op die voorwaarden zon j was geslaagd Gromyko ook maar Ja C! T> TT APii prvHitip ktiniiPT enigszins af te brengén van het star- de L.D.U. een coalitie Munten i Russische pIan speoeai? een vredes- aangaan met de liberalen. verdrag met Oost-Duitsfand te siui- i ten om zodoende de westelijke geal- De houding van zijn fractie kwam i lieerden in hun enclave in communis- neer op een nieuw vertrouwensvotum i tisch gebied te isoleren, voor de 85-jarige kanselier, die aan „prettige verrassing" was bereid. ii^0vve"veLzien" Op de vergadering vertelde Adenauer dat hij de F.D.P. zo spoedig mogelijk tot een gesprek zou uitnodigen. Mi nister van economische zaken Lud- wig Erhard, door velen getipt als de opvolger van Adenauer, legde een korte verklaring af waarin hij zei dat hij de basis van het besluit van, het partijbestuur aanvaardde. Dit lijkt een aanwijzing dat Erhard zich niet in het openbaar zal verzetten tegen bestendiging van het kanselierschap van Adenauer. Het is bekend dat de „vrije democraten" graag zouden zien dat Erhard kanselier wordt. wordt de bekende Neder landse toneelspeelster Lily G. M. H. van der Lugt Melsert- Bouwmeester te Den Haag 60 jaar. SINDS MEI VORIG JAAR GEEN ACTIVITEITEN Belangrijkste puntenjeugdkader autonome raad en accommodatie DE ZEEUWSE SPORTRAAD zal binnenkort dan (och voor liet front van ile Zeeuwse sportorganisaties verschijnen. Het heelt wel even geduurd voor het officieel zover kon komen, dat zijn de voorlopige sportraadbestuurders volkomen-met de sportlie den eens, maar binnenkort wil men nu beginnen met duidelijk te maken wat de sportraad kan gaan betekenen. Die start zal dan zijn een sportcontactdag op zaterdag 18 november a.s. te Goes voor het leggen van contacten sport-overheid en tevens sport raad-sportorganisaties. De verdere programmapunten, die men na dit eerste begin van de grond wil krijgen zijn: jeugdkader- vormïug, samenstelling van een zelfstandige sportraad dus niet meer als sectie van de stichting Zeeland en opstelling van een urgentieschema voor de sportaccommodatie, waarbij men er rekening mee moet houden, dat de twee laatste punten vanzelf sprekend niet op korte termijn gerealiseerd kunnen worden. Na de oprichting in november 1959 hebben de Zeeuwse sportlieden her haaldelijk de vraag gesteld wat dit voor hen opgerichte overkoepelende orgaan overigens nog altijd een unicum in de sportwereld, want de Zeeuwse Sportraad is (te enige orga nisatie op dit gebied in de elf px'ovin- cies nu .eigenlijk doet. Het ant woord op deze vraag is simpel, want er is eigenlijk heel weinig gebeurd. Twee leden van het voorlopige, dage lijks bestuur, gedeputeerde ,M J. van Poelje als voorzitter, en drs. KI. Laansma, de directeur van de stich ting Zeeland, als secretaris hebben ons verteld waarom er in de periode, waarin dus l.eel moeizaam gewerkt is om de sportraad aan het „rollen" te krijgen, zo weinig van de organi satie gehoord is. Geen activiteiten Na de oprichting van de raad, waar voor men in 1959 de stekken had ge stoken en die in november van dat jaar een feit werd, is in maart en mei van 1960 vergaderd over de vraag in welke richting uien het werk van de sportraad moest zoeken, want een programma was er niet. Na mei I960 zijn er echter geen acti viteiten meer geweest en dat vond zijn oorzaak in het vertrek van mr. J. P. Horn8tra de voorganger van drs. Laansma als secretaris van het bestuur, waardoor er een fikse domper .op de activiteiten werd gezet. Bij de sportorganisaties en het pu bliek ging het bestaan van de sport raad al wat vervagen en toen in maart van dit jaar het bestuur compleet met drs. Laansma als se cretaris weer actief werd moest het die barrière doorbreken met het zoeken naar een antwoord 'op de vraag hoe de sportraad naar buiten te laten optreden. Het eerste begin daarvan meent men nu gevonden te hebben in de organi satie van een contactdag. Aanvanke- (Zie slot pag. 2 kol. 5 ftantlijh De voorbereidingen voor de sta ten- en gemeenteraadsverkie zingen, welke volgend jaar zul len worden gehouden, komen langza merhand op gang: de eerste ver schijnselen aan de politieke hemel zijn reeds merkbaar, namelijk het opstellen van voorlopige kandidaten lijsten. In meer dan één opzicht zul len in Zeeland deze vei-kiezingen de aandacht trekken. Zo zal het inte ressant zijn na te gaan in hoeverre een zaak als de kwestie-Goes in deze gemeente van invloed zal zijn met name op de keuze van de kandida ten. De periodiciteit van de verkie zingen heeft immers onder meer ten doel het kiezersvolk in de gelegen heid te stellen uit te spreken of zit tende leden van een vertegenwoordi gend lichaam opnieuw tot bestuur moeten worden geroepen. In eerste instantie dient deze vraag overwogen te wor den door de lokale politieke groepe ringen: zij immers stellen de kandidatenlijsten vast. De ze vaststelling vormt in het algemeen reeds een verantwoordelijke taak, want het gaat hier om een soort vóór-verkiezing, maar vooral in een gemeente waar het bestuur in op spraak is geweest behoort deze vooi-- selectie (zo mogelijk) met nog gro ter zorgvuldigheid te worden uitge voerd. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat men in Goes dc mening kon horen, dat het beter ware ge weest wanneer tijdens de gezagscrisis de zittende raadsleden hun zetel ter beschikking zouden hebben gesteld. Dat is niet gebeurd, naar wij aanne men op goede gronden. Maar nu nieuwe raadsverkiezingen in zicht komen is het de plicht van de plaat selijke poLitieke partijen zich deze gezagscrisis te herinneren. Men bc- grijpe ons goed: wij willen niet bij voorbaat betogen, dat de raadsleden die ten tijde*van de gezagscrisis zit ting hadden, nu dienen te verdwijnen maar wel dat de politieke pax-tijen in Goes deze zaak niet kunnen negeren. Zij zullen naar eer en geweten beho- ren na te gaan of een hernieuwd vertrouwen gerechtvaardigd is. De definitieve kandidatenlijsten zullen wel uitwijzen hoe dit gewetensonder zoek is uitgevallen. Ook de statenverkiezingen ver- dieneu meer dan gewone aan dacht. Zo is bekend, dat een aantal Stateixleden niet in de gewes telijke vergaderzaal zal terugkeren, oixder wie vermoedelijk vier gedepu teerden, te weten ii\ G. P. M. Diköt- ter, C. Philipse, A. Schout en xxxr. A J. van der Weel. Vier vacatures in het dagelijks bestuur van de provin cie is op een totaal van zes G.S.-le- len wel een bijzonder groot aantal, zeker in Zeeland waar de continuï teit in het college sinds 1946 opval lend groot was. De vraag aan wie de vier profetenmantels nu moeten wor den overgedragen is thans reeds de oorzaak van allerlei geruchten, waar bij tevens al speculaties de ronde doen over de verkiezingsuitslag. Met name is daarbij in het geding dc vraag hoe de K.V.P. en de V.V.D. uit de bus zullen komen, omdat de eefste partij twee zetels in het colle ge van G.S. bezet en de laatste geen. In ieder geval staan de politieke groeperingen in de staten van Zee land voor de niet geringe opgave een grotendeels nieuwe „regeringsploeg" te formeren. Een ploeg, die het door het huidige college begonnen ontwik kelingsbeleid moet voortzetten en verder dient uit te bouwen. Dat is geen geringe zaak en eist sterke fi guren it brengt ons op een tweede punt, waardoor de komende sta tenverkiezingen zo belangrijk zijn. Het beleid van het provinciaal be stuur is niet alleen een zaak van G.S. maar van Provinciale Staten als ge heel. De situatie van vandaag en morgen vraagt derhalve niet uitslui tend, bekwame figuren in het college van Gedeputeerde Staten, maar bij alle fracties. En nu mag worden verwacht, dat op de kandidatenlijsten een aantal vextrouwde namen niet meer zal voox-komen, is het de plicht van de politieke partijen er voor te zorgen dat hun gelederen met be kwame mensen worden aangevuld. Daarbij komt bovendien, dat in de komende zittingsperiode naar ver wachting een nieuwe provincie-wet in werking zal treden, waardoor in menig opzicht nieuwe situaties en verhoudingen zullen ontstaan. Dit al les overwegende mag men stellen, dat het belang van de verkiezingen voor 1962 in Zeeland sterker wordt geaccentueerd dan anders. De besten zijn nodig- De Gaulle kondigt Moslimleger aan De Franse president Charles de Gaul le heeft tijdens een gesprek met de leiders van de socialistische opposi tiepartij verklaard dat er in Alge rije een bijzondere „plaatselijke mos- lïmstrïjdmacht" zal worden gevormd, welks 50.000 soldaten hij een even tuele volksstemming orde en rust kunnen handhaven. Een en ander werd woensdag ont huld door een woordvoerder van de socialistische partij, die De Gaulle's woorden als volgt weergaf: „wij zul len naast een centrale strijdmacht in Algerije een plaatselijk leger met een sterkte van ongeveer 50.000 man vormen, welk laatste het instrument van de zelfbeschikking zal zijn. Lk weet nog niet hoe lang dit alles nog zal duren".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1