Oude cysterne van Veere, regenbak van Grote Kerk ZEEUWSE C.B.T.B. OVER GROND- EN PACHTZAKEN OUD-ZEEMAN BEGON HANDEL IN TELEVISIETOESTELLEN Waar zijn onze schepen? WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 PROV1N01ALE ZEEUWSE COURANT 6 Plan voor grondige restauratie DE CYSTERNE van Veere, het achthoekige bouwsel naast de Grote Kerk, is aan grondige restauratie toe. En het ziet er thans naar uit, dat de bovenbouw van Veere's unieke waterput, de „Stads Fontein", inderdaad binnen kort zal worden hersteld. De beslissing hierover is aan de gemeenteraad van Veere, die a.s. donderdag bijeenkomt. B. en w. hebben de raad voor- ?;esteld de Middelburgse archi- ect M. J. J. van Beveren een restauratieplan en -begroting te laten opstellen. Voor de uit 1551 daterende cysterne is de kans op een algeheel herstel nog nooit 7.0 groot geweest: niet alleen de „Stichting Vee re", die het herstel van monu menten en verhoging van het stedeschoon voorstaat heeft een bijdrage toegezegd, er is ook een rijkssubsidie te ver wachten. De restauratiekosten zullen vrij hoog zijn men schat 25.000 en dit weerhield het Veerse college van b. en w. er in het verleden van met een dergelijk voorstel bij de raad te komen. Want de cysterne is nog slechts monument: sedert 1938 wordt zij als waterput niet meer gebruikt. Tot dat jaar eerst toen werd Veere aangesloten op het water leidingnet dronk heel Veere uit de put, anders gezegd: van het dak van de Grote Kerk. Zo moet Adriaen Roman de put in 1551 hebben gecon strueerd: door middel van een ondergrondse leiding wordt zij „gevoed" met het regenwater Een oude tekening van Veere's onder het maaiveld bevindt en het gemetselde reservoir, dat zich cysterne, met daarop aangegeven blijkens deze tekening nog over twee „reserve-bassins" beschikt. van de daken der Grote Kerk. Onder het uit bergsteen opgetrok ken gebouwtje met de merkwaar dige Toskaanse kolommen is het reservoir gemetseld, dat zo wordt verteld tweeduizend hec toliter water kan bevatten, be reikbaar door de ronde hardstenen „keel" in het midden van de cys terne. Weshalve de cysterne in een oude, „Voorjoopigè lijst der- Nederlandsche Monumenten van geschiedenis en kunst" is om schreven als „een achtkantige overdekking en afsluiting van den ronden steenen put, waarschijn lijk ontworpen door Adriaen Ro man en in 1765 hersteld door Jan Tijsink". Gelukkig maar, dat de bemoeiin gen van Jan Tijsink de eeuwen De cysterne te Veere, „regenbak" van de Grote Kerk en tot 19S8 Veere's algemene -waterput. (Foto P.Z.C.) niet hebben getrotseerd, anders moest men voor de Grote Kerk naar een nieuwe regenbak om zien. Het reservoir is lek. Naar - een voorzichtige conclusie althans. Waar zou anders al het water blijven, nu sinds 1938 de put on gebruikt staat De toegang tot het reservoir, de keel, is zelfs afgesloten met een deksel. Dat is enkele jaren '.den aangebracht, toen het stevig deksel. Dat is enkele jaren geleden aangebracht, toen het traliewerk tussen kolommen eertijds aangebracht om „onver laten" de kans te ontnemen het water te verontreinigen werd verwijderd. Wie water wil, moet niet naar de cysterne gaan. Er is niet alleen de barrière van het deksel: het water moet weinig fris zijn en is bovendien zo bleek althans in 1938 sterk loodhoudend. De Schotten hebben nimmer ge protesteerd tegen de afsluiting van „hun" waterreservoir. Toen de cysterne in 1551 werd gebouwd, gebeurde dat op last van Maximi- liaan van Bourgondië, die in die geest een belofte had gedaan aan de Schotten, die hun wolhandel op Veere hadden. Nu is de put dus al leen maarmonument. Mr. P. H. Damsté schreef erover in zijn boekje „Veere" „Behalve als instituut is de cys terne merkwaardig vanwege het van bergsteen opgetrokken ge bouwtje, dat de ronde waterput overdekt en omhult. Het is acht kantig van vorm, en bijzonder aar dig van architectuur. Symmetrie heeft de bouwer kennelijk met opzet vermeden, waardoor het ge heel iets guitigs heeft gekregen". Dat a-symmetrische moet men zoeken in de drie gesloten zijden van het gebouwtje. Vijf zijden ble ven dus open en daar rust het ribgewelf op de Toskaanse ko lommen, die door geprofileerde Tudorbogen verbonden zijn. Een opmerkelijk bouwsel, met volgens mr. Damsté „Iets guitigs". Maar ook een monument, over welks herstel dè burgerij van Veere ver tegenwoordigd in de raad donderdag een eerste beslissing neemt. IN HOOFDBESTUURSVERGADERING Organisatie zal leden bijstand verlenen In de dezer dagen gehouden hoofdbe stuursvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. is van gedachten gewisseld over de kwestie van de grond- en pachtzaken. Itoeds in het begin van dit jaar is intern overleg gepleegd over do vraag of de Zeeuwse C.B.T. B. de leden, die te maken krijgen met een onteigeningsprocedure, terzyde moet staan. Dit overleg heeft tot ge volg gehad, dat het bestuur een stu diecommissie heeft ingesteld, die zo spoedig mogelyk advies zal uitbren gen aan het bestuur. I11 de toekomst zullen de leden van de Zeeuwse C.B. T.B. zich dus tót liun organisatie kunnen wenden, met het verzoek om bijstand in geval van onteigening. Verschillende onderwijszaken pas seerden de bestuurstafel, o.m. de bouw van de nieuwe Chr. Landbouw- huishoudschool te Middelburg, waar van de voorbereidingen zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Het bestuur heeft een pro-mamma voor het winterwerk samengesteld, waarbij de volgende data zijn ge pland: zaterdag 11 november: bestu- renvergadering; woensdag 13 decem ber: winterledenvergadering; vrijdag 19 januari: leerkrachtendag: woens dag 7 februari: eendaagse conferen tie. Ook zullen weer ontwikkelingscursus sen worden georganiseerd. Het pro gramma' hiervoor is nog niet bekend. Als lid van de beheercommissie van het Hulpfonds Agrarische Noodge vallen is door de Zeeuwse C.B.T.B. benoemd de heer G. J. de Jager te Anna Jacobapolder. Een commissie van de Landbouw- voorlichtingsraad heeft een advies uitgebracht over de voorlichting om trent de bedryfsfinanciering in land en tuinbouw. Hierover werd uitvoe rig gesproken. De nadruk viel voor namelijk op het grote belang voor een bedrijf van de bedrijfseconomi sche boekhouding, terwijl het over winnen van de bij velen nog aanwe zige schroom voor het opnemen van krediet een belangrijke taak is- voor do voorlichting op dit terrein. Het aanstellen van specialisten door de Centrale Banken voor het advise ren van de plaatselijke banken over het al of niet verlenen van krediet, werd waardevol geacht, als daar door echter niet de autonomie van de plaatselijke banken in het gedrane komt Sprekend over het Mantelcontract l9G2/'68, kwam ook de gemeente- classificatie aan de orde. Het bestuur .was van mening dat deze instelling door de tijd is achterhaald, en daar om geleidelyk moet verdwijnen. Mede door de gemeente-classificatie Chr. overheidspersoneel in Goes bijeen De Ned'erlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel voor de provin cie Zeeland hield dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes een geslaagde kadervergadering. In een helder be toog zette de heer J. ter Heuvelhof, de bondsvoorzitter, de komende sala risverhoging voor het overheidsper soneel uiteen. De besprekingen over deze loonsver hoging zyn in volle gang. Er zal ech ter nog hard gewerkt moeten worden om voor 1 januari 1962 met een af gerond geheel te komen. De verga dering toonde zich weinig te spreken over het feit, dat nog steeds een ach terstand bestaat in salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren. Eveneens gaf veel stof tot spreken de in het uitzicht gestelde bevorde ringen bij de groep belastingambtena ren. De heer Ter Heuvelhof sprak tot slot een woord van bezinning naar aanleiding van het doel en .de grond slag van de bond, zulks in verband met de viering van het derde lus trum. De N.C.V.B. wil als christelijke bond zyn taak zien als een bijbelse opdracht, aldus spreker. De ver gadering, die goed bezocht was, stond onder leit'lng van de heer M. Mei boom. is het bjjzondcr mocilyk om de Voor de dorpen benodigde mensen, zoals onderwijzers, politie-agenten e.d. aan te trekken. (Advertentie) Een melange van 17 verschillende Proef maar eens van Melange Brillant lekkernijen 38 ctper 100 gr. Op écht lekkers staat Lonka Nieuwe dienstregeling A.M.Z. voor de winter KamperlandGoes nu binnen het half uur De nieuwe winterdienstregeling van de Auto Maatschappij Zeeland te Goes toont veel overeenstemming met de dienstregeling van de vorige winter. Dit als gevolg van het feit, dat de treinenloop gelijk wordt aan die van de winter 1960—1961. Ten aanzien van de zomerdienstrege ling 1961 vallen de volgende verschil len op: de reizigers van en naar de boot- dienst HoedekenskerkeTerneuzen zullen sneller reizen, omdat de over gangen op de treinen te Goes korter worden; hetzelfde geldt voor de Zeeuws- Vlaamse reizigers, die via Perkpolder Kruiningen reizen en te Kruinin- gen/Yerseke snellere aansluitingen krtfgen. Op de lijnen GoesEllcwoutsdijk DriewegenGoes en BorsseleGoes veranderen de tijden radicaal, terwyl, evenals vorige winter, op de spits uren een halfuur-diens zal worden gereden. De mnrktdienst Noord-Beveland Middelburg zal worden opgehe ven zodra de weg langs de dam KamperlandVrouwenoplder zal worden opengesteld. De laatste dienst uit Goes in de rich ting Hansweert-West en Kruiningen dorp wordt op veler verzoek vervroegd. De vertrektijden van de lijn Kruinin gen VeerhavenGoes worden gedeel telijk gewijzigd, zodat snellere aan sluitingen op de provinciale boot- dienst worden verkregen. De tijden van de dienst Noord-Beve landGoes zijn eveneens gewijzigd, terwijl reeds rekening werd gehou den met de aansluitingen naar en van Middelburg, die zullen ontstaan na de openstelling -van de dam Kam perlandV rouwenpolder. De sneldiensten KamperlandWis- senkerkeGeersdykKortgene— Goes zullen een kortere rijtijd krijgen door de openstelling van de nieuwe weg tussen Goes en de Zandkreek- dam op 4 oktober 1961. De rijtijd KamperlandGoes zal worden terug gebracht tot 29 minuten, terwyl de zelfde reis nauwelijks een jaar gele den nog 1 uur en 10 minuten duurde! Conferentie Zeeuwse N.C.V.B.-besiuursters Het gewest Zeeland van de N.C.V.B. hield dinsdag in „de Prins van Oran je" te Goes een druk bezochte secre taresse- en penningmeesteresseconfe- rentie. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de presidente, mevrouw N. Homburg-Hoekveld uit Vlissingen, die na het zingen van psalm 105- 1, 2 en 3 voorging in gebed. Vervol gens las zij Mattheus 9, vers 35-3S. Naar aanleiding van Mattheus 9:38 hield zij een korte meditatie, waarbij zij de aanwezige dames bij het werk van de N.C.V.B. bepaalde. In haar welkomstwoord kon mevr. Homburg o.a. welkom heten mej. Schólten van het bovdsbureau. Ver volgens besprak de presidente de richtlynen voor de penningmeester- esses. Na een gezamelijke maaltijd werden in het begin van de. middag enkele filmpjes vertoond over de in juni in Middelburg gehouden gewes telijke landdag. Na het zingen van het bondslied behandelde mevrouw L. C. van Noppen-Littooy, de geweste lijke secretaresse, de taak van de secretaresses. Mevrouw J. Jongstra- Koerselman sprak een slotwoord. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Zonder dat hij er een enkel papier voor had Voor de economische politie rechter te Middelburg, mr. P. van Empel, moesten zich dins dag weer enkele Zeeuwen ver antwoorden, die in strijd met de vestigingswet hun beroep uit geoefend hadden. Een van hen was de koopman H. W. uit Kwa- dendamme, die zonder een enkel papier was begonnen met de verkoop van televisietoestellen. „Wat bent U van uw vak?", wilde de politierechter weten. „Zeeman", antwoordde W. Het bleek evenwel, dat hij een tijd geleden vaste grond onder de voeten gezocht had en als eerste mogelijkheid om op de wal voor zijn gezin te zorgen, zag W. de handel. Hij kwam in contact met een ze kere B., die hem vertelde dat er wel brood zat in het verhandelen van televisietoestellen. Hy kreeg een aantal Duitse toestellen, die geschikt waren voor twaalf kana len, in handen. „Supertoestellen" waren het, maar een kanaal voor België-VIaams ontbrak er op. Om dat te verhelpen werd de hulp van een monteur ingeroepen, die er voor zorgde, dat ook België- VIaams te zien was. Voor een deel waren de t.v.-toestellen vla België naar Nederland gekomen, waar ze nu met een flinke winst ver kocht werden. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, wees er op, dat de officiële handel op z'n „achterste benen" ge staan heeft. „De handel vond, dat U aan het beunhazen was", aldus de officier. „Dat valt nog wel mee", merkte verdachte op. Hij verklaarde verder momenteel hard aan de studie t.e zyn gegaan, omdat hy wil trach ten volgend jaar zomer in één klap de beuödigde diploma's te behalen. W. voegde er aan toe, dat hij zich had laten misleiden door een ken nis, die vertelde dat t.v.-toestellen vrij handelbaar waren. Beunhazerij De officier was tot de overtuiging gekomen, dat W. de kleinhandel in t.v.-toestellen uitgeoefend heeft, waarbij B. volgens mr. Andreae als de grossier er van aangemerkt zou kunnen worden. Uit de stukken had de officier opgemaakt, dat men hier met ver doorgevoerde beunhazerij te maken had. „W. kan nu wel zeggen, dat hij studeert, maar dat is pas ge durende vijf wekenv terwijl het pro ces-verbaal vijf maanden geleden is opgemaakt", aldus mr. Andreae, die er voorts op wees, dat B. een koop man in auto's is, die nu ook wel wat in t.v.-toèstellen zag. Mi'. Andreae achtte de overtreding bewezen en wilde het in verband met de omstandigheden nog bij een na drukkelijke waarschuwing laten. Hij eiste een boete van 50 tegen W. Mr. F. W. Adriaanse, de raadsman, wees er op, dat eerst vastgesteld moet worden of zyn cliënt reeds vóór 12 januari toen de handel in t.v.- toestellen nog vrij was - gevestigd was. Als hij namêlyk voor die datum HOOG EN LAAG WATER 28 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -I- nap uur meter 4.16 2.36 4.45 2.50 5.32 2.61 5.53 1.73 6.18 2.02 -+- nap uur meter 16.30 2.32 17.01 2.46 17.39 2.54 18.01 1.69 18.28 1.95 nap uur meter 10.39 1.97 11.12 2.13 11.48 2.27 11.25 1.50 11.43 1.75 nap uur meter 23.12 2.13 23.44 2.29 23.52 1.76 begonnen is, vervalt volgens pleiter de grondslag van het requisitoir. Mr. Adriaanse wees er vervolgeus op, (Jat klachten gehoord zyn van de con currentie, echter niet van het publiek. Tenslotte achtte ook de politierechter bewezen, dat de kleinhandel zonder papieren was uitgeoefend, waarna mr. Van Empel conform de eis 50 boete oplegde. Niet eerste keer „Het is niet voor de eerste maal, dat ik U zie", merkte de politierechter op tegen de rijwielhersteller M. R. uit Lewedorp, die rijwielen verkocht had zonder vergunning daarvoor te bezitten. Wel was het de politierechter bekend, dat R. volyverig aan de stu die begonnen was, maar dat dit nog niet de gewenste resultaten had op geleverd. Het bleek echter nu, dat verdachte reeds voor enkele diplo ma's was geslaagd. „Dus dan zit er toch schot in", ontdekte de recht bank, waarna mr. Van Empel besloot de zaak aan te houden. De Lewedorper C. R. had zonder ves tigingsvergunning een autoverhuur bedrijf opgezet. Hij zei tot zijn verde diging, dat deze maatregel gold in 'n overgangstijd. De officier merkte.op, dat in die tijd toch een goede oplos sing gevonden moet worden. Mr. An dreae eiste een boete van 100. die de politierechter reduceerde tot 75. BRANDSPUIT ONBRUIKBAAR Brandweer Kortgene treedt af bij geen verandering In de eerstvolgende vergadering van de raad Kortgene zal de heer A. Wcl- leman van de p.v.d.a.-fractie ver gunning vragen om het college van b. en w. te interpelleren over de gang van zaken bij de brandweer te Kort gene. De brandsput is namelijk al meer dan een jaar totaal onbruik baar. Niettegenstaande raadsbeslui ten om tot reorganisatie over te gaan en verschillende beloften en toezeggingen is deze onhoudbare toe stand nog niet veranderd. Mocht er buiten de kom van het dorp brand uitbreken, dan is de brandweer tot werkeloosheid gedoemd. Komen ér geen veranderingen en worden weer nietszeggende toezeggingen gedaan, dan zal het korps in zijn geheel af treden, zo verklaarde de heer Wel- leman, die ook brandweercomman dant is. Gemeente Rilland wil 2V2 ton lenen Maandag 2 oktober, des avonds om half acht, komt de gemeenteraad van Rilland-Bath in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het aangaan van een vas te geldlening van 250.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Deze lening is nodig voor financiering van diverse werken, te weten aanschaffing motorsóuit. brandweer 6150, aanleg rijwielpad Rilland-dorp-rijksweg 25.200, her- bestrating Hoofdweg 71.500, ver betering weg Rilland-Bath 54.800, wijziging wegenlegger 2500, uit breiding straatverlichting 1150, ver betering sportterrein f 6000, aan schaffing schoolmeubelen openbare lagere school 600, stichting r.-k. kleuterschool 39.100, revisie archief 7750 en 35.250 voor in de naaste toekomst te ramen uitgaven. iNag«*kiim»*ii nlviTtentii'» Heden overleed in het ziekenhuis „Bethesda" nog onverwachts onze lieve zuster, behuwd zuster en tante NEELTJE TOUTENHOOFD, wed. van L. Hekkebus, op de leeftijd van 58 jaar. Uit aller naam, J. Toutenhoofd. Westkapelle. 26 september 1961. Jacob Brasserstraat 17. Heden overleed tot on ze diepe droefheid on ze geliefde man, vader, behuwdvader en opa JANIS VAN WAARDE, echtgenoot van J. C. van Waarde, in de ouderdom van 75 jaar. Wolphaartsdijk J. C. van Waarde van Waarde. J." van Waarde. J. van Waarde. M. Goetheer van Waarde. W. Goetheer. J. van Waarde. En kleinkinderen, haartsdijk, september 1961. De begrafenis zal Slaatshebben op vrij- ag 29 september om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7