Vrije boeren' probeerden vergeefs koningin doorgang te versperren Diensttijd marine tot 24 maanden verlengd Vele autoriteiten in Parijs geschorst KLANKBORD Overdracht soevereiniteit aan bevolking Nieuw-Guinea Nederlander veroordeeld in Berlijn WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DEMONSTRANTEN LAGEN IN HET GRAS Situatie in Laos onheilspellend Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag te Washington meegedeeld dat de com munisten het staakt-ket-vuren in Laos schenden en „onheilspeilenden" uitspraken doen met betrekking tot een mogelijk oplaaien van de strijd in het zuidoost-Aziatische koninkrijk. De communistische guerillaeampag- ne, gericht op het omverwerpen van de regering in Zuid-Vietnam, zou ook zijn opgevoerd. Deze verklaring, opgetekend uit de mond van woordvoerder Joseph W. Reap, sloot aan op de sombere woor den die president Kennedy maandag in zijn toespraak tot de algemene vergadering van de V.N. te New York aan de situatie in Zuidoost- Azië had gewijd. 0 Teneinde de zwarte markt in mense lijk bloed te breken heeft men tn Rehobot in midden-Israël een stedelijke bloed-verzekering op touw gezet waarbij de inwoners in voorkomend geval gratis doses bloed kunnen krijgen tegenover een bloed-bijdrage eens per jaar van elk gezinshoofd. Een Oostberlijnse rechtbank heeft dinsdag de Nederlander H. J. P. M. Pierrot veroordeeld tot drieëneen half jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring van zijn auto we gens poging tot het smokkelen van mensen uit Oost-Duitsland. De twee Amerikaanse studenten Vic tor Searles Pankey en Gilbert Page Ferrey werden om dezelfde reden tot twee jaar gevangenisstraf en de Brit Bernard Joseph Collett tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld eveneens met verbeurdverklaring van hun auto's. Ali Maehmoed el Mesjneb en Reda Azar Salib, beiden uit de Verenigde Arabische Republiek, kregen respec tievelijk drie en anderhalf jaar ge vangenisstraf. De veroordeelden moeten de kosten van het proces betalen en hebben zeven dagen de tijd om tegen de uit spraak in beroep te gaan. Demonstraties hadden geen enkel succes Politie en marechaussee hebben ervoor gezorgd dat demonstre rende leden van de B.V.L., de „vrije-boeren organisatie" er gisteren bij Vaassen niet in zijn geslaagd het verkeer te stagne ren. Tijdens de morgenuren bracht de politie de demonstre rende boeren in verwarring door bet verkeer om te leiden. Tien tallen agenten zorgden ervoor dat de landbouwers geen kans kregen de weg te blokkeren. Toen de B.V.L.-leden zij kwamen behalve van de Veluwe ook uit Dren te tegen twaalven in grote getale naar Epe wilden rijden, greep de politie krachtig in. Tientallen rijks politiemannen, gewapend met kara bijnen en sabel, veegden de weg tus sen Epe en Vaassen schoon. Zij dwongen de boeren hun auto's langs de weg te parkeren en die te verla ten. De boeren raakten verspreid en werden geïsoleerd doordat de poli tie, bijgestaan door de marechaussee, de weg tussen Ernst en Vaassen (on derdeel van de weg ZwolleApel doorn) afgrendelde. Alleen autobussen mochten passeren. In de loop van de middag arriveer den negentig marechaussees ter ver sterking. De B.V.L.-leden werden al dus verhinderd naar Epe te gaan. Zij wij gaan door met onze strijd tegen de dictatuur", aldus vervolgde hij in vervoering. „Ook vandaag hebben wij weer ons doel bereikt: de aandacht is weer op ons gevestigd". De heer Koekoek zei er zich bij neer te leggen dat een gedeelte van zijn land door het Landbouwschap zal worden verkocht, hoewel hij nog goe de hoop heeft dat het beslag op z(jn land wordt opgeheven. Arrestaties Om ongeveer kwart voor vier had de politie het verkeer ZwolleApeldoorn in één richting vrij. De auto's van de demonstranten het gaat hier om enige tientallen werden door de politie tot vijf uur niet vrij gege ven. Oe politie heeft twee demon stranten gearresteerd. Een van hen, een Jongeman nlt Doornspijk, reed b(j Ernst met een Foto: leden van de rijkspolitie met karabijnen „vegen de weg schoon auto recht op een agent af, die op de weg stond geposteerd. Hy wist op de motorkap te springen. Daar na werd de heethoofdige demon strant weggeleid. Een andere jon geman werd door agenten meege nomen, omdat hij een mes in zijn bezit had. Pas tegen zessen heeft de rijkspolitie de boeren toestemming gegeven in kleine groepjes huiswaarts te keren. Van 's middags half een tot zes uur zijn de boeren in hun bewegingsvrij heid beperkt. Tussen Ernst en Vaas sen werden zij en hun auto's door po litie en marechaussee geïsoleerd. Het verkeer tussen Ernst en Vaassen was na zes uur weer normaal. RESERVE-SCHEPEN WORDEN BEMAND Beroepspersoneel maximaal een jaar langer in dienst MAATREGELEN VAN DE GAULLE Gearresteerde officieren ontsnapten uit hospitaal De minister van defensie heeft mede gedeeld, dat liij na overleg in bond- hadden deze plaats uitgekozen omdat J genootschappelijk verband lieeft be de koningin Epe 's middags zou pas seren. De boeren werden zo tot niets doen gedwongen. De meesten van hen vleiden zich neer in de berm van de weg, wachtend op orders van voorzitter Koekoek. Deze verklaarde, om ongeveer half vier, op een geïmproviseerde pers conferentie, dat hij van verdere actie afzag. „Wij houden er mee op, wij kunnen niet anders, wij durven geen verantwoordelijkheid op ons te nemen voor ongelukken, die kunnen gebeu ren". Hij toonde zich zeer gebelgd over het optreden van de politie. De heer Koekoek deelde mee, dat de le ien van zijn vereniging vandaag en morgen geen pogingen zullen onder nemen wegen te blokkeren. „Maar Kunstdiefstal ter waarde van 3 miljoen in Palermo Vit een villa In de buitenwijken van Palermo (Sicilië) zijn 23 schilderijen, antiek zilverwerk en keramiek ter waarde van ongeveer drie miljoen gulden gestolen. Bij de schilderijen zijn werken van Titiaan, Van Dyclc en andere Vlaamse meesters. De diefstal is vermoedelijk zaterdag avond gepleegd. De eigenaar bemerk te de diefstal toen hij thuiskwam. MULTIMILJONAIR. De 52-jarige Giuseppe Cinzio, die zijn hele leven lang fietsen heeft gerepareerd, kan zich multimiljonair (althans in lires) noemen. Cinzio, die een herstelwerplaats voor fietsen heeft in de in vroegere dagen beruchte communistische voorstad Sesto San Giovanni, van Milaan, is winnaar van de eerste prijs in de nationale loterij, gekoppeld .aan de grand prix paardenrennen in Merano. Hij incasseert 150.0G0.000 lire op zijn lot. Hij kon nauwelijks zijn ogen geloven toen hij het nummer van zijn lot op de lijst van winnende nummers zag staan. Met een door emotie verstikte stem riep hij de fruitverkoper naast zijn werkplaats aan om zekerheid te hébben. Cinzio heeft het grote nieuws voor zichtig aan zijn vrouw verteld, die in een ziekenhuis aan het Garda-meer ligt. Gevraagd naar zijn plannen zei hij dat hij eerst zijn schulden zou afbe talen en dan „ga ik een auto kopen, een grote auto met genoeg plaats vnor de hele familie". Het echtpaar Cinzio heeft twee kin deren. sloten thans ook voor de Koninklijke Marine bepaalde voorzorgsmaatrege len te nemen, teneinde de paraatheid van de Nederlandse zeestrijdkrachten verder te verhogen. Deze maatregelen zijn: a. verlenging van de diensttijd voor een aantal categorieën dienstplichtigen van 21 tot 21 maanden; b. aanhouding van het ontslag van een aantal categorieën be roepspersoneel tot maximaal één jaar na de datum waarop liet outslag zou ingaan. Aldus zal het mogelijk zijn in de loop van 1961 en het volgende jaar een aantal nader te bepalen schepen in dienst te stellen. De maatregelen op personeelsgebied zullen zich niet ver der uitstrekken dan tot de catego rieën, die nodig zijn om de gewenste verhoging van de paraatheid te be reiken. Als toelichting op het besluit van de minister heeft het departement van defensie medegedeeld, dat bij K.B. van 30 december 1947, de duur van de eerste oefening van de dienstplich tigen is verlengd tot twee jaren. In dat besluit heeft de minister de be voegdheid gekregen deze verlenging niet toe te passen. Aangezien de dienst bij de zeemacht deze verlenging tot voor kort niet vergde, vertrokken de zeemiliciens na de (in art. 28 van de dienstplicht wet genoemde) eerste oefening van 21 maanden met groot verlof. Beperkt Nu de paraatheid van de vloot moet worden verhoogd, zal de verlenging wél moeten worden toegepast. Dit zal echter niet over de gehele linie geschieden, maar uitsluitend voor dat personeel dat dringend nodig Is. Met het in dienst houden van zeemi liciens alleen kunnen echter geen schepen van de reserve-vloot worden bemand, want de technische outilla ge van de moderne oorlogsschepen van de Koninklijke Marine is zodanig dat de kennis en bedrevenheid, waar over het personeel voor de bediening moet beschikken, onmogelijk kan worden verkregen binnen de eerste oefeningstijd van de dienst- en reser velichtingen. Daarom is naast dit dienstplichtig personeel ook beroepspersoneel no dig, in verband met zyn ervaring, op leiding en specialisatie. 0 Het 14-Jartge meisje, Huldah Clark, dat uit protest tegen het rassenonder scheid in het onderwijs in de V.S. een Russische studiebeurs accepteerde, heeft tiaar intrek genomen op een kostschool in Moskou. Zij deelt haar kamer met een meisje uit-Laos dat een weinig Engels spreekt. Hiertoe zal het ontslag van dit per soneel moeten worden opgeschort, waartoe liet reglement rechtstoestand voor de militairen der zeemacht in de huidige omstandigheid de bevoegd heid geeft. Ook hier zal er nauwlet tend op worden toegezien, dat niet meer personeel in dienst wordt ge houden dan werkelijk nodig is. President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren de garnizoenscomman dnnt van Parijs, de directeur van de grootste hoofdstedelijke gevangenis en de directeuren van de twee groot ste militaire ziekenhuizen in Parijs, geschorst, in verband met de ont snapping op maandag van twee of ficieren die hadden deelgenomen aan de „generaalsputsch" van april in Algerije, Critici van De Gaulle hadden onlangs geklaagd, dat als iets mis ging. ver haal werd gezocht bij kleinere goden op de betrokken burelen. De ontsnapte officieren zijn kolonel Roland Vaudrey en kapitein Philippe de Saint Remy, die vanuit hun ge vangenis naar afzonderlijke klinieken werden overgebracht voor behande- lifag van hun gebit Op de ziekenhuisterreinen wisten de beide officieren aan hun bewakers te ontkomen. Op straat vermengden zij zich met de burgers, aangezien ze in civiel waren. De Parijse politie werd eerst twee uur nadat de officieren waren ontsnapt, verwittigd. Maandagavond ontbood president De Gaulle premier Debre en de zegelbewaarder Bernard Chenot bij zich op het Elysee, en gelastte de schorsing van: Generaal Jean Rouvillois, handhaving van de militaire discipli ne in Parijs. 0 De directeur van de Fresnes gevan genis Jean Marti. 0 Generaal Henrion, geneesheer-di recteur van het grote Val de Grace hospitaal in Parijs. 0 Kolonel Hubert, geneesheer-direc teur van het soldatenziekenhuis. Het Wereldgebeuren Vreemdeling Terwijl in Brussel enkele ministers pogingen deden de Benelux- gedachte nog op verdere terrei nen uit te breiden, namen de Waalse socialisten een motie aan, waarin zij een federatief België cisten. Een Bel gië dus met een Vlaams gedeelte en een Waalse federatievestaat. elk met een eigen regering, samen onder één soeverein. Dat lijkt een wat ou derwetse opvatting, die men zeker bij socialisten, die er zich op beroepen „wereldburgers" te zijn, niet zou ver wachten. Maar ook in de twintigste eeuw is een dergelijke roep naar af scheiding nog mogelijk blijkbaar. De stakingskreet van Renard, vele malen uitgeschreeuwd voor de laatste Bel gische verkiezingen,komt van tijd tot tijd terug. Deze week culminerend in een resolutie, waarin een federa tieve staat Wallonië werd geëist, met Frans als voertaal. Daarnaast mag dan Vlaanderland blijven bestaan, ook met een eigen taal en een eigen federatieve regering. ie eis van de Franse taal doet een beetje absurd aan. Welk Frans eigenlijk? Toch niet het dialect dat van dorp tot dorp en van stad tot stad in Wallonië anders wordt gesproken? Geen nuance verschillen, zoals bijvoorbeeld tussen Walcheren en Zuid-Beveland. maar volkomen andere in wezen niets op elkaar lijkende dialecten vormen ge zamenlijk het Waalse „Frans". Ove rigens is de naam Waal weer sinds een eeuw in gebruik geraakt. Zeer tot ongenoegen van de echte Walen, die de betekenis van dit woord ken nen: „vreemdeling". En dat is het nu juist wat ze niet willen zijn. Dat er zo weinig eenheid onder de Walen wordt gevonden, niet alleen op taal gebied, maar ook qua religieuze be- leving, karaktereigenschappen en ge voeligheden, is niet de schuld van de Vlamingen, maar vindt zijn oorzaak in de nog vrij recente feodale toe standen in Wallonië, waardoor de ene streek zich geheel anders ontwik kelde dan de andere. Een feodaliteit, die mede oorzaak geworden is van de grote greep van het socialisme op dit deel van België, waar rijkdom van enkelen fel afstak tegen armoe- D' Motorpolitie stelde de vier functiona- i vau euKeieii ici aiaiaiv fctcii anuui.- rissen kort \oor middernacht ian de yan velen Het j3 te begrijpen, ge- ,IU1° zien deze achtergrond, dat de Walen hun schorsing op de hoogte. Een commissie van on der zoet; zal hen uitnodigen zich te verantwoorden, waarna ze misschien nog zullen moe ten verschijnen voor de raad van discipline. Vóór versterking van hoogwaterkeringen acht miljoen Voor versterking van hoogwaterke ringen in beheer bij het rijk is in de begroting van verkeer en 'waterstaat een bedrag van acht miljoen golden geraamd. Hierbij ls inbegrepen een post voor vergoedingen aan eigena ren van panden op of in de dijk, die ten behoeve van de werken moeten worden opgeruimd. Rechtens kunnen deze eigenaren wel iswaar geen aanspraak maken op vergoedingen, maar uit billijkheids overwegingen, is de minister voorne- mandant van het Parijse militaire I mens deze eigenaren 75 procent te district, krachtens zijn functie de verlenen van de schadevergoeding, meest verantwoordelijke man voor de die zij bij een normale onteigening (Slot van pag. 1) Geen hol gebaar De minister herinnerde aan de in spanningen die Nederland zich de af gelopen jaren heeft getroost en aan de vorig jaar aan de assemblee ge geven verzekering dat Nederland be reid is zijn beleid en zijn daden ge richt op het zo snel mogelijk be reiken van zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking te onderwerpen aan het voortdurend onderzoek en oordeel van de V.N. De stem die Ne derland vervolgens uitbracht op 14 december voor de declaratie om trent het verlenen van onafhankelijk heid aan koloniale landen en volke ren, „een stem die voor mijn rege ring geen goedkoop en hol gebaar was", heeft geleid tot de uitwerking van het plan, dat de minister indien de. De overwegingen waardoor de Neder landse regering zich daarbij heèft la ten leiden somde mr. Luns als volgt op: 1. Het enige oogmerk van Neder-1 land in zijn beleid ten aanzien i van Nederlands Nieuw-Guinea is het verlenen van volledige zelfbe schikking aan het volk van Nieuw-Guinea in overeenstem ming met de beginselen van het handvest van de Verenigde Na ties. 2. Conform resolutie 1514 is Neder land bereid zijn soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea op de kortst mogelijke termijn te be ëindigen, dat wil zeggen, zodra het recht van de bevolking op zelfbeschikking behoorlijk is ge waarborgd. 3. De Nederlandse regering is zich echter bewust, dat het gebieds deel nog geruime tijd buitenlandse technische bijstand, en voorlich ting benodigd. 4. Om die reden zoekt Nederland naar mogelijkheden waardoor re solutie 1514 wat Nederlands Nieuw-Guinea betreft, zo snel mo gelijk kan worden uitgevoerd en waardoor tegelijkertijd de bevol king de nodige garanties voor bij stand en voorlichting kant ont vangen, die zijn vereist voor de volledige ontwikkeling naar zelf beschikking. 5. In haar resolutie 1514 verklaarde de algemene vergadering dat de beherende mogendheden onmiddel lijke stappen dienden te onderne men om op de kortst mogelijke termijn alle bevoegdheden aan de bevolkingen van de gebiedsdelen die zij besturen, over te dragen In overeenstemming met dit uit drukkelijke verlangen verzoekt Nederland thans, dat de algemene vergadering helpt bij het bereiken van dit doel. Nieuwe conceptie Na het voorstel te hebben ingediend, dat minister Luns „zonder precedent" en uitsluitend gericht op de belan gen van de inheemse bevolking" noemde, gaf hij de algemene verga dering in overweging om gezien „de geheel nieuwe conceptie in de ge schiedenis van de dekolonisatie" van deze voorstellen, zich voor de nadere bestudering te bedienen van een V.N.-commissie, die de volgende ta ken namens de algemene vergadering zou kunnen vervullen: 1. Zich naar Nederlands Nieuw-Gui nea te begeven en te onderzoeken: a. de politieke, economische, so ciale en opvoedkundige toe standen in het gebied; b. de mening onder de bevolking over haar huidige en over haar toekomstige positie; c. de mogelijkheden voor het or ganiseren van een vroegtijdi ge volksstemming onder toe zicht van de Verenigde Naties teneinde de wensen van de in woners van het gebiedsdeel vast te stellen. 2, Op grondslag van de bevindingen ter plaatse: a. tussentijdse en definitieve streefdata zo dat wenselijk cn uitvoerbaar is voor te stellen voor zelfbeschikking en voor de overdracht van be voegdheden aan de bevolking; b. te onderzoeken of het mogelijk is de ontwikkeling van het ge biedsdeel gedurende de interim periode te brengen onder het bestuur van een internationale ontwikkelingsautoriteit. De commissie z .u haar rapport, ver- f;ezeld van haar aanbevelingen moe- en aanbieden aan de zeventiende zit ting; Minister Luns besloot met de verkla ring, dat de Nederlandse delegatie te zijner tijd geëigende initiatieven zal nemen om de algemene vergadering in staat te stellen over het Neder landse voorstel te beslissen. Reacties In politieke kringen In Den Haag vormden de voorstellen van minister Luns in de Verenigde Naties geen volkomen verrassing. Voor zijn ver trek heeft mr. Lnns een langdurige gedachtenwisseling gehad met de be trokken kamercommissie en de hoofdlijnen van het plan zijn bij die gelegenheid door de minister ont vouwd. De leider van de oppositie, mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d~A., verklaarde ons, dat hij waardering had voor het feit dat de regering nu metterdaad tracht het probleem Nieuw-Gumea te interna tionaliseren. „Wij hebben daar onzer zijds in 1958 in een inotie op aange drongen en men heeft ons daarover bijzonder gehoond. In feite heeft de P.v.d.A. al sinds 1951, zij het steeds tevergeefs het zoeken van het inter nationale oplossing noodzakelijk ge oordeeld". Mr. A. B. Roosjen, lid van de Twee de-Kamerfractie van de anti-revo lutionaire partij, bleek bereid een zeer voorlopig oordeel over de internatio nalisatie-voorstellen inzake Nieuw- Guinea te geven. „Deze oplossing kan leiden tot de begeerde zelfbeschikking", zo zei hy, „maar het is de vraag of hiermede de spanningen in Zuid-Oost-Azië kun nen worden opgeheven". De heer J. Couzy, lid van de Tweede Kamer voor de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie (v.v.d.) vond het volkomen juist, dat minister Luns het recht van zelfbeschikikng voor de Papoea-bevolking onverkort op de voorgrond stelde. Daar gaat het in wezen om. De nieuwe voorzitter van de k.v.p. Tweede-Kamerfractie, dr. W. L. P. M. de Kort, die zich verheugd toonde over het door de regering genomen initiatief, achtte de getoonde bereid heid van de regering om de soeve reiniteit terstond over te dragen aan de bevolking van Nieuw-Guinea als de V.N. het zelfbeschikkingsrecht weinig voelen voor de partij van Le- fèvre, de Christelijke (d.i. rooms-ka- tholieke) Volkspartij. Maar dat hun socialisme hen nu drijft tot dergelijke ouderwetse opvattingen als federa lisme, keurden de aanhangers van de rechtse vleugel van hun partij alles behalve goed. remier Lefèvre heeft gisteren, twee dagen nadat de resolutie van een federatief België was aanvaard, gezegd dat een dergelijk streven in de laatste eeuwen oorzaak van grote rampen is geweest. Deze politiek is dus volgens Lefèvre vol gevaren. Vrij spoedig zou een derge lijk federalistisch streven kunnen ont aarden in een eis van onafhankelijk heid en dat zou het begin van een chaos betekenen, waarbij die van de laatste stakingen slechts een begin betekent. Dat het de Waalse socia listen niet bepaald lekker zit dat er in Brussel zo weinig met hen zou worden rekening gehouden, moeten zij aan hun eigen partijgenoot Spaak vertellen. Die heeft als vice-premier toch ook wel Iets te vertellen. De re solutie van zondag moet. wil men het gehele probleem van het in twee ta len gedeelde België, goed verstaan, worden gezien als een uiting van af gunst en onbehagelijkheid. Hoewel de Vlamingen van hun kant zich weer beklagen dat hun taal wordt miskend bij officiële gebeurtenissen. Ook die zijn ontevreden. Waarbij Brussel als eer. soort „Berlijnse en clave" dienst doet. Er zijn nog geen muren langs de Vlaams-Waalse sec torgrens. Van vluchtelingen is ook nog geen sprake. Maar het zou voor de binnenlandse toestand van het de laatste jaren toch al zo geplaagde België beter zijn als de taalstrijd wat luwde. Terwijl men over wereldfede- ralisme praat, is het toch al te gek dat men in één land al intern van federalisme uitgaat. Of men moet werkelijk een Waal. een „vreemde ling" willen zijn. PREMIER LEFÈVRE ~...vol gevare7i waarborgen, verrassend maar juist. Men kan zich natuurlijk afvragen of het niet te vlug is, maar we heb ben nu eenmaal rekening te houden met de wereldopinie. De heer F. H. van de Wetering, Nieuw-Guinea-specialist van de christelijk historische Tweede-Kamer fractie bleek niet geheel onvoorbe reid ten aanzien van de voorstellen in de Verenigde Naties. „Een verbreding van het vlak voor de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea is altijd toe te jui chen", zo zei hij. „Deze verbreding moet echter in een zodanig vertrou wen geschieden, dat het zelfbeschik- kingrecht tot realiteit wordt ge bracht".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5