„Spook" zaait paniek in Engelse flat Raadslid eigende zich vele duizenden toe Politie vocht met opstandige Nederlandse boeren KLANKBORD NEHR0E GEEN SECRETARIS VAN V.N. DINSDAG 26 SEPTEMBER 2961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROTESTDEMONSTRATIE TEGEN LANDBOUWSCHAP Rijksweg Amersfoort-Nunspeet enkele uren versperd Maandagochtend is het Engelse doorgangskamp in Iloelc van Holland officieel gesloten. In aanwezigheid van de Engelse ambassadeur in Den Haag en de burgemeester van Rotterdam werd de Engelse vlag gestreken en de Nederlandse driekleur gehesen. Foto: een overzicht tijdens de plechtigheid bij het strijken van de Engelse vlag. (Van een speciale verslaggever). De Franse boeren hebben school gemaakt. Maandagmorgen omstreeks tien uur beeft een honderdtal boeren, allen lid van de bedrijfsvereniging voor vrijheid In de landbouw (vrije boeren), even voorbij Nunspeet de rijksweg AmersfoortZwolle pogen te versperren. Tientallen auto's en tractoren werdëit schots en scheef over de weg geplaatst en binnen enkele minuten was er een verkeerschaos ontstaan van enkele honderden meters. De demonstranten trachten kracht bij te zetten aan hun eisen dat het Landbouwschap moet worden opgeheven. Bovendien werd gisteren gede monstreerd, omdat donderdag een stuk bouwland van de heer Koekoek, de voorzitter van de bedrijfsvereniging, zou worden verkocht. In Nun speet lukte het niet meteen een obstakel te -bouwen, want de rijkspolitie die in groten getale was opgekomen, slaagde erin de eerste blokkade te doorbreken. Maar even later en even verder lukte het de boeren wel de weg te versperren. Daarbij werd een politieman wat las tig gevallen. Men betoogde luidkeels en schreeuwde: „Het lijkt hier wel Rusland", en „Dit is geen democra tie meer". Op de wagens waren tal van spandoeken en aanplakbiljetten bevestigd, waarop leuzen stonden als: „Geen boerderij verkocht voor het landbouwgedrocht", en: „Wij eisen opheffing van liet Landbouwschap". De politie trachtte het verkeer langs en via landweggetjes om te leiden. In de sloot Om half twaalf werd opnieuw de weg versperd. Met auto's en tracto ren trokken de opstandige boeren de weg op cn brachten zo het ver keer tot stilstand. Een vrachtwagen, bespannen met suggestieve leuzen, vormde het middelpunt. Honderden boeren verzamelden zich hier omheen. Toen de politie onder leiding van de kapitein der rijkspolitie Hocop uit Apeldoorn wilde ingrijpen, ontston den er druk- en duwpartijen die het hoogtepunt vonden toende politie de wagen een bermsloot induwde. Kort daarop kwamen de boeren terug, nu met een bestelauto. Op nieuw poogde de politie deze ver sperring op te ruimen. De boeren aau de ene zijde en de politie aan de andere zjjde duwden. Toen een politieman het spiegeltje van de auto afbrak, ontstonden er kleine vechtpartijen. Een politieman ver loor daarbij zyn helm. Een motor met zijspan met politie mannen erin, voerde een charge uit, waarop de gemoederen wat kalmeer den. De leiders van de opstand, de boeren Harmsen en Koekoek, hielden beiden toespraken van een veeauto af en kapitein Hocop trachtte hen, met succes, te kalmeren. Om kwart over twaalf werd de blokkade opge heven en gingen de boeren uiteen. Wij komen terug Echter niet voordat de kapitein der rijkspolitie had beloofd: 1. alle pro cessen-verbaal zou hij Intrekken en 2. de in beslag genomen tractor zou hij teruggeven. Voorts eisten «Ie boeren dat de minis ter van justitie vóór vanmorgen tien uur de beslaglegging op de boerderij en moest hebben opgeheven, anders Koning van Roeanda gearresteerd De afgezette vorst van Roeanda Koning Kigeri de vijlde, is zon dagochtend zijn vroeger konink rijk binnengekomen en drie uur na aankomst in de hoofdstad, Kigali, in hechtenis genomen. Dit is maandagochtend gemeld door het christen-democratische Belgische blad La Cité, dat doorgaans goed is ingelicht over Afrikaanse aangele genheden. De koning was uit eigen beweging naar het buitenland ge gaan. In Roeanda, de helft van het Belgi sche beheerschapsgebied Roeanda- Oeroendi. werden maandag de eerste algemene verkiezingen gehouden. YERRASSINGSPOEDER. De huis vrouwen van het Engelse dorp Snet- tlsham kopen bijzonder veel dozen zeeppoeder omdat gebleken is dat de meeste dozen, gekocht bij de plaatselijke kruidenier, een winnend kaartje bevatten. Naar het schijnt heeft bijna ieder gezin in Snettlsham een prijs gewonnen. „Ik geloof dat mjjn klanten de firma voor 5000 pond sterling aan prijzen hebben aangeschreven", zei kruidenier Phi lip Norwood, die in de afgelopen da gen ongeveer 4800 dozen waspoeder van het bewuste merk had verkocht, waarin gelukkige kopers een „ge- lukstaarl" zouden kunnen vinden. Dc huisvrouwen van Snettisham heb ben nu stapels dozen waspoeder in luin keuken staan. Mrs. Margaret Sadler zegt twee ijskasten te hebben gewonnen na 24 dozen te hebben ge kocht. Mrs. Phyllis Firth heeft drie ijskasten gewonnen. Norwood vertelde dat de firma hem gevraagd had zijn zending zeeppoe der te retourneren. „Zij schreef dat in sommige dozen enkele verkeerde papiertjes waren terechtgekomen. Maar aangezien Ik in de mijne niets gevonden heb, zend ik ze niet terug". „In twintig jaar heb ik nog nooit zulke goede zaken gedaan. Het is fantastisch. Sommige mensen kopen wel 24 dozen waspoeder tegelijk"* zouden zij op een plaats elders in Nederland opnieuw demonsteren en misschien in nog heviger mate. De in de berm gedrukte auto werd hier na met behulp van een militaire ta kelwagen op de weg getrokken. Toen de boeren zich terugtrokken en de versperringen opruimden, arriveerden verschillende wagens der marechaus see die inmiddels te hulp waren ge roepen. Onmogelijk De voorzitter van 't Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, verklaarde tegenover het A.N.P., dat de B.V.L. iets onmogelijks eist, door te verlan gen, dat het beslag op het land van boer Koekoek nog vandaag wordt opgeheven. De heer* Biewenga is het in het geheel niet eens met de bewe ring van voorzitter Koekoek, dat de B.V.L. een ledental van rond 100.000 hebben. Volgens hem bedraagt het werkelijke aantal slechts een fractie van 200.000. Hij wees erop, dat de heer Koekoek enige tijd geleden ge weigerd heeft aan de voorzitter van het college van beroep voor het be drijfsleven te verklaren hoe groot het juiste aantal leden was. Tevredenheid bij van Nelle De financiële resultaten bij de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. in Rotter dam wijken dit jaar, althans tot dus verre, slechts weinig af van die van 1960. Dit werd gisteren in een bui tengewone vergadering medegedeeld door de directeur, de heer J. P. Coe- lingh. De omzetten zijn iets gestegen, maar toch niet in voldoende mate om de hogere uitgaven, die nu gemaakt moeten worden om het produktie- potentieel aan het werk te houden, ten volle te compenseren. ALLEEN DOOR VROUWEN GEZIEN Verplaatst voorwerpen en kietelt baby's Een aantal gezinnen, woonachtig in een flatgebouw in Nottingham, heeft maandag beweerd dat er een zoge naamd vrouwelijk spook door het ge bouw dwaalt. Het spook zou onder meer op haar rondgangen een baby kietelen. Een van de gezinnen wil uit het flatgebouw 'vertrekken. De gezinnen menen dat het spook de geestcsverschijning is van een vrouw die zich een paar jaar geleden in het flatgebouw van kant heeft gemaakt. Volgens hun beweringen zou het spook: de armen uitstrekken bij wijze van beroep alleen in de tegenwoordigheid van vrouwen verschijnen; dingen in kasten verplaatsen. Een van de flatbewoners, Leslie Weatherill, zei: „Wy gaan verhuizen. Wij wonen hier pas een week maar mijn vrouw heeft het spook al twee keer gezien". Reginald King, een andere flat bewoner, verklaarde dat zijn kind zonder enige begrijpelijke oorzaak begon te lachen terwijl het in zjjn bedje sliep. „Toen één van de bjj ons legerende jonge meisjes op stond vroeg zij of de vreem de vrouw terug zou komen die naar haar zeggen de baby had ge kieteld", zo zei hjj. King zei voorts: „Hoewel de geestes- verschijning zicli niet aan mannen heeft geopenbaard zijn ze bang. Zelfs op een warme avond voelen wjj plotseling dat de kamers kil worden en dat het gaat tochten. Wjj weten dat wij worden gadegeslagen". Een derde bewoner van het flatge bouw, Louis Leonardi. zei dat een stuk zeep was verdwenen en later weer werd gevonden. „Messen zijn op' een raadselachtige manier uit de kasten verdwenen en op een tafel te rechtgekomen", aldus Leonardi. Dominee George Muxlow, die met de zielzorg van een aantal flatbewoners is belast, zei nog: „De gezinnen zijn uiterst geschrokken". Er is nog geen voor de hand liggende uitleg inzake de verschijning. In elk geval heeft Engeland weer eens een nieuwe spookverhaal Een Duits fabrikant van kokosmat ten is op het verbluffend eenvoudig maar bijzonder handige idee geko men automatten te vervaardigen, welke aan de onderkant een alge meen gevaarteken dragen, dat ge bruikt. kan worden in geval van pan ne langs de weg. De foto toont de uitvinder met ffijn produkt. Belgen staken het Kanaal over per waterfiets Twee Belgen uit de badplaats H De Panne zijn er in geslaagd m het Kanaal met een waterfiets H over te steken. Vorige week donderdagavond vertrokken H Luc van Malderen en zjjn |1 vriend Paul Mohammed Omar H H om half twaall' uit De Panne. H Na een aanvankelijk voorspoc- H dige tocht kwamen zij in moei- M lijkheden onder de Engelse kust. Zij verloren daarbij het enige navigatiemiddel dat zij H bij zich hadden: een kompas. Vrijdagmiddag om half drie H wisten zij toch Dover te berei- M H ken. Hoewel de afstand in vo- gelvlucht tussen De Panne en Dover niet meer dan 86 km is, if hadden zij in de 15 uren een M afstand van 110 km afgelegd. Zaterdagavond zijn zij aan boord van een Belgisch vissers- f§ M vaartuig, dat hen op de tocht §1 had begeleid, naar België te- ruggekeerd. Het volgend jaar willen zij de oversteek heen =e en terug met hun waterfiets H maken. IiMiiiiiiii Koningin Elisabeth opende conferentie van Gemenebest Koningin Elisabeth van Engeland heeft maandagmorgen in Westmin ster Hall in Londen, de parlementaire conferentie van do landen van het Britse gemenebest geopend met een oproep tot „verdraagzaamheid en begrip". In haar openingsrede zei de vorstin dat de kracht die de gemenebestfami lie verbond, niet lag in officiële over eenkomsten, gelijke oorsprong of het volgen van dezelfde politieke lijn, maar in het besef dat allen waren gegrepen door het begrip van per soonlijke vrijheid en alles wat dit mogelijk maakt. De koningin zei dat alle lapden van het gemenebest eenzelfde plaats daar in innamen, ongeacht ras, zeden en gewoonten en godsdienst. Zij pleitte voor het aankweken van de deugden van verdraagzaamheid en begrip, er kenning van eikaars capaciteiten en kwaliteiten, en respect voor eikaars overtuigingen. Duikboten botsten onder water Twee Franse duikboten zijn maandag in een droogdok te Toulon opgeno men, nadat zij in het weekeinde bij oefeningen langs de kust van de Ri- vièra onder water met elkaar in aanvaring waren gekomen. De twee duikboten, de zeer moderne Lespadon van 1200 ton die 51 man aan boord had, en de 510 ton meten de voormalige Duitse duikboot Lau- bie, die een even grote bemanning had, liepen zware schade op, maar zij slaagden er in veilig naar de op pervlakte terug te keren. Zij moesten naar de vlootbasis Toulon worden ge sleept. Men verwacht dat de herstel werkzaamheden drie maanden zullen vergen. Amerikaans ontwapeningsplan ingediend Amerika lieeft bij de Verenigde Na ties ontwapeningsvoorstellen inge diend. Het plan is vervat in een door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken uitgegeven boek werkje getiteld Freedom from War. In het plan wordt ontwapening in drie etappes uiteengezet. Tijdens de eerste etappe moeten de strijdkrach ten van de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie worden teruggebracht tot 2.100.000 man het laagste cijfer dat ooit voor een eerste stadium van ontwapening is voorgesteld. Het plan voorziet tevens voor de eer ste maal in het stopzetten van de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden, zonder voorwaarden, in de eerste etappe. Het programma, dat volgens Ameri kaanse kringen „het meest stout moedige, volledigste en vooruitstre vendste van alle tot nu toe ingediende ontwapeningsplannen" is, voorziet in het terugbrengen van het aantal stra tegische wapens met atoomkoppen en het verbod voor atoommachten aan andere landen de controle over deze wapenen of de voor de vervaar diging: ervan noodzakelijke middelen te verlenen. Het Wereldgebeuren Op een wit paard Nog eind 1946 ging dc Bcrlijnse burgemeester Reuter enkele uren rusten, voordat hl) bij de Ameri kaanse gouverneur van Berlijn, de cynische Lucius D. Clay, weid ont boden om verslag uit te brengen van de stand van zaken in de gevieren deelde stau. WauL al uuuruc zo n ou- spreking ook drie uren, burgemees ter Reuter moest blijven staan aan de andere kant van de tafel, waaraan Clay zat. Zo precies had deze gene raal het verbod van opperbevelheb ber Eisenhower tot „verbroedering" van het Duitse volk opgenomen, dut hij weigerde aan één tafel tc zitten met overwonnenen. Het was alsof dc tijden van de proconsuls uit dc Ro meinse époque waren weergekeerd: hot vae victis („wee de overwonne nen") was de slagzin. Hij had na tuurlijk zichzelf meer roem kunnen verschaffen en populair proberen te worden door, zoals Mac Arthur bij voorbeeld op een witte schimmel dooi de overwonnen hoofdstad te rijden. Stafofficieren stelden hem eens zo'n tochtje voor. „Kunt U mij dan zeg gen waar ik met mijn witte paard tussen het puin kan paraderen?", in formeerde Clay. Zo bleef hij, op een heel grote afstand van de Duitsers zijn werk doen. Maar toen in 1948 de Russen probeerden de stad uit te hongeren, won bij Clay zijn meege voel met de Westberlijners het van zijn stugheid. Hij werd de held van dc „luchtbrug" en op slag had hij zonder schimmel, het hart van de overwonnen bewoners van de voor malige hoofdstad van Hitier voor zich gewonnen. Toen hij zich dan ook uit de militaire dienst terugtrok om een directieplaats bij één der groot ste Amerikaanse levensmiddelencon cerns te bezetten (jaarinkomen: on geveer een half miljoen), was het afscheid tussen Berlijn en Clay bij zonder hartelijk. Dezelfde Clay, alleen wat grijzer aan de slapen, is in Berlijn te ruggekeerd. Voor de tweede maal in zijn leven. Maar wat een verschil met de eerste keer. Toen omringd dpor een grote groep scherp schutters gereed om bij elke verdacn- te beweging te schieten, in een stad waar de gaten in de huizen lieten zien dat een straat nog slechts uil fevels bestond, in een stad waar de aat de overlevenden van het infer no in zijn ban hield. Nu, naast vice- president Johnson, werd het een ze getocht, zoals Clay zich in 1945 niet zou hebben ingedacht. Naast hem stond Reuters opvolger Willy Brandt. „Clay terug, Berlijn gered", riepen de Berlijnse kranten. De ene offi ciële ontvangst volgde na de andere voor deze door Kennedy's benoemde speciale „gezant" in Berlijn. Maar het is toch wel een klein beetje anders uitgepakt, dan men zo in de eerste vreugde kreten had gedacht. Clay kwam niet in uniform met vier sterren, maar in een donkergrijs colbert. Het leek wel alsof hij ook iets van zijn mili taire ongenaaktbaarheid en compro misloze houding had thuisgelaten. De eerste hosanna's zijn verklonken in Berlijn. Men vertrouwt hem niet helemaal. De Westberlijners, maar vooral de Westduitsers hadden gedacht dat nu de man was gekomen die zijn don derend veto zou uitspreken over het communistische handelen in Oost- Berlijn. Maar Clay is niet gekomen om te vechten, gelukkig niet. Hij moet het op een akkoordje proberen te gooien met de Russen en Oost- Duitsers. Hij komt niet om een oor log te winnen naar Duitsland, maar de vrede te henvinnen. Betekent de komst van Clay dat Amerika de er kenning van Oost-Duilsland voorbe reidt? Doelde Kennedy daar gisteren voor de V.N. ook op toen hij de be zwaren tegen een Russisch vredes verdrag met Oost-Duitsland weg wuifde? Dan hebben de Westberlij ners wat te vroeg gejuicht. Hoewel Clay in zijn pogingen de wereldvre de te bestendigen wel op de bijval van de gehele goedwillende wereld kan rekenen. IN BUSSUM Do suggestie van de Amerikaan se senator Mike Mansfield om premier Neliroe te benoemen als opvolger van secretaris-gene raal Hammarskjöld, wordt door niemand in Nieuw Delhi ernstig opgevat. In bepaalde kringen in de Indiase hoofdstad wordt de suggestie zelfs belachelijk ge noemd. Uit het voorstel van de democrati sche fractieleider in de Amerikaanse senaat blijkt, zo is de algemene op vatting in Nieuw Delhi, een volledige onwetendheid omtrent de toestand in India. Nehroe die India sinds zijn on afhankelijkheid leidt, moot worden beschouwd als de motor van de staat. Bovendien wórdt het ondenkbaar ge acht. dat de premier zijn post zal op geven, nu in het begin van het ko mende jaar in India algemene ver kiezingen worden gehouden. Dit neemt niet weg dat men in Nieuw Delhi vereerd zou zijn, als een In diër wordt benoemd als hoofd van de V.N. In dit verband noemt men namen van B. R. Sen, directeur-ge neraal van de V,N.-organisatie voor de voedselvoorziening en landbouw zaken en R. K. Nehroe, de secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken. I Haalde op naam van oude dame f 38.000 van de bank j Het Bussunise raadslid van de pro testants-christelijke fractie, de heer J. F. J., die sinds vorige week dins dag wordt vermist is nog steeds on vindbaar. Uit de mededelingen van de politie blijkt nu, dat de heer J. dinsdagavond in Amsterdam is aan gehouden, omdat h|j werd aangetrof fen achter het stuur van een auto in een staat waarin dit niet verantwoord was. Hij moest zijn roes uitslapen en kon woensdagmorgen weer vertrek ken, overigens zonder auto en zonder rijbewijs. Toen de heer J. niet verscheen bij de Amsterdamsclie Bank in Bussum, waar hy een vertrouwenspositie be kleedde, heeft men een onderzoek in gesteld. Daarbij kwam aan het licht, dat hij regelmatig voor een oude da me in Bussum, voor wie hij een erfe nis beheerde, geld opnam. Dit deed hij, naar thans bl|jkt, dooi\ het plaat sen van een valse handtekening. Op die manier blijkt hij tussen maart en augustus van dit jaar 38.000 op naam van de Bussum- se dame te hebben opgenomen. De dame kreeg slechts eenmaal per jaar een overzicht van de stand van zaken van haar financiën, - hoewel de bank elke dag naar ge woonte afschriften voor de dame afgaf. Of de heer J. deze niet aan de dame overdroeg of achterhield, is niet bekend. Dc betreffende dame is eerst thans op de hoogte gebracht van het feit. dat de heer J. op haar naam geld op nam. Zy lijdt echter geen schade, de ze komt voor rekening van de bank. Toen de heer J. vorige week in de cel in Amsterdam belandde, bleek hij bij fouillcrjng een bedrag van 3.500 bij zich te hebben. Niemand, ook zijn huisgenoten niet, hadden arg waan. daar hij vertrokken is zonder koffer of toiletartikelen. J. leefde nogal royaal. Reeds eerder was hij met de politie in aanraking geweest, wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto. Het onderzoek bij de bank is nog in volle gang cn de bank heeft, aangifte bij de politie gedaan van de fraude. Intussen z|jn nog vier particulieren uit Bussum bij de politie gekomen met de mededeling, dat zij in totaal 48.000 aan J. ter hand hebben ge steld om dit geld voor hen op voor delige wijze te beleggen. Ook zij vre zen thans het ergste, doch zolang J. voortvluchtig is, kan niets met ze kerheid worden vastgesteld. Men vermoedt, dat J. de Duitse grens is overgegaan, daar hij wel vaker naar Duitsland ging. LUCIUS CLAY bijval Straaljagerpiloot redde zich door schietstoel Maandagmiddag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het type F-102 Delta Dagger dat op de basis Soesterberg was gestationeerd, in de lucht onklaar geraakt en neer gestort. De vlieger, eerste luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 kilometer afstand ten noordwesten van Soesterberg zyn machine met de schietstoel verlaten. H|j is ongedeerd in dc Vinkevecnse plassen terecht gekomen. Het toestel stortte neer bij Zevenho ven. De helm van de vlieger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. De vlieger behoorde tot het op Soesterberg gestationeerde Ame rikaanse 32-ste squadron. De enige schade die het neergestorte toestel heeft aangericht, is die aan een hooi berg. Daar werd namelijk de kap van afgerukt,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3