ENGELAND, DE E.E.G. EN DE LANDBOUW rsena Russen genieten van het Datschenseizoen Brits toetreden kan voor Nederland voordelen brengen Bescherm MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 PROVINC1ALE ZEEVW8B COURANT 1 Wie Arsenal rookt, geeft blijk van ccn goede kijk. Die heeft bet juiste merk gekozeül Geniet van bet koninklijke formaat en de kostelijke melange, j Overal, bovenal, Arsenal Snelheidscontrole met radar in Amsterdam Deze eenvoudige steen geeft op begraafplaats bij de kathedraal van Uppsala de plaats aan van hefofami- liegraf van de Hammarskjlöd's. Het is 'hier, dat de stoffelijke resten van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties bijgezet zullen icorden. De Amsterdamse politie gaat binnen kort een radarapparaat gebruiken voor snelheidscontrole van alle mo torvoertuigen, inclusief bromfietsen. In de eerste week van oktober wordt deze nieuwe meetapparatuur in ge bruik genomen. Het radar-apparaat wordt in een be stelauto ingebouwd. Op alle wegen in de gemeente zal op deze wijze de maximum-snelheid voortdurend wor den gecontroleerd. Dit nieuwe sys teem vervangt het tot nu toe gebrui kelijke stop-horloge. Deze verouderde methode, die veel routine van de tijd- waarnemers vergt en bovendien veel aanleiding heeft gegeven tot protes ten, beschouwt de Amsterdamse poli tie als afgedaan, nu zij de beschik king heeft over dit moderne appa raat, waarop de gemeten snelheid in een oogwenk kan worden afgelezen. De politie meent hiermee een indi recte bijdrage te kunnen leveren tot de verkeersveiligheid. Ondanks de krappe personeelsbezetting, worden in Amsterdam elke maand 500 pro cessen-verbaal wegens overtreding van de maximumsnelheidsbepalingen opgemaakt. bij een ontvangst op het Kremlin of in een ambassade tegenkomt, dan toont hij vol trots zijn ruwe werkhan den. Kamperen Er zijn in de Sowjet-Unie ook andere mogelijkheden om vakan tie te houden. De laatste jaren zijn meer en meer Russische toeristen gaan kamperen. Het aantal zoge naamde „toeristenbases" en kam peerterreinen neemt toe. Vakantie- tochten met de auto worden in Rusland maar weinig gemaakt, omdat slechts enkelen een eigeu wagen hebben. Zij, die onderne mend zijn, reizen op eigen gele genheid naar het vakantie-oord van hun keuze en proberen daar onderdak te vinden. Bij de aankomst van hun trein vinden zij op het perron al één of andere „ronselaar", die fluisterend zijn voor stellen doet. Het blad „Kasachstans- kaja Prawda" beschrijft een dergelrjk oord in een paradijsachtige hoek van het voorgebergte aan het schilder achtige Issyk-kul-meer. Daar vindt men bloeiende boomgaarden met per ziken en bovendien een mooi wit bad- strand. Zeven- tot achtduizend zomer gasten wonen in honderdvijftig tot tweehonderd huizen, hutten en tenten. „Als het alleen maar de drukte was", jammert het blad, „maar het is een probleem om aan brood te komen. In het hele dorp is slechts één cafe taria, waar niets anders te krijgen is dan een niet al te fris gerecht van gekookte macaronie met vlees- ragoüt. Twee stoelen Om een kip te kopen moet men een tiental boerderijen aHopen. Alleen zij, die een eigen auto hebben, zijn er be ter aan tóe. Zij kunueu naar het na burige dorp rijden om daar eieren te kopen voor een drievoudige prjjs. Men moet er niet op letten, dat het beddegoed niet verschoond wordt en dat er voor tweeëntwintig gasten slechts twee stoelen zyn: dat is daar allemaal normaal. Men vraagt oni papieren, incasseert het geld en geeft geen kwitantie. Het strand is leeg, omdat de toeristen ia de rij vóór de pinkel* staan". Aantal hotelgasten uit buitenland nam met 4 pet toe Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het eerste halfjaar 1961 ruim 1.583.000 overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels geregistreerd. Ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van 1960 betekent dit een toe neming met 57.000 overnachtingen of bijna 4 pet. Het aantal overnachtingen van be zoekers uit Duitsland steeg met 35.000 (8 pet.), uit Engeland en Schotland met 5200 (2 pet), uit Frankrijk met 3300 (3 pet) en uit Zweden met 2500 (5 pet). Hiertegenover stond een afneming van het aantal overnachtingen van bezoekers uit de Verenigde Staten: 14.500 overnachtingen minder (7 pet) dan in de periode januari t.m. juni 1960. Grote diefstal van kunstvoorwerpen In New York zijn woensdag schilde rijen en beeldhouwwerken ter waarde van 130.000 dollar gestolen. Er zyn werken bjj van Picasso en Henry Moore. De diefstal werd gepleegd toen het materiaal per auto werd vervoerd van een pakhuis van de douane naar de geadresseerde, Joseph Hirsham. De stukken waren per vliegtuig uit Engeland aangekomen. De chauffeur van de vrachtauto, die niet wist wat liij vervoerde, is door de dieven overmeesterd. De kunst voorwerpen zijn in een andere auto overgeladen. Tot de gestolen stultken behoren een beeld „Moeder en kind" van Henry Moore, dat op 25.000 dollar wordt geschat, en een schilderij van Ed ward Munch, „Twee vrouwen op veranda", dat eenzelfde waarde ver tegenwoordigt. (Advertentie) met De opera „Silas Marner" van de Afrikaanse componist John Joubert zal op 10 december te Londen haar Euro pese première beleven. De opvoering geschiedt door de English Opera Com pany in het Sadler's Wells-theater. VAKANTIE IN DE SOWJET-UNIE Toeristen staan in de rij Als men op de officiële verkla ringen afgaat komt men gauw tot de verkeerde conclnsie, dat de massa-ontspanning die door de staat georganiseerd wordt de enige of in ieder geval de voornaamste vorm van ontspanning is voor de inwoners van de Sowjet-Unie. Door een bezoek aan het kuuroord Sot- schï of de Krïm waar van de vroege morgen af de badgasten als ingeblikte sardientjes zij aan zij liggen op het strand van de Zwarte Zee wekt de indruk, dat de mensen in Rusland er van houden hun vrije tijd ge zamenlijk door te brengen. Het is geen gemakkelijke laak er voor te zorgen, dat tweehonderd- achttien miljoenen mensen kunnen genieten van hun vakantie. Naar ambtelijke berekeningen hebben slechts ongeveer vyf miljoen kinderen en volwassenen de kans in de loop van een jaar te verblijven in één van de tweeduizend gezondheids- en dui zend ontspanningsoorden. De overige Iweehonderdertien miljoen mensen *iin jjedwnjfft» iu 'sel* gftümUen verkiezen zij dit zelf voor hun va kantie te zorgen. Bij Russen bestaan tradities, die er toe leiden, dat zij met hun familie van de gunstige jaargetijden kunnen profiteren. Wie maar even kan, woont van midden mei tot midden september niet in de stad, maar in liet zomerverblijf. Deze periode noemt men in Rusland het „Datschensen- zoen". Die zomerverblijven zijn niet allemaal exclusieve landhuizen zo als die van de hoge partij- en rege ringsfunctionarissen. Er zijn alle mo gelijk varianten: stenen villa's, blok huizen en tuinhuisjes met een serre. Uiteindelijk betekent voor de meeste Russen „Datscha" niets anders dan één of twee ongemeubileerde kamers met gebruik van tuin bij een boer, die een deel van zijn huis verhuurt. De laatste tijd zijn bouwcoöperaties bezig met de aanleg van Datschen- parken zelfs met boomgaarden buiten de toeristencentra. Hoe dan ook, in de zomer zijn de Russische steden leeg. De fa milieleden. die werken, nemen na de dagelijkse arbeid de groene „Elektrischka" de forenzen- trein of de bus. Als de afstand te groot is, behelpen ze zich al leen In de verlaten stadswoning en brengen zfj het weekeinde bij hun familie in het zomerverblijf door. In ieder geval zorgen zij er voor, dat hun vakantie in het Datschensei zoen valt. De scholen houden hier ook rekening mee. 's Zomers is het bijna onmogelijk een afspraak te maken met schrijvers, kunstenaars of we tenschapsmensen. Zij werken dan op d* Als men IU» Ehtenburg Advertentie (Van een medewerker) „He belangrijkste besluit ooit in vredestijd genomen", zo is in Engeland met enige overdrijving de beslissing van de rege ring genoemd om onderhandelingen te openen over toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Ondanks de kri tiek die van diverse zijden in Engeland en daarbuiten werd vernomen, heeft het Britse parlement deze beslissing goed gekeurd. Mede om de critici bij voorbaat wind uit de zeilen te nemen, zijn door de Engelse regering drie voorwaarden ge noemd; toetreding tot de E.E.G. kan pas plaatsvinden, als bevredigende regelingen zijn getroffen voor de belangen van het Gemenebest, voor de naast de E.E.G. bestaande Europese Vrijhandels Associatie en voor de belangen van de Engelse landbouw. daardoor ook de lonen, hetgeen door de Engelse industrie en over heid een voordeel wordt geacht. Gekscherend wordt wel eens ge zegd: de wereldmarkt voor land- bouwprodukten (met. kunstmatig lage prijzen), dat is Engeland. Hiertegenover staat, dat de Engel se schatkist voor hoge lasten zit: de toeslagen bedroegen in 1958 rond f 60,per agrarische ar beidskracht per week, wat een be lastinggeld eiste van f4,per week per gezin. E.E.G.-voorstel Landbouw grote struikelblok De landbouw zal dus in de onder handelingen een belangrijk pro bleem vormen; zij was dat trou wens ook al zonder de mogelijke toetreding van Engeland! Het is algemeen bekend, dat de landbouw een struikelblok is gebleken voor de Europese samenwerking. Het doel van de E.E.G. ten aan zien van de agrarische sector (en ongeveer ook voor andere secto ren) is te komen tot a. opheffing van handelsbelemmeringen en tol muren tussen de aangesloten lan den: b. coördinatie van de land bouwpolitiek en een gemeenschap pelijk beleid. Deze beide doelein den moeten ongeveer parallel wor den verwezenlijkt. Tot nu toe is hiervan echter zeer weinig terecht gekomen. De in_ en uitvoerperike- len binnen Europa zijn groot ge bleven, men beroept zich op uit zonderingsbepalingen en ontsnap pingsclausules en vooral Duitsland wenst tot het bilaterale overeen komsten (tussen twee landen) over te gaan in plaats van tot een gezamenlijke afspraak. Voor het gezamenlijk beleid zijn wel voor stellen gedaan, maar er is bepaald nog geen overeenstemming be reikt. Zowel het structuurbeleid als het uit politiek oogpunt veel lastiger prijsbeleid zijn dus nog ver van de verwezenlijking verwij derd en versnelling van de tarief afbraak is juist voor de agrarische produkten nog niet uitvoerbaar gebleken. Verwarring De eventuele toetreding van Groot-Brittannië komt nu de ver warring nog vergroten, te meer daar de landbouw al bij voorbaat als belangryk onderhandeling» punt is genoemd. Wat is daarvan de reden? De Engelse landbouwpolitiek wijkt in aanzienlijke mate af van het voorstel van de Europese Commis sie voor de E.E.G. en van het op het Europese vasteland gebruike lijke beleid. Engeland kent een grotendeels onbelemmerde invoer van landbouwprodukten, met en kele uitzonderingen (zoals kaas, tomaten en peulvruchten). De En gelse boer ontvangt voor zijn pro dukten een toeslag die het verschil tussen de wereldmarktprijs van de ingevoerde produkten en de ga rantieprijs overbrugt. Het resul taat van deze politiek is, dat de consumentenprijzen laag zijn en Het C.G.-voorstel voor een ge meens uappelijke prijspolitiek houdt aan de andere kant in, dat heffingen worden geheven bij im port van landbouwprodukten uit niet-E.E.G.-Ianden, waartegenover staat restitutie hij uitvoer, eventu eel met een aanvullend marktorde- nend beleid. Deze voorstellen zijn nog niet ge accepteerd, maar zij komen er op neer, dat niet de schatkist, maar hoofdzakelijk de consument de prijs, dat wil zeggen de kostprijs, van de produkten betaald. De En gelse vakverenigingen en industrie vrezen terecht, dat het E.E.G.- systeem een verhoging van de kosten van levensonderhoud mee brengt, al staat hiertegenover een mogelijkheid van belastingverla ging en al kan deze prijsstijging- tot ongeveer 1 per jaar beperkt blijven gedurende de voorgestelde overgangstermijn van zes jaar. De National Farmers Union, de cen trale landbouworganisatie in En geland, is niet bereid de huidige gunstige positie te ruilen voor een onzekere en vermoedelijk minder gunstige toekomst. De Engelse producentenprijzen behoren im mers tot de hoogste van Europa! Engeland voert zijn huidige land bouwpolitiek vooral om strategi sche en sociale redenen en ook wel met het oog op de betalingsbalans. Het land kan deze politiek voeren, omdat: le de landbouw goed ge organiseerd en gemechaniseerd is en een hoge arbeidsproduktiviteit bereikt; 2e de agrarische bevol king maar 5 vormt van de to tale; en 3e meer dan de helft van de voedselbehoefte wordt inge voerd. Tegenover een te verwaar lozen export van agrarische pro dukten staat, dat 40 van de in voer in Engeland uit voedingsmid delen bestaat. In de E.E.G. is de import-exportbalans van land bouwprodukten veel meer in even wicht, terwijl Nederland, zoals be kend is, een aanzienlijk uitvoer, overschot vertoont. Een foto van een gelukkig gezin: de Sjah van Perzië met, zijn echtgenote koningin Farah Diba en hun IS maanden oude zoon, kroonprins Reza gefotografeerd in de tuin van het zomerpaleis te Teheran. Gemenebest ook nog de positie van het Geme nebest en de E.V.A.-landen. Uit de partnerlanden, Denemarken en Ierland komt het overgrote deel van de Britse voedselinvoer en deze landen genieten bij deze in voer de hoogste preferentie. Het is dan ook niet toevallig, dat Ierland en Denemarken ook om toelating tot de E.E.G. hebben verzocht, te gelijk met het Engelse verzoek, om op die wijze bun positie veilig te stellen. Gesteld dat een oplossing voor alle moeilijkheden wordt gevonden, wat betekent de toetreding van Groot-Brittannië dan voor Neder land? Nederland exporteert be langrijke hoeveelheden agrarische produkten naar Engeland. Een re latief belangrijk deel van onze ex port van vlees en zuivelprodukten ter waarde van f 300,a f 400, miljoen gaat naar Engeland. Ook groente en fruit, bloembollen en dergelijke, zaaigranen en peul vruchten gaan daar in grote hoe veelheden naar toe. De export van aardappelen wisselt sterk in om vang, maar is niet onbelangrijk. Van 1959 tot 1960 is onze agrari sche export naar Engeland overi gens gedaald, ten gunste voora van Denemarken. De splitsing van Europa in twee economische blok ken is hieraan natuurlijk niet vreemd geweest. Toetreding van Engeland tot de Euromarkt zou het mogelijk maken het verloren terrein weer in te lopen. Met goe de kvvaliteitsprodukten moet het voor Nederland mogelijk zijn in een deel van de Engelse importbe hoeften, die vooral bestaan voor vlees, suiker, boter en fruit, te voorzien. Zeeuwse belangen Voor Zeeland is in het bijzonder van belang de uitvoer van fruit, aardappelen en peulvruchten en mogelijk ook suiker. Dit geldt niet alleen voor de landbouw, doch ook voor de handel. Opneming van En geland in de E.E.G. onder aan vaarding van het voorgestelde be leid kan ook voor onze provincie met zijn akkerbouw- en tuinbouw- produktie betekenis krygen. Dit alles is echter afhankelijk van de E.E.G. landbouwpolitiek. Wor den tolmuren om Europa opge trokken, dan kan Nederland sterk profiteren. Indien de Gemenebest- landen hun preferentie behouden en ook andere geassocieerde ge bieden (zoals Afrikaanse voor Frankrijk) krygen voorkeursrech ten, dan zou dat bijna een vrije wereldhandel van agrarische pro dukten betekenen en is het voor deel voor Nederland gering, ook al is de toetreding van een groot im porterend land (ruim 52 millioen inwoners) altijd van belang. De toetreding van Denemarken tot da E.E.G. doet daarentegen de con currentie in ieder geval sterk toe- hemen, Denemarken heeft een goed georganiseerde en goedkoop werkende landbouw, die de opge treden versterking van onze po sitie in de E.E.G. weer ongedaan kan maken. De betekenis van het Engelse be sluit voor de Nederlandse land bouw is dus nog niet te overzien. In ieder geval moet het worden beoordeeld in combinatie met de toetreding van Ierland en vooral Denemarken. Veel zal afhangen van de komende onderhandelingen, die juist voor een belangryk deel de agrarische problemen zullen betreffen. Het is wel duidelijk, dat deze onderhandelingen niet mak kelijk zullen verlopen. Naast de moeilijkheden op het ge bied van de landbouwpolitiek is er RDTER5EPT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7