Geref. stichting maatschappelijk werk heeft nu eigen „kapitein" 4 NIEUWE v CADEAU blijft NOG STEEDS KANS OP ■wojimiiaLÜÜi OF OP500,-VERDIENEN ALS U DEZE WEEK EEN PROEFRIT MAAKT! SCHELDEDIRECTEUR REIKTE BEMETEL-DIPLOMA'S UIT 'Irnwm Almanak Meer glans en bescherming voor uw auto! MIST-WEEKEINDE IN ZEELAND NIET ZONDER GEVOLGEN wfwip f PROVIN CI ALU ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 L. A. HARTMAN GEÏNSTALLEERD Tijdens een bijeenkomst te Middelburg is de heer L. A. Hartman geïn stalleerd als directeur van de gereformeerde stichting voor maatschappe lijk werk in de provincie Zeeland. Uit een groot aantal toespraken bleek wel, hoezeer men verheugd is over de benoeming van de heer Hartman tot directeur van de stichting. De installatie-bijeenkomst werd geopend door de waarnemend-voorzitter, ds. A. Elshout uit Koudekerke, die de komst van de nieuwe directeur bijzonder nodig achtte, omdat het gevaar bestaat dat men door de veelheid van gevallen zo overrompeld wordt, dat men de mens niet meer ziet: hij wordt een nummer in de kaartenbak. Terwijl juist de zorg voor het individu belangrijk is. Ds. Elshout voegde er aan toe, dat de kerk een grote taak hierin mag vervullen. Tiende kapitein „Wie zij naaste in de vroege och tend luidruchtig begroet, het zal hem als een vloek worden aangerekend", aldus haakte drs. KI. Laansma, de directeur van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, in bij dit Spreuken-vers. Hij hoopte, dat deze tekst die morgen niet van toepassing verklaard zou worden, temeer niet omdat er en hier citeerde drs. Laansma een leem te van de stichting met de komst van de heer Hartman een leemte wordt opgevuld. Sprekend namens de stichting ..Raad voor gereformeer de sociale arbeid" te Utrecht wees de heer P. van Strijen erop, dat thans in Nederland de tiende vloot met een kapitein uitgevaren is. Hij voorspelde de heer Hartman moeilijke jaren, omdat hij niet al leen als kapitein, maar ook als dekknecht op deze éénmansboot zal fungeren. Tot slot wees de heer Van Strijen erop, dat de taak van de nieuwe directeur ook ge richt zal moeten zijn op de orga nisatorische opbouw van het maatschappelijk werk. Ds. Van der Stoel: „Kerken staan geheel achter U" Hij heette vervolgens onder meer speciaal welkom Gedeputeerde A. Schout en ds. A. G. van der Stoel, die aanwezig was namens het mo- deramen van de particuliere synode in Zeeland. Hij noemde zowel de heer Schout als ds. Van der Stoel de pro motors van deze stichting. Voorts wees de predikant erop. dat de stich ting niet als een specifiek gerefor meerde zaak gezien moet worden. Hij bewees dit door op te merken, dat er ook leden van andere kerken in het bestuur zitting genomen heb ben. Bekroning Ds. Van der Stoel noemde deze in stallatie-bijeenkomst de bekrouing van het werk van de stichting. i\:.- mens de Zeeuwse gereformeerde kerken bracht hij dan ook de geluk wensen over. „Wij zijn door uw komst een tikje verbluft geweest", aldus zei ds. Van der Stoel tot de lieer en mevrouw Hartman. „Wij hadden het niet verwacht, dat iemand uit de randstad Holland naar de periferie zou komen". Ds. Van der Stoel betoogde, dat do heer Hartman een uiterst veranwoordelijke taak aanvaard heeft. Hij waardeerde het.) dat de nieuwe directeur niet in de j eerste plaats naar de „bestemming" gekeken heeft, maar naar het werk Ilij verzekerde de heer Hartman, dat de kerken geheel achter hem zullen staan wanneer blijkt, dat er iets ge beurt voor de mensen, die het uoaig hebben. Oolc ds. Van der Stoel betoogde, dat het in de bedoeling ligt om iedereen van dienst te zijn. Hij sprak tot slot de wens uit, dat alle andere bij liet maatschappelijke werk betrokken instanties tot de ontdekking mogen komen, dat men gezamenlijk moet trachten iets te betekenen voor de Zeeuwse mensen in nood. Namens het provinciaal bestuur sprak de heer Schout er zijn ver heuging over uit, dat de gerefor meerde slichting thans een direc teur heeft. Hij verklaarde, dat er heel wat moeilijk werk is gedaan maar nog tevens zal komen sinds in 1930 het maatschappelijk werk in organisatorische vorm in op komst gekomen is. De heer S. G. J. van Leeuwen, die sprak namens het ministerie van maatschappelijk werk, wees erop, dat alle levensbeschouwelijke richtin gen vertegenwoordigd zijn. De heer Van Leeuwen hoopte, dat er geza menlijk overleg zou plaatsvinden en dat de verwaentingen van het stich tingsbestuur en van de heer Hart man in vervulling zullen gaan. f Advertentie) Nadat de heer J. C. F. van Kamer, de directeur van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg le Middelburg, de gelukwensen van het hoofdstedelijk gemeentebestuur had overgebracht, werd nog het woord gevoerd door ds. H. M. Stra- ting namens de provinciale diakonale commissie van de Ned. Herv. Kerk en ds. Koers, namens de gerefor meerde stichting voor maatschappe lijk werk in Zuid-Holland. Ook zij legden de. nadruk op een goede sa menwerking tussen de verschillende instanties. e In breed vlak In zijn dankwoord betoogde de heer Hartman ouder de indru" "eke'en te zijn van dit welkom. Ook omdat, zo betoogde hij, in do tot hem ge richte «'oorden zoveel „geïnvesteerd" is. Hij betoogde, dat het er in het maatschappelijk werk op aankomt gestalte te geven aan de geest ran het evangelie. Nadat de heer Hart man erop gewezen had, dat het dia- konaat het maatschappelijk werk gestimuleerd heeft, verzekerde hij i de samenwerking in een breed vlak te uillen zien. Gevaar voor verzuiling, waarop één der sprekers had gedoeld, zou er vol gens de heer Harr.man zijn. wanneer men geen oog had voor de totaliteit van de samenleving. Tot slot sprak hij zijn dankbaarheid uit voor de woorden van ds. Van der Stoel, die zo uitdrukkelijk de steun van de kerk toezegde. Na het slotwoord van ds. Elshout maakten vele aanwezigen van de gelegenheid gebruik om de heer en mevrouw Hartman te felici teren. Vraag alles wat u weten wilt aariuw Renault-dealer! OPLEIDING ALS MEERTRAPSRAKET „Schelde-school" een der beste van Nederland De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen beschikt over één van de beste bedrjjfsscliolen in Nederland. Dit verklaarde zaterdag middag de heer W. H. C. Belgraven, adviseur van de Stichting Bedrijfs groepen Metaal- en Elektrotechnische Industrie te 's-Gravenbage een overkoepelend lichaam, waaronder 12 a 1300 bedrijven ressorteren tij dens een bijeenkomst in het „Schel- dekwartier". Een bijeenkomst, waarin 35 leerlingen van de Schelde-bedrijfs- scliooi het Bcmetel-diploma werd uit gereikt. De vakopleiding, aldus de heer Belgraven, is bij deze school in goede handen en bijzondere zorg wordt besteed aan de praktische, de theoretische en de menselijke kant van de opleiding. Vooral de menselij ke kant het bepalen van de hou ding tegenover de medemens acht te de heer Belgraven zeer belangrijk: hij accentueerde, dat deze de groot ste aandacht van de directie der Schelde-scheepswerven zomede van de leiding van de bedryfssehool, de VAN UI TOT SOCIËTEITEN j Overal in Zeeland beginnen de be- jaardensociëteiten hun deuren weer te openen. Daar zijn ook nieuwe deu- ren bij, zoals in Breskens, waar liet j lokaaltje in de Zandstraat te klein i is gew'orden en de bejaarden een j nieuwe soos hebben gevonden in het jeugdhuis „De Uitkomst". Dinsdag 3 oktober wordt ook in Scherpenisse de bejaarclensoos weer bliiven- opengesteld. De plattelandsvrouwen y".1 «oneven m Axei ie pnjven. verzorgen het programma van deze middag, die in het Holland Huis wordt gehouden. Een dag later, woensdag 4 oktober, volgt de opening te Axel. Deze sociëteit heet „Onder de Toren"; zij wordt gehouden in het „Torenlokaai" van de hervormde kerk. NAAIKRANSJE Behalve een bejaardensoos heeft Axel ook weer een naaikransje. Het zijn de dames van de „Katho lieke Actie", die het kransje heb ben geformeerd. De dames zullen onder meer de kerkgewaden ver fraaien. MUURTJE op het parkeerterrein aan de Oranje straat stond tot voor kort een muur tje. Het muurtje is nu weg. Er was een Belgische automobiliste, die rem pedaal en gaspedaal verwisselde. Jammer voor de mooie auto, jammer voor het muurtje dat over een leng te' van enkele meters bezweek. GROOTS... Zi5 waren opgewekt op reis gegaan, dc vijftig leden van de Middelburgse Hervormde Vrouwengroep, óp naar Prinsjesdag in Den Haag. De dag begon goed, met mooie plaat sen, de Zeeuwse kappen vooraan. „Daar zijn de Zeeuwen", hoorde men prins Bernhard dan ook tot konin gin Juliana zeggen, toen de gouden koets passeerde. Ja, daar vjaren de Zeeuwen. Maar la- lei- op de dag bleek, dat er één Zeeuw ontbrak. De echtvriend van een Bevclands echtpaar, dat de reis had mogen meemaken, was spoor loos. Hij had zijn echtgenote, zij hel bepaald niet „kwaadwillig", verlaten. Uitgebreid speurwerk volgde. Zón der resultaat! En eerst om half vier in de prille ochtend van de volgende dag keerde het verloren schaap terug. De brave man was de groep kwijt geraakt en had zich tenslotte ge ïnstalleerd in een tramhokje, op de weg naar Amsterdam. Daar vond hem een taxichauffeur, aan wie hij bekende niet meer te weten, hoe nog vaar Beveland te komen. Da's heel eenvoudig", sprak dese, wel bijzonder coulante chauffeur „ik breng je er heen"! Een in zijn eenvoud groots gebaar... 'Advertentie) Verkrijgbaar bij dvakman bus voor U a 5 behandelingen 5.90 lieer M. C. C. de Keeper met zijn staf van technische leermeesters had. Hij wenste de geslaagde jongelui en hun ouders, die in grote getale van deze diploma-uitreiking getuige wa ren, geluk met het behaalde succes: het gemiddelde cijfer van de „Schel- de"-uitslagenlijstcn lag bij elk vak nagenoeg een half punt hoger dan het landelijke gemiddelde. De directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel, had tevoren de werkzaamheden van de bedrrjfsschoo! belicht. Ilij achtte deze school een uitstekend middel om het natuurlijk verloop van het personeel te ondervangen: dit ver loop bedraagt ca. 80 personen per jaar. Voorts verklaarde de directeur van de „Schelde", dat het bedrijf geen massaprodukten construeert, maar dat inderdaad onderdeel na on derdeel door grotendeels geschoold personeel in samenwerking met ma chines wordt vervaardigd. De vakop leiding is een kostbare zaak, aldus de heer Van Ginkel. „Doch dat heeft men er voor over. Als we de bestaande school nieuw moesten bouwen zouden de investe ringskosten zeker meer dan een mil joen bedragen. Het bedrijf trekt jaarlijks 371.000 uit voor deze school en aan iedere leerling wordt jaarlijks 7500 besteed. De leerlin gen zijn daarentegen niet juridisch aan ons bedrijf gebonden, zodat ze steeds hun eigen weg kunnen kiezen. Hoewel dit natuurlijk in wezen niet de bedoeling is", aldus de heer Van Ginkel. „Het bedryf houdt ze na hun opleiding gaarne nog een aantal ja ren vast". De jongelui kregen aan waarderingspremie op hun spaar bankboekje bedragen, die variëren tussen 65 en 125. Na de toe spraak van de Sehelde-directeur voerde het hoofd van de vakopleiding de heer M. C. C. de Reeper het woord. Meertrapsraket Deze vergeleek de opleiding van de jongelui voor hun Bemetel-diploma waarvan de vier trappen gevormd «•orden door de 4 examens, die de jonggelui voor hun Bemetel-diploma DAUPHINE CADEAU F.5.250.- voor de heer J.l.STRUYK, Ruisdaelslraat 47 Arnhem r enn ucDMCKin door de heer G.M.A.KAREL, F.500.- VERDIEND K|oos,erdreef 2A, Eindhoven Bovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd Grotere oogst verwacht van klei-aardappelen Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten gepubli ceerd van de op 9 september gehou den voorlopige oogstraming. De totale oogst aan consumptie aardappelen (exclusief uitval) wordt geraamd op 1.902.700 ton, dit is 5 procent minder dan in 1960 (1.988.500 ton). Er wordt een hogere opbrengst aan klei-aardappelen verwacht, n.l. 1.228.700 ton (v.j. 1.148.000 ton), ter wijl de produktie. die voor zandaard- appelen wordt geraamd op 674.000 ton, 21 procent lager ligt dan die van 1960 (850.000 ton). Het percentage uitval wordt voor klei-aardappelen geraamd op 14 procent (v.j. 27) voor zandaardappelen op 19 procent (v.j. 24). Doordat voor fabrieksaardappelen het rendement met 11 procent terug liep, ligt de totale opbrengst, on danks uitbreiding van het areaal, met 1.191.100 ton bijna 78.000 ton lager dan in 1960. „Georges" gelicht Zaterdagavond is het wrak van het te Wemeldinge gezonken motorschip „Georges" door de drijvende bokken „Albatros' en „Actief" gelicht. Aan de bakboordzijde had het vaartuig „Georges" bij de aanvaring met het motorschip „Pierre" een scheur van ongeveer twee meter lengte en 25 centimeter breedte opgelopen. Nadat het wrak boven water gebracht was. heeft men zondag het laatste restant van de lading steenkool overgeslagen in het motorschip „Marja". In af wachting van een nadere beslissing is het wrak voorlopig te Wemeldinge gemeerd. Onteigening van 26 panden in plan Lange Zelke Ten behoeve van de sanering Lange Zelke te Vlissingen heeft de gemeen te een onteigeningsplan voorgesteld, waarover de raad in zijn eerstvol gende vergadering zal beslissen. Het gaat om 26 percelen in het plan Lange Zelke, die voor onteigening en later voor sloop in aanmerking ko men. De onteigening zal nodig zijn om uitvoering te kunnen geven aan het raadsbesluit van 30 maart in ver band met de sanering van de Lange Zelke. moeten afleggen. „Ze hebben fortuin lijk gewerkt: de resultaten «'aren te vredenstellend", aldus de heer De Keeper. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, die deze bijeenkomst eveneens bijwoonde evenals trou- «'ens enkele consulenten van de stich ting Bemetel alsmede dc volledige directie van „De Schelde" «rees in zjjn toespraak op de zekere mate van invloed, die de „Sclielde"-bedrijfs- school kan uitoefenen op het ver- trekovcrschot In Zeeland. Het bestaan van deze bedrijt'sschool betekent voor Zeeland de uitbreiding van de reeks opleidingen voor een technisch beroep. Velen verlaten Zeeland, hetgeen men door aantrekken van industrieën tracht te voorkomen", aldus de eer ste burger van de „Scheldestad". Te vens releveerde hij onder meer de ho ge vakbekwaamheid van het „Schel- de"-personeel. Hij prees de goede sa menwerking tussen het gemeentebe stuur en dé Sehelde-directie. Daarna bood hij dc geslaagde jongelui en hun ouders zijn gelukwensen aan. De directeur van de „Sche!de"-scheeps- werven, de heer Van Ginkel reikte tenslotte persoonlijk de diploma's ait. In een aanliggend vertrek kon men enkele werkstukken van de jon gelui bewonderen, op het gebied van bankiverken. frezen, draaien, pijpen- bewerken, scheeDsbeschieten en de scheepsbouw. Voor het uitgebreid examen slaagden 32 leerlingen, voor het Bemetel-diploma juni 1961 slaag den 35 leerlingen. De namen van de geslaagden waren als volgt: leervak bankwerken: W. P. Faes. C. Houtzager. I. Huibregtse, P. de Nooijer. W. M. Verstraate, fre zen: K. Röelso en L. P. de Kraker, draaien: H. Cijvat, H. Louws, J. v. d. Plassc. N. Róelsc, plaatconst. wer ken: F. A. Bropksmn, P, Brouwer, L. L. Louwerse. Ch. Tanghe. J. Westdorn, Dijoenbewerken: J. Mida- vaine. W. P. Vreeke. schecDsbeschie- ten: W. I. Almekinders, P Hengst. G. Joosse. C. A. Knuit. C. Marcusse, A Matthijsse. J. M. v. d. Meer. J. Moerdiik. J. I. Tange. modelmaken: A. Leijnsc. scheepsbouw: A. v. d. Kreeke. G. P. A. Schout. W. Wcs- tenveele en A. E. de Wever. Slot van pagI traject Vlissingen-Breskens. de eer ste twee reizen (6.50 en 8.20) op het traject Kruiningen-Perkpolder en de eerste reizen van zondagmorgen van uit Hoedekenskerke en Terneuzen. De dienst Zierikzee-Kats moest za terdagmorgen worden gestaakt. Za terdagavond kon op alle diensten zij het met enige moeite normaal worden gevaren. In de loop van zon dagmorgen kwamen alle veerdien sten weer normaal op gang. Tengevolge van do mist en dc daar bij komende vochtigheid liep zater dagmorgen op het stationsemplaCc- ment to Vlissingen omstreeks half acht een trein uit de rails. Voor de passagiers betekende een en ander Koningin aanvaardde in Vlissings raadhuis kamers Koningin Juliana heeft aan het f§ i gemeentebestuur van Vlissin- gen laten weten, dat zij „zeer getroffen" is door het aanbod van de Vlissingse raad om eni- ge vertrekken in het nieuwe 1 stadhuis ter beschikking van I haar en haar gevolg to stellen. Zij meent, dat hiermee „een e| oude traditionele band tussen het Huis van Oranje en dc ge- meente Vlissingen wordt ge- |f handhaafd". Zij heeft dan ook n s met veel genoegen het aan- bod van de Vlissingse raad aanvaard. Dat het beschik- baar stellen van deze kamers kan geschieden zonder dat om- 5= H vangrijke. kostbare voorzieriin- ff gen nodig zijn, stelt koningin Juliana zeer op prijs. B. en w. 1 van Vlissingen stellen nu voor hen op te dragen de erkente- |j i lijkheid van de raad uit te n j§ spreken voor het feit, dat ko- p mngin Juliana deze aanbieding z heeft willen aanvaarden. M.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy slechts een lichte schok en de ma teriële schade bleef beperkt. Met be hulp van de ongevallemvagen kon men het treinstel binnen een uur op rails terugzetten. Stranding Het 5842 b.r.t. metende Engelse \brachtschip „Appledore" van de Ma ritime Shipping and Trading Com pany Ltd. uit Londen is zaterdag namiddag, ook door een defect aan de stuurinrichting, bij Bath, tussen de boeien 71 en 73, op de Wester- schelde aan de grond gelopen. Van Terneuzen voer de sleepboot „Hol land" en van Antwerpen voer de sleepboot „Hetty Letzer" ter as sistentie uit. De kapitein weigerde aanvankelijk iedere hulp. Later op de avond, omstreeks negen uur, meldde het schip vijf graden slagzij, waarna het sleepcontract toch werd getekend. Omstreeks middernacht gelukte het enkele Nederlandse en Belgische sleepboten de vrachtvaar der vlot te trekken. De „Appledore" kon de reis naar Antwerpen voort zetten. Tenslotte ging het nevenachtige weer ook niet onopgemerkt aan ci neast Bert Haanstra voorbij, die speciaal naar Domburg was geko men om er voor zijn film over de afsluiting van het Veerse Gat een ringrijdorsfestijn te filmen. De ring- rijders stonden kleurig uitgedost met bun paarden klaar voor de lens, maar al te vaak moest worden gewacht tot het zonnetje boven Domburg weer eventjes kon door breken. Aan .15 leerlingen van de Schelde bedrijfsschool is zaterdagmiddag in het „Scheldelcwartier" te Vlissingen het Bemetel-diploma uitgereikt. De foto toont het' moment, waarop zij door de directeur van de Kon. Mij. het ontvangstbewijsvoor het hen „De Schelde", de heer G. N. van Gin kel uitgereikte diploma tekenen. (Foto P.Z.C. Herstel zoutschade dienstgebouw „Vredehof" B. en w. van Vlissingen vragen dc raad een krediet van 2015,20 voor herstel van zoutschade. Het betreft hier het dienstgebouw van de be graafplaats „Vredehof" aan de Kou- dekerkseweg. dat door de inundatie van 1944 zoutschade kreeg. De raad zal in de vergadering van 29 september over het voorstel beslissen. BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin presenteert j In leder huis een moderne keuken De gedekle tafel van Europa I 'R Drulveniuln' j Iedere dag fraaie geschenken J In 286 stands nationale cnh I ternationale gebruiksgoederen 1 Geopend van 10-17 en 19-23 u./ Zondags geslolcn AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm 27 SEPT. LAGERE TEMPERATUREN. Overwegend droog weer met van het westen uit opklaringen. Aanvanke lijk hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tassen west en noord. Lagere temperaturen, vooral In b®*. oosten van het land. ZON EN MAAN 26 september Zon op 6.31 Maan op 19.52 onder 18.31 onder 8.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2