00STBERLIJNERS MOESTEN 'S NACHTS HUIZEN VERLATEN Trz:';::Z niMX/IUriAIE 7EEIIWCC PnilllAUT FkUVINIiIALl AClUWDl LUUHAnl ssssss Geen wijziging in Amerikaanse politiek Turkse vliegtuigramp eist 28 slachtoffers Mist-weekeinde bleef in Zeeland niet zonder gevolgen IN KANAAL MIST OORZAAK VAN SCHEEPSBOTSINGEN Vandaag.. Hoofdredacteuren: WL m Hl 1 W BOi. «HBI MM» H HM W W W BB T m Kleine advertenUes (max. 8 regels) W. Leertouwer en G. A de Kot. 25 cent Per re8el met een minimum SHïTs WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'at 'Z" per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus Vllsslngen Walstr 68-60 tel 2355 (b.g.g red 3508/3548. adv 3647/3643. Middelburg. Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red 2078/3169 adv 2375); Goes Gr Markt 2. tel 6140 (b.g.g red 7853. adv. 5213). Oostburg. tel 2395; Terneuzen tel 2116, Zlertkzee red tel 2425 adm tel 2094. SENATOR HUMPHREY: CONCESSIES DOEN! V.N.-woordvoerder: geen communistische hulp Ken woordvoerder van de V.X. in Leopoldstad lieeft zondag de bewe ring van Tsjombe dat op het vlieg veld van Stanleystad 86 üjoesjins klaar stonden, „louter verzinsels" ge noemd. Hij zei dat een onderzoek door de V-N. had aangetoond, dat zich in Oost-Provincie geen Russi sche vliegtuigen bevonden. Tsjombe had zaterdag gezegd dat Iljoesjins met Tsjechische, Poolse en communistisch-Chinese piloten in Stanleystad waren geland om sol daten van het cestrale Kongolese le ger naar Katanga over te brengen. Voor deze invasie zouden 4500 Kon golezen worden samengetrokken in Stanleystad, Loeloeaburg en Coquil- hatstad, aldus Tsjombe. Het hoofd van de V.N. in Stanleystad de Zweed Karl Englund, heeft zater dag al gezegd dat van troepencon centraties in Stanleystad geen spra ke is. Viaduct stortte in, zeven arbeiders gedood Bij de instorting van een steiger nabij een viaduct op de „autostrada del so le", die thans tussen Rome en Floren ce wordt aangelegd, zijn zeven arbei ders om het leven gekomen. Drie anderen liepen letsel op. Een van de arbeiders wist ongedeerd te blijven doordat hij zich vastklampte aan een stuk van de steiger dat overeind bleef staan. Treinstel in tweeën, voorste stuk reed door Zonder dat de bestuurder iets merkte, verloor de trein, die zaterdagmorgen om 12.26 uur vanuit Amsterdam naar Enk huizen vertrok, nabij Avenhorn het achterste wagenstel. Van dit gedeelte een driewagen- cliesel traden automatisch de remmen in werking, waar door het ongeveer een kilome ter verder tot stilstand kwam. Terwijl het voorste wagenstel, bestaand uit een dieselstel van vijf wagens, rustig de reste rende kilometers naar Hoorn aflegde, kreeg men op het sta tion aldaar een telefoontje van de blokpost te Avenlioorn, waar men had gezien, wat er was gebeurd. Een reserve treinstel heeft het verloren ge deelte later opgehaald. De rei zigers, die zich in dit gedeelte bevonden, kwamen met 35 mi-, nuten vertraging te Hoorn aan. 1-Iet losschieten van een koppe- ling tussen twee treinstellen is H een grote zeldzaamheid. lIlllllllllllllllllllM Met machinegeweren en bajonetten gewapende Oostduïtse poli tiemannen hebben zondag' ongeveer tweehonderd gezinnen uit tien flatgebouwen in de Oostberlijnse Bernauerstrasse verdre ven, zo is door ooggetuigen bekendgemaakt. De straat is gele gen nabij de Frans-Russische sectorgrens. In Westberlijnse politiekringen wordt verondersteld dat de com munisten van plan zijn ongeveer achthonderd gezinnen uit bun woningen in de Bernauerstrasse te zetten. Volgens de West berlijnse politie zullen veertig flatgebouwen in de Bernauer strasse bij de Oostduitse actie worden betrokken. Volgens de ooggetuigen hebben de communistische politiemannen 's mor gens 6 uur een raid op de straat ondernomen, de bewoners van de flatgebouwen wakker gemaakt en hun gelast de woningen te ontruimen. Volgens de Westberlijnse politie zijn schildwachten bij de achterdeuren van deze huizen geplaatst. Deson danks is toch nog een vrouw uit een raam op de tweede verdieping van één der huizen gesprongen en ern stig gewond op de straat gevallen, die bij West-Berlijn behoort. Zij is naar een Westberlijns ziekenhuis vervoerd. Haar echtgenoot, die klaar blijkelijk ook uit het raam wilde springen, werd door de Oostberlijnse politie, die het huis was binnenge gaan. nog juist gegrepen. Ook een lid van de ontruimingsploeg is uit een raam gesprongen, aldus een mede deling van de Westberlijnse politie. Standvastig De democratische senator Hubert Humphrey heeft zaterdagavond in een verklaring, die wordt be schouwd als een weerspiegeling van vooraanstaande functionaris sen in president Kennedy's rege ring, gezegd, dat het Avesten moet. bereid zijn toe te geven op som mige minder belangrijke punten „die niet vitaal zijn voor onze be langen" en het niet waard zijn ora een Avereldoorlog \_oor te be ginnen. Men zou bij onderhandelingen met de Sowjet-Unie echter standvastig moe ten zijn in kwesties die de veiligheid van het'westen zouden aantasten. Do Westduitse regering in Bonn heeft zondag de niet-officiële berichten vol gens welke zij zou zijn gewaar schuwd dat de Verenigde Staten en Engeland Oost-Duitsland misschien zullen erkennen, krachtig tegenge sproken. Geen wijziging Een bericht van deze strekking, dat in 'n Engelse krant was gepubliceerd, werd door een woordvoerder van de Westduitse regering als „louter spe culatie" van de hand gewezen. Volgens officiële Westduitse kringen geven de door generaal Lucius D. Clay afgelegde verklaringen geen aanleiding voor de gevolgtrekking dat Amerika zijn politiek inzake Berlijn zal wijzigen. Clay, Kennedy's bijzondere A'ertegen- Op het terrein van de tentoonstelling „M.G. 61" in Groningen zijn negen beelden vernield, die waren opgesteld in de „Galerij der romantiek", een expositie van tuinbeelden en tuinorna- inenten. De beelden die totaal kapotgeslagen waren, zijn vun diverse eigenaren in bruikleen ontvangen. Foto: de heer K. Sierksma, een van de bestuurs leden van de tentoonstelling, bij de wrakstukken van een verwoest beeld. woordiger in Berlijn, heeft afgelopen dinsdag, voordat hij zijn nieuwe ambt in Berlijn aannam, in Bonn een onderhoud gehad met tlr. Konrad Adenauer. Tijdens het gesprek zou hij A'olgens de „London Times" Adenauer op de hoogte hebben ge steld Aran de mogelijke erkenning van Oost-Duitsland door de Verenigde Staten en Engeland. „Dit is louter speculatie. Er is niets van dien aard gezegd", aldus de W estduitse regeringswoordvoerder. DODEN EN ZWAAR GEWONDEN BRANDEND NEERGESTORT Vijf Haagse politiemannen hadden Susan Price uil Londen, die bij het baden in Scheveningen in gevaar verkeerde, uit zee gered. Uit dankbaarheid heeft de Engelse haar redders uitgenodigd voor een bezoek aan Londen. Foto: gastvrouwe Susan Price met de Haagse politie-agenten in het hartje van Londen. V.l.n.r.: de heren Van Ei/ken, Van de Toorn, Van Zanen, Planken en De Braai. ^^^(\A/^A'V\^AiN^VV^/VW*A^'>/VWNAAAPAAA'WNAA'VSAAA,\AA Boeing met 71 passagiers in Boston-haven gevallen enkele licht gewonden Slechts één inzittende van een Turkse Fokker Friendship, die zaterdagavond met 29 inzitten den nabij Ankara verongelukte, beeft liet ongeluk overleefd. Op het vliegveld van Ankara is ver nomen dat 28 mensen zijn om gekomen. De vier bemannings leden waren Turken. De enige overlevende is een Turkse pas sagier. Er waren tien Duitsers aan boord. Het wrak van het toestel werd pas zondagochtend gevonden. De gehele nacht bad men tevergeefs gezocht. Oogge tuigen hebben gezegd dat het vliegtuig al in brand stond, voordat het neerstortte. Het was onderweg van Cyprus naar Ankara en had een tussenlan ding te Adana gemaakt. Een Boeing: 707 van de American Air lines is zondag: na een mislukte lan ding- op het A-liegveld Logan bij Boston in de Winthropbaai terechtgekomen, maar alle 71 inzittenden konclen in veligheid worden gebracht. Het reusachtige straalvliegtuig- was van San Francisco op weg- naar Chi cago. Bij de landing op Logan schoot het toestel over de landingsbaan heen en kwam in de haven van Boston te recht. Het vliegveld was op'•dat tijd stip omhuld door een dikke mist. Het onderste deel van de machine lag onder water. De passagiers wis ten zich via de deuren en Ader nood uitgangen in veiligheid te brengen en Avachtten op de vleugels van het vlieg tuig op de kleine armada pleziervaar tuigen die zich van de Pleasant Park Yacht Club op weg had begeven naai de plaats van het ongeluk. De reddingsactie Avas binnen een uur na het ongeluk voltooid. 1 IHHi Engelse, Italiaanse en Franse tanker aangevaren De dichte mist die zaterdag boA-en het Kanaal hing,-was de oorzaak van en kele aanvaringen. De ernstigste aanvaring Avas die tus sen de 23.124 ton metende tanker Bri tish AAiator en het 8671 ton metende motorschip Crystal JeAvel. De tanker meldde dat de Crystal JeAvel in zinken de toestand verkeerde, dat de radio Aan het motorschip buiten actie AA'as geraakt en dat de kapitein beide be nen brak bij do aani'aring. Later meldde de sleepboot Meeching dat de dochter van de kapitein van de Cry stal Jewel om het leven AA'as gekomen, Zij Avas blijkbaar beklemd geraakt op de brug. De tanker maakte geen mel ding van eigen schade. Zaterdagavond bereikte de reddings boot van Eastbourne de British Avia tor en nam de gewonde kapitein en dertien andere bemanningsleden van de Crystal Jewel over, waarna in dich te mist de terugtocht werd aanvaard. In Newhaven werd het schip aan de grond gezet. Zaterdagavond had in het Kanaal, in de buurt van het eiland Guernsey, een aanvaring plaats tussen het Britse Spionerende Nederlanders zonder consulaire hulp Naar een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag desgevraagd mededeelde, is op het A'erzoek van Nederland, consulaire bijstand te mogen verlenen aan de in de Sowjet-Unie Avegens spionage ge arresteerde Nederlandse burners, door de Sowjet-autoriteiten gereageerd met de mededeling, dat de Sowjet-wetten, hangende het A'ooronderzoek, een be zoek van consulaire ambtenaren niet toestaan. ZONDAGMORGEN 20 METER ZICHT Bromfietser kwam bij botsing om het leven Het eerste mist-weelveinde dat Zeeland dit najaar heeft gekend met zondagmorgen vroeg een maximum zicht van 20 tot 30 meter is niet zonder ongeluk ken en ongeregeldheden voorbij gegaan. In Axel kwam een bromfietser bij een botsing om het leven, de veerdiensten onder vonden in de vroege zondagmor gen vertraging waarbij enkele vaarten moesten uitvallen, in Vlïssïngen liep een trein uit de rails, een Engels vrachtschip liep ter hoogte van Rilland-Bath in de Westerschelde op een zandbank en tenslotte werden de filmplannen van cineast Bert Haanstra zaterdag door het ne velachtige weer ten dele in de war gestuurd. Heel Zeeland heeft in het afgelo pen AA-eekeinde verschillende pe rioden van dikke mist gekend. Deze ontstond doordat Aochtige lucht tussen tAvee gebieden van hoge druk een groot bOA'en Rusland en een kleiner boven Engeland bleef hangen. De droge lucht uit oostelijke richting dreef de A'ochtige lucht naar liet Avesten, maar stuitte daarbij op liet kleinere hogedrukgebied, zo dat mistvorming voornamelijk boven de kustprovincies tot stand kwam. Een westenwind vanuit zee deed daar nog een schepje bovenop en zo hing er zaterdagmorgen reeds een stevige mistbank met ongeveer 40 meter zicht, die pas rond het mid daguur door een zwak zonnetje kon worden verdreven. In de loop van zaterdagavond keerde de mist terug om tot zondagmorgen omstreeks negen uur Je blijven hangen. Vooral zaterdagavond Avas de mist op vel schillende plaatsen zeer dik met 20 tot 30 meter en later in de morgen 40 tot 100 meter zicht. Het was in deze dikke mist in de nacht van zaterdag op zondag, dat op de Lange Dreef te Axel twee bromfietsers met elkaar in botsing kwamen. Een van. beiden, de 27-ja- rige ongehuAvde landbouiier F. van Arentlials uit Axel, kivam hierbij om het leven. De botsing was zoda nig, dat hij ATijwél op slag dood was. De andere bromfietser, S. D. uit Axel, liep verwondingen op. Eer ste hulp Averd \-erleend door dokter Boer, die de heer Van Arenthals nog naar het ziekenhuis te Sluiskil liet OA-erbrengei!hulp mocht echter niet meer baten. Van Arenthals Avas een zeer geziene figuur in kringen van de landbouAA'jongorenorganïsatïes. Gedurende enkele jaren Avas hij voorzitter van de L.J.G.-afdeling Axel. V eerdiensten De veerdiensten ondervonden voor namelijk in de vroege zondagmorgen hinder van de mist. Verschillende vaarten konden niet doorgaan, zoals de eerste reis (van 6.50 uur) op het (Zie slot pag. 2 kot. 5) wordt de Zuidafrikaanse sterrekundige dr. W. H. van den Bos, oud-directeur van de sterrenwacht te Johannesburg en corresponderend lid van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen te Amsterdam, 65 jaar. motorschip Niceto de Larringaga en de Franse tanker Sitala. Laatstge noemd schip meldde dat het geen hulp nodig had, maar de Brit verzocht een sleepboot en medicamenten. Gemeld werd dat tenminste één man over boord sloeg en dat nog een matroos een been moest missen. Hei schip Avas ernstig beschadigd onder de water lijn. Behalve tussen de twee genoemde Britse schepen, had omstreeks het zelfde tijdstip een aanvaring plaats tussen de Italiaanse tanker Aurelia en het Noorse motorschip Fargheim. Geen van deze twee schepen had ern stige schade en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. OVERLEG RUSK-GROMYKO DEZE WEEK VOORTGEZET De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk heeft A-rijdag te New York tijdens een persconferentie verklaard dat hij „over enkele dagen" mogelijk zal kunnen onthullen of de kans bestaat dat uit het overleg met zijn Russische ambtgenoot Gromyko doelmatige onderhandelingen zullen A'oortA'loeien inzake een regeling van het brandende Berlijnse A'raagstuk. Rusk zei dat hij met opzet vermeed meer los te laten over de langdurige bespreking die hij afgelopen donder dag met Gromyko had gevoerd. Zegs lieden Avaren echter A'an mening aat er absoluut nog geen wijziging was gekomen in de Russische eisen aie tot aoel hadden om het Avesten uit West- Berlijn te A'erdrijven. Rusk en Gromyko zullen, naar ver luidt, het tweede in de serie „voelho- rengesprekken" aanstaande dinsdag of woensdag houden. Sergeant Julian overleden De Amerikaanse sergeant Harry Julian, de enige die het ongeluk met het vliegtuig van Hanimarskjöld overleefde, is zaterdag in een zie kenhuis in Ndola gestorA'en. Hij AA'as in dienst van de Verenigde Naties. Zijn vrouw Avas A-rijdag uit Miami OA-ergekomen. Waalse motie over federalisme Het congres A an de Waalse socialisten in België heeft zondag eenstemmig zijn goedkeuring gehecht aan een re solutie A'oor het aanvangen van „de procedure die naar de verwezenlijking van het federalisme in België zal lei den". Onmiddellijk is een commissie voor studie en actie van 22 leden benoemd om de terzake doende kivesties te be studeren en op te lossen. De socialistische partijleider, Leo Col- Iard, zei in zijn samenvatting van het debat op het tweedaagse congres dat als eerste conclusie kan worden ge trokken dat geen van de Waalse soci alistische partij-afdelingen zich heeft uitgesproken tegen federalisme. Sumner Welles overleden Sumner Welles, de A'oormalige Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken onder Roosevelt, is zon dag in de ouderdom van 68 jaar te Bernardsville in de staat New Jer sey overleden. Hij was reeds enige tijd ernstig ziek. De Oostenrijkse acteur Albin Skoda is In Wenen op 52-jarige leeftijd ge storven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1