Niemand weet hoeveel diersoorten er zijn KarelI CHqw?a LEZERS SCHRIJVEN Baron Biuff OVER DE KARRESPOREN DOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Bremstruiken in bloei, sjirpende sprinkhanen Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bij de plantkundigen een goede naam en dat kan wel haast niet anders, want de variatie in de bodemgesteldheid is er veel groter dan waar ook elders in Zeeland. Niet alleen dit, maar ook de ligging van de gronden, de spreiding van dorpen en ge huchtjes is er anders en men kan er naast wegen met „kin derhoofdjes" geplaveid nog veel verbindingen aantreffen, die als „karresporen" van de weg naar een gehucht voeren of ergens in het land doodlopen. 2 lokale weggetjes, welke men bij voorkeur mijdt leveren voor de natuurliefhebber allerlei aardige vondsten op. Heeft men de hoofd wegen verkend dan blijft er nog veel in petto, zoals wij weer eens ondervonden, toen we op zoek gingen naar een vermoede verbin ding tussen twee wegen, die eerst vlak naast elkaar, zich al spoedig ver uiteen bogen. We begonnen al te wanhopen aan de juistheid van onze intuïtie, toen we inderdaad een karrespoor voor ons zagen dat in de juiste richting weg- boog. Een paar maal waren we „mis" geweest, waarbij we terecht kwamen op particulier terrein. Hele maal niet erg, want intussen ont moetten we prachtige hopplanten, dik onder de bellen; we zagen (half september) verscheiden bremstrui ken min of meer in bloei staan, joe gen in een sparrebosje een vlucht Turkse tortels op, konden verder ge nieten van de echte zandbloemen als de blauwe knopjes en hoorden de sprinkhaantjes sjirpen in de hoge buntpollen. Interessant Nog maar een honderd nieter op de juiste weg begon het al interessant te worden. We stootten op een dijkje, waar we werden Verwelkomd door een groot aantal exemplaren van het Kapunzelklokje, een voor Zeeland zeldzame plant, die in deze omgeving heel gewoon is. Ook (hier, al kenden we dit plekje niet. Vlak er bij vonden we weer eens Thijm, nu reeds de vierde vind plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, een wonderlijk klein plekje overigens, want we zagen deze tocht geen an dere planten. Langs deze dijk naderen we een zandafgraving, die ook als stort plaats van overtollige bezittingen werd gebruikt. In de belling er van zit een wespennest en overal, waar je de voet zet schieten heel snel klei ne rugstreeppadjes weg. Over „luie" padden gesproken! Er is water en in de kuilen bevindt zich het zand in alle graden van vochtigheid en er is een ruige begroeiing, naast kale plekjes, waar de plantjes zich een voor een in 't leven proberen te nou- den. Dat belooft wat! Wat zich hier allemaal ophoudt is bepaald fabel achtig, het opnoemen van alle plan ten, die hier groeien zou een hele ko lom vergen. Er staan zelfs twee gro te bloeiende pompoenen! Een andere, meer „wilde" vondst is die van het levermos Marchantia, alleen in de vrouwelijke vorm met de bekertjes. De manlijke vorm heeft lange stelen met de bijzonder aaralge paraplu- tjes, we zoeken die vorm ecr.ter te vergeefs. Wel staat er Bingelkruid in de manlijke en vrouwelijke vorm. Stinkende Ballote, de Kleine Leeu- webek, de Stijve klaverzuring, heel .veel Guichelheil en Vogelpootklaver. Allemaal bekende planten, maar vreemd deze zo eensgezind bij elkaar te zien. Een plekje om pog eens naar terug te keren. Paddestoelen Er blgft nog wat tijd over om eens te zien hoe het met de paddestoe len staat in de kleine bosjes, die Hulst rijk is. Klein maar fijn, want we hebben er heel wat bij zondere soorten aangetroffen in de diepe met veel bladeren gevul de greppels. Onze' verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Want ondanks de toch zo natte zomer, ziet de bodem er op merkelijk droog uit. De oogst is dan ook voorlopig niet groot. Maar het wordt beter naar gelang we het aan tal bezochte greppels van één tot een vijftal vergroten. Dat vergt veel buk ken, uitwijken voor struiken en scherp opletten, wegens het vermoei ende speuren tussen het aaneenslui tend mozaïek van dorre bladeren, waar slechts nu en dan een éénling zijn kopje door steekt Eén rode Rus- sula, één groene, één paarse, en één zuiver witte. Met de Amanieten, waartoe de uiterst giftige Groene Ongeduld van kapitein oorzaak van aanvaring Kapitein A. R. van het m.s. „Geest- dam" is gestraft met een berisping. De raad voor de scheepvaart acht hem n.l. schuldig aan de aanvaring op 8 maart 1961 tijdens dichte mist op de Nieuwe Waterweg met de gemeerde veerboot „Hoofdinge nieur Van Elzelingen". Deze aanvaring is aldus de raad het gevolg van het ongeduld van kapitein R. om een tot aan het bin nenvaren van de haven van Maas sluis met succes volbrachte reis, te voltooien. Vice-premier Antillen vervangen De Antilliaanse minister van econo mische en sociale zaken, tevens vicc- mi nister-president, de heer O. D. Kroon, heeft de wens te kennen ge geven, zijn portefeuilles ter beschik king te stellen. Hij heeft dit gedaan opdat hij in de gelegenheid zou zjjn, met buitenlands verlof te gaan. Met ingang van 23 september is hem eervol Ontslag verleend. De minister van justitie, de heer R. J. Isa wordt vice-minister-president en ad inte rim belast met de portefeuilles van economische en sociale zaken. Naar het A.N.P. op het „Antillen- huïs" in Den Haag vernam, moet de heer Kroon, die reeds enige weken in Nederland vertoefde, op medisch ad vies langdurig rust houden. Hij maakt thans een reis naar Oosten rijk, waarna hij zich naar Spanje zal begeven. Na afloop van de reis komt de heer Kroon naar Nederland. Hij is voornemens, in de loop van 1962 naar de Ned. Antillen terug te keren en zijn ambt te hervatten. Met het oog hierop neemt minister Isa de functies van de heer Kroon waar. knolzwam behoort gaat het al riet zo. Twee groene knolzwammen héél ver van elkaar verwijderd en twee van de zeldzame witte vlak naast elkaar. Een bijzondere vondst is de Heksenboleet, die ook in twee exem plaren aanwezig is, donkerbruine hoed met bruinrode poriën en een sterk roodaanlopende steel. Een an dere aardige vondst is de geheel wit te „voorjaafs"ridderzwam, die een enkele keer ook in de herfst te voor schijn komt. Daar er maar één witte soort bestaat treffen we het dus bij zonder dat we eens zijn gaan kijken. Alhoewel 't is juist nog zomer, de 21ste is nog niet gepasseerd. Al met al is dus ook dit tochtje niet zonder vrucht verlopen. Gezien dc heerlijke dag, die op zichzelf al het genieten waard was, het landschap in z'n mooiste kleed stak en een over vloed van zonnekoestering over ons uitstortte, keerden we dan ook vol komen tevreden terug, zodat we zelfs niet konden mopperen, toen we' de boot voor onze neus van wal zagen gaan. Het was een half uur zonne schijn te meer. - Advertentie/ 'n Mc Milfan produkt Advertentie) Origineel Zwitsers fabrieksmerk ZIJN VOGELS OOK DIEREN? Elk jaar ongeveer 10.000 nieuwe diersoorten (Van onze speciale correspondent Maurice Burton) Omdat de ark van 'Noach van alle diersoorten een paartje heeft op genomen, is dit een enorm schip geweest. Een jonge studente was reeds door de overvloed aan vo gels, zoogdieren, vissen en insek- ten in het Londense Natuurhisto rische meuseum zo overweldigd, dat zjj uitriep: „Is het werkelijk waar, dat er zoveel dieren zijn?". In werkelijkheid weet niemana, hoe veel diersoorten er tegenwoordig bestaan. Naar grove schattingen tussen de een en tien miljoen o van deskundigen ligt hun aantal tussen de een en tien miljoen. Dertig jaar geleden schatte een vooraanstaande insektoloog het aantal bekende insektensoorten heel voorzichtig op ongeveer een half miljoen en het aantal nog niet ontdekte op éenzelfde getal. Thans kent men ongeveer 750.000 insektensoorten, terwijl er jaar lijks niet minder dan 6.000 nieu we soorten worden gecatalogi seerd en beschreven Daarbij ko men dan nog de vele variaties en verschijningsvormen, die onder een bepaalde soort worden begre pen. Van amoebe tot blauwe walvis Reeds het woord dier kan gemakke lijk tot vergissingen aanleiding geven. Verschillende deskundigen gebruiken het voor viervoeters en spreken derhalve van dieren, vo gels, reptielen en vissen. Enkele hartstochtelijke ornithologen ple gen onderscheid te maken tussen dieren en vogels, waarbij zij met „dier" alles aanduiden, wat geen vogel is. Tot nu toe zijn ons 8.100 vogelsoorten bekend. Waarschijn lijk zullen er niet veel nieuwe worden ontdekt, daar de catalogi sering van deze diersoorten bijna is afgesloten. Wanneer wij onder „dier"' alle niet- plantaardige levende wezens ver- Bertrand Russell en zijn actie Uw Kantlijn lees ik vaak met genoe gen en soms met instemming. Bij uw Kantlijn van 15 sept. wil ik echter enkele opmerkingen maken, ik reken mij in deze zaak tot medestander van Bertrand Russell en ik geloof dat U onze ideeën niet voldoende kent ot misschien niet begrijpt. Natuurlijk ben ik bang voor oorlog of atoomoorlog. Dat bent U waar schijnlijk ook en dat zijn veei bewo ners van onze wereld. Ik vind het een onplezierige gedachte om mijn werk in de steek te moeten laten en ergens te liggen doodbloeden, of met napfilm overgoten als een brandende fakkel vermoord te worden of na lang lijden aan een stralingsziekte dood te gaan. Bertrand Russell vindt dat ook geen prettig vooruitzicht. Maar zou hij als 89-jarige en als filo soof nu alleen maar uit angst voor eigen leven tegen atoomoorlog zijn? Ons protest tegen elke oorlog en oor logsvoorbereiding ligt niet in de eer ste plaats bij die angst. Veel erger is 't weten dat vrouw en kinderen, vrienden en bekenden een dergelijk lijden zullen ondergaan Misschien wel voor onze ogen zonder zelf te kunnen helpen. En wij vinden het heel erg dat wij onze kinderen, die we proberen op te voeden tot goede mensen, omstreeks hun 18de jaar uit handen moeten geven om ze te laten onderrichten in het soldatenvak. En dat vak gaat bepaald niet uit van „eerbied voor het leven". Juist in dit weekeinde heeft er weer zo'n demonstratie plaatsgehad Bertrand Russell bedoelde. Wat zijn dan die verboden middelen bij zo'n protest? Wapens worden bij deze strijd niet gebruikt, geweld komt er trouwens helemaal niet bij te pas, ook niet tegen de overheid. De de monstranten hebben spandoeken bij zich waarop geen onfatsoenlijk woord voorkomt, maar wel hun afkeer van oorlog en atoombewapening Ze lo pen of staan of zitten op plaatsen waar het opvalt, dus bijvoorbeeld in de buurt van een basis met atoom wapens. Zij keren zich tegen dat kwaad, op de plaats waar zij leven, op een directe wijze. Het is een veeg teken dat men zulke protesten ver biedt. U constateert dat helaas de bewape ningswedloop werd hervat, ver wacht wat gepraat, wat vemïndering van de spanning voor korte tijd, en daarna? Misschien herhaalt zich dit nog eens. Maar ieder mens verwacht dat het op een keer misgaat (uit angst, of per vergissing, of uit wan hoop of omdat één der partijen denkt sterk genoeg te zijn). Nog nooit heeft bewapening een oor log verhinderd. Integendeel, toene mende bewapening geeft <le zeker heid dat er oorlog komt. Tenzij er ergens en liefst op vele plaatsen mensen de moed hebben om te protesteren tegen oorlog en oor logsvoorbereiding, ook als de midde len verboden zijn. En we vertrouwen er op dat ook in bijvoorbeeld Rus land weldenkende en moedige men sen wonen. Is ontwapening dan zonder risico? Neen, cn om uit een boek van Ber trand Russell (uit 't hoofd) te citeren, „dat zijn de risico's van het leven en niet van de dood". Tenslotte nog iets over uw goede raad, om ons terug te trekken in een veilige streek. Die goede raad is on betaalbaar. Ik ben mens genoeg om te wensen dat zoiets mogelijk zou zijn. Maar die plek kent U ook niet (zeker niet in West-Europa). En wat zou het daar druk worden! En dan die goede schuilkelder en de zekere bescherming tegen de gevaren van een atoomoorlog. U mag niet ver wachten dat ik zo simpel ben daarin te geloven en eerlijk gezegd, ver wacht ik van U als redacteur ook niet zo'n naïviteit. Ik dank U voor de plaatsing. Goes. Ir. S. WIJNNOBEL. Nederlander binnenkort in Berlijn voor de balie Naar in kringen van het Oostduitse ministerie van justitie verluidt, zal de Nederlander J. Pierrot, die on langs in Oost-Berlijn werd aangehou den omdat hij getracht zou hebben een Oostduitse vrouw naar het wes telijke stadsdeel te smokkelen, bin nenkort terechtstaan. Twee Amerikanen en een Brit die van een dergelijk feit worden beticht, zouden ook binnenkort voorkomen. Volgens genoemde kringen kunnen lichte straffen, mogelijk met onmid dellijke invrijheidstelling, worden ver wacht. DE BAKPN HEEFT MET DE OPSTANDELINGEN HET STRAND BEZET EN VERKENNERS VOORUIT GESTUURD staan, dan moeten wij gaan van de microscopische kleine amoebe tot de vijf ton zware olifant of de tot 30 meter lange blauwe walvis. Elk jaar worden ongeveer 10.000 nieuwe diersoorten ontdekt en ge catalogiseerd. Waar komen al deze nieuwe soorten vandaan? Een aantal vinden wij voor onze huisdeur, in tuin, veld en bos, vooral „nieuwe" insekten spinnen en motten Nog niet lang geleden ontdekte een zoöloog bij het duiken een nieuwe grondel soort. En de grote sensatie van de laatste jaren is geweest, toen men bij Madagascar de eerste Coelocanthus ontdekte, een vis soort, die men meende, dat uitge storven moest zijn. Zelfs een groot dier als de gorilla is de geleerden pas sedert goed honderd jaar be kend, ofschoon hij daarvoor reeds uit geruchten en fabels bekend was. Nieuw land Er zijn nog vele gebieden op aarde, die in het geheel niet of slechts zeer oppervlakkig zijn onderzocht. Het gehele Himalajamassief, het grootste deel van de oerwouden van Zuidoost-Azië en grote delen van Madagascar zijn voor tie zoölogen nog geheel onbekend ge bied. De tropische regenwouden van Centraal Afrika, die de okapi, de woudspitsmuis en een reeks van andere interessante dieren hebben opgeleverd, zijn slechts aan de inboorlingen precies be kend. Ook de oerwouden van de Amazone gelden nog als „terra incognita". Hetzelfde kan men ook zeggen van de diepten der oceanen met hun onuitputtelijke rijkdom aan leven de wezens. Elk onderzoekings schip brengt weer een aantal nieu we soorten aan land. Namen en beschrijvingen van de vele diersoorten vullen duizenden pa gina's in wetenschappelijke boe ken. Een poging om alle dieren te tellen, zou voor één mens een on mogelijke opgave zijn. Ongeveer een voorstelling van de omvang van een dergelijke taak krijgt men wanneer men de jaarlijkse vak mededelingen bestudeert van de Engelse Zoölogische Vereniging te Londen, waarin alle in een jaar gecatalogiseerde dieren worden vermeld. Aan de meer dan honderd tot nu toe verschenen delen kan men ontlenen, dat er niet minder dan een miljoen diersoorten op aarde leven en dat er waarschijn lijk nog eens zoveel zqnj die w(j tot dusverre niet kennen. Maar ook dit getal is zelfs nog een voorzichtige schatting. Correspondent van Tass uit Berlijn gestuurd Een correspondent van het Rus sische persagentschap Tass is vrij dag door een Brits officier naar de sectorgrens tussen Oost- en West- herlijn geëscorteerd en uitgewezen uit West-Berliju. De correspondent, Coumsky gehe ten, had zich in juli in West-Berlijn •gevestigd,, maar geweigerd toestem ming te vragen aan de westerse bondgenoten of hij mocht blijven. Alle vreemdelingen in West-Berlijn moeten bij de geallieerden een ver blijfsvergunning aanvragen. Een Brits woordvoerder verklaarde dat de uitwijzing van de correspon dent een administratieve maatregel was en niet gericht tegen Tass. Kelner gepakt in verband met alcoholvergiftiging De politie in Rotterdam heeft, na overleg met de justitie, de 53-jarige kelner K. K. aangehouden. Deze kel ner werkt in een café in het ooste lijk deel van Rotterdam, waar dc vo rige week zaterdag een 23-jarige Utrechtse chauffeur een weddenschap afsloot dat hij in een half uur tijds 15 glazen cognac zou kunnen leeg drinken. Na het veertiende glas werd de jon geman onwel en kort daarna over leed hij aan een acute alcoholvergif tiging. De kelner, die de glazen cog nac verkocht, is thans aangehouden, omdat hij de drank bracht, terwijl hij wist dat de Utrechtenaar reeds duidelijk dronken was. hetgeen kel ners en caféhouders verboden is. Zaterdag zal de kelner voor de offi cier van justitie worden geleid. I-let nieuwe museum in Jeruzalem zal ook een tweeling-paviljoen omvatten waarin de originele modellen van de beeldhouwwerken van Jacob Epstein en Jacques Lipchitz, die het museum zijn geschonken, worden ondergebracht. (Advertentie) ZEER VLUG 'p MP HOtWPfo KOEL TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT"? 29 X KWALITEIT VOOR F l.-j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12