PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HONGEROPROER IN ELISABETHSTAD Zeeuwse Collecte: poliopatiënten en vakantie voor huisvrouwen Vluchtelingen op zoek naar voedsel Geheim Frans leger meester van t.v. lijn Vand aag, SLEEPBOOT NOORD HOLLAND IN DJAKARTA Bescherming Plan 204e jaargang - no. 225 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. vaD de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: da Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per weet, f 7,00 p. kw.; £r. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 sept. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie t Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van t L23. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus; Walstr 68-60 tel 2355 (b.g.g red 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 81. tel 284) (b.g.g. red 2078/3169. adv 2376): Goes Gr Markt 2. tel 6140 (b.g.g- red- 7853. adv. 6213). Oostburg. tel 2395; Terneuren. tel 2116; Zlerikzee red tel 2425 adm tel 2094. O'BRIEN ZOU IN KATANGA BLIJVEN De Ratangaanse politie heeft vrijdag in Elisabethstad een menigte van verscheidene honderden leden van de Kasaistam met geweerkolven en stokken uiteengeslagen. De stamleden waren uit het grote vluchtelingenkamp van de V.N. op fietsen naar het centrum van de stad gegaan op zoek naar voedsel. Zij waren begonnen winkels te plunderen, toen de politie in actie kwam. In het vluchtelingenkamp wonen ongeveer 30.000 mensen in zeer behoeftige omstandigheden. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Vele stamleden verklaarden dat zij naar de stad waren gekomen om voedsel te kopen, dat in het vluchtelingenkamp zeer schaars is. In Elisabethstad waren vrijdagoch tend de winkels voor het eerst weer open na de strijd tussen de V.N.-troe- pen en Katanganen. Langzamerhand keerde het normale leven terug. In de middag dreigde een nieuw in cident tussen V.N.-troepen en Ka- tangaanse militairen, toen vier jeeps met zwaar bewapende Kataganen de Indiase posities bij het postkantoor wilden passeren. Na enig aarzelen maakten de Katanganen rechtsom- keerd, toen een Indiase militair hun een halt had toegeroepen. Volgens betrouwbare kringen zul len de V.N.- en Katangaanse mi litairen waarschijnlijk gezamenlijk patrouilleren om liet vluchtelin- Ambassade in Moskou met arrestanten geen contact (Van een onzer redacteuren) Vrijdagmorgen hebben wij een tele foongesprek gevoerd met de Neder landse ambassade, abonnee R 41983 in Moskou. Op onze vraag, of men al contact met de beide arrestanten had gehad, werd ons gezegd, dat dit nog niet het geval was geweest. „Wij zijn hiermee doende, maar er is zelfs nog geen datum bepaald." ,.Ts U iets bekend over de verblijf plaats van de beide arrestanten, de omstandigheden waaronder zij wer den gearresteerd en waarin zij nu verkeren?" Het antwoord was: „Wij proberen hun verblijfplaats vast te stellen, maar wij weten niet eens of zij mo menteel in Moskou zijn. Wij weten op het ogenblik niet meer dan er in de officiële Russische bekendmaking heeft gestaan." P.Z.C.-zaterdagnummer "Ion .Uve eeuw „Cokes" in Sluiskil. Over dit jubileum en over de betekenis van deze in dustrie voor Sluiskil vandaag op pagina zeven een reportage Voorts in dit twintig pagina's ellende P.Z.C.-zaterdagnum mer Stemmen uit de kerken (pag. 3) „Een halve eeuw .Cokes" (pag. 7) letterkundi ge kroniek en kunst (pag. 13) <adio en T.V. met Films in ieeland ipag. 14) Kerken en Maatschappij plus feuilleton (pag. 17) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagina 19. genkamp, dat als één van de be langrijkste bronnen voor inciden ten wordt beschouwd. M inderwaardig De Baloeba's, uit de naburige provin cie Kasai, kwamen naar Katanga om in de mijnen te werken. Zij zochten onlangs hun toevlucht bij de V.N., omdat er op grote schaal arrestaties onder hen zouden zijn verricht en de Kataganen hen als minderwaardig burger zouden hebben behandeld. Er wordt thans door de V.N. voedsel voor geheel Elisabethstad aange voerd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft te New York berichten ontkend als zou het besluit genomen zyn dr. Conor Cruise O'Brien, de hoogste U.N.O.-functionaris in Ka- tanga, terug te roepen naar New York. President Tsjombe heeft enkele uit latingen gedaan die enige twijfel doen rijzen over het permanente ka rakter van het bestand. Onder meer noemde hij de Tunesiër Malimoed Chiari, die de bestandsovereenkorast voor de V.N. tekende, een van de „voornaamste onruststokers" in Kongo. Verder zei hij dat de V.N.- troepen binnen redelijke tijd hun po sities in het postkantoor in Elisa bethstad moeten verlaten. Indien het niet gebeurde, zou hij dit opvatten als een schending van het bestand. ..is het 100 jaar geleden, dat ;ravih Therese von Bronswijk te Wenen overleed. Zij was een suster van Beethovens vriend graaf Franz von Bronswijk. Van de gravin veronderstelt men, dat zij Beethovens „on- sterfelijke geliefde" was uit de befaamde nimmer verzonden brief d.d. 6 juli 18... MORGEN ...is het 25 jaar geleden, dat voor de eerste maal een televi sieontvangst in een vliegtuig plaats had. Het K-L.M.-toestel „Specht", onder gezagvoerder G. J. Geysendorffer, vloog die dag boven Londen en had op tweeduizend meter hoogte een uitstekende ontvangst van een door de B.B.C. verzorgd spe ciaal programma. VWVWVWVWWVWVNAWW De burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, heeft het nieuwe burger weeshuis aan het IJsbaanvak in Amsterdam geopend. Samen met weeskinderen, gekleed in het gelukkig vijftien jaar gele den afgeschafte kostuum in de Am sterdamse stadskleuren, plant de burgemeester hier bij het nieuwe gebouio de Jonkheer van Lennep- boom, ter ere van jhr. J. F. J. E. van Lennep, oud-voorzitter en nu nor/ be stuurslid van het burgerweeshuis. IN KOMENDE JAKEN Beperkte prijsverhoging voor kolen verwacht In haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ont- werp-kernenergiewet doet de rege ring in verband met de inpassing van het kernenergiebeleid in het energie beleid terloops een summiere mede deling over de te verwachten brand- stoffenprijzen. De verwachting is zegt zij dat de ontwikkeling de komende jaren zal gaan in de richting van een prijs verhoging voor stookolie en geen of een beperkte prijsverhoging voor ko len. Tjalk gezonken, vrouw verdronken In do monding van de Merwehaven, bij de Nieuwe Maas. is vrijdagmor gen de tjalk van de 67-jarige schip per Iv. Stemmer omgeslagen en ge zonken De echtgenote van de schip per, de 62-jarige mevrouw G. Stem mer-Prins, is hierbij verdronken. De schipper zelf en zijn 32-jarige zoon D. Stemmer, hebben zich in vei ligheid kunnen brengen. Zij zijn opge nomen in een ziekenhuis in Schie dam. De tjalk, de „Esperance 2", was geladen met kisten rubber. Vermoe delijk zijn deze gaan schuiven. Vijftiende Russische kernexplosie De Russen hebben vrydag hun vijf tiende kernbom in de dampkring tot ontploffing gebracht, zo is in Was hington bekendgemaakt. GISTERAVOND WEER UITZENDING Oproep betogingen voor maandag De Franse ultra-rechtse organi satie van het zogenoemde gehei me leger, heeft zich vrijdag op nieuw gedurende dertig minu ten meester gemaakt van de te levisiezender van Algiers, om te demonstreren ten gunste van een Frans Algerije. De onderbreking van het nor male programma kwam om acht uur gisteravond plaatselij ke tijd. „Moed, de overwinning is nabij", zei een stem nadat het beeld bestemd voor Algiers en omgeving was weggevallen. De spreker, die niet nader kon wor den thuisgebracht, riep de Europea nen in en om Algiers op deel te ne men aan betogingen, en herinnerde hen eraan dat ook maandag een de monstratie zal worden gehouden. Donderdagavond bliezen de O.A. commando's een deel van de zender GEDURENDE EERSTE WEEK VAN OKTOBER Organisatoren willen nog meer bedrijven inschakelen DE ZEEUWSE COLLECTE wordt dit jaar gehouden in de eerste week van oktober, dus van maandag 2 tot en met za terdag 7 oktober a.s. De op brengst er van wordt bestemd voor de verzorging van polio- en spastische kinderen en voor een vakantieweek voor Zeeuwse huisvrouwen, terwijl ook dit maal weer achttien procent van de plaatselijke netto opbrengst ter beschikking wordt gesteld voor maatschappelijk werk in de eigen gemeente. Tijdens een bijeenkomst in het kan toor van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die gepresideerd werd door stich tingsdirecteur drs. KI. Laansma, heb ben enkele leden van het Zeeuwse bestuur van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening met mevrouw S. C. de Casembroot-baron- nesse van der Feltz als presidente, mej. B. C. J. Vroom, adviseuze en mej. W. J. H. Westera, eveneens ad viseuze van de stichting Zeeland, na dere bijzonderheden meegedeeld over de aanstaande collecte. De federatie voor V.V.H. in Zeeland is namelijk haar goede gewoonte trouw gebleven om op verzoek van de stichting Zee land de organisatie van de Zeeuwse Collecte 1961 op zich te nemen. In gezamenlijk overleg hebben de beide organisaties ook weer de bestem ming van de gelden geregeld. Zo zullen dan over ruim een week honderden Zeeuwse huisvrouwen van bij de federatie voor V.V.H. (als overkoepelend orgaan) aangesloten verenigingen met hun collectebussen uitzwermen door bijna alle gemeen ten van Zeeland. Samen willen zij iets doen voor hen, die liun hulp zo dringend nodig hebben. Ook in 1958 is er gecollecteerd voor de polio- en spastische kinderen met dien ver stande, dat het beschikbare bedrag toen is besteed aan die kinderen, die in de Zeeuwse inrichtingen Zonne veld en Ipenoord verpleegd werden. Nadat de organisatoren echter in contact gekomen waren raefc de Bond van Ouders van Spastische Kinderen (B.O.S.K.) bleek, dat er in Zeeland ook tal van deze gehandicapte kinde ren thuis verpleegd worden. Dus be sloot men dit jaar een deel van de collecte-opbrengst ten goede te doen komen aan deze kinderen. De zorg voor de polio-patiëntjes be oogt, zoals bekend, het bestrijden van de kinderverlamming en haar gevolgen; de zorg voor spastische kinderen richt zich op kinderen, die gehandicapt zfln doordat ze niet op normale wijze hun spierstelsel be heersen. Van de juiste behandeling hangt het af of deze kinderen zich op den duur toch zo kunnen bewegen dat ze als volwaardig mens een plaats in het leven kunnen veroveren. Met heel veel geduld en toelichting moet hun geleerd worden hoe ze het spierstelsel kunnen gebruiken en om dit doel te bereiken zijn vaak dure apparaten en speciaal speelgoed no dig. Juist na het gesprek met het B.O.S. K.-bestuur kwamen de organsatoren tot het inzicht welke enorme opoffe ringen ouders en ook het verplegend personeel zich moeten getroosten om op deze wijze de kinderen te laten leven en leren. (Zie slot pag. S kol. 1 in Cap Matifou op, nadat 'zo er een half uur gébruik van hadden ge maakt. De Franse spreker van vrij dagavond zei dat deze uitzending in de eerste plaats was gericht op „onze moslimbroeders". Hierop begon een stem in het Arabisch te spreken. Ge lijktijdig met deze uitzending bliezen de claxons van de auto's op straat op de cadens „Al-ger-ïe Fran-eaï-se". Zoals donderdagavond, traden de ex ponenten van het geheime leger al leen via de televisie op. Radio Algiers zond uit als normaal. De timing van de uitzending van gis teravond was bijna volmaakt geko zen, maar wat werd gezegd kwam niet zeer duidelijk door. De zeesleepboot „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, is opgebracht naar Djakarta. Het schip was, zoals gemeld, door de In donesische marine op 1 september tijdens de hülpverlening aan het Griekse stoomschip „Georgios Tsavli- ris" aangehouden ter hoogte van Sin gapore in de Indonesische territoriale wateren en werd daarna vastgehou den te Pulu Sambu in de Riouw-ar- chipel. Voor 1 januari advies overheidssalarissen In de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is vergaderd over de salarispo- sifcïe van het overheidspersoneel. De besprekingen over dit punt zullen in de naaste toekomst worden voort gezet, waarbij de centrale commissie ernaar streeft om de regering voor 1 januari a.s. te adviseren over het treffen van een salarismaatregel in gaande 1 januari 1962. meer ln een artikel ln „De Vrije Zeeuw" te Terneuzen op 15 juni 1946, alsmede in een beschouwing in „De Ingenieur" van 23 mei 1958. Het au teursrecht als men het zo zou willen noemen van het plan tot doorgraven van de landengte van Walsoorden komt dan ook eerder aan deze ingenieur toe dan aan de heer Spits, waarbij de eerste bovendien de technische moeilijkheden wél heeft doordacht. Het plan van ir. Cohen Stuart heeft destijds ook van nauti sche zijde de aandacht getrokken: een deskundige op dit gebied wijdde er in februari 1955 een beschouwing aan in de N.R.C. onder de titel „De Westerschelde een gevaarlijke ri vier". Wij menen er goed aan te doen deze feiten in herinnering te roepen ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen. ftantlijH Er wordt veel geschreven en ge praat over de oorlogvoering met atoomwapens. Meestal mondt dat praten en schrijven uit in een protest tegen deze gruwelijke vorm van vernietiging, waarna met oprechte bewogenheid wordt vastgesteld, dat er bewapeningsbe perking moet komen, dat de volkeren vreedzaam naast elkaar moeten le ven en dat de regeringen elk voor zich en de Verenigde Naties in het bijzonder ernstig falen in hun streven naar wereldvrede. Door dat politieke falen heerst er veel angst en soms zelfs moedeloosheid, die er toe leidt, dat men over de betekenis van een atoomoorlog en over de ge varen van zo'n oorlog nauwelijks meer nadenkt. Men neemt bij voorbaat aan, dat het om totale vernietiging gaat, waartegen geen afweer bestaat. Deze laatste gedachte is echter bepaald onjuist. Er zijn tegen de gevaren van de atoomoorlog be schermingsmaatregelen mogelijk, die weliswaar niet eenvoudig zijn en die niet uitsluiten, dat er vele doden en gewonden vallen, maar die toch aan vele mensen een goede overlevings kans bieden. Het is uiteraard de plicht van elke regering om haar onderdanen met die beschermingsmaatregelen ver trouwd te maken en juist deze week heeft de Nederlandse regering daar mee een begin gemaakt. Het minis terie van binnenlandse zaken lan ceerde een voorlichtingscampagne, die zich zal uitstrekken tot ieder huisgezin. Het werd hoog tijd voor die voor lichting, want de mogelijkheid van een atoomoorlog is aanwezig, zij het ook dat die mogelijkheid bepaald niet zoveel groter is dan bijvoor beeld enige jaren geleden. Het werd vooral hoog tijd, omdat men na uitgebreide studie thans pre cies weet wat de gevolgen van een atoomaanval zullen zijn en wat de afweermogelijkheden zijn. Er kan nu dus voorlichting gege ven worden, die volkomen be trouwbaar is en die handelt over maatregelen, welke van het hoogste levensbelang zijn voor allen, die in bedreigde landen of landstre ken wonen. Ieder zal er dus goed aan doen de drukwerkjes met wenken voor zelf bescherming die drukwerkjes worden a.s. week huis aan huis ver spreid zorgvuldig te bestuderen en daarna te overwegen welke maat regelen ieder voor zich kan en moet nemen. De „Bescherming Bevolking", die toch wel erg weggezakt was uit de belangstelling, komt door deze cam pagne opnieuw in de belangstelling. Iedere burger zal weer moeten we ten waar in zijn wijk of woonblok het blokhoofd vertoeft en ook waar schuilplaatsen zijn in de on middellijke omgeving. In sommige landen is men met die bevolkings bescherming al wat eerder gestart en dus wat verder dan Nederland, maar in het algemeen kan gezegd worden, dat Nederland niet tot de laatsten behoort. Die campagne zal vermoedelijk ver scheidene jaren moeten duren. Men mag wel aannemen, dat zij niet stop gezet kan worden, alvorens er door de grote mogendheden overeenstem ming is bereikt over het uitbannen van de atoomwapens. Het gaat dus om activiteiten over langere termijn en niet om een plot selinge opwelling in een tijd van wat grotere spanning als wij thans bele ven. Op volkomen nuchtere wijze dient vastgesteld te worden dat er een be paald gevaar bestaat en dat ieder te genover zichzelf en zijn medemen sen verplicht is aan bescherming te gen dat gevaar mede te werken. Dat laatste leidt dan tegelijk tot een juiste onderkenning van het gevaar en het brengt de angst uit de sfeer van de vaagheid naar die van de we liswaar harde, maar toch begrensde realiteit. In Sas van Gent heeft deze week de Hilversumse heer A. Spits een plan ontvouwd tot kanalisatie van de Westerschelde, een project dat on der meer voorziet in het graven van een doorgang door de landengte van Walsoorden. Tijdens de bijeenkomst in Sas van Gent is het plan-Spits van waterbouwkundige zijde aange vallen en bestreden: het zou volstrekt onuitvoerbaar zijn, althans op de ma nier waarop de heer Spits het zich had gedacht. Deze kritiek is ver moedelijk op goede gronden geuit, omdat de heer Spits tegenover de specifieke vakkennis van de water bouwkundigen slechts de inzichten van een belangstellend niet-vakman kan 3tellen. En daardoor kwamen de zwakke kanten van zijn project aan het licht. Wij zouden op deze zaak niet zijn teruggekomen, ware het niet dat ons ;s gebleken, dat hier en daar de mening heeft postgevat dat het dan toch maar de verdienste is van de heer Spits een gedachte aan de orde te stellen, die tot dusver bij deskundigen niet was opgekomen. Dit nu is echter onjuist. Ook van des kundige zijde is het doorgraven van de „kop van Ossenisse" meermalen ter discussie gesteld. Met name ir. H. G. C. Cohen Stuart vroeger in genieur van de provinciale water staat te Terneuzen heeft zich in deze zaak verdiept en van zijn hand zijn over dit project enkele publika- ties verschenen. Dat gebeurde onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1